شرایط اخذ اقامت ایتالیا

اخذ اقامت ایتالیا؛ شرایط مهاجرت، هزینه ها و مدارک

برای بسیاری که قصد تحصیل در معتبرترین دانشگاه‌های دنیا را دارند، شرایط مهاجرت به ایتالیا یکی از برترین گزینه‌های آنان است. ایتالیا نیز مانند سایر کشورهای اروپایی مقصد بسیاری از افرادی بوده که قصد دارند در یکی از مناطق اروپایی ساکن شوند. اخذ اقامت ایتالیا به منزله‌ی بهره‌مندی از اقتصادی پایدار، فرهنگ متمدنانه، آب و هوا و همچنین جاذبه‌های گردشگری کم نظیر در دنیاست. زندگی در هر کدام از شهرهای این کشور لذت­بخش خواهد بود. بهترین روش برای مهاجرت به ایتالیا، اقدام از طریق مؤسسات معتبر مهاجرتی و حقوقی است. برای جزئیات دریافت اقامت دائم ایتالیا با ما در ادامه همراه باشید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

راه های دریافت اقامت ایتالیا

افرادی که برای اقامت ایتالیا اقدام می‌کنند، باید یک سری مراحل قانونی را بگذرانند. آماده کردن مدارک لازم نظیر اطلاعات شخصی، تحصیلی، شغلی و… مهم‌ ترین مواردی هستند که می‌توانند سرعت دریافت ویزا و مهاجرت به ایتالیا را افزایش دهند. شاید این سؤال در ذهن شما هم به وجود آمده باشد که راه‌ های متداول کدام موارد هستند؟! اگر تا پایان این مطلب با همراه باشید، پاسخ بسیاری از پرسش‌های خود را خواهید یافت.

دریافت اقامت ایتالیا از طریق نسبت خونی و ازدواج

اصل نسبت خونی می‌گوید، هرگاه نوزادی در هر کجای جهان متولد شود و پدر یا مادر او یک فرد ایتالیایی باشد، این کودک به واسطه نسبت خونی می‌تواند تبعیت را دریافت کند. بر همین اصل اگر یک نوزاد در کشور ایتالیا متولد شود و پدر و مادر این کودک، هیچ کدام تبعیت ایتالیا را نداشته باشند، باز هم نوزاد می‌تواند اقامت این کشور را دریافت کند، البته این قانون شامل پدر و مادر کودک نیست.

اقامت از طریق ازدواج در ایتالیا

یکی دیگر از روش‌های اخذ اقامت، ازدواج با یک فرد ایتالیایی بوده که برای بهره ­بردن از این قانون، فرد باید یک سری دستورالعمل را اجرا کند که دولت ایتالیا آنها را در زمان قانون گذاری این اصل الزامی کرده است. برای اینکه از تمام موارد اصولی دریافت اقامت از طریق ازدواج اطلاع پیدا کنید، توصیه می‌کنیم حتماً با مشاوران حقوقی مهاجرت مشورت کنید.

اقامت ایتالیا از طریق تحصیل

یکی از پرطرف‌ دارترین و رایج‌ ترین شیوه‌های دریافت اقامت ایتالیا، اقدام از طریق تحصیل در یکی از دانشگاه‌های این کشور است. زندگی و تحصیل در شهرهای ایتالیا بسیار لذت بخش بوده و این کشور تمام امکانات رفاهی و خدماتی را برای یک زندگی عالی در اختیار شهروندان خارجی قرار می‌دهد. دانشگاه‌ های این کشور از اعتبار خوبی برخوردار هستند و تقریباً تمام رشته‌ های تخصصی در آن‌ها تدریس می‌شود.

مدارک لازم جهت پذیرش از دانشگاه ایتالیا
بورسیه تحصیلی ایتالیا

برای اخذ اقامت ایتالیا از طریق تحصیل باید ویزای تحصیلی دریافت کنید. قدم اول برای انجام کارهای اداری و حقوقی، گرفتن پذیرش از یک دانشگاه در ایتالیا است. پس از آن باید ویزای تحصیلی را دریافت کرده و نسبت به ارسال مدارک به سفارت و شرکت در مصاحبه حضوری اقدام کنید. اگر شما هم جزو افرادی هستید که علاقه دارید در این کشور تحصیل کنید، باید یک نکته را به شما تذکر دهیم، قبل از هر اقدامی حتماً هزینه‌های لازم برای زندگی دانشجویی در این کشور را به خوبی بررسی و ارزیابی کنید.

اقامت در این کشور از طریق تحصیل نیاز به برنامه ریزی در زمینه هزینه‌ها دارد، شهریه دانشگاه، هزینه‌های جانبی تحصیل، اجاره خانه دانشجویی، هزینه­ های خوراک و پوشاک و… مهم‌ ترین هزینه‌ هایی هستند که یک دانشجو باید بتواند از عهده آن‌ها برآید.

اقامت ایتالیا از طریق کار و فعالیت تجاری

تقاضا برای سرمایه گذاری در بخش‌های مختلف در کشور ایتالیا با هدف اخذ اقامت این کشور در حال گسترش است. بسیاری از افرادی که برای مهاجرت به ایتالیا اقدام کرده، هدف اصلی خود را افزایش سرمایه اولیه خود و ارتقای شغلی بیان می­کنند. نکته قابل توجه در این روش اخذ اقامت این است که فرد متقاضی باید حتماً توجه داشته باشد که میزان سرمایه‌ای که برای کار یا ثبت شرکت در ایتالیا اختصاص داده است با استانداردهای این کشور متناسب باشد.

اقامت در این کشور با کمک سرمایه گذاری و تجارت شامل اشتغال در بخش‌های خصوصی و عمومی، ثبت شرکت و یا کارآفرینی می­شود. اگر تصور می‌کنید در یک زمینه خاص، مهارت و تجربه کافی دارید و می‌توانید از عهده هزینه‌های زندگی در ایتالیا برآیید، کار و فعالیت اقتصادی در این کشور می‌تواند به نفع شما باشد.

اقامت ایتالیا از طریق ویزای استارتاپ
مهاجرت به ایتالیا ازطریق استارتاپ

سرمایه گذاری و ثبت شرکت در کشورهای اروپایی مانند ایتالیا مزایای زیادی دارد. این مزایا باعث شده است این کشور با حجم بالای تقاضای افراد برای سرمایه گذاری روبه رو شود. بخش‌هایی نظیر گردشگری، پزشکی، مشاغل مهندسی، ایده‌ های کارآفرینی مبتنی بر خدمات و… در حال حاضر نیاز به توسعه و گسترش دارند.

اگر قصد دارید یک دفتر کار در نقطه‌ای از ایتالیا تأسیس کرده و یا بدون کار کردن، در یک حوزه خاص سرمایه گذاری کنید، پیشنهاد ما به شما این است که حتماً با مشاوران مالی و حقوقی مؤسسات مهاجرتی معتبر مشورت کنید. این کار از هدر رفتن بودجه شما جلوگیری خواهد کرد.

مدارک و شرایط لازم برای اخذ اقامت ایتالیا

برای دریافت اقامت ایتالیا از هر یک از روش‌ هایی که در قسمت قبلی ذکر کردیم، نیاز دارید تا ویزای مربوطه را دریافت کنید. به طور مثال، برای اخذ اقامت از طریق کار باید ویزای کار داشته باشید. مدارک و شرایط کلی که هر فرد متقاضی اقامت ایتالیا به آن‌ها نیاز دارد، عبارت­اند از: ویزای مربوطه، پاسپورت، مدارک شخصی و هویتی، مدرک تحصیلی و ترجمه آن، مدارک و سوابق شغلی، مدارک و مشخصات مالی و حساب بانکی فرد به همراه مقدار معینی پول در حساب به عنوان ضمانت نامه مالی، بیمه، دعوت‌ نامه کارفرما برای ویزای کار و مدرک پذیرش دانشگاه برای ویزای تحصیلی. برای اخذ اقامت ایتالیا، باید پیچیدگی های درخواست ویزا، تمدید مجوزها و احتمالاً حتی یادگیری زبان خوش آهنگ ایتالیایی را به جان بخرید.

اقامت دائم ایتالیا

اقامت دائم به نوعی از اقامت ایتالیا گفته می‌شود که فرد مهاجر از حقوق و مزایای مساوی با شهروندان این کشور برخوردار است. کسی که موفق می‌شود اقامت دائم برای خود بگیرد، می‌تواند در سایر کشورهای اتحادیه اروپا بدون نیاز به مجوز و ویزا رفت‌ و آمد و حتی کار و تحصیل کند. ضمناً کسب مجوز اقامت دائم می‌تواند امکان اخذ پاسپورت این کشور را در اختیار شما قرار دهد.

اگر شما با یکی از روش‌های اخذ اقامت به کشور ایتالیا وارد شده باشید، می‌توانید پس از گذشت 5 سال از اقامتتان برای اخذ مجوز دائم درخواست دهید. توجه کنید که تا قبل از گرفتن این مجوز حضور شما در کشور ایتالیا به شکل موقت و مشروط است. درصورتی‌ که تمامی شرایط را داشته باشید، پس از 5 سال می‌توانید اقامت دائم خود را بگیرید و از مزایای آن بهره‌ مند شوید.

هزینه گرفتن اقامت ایتالیا

برای اینکه بتوانید اقامت کشور ایتالیا را اخذ کنید، لازم است ابتدا از طریق یکی از برنامه‌های مهاجرتی به این کشور وارد شوید. بسته به نوع ویزا، مدت‌زمان اجازه اقامت شما متفاوت است. اقامت بلندمدت با اقامت کوتاه‌مدت تفاوت دارد. شما اگر برای کار، تحصیل، زندگی و سرمایه‌گذاری وارد خاک ایتالیا شوید، باید مجوز اقامت بلندمدت بگیرید و برای مقاصد دیگر مانند سفر، نیاز به اخذ مجوز اقامت کوتاه‌مدت یا ویزای توریستی دارید.

برای اخذ مجوز اقامت ایتالیا در بلندمدت، شما باید هزینه‌های ویزا را پرداخت کنید. هزینه کارت اقامت شما عموماً ۳۰.۴۶ یورو، هزینه تمبر درخواست ۱۶.۰۰ یورو و هزینه پست ۳۰ یورو است، البته شما باید گواهی تمکن مالی و همچنین هزینه‌های بیمه درمانی را هم پرداخت کنید و مدارک آن را ارائه دهید.

تمدید مجوز اقامت در ایتالیا

زمانی که با یکی از روش‌های مهاجرتی به کشور ایتالیا وارد شوید، پس از مدتی مجوز اقامت شما نیاز به تمدید دارد. این به آن معنا است که تا قبل از زمان سررسید مجوز اقامت، شما باید نسبت به تمدید آن اقدام کنید وگرنه دچار مشکل خواهید شد.

اجازه‌های اقامت کشور ایتالیا هر کدام برای بازه زمانی مشخصی صادر می‌شوند؛ اما این مجوزها در صورت بلندمدت بودنشان امکان تمدید تا 5 سال را دارند. شما باید حداقل 60 روز قبل از پایان مدت‌ زمان ویزا برای تمدید آن اقدام کنید. این کار را باید با مراجعه به دفاتر اداره پست در شهری که ساکن هستید، انجام دهید.

درصورتی‌ که این مورد را با تأخیر انجام دهید و از زمان تمدید ویزای شما بگذرد، امکان جریمه‌ شدن وجود داشته و حتی در بعضی مواقع امکان اخراج از کشور ایتالیا هم وجود دارد. برای تمدید اجازه اقامت باید مدارکی را آماده کنید و به نزدیک‌ ترین دفتر پست محل اقامت خود تحویل دهید. این مدارک در زیر برای شما آورده شده است:

  • کپی پاسپورت
  • مجوز اقامت فعلی
  • اسنادی که محل اقامت فعلی شما را تأیید کند، مانند اجاره‌ نامه یا سند منزل
  • 3 قطعه عکس پاسپورتی

مزایای اخذ اقامت ایتالیا

اخذ اقامت ایتالیا به شما اجازه کار، زندگی و تحصیل در یک کشور پیشرفته را می‌دهد. با گرفتن این مجوز شما به مزایای زندگی در یک کشور پیشرفته که آرزوی بسیاری از مردم کشورهای درحال‌ توسعه است، دست پیدا می‌کنید؛ اما به جز آن شما با گرفتن اقامت دائم و شهروندی می‌توانید از پاسپورت این کشور هم بهره ببرید. پاسپورت ایتالیا معتبرترین پاسپورت در اروپا و دومین پاسپورت معتبر دنیا است که امکان و اجازه سفر به 132 کشور را در اختیار شهروندان قرار می‌دهد.

با اخذ اقامت اروپا شما اجازه کار و زندگی در بیش از 27 کشور اروپایی را به دست می‌آورید. از دیگر مزایای اقامت این کشور خرید راحت‌ تر ملک، برخورداری از مراقب‌های بهداشتی سطح بالا، آموزش عالی مقرون‌ به‌ صرفه، شرکت در رأی‌ گیری‌های این کشور و همچنین معافیت از خدمت سربازی اجباری را می‌توان نام برد.

ویزای ایتالیا

ویزای ایتالیا

ایتالیا کشوری زیبا و دوست‌داشتنی است که در جنوب قاره اروپا قرار دارد و به‌ معماری‌های زیبا و فرهنگ غنی خود معروف است. این کشور با ارائه ویژگی‌‌های خوب و سطح رفاه زندگی بالا سالانه متقاضیان بسیاری برای دریافت اقامت دارد.

مهاجرت به ایتالیا با هرمس اپلای

ایتالیا به عنوان یک کشور اروپایی، یکی از معتبرترین پاسپورت‌های دنیا را دارد. علت اشتیاق مهاجران ایرانی به دریافت اقامت ایتالیا، پیشرفت‌های روزافزون این کشور و شرایط زندگی مساعد شهروندان است. مهاجران ایرانی برای مهاجرت به ایتالیا، نیازمند اخذ ویزای این کشور با کمک روش‌هایی مانند ویزی تحصیلی، کار و سرمایه‌گذاری، همراه و غیره هستند. چناچه قصد مهاجرت یا اخذ ویزای دائم ایتالیا را دارید با کارشناسان ما در موسسه مهاجرتی هرمس اپلای تماس بگیرید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
اقامت کشور ایتالیا چند ساله است؟
بسته به برنامه مهاجرتی شما متفاوت بوده؛ اما اغلب می‌توانید تا 5 سال مجوز اقامت خود را تمدید کنید. پس از 5 سال هم می‌توانید برای اقامت دائم درخواست دهید.
مزایای اقامت دائم ایتالیا چیست؟
با داشتن مجوز اقامت دائم، شما می‌توانید از مزایای زندگی در این کشور مانند سایر شهروندان بهره ببرید. علاوه بر این، امکان اخذ پاسپورت و کار در اتحادیه اروپا را خواهید داشت.
از چه راه هایی می توانم اقامت ایتالیا را بگیرم؟
برنامه‌های متفاوتی برای اخذ اقامت وجود دارد، از جمله: سرمایه‌گذاری، تحصیل، کار و ازدواج.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
خاطره
2 سال قبل

اطلاعات کامل برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا رو از کارشناس هاتئن میتونم بگیرم؟؟؟

کارشناس هرمس اپلای
پاسخ به  خاطره
2 سال قبل

بله حتما . میتونید فرم مشاوره پر بفرمایید و یا با مجموعه تماس بگیرید تا کاملا راهنماییتون کنند

کادر هرمس اپلای