معرفی انواع ویزای ایتالیا

معرفی انواع ویزای ایتالیا؛ از مدارک تا ریجکتی انواع ویزاهای ایتالیا

سفر به ایتالیا با شناخت انواع ویزای ایتالیا آغاز می‌شود. افرادی که کشور آن‌ها عضو اتحادیه اروپا نیست، باید برای ورود به ایتالیا ویزا متناسب با هدف سفر خود اخذ کنند. هر فرد خارجی که به ایتالیا سفر می‌کند، نیاز دارد که متناسب با قصد و هدف سفر خود از انواع ویزای مهاجرتی ایتالیا برای ورود به این کشور استفاده کند که هر یک شرایط خاص خود را دارند. تفاوت ویزاهای ایتالیا به دلیل راه‌های مهاجرت به این کشور است که مهم‌ترین آن‌ها به ویزاهای کار، تحصیل، شنگن و سرمایه گذاری مرتبط می‌شود. اما آیا تمام افراد متقاضی مهاجرت به ایتالیا می‌توانند ویزای این کشور را دریافت کنند؟ یا چه مدارکی برای اخذ انواع ویزای کشور ایتالیا نیاز است؟ برای اینکه به این سوالات پاسخ دهیم و راه‌های مهاجرت به کشور ایتالیا /را بررسی کنیم با ما تا انتهای متن همراه باشید.

 

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

سفر به ایتالیا

برای اینکه بتوان به کشور ایتالیا سفر کرد، نیاز است که ابتدا با انواع ویزای ایتالیا آشنا شد. سفر به ایتالیا بدون اخذ ویزا امکان‌پذیر نیست و افرادی که عضو اتحادیه اروپا نیستند باید برای سفر خود ویزا دریافت کنند. سفر به ایتالیا می‌تواند با اهداف مختلفی مانند: کار، سرمایه گذاری، تحصیل، تجارت، تفریحی و هر قصد دیگری باشد، اما قبل از هرگونه اقدام برای سفر به این کشور، ابتدا باید مراحل اخذ ویزا را طی کرد. در حقیقت افراد خارجی برای ورود به کشور ایتالیا باید اجازه بگیرند که این موضوع با نام ویزا شناخته می‌شود. با مراجعه به سفارت ایتالیا می‌توان هدف خود را از سفر به این کشور تعیین کرد و متناسب با آن برای ویزا درخواست داد.

سفر به ایتالیا
سفر به ایتالیا نیلزمند دریافت ویزا میباشد.

اما به طور کلی ایتالیا به قدری زیبایی و شگفتی فرهنگی و تاریخی دارد که ارزش یکبار سفر کردن خواهد داشت و هنگام سفر به ایتالیا می‌توان با فرهنگ مردم این کشور بیشتر آشنا شد و از جاذبه‌های دیدنی آن لذت برد.

 مهاجرت به ایتالیا

مهاجرت یکی از برنامه‌ریزی‌های زندگی افراد است که جزو تصمیم‌گیری‌های مهم محسوب می‌شود. ایتالیا به عنوان یکی از کشور‌های پیشرفته در صنعت و اقتصاد، سالانه میزبان مهاجرهای زیادی از سراسر جهان است. از این‌رو افرادی که قصد مهاجرت به یکی از کشور خارجی را دارند، ایتالیا یکی از گزینه‌های عالی برای زندگی است. اگر مهاجرت تحصیلی یا کاری باشد، تفاوتی ندارد، شرایط زندگی ایدئال برای تمام افراد در این کشور فراهم شده است. اما چرا متقاضی‌های خارجی علاقه دارند که ایتالیا را به عنوان کشوری برای زندگی انتخاب کنند؟ دلایل مختلفی برای مهاجرت به ایتالیا وجود دارد که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 • کیفیت خوب زندگی
 • بهره‌مندی از خدمات شهری و شهروندی
 • اقتصاد قدرتمند
 • موقعیت‌های کاری مناسب
 • درآمد بالا
 • تحصیل با استاندارهای آموزشی در سطح جهان

هر یک از این دلایل گفته شده باعث شده تا ایتالیا به صورت سالانه میزبان مهاجرهای زیادی از سراسر دنیا باشد.

 راه‌ های مهاجرت به ایتالیا

مهاجرت به ایتالیا از طریق روش‌های مختلفی صورت می‌گیرد که مهم‌ترین آن‌ها را می‌توان مهاجرت کاری یا تحصیلی دانست. افراد خارجی می‌تواند به دلایل مختلفی به ایتالیا مهاجرت کنند، اما باید دقت داشت که قبل از مهاجرت درباره اخذ ویزا، بررسی‌هایی انجام داده باشند. به طور کلی برای اینکه بتوان به ایتالیا مهاجرت داشت، می‌توان از طریق موقعیت‌های شغلی، ادامه تحصیل، سرمایه گذاری، ازدواج یا از طریق خانواده اقدامات لازم برای مهاجرت را انجام داد.

 راه‌ های مهاجرت به ایتالیا
مهاجرت به ایتالیا می‌تواند از طریق چندین روش صورت گیرد:

برای مهاجرت به ایتالیا انواع ویزای ایتالیا وجود دارد، از جمله ویزای کاری، تحصیلی، استارتاپی و خانوادگی. ویزای کاری برای اشخاصی که توانایی‌های حرفه‌ای خاصی دارند و می‌توانند در بازار کار ایتالیا مشغول به کار شوند مناسب است. ویزای تحصیلی برای دانشجویانی که می‌خواهند در دانشگاه‌های برتر ایتالیا تحصیل کنند، گزینه‌ای عالی است. ویزای استارتاپی برای کسانی که می‌خواهند کسب و کار خود راه‌اندازی کنند یا به استارتاپ‌های موجود ملحق شوند، قابلیت‌های فراهم می‌کند. ویزای خانوادگی نیز به افرادی که از اعضای خانواده‌ای که در ایتالیا زندگی می‌کنند، حمایت می‌کند و اجازه می‌دهد تا به صورت قانونی به آن‌ها ملحق شوند. هر یک از انواع ویزاهای مهاجرتی ایتالیا با شرایط و اهداف مهاجر قابلیت انتخاب دارند.

اما توجه کنید که هر یک از راه‌های مهاجرت به ایتالیا نیاز به اخذ ویزا دارند که در ادامه انواع ویزای ایتالیا را بررسی خواهیم کرد.

 ویزای تحصیلی ایتالیا

تحصیل در ایتالیا یکی از روش‌های مهاجرت به این کشور است و ویزای تحصیلی یکی از انواع ویزای ایتالیا است. افرادی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا را در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دارند، باید بعد از پذیرش در دانشگاه‌های این کشور، برای اخذ ویزای تحصیلی اقدام کنند. دو نوع ویزای تحصیلی کوتاه مدت و بلند مدت وجود دارد. افرادی که قصد گذراندن دوره‌های کوتاه مدت را دارند، می‌توانند ویزای تحصیلی کوتاه مدت 90 روزه دریافت کنند و بعد از اتمام دوره آموزشی به کشور مبدا بازگردند. اما اگر متقاضی، قصد تحصیل در مقاطع مختلف دانشگاهی را دارد، باید ویزای بلند مدت تحصیلی اخذ کند. همچنین شرط مهم برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا، مدرک زبان ایتالیایی در سطح B2 و پذیرش در دانشگاه‌های این کشور است.

 ویزای کار ایتالیا

افرادی که به قصد موقعیت‌های کاری به ایتالیا مهاجرت می‌کنند، باید ویزای کار این کشور را دریافت کنند. اما توجه داشته باشید، افراد نمی‌توانند به سفارت بروند و برای ویزای کار ایتالیا اقدام کنند. بلکه باید کارفرمای ایتالیایی دعوتنامه‌ای با نام جاب آفر برای متقاضی کار در ایتالیا ارسال کند تا شرایط اخذ ویزای کاری فراهم شود.

ویزای کار در ایتالیا
افرادی که به قصد موقعیت‌های کاری به ایتالیا مهاجرت می‌کنند، باید ویزای کار این کشور را دریافت کنند.

ویزای استارتاپ ایتالیا

افراد خارجی که قصد سرمایه گذاری در بخش‌های خصوصی و کارآفرینی را دارند، می‌توانند از انواع ویزاهای ایتالیا، ویزای استارتاپ را انتخاب کنند و از طریق آن شرکت مد نظر خود را تاسیس کنند. برای اخذ این ویزا نیاز است که مبلغ مشخص و قابل قبولی برای سرمایه گذاری در نظر گرفت و با ثبت شرکت با مسئولیت محدود یا خرید شرکت فعال به ایتالیا مهاجرت کرد.

ویزای سرمایه گذاری ایتالیا

متقاضی‌های خارجی که تمایل به سرمایه گذاری در بخش‌های مختلف ایتالیا دارند باید ویزای سرمایه گذاری را دریافت کنند. این ویزا دو ساله است و قابل تمدید خواهد بود. همچنین مهم ‌ترین مدارکی که برای اخذ ویزای سرمایه گذاری ایتالیا نیاز است شامل: بررسی جزئیات دارایی و سرمایه متقاضی مانند: صورت حساب بانکی و نداشتن سوء سابقه کیفری و قضایی است.

ویزای سرمایه گذاری ایتالیا
ویزای سرمایه‌گذاری در ایتالیا از طریق چندین مسیر قابل دسترسی است.

 ویزای شینگن

ویزای شینگن یک مجوز برای افرادی است که می‌خواهند در منطقه اروپا رفت‌وآمد داشته باشند. کشورهای اروپایی عضو پیمان شنگن هستند و افرادی که این ویزا را داشته باشند می‌توانند به ایتالیا به راحتی رفت‌وآمد کنند. همچنین شرایط ورود به کشور‌های مختلف تحت نظر اتحادیه اروپا با ویزای شنگن فراهم است و نیاز به اخذ ویزای جداگانه برای هر یک از کشورهای اروپایی نیست.

انواع ویزا شنگن ایتالیا

مهم‌ترین ویزای‌های شنگن به دو بخش کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم خواهند شد که مهم‌ترین آن‌ها به شرح زیر هستند:

 • ویزای ملی ایتالیا: این ویزا به طور معمول برای افرادی صادر خواهد شد که هدف مشخصی برای سفر به ایتالیا دارند و بیشتر به قصد تحصیل و کار خواهند بود.
 • ویزای ترانزیت ایتالیا: ویزای ترانزیت برای افراد خارجی است تا راحت در بین کشور‌های تحت عضو اتحادیه اروپا سفر کنند و به طور معمول مدت زمان 90 روزه دارد.
 • ویزای نمایشگاهی ایتالیا: این نوع ویزا برای مدت زمان 90 روز صادر می‌شود و برای بازدید از نمایشگاه‌ها و رویداد‌های ایتالیا صادر خواهد شد.
 • ویزای توریستی ایتالیا: افرادی که قصد سفر تفریحی به ایتالیا را دارند باید برای اخذ ویزای توریستی اقدام کنند. در حقیقت ویزای توریستی یکی از متداول‌ترین انواع ویزای ایتالیا است که برای ایرانی‌ها و سایر افراد خارجی صادر می‌شود.

همانطور که اشاره شد ویزای شنگن یکی از انواع ویزای ایتالیا است که برای اهداف مختلف با تعداد روزهای مختلفی صادر می‌شود..

مدارک مورد نیاز برای ویزای توریستی

سفر به ایتالیا با قصد تفریح و استراحت با اخذ ویزای توریستی همراه خواهد بود. از این‌رو نیاز است که مدارک مختلفی را برای صدور ویزای توریستی تحویل سفارت ایتالیا داد که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 • پاسپورت با اعتبار حداقل 3 ماه
 • دو عدد عکس جدید با پشت زمینه سفید
 • بیمه مسافرتی
 • واچر هتل
 • ترجمه مدارک شناسایی
 • ارائه تمکن مالی
 • بلیط رفت و برگشت

دقت داشته باشید که توصیه می‌کنیم برای اخذ ویزای توریستی از طریق یک تور گردشگری اقدام کنید تا ویزای سفر به ایتالیا برای شما سریع‌تر صادر شود.

ویزای ایتالیا با دعوتنامه

ویزای ایتالیا با دعوتنامه یکی از انواع ویزای‌های ایتالیا است که از طریق درخواست خانواده، دوست یا همکار صادر می‌شود. در حقیقت افرادی که در ایتالیا هستند می‌توانند برای دوستان و خانواده خود، دعوتنامه ارسال کنند و از این طریق برای اخذ ویزای دعوتنامه به سفارت ایتالیا مراجعه کرد. دقت داشته باشید که در متن دعوتنامه باید نام شخص دعوت شده به طور کامل وارد شود و تاریخ دقیق ورود، خروج و علت دعوت مشخص باشد.

هزینه ویزای ایتالیا

ویزای ایتالیا در انواع مختلفی صادر می‌شود که به طور کلی به دو دسته کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم خواهند شد که هریک هزینه‌های جداگانه‌ای دارند. از این‌رو در جدول زیر میانگینی از هزینه‌های اخذ ویزای ایتالیا آمده است.

هزینه ویزای کوتاه مدت ایتالیا

عنوان هزینه
بزرگسالان حدود 80 یورو
کودکان 6 الی 12 سال 40 یورو
کودکان زیر 6 سال رایگان

هزینه ویزای بلند مدت یا ویزای ملی ایتالیا

عنوان هزینه
ویزای کاری 116 یورو
ویزای سرمایه گذاری 116 یورو
ویزای تحصیلی 50 یورو
ویزای درمان طولانی مدت 116 یورو
ویزای پیوست به خانواده 116 یورو
                                           ویزای ورزشی 116 یورو

نکته مهم برای درخواست انواع ویزای مهاجرتی ایتالیا این است که اگر ویزای ایتالیا ریجکت شود هزینه انجام شده، استرداد نمی‌شود. از این‌رو توصیه می‌کنیم که برای پیگیری کارهای ویزای ایتالیا از یک وکیل مهاجرتی استفاده کنید تا مشکلی برای صدور ویزا نداشته باشید.

مراحل اخذ ویزای ایتالیا

روند درخواست اخذ ویزای ایتالیا در چهار مرحله انجام می‌شود که به شرح زیر هستند:

 • مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای ایتالیا: در مرحله اول، متقاضی اخذ ویزا باید مدارک مختلفی مانند: اصل پاسپورت، فرم ویزای ایتالیا، عکس متقاضی، بیمه مسافرتی و برنامه سفر را ارائه کند.
 • درخواست وقت سفارت ایتالیا: در مرحله دوم باید از سفارت ایتالیا وقت گرفت تا مراحل پیگیری پرونده و اخذ ویزا بررسی شوند.
 • ارائه مدارک به سفارت ایتالیا: در این مرحله باید به آفیسر سفارت مراجعه کرده و مدارک درخواست شده را تحویل داد و هزینه‌های مختلف را پرداخت و در آخر انگشت انگاری انجام داد.
 • ورود به کشور ایتالیا: با ارائه مدارک و تعیین وقت مصاحبه می‌توان ویزای ایتالیا را دریافت کرد و به این کشور سفر داشت.
مراحل اخذ ویزای ایتالیا
مراحل اخذ ویزای ایتالیا ممکن است بسته به نوع ویزا متفاوت باشد

افراد متقاضی ویزای ایتالیا با توجه به نوع ویزایی که درخواست دارند باید مدارک مختلفی را به سفارت این کشور تحویل دهند.

دلایل ریجکتی ویزای ایتالیا

برخی از شرایط ممکن است، باعث ریجکت شدن انواع ویزای ایتالیا شوند. از این‌رو بهتر است که با یک متخصص یا وکیل مهاجرت مشورت کرد تا تمام جوانب را بررسی کرده و بعد از آن برای درخواست ویزا اقدام کرد. اما دلایل ریجکت شدن ویزای ایتالیا چیست؟

مهم‌ترین دلایل برای ریجکت شدن ویزای ایتالیای افراد عبارتند از:

 • عدم ارائه گواهی معتبر
 • عدم ارائه بیمه مسافرتی
 • عدم اثبات هدف متقاضی برای سفر به ایتالیا
 • عدم ارائه مدارک کافی برای تمکن مالی
 • ارائه پاسپورت نامعتبر
 • عدم ارائه گواهی معتبر از هویت اصلی متقاضی
 • اتمام دوره مجاز اقامت
 • اقامت بیشتر در سفر‌های قبلی
 • تشابه اسمی
 • سابقه ریجکتی ویزای ایتالیا
 • داشتن سو سابقه

به طور کلی هر یک از این موارد می‌تواند به تنهایی ویزای افراد متقاضی را ریجکت کند. بنابراین بهتر است که از قبل با کارشناس‌های حوزه مهاجرت و اخذ ویزا مشورت کرد.

مدت زمان صدور ویزای ایتالیا

پردازش و تایید ویزای ایتالیا بین 15 تا 20 روز زمان نیاز دارد. اما برای پردازش ویزاهای مختلفی مانند: ویزای توریستی ممکن است که این پروسه حدود 60 روز زمان ببرد. در نتیجه به طور کلی می‌توان بازه زمانی بین سه هفته تا یک ماه را در نظر گرفت.

زمان صدور ویزای ایتالیا
مدت زمان صدور ویزای ایتالیا بستگی به نوع ویزا، وضعیت مهاجر و همچنین حجم کاری مربوطه دارد.

مدت زمان صدور انواع ویزای ایتالیا بسته به نوع ویزا، پردازش‌های مربوطه و نیز حجم کاری سفارت یا کنسولگری ممکن است متفاوت باشد. برای برخی ویزاها مانندانواع  ویزاهای ایتالیا کوتاه مدت (ویزای شنگن)، ممکن است در چند هفته یا حتی کمتر صادر شوند. اما  انواع ویزاهای مهاجرتی ایتالیا ماندگار مانند ویزای کاری یا تحصیلی به دلیل مراحل پیچیده‌تر و نیاز به بررسی‌های بیشتر، ممکن است چندین هفته یا حتی ماه‌ها طول بکشد. در هر صورت، پیشنهاد می‌شود به مدت کافی قبل از تاریخ مورد نظر برای سفر، درخواست ویزا را آغاز کنید تا به مشکلات زمانی جلوگیری شود.

رفع ریجکتی ویزای ایتالیا

برای اینکه بتوان ریجکتی ویزای ایتالیا را رفع کرد، می‌توان از طریق یک نامه به سفارت، اعتراض ثبت کرده و دلایل معتبر داشت. در این نامه باید به تجدید نظر برای اثبات نادرستی رد صلاحیت ویزا اشاره داشت و مدارک تکمیلی ارسال کرد. همچنین توجه داشته باشید که متقاضی ویزای ایتالیا باید در مدت زمان مشخص شده از سوی سفارت، نامه رفع ریجکتی ویزا را ارسال کند. از طرفی هم آدرس سفارت ایتالیا در تهران، خیابان نوفل لوشاتو، پلاک ۷۹/۶۸ قرار دارد.

گرفتن وقت سفارت ایتالیا

برای اینکه بتوان خدمات کنسولی ایتالیا را در سفارت دریافت کرد، ابتدا باید به سایت https://prenotami.esteri.it مراجعه کرده و وقت تایید مدرک یا مصاحبه مشخص کرد. وقت گرفتن از سفارت ایتالیا با توجه به ارسال مشخصات کامل متقاضی و انتخاب یکی از روزهای آزاد فراهم می‌شود. اما توصیه می‌کنیم که قبل از هرگونه اقدام برای وقت گرفتن از سفارت با یک وکیل مهاجرت به ایتالیا مشورت کنید تا شرایط کلی برای اخذ ویزای ایتالیا را بررسی کند.

اقامت مجارستان

اقامت در خارج

مهاجرت کردن و اقامت در خارج در صورتی که قانونی صورت بگیرد یک فرآیند بسیار پیچیده است که فرد تنها با کمک افراد متخصص و کارآزموده می‌تواند به آن دست پیدا کند.

آشنایی با انواع ویزاهای ایتالیا با موسسه مهاجرتی هرمس

انواع ویزاهای ایتالیا برای مهاجرت کوتاه مدت یا بلند مدت به درخواست متقاضی صادر خواهند شد. اما مهم این است که افراد بتوانند شرایط و مدارک مورد نیاز را فراهم کنند. در نتیجه متقاضی‌های سفر یا مهاجرت به ایتالیا نیاز به یک راهنما دارند تا بتوانند به راحتی برای انواع ویزای این کشور درخواست ارسال کنند. از این‌رو موسسه مهاجرتی هرمس در کنار شما است تا با ارائه راهنمایی‌های لازم و تخصصی، بهترین مشاوره‌ها را در اختیار افراد قرار دهد. به طور حتم درخواست انواع ویزای ایتالیا یک کار تخصصی است که توصیه می‌کنیم آن را به یک وکیل مهاجرتی یا متخصص در این حوزه بسپارید و از کارشناس‌های هرمس برای اخذ ویزا و راهنمایی‌های مختلف کمک بگیرید.

در حقیقت کارشناس‌های هرمس آمادگی ارائه مشاوره رایگان را به شما عزیزان دارند و می‌توانید از طریق تماس تلفنی یا تکمیل فرم مشاوره با این مجموعه در ارتباط باشید.

همچنین ما در این متن سعی کرده‌ایم که شما را با انواع ویزای مهاجرتی ایتالیا آشنا کنیم، اما اگر سوالی دارید که در این متن به آن اشاره نشده، کافی است که در انتهای همین مطلب و در قالب کامنت با ما در ارتباط باشید. کارشناس‌های ما در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ خواهند داد.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
مهم‌ترین مدارک برای اخذ ویزای ایتالیا چیست؟
ارائه مدرک شناسایی، پاسپورت با اعتبار، ارائه مدرک تمکن مالی
انواع ویزای مهاجرتی ایتالیا کدام‌اند؟
ویزای تحصیلی، کاری، سرمایه گذاری
آیا برای دریافت ویزای ایتالیا باید مصاحبه کرد؟
بله. فرقی ندارد که برای چه هدفی، درخواست ویزای ایتالیا را دارید، تمام ویزاهای این کشور نیاز به مصاحبه در سفارت دارند.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
taera
2 سال قبل

وقت بخیر. ویزای داوطلبانه ایتالیا شامل چه نوع فعالیت های میشود؟؟

کارشناس هرمس اپلای
پاسخ به  taera
2 سال قبل

این ویزا شامل افراد بین 20 تا 30 سال می شود. این افراد قصد انجام فعالیتی داوطلبانه به عنوان مثال در یک سازمان NGO را دارند.

کادر هرمس اپلای