اقامت از طریق تولد فرزند در آلمان

اقامت از طریق تولد فرزند در آلمان

اقامت از طریق تولد فرزند در آلمان مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن میپردازیم. افراد زیادی در سراسر دنیا، متقاضی مهاجرت به آلمان و اخذ اقامت و شهروندی این کشور صنعتی و پیشرفته هستند. روش‌های زیادی برای‌ مهاجرت و اخذ اقامت این کشور وجود دارند که یکی از  آن‌ها، اخذ اقامت و تابعیت از طریق تولد فرزند است. در سالیان اخیر، این روش مهاجرتی مورد توجه متقاضیان زیادی، به‌خصوص زوجین واقع شده است. اما نکته قابل توجه این است که دریافت اقامت با این روش، شرایطی متفاوت‌ با سایر روش‌های اخذ اقامت آلمان دارد. در این مطلب از هرمس اپلای قصد داریم تا شرایط، قوانین و مدارک لازم برای دریافت اقامت از طریق تولد فرزند در آلمان را مورد بررسی قرار دهیم.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

آیا دریافت اقامت آلمان از طریق تولد فرزند ممکن است؟

برای دریافت اقامت از طریق تولد فرزند در آلمان، مقامات این کشور شرایط خاصی در نظر گرفته‎اند. کشور آلمان جزو کشورهایی است که دو قانون خون و خاک را برای دریافت اقامت و تابعیت این کشور وضع کرده است. بر اساس قانون خاک، کسی که در کشور آلمان متولد می‌شود، این توانایی را دارد تا تابعیت این کشور را دریافت کند.

از طرفی دیگر، دریافت تابعیت آلمان بر اساس قانون خون، اینطور معنا می‌شود که اگر والدین فردی ملیت آلمانی داشته باشند، او نیز این امکان را خواهد داشت تا اقامت و تابعیت این کشور را دریافت کند. نکته قابل ذکر این است که بر طبق این قانون، اهمیتی ندارد که فرد دارای والدین آلمانی، در چه در آلمان و چه در هر کشور دیگری متولد شده باشد. او می‌تواند اقامت و تابعیت آلمان را دریافت کند.

شرایط اخذ تابعیت آلمان از طریق تولد فرزند

به طور کلی والدین با به دنیا آوردن فرزند در آلمان، نمی‌توانند برای خود تابعیت این کشور را دریافت کنند و برای اخذ تابعیت این کشور افراد باید واجد شرایط خاصی باشند. اولین شرط این است که متقاضی باید حداقل 8 سال در آلمان زندگی کرده باشد. البته در مواردی این مدت ممکن است کمتر هم باشد. سایر شرایط اخذ اقامت از طریق تولد فرزند در آلمان و اخذ تابعیت به تبع آن عبارتند از:

 • تایید تعهد کنونی و گذشته خود نسبت به سیستم پارلمانی دموکراتیک آزاد و قانون اساسی آلمان
 • شهروند یکی از کشورهای اتحادیه اروپا و یا سوئیس بودن و داشتن مجوز جابجایی آزادانه یا مجوز اقامت دائم و یا بلوکارت اروپا
 • داشتن توانایی حمایت از خود بدون کمک و یا تمکن مالی
 • نداشتن هیچ گونه سوء پیشینه کیفری
 • تسلط کافی به زبان آلمانی
 • آشنایی با سیستم قانونی و شرایط اجتماعی و زندگی در جمهوری فدرال آلمان
 • موفقیت در آزمون شهروندی

فردی که این شرایط را داشته باشد، می‌تواند همزمان برای دریافت تابعیت برای همسر خود نیز اقدام کند و نیازی نیست که حتما 8 سال همسر او در آلمان اقامت داشته باشد.

قوانین خاص اخذ اقامت از طریق تولد فرزند در آلمان

به‌طور کلی، فقط در صورتی نوزادی که در کشور آلمان متولد ‌شده شهروند این کشور به‌شمار خواهد آمد که در هنگام زایمان مادر، حداقل از بین یکی از والدین او یکی از آن ها دارای تابعیت آلمان باشند. البته این امر در صورتی ممکن خواهد بود که والدین این کودک به شکل قانونی حداقل به مدت هشت سال مقیم این کشور بوده و یا مجوز اقامت دائم را داشته باشد.

به همین دلیل، طبق قوانین این کشور والدین برای دریافت اقامت از طریق تولد فرزند در آلمان، باید به اثبات برسانند که در تمامی این مدت هشت ساله، همواره مجوز اقامت داشته‌اند و اقامت آن‌ها غیر قانونی نبوده است. اگر که تنها پدر کودک، تبعه آلمانی باشد و یا حداقل به مدت هشت سال در آلمان اقامت قانونی داشته باشد، این فرد با به رسمیت شناختن پدر بودن خود، می‌تواند برای فرزندش تابعیت آلمان را دریافت کند.

قوانین خاص اخذ اقامت از طریق تولد فرزند در آلمان

قوانین مربوط به تابعیت دوگانه در آلمان

تابعیت دوگانه یا مضاعف به حالتی می‌گویند که افراد ضمن داشتن تابعیت کشور خود، تابعیت جدیدی دریافت می‌کنند. در این صورت، کشورهایی را که فرد تابعیت آن ها را دارد، ملزم به حمایت سیاسی از او هستند. همچنین به علت قوانین مختلفی که کشورها دارند، ممکن است شخص با مشکلاتی در خصوص خدمت نظام وظیفه، پرداخت مالیات و مواردی از این دست روبرو شود. قانون دو تابعیتی در کشور آلمان عموما فقط برای اتباع یکی از کشورهای اتحادیه اروپا و یا سوئیس مورد قبول است. اتباع کشورهای دیگر نمی‎توانند در صورت اخذ تابعیت این کشور، تابعیت کشور خود را نیز داشته باشند. در این صورت، افراد باید تابعیت قبلی خود را ابطال کرده تا بتوانند تابعیت کشور آلمان را دریافت کنند.

اما از سوی دیگر، کشور آلمان تابعیت مضاعف کودکانی که تنها یکی از والدین آن‌ها آلمانی بوده و به‎علت قانون خون، تابعیت پدر یا مادر غیر آلمانی خود را هنگام تولد در آلمان دریافت کرده است، می‌پذیرد. این مساله همچنین در مورد کودکانی با والدین آلمانی که به‌علت محل تولد و قاعده خاک، تابعیت دوگانه دارند، نیز مورد قبول است.

مدارک لازم برای اخذ تابعیت و اقامت آلمان از طریق تولد فرزند

افرادی که فرزندی دارند که دارای ملیت آلمانی است، می‌توانند اجازه اقامت برای الحاق مجدد خانواده را دریافت کنند. لازمه این موضوع نیز این است که آن‌ها به صورت حقیقی حضانت این کودک را عهده دار باشند. برای اثبات این مساله نیز به کمک ارائه یک بیانیه حضانت مشترک توسط والدین این امر امکان‌پذیر خواهد بود. کسی که حق حضانت کودک را دارد، تمامی مسئولیت نگهداری و حفاظت از طفل را نیز عهده دار خواهد بود. به همین علت، زمانی که والدین به‌شکل مدنی با یکدیگر ازدواج کرده باشند، به شکل خودکار هر دوی آن‌ها عهده دار حضانت فرزندان خود خواهند بود. در غیر این صورت، حضانت فرزند متولد شده تنها بر عهده مادر فرزند قرار می‌گیرد. این در حالی است که در صورتی که مادر مایل به اشتراک حق حضانت با پدر کودک باشد، هر دو والدین باید درخواستی مبنی بر اصطلاح بیانیه حضانت را به اداره رفاه جوانان این کشور ارائه دهند.

مدارک لازم برای اخذ تابعیت و اقامت آلمان از طریق تولد فرزند

علاوه بر ارائه بیانیه حضانت، در هنگام درخواست والدین باید مدارک زیر را برای اجازه اقامت ارائه دهند:

 • پاسپورت با حداقل 6 ماه اعتبار
 • گواهی تولد فرزندی که در آن به صورت دقیق نام آن‎ها به عنوان والدین فرزند قید شده باشد
 • اظهارات یا شواهدی از والدین دیگر مبنی بر اینکه مراقبت و سرپرستی فرزندشان بر عهده دارند

پس از سه سال زندگی در آلمان با داشتن مجوز اقامت در این کشور، افراد بر طبق قوانین اقامتی حاکم بر این کشور می‌توانند برای اخذ اقامت از طریق تولد فرزند در آلمان به‌صورت دائم درخواست خود را به ثبت برسانند. دو شرط لازم برای اخذ اجازه اقامت دائم این کشور شامل داشتن حضانت فرزند و سطح قابل قبولی از دانش زبان آلمانی است.

اخذ اقامت آلمان از طریق تولد فرزند چه حقوقی را برای فرد ایجاد می‌کند؟

افرادی که اقامت از طریق تولد فرزند در آلمان را دریافت کرده‎اند و اجازه اقامت دائمی دارند، لزوما واجد شرایط دریافت شهروندی آلمان نخواهند بود. از این رو، این افراد دارای یک سری از محدودیت‌ها نسبت به شهروندان آلمانی هستند. به همین علت، بسیاری از افرادی که اقامت دائمی این کشور را دارند، در پی دریافت شهروندی این کشور نیز می‌باشند. بنابراین، افرادی که اقامت آلمان را برای فرزند خود دریافت نمایند، فرزند آن‌ها می‎تواند از حقوق خاص یک شهروند آلمانی بهره‌مند شود که او را از دیگر افراد خارجی مقیم این کشور جدا می‌کند.

از جمله حقوقی که به این فرد تعلق می‌گیرد عبارتند از:

 • حق رای و شرکت در انتخابات
 • حق سفر آزاد در حوزه شینگن و کشورهای اتحادیه اروپا
 • حق حمایت کنسولی
 • اشتغال در بازار کار آلمان
 • حق استخدام به عنوان کارمند

علاوه بر حقوقی که در بالا عنوان‌ شد بر اساس قانون اساسی این کشور، افرادی که شهروندی آلمان را دریافت کنند مانند سایر شهروندان ساکن این کشور تعهدات و وظایفی را نیز عهده دار خواهند بود. ادغام در جامعه، احترام به تمامی قوانین و اطاعت از آن‌ها و حتی خدمت نظامی احتمالی در آلمان از جمله این تعهدات هستند.

اخذ اقامت آلمان از طریق تولد فرزند چه حقوقی را برای فرد ایجاد می‌کند؟

مشاوره تخصصی و ارائه خدمات مهاجرت به آلمان با خدمات هرمس اپلای

کشور آلمان شرایط خاصی را برای اخذ اقامت از طریق تولد فرزند در آلمان در نظر گرفته‎ است. از این رو، افرادی که می‌خواهند از این طریق برای اخذ اقامت آلمان اقدام کنند، باید از قوانین مربوط به آن آگاهی داشته باشند. اگر شما نیز تمایل دارید تا با این روش به آلمان مهاجرت کرده و اقامت این کشور را دریافت کنید، می‌توانید از خدمات کارشناسان ما در موسسه مهاجرتی هرمس اپلای استفاده کنید. ما در هرمس اپلای با ارائه مشاوره تخصصی به‌صورت کاملا رایگان در زمینه انواع روش‌های مهاجرت و دریافت اقامت و ویزای کشورها، به شما در دستیابی به اهداف مهاجرتی کمک می‌کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره تخصصی در خصوص دریافت اقامت آلمان با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری

اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری

اخذ اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری یکی از راه های مهاجرت به این کشور است. در این مقاله شرایط دریافت ویزا و شرایط لازم برای سرمایه گذاری در آلمان در سال ۲۰۲۱ را توضیح خواهیم داد.

سخن آخر

همانطور که در این مقاله خواندید افراد زیادی در سراسر دنیا، متقاضی مهاجرت به آلمان و اخذ اقامت و شهروندی این کشور صنعتی و پیشرفته هستند. روش‌های زیادی برای‌ مهاجرت و اخذ اقامت این کشور وجود دارند. اقامت از طرق تولد نیز یکی دیگر از این روش ها میباشد.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
آیا فرزند متولدشده در آلمان، تابعیت این کشور را به دست می‌آورد؟
کودکی که در آلمان متولد شده است، در صورتی می‎تواند تابعیت این کشور را به دست ‌آورد که هر دوی والدین او و یا یکی از آن‌ها به مدت ۸ سال در آلمان به‌صورت قانونی اقامت داشته باشند.
آیا والدین غیر آلمانی کودک پس از تولد او می‎توانند در آلمان بمانند؟
افرادی که فرزندی با تابعیت آلمانی دارند، می‌توانند برای الحاق خانواده خود اجازه اقامت دریافت کنند.
قانون دو تابعیتی بودن در آلمان به چه صورت است؟
تنها کشورهایی که آلمان به آن ها اجازه داشتن تابعیت مضاعف را می دهد، اتباع اعضای اتحادیه اروپا و اتباع سوئیسی هستند. بر اساس قانون این کشور، اتباع کشورهای دیگر برای گرفتن شهروندی این کشور باید تابعیت قبلی خود را ابطال کنند.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Sahar Samadi
9 ماه قبل

سلام وقت بخیر
من برای مسافرت به آلمان اومدم و نزدیک زایمانم هست
خواستم ببینم اگر فرزندم اینجا بدنیا بیاد چه اتفاقی میفته؟شناسنامه آلمانی بهش میدن؟و برای آینده میتونه در آلمان اقامت بگیره یا خیر؟

خانم میرخانی
پاسخ به  Sahar Samadi
9 ماه قبل

سلام وقت بخیر
خیر فقط داخل شناسنامشون می خوره محل تولد المان

کادر هرمس اپلای