اقامت ترکیه
ترکیه

اقامت ترکیه

اقامت ترکیه موضوع مقاله ای است که در ادامه به آن پرداخته ایم. ابتدا لازم به ذکر است که دو واژه اخذ اقامت ترکیه با شهروندی ترکیه تعریف شود چرا که این دو با هم متفاوتند. اخذ اقامت این کشور به شما اجازه می دهد چندین سال در خاک کشور ترکیه زندگی کنید و بعنوان یک شهروند ترکیه از کلیه ی حقوق برخوردار باشید به جز حق رای و پاسپورت ترکیه. اما شهروندی، اقامت همیشگی و دائم ترکیه است که پاسپورت ترکیه و حق رای نیز به شما اعطا می شود.

آنچه در این مقاله می خوانید:

ابتدا در این ویدئو به بررسی اجمالی در مورد اقامت ترکیه می پردازیم:

پخش ویدیو

اقامت در ترکیه به چند دسته تقسیم می شود:

ردیف نوع اقامت
۱ توریستی
۲ دانشجویی
۳ از طریق خرید خانه
۴ از طریق اجاره خانه
۵ ازدواج
۶ از طریق سرمایه گذاری
۷ استخدام رسمی
۸ اقامت بشردوستانه
۹ از طریق ثبت شرکت
۱۰ از طریق تولد فرزند

توافقات و قوانین مصوب:

طبق توافقنامه معافیت ویزا و لغو روادید بین دو کشور ایران و ترکیه در ۲۳ بهمن ۱۳۴۲، شهروندان ایران برای سفر به ترکیه نیازی به اخذ ویزا ندارند و متقابلا این قانون در مورد شهروندان ترکیه نیز صادق می باشد. طبق آخرین تغییرات در این توافق از سال ۲۰۱۲ ، هر ایرانی با پاسپورت معتبر حق حضور ۳ ماه از هر ۶ ماه را بدون اخذ اقامت در ترکیه را دارد.

بنابراین در صورت تمایل فرد به حضور بیش از ۳ ماه در ترکیه، اخذ اقامت این کشور الزامی می باشد.

نکته : از آوریل ۲۰۱۴ مسئولیت ارائه اقامت به خارجیان در ترکیه از اداره امنیت ترکیه به اداره مهاجرت ترکیه محول گردیده و امور خارجیان توسط این ارگان مدیریت می شود.

در حال حاضر مرجع قانونی ارائه اقامت به خارجیان قانون شماره ۶۴۵۸ مورخ ۴ آپریل ۲۰۱۳ می باشد که در تاریخ ۱۱ آپریل ۲۰۱۳ در روزنامه رسمی ترکیه چاپ و از ۱۱ آپریل ۲۰۱۴ اجرائی شد و آخرین تغییرات در این قانون در تاریخ ۱۳ اگوست ۲۰۱۶ اعمال گردیده است.

چه کسانی نیاز به مجوز اقامت طولانی‌مدت ترکیه ندارند؟

در حالت کلی همه افرادی که قصد دارند بیش از ۳ ماه در ترکیه اقامت داشته باشند و کسانی که به‌قصد زندگی و نه تفریح می‌خواهند در ترکیه بمانند باید مجوز اقامت طولانی‌مدت خود را دریافت کنند. در غیر این صورت اقامت آن‌ها در این کشور غیرقانونی تلقی می‌شود، اما همواره یکسری استثنائات وجود دارد که شما را از داشتن مجوز بی‌نیاز می‌کند از جمله:

 1. افرادی که گواهی ثبت برای حفاظت بین‌المللی داشته باشند.
 2. بر اساس کنوانسیون‌های متقابل و چندجانبه که کشور ترکیه نیز در آن عضو است شما از داشتن مجوز اقامت معاف باشید.
 3. اگر شما یک افسر دیپلماسی یا کنسولگری هستید که بنا بر نوع شغل در ترکیه زندگی می‌کنید نیز نیازی به مجوز اقامت ندارید.
 4. همچنین اگر برای دفترهای نمایندگی مؤسسات بین‌المللی در کشور ترکیه کار می‌کنید.
 5. اگر متقاضی حمایت بین‌المللی هستید.
 6. اگر در وضعیت حفاظت بین‌المللی قرار دارید.
 7. اگر بی تابعیت هستید.
 8. همچنین اگر یک مجوز کار معتبر دارید.

چه کسانی نیاز به مجوز اقامت طولانی‌مدت ترکیه ندارند؟

از نقطه صفر مهاجرت تا اخذ اقامت، همراهتان هستیم.

با پر کردن فرم می توانید از مشاوره رایگان مهاجرتی هرمس اپلای استفاده کنید.

روش های اخذ اقامت ترکیه

اقامت توریستی ترکیه

در حال حاضر ارزان ترین و سهل الوصول ترین نوع اقامت کشور ترکیه محسوب می شود ولی دولت ترکیه از بابت ارائه شهروندی ترکیه یا ارائه اقامت دایم ترکیه تعهدی به دارندگان این نوع اقامت ندارد.

طبق قانون جدید مهاجرتی ترکیه، از سال ۲۰۱۴ مدت این اقامت از ۶ ماه به یکسال افزایش یافته و در اصلاحیه اعمال شده در سال ۲۰۱۶ امکان اخذ اقامت دو ساله به متقاضیان این نوع اقامت وجود دارد.

این نوع اقامت جهت نیاز توریست ها و مسافرانی که موقتا در ترکیه حضور خواهند داشت تصویب شده و با این نوع ویزا، شما اجازه کار در ترکیه را نخواهید داشت.

در صورتی که شما ۵ سال بطور مداوم بطور رسمی در ترکیه مشغول به کار باشید پس از ۵ سال امکان اخذ شهروندی و پس از ۸ سال اقامت کاری شما به اقامت دائم تبدیل خواهد شد.
شرط لازم و کافی برای اینکه شما بتوانید اقامت کشور ترکیه را از طریق کار بدست آورید بدین صورت شکل می گیرد که  یک شرکت ترکیه ای شما را بعنوان پرسنل بپذیرد.

برای کسب این نوع اقامت، شما باید تخصص ویژه ای برخوردار باشید و در زمان ارائه درخواست شرکت ترکیه ای به همکاری با شما، طبق آمار وزارت کار و رفاه ترکیه، نباید شخصی که پاسپورت ترکیه را دارد با تخصص شما بیکار باشد.

نکته: با ملاحظه نکته فوق و وضعیت کار در ترکیه و شرایط خاص ایرانیان می توان این گونه اعلام نمود که در حال حاضر شانس یافت کار در کشور ترکیه برای فرد ایرانی بسیار کم است.

اقامت تحصیلی ترکیه

برای گرفتن این نوع اقامت اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه های ترکیه و ارائه مدارک مورد درخواست دانشگاه از قبیل YÖS،  GRE ,TOMER, ALES, TOEFL, IELTS ، SAT که در هر دانشگاه متفاوت می باشد، الزامی می باشد. پس از اخذ پذیرش از دانشگاه ترکیه، اداره مهاجرت ترکیه به شما اقامت دانشجوئی ترکیه با اعتبار یک ساله می دهد که تا زمان اتمام تحصیل قابل تمدید می باشد.

داشتن اقامت دانشجویی نیز برای اقدام به اخذ شهروندی ترکیه اقامت مناسبی بشمار نمی رود ولی فارغ التحصیل شدن از کشور ترکیه از امتیازات مهم اخذ شهروندی می باشد.

اقامت ترکیه برای خریداران خانه در کشور ترکیه

این نوع اقامت سالهاست به خریداران املاک ترکیه که طبق قوانین سابق حق خرید مستقلات در ترکیه را داشتند ( اتباع اتحادیه اروپا و آمریکا ) اعمال می گردیده و با توجه به تصویب قانون جدید در سال های قبلتر ارائه حق خرید املاک به دارندگان پاسپورت دیگر کشورها از جمله ایرانی نیز داده شده است.

برای گرفتن این نوع اقامت شما نیازی به ثبت شرکت ندارید و علاوه بر اینکه هزینه های ثبت و نگهداری شرکت را نخواهید پرداخت بلکه در صورت انتخاب ملک مناسب شاهد افزایش قیمت و سود سرمایه گذاری در بخش املاک ترکیه خواهید بود.

اقامت خرید خانه جز اقامت های کوتاه مدت و بصورت اقامت دوساله دریافت می شود. زمان اخذ شهروندی نیز مالکیت یک ملک در ترکیه جزو امتیازات مهم بشمار می رود.

پروسه دریافت این اقامت پس از دریافت سند و رعایت ضوابط مربوط به اخذ اقامت خریداران خانه، قابل انجام خواهد شد. جهت اخذ جزئیات بیشتر در مورد این نوع اقامت و اطلاع از خدمات ما، تماس بگیرید.

اقامت ترکیه از طریق اجاره ملک

یکی دیگر از روش‌های معمول اخذ اقامت اجاره کردن خانه در این کشور است. مدت‌زمان این مجوز اقامت ۱ساله است. اجاره‌نامه باید توسط دفتر اسناد رسمی این کشور ثبت شود و سرویس امنیتی کشور ترکیه باید از آن استعلام بگیرد.

اقامت از طریق اجاره ملک یکی از راه‌های اقامت کوتاه‌مدت ترکیه است و قابل تمدید نیست. اما اگر در این مدت ملکی خریداری کرده باشید، کاری پیدا کرده باشید و یا شرایط خود را برای اخذ یکی از مجوزهای اقامت طولانی‌مدت ترکیه در این یک سال فراهم کرده باشید، می‌توانید اقامت خود را تمدید کنید.

اقامت ترکیه از طریق اجاره ملک

اقامت ترکیه از طریق ازدواج

طبق اصلاحات قانون اقامت ترکیه ، زمانی که شما با یک شهروند ترکیه (زن یا مرد) ازدواج می کنید درخواست اقامت خانواده خواهید کرد طول این نوع اقامت در ابتدا ۳ ساله می باشد و پس از اتمام این ۳ سال، امکان اقدام برای اخذ شهروندی ترکیه وجود دارد.

در صورتی که از طریق ازدواج با فردی که دارای پاسپورت و ملیت ترکیه است برای اقامت اقدام می کنید چند نکته باید رعایت گردد:

 ازدواج صوری نباشد حتی المقدور مدارکی جهت اثبات صوری نبودن ازدواج بایستی ارائه گردد.

ممکن است پروسه کسب اقامت کشور ترکیه از طریق ازدواج (ویزای پیوستن به همسر) حدود ۳ تا ۵ سال زمان ببرد و در این طول این مدت، پلیس ترکیه تحقیقاتی را جهت اطمینان از صوری نبودن ازدواج انجام خواهد داد.

نکته: حتی پس از اخذ شهروندی ترکیه مشخص شود که ازدواج صرفا با هدف کسب شهروندی انجام شده، دولت حق ابطال شهروندی ارائه شده را دارد.

اقامت از طریق سرمایه گذاری

  طبق تغییرات  قانونی و منتشر شده در روزنامه رسمی مورخ ۱۱ زانویه ۲۰۱۷ در بند ۲۰ قانون شهروندی ترکیه، خریداران خانه در ترکیه با قیمت بالای یک میلیون دلار، سرمایه گذاران در ترکیه با رقم بالای دو میلیون دلار و سپرده گذاران رقم سه میلیون دلار در بانکهای ترکیه و همچنین افتتاح کنندگان کسب و کار با استخدام حداقل یکصد نفر شهروند ترکیه از ضوابط اخذ شهروندی معاف بوده و بلافاصله به شهروندی ترکیه در می آیند.

بدون آوردن رقم های بالا نیز با ثبت شرکت و فعالیت در ترکیه شما می توانید پس از ۵ سال شهروندی و پاسپورت ترکیه را بدست آورید. در نظر داشته باشید فعال بودن شرکت در مدت ۵ سال برای تمدید اقامت کاری و اخذ شهروندی الزامی می باشد. اخیرا دولت ترکیه سعی در جذب سرمایه با ارائه امتیازات به سرمایه گذار دارد از جمله ارائه تورکواز کارت یا همان گرین کارت ترکیه ۵ ساله به سرمایه گذار و خانواده ایشان.

اقامت از طریق استخدام رسمی (کار) و پرداخت بیمه توسط کارفرما:

در صورتی که شما ۵ سال بطور مداوم بطور رسمی در ترکیه مشغول به کار باشید پس از ۵ سال امکان اخذ شهروندی و پس از ۸ سال اقامت کاری شما به اقامت دائم تبدیل خواهد شد.
شرط لازم و کافی برای اینکه شما بتوانید اقامت کشور ترکیه را از طریق کار بدست آورید بدین صورت شکل می گیرد که  یک شرکت ترکیه ای شما را بعنوان پرسنل بپذیرد.

برای کسب این نوع اقامت، شما باید تخصص ویژه ای برخوردار باشید و در زمان ارائه درخواست شرکت ترکیه ای به همکاری با شما، طبق آمار وزارت کار و رفاه ترکیه، نباید شخصی که پاسپورت ترکیه را دارد با تخصص شما بیکار باشد.

نکته: با ملاحظه نکته فوق و وضعیت کار در ترکیه و شرایط خاص ایرانیان می توان این گونه اعلام نمود که در حال حاضر شانس یافت کار در کشور ترکیه برای فرد ایرانی بسیار کم است.

اقامت بشر دوستانه

بعضی از مجوزهای اقامت ترکیه به‌نوعی بشردوستانه هستند. این مجوزها برای افرادی صادر می‌شود که مجوز معتبری برای اقامت خود در این کشور ندارند و منتظر اخراج و استرداد به کشور مبدأ خود هستند. همچنین افرادی که به هر دلیلی نمی‌توانند به کشورشان بازگردند. مانند کسانی که در کشورشان جنگ یا یک بلای طبیعی رخ‌داده و امکان بازگشت ندارند می‌توانند از این مجوز اقامت بهره‌مند شوند.

اقامت از طریق تولد فرزند

اخذ اقامت این کشور از طریق تولد فرزند کمی با کشورهای دیگر متفاوت و درعین‌حال پیچیده‌تر است. علت آن هم این است که ترکیه کشوری مشمول حق خون است. یعنی اگر والدین غیر ترک فرزندی را در این کشور به دنیا بیاورند این مجوز اقامت فرزند و خانواده نخواهد بود، بلکه دست‌کم یکی از والدین باید ترک باشد. حتی در این صورت نیز اخذ اقامت برای فرزند مجوزی برای اقامت والد او نیست.

تنها نکته مثبتی که تولد فرزند در این کشور ارائه می‌دهد آن است که والدینی که در این کشور فرزندشان را به دنیا می‌آورند می‌توانند تا ۶ ماه مجوز اقامت ترکیه داشته باشند.  در این مدت می‌توانند برای سایر راه‌های اقامتی درخواست دهند. فرزندان زیر ۱۸ سال نمی‌توانند برای اخذ اقامت درخواست دهند.

از نقطه صفر مهاجرت تا اخذ اقامت، همراهتان هستیم.

با پر کردن فرم می توانید از مشاوره رایگان مهاجرتی هرمس اپلای استفاده کنید.

مدت اعتبار انواع مجوز اقامت ترکیه

 • مدت اعتبار مجوزهای اقامت کوتاه‌مدت ترکیه مانند اقامت توریستی نهایتاً ۲ سال است.
 • مدت اعتبار مجوزهای اقامت طولانی‌مدت ترکیه نامحدود خواهد بود. تمدید آن نباید فراموش شود.
 • مدت‌زمان اعتبار مجوزهای تحصیلی به میزان تحصیل شما بستگی دارد و کاملاً مطابق با مدت‌زمان تحصیل شما صادر می‌شود.
 • مجوز اقامت خانوادگی ترکیه اغلب برای یک دوره ۳ساله صادر می‌شود.
 • اقامت‌های بشردوستانه ترکیه حداقل برای یک سال صادر می‌شوند اما قابل تمدید هستند.
 • مجوز اقامت برای قربانیان قاچاق انسان برای یک دوره ۳۰ روزه صادر می‌شود.

چگونه برای اخذ اقامت ترکیه درخواست دهیم؟

برای اخذ اقامت ترکیه نیاز به طی‌کردن چند مرحله است. شما باید تا یک ماه پس از ورودتان به خاک این کشور برای اقامت خود درخواست دهید. پس از اینکه نوع اقامت خود را تعیین کردید باید درخواستتان را به سایت وزارت کشور ترکیه ارسال نمایید. اطلاعات موردنیاز همان اطلاعات شخصی مانند نام و نام خانوادگی، نام والدین، ملیت و اطلاعات تماس شماست.

بعد از ارسال درخواست باید به سایت سیستم قرارهای مرکزی که مخصوص مهاجرین هست مراجعه کرده و از نزدیک‌ترین دفتر اداره مهاجرت وقت بگیرید. پس از اینکه اطلاعات خواسته شده را در این سایت تکمیل کردید و هزینه‌ها را پرداخت کردید باتوجه‌به زمان‌های موجود تاریخ قرار ملاقات به شما داده خواهد شد

مدارک موردنیاز برای اخذ اقامت ترکیه

در روزی که قرار است به سفارت مراجعه کنید باید کلیه مدارک را تکمیل کرده باشید تا هنگام مراجعه دچار مشکل نشوید. اما مدارک موردنیاز  کدام است؟ در این قسمت به شما خواهیم گفت:

 • فرم تکمیل شده درخواست مجوز اقامت
 • ۴ قطعه عکس پاسپورتی متناسب با آنچه که از شما درخواست شده است.
 • اصل پاسپورت خود و کسانی که قصد اخذ اقامت برایشان دارید.
 • کپی حضوری گذرنامه یا سند مسافرتی
 • اثبات تمکن مالی، یعنی نشان دهید برای مدت اقامت خود در این کشور منابع مالی کافی حداقل ۵۰۰ یورو دارید. مدارک بانکی خود را برای این مهم ارائه دهید و یا مدارکی که نشان می‌دهد که هر ماه این مبلغ به‌حساب شما واریز خواهد شد.
 • ارائه مدارک بیمه سلامت و درمان

تمدید اقامت ترکیه

اخذ اقامت ترکیه به‌صورت موقت و دائم به‌خصوص در میان ایرانیان بسیار رواج یافته است. دلیل آن نیز نزدیکی کشور ترکیه به ایران، نزدیک بودن فرهنگ‌ها، ارزان‌ بودن سفر به ترکیه و غیره می‌باشد.

سخن پایانی

کشور ترکیه به جهت نزدیکی به کشورمان ایران و شرایط خوبی که برای مهاجران ایرانی در نظر گرفته است یکی از بهترین انتخاب‌های مهاجرت برای ایرانیان است. این کشور علاوه بر جاذبه‌های طبیعی بسیار زیاد، کشوری پیشرفته و مدرن است و شرایط کسب درآمد و کار و زندگی در آن نسبتاً مناسب است. اقامت ترکیه به روش‌های زیادی در دسترس است و اگر قصد مهاجرت به این کشور را دارید می‌توانید متناسب با شرایط خود از یکی از روش‌های اخذ اقامتی این کشور اقدام کنید.

کارشناس ارشد مهاجرت

اشتراگ گذاری در :

سوالات متداول

بهترین و کم هزینه ترین دریافت اقامت ترکیه چیست؟
این موضوع به شرایط کلاینت بستگی دارد ولی در حالت کلی بهترین روش ها خرید خانه، ثبت شرکت و مهاجرت تحصیلی به ترکیه می باشد.
همکاری با موسسه مهاجرتی برای اخذ اقامت ترکیه ضروری است؟
صرفا یک موسسه مهاجرتی با تجربه بهترین و کم هزینه ترین راه را برای رسیدن به اهداف شما پیشنهاد و مسیر مهاجرتی را اسان تر می کند.
با ویزای تورسیتی ترکیه اجازه کار در این کشور را داریم؟
شما میتوانید با اقامت توریستی ترکیه تا یک سال در این کشور اقامت داشته باشید اما اجازه کار نخواهید داشت.

نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

6 پاسخ

 1. واقعا از هرمس اپلای تشکر که تو زمینه مهاجرت، محتواهای خوب و مفیدی رو منتشر میکنه…
  خداقوت دوستان.

  1. سلام شما 90 روز امکان اقامت در ترکیه بدون ویزا رو دارید .ولی کار و تحصیل براتون امکانش وجود نداره

 2. سلام می خاستم بدونم برای اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه قیمت خانه حداقل باید چقدر باشد

  1. با سلام
   هزینه اجاره ماهیانه ملک در ترکیه حدوداً ۷۰۰ لیر به بالا می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کادر هرمس اپلای

مقالات پیشنهادی

Suggested articles