صفر تا صد شرایط بورسیه تحصیلی روسیه

صفر تا صد هزینه و شرایط بورسیه تحصیلی روسیه

مؤسسه مهاجرتی هِرمس اپلای مشاور و متخصص در امور اخذ پذیرش دانشجویی و کسب بورسیه تحصیلی روسیه و دیگر دانشگاه‌ های معتبر جهان است. در ادامه ، ضمن تشریح و معرفی مهم‌ ترین بورسیه‌ تحصیل در روسیه، به برخی از سؤالات دوستان در خصوص جزئیات شرایط بورسیه تحصیلی روسیه نیز پاسخ می‌دهیم. امیدواریم در راه کسب پذیرش تحصیلی همراه ما باشید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

درباره بورسیه تحصیلی روسیه برای دانشجویان خارجی چه می دانید؟

تحصیل در روسیه ،کشوری که مهد ادبیات معاصر و تغییرات سیاسی دو قرن اخیر بوده، همواره اخذ بورسیه تحصیل در روسیه، برای بسیاری جذاب است. البته سطح تحصیلات عالی در این کشور به حد کافی مناسب است تا بتواند گزینه بسیاری خوبی برای هر علاقه‌مند به تحصیل در خارج از کشور باشد. طی چند سال اخیر تحصیلات عالی در کشور روسیه تغییرات شگرفی را پشت سر گذاشته است.

روسیه بین سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۵ نزدیک به ۶/۷ میلیارد دلار صرف بازسازی و تجهیز تسهیلات آموزشی، دانشگاه‌های خود و تربیت مدرس کرده است. علاوه بر آن، روسیه سرمایه‌گذاری مناسبی در بورسیه تحصیلی برای دانشجویان خارجی داشته است. بنابراین اگر به دنبال کسب اطلاعاتی درباره شرایط بورسیه تحصیلی روسیه هستید با این مقاله همراه شوید.

همه چیز در مورد شرایط بورسیه تحصیلی روسیه
درباره شرایط بورسیه تحصیلی روسیه چه میدانید؟

فرصت های تحصیل در روسیه

چندین بورسیه تحصیلی دولتی برای دانشجویان خارجی علاقه‌ مند به تحصیل در دانشگاه‌ های برتر روسیه وجود دارند که علاوه بر شهریه دانشگاهی، هزینه مسکن و بیمه درمانی را هم پوشش می‌دهند. حدود 75000 روبل روسیه در سال برای دانشجویان بورسیه شده واریز می‌شود.

از مزایای اخذ بورسیه تحصیلی روسیه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • شهریه دانشگاهی رایگان
  • خوابگاه رایگان و تحصیل
  • هزینه دوره آموزشی زبان رایگان
فرصت های بورسیه تحصیلی روسیه
مزایای دریافت بورسیه تحصیلی روسیه

البته همان‌ طور که بیان شد، بورسیه تحصیلی روسیه برای دانشجویان خارجی در دسترس است تا حداقل از پرداخت شهریه دانشگاهی معاف شوند. در این بین، بیمه درمانی شخصی است و رایگان نیست. به علاوه دانشجویان اجازه دارند تا به صورت پاره‌ وقت در این کشور کار کنند. البته به اجازه کار نیاز خواهند داشت، اما اخذ اجازه کار هم برای همه دانشجویان ضروری نیست. همچنین قبل از ورود به این کشور بیمه درمانی هم باید خریداری شود.

مهم ترین بورسیه‌ های تحصیلی روسیه

این کشور 48 دانشگاه در رتبه‌ بندی دانشگاهی QS در سال 2023 دارد. نام 6 دانشگاه این کشور در میان ۴۰۰ دانشگاه برتر جهان به چشم می‌خورد. بورسیه تحصیلی روسیه به سه نوع کلی تقسیم می‌ شود: بورسیه‌های دولتی، بورسیه‌های غیر دولتی و بورسیه‌ های دانشگاهی.

بورسیه‌ های دولتی روسیه برای دانشجویان خارجی

تعداد زیادی بورسیه ایالتی برای دانشجویان خارجی در کشور روسیه وجود دارند که دانشجویان را از پرداخت شهریه دانشگاهی و هزینه مسکن معاف می‌کنند و ماهیانه هم مبلغ ۱۵۰ روبل به دانشجو بابت هزینه نگهداری از مسکن می‌پردازند.

بورسیه ‌های غیر دولتی روسیه برای دانشجویان خارجی

مدرسه مطالعات روسیه و آسیا (SRAS): این مدرسه یا مؤسسه بورسیه‌های تحصیلی متنوعی را برای دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل در روسیه و کشورهای استقلال یافته از شوروی سابق ارائه می‌دهد که در لینک ارائه شده می‌توان آن‌ها را مشاهده کرد. برخی از این بورسیه‌ها فقط برای دانشجویان کشور آمریکا در نظر گرفته شده‌اند.

مهم ترین بورسیه‌ های تحصیلی روسیه در دانشگاه‌های غیر دولتی
بورسیه‌های دولتی، غیر دولتی و بورسیه‌ های دانشگاهی.

بورسیه پژوهشی شرکت نفت و گاز بریتانیا در روسیه: بورسیه تحصیلی به مبلغ ماهانه ۱۵۰۰۰ تا ۳۵۰۰۰ روبل به دانشجویان خارجی محصل در رشته‌های مربوط به انرژی و اقتصاد در یکی از دانشگاه‌های کشور روسیه توسط شعبه روسی شرکت نفت و گاز بریتانیا (BP) اعطا می‌شود. این مبلغ از گرنت اساتید دانشگاه‌های روسی پرداخت می‌شود و دانشجویان باید نمره‌های بالا داشته باشند و در آینده هم همین مسیر فعلی را به عنوان شغل دنبال کنند.

بورسیه ‌های دانشگاهی کشور روسیه برای دانشجویان خارجی

اغلب بورسیه تحصیلی روسیه که توسط دانشگاه‌ های این کشور ارائه می‌شود، تنها برای مقطع تحصیلات تکمیلی در دسترس است.

بورسیه تحصیل در روسیه، یک فرصت بی‌نظیر برای دانش‌آموزان با استعداد است. روسیه به عنوان یکی از مقاصد محبوب برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی شناخته می‌شود. دانش‌آموزان و دانشجویان واجد شرایط بورسیه تحصیلی روسیه، می‌توانند در دانشگاه‌های برجسته این کشور تحصیل کرده و تجربه‌ی یادگیری متمرکز در یک محیط فرهنگی چندگانه را تجربه کنند. مراکز علمی معتبر روس، فرصتی فوق‌العاده برای بهبود دانش و توسعه حرفه‌ای دانشجویان فراهم کرده‌اند.

بورسیه تحصیلی دانشگاه پلی‌ تکنیک سن پترزبورگ

بورسیه تحصیلی دانشگاه پلی‌ تکنیک سن پترزبورگ: فرصت‌های بورسیه تحصیلی این دانشگاه تنها برای رشته‌های مقطع کارشناسی ارشد که به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند، در نظر گرفته شده‌اند. این بورسیه شهریه و هزینه اقامت در خوابگاه دانشجویی را برای یک ترم یک دانشجوی خارجی پوشش می‌دهد.

بورسیه تحصیلی دانشگاه دولتی تومسک

بورسیه تحصیلی دانشگاه دولتی تومسک: بورسیه‌های متنوعی برای دانشجویان خارجی در نظر گرفته شده‌اند. این بورسیه هم برای رشته‌های تدریسی به زبان روسی و هم به زبان انگلیسی است و هزینه سفر، اقامت و شهریه دانشگاهی دانشجویان خارجی را تقبل می‌کند.

دانشگاه دولتی اقتصاد و خدمات ولدیوستوک (VSUES)

دانشگاه دولتی اقتصاد و خدمات ولدیوستوک (VSUES): چهار بورسیه تحصیلی این دانشگاه به صورت ماهیانه به دانشجویان برتر خارجی تعلق می‌گیرد.

دانشگاه فدرال اورال (UrFU)

دانشگاه فدرال اورال (UrFU): بورسیه تحصیلی «طلایی» این دانشگاه برای مقاطع کارشناسی ارشد در نظر گرفته شده است و سالانه ۶۵ بورسیه به دانشجویان جدید خارجی اعطا می‌شود که به موجب آن، دانشجویان برنده از پرداخت شهریه دانشگاهی به مدت دو سال معاف می‌شوند. رشته‌های تحصیلی انتخاب شده برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد باید به زبان انگلیسی تدریس شوند. بورسیه تحصیلی «نقره‌ای» این دانشگاه هم سالانه ۵۰ بورسیه تحصیلی به دانشجویان خارجی مقطع کارشناسی ارشد اعطا می‌کند که در آن هزینه یک سال شهریه دانشگاه این دانشجویان تقبل می‌شود.

دانشگاه بین المللی المپیک روسیه

دانشگاه بین‎ المللی المپیک روسیه: این بورسیه تحصیلی توسط بنیاد ولادیمیر پوتین بنا شده است. به موجب این بورسیه، سالانه ۲۰ دانشجوی خارجی که تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد رشته مدیریت ورزشی را انتخاب می‌کنند، علاوه بر معافیت از پرداخت شهریه دانشگاهی و خوابگاه دانشجویی ماهانه مبلغی را هم برای هزینه‌های زندگی دریافت خواهند کرد. علاوه بر دانشگاه‌ های ذکر شده، دانشگاه‌های بسیار دیگری هم در این کشور بورسیه تحصیلی ویژه خود را به دانشجویان خارجی اعطا  می‌کنند. شما تنها کافی است رشته و دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کنید و در قسمت بورسیه‌ های تحصیلی آن دانشگاه به جستجو بپردازید. در هر صورت، تعداد بورسیه تحصیلی روسیه قابل توجه بوده و در دسترس دانشجویان خارجی است.

در صورتی که تمایل به تحصیل در روسیه یا دیگر کشورها را دارید، پیشنهاد می‌کنیم از برنامه مشاوره مهاجرت رایگان ما استفاده کنید. در صورت تمایل، ما می‌توانیم در راه کسب پذیرش تحصیلی در کنارتان باشیم و ارائه خدمت کنیم. مؤسسه مهاجرتی هِرمس اپلای با بهره‌ گیری از پرسنل متخصص خود می‌تواند رؤیای تحصیل در معتبرترین دانشگاه‌ های جهان را برای شما محقق کند.

بورسیه تحصیلی در روسیه شامل چه مواردی می ‌شود؟

احتمالاً اولین سؤالی که برای اخذ بورسیه تحصیلی روسیه به ذهن شما می‌رسد، این است که چه هزینه‌ هایی شامل بورسیه می‌شوند، البته قوانین دانشگاه‌ های مختلف در این کشور مختلف است و ممکن است تفاوت‌ هایی از لحاظ ارائه امکانات و هزینه‌ها وجود داشته باشد. با این حال، برخی قوانین وجود دارند که عمومی هستند.

بورسیه تحصیلی در این کشور شامل هزینه‌های کامل تحصیل می‌شود. منظور از هزینه‌ های کامل مواردی هستند که شما برای درس‌خواندن پرداخت می‌کنید. مثلاً هزینه ترم‌های تحصیلی شما کاملاً رایگان است و شما بابت آن‌ها چیزی پرداخت نمی‌کنید.

درصورتی‌ که دانشگاهی که در آن پذیرش شده‌اید، خوابگاه یا اقامتگاه دانشجویی داشته باشد، این موارد نیز به‌ صورت رایگان به شما تعلق می‌گیرند. این در حالی است که هزینه‌های دیگری مانند رفت‌ و آمد و سفر، هزینه‌های خوراک و پوشاک و دیگر موارد مورد نیاز زندگی و همچنین مبالغ بیمه درمانی بر عهده خود دانشجویان است و تنها مقداری کمک‌ هزینه زندگی برای دانشجویان در نظر گرفته می‌شود، اما نگران نباشید. اگر شما بورسیه گرفته باشید، حدود ۹۰ درصد هزینه‌های شما بر عهده دانشگاه است و مابقی آن‌ها را با انجام کار دانشجویی می‌توانید پرداخت کنید.

بورسیه تحصیل در روسیه برای مقطع کارشناسی

پس از پایان دوران دبیرستان، شما وارد مقطع کارشناسی می‌شوید. اگر تصمیم گرفته‌اید که از همان ابتدای تحصیلات آکادمیک به دانشگاه‌های روسیه وارد شوید، باید مراحلی را طی کنید. داشتن مدرک زبان انگلیسی برای تمام مقاطع تحصیلی لازم است. همچنین شما باید مدرک دیپلم را نیز داشته باشید.

بورسیه تحصیلی مقطع لیسانس نیاز به یک درخواست از سمت شما دارد. برای اینکه بتوانید در مقطع لیسانس در دانشگاه‌های روسیه تحصیل کنید، لازم است ابتدا درخواست خود را ارسال کنید. برای ارسال درخواست زمان معینی وجود دارد و شما باید در موعد مقرر اقدام کنید. درخواست‌ها تقریباً هر ماه بررسی می‌شوند.

شما با پذیرش در دانشگاه‌های روسیه از یک کمک‌ هزینه تحصیلی و زندگی و همچنین وعده‌ های غذای رایگان و مکانی برای زندگی بهره‌ مند می‌شوید. همچنین می‌توانید از مزایایی مانند تحصیل در مقاطع بالاتر در همان دانشگاه نیز استفاده کنید.

دوره تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌ های این کشور ۴ ساله است. در پایان مقطع کارشناسی باید یک پروژه تحویل دهید. در حقیقت، باید پژوهشی مانند پایان‌ نامه دوره کارشناسی ارشد را ارائه کنید. پس از دفاع و قبولی در این آزمون می‌توانید به دوره‌ های تخصصی خود وارد شوید.

دوره‌های تخصص کارشناسی برای آن است که شما در یک رشته تحصیلی به شکل کاملاً حرفه‌ ای بدرخشید. اگر می‌ خواهید تحصیلات خود را در همین مقطع به پایان برسانید، بهتر است خود را برای دوره‌های تخصص ۵ تا ۶ ساله آماده کنید.

شرایط بورسیه تحصیلی روسیه برای مقطع کارشناسی ارشد

برای گرفتن بورسیه تحصیلی روسیه در مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد نیازمند ارائه مدرک زبان انگلیسی یا روسی و مدرک لیسانس هستید. معمولاً مبلغی که برای این مقطع تحصیلی در نظر می‌گیرند، از دوره لیسانس بالاتر است. این هزینه‌ شامل تحصیل رایگان و یک کمک‌ هزینه زندگی است. اغلب هزینه‌هایی مانند هزینه‌های زندگی و سفر و خوراک و خدمات درمانی به عهده خود دانشجویان است.

برای دوره‌های ارشد باید در برنامه رقابتی شرکت کنید، البته این برای کسانی است که قصد دارند از بورسیه‌های تحصیلی روسیه استفاده کنند. برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد متقاضیان باید دو مرحله را طی کنند. اولین مرحله بررسی سوابق تحصیلی، نمرات، آزمون‌ ها، دستاوردها، پروژه‌ها و … است. مرحله دوم شامل آزمونی است که بین دانشجویان متقاضی برگزار می‌شود. در مرحله دوم کسانی که نمرات بهتری اخذ کنند، بورسیه تحصیلی می‌گیرند.

بورسیه تحصیلی روسیه یک فرصت استثنایی برای دانش‌آموزان و دانشجویان جهت تحصیل در کشور روسیه است. شرایط بورسیه تحصیلی روسیه معمولاً شامل معدل بالا، مدارک زبان مورد نیاز (معمولاً زبان روسی یا انگلیسی)، و پذیرش یک دانشگاه روسیه می‌شود. بورسیه‌تحصیل در روسیه، شامل مقاطع مختلف می‌شود. تحصیل در کشور روسیه، یک فرصت بزرگ برای دستیابی به تحصیلات عالی و آشنایی با فرهنگ غنی در کشوری با تاریخچه علمی بزرگ است.

دوره کارشناسی ارشد تخصصی‌ تر از دوره کارشناسی بوده و طول آن در حالت نرمال ۲ سال است. در این دو سال شما باید در سمینارها و کلاس‌های عملی و سخنرانی‌ ها شرکت کنید. در دوره ارشد شما باید تحقیقات گسترده‌ای در حیطه رشته تحصیلی خود داشته باشید و مقالات متعددی ارائه دهید. در پایان دوره کارشناسی ارشد هم باید یک پایان‌ نامه را ارائه دهید و در صوت پاس شدن می‌توانید برای مقاطع بالاتر یعنی دکترا اقدام کنید.

اخذ بورسیه تحصیل در روسیه برای مقطع دکترا

بالاترین مقطع تحصیلی در دانشگاه دکترا است. برای آنکه بتوانید بورسیه تحصیلی روسیه در مقطع دکترا را اخذ کنید، نیازمند یک رزومه قدرتمند هستید. سطح زبان روسی شما در این مقطع باید مانند مقطع کارشناسی ارشد بسیار خوب باشد. اگر برای دانشگاه‌های دو زبانه درخواست داده‌اید، باید زبان انگلیسی خوبی داشته باشید.

با توجه به اهمیت این مقطع تحصیلی، دولت روسیه برای دکترا هزینه‌های خوبی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. کسانی که موفق به دریافت بورسیه دکترا می‌شوند، از هزینه‌های تحصیلی معاف هستند. علاوه بر آن، یک کمک هزینه زندگی نیز به آن‌ها تعلق می‌گیرد. تنها هزینه‌ های بیمه و سفر و برخی هزینه‌ های زندگی باید توسط خود دانشجو پرداخت شوند. از آنجایی که امکان کار در دوران تحصیل وجود دارد، می‌توانید با کار کردن به خوبی از عهده هزینه‌های خود برآیید.

اخذ بورسیه تحصیل در روسیه برای مقطع دکترا
دریافت بورسیه تحصیلی در روسیه در بالاترین مقطع تحصیلی دانشگاه

برای اخذ بورسیه تحصیلی دکترا پس از موفقیت در دو مرحله اول یعنی ارائه مدارک و شرکت در آزمون باید برای خود یک استاد راهنما انتخاب کنید. شخصی که به عنوان استاد راهنما انتخاب می‌کنید، به شما در تحقیقات و پایان‌نامه نهایی دکترا کمک می‌کند. معمولاً دوره دکتری در دانشگاه‌های روسیه با توجه به رشته تحصیلی بین ۳ تا ۵ سال است. 

شرایط بورسیه تحصیل در روسیه برای رشته‌ های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی

یکی از رشته‌های بسیار خوب برای اخذ بورسیه تحصیلی روسیه رشته‌های حوزه درمان و پزشکی هستند. ازآنجایی‌ که اعتبار علمی این رشته تحصیلی بالا بوده، کشور روسیه شرایط مساعدی را برای تحصیل کم‌هزینه دانشجویان پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در نظر گرفته است. برای اخذ بورسیه تحصیلی در این رشته‌ها باید مانند سایر رشته‌ها درخواست دهید. مزایای تحصیل در این رشته‌ها معمولاً بیشتر از سایر رشته‌ها است و تسهیلات مختلفی برای دانشجویان پزشکی در روسیه وجود دارد.

از مزایای تحصیل در این رشته تحصیل صد درصد رایگان در دانشگاه‌های برتر روسیه است. همچنین امکان اشتغال فوری بلافاصله پس از تحصیل نیز وجود دارد. علاوه ‌بر آن، کمک‌هزینه‌های مالی فراوان و وام‌های مختلف نیز به دانشجویان پزشکی کمک می‌کنند تا هزینه‌ های زندگی خود را بپردازند.

هزینه تحصیل دانشجویان نخبه‌ای که مدارکی مبنی بر رتبه برتر بودن خود را دارند، کاملاً رایگان است. همچنین دانشجویان برتر رشته‌های حوزه پزشکی برای اخذ ویزا و پذیرش در دانشگاه‌های برتر روسیه مسیر راحت‌ تری را پیش رو دارند.

یکی از خدمات فوق‌ العاده‌ای که دولت روسیه برای اعطای بورسیه تحصیلی روسیه در حوزه پزشکی ارائه می‌کند، آن است که دانشجویان نیازی ندارند در آزمون ورودی شرکت کنند. این گفته به آن است که بر خلاف بسیاری از کشورها که مدارک دانشگاهی برخی کشورهای دیگر را به رسمیت نمی‌شناسند و از شما می‌ خواهند مجدداً آزمون یا کنکور بدهید، در کشور روسیه با مدارک مقاطع قبلی خود می‌توانید به ادامه تحصیل بپردازید.

دانشگاه دولتی اقتصاد و خدمات ولدیوستوک

تحصیل دکتری در روسیه

تحصیل دکتری در روسیه هر ساله متقاضیان زیادی دارد. زیرا دانشگاه ها شرایط و امکانات مناسبی را در این دوره به دانشجویان اعطا می کنند. کشور روسیه بنابر شرایط خاصی که دارد بسیار مورد استقبال دانشجویان مختلف قرار گرفته است.

اخذ بورسیه تحصیل در روسیه با هرمس اپلای

روسیه یکی از کشورهای آسیایی است که به جهت برخورداری از تعداد زیادی دانشگاه پیشرفته و حرفه‌ای جایگاه خوبی از لحاظ تحصیلات آکادمیک دارد. سالانه دانشجویان بسیاری، خواهان اخذ بورسیه تحصیلی روسیه هستند. یکی از روش‌های مهاجرت به این کشور رؤیایی و زیبا مهاجرت تحصیلی است. با گرفتن بورسیه تحصیل در روسیه‌، می‌توانید با هزینه بسیار کم به زندگی و تحصیلی در این کشور بپردازید. در این میان، مؤسسه هرمس اپلای نیز خدمات ارزشمندی را در اختیار شما قرار می‌دهد. برای اطلاعات بیشتر در خصوص شرایط بورسیه تحصیلی روسیه با مشاورین ما در ارتباط باشید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
برای بورسیه شدن در دانشگاه‌ های روسیه چگونه باید اقدام کنیم؟
برای اینکه بتوانید از این موقعیت عالی برخوردار شوید، ابتدا باید برای بورسیه شدن درخواست دهید. پس از آن در یک آزمون چند مرحله‌ای شرکت می‌کنید. در صورت قبولی می‌توانید از بورسیه خود استفاده کنید.
آیا دانشگاه‌ های روسیه برای تحصیل خوب هستند؟
روسیه یکی از کشورهایی است که بیش از 700 دانشگاه دارد. بسیاری از دانشگاه‌ های این کشور در رتبه‌ بندی جهانی جزء برترین‌ها هستند.
بورسیه تحصیلی روسیه شامل چه هزینه ‌هایی می ‌شود؟
کل هزینه‌های تحصیل و اسکان به علاوه یک کمک هزینه تحصیلی در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای