اعزام-نیروی-کار

اعزام نیروی کار

اعزام نیروی کار به کشورهایی مثل کانادا، آلمان، امارات و دیگر کشورهای مهاجرپذیر، موضوعی است که در این مقاله به صورت کامل به آن میپردازیم. اعزام نیروی کار به کانادا برای کسانی که مهارت ویژه‌ای ندارند، معمولاً از طریق جاب آفر است، اما امکان اعزام نیروی کار به کانادا برای نیروهای متخصص بدون دریافت جاب آفر نیز وجود دارد.

از سوی دیگر این امکان برای شرکت‌ های بین‌ المللی بزرگ که شعبه‌ های مستقر در کانادا دارند وجود دارد که از گزینۀ اعزام نیروی کار به کانادا به‌صورت ادواری استفاده می‌کنند و این موضوع دیگری است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت.

پیش از خواندن ادامه مطلب، اگر به هر دلیلی وقت مطالعه این مقاله را ندارید، می‌ توانید فرم مشاوره مهاجرت را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.

فرم مشاوره رایگان

اگر به هر دلیلی خواندن این مقاله خارج از حوصله شماست، فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس برقرار کنند.

آنچه در این مقاله می خوانید:

برخی تعاریف مهم در خصوص اعزام نیروی کار به کانادا

نیروی کار ساده: نیروی کار ساده به کسی گفته می‌شود که از تخصص ویژه‌ ای برخوردار نیست و یا در یک تخصص ویژه، مهارت کافی نداشته باشد. (اعزام نیروی کار به کانادا، تنها از طریق جاب آفرهای استانی و فدرال در کشور کانادا ممکن می‌شود).

نیروی کار ماهر:  نیروی کار ماهر به کسی گفته می‌شود که در یک کار یا حرفه، تخصص دارد.

نیروی کار ماهر فدرال: نیروی کار ماهر فدرال به کسانی گفته می‌شود که از تحصیلات، سابقۀ کاری، سن و مهارت‌های زبانی کافی برخودار باشند و توسط سیستم مهاجرتی اکسپرس اینتری، برای درخواست اقامت دائم کانادا انتخاب شده باشند. (اعزام نیروی کار به کانادا تحت کنترل دولت فدرال، هم از طریق جاب آفر و هم بدون آن (برای نیروهای کار ماهر مستقل) انجام می‌شود).

کارفرما: به افراد، شرکت‌ها، بنگاه‌های اقتصادی و کارخانجاتی که امکان و اجازۀ استخدام افراد مختلف برای کار را دارند، کارفرما گفته می‌شود. در مسالۀ اعزام نیروی کار به کانادا، چه نیروهای ساده و چه نیروهای ماهر و نیمه ماهر، کارفرماهای فدرال و استانی نقش مهمی دارند.

کارفرمای فدرال در کشور کانادا: کارفرماهای فدرال در کشور کانادا به دو دسته تقسیم می‌شوند: بخش خصوصی و بخش دولتی.

بخش‌ های خصوصی که توسط دولت فدرال کنترل می‌ شوند: خطوط هوایی، فرودگاه‌ها، و شرکت‌های مربوط به خدمات هوا و فضا، بانک‌ها (از جمله بانک‌های خارجی)، سوله‌های غلات، کارخانجات آسیاب غلات، انبارهای نگهداری غلات، کارخانه‌های فرآوری اولیه غلات، شوراهای ملی ارائه‌ دهندۀ برخی خدمات و سرویس‌های عمومی، تقریباً تمامی شرکت‌های عرضۀ خدمات عمومی مانند شرکت پست کانادا، خدمات حمل و نقل دریایی، ادارۀ تونل‌ ها، کانال‌ها، پل‌ها، و خطوط نفت و گاز بین‌ المللی یا بین استانی، رسانۀ ملی رادیو و تلویزیون کانادا، ادارۀ راه آهن کانادا (بین استانی، بین‌ المللی و برخی خطوط راه آهن کوتاه‌تر)، عرضه‌ کنندگان خدمات حمل و نقل درون جاده‌ای (شرکت‌های بین‌ المللی یا بین استانی حمل بار با کامیون یا جابجاکننده مسافر با اتوبوس)، عرضه‌ کنندگان خدمات مخابراتی شامل تلفن، اینترنت، تلگراف و سیستم‌های کابلی، شرکت‌های استخراج اورانیوم، غنی‌سازی و توزیع انرژی اتمی، و هر تجارت دیگری که جزء یا مربوط به این خدمات بیان شده باشد.

بخش‌ های عمومی که توسط دولت فدرال اداره می‌ شوند: بخش خدمات دولتی فدرال و بخش پارلمان کشور کانادا (مجلس سنا، مجلس عوام و کتابخانۀ پارلمان) هستند.
بخش‌های دیگری که توسط دولت فدرال کانادا اداره می‌شوند، برخی از بنگاه‌های اقتصادی خصوصی و شهرداری‌های نواحی یوکان، قلمرو‌های شمال غربی و نوناووت هستند.

کارفرمای استانی (قلمرویی) کشور کانادا: کارفرماهای استانی کسانی هستند که در یکی از استان‌های کشور کانادا، شرکت یا بنگاه اقتصادی دارند و تحت قوانین و برنامه‌های دولت استانی (قلمرویی) خود قرار می‌گیرند. برای اعزام نیروی کار به کانادا، استان‌هایی از کانادا که برنامه‌های مهاجرتی جذب نیروی کار مربوط به خود را دارند، عبارت هستند از استان‌های آلبرتا، بریتیش کلمبیا، مانیتوبا، نیو برانزویک، نیوفاندلند اند لابرادور، قلمروهای شمال غربی، نووا اسکوشیا، نوناووت، انتاریو، جزیرۀ پرنس ادوراد، کِبِک، ساسکاچوان و یوکان.

برنامه‌ های جذب نیروی کار

هر ساله در سطح فدرال و استانی برنامه‌ هایی برای جذب نیروی کار خارجی توسط کارفرمایان فدرال یا استانی تدوین می‌شوند. در مسالۀ اعزام نیروی کار به کانادا، کارفرمایان و متقاضیان کار باید امتیازها و مشخصات تعریف شده در این برنامه‌ها را داشته باشند تا بتوانند وارد این برنامه‌های جذب نیروی کار خارجی شوند.

برنامه‌ های جذب نیروی کار

اعزام نیروی کار به کانادا (نیروی کار ساده)

برای چرخاندن چرخ صنعت و اقتصاد یک کشور، به افرادی غیر از فارغ‌ التحصیلان دانشگاهی و یا نیروهای کار متخصص نیز، نیاز است. بدون کارگران ساده، رانندگان کامیون، دستیارها، قصاب‌ها و بسیاری مشاغل با میزان تخصص کم، فعالیت‌ های اقتصادی از حرکت می‌ایستند و بسیاری از حرفه‌ها به فراموشی سپرده می‌شوند. کشور کانادا بر ارزش کارگران غیرمتخصص و نیروهای کار خارجی با سطح مهارتی اندک واقف و با ارائۀ برنامه‌های مجوز کاری موقت و چندین برنامۀ مهاجرتی دیگر، راه را برای کار کردن این افراد در کشور کانادا باز کرده است. اعزام نیروی کار به کانادا (کارگران ساده و نیمه ماهر) از طریق راه‌ های مختلفی امکان‌ پذیر است.

این کشور وسیع، در بسیاری از صنایع خود با کمبود نیروی کار ساده مواجه است که از جمله دلایل آن، جمعیت رو به پیری این کشور و بیشتر بودن نیروی کار متخصص نسبت به نیروی کار ساده در این کشور است. این یعنی برای اعزام نیروی کار به کانادا، افرادی که مدرک دانشگاهی ندارند هم، می‌توانند برای کار در این کشور اقدام کنند.

اعزام نیروی کار به کانادا: ده شغل بدون نیاز به مهارت خاص در کشور کانادا

مشاغل در کانادا، براساس سیستم طبقه‌ بندی مشاغل کشوری (NOC) تعریف می‌شوند. کارهای ساده یا کارهایی که نیاز به تخصص یا مهارت اندکی دارند، در دستۀ مشاغلِ سطح مهارتی C و D قرار می‌گیرند و معمولاً پیش‌ نیاز این نوع مشاغل محدود به داشتن دیپلم (مدرک فارغ‌ التحصیلی از دبیرستان) و یا یک دورۀ کارآموزی ویژۀ شغل مورد نظر است. تعداد زیادی از این نوع مشاغل در بخش‌های بیمارستانی، تولیدی و کشاورزی کشور کانادا وجود دارند که بیشتر آنها با استفاده از نیروهای کار غیرماهر خارجی پر می‌شوند.

در زیر، ده کار ساده را نام برده‌ایم که تقاضا برای آنها تقریباً در همۀ استان‌ها و قلمروهای کشور کانادا بسیار زیاد است و کشور کانادا معمولاً در بیشتر زمان‌ها دچار کمبود نیرو برای پر کردن این مشاغل می‌شود:

شغل درآمد متوسط سالیانه به دلار کانادا دستۀ NOC
نیروی ساده برای قصابی و تمیز کردن و قطعه قطعه کردن گوشت، مرغ و ماهی ۳۴۳۷۹ ۶۳۳۱
کارگر سادۀ مزرعه ۲۷۷۸۸ ۸۴۳۱
کمک پرستار، نیروی خدماتی بیمارستانی و دستیار خدمات بیماران ۳۳۱۵۰ ۳۴۱۳
مراقب سلامت (کودک و سالمند) ۳۱۲۰۰ ۴۴۱۱ و ۴۴۱۲
راننده کامیون باری ۴۸۷۸۲ ۷۵۱۱
اپراتور ماشین‌الات ۳۳۱۵۰ گروه اصلی ۹۴
کارگران کارخانه‌های موادغذایی و نوشیدنی ۲۹۲۵۰ ۹۶۱۷
خدمتکاران سرو غذا و نوشیدنی ۲۷۳۰۰ ۶۵۱۳
کارگران سادۀ ساختمانی ۳۹۰۰۰ ۷۶۱۱

برنامۀ آزمایشی مهاجرت Agri-Food

تقاضای کشاورزان و باغداران کانادایی برای کارگر خارجی پایان ندارد. در ابتدای شروع پاندمیِ کرونا، کشاورزان کانادایی به دلیل ترس از آسیب رسیدن به محصولات، کسب و کار و جان خود، استخدام نیروهای کار خارجی را محدود کردند ولی در حال حاضر، کارگران موقت فصلی که بیشتر خارجی هستند، می‌توانند به کشور کانادا وارد و از آن خارج شوند.

برنامۀ آزمایشیِ مهاجرت Agri-Food، دلیل بهتری برای کارگران خارجی برای کار در کشور کانادا است، زیرا با استفاده از این برنامۀ مهاجرتی، آنها می‌توانند به سمت زندگی و اقامت دائم در این کشور برای خود و خانواده‌ هایشان قدم بردارند. تنها شرط استفاده از این برنامه، یک سال تجربۀ کاری غیرفصلی در شغل‌های کشاورزی منتخب و یک جاب آفر (پیشنهاد) تمام وقت از یک کارفرمای کانادایی است. نیروی کار خارجی می‌توانند از طریق استریم کار کشاورزیِ برنامۀ کارگر خارجی موقت برای وارد شدن به بازار کار کانادا اقدام کنند.

صنایع منتخب تحت برنامه آموزشی مهاجرتی

صنایع منتخب تحت برنامۀ آزمایشی مهاجرتی Agri-Food

 • صنایع غذایی فرآورده‌های گوشتی (پروتئینی)
 • گلخانه‌ها، مؤسسات خدمات پرستاری و صنایع تولید و پرورش گل
 • دامداری‌ها، مرغداری‌ها و مراکز پرورش حیوانات گوشتی و تخمی

اعزام نیروی کار به کانادا از طریق برنامۀ مهاجرتی نیروی کار سادۀ منطقۀ آتلانتیک کانادا

منطقۀ آتلانتیک کانادا از چهار استانِ جزیرۀ پرنس ادوارد، نووا اسکوشیا، نیوفاندلند اند لابرادور و نیو برانزویک تشکیل شده است. برای تامین نیروی انسانی موردنیاز جهت کار در ناحیۀ وسیع و گستردۀ ساحلی پیرامون این نواحی، کشور کانادا از طریق برنامۀ کارگر سادۀ آتلانتیک، اقدام به جذب کارگر سادۀ خارجی می‌کند. این روش، ساده‌ ترین راه برای شروع به کار در این کشور است، زیرا به هیچ تجربه کاری در کشور کانادا نیاز ندارد. مهم‌ ترین پیش‌نیازها برای ورود به این برنامۀ مهاجرتی، یک سال تجربۀ کار مرتبط در کشور مبداء یا هر کشور دیگری و یک جاب آفر معتبر از یک کارفرمای تائید شده در یکی از این چهار استان است.

برنامه‌ های نامزد استانی کانادا (PNP)

در صورتی که یک متقاضی کار در کانادا که مهارت ویژه‌ای ندارد، از طرف یکی از استان‌ها یا قلمروهای منتخب در کانادا کاندیدای استانی دریافت کند، می‌تواند برای مهاجرت به کانادا اقدام کند. استان‌ها و قلمروهای کشور کانادا، برنامه‌های مهاجرتی مختص به خود را دارند که برنامه‌ های کاندیدایی استانی (PNP) نامیده می‌شوند و برای تامین نیازهای بازار کار در مناطق خود طراحی و اجرایی می‌شوند. هر PNP یک یا چند استریم یا زیرمجموعه دارد که برای پر کردن شغل‌های پرتقاضا و موردنیاز هر استان تدوین شده است. برای مثال، ساسکاچوان، یک استریم اختصاصی برای رانندگان کامیونی دارد که می‌خواهند به کانادا سفر کنند و در این استان ساکن شوند.

در ادامه، پنج برنامۀ محبوب کاندیدایی استانی برای اعزام نیروی کار به کانادا که دسته‌بندی‌های مهاجرتی برای نیروی کار ساده دارند، معرفی خواهند شد:

 • برنامۀ کاندیدای مهاجرت ساسکاچوان (SNIPکه شامل این مجموعه‌های مهاجرتی می‌باشد: نیروی کار کشاورزی نیمه ماهر، بخش خدمات بیمارستان، پروژۀ رانندۀ کامیون لانگ‌هال، کارگر ماهر همراه با مجوز کار (از جمله نیروهای کار تجارت‌های منتخب)
 • برنامۀ کاندیدای مهاجرت انتاریو (OINPکه جاب آفر کارفرما برای استریم مهارت‌های موردنیاز را در برمی‌گیرد.
 • برنامۀ کاندیدای مهاجرت استانی بریتیش کلمبیا (BC PNPکه دستۀ مهاجرتی کارگر نیمه ماهر و سطح انتری را در بر می‌گیرد.
 • برنامۀ کاندیدای مهاجرت آلبرتا (AINPکه شامل استریم فرصت‌های شغلی در آلبرتا است.
 • برنامۀ کاندیدای مهاجرت استانی مانیبوتا (MPNP) که دستۀ مشاغل موردنیاز روستایی را شامل می‌شود.

برنامه‌ های مهاجرتی PNP کانادا چگونه کار می‌کنند؟

چگونه متقاضیان کار در کانادا، کاندیدای استانی دریافت می‌کنند؟ در قدم اول، باید دید در کدام استان کانادا شغل موردنظر متقاضی کار، موردنیاز است و براساس معیارهای واجد شرایط مشخص شده، متقاضی در کدام دستۀ مهاجرتی قرار می‌گیرد. برای بیشتر PNPها، داشتن یک جاب آفر معتبر یا داشتن تجربۀ کاری در استانی که تمایل به سکونت در آن دارند، لازم است و برخی اوقات، متقاضی باید هر دوی این پیش‌نیازها را داشته باشد.

کار در استان‌ های کانادا

برای کار در کانادا، به مجوز کار کانادایی نیاز است، اما قبل از اقدام برای دریافت مجوز، لازم است فرد متقاضی یک کار موقت برای خود پیدا کند. برای گنجانده شدن در PNPهای کانادا، معمولاً به 6 تا 12 ماه تجربۀ کار در کانادا نیاز است تا متقاضی برای کاندیدایی استانی واجد شرایط باشد.

دریافت پیشنهاد شغلی تمام وقت

در زمان کار در کانادا با استفاده از مجوز کار، لازم است متقاضی کار در کانادا، پیشنهاد یک شغل تمام وقت از یک کارفرمای کانادایی دریافت کند. در بیشتر استان‌ های کانادا، داشتن یک نامۀ جاب آفر تمام وقت برای کاندیدایی مهاجرتی استانی لازم است.

درخواست برای کاندیدایی استانی (PN)

اگر فردی تمامی پیش‌نیازهای یک برنامۀ کاندیدای مهاجرتی استانی را داشته باشد، می‌تواند برای کاندیدایی درخواست بدهد. اگر درخواست پذیرفته شد، یک مدرک تائید کاندیدایی مهاجرتی استانی به شخص داده می‌شود که می‌تواند با در دست داشتن آن به دفاتر دولت فدرال کانادا مراجعه کند و برای اقامت دائم درخواست دهد.

نیروهای کار ساده در کشور کانادا چگونه کار می‌کنند؟

همان‌طور که گفتیم برای کار در کانادا به یک جاب آفر و یک مجوز کار کانادایی نیاز است. کمبود نیروی انسانی برای مشاغل و حرفه‌ها از طریق برنامه مهاجرتی نیروی کار خارجی موقت (TFWP) تامین می‌شود که برای مراقبین سلامت، کارگران سادۀ کشاورزی و سایر کارهایی که در دستۀ کارهای با دستمزد کم قرار می‌گیرند، استریم‌های مهاجرتی مخصوص به خود را دارد. درصورتی که فرد متقاضی کار در کانادا، از یک کارفرمای کانادایی جاب آفر دریافت کند، می‌تواند برای گرفتن مجوز کار در این کشور، از طریق یکی از استریم‌ های مربوطه، درخواست دهد.

نیروهای کار ساده در کشور کانادا چگونه کار می‌کنند؟

برنامۀ مهاجرتی نیروی کار خارجیِ موقت

TFWP، کاملاً تحت مدیریت دولت کانادا قرار دارد تا این دولت مطمئن شود که کارفرما با تمامی نیروهای کار غیرماهری که استخدام می‌شوند، رفتار منصفانه‌ای دارد و شرایط کاری و همین‌طور دستمزدی که دریافت می‌کنند هم مناسب و منصفانه است. در برخی موارد، کارفرما موظف است هزینه مسافرت نیروی کار خارجی خود به داخل و خارج کانادا را بپردازد و یک محل سکونت مقرون به صرفه در اختیار نیروی کار خارجی خود قرار دهد. به همین دلیل است که بررسی و پردازش برخی درخواست‌های مجوز کار، زمان زیادی می‌برد، زیرا در این موارد، علاوه بر متقاضی کار، کارفرما نیز به‌طور کامل ارزیابی می‌شود.

در مجموع، برای افرادی که تمایل به مهاجرت کاری به کانادا دارند ولی تخصص خاصی ندارند، بهترین روش مراجعه به دفاتر مهاجرتی است. در این دفاتر، فرد متقاضی را به آژانس‌های کاریابی که تخصص آنها یافتن موقعیت‌های شغلی بین‌ المللی است، معرفی می‌کنند و جستجو برای کار در پلتفرم‌های مشاغل موجود در کانادا آغاز می‌شود. با توجه به رزومه فرد متقاضی، این بنگاه‌ها، شرکت‌ها و موقعیت کاری مناسب برای فرد را پیدا کرده و درخواست او برای کار را ثبت می‌کنند. در صورت تائید کارفرما، برای او یک نامۀ جاب آفر صادر می‌شود و فرد می‌تواند از طریق همان آژانس مهاجرتی، برای درخواست مجوز کار در کانادا اقدام کند.

را‌ه‌های بسیار دیگری برای جستجوی کار در کشور کانادا وجود دارد، اما قبل از هر چیز، در فرآیند اعزام نیروی کار به کانادا، متقاضی باید یک رزومه مناسب به زبان انگلیسی بنویسد. تقاضا‌های مربوط به نیروی کار ساده، در وب‌سایت‌های دولت‌های استانی و سایت‌های کاریابی مانند monster Canada قرار می‌گیرند. همین‌‌طور می‌توان به بانک مشاغل دولت کانادا نیز مراجعه کرد. کانادا کشور بزرگی است و دانستن این‌که کدام شغل در کدام استان و حتی شهرهای این کشور بیشتر موردنیاز است، به فرد متقاضی برای پیدا کردن شغل موردنظر خود کمک بسیاری خواهد کرد.

در حال حاضر، به‌واسطه نیاز بسیار بالای کشور کانادا به نیروی کار ساده و متخصصی، راه‌های بسیاری برای مهاجرت به کانادا پیش روی افراد متقاضی قرار دارد. برای نیروهای کار ساده‌ای که لازم است برای درخواست گنجانده شدن در یک برنامه مهاجرتی در کانادا، سابقۀ کار در این کشور را داشته باشند، پروسه مهاجرت اندکی پیچیده‌تر خواهد بود.

اعزام نیروی کار به کانادا (نیروی کار خارجی متخصص)

برنامه‌های بسیاری برای جذب نیروی کار متخصص خارجی در دستور کار دولت فدرال و دولت‌های استانی کشور کانادا قرار دارد. در کشور کانادا، نیروهای کار ماهر، براساس میزان تحصیلات، سابقه کاری، میزان تسلط به زبان انگلیسی/فرانسه و چندین عامل دیگر برای اخذ اقامت دائم در این کشور انتخاب می‌شوند. این موارد، همه جزء ویژگی‌هایی هستند که به یک فرد خارجی برای زندگی کردن در کانادا کمک می‌کنند.

اعزام نیروی کار به کانادا (نیروی کار ماهر) از طریق چندین برنامه مهاجرتی که هر یک زیرمجموعه‌های اختصاصی خود را دارند، صورت می‌گیرد. از اول ژانویه سال ۲۰۱۵، اولین قدم برای شروع پروسۀ مهاجرت کاری به کانادا، پر کردن یک فرم درخواست در سیستم اکسپرس اینتری است. در حال حاضر از طریق سه برنامۀ مهاجرتی اصلی، اعزام نیروی کار به کانادا (نیروی کار ماهر) ممکن می‌شود:

اعزام نیروی کار به کانادا (نیروی کار خارجی متخصص)

 • برنامۀ مهاجرتی نیروی کار ماهر فدرال
 • برنامۀ مهاجرتی مشاغل فنی (تجارت حرفه‌ای) فدرال
 • کلاس سابقۀ کاری در کانادا

نیروهای کار متخصصی که تمایل دارند در استان کِبک کشور کانادا مشغول به کار و زندگی شوند، تحت یک برنامۀ مهاجرتی جداگانه قرار می‌گیرند. گزینش نیروی کار ماهر در این استان، تحت نظر دولت استانی کبک است و دولت فدرال کانادا دخالتی در آن ندارد.

چه کسانی واجد شرایط کار در کانادا تحت برنامۀ مهاجرتی نیروی کار ماهر فدرال هستند؟

برای این برنامه، حداقل پیش‌نیازها برای سابقۀ کاری، مدرک تحصیلی و سطح زبان انگلیسی/فرانسه به‌صورت زیر تعریف شده‌اند.

چه کسانی واجد شرایط کار در کانادا تحت برنامۀ مهاجرتی نیروی کار ماهر فدرال هستند؟

سابقۀ کار تخصصی به این معناست که متقاضی کار در کانادا، در یکی از سه گروه شغلی مشخص شده توسط NOC که در زیر آمده‌اند، تجربۀ کاری داشته باشد:

 • شغل‌ های مدیریتی (مهارت سطح ۰)
 • شغل‌ های حرفه‌ ای (مهارت سطح A)
 • شغل‌ های فنی و تجارت‌‌ های حرفه‌ ای (مهارت سطح B)

سابقۀ کار متقاضی باید مطابق با همان شغلی باشد که در کانادا به آن خواهد پرداخت. فرد باید ظرف ده سال گذشته در این حرفه کار کرده باشد و برای آن حقوق دریافت کرده باشد. سابقۀ کاری فرد متقاضی باید دست‌ کم یک سال کامل یا ۱۵۶۰ ساعت کامل (۳۰ ساعت در هفته) باشد یا اگر کار پاره‌ وقت بوده، باید سابقۀ کار ۱۵ ساعت در هفته به مدت ۲۴ ماه را داشته باشد. در صورتی که فرد متقاضی سابقه کار در بیش از یک شغل را ارائه کند، باید مدت زمان کل کار در این مشاغل، ۳۰ ساعت در هفته برای ۱۲ ماه باشد.

پیش‌ نیازهای زبانی در اعزام نیروی کار به کانادا به‌ شرح زیر است:

 • گرفتن مدرک زبان معتبر بین‌ المللی انگلیسی یا فرانسه برای هر چهار مهارتِ نوشتن، خواندن، گوش کردن و صحبت کردن.
 • گرفتن حداقل نمرۀ 7 از آزمون تعیین سطح کانادا (CLB) در هر چهار مهارت
 • وارد کردن نتایج آزمون‌ها در فرم درخواست اکسپرس اینتری

اعتبار آزمون‌های زبان، ۲ سال بعد از گرفتن نتایج آزمون‌ها است.

مدرک تحصیلی در اعزام نیروی کار به کانادا این شرایط را باید دارا باشد:

اول، اگر متقاضی کار، در کشور کانادا تحصیل کرده باشد، باید مدرک فارغ‌ التحصیلی از دبیرستان یا دانشگاه‌های کانادا داشته باشد (بسته به نیاز کارفرما). اگر فرد متقاضی تحصیلات خارج از خاک کانادا داشته باشد، باید مدرک تحصیلی خود را معادل‌ سازی کند.

یک مورد مهم برای ورود به برنامه‌های مهاجرت کاری به کشور کانادا، اثبات تمکن مالی است. یعنی در اعزام نیروی کار به کانادا، متقاضی باید ثابت کند که از نقدینگی کافی برای تامین نیازهای خود و خانوادۀ خود برخوردار است.

چه کسانی واجد شرایط کار در کانادا تحت برنامۀ مهاجرتی مشاغل فنی فدرال هستند؟

افرادی که در یک پیشۀ فنی مهارت دارند، می‌توانند تحت این برنامه برای ورود به بازار کار کانادا اقدام کنند. حداقل پیش‌ نیازها برای گنجانده شدن در این برنامه به شرح زیر است:

 • تسلط کافی در چهار مهارت زبانیِ خواندن، نوشتن، گوش دادن و صحبت کردن به زبان انگلیسی یا فرانسه
 • دست‌کم دو سال سابقۀ کاری مرتبط تمام وقت (یا معادل همان، پاره وقت) در یک پیشۀ‌ فنی ظرف ۵ سال گذشتۀ قبل از درخواست برای مهاجرت و دریافت دستمزد (کار داوطلبانه یا دستمزدهای پورسانتی قبول نیستند).
 • داشتن مهارت کافی در پیشۀ فنی موردنظر
 • داشتن جاب آفر برای دست‌کم یک سال کار در کشور کانادا
 • داشتن گواهی صلاحیت در یک پیشۀ فنی که از سوی دولت فدرال کانادا یا دولت‌های استانی یا قلمرویی کانادا صادر شده باشد.

 پیشه‌ های فنی برای برنامۀ تجات‌های حرفه‌ای فدرال تحت گروه‌ های NOC که در زیر فهرست شده‌اند، قرار می‌گیرند:

 • گروه اصلی ۷۲: پیشه‌های صنعتی، الکتریکی و ساختمانی
 • گروه اصلی ۷۳: پیشه‌های عملیات نگهداری، مرمت، تعمیر و تجهیز
 • گروه اصلی ۸۲: مشاغل سوپروایزری و فنی در منابع طبیعی، کشاورزی و تولیدات مرتبط
 • گروه اصلی ۹۲: سوپروایزرهای پردازش، تولید و بهره‌ برداری و اپراتورهای کنترل مرکزی
 • گروه فرعی ۶۳۲: آشپز و سرآشپز
 • گروه فرعی ۶۳۳: قصاب و نانوا

تمامی گروه‌ های اصلی NOC به چندین زیرگروه تقسیم می‌شوند و دارای سطح مهارتی B هستند. برای این برنامۀ مهاجرتی حداقل نمرۀ تعیین سطح زبان کانادایی 5 برای صحبت کردن و گوش دادن و حداقل نمرۀ 4 برای نوشتن و خواندن لازم است. بقیۀ شروط مطابق با شروط برنامۀ مهاجرتی نیروی کار فدرال کانادا است.

چه کسانی واجد شرایط کار در کانادا تحت برنامۀ مهاجرتی کلاس سابقۀ کاری در کانادا هستند؟

نیروهای کار ماهری که سابقه کار در کانادا را دارند و می‌خواهند مقیم دائم کانادا شوند، می‌توانند از این برنامۀ مهاجرتی استفاده کنند.

پیش‌نیازهای این برنامۀ مهاجرتی به شرح زیر است:

 • تسلط کافی به چهار مهارت زبانی برای زبان انگلیسی یا فرانسه (بنچ‌مارک 7 برای سطح مهارتی 0 یا A و بنچ‌مارک 5 برای گروه‌های NOC سطح مهارتی B.
 • دست‌کم یک سال سابقۀ کار در کانادا ظرف سه سال گذشتۀ قبل از درخواست (مدت زمان کاری مطابق با ساعات کاری تمام وقت ۳۰ ساعت در هفته برای ۱۲ ماه یا ساعات کاری پاره وقت ۱۵ ساعت در هفته برای ۲۴ ماه است.
 • سابقۀ کاری باید در کانادا و تحت اقامت موقت در این کشور همراه با مجوز کار به‌ دست آمده باشد و سابقۀ کاری فرد متقاضی باید مربوط به یکی از سطوح مهارتی 0، A و B باشد.

اعزام نیروی کار به کشور کانادا (کارکنان ادواری شرکت‌ ها)

همان‌طور که بیان شد، کشور کانادا بازار تجاری متنوع و وسیعی دارد، به حدی که بیشتر شرکت‌ها و بنگاه‌های تجاری دنیا به دنبال پیدا کردن یک جایگاه ممتاز در این بازار هستند. بسیاری از این شرکت‌ها در کشور کانادا (چه در مرکز، چه در شهرهای بزرگ یا کوچک آن) شعبه دارند.

جای تعجب ندارد که بسیاری از این شرکت‌ها، اعضای بالا رتبۀ شعبه خود در کانادا را از دفتر مرکزی خود به این کشور بفرستند. یا این‌که علاوه بر نیروهای کانادایی شاغل در این شعبه‌ها، بعضی از مسئولیت‌ها و وظایف ویژه که نیاز به تبحر و آموزش ویژه‌ای دارند، توسط نیروهای کاری غیرکانادایی این شرکت‌ها انجام شود.

بسیاری از شرکت‌ها، نیروهای خود را برای کسب تجربه کاری در کشور کانادا به این کشور می‌فرستند و یا نیروهای آموزشی خود را برای تعلیم نیروهای کانادایی برای مدتی محدود به این کشور اعزام می‌کنند. در واقع، اعزام نیروی کار به کانادا، برای بیشتر شرکت‌هایی که در این کشور شعبه دارند، امری عادی است. جابجایی‌های ادواری نیروهای متخصص بین شعبه‌های بین‌ المللی شرکت‌های بزرگ نیز، امری عادی است و برای این منظور، شرکت‌ها می‌توانند با استفاده از ویزاهای کاری موقت برای کارکنان خود این کار را انجام دهند.

اعزام نیروی کار به کشور کانادا (کارکنان ادواری شرکت‌ ها)

اعزام نیروی کار به کانادا (ماهر، نیمه ماهر و ساده)، مزایای بی‌شماری برای بسیاری از شرکت‌ها دارد. اما این نیروها بعد از دریافت ویزای کار موقت یا مجوز کار در کشور کانادا، تحت قوانین ادارۀ کار این کشور قرار نمی‌گیرند و تمامی حقوق و مزایای آنها، براساس قوانین شرکت و شعبه مادر تعیین می‌شود.

بررسی کشورهایی که نیروی کار ساده می‌ خواهند

معمولاً زمانی که صحبت از مهاجرت می‌شود، بیشتر صحبت به سمت افرادی است که تحصیلات خوبی داشته‌اند یا پس از دانشگاه مشغول به کاری شده‌اند. حتی تصور می‌شود که تنها این افراد یا مردمی که سرمایه زیادی دارند می‌توانند به زندگی در آن‌سوی مرزها فکر کنند. بااین‌حال، عده‌ای که توانمندی آن‌ها تجربه کاری است و هیچ آموزش آکادمیکی برای آن ندیده‌اند، فراموش می‌شوند. مسلماً بزرگ‌ ترین پروژه‌ های اقتصادی بدون کمک این قشر، یعنی کارگران ساده انجام نمی‌گرفت.

افرادی که از دانشگاه فارغ‌ التحصیل می‌شوند ایده‌ها را برای طراح‌ های بزرگ ارائه می‌کنند، اما افرادی باید دراین‌ بین باشند که مانند یک بازو عمل کنند و فعالیت‌ها را جلو ببرند. پس باتوجه‌به این موضوع، کشورهای مهاجرپذیر تنها به دنبال افراد دانشگاهی یا دارای سابقه کار در یک شرکت بزرگ نیستند و می‌دانند کارگران ماهر یا نیمه‌ماهر نیز برای پیشرفت اقتصاد حیاتی هستند. کارگران ساده می‌توانند راننده باشند یا در کارخانه‌های بزرگ بر سر دستگاه بایستند و آن را هدایت کنند.

این جمعیت برای پیشبرد چرخه اقتصادی اهمیت بالایی دارند؛ به همین دلیل موقعیت‌هایی برای مهاجرت کارگران ایجاد شده است و در این بخش می‌خواهیم از بهترین کشور برای کارگر ساده صحبت کنیم تا بتوانید انتخاب درستی در این مسیر داشته باشید. در ادامه چند کشور و شرایط زندگی و کار در آن‌ها بررسی خواهد شد.

مهاجرت چه سختی‌ هایی دارد؟

به‌عنوان یک کارگر ساده، ممکن است دلیل اصلی شما برای مهاجرت پیداکردن موقعیت‌ های کاری بهتر و زندگی در یک شرایط بهتر باشد. ممکن است بخواهید اعضای خانواده شما در شرایطی با تنش کمتر زندگی کنند و ثبات اقتصادی بیشتری را تجربه کنید تا با قدرت بیشتری بتوانید برای آینده خود برنامه‌ریزی کنید.

این دلایل برای بیشتر افرادی که به دنبال مهاجرت هستند صادق است. بااین‌ حال، باید این را در نظر داشته باشید که حضور شما در یک کشور خارجی ممکن است مشکلاتی را به همراه داشته باشد و به‌راحتی نتوانید شغلی را که به دنبالش هستید پیدا و درآمد خوبی کسب کنید. به‌هرحال، بازار کار در کشورهای پردرآمد بسیار پیچیده است و ممکن است نتوانید با افراد بومی یا دیگر افرادی که ارتباط بیشتری با کشور هدف دارند رقابت کنید.

پس این را در نظر بگیرید که این مسیر ساده نیست و شاید نتوانید به‌سرعت به چیزی که می‌خواهید برسید. مسئله‌ای که وجود دارد این است که جدا از مسئله مهارت شما باید بر روی دیگر توانمندی‌ های خود نیز برای مهاجرت کار کنید که به‌عنوان مثال می‌توان به صحبت کردن به زبان انگلیسی اشاره کرد. داشتن این توانمندی شاید برای استخدام یک کارگر ساده الزامی نباشد، اما قطعا شانس شما را برای گرفتن یک موقعیت کاری خوب بالا می‌برد.

مهاجرت چه سختی‌ هایی دارد؟

پس در انتخاب کشور هدف خود باید دقت کنید که این کشور پذیرای توانمندی شما باشد تا هزینه زمانی و مالی شما برای رسیدن به این هدف تلف نشود. در این مسیر و پیداکردن بهترین کشور برای کارگر ساده، باید ابتدا موقعیت و توانمندی خود را بررسی کنید.

بهترین کشور برای کارگر ساده؟

در حقیقت نمی‌توانیم به‌سادگی بگوییم که چه کشوری بهترین انتخاب برای شما خواهد بود. در ابتدا باید گزینه‌های پیش روی خود را به‌دقت بررسی کنید و به ترتیب اولویت لیست کنید. فاکتورهای زیادی در تصمیم شما دخیل خواهد بود. مثلاً اینکه چقدر دوست دارید از کشور خود دور باشید؟

برای پاسخ به این سؤال باید ببینید که چقدر به خانواده خود وابسته هستید و یا برعکس. باید ببینید که نبود شما برای آن‌ها چه ضررهایی خواهد داشت. اگر به این سؤالات در زمانی که در حال تصمیم‌ گیری هستید فکر نکنید، ممکن است در آینده مشکلاتی را برای شما ایجاد کنند. حتی این سؤالات می‌تواند به انتخاب شما جهت بدهد. مثلاً می‌توانید به‌جای مهاجرت به کشورهای غربی و دورتر به ترکیه یا امارات متحده عربی سفر کنید که فاصله زمانی کمی دارند.

به دلیل اختلاف زمانی کمی که وجود دارد، می‌توانید در زمان‌های خوبی به خانواده خود زنگ بزنید یا وقتی درآمد خوبی پیدا کردید، در بازه‌های زمانی کوچک‌تر سری به خانواده بزنید. مسئله مهم دیگر برای کارگران، فرهنگ کشور هدف است که برای شروع یک زندگی اهمیت دارد. وقتی به مهاجرت فکر می‌کنیم، به دنبال این هستیم که زندگی خود را از جایی که دوستانمان در آن زندگی می‌کنند به جایی ببریم که دوستی نداریم.

پس باید برای یافتن این دوستان جدید تلاش کنیم. شرایط فرهنگی کشور مقصد در پیداکردن این دوستان جدید مؤثر است. مثلاً اگر به کشورهایی که در خاورمیانه هستند مهاجرت کنید، به دلیل نزدیک بودن فرهنگ‌ها بهتر می‌توانید دوستی پیدا کنید تا اینکه بخواهید در فرهنگ سرد اروپا برای دوستی قدم بگذارید.

بهترین کشور برای کارگر ساده؟

نیوزیلند کشوری برای مهاجرت کارگران

اگر به دنبال کار در نیوزیلند هستید، باید جستجوی شغل را قبل از فصلی که قصد دارید در آن استخدام شوید، شروع کنید. کارهای کشاورزی اغلب در فهرست مشاغل فصلی نیوزلند ذکر شده است. نیوزیلند می‌تواند بهترین کشور برای کارگر ساده باشد؛ چراکه ثبات اقتصادی و اجتماعی جامعه این امکان را به مهاجران می‌دهد که خود را پیدا کرده و با سرعت بیشتری پیشرفت کنند. البته باید در نظر داشته باشید که بازار کار به‌شدت رقابتی بوده و هزینه زندگی در این کشور مرفه بسیار بالاست.

نیوزیلند کشوری برای مهاجرت کارگران

نیوزلند در میان شادترین کشورهای جهان قرار دارد. فرهنگ آرام و تاکید بر تعادل سالم کار و زندگی فضایی واقعاً منحصربه‌فرد ایجاد می‌کند.

اگر شما به زبان انگلیسی مسلط باشید، می‌توانید با مردم آن و دیگر مهاجرانی که در نیوزیلند کار می‌کنند ارتباط برقرار کنید. به‌عنوان یک کشور جزیره‌ای دورافتاده، هزینه زندگی در نیوزلند بالا است؛ بنابراین اگر می‌خواهید در حین کار در آنجا پس‌انداز کنید، مهم است که بودجه مناسب و شغل پردرآمدی داشته باشید.

هلند مقصد کارگران حرفه‌ای

هلند، یک مقصد مورد علاقه در میان مهاجران به دلیل کیفیت زندگی و تعادل بین کار و زندگی، گزینه عالی دیگری برای کار در خارج از کشور است. هلند معمولاً پذیرای شغل‌های دانشگاهی و شرکتی است و ازاین‌ حیث دانشجویان زیادی هستند که به دنبال مهاجرت به این کشور هستند. پس اگر قصد دارید که با خانواده خود به این کشور مهاجرت کنید، نیازی به نگرانی از بابت تحصیل فرزندان شما وجود نخواهد داشت؛ چراکه در بهترین دانشگاه‌ها و مؤسسات دنیا تحصیل خواهند کرد.

مهاجران فرصت‌های فراوانی برای کار در این زمینه‌ها پیدا خواهند کرد. هلند با تمرکز قوی بر انرژی پایدار و محیطی پاک، مکانی عالی برای یافتن کار در زمینه فناوری یا انرژی است. مشکلی که برای هلند به‌ عنوان بهترین کشور برای کارگر ساده وجود دارد این است که مردم برای زندگی در آن بهتر است علاوه بر زبان انگلیسی به زبان دیگری مانند آلمانی مسلط باشند تا بتوانند ارتباط خود را با بقیه حفظ کنند.

هلند مقصد کارگران حرفه‌ای

هلند کشوری امن با برنامه‌های اجتماعی عالی و اقتصاد قوی است. کار در هلند برای شهروندان غیراروپایی به اسپانسر شرکت نیاز دارد و هزینه زندگی نسبتاً بالا است؛ بنابراین این مقصد برای کارگران بین‌ المللی حرفه‌ای است و برای کار کوتاه‌ مدت یا موقت مناسب نیست.

گفته می‌شود کارفرمایان برای کارمندان تمام‌وقت در هلند حداقل ۲۰ روز تعطیلات در سال، کمک‌هزینه تعطیلات، ۱۶ هفته مرخصی زایمان و بسیاری مزایای دیگر را تضمین می‌کنند. این بدان معناست که هم تاکید فرهنگی و هم قانونی بر تعادل سالم کار و زندگی وجود دارد.

کره جنوبی؛ مقصدی جدید برای کارگران ساده

کُره جنوبی اخیراً به‌عنوان مقصد بهترین کشور برای مهاجرت کارگر ساده شناخته شده است و دلایل مختلفی برای آن وجود دارد که اقتصاد پیشرفته و دستمزدهای بالاست که کره را به یکی از بهترین کشورها برای کار مبدل کرده است. اگر شما به زبان انگلیسی مسلط باشید شانس بالایی برای دریافت یک موقعیت کاری در کره خواهید داشت.

البته لازم به ذکر است که شرایط کاری ویژه‌ای برای افرادی که زبان انگلیسی را تدریس می‌کنند وجود دارد. البته اگر شما تدریس نمی‌کنید، مشکلی وجود ندارد و می‌توانید از طریق VisaHQ به دنبال موقعیت‌های شغلی باشید که برای شما مناسب است. کُره امکاناتی را برای غربی‌ها جهت مهاجرت و کار قرار داده است که این شرایط ممکن است کمی بازار آن را شلوغ کند.

کره جنوبی؛ مقصدی جدید برای کارگران ساده

با وجود هفته کاری طولانی، کُره چیزهای زیادی برای ارائه دارد. از کلان‌ شهر شلوغ سئول گرفته تا زیبایی‌های طبیعی خیره‌ کننده داخلی کُره، چیزی برای لذت بردن همه وجود دارد. سئول، بوسان و دایگو دارای جوامع مهاجر قابل‌ توجه، زندگی شبانه غنی و مهم‌تر از همه غذاهای خوشمزه هستند.

مشکلات کار در کُره به‌ عنوان بهترین کشور برای مهاجرت کارگر ساده

بااین‌حال، مشکلاتی دررابطه‌ با کره وجود دارد که بعضی از آن‌ها شامل تفاوت فرهنگی ما آن‌ها است. در کُره بیشتر فرهنگ کاری سلسله‌ مراتبی است که ممکن است اذیت‌ کننده به نظر برسد، اما برای آن‌ها اهمیت بالایی دارد. بااین‌وجود، شرکت‌ های کره سعی دارند که همانند کشورهای آمریکایی که مهاجرپذیر هستند آغوش خود را به روی این افراد باز کنند و با تفاوت بهتر برخورد کنند که شرط اول آن درک طرفین است.

مشکل دیگری که دررابطه‌با کره می‌تواند وجود داشته باشد، ساعات کاری طولانی آن است که مجاز هستید بیشتر از آن چیزی که از قبل کار می‌کردید کار کنید. همین امر سبب شده تعادل خوبی بین کار و زندگی وجود نداشته باشد و کره امتیاز پایینی از جهت شادی در بین کشورهای پیشرفته داشته باشد. بااین‌ حال، آماده باشید که ساعت‌های طولانی‌ تری نسبت به آنچه عادت دارید کار کنید؛ زیرا کُره، طولانی‌ ترین ساعات کاری را در بین کشورهای توسعه‌ یافته دارد.

استرالیا امتیاز بالا در بین کشورهای مهاجرپذیر

استرالیا به‌ عنوان کشوری با کیفیت زندگی عالی، استانداردهای بالای زندگی و رتبه بالا در شاخص توسعه انسانی در سطح جهانی شناخته شده است؛ به همین دلیل می‌توان آن را به‌ عنوان بهترین کشور برای کارگر ساده به حساب آورد.

مردم آنجا از یک تعادل عالی بین کار و زندگی لذت می‌برند که سبب شده بتوانند زندگی و کار خود را مدیریت و در زمان اوقات فراغت خود به‌آرامی زندگی کنند. اگرچه هزینه زندگی در استرالیا بسیار بالا است، اما مهاجران همچنان می‌توانند به لطف حداقل دستمزد نسبتاً بالا، راحت زندگی کنند.

استرالیا امتیاز بالا در بین کشورهای مهاجرپذیر

سیدنی و ملبورن به‌خاطر جمعیت چندفرهنگی خود شناخته شده‌اند که در نتیجه شرایطی را ایجاد کرده است که مهاجرین به‌راحتی بتوانند با شرایط زندگی در این کشور جدید کنار بیایند. همچنین، نیاز به نیروی کار در صنعت کشاورزی در سراسر استرالیا، این کشور را به مقصدی عالی تبدیل کرده است.

نحوه دریافت ویزای کار در استرالیا

روند اخذ ویزای کار در استرالیا تقریباً مشابه نیوزلند است. استرالیا همچنین دارای یک نوع ویزاست که به آن working holiday گفته می‌شود. در این شیوه ویزا به خارجیان از ملیت‌های خاص اجازه داده می‌شود که به مدت 12 ماه وارد این کشور شوند.

به همین ترتیب، ویزاهای کاری برای کارگران بین‌المللی وجود دارد که ارزیابی مهارت‌های مشابهی با نیوزلند را پشت سر می‌گذارند. البته امکان این ویزا برای ایرانیان وجود ندارد و باید برای اطلاعات بیشتر در مورد نحوه اخذ ویزای کاری به وکیل مهاجرتی یا بخش ویزای سایت وزارت داخلی استرالیا مراجعه کنید.

چگونگی پیداکردن کار در استرالیا

همچون کشورهای دیگر، سایت‌های کاریابی استرالیا خدماتی را برای پیداکردن کار ارائه می‌دهند که می‌توان به کمک آن با کارفرما ارتباط برقرار و تجربیات کاری را منتقل کرد. البته سازمان‌هایی مانند WWOOF وجود دارند که شما با کارکردن در آن‌ها می‌توانید غذا و خانه بگیرید.

آلمان مقصدی برای مشاغل مربوط به مهندسی

آلمان کشوری است که در قلب اروپا واقع شده و در سال‌های اخیر توانسته خود را به یکی از غول‌های اقتصادی تبدیل کند.

صنایع در آلمان رشد چشم‌ گیری داشته‌اند و به همین علت است که نیازمندی به نیروی کار جوان و متخصص احساس می‌شود. علاوه بر نیروی کار دانشگاهی که مدارک آکادمیک دریافت کرده‌اند، آلمان به نیروی جوان، یعنی کارگران ساده احتیاج دارد تا چرخ صنایع خود را بچرخاند.

این صنایع روبه‌رشد، شرایطی را ایجاد کرده است که آلمان به دنبال جذب کارگران ساده باشد و با پیشنهاد حقوق‌های بالا آن‌ها را به سمت خود جذب کند. تنها چیزی که باید از خود نشان بدهید مهارت است. آلمان به‌ عنوان بهترین کشور برای مهاجرت کارگر ساده شناخته می‌شود؛ چراکه امکانات خوبی از جهت بهداشت و درمان، آموزش، امنیت و حتی سطح رفاه زندگی بالا ارائه می‌کند.

به دلیل نرخ پایین بیکاری در این کشور، کارگران شانس بیشتری برای پیداکردن کار دارند. بااین‌حال، در نظر داشته باشید که آلمان کشوری گران است و برای زندگی در آن باید درآمد خوبی داشته باشید. از جهت تحصیلات فرزندان خود نگران نباشید؛ چراکه امکان خوبی برای محصلین فراهم کرده و بهترین دانشگاه‌ های دنیا در آلمان وجود دارند.

آلمان مقصدی برای مشاغل مربوط به مهندسی

اگر به‌عنوان یک کارگرِ کارخانه فعالیت کرده‌اید و رزومه خوبی دارید، می‌توانید در بدنه صنعتی آلمان مشغول به کار شوید. برای این کار بهتر است از یک وکیل مهاجرتی کمک بگیرید تا راهنمایی‌های لازم را ارائه کند.

نحوه پیداکردن کار در آلمان

زمانی آلمان بهترین کشور برای کارگر ساده خواهد بود که بتوانید با دیگران در محیط کاری ارتباط برقرار کرده و زمینه را برای دریافت موقعیت‌های کاری بیشتر فراهم کنید. شما برای پیداکردن کار در کشور آلمان بهتر است که به زبان آلمانی مسلط شوید. این مورد ضروری نیست، اما شانس شما را برای پذیرش و کار در آلمان بالاتر می‌برد. به‌جز این زبان، تسلط به انگلیسی مهم است؛ چراکه زبان بین‌ المللی محسوب شده و برای ارتباط با دیگران حتماً به آن نیاز پیدا خواهید کرد.

سایت‌های مختلفی وجود دارد که از طریق آن می‌توانید درخواست‌های شغلی را مشاهده کنید و برای آن اپلای کنید. همچنین به کمک سایت‌های کاری مانند لینکدین می‌توانید کارفرما یا شرکت‌های مختلفی را دنبال کنید تا به‌محض اینکه موقعیت جدیدی را بارگذاری کردند با آن‌ها ارتباط بگیرید و درخواست خود را ارسال کنید.

برای کارکردن در آلمان، مانند بیشتر کشورهای اروپایی، شما باید پیشنهاد کاری از داخل کشور داشته باشید. با دردست‌ داشتن این Job Offer می‌توانید برای دریافت ویزای کاری اقدام کنید و سپس اقامت کاری بگیرید تا به آلمان سفر کنید و مشغول به کار شوید.

ترکیه مقصدی برای کارگران ایرانی

ترکیه یکی از مهم‌ ترین مقاصد به‌عنوان بهترین کشور برای کارگر ساده ایرانی محسوب می‌شود. به دلیل نزدیکی مرزهای ترکیه به ایران و همچنین اخلاف زمانی و آب‌وهوایی آن، بیشتر کارگران ایرانی تمایل دارند که در ترکیه کار کنند تا در یک اقتصاد آزادتر درآمد بیشتری را کسب کنند.

البته شرایط اقتصادی ترکیه در سال‌های اخیر کمی متزلزل بوده است، اما باز انتخاب خوبی برای مهاجرت ایرانیانی که به دنبال کار ساده هستند محسوب می‌شود. شما با بررسی آگهی‌های شغلی که در سایت‌های کاریابی ترکیه ارائه می‌شود می‌توانید شغل موردنظر خود را پیدا کرده و برای آن درخواستی بفرستید.

ترکیه مقصدی برای کارگران ایرانی

برای کار در ترکیه باید پاسپورت معتبر داشته و به زبان انگلیسی یا ترکی مسلط باشید. لازم به ذکر است که برای کار در ترکیه شما باید حداکثر ۴۰ سال سن داشته باشید تا بتوانید مشاغلی که برای کارگران ارائه می‌شود را دریافت کنید.

کارهایی که برای کارگران ساده در ترکیه وجود دارد می‌تواند به کارگران ساختمانی، جوشکاری، بنایی، نقاشی یا برق‌کاری مرتبط باشد. البته شرایط کاری در موقعیت‌ هایی مانند کار در رستوران‌ها و کافه‌ها نیز وجود دارد که نیازمند مهارت یا تجربه خاصی نیستند.

موقعیت‌ های کاری در ترکیه

اگر بتوانید موقعیت شغلی مدنظر خود را دریافت کنید، می‌توانید از بیمه کار و بازنشستگی بهره‌مند شوید. همچنین امکان اخذ اقامت برای دیگر اعضای خانواده شما ممکن شده و فرزندان می‌توانند بدون هزینه در ترکیه تحصیل کنند. در پی شروع کار شما در ترکیه، برای همسر خود می‌توانید ویزای کاری دریافت کنید تا وی هم بتواند در کنار شما به کار بپردازد. همچنین شما از بیمه خدمات درمانی رایگان نیز بهره‌مند خواهید شد.

اگر به دنبال کاری در زمینه بسته‌ بندی هستید، حداقل حقوق ۸۰۰ لیر بوده و برای کارگران ساختمانی این میزان حقوق به 1980 لیر می‌رسد. درصورتی‌که مهارت‌های ویژه‌ای مانند جوشکاری داشته باشید نیز می‌توانید حداقل درآمد خود را به ۱۵۰۰ لیر ارتقا دهید. اینکه شما چه میزان حقوقی دریافت می‌کنید، بستگی به شهر و کارفرمای شما دارد. این شرایط سبب شده است که ترکیه به‌عنوان بهترین کشور برای کارگر ساده شناخته شود.

موقعیت کاری در امارات متحده عربی

امارات در سال‌های اخیر توانسته است کارگران زیادی را به خود جذب کند. این کشور در چند دهه گذشته در زمینه‌های مختلفی از جمله اقتصاد پیشرفت چشم‌ گیری داشته است که درنتیجه توانسته پایه اقتصاد خود را قوی‌تر از گذشته کرده و بر روی گسترش صنایع سرمایه‌ گذاری کند.

همچنین به دلیل وجود ثروت زیادی که در این کشور وجود دارد، امکانات رفاهی متعددی برای شهروندان ایجاد شده است که کیفیت بالای زندگی، امنیت و اهمیت بهداشت و درمان را نشان می‌دهد. به دلیل معافیت مالیاتی برای بیشتر گروه‌ های شغلی، امارات توانسته جمعیت زیادی از مهاجران متخصص و کارگران ساده را به خود جذب کند.

کارگران می‌توانند در صنایع مشغول به کار شوند تا در بدنه اقتصاد و این پیشرفت نقش داشته باشند. امارات کشوری مهاجرپذیر است و جمعیت زیادی از مهاجران آن هندی هستند که به‌ عنوان کارگران مشغول به کار هستند. به دلیل بستر مهاجرتی که امارات دارد، با راحتی بیشتری می‌توانید در آن، جا بیفتید. البته بازار کار نیز بسیار رقابتی است و ممکن است نتوانید به‌راحتی کاری در آن پیدا کنید.

موقعیت کاری در امارات متحده عربی

علاوه بر صنایع و کار در ساختمان‌های در حال تأسیس، به دلیل توریستی بودن امارات متحده عربی، موقعیت‌ های شغلی دیگری نیز در بهترین کشور برای کارگر ساده وجود دارد. کارگران می‌توانند در کافه‌ها، رستوران‌ها یا حتی فروشگاه‌ های بزرگ امارات مشغول به کار شوند و درآمد خوبی را کسب کنند. کارکردن در کافه یا رستوران این امکان را فراهم می‌کند که کارگران در کنار دستمزدی که دارند از مشتریان انعام نیز بگیرند.

شرایط و قوانین مهاجرت به کانادا

مهاجرت به کانادا

در این مقاله به بررسی روش ها و راه های مهاجرت به کانادا می پردازیم. با ما همراه باشید.

سخن آخر

در مجموع، فرصت‌های شغلی برای کارگر ساده، نیمه ماهر و ماهر در کشور کانادا زیاد است. اعزام نیروی کار به کانادا با هر سطح مهارتی، نیاز به تجربه و آشنایی با قوانین مهاجرت کاری این کشور دارد. بهترین روش برای کسانی که به دنبال مهاجرت کاری به کشور کانادا هستند، مراجعه به دفاتر مهاجرتی و استفاده از خدمات و تجربیات این دفاتر در پروسه مهاجرت است.

شما امکان کار در کشورهای دیگر را نیز دارید و می‌توانید شانس خود را در آن‌ها نیز امتحان کنید. معمولا کشورهای همسایه مانند ترکیه، امارات و عراق موقعیت‌های کاری بهتری را برای ایرانیان ارائه می‌دهند و اخذ شرایط کاری در آن‌ها ساده‌تر است.

کارگران ساده می‌توانند در موقعیت‌ های مثل کارگران ساختمانی، جوشکار و برق‌کار فعالیت داشته باشند. در صورت نداشتن تجربه نیز می‌توانند در کافه یا رستوران کار کنند. در آخر باید گفت شما باید بسته به موقعیتی که دارید کشور هدف خود را انتخاب کنید و بهترین کشور برای مهاجرت کارگر ساده بستگی به اهداف و موقعیت شما دارد.

فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

کارشناس ارشد مهاجرت

اشتراگ گذاری این محتوا در :

سوالات متداول

برنامه‌های جذب نیروی کار​ کانادا توسط چند بخش تقسیم می شود؟
هر ساله در سطح فدرال و استانی برنامه‌ هایی برای جذب نیروی کار خارجی توسط کارفرمایان فدرال یا استانی تدوین می‌شوند.
صنایع منتخب تحت برنامۀ آزمایشی مهاجرتی Agri-Food چیست؟
صنایع غذایی فرآورده‌های گوشتی (پروتئینی)- گلخانه‌ها، مؤسسات خدمات پرستاری و صنایع تولید و پرورش گل- دامداری‌ها، مرغداری‌ها و مراکز پرورش حیوانات
برنامۀ مهاجرتی اصلی، اعزام نیروی کار به کانادا از چند طریق ممکن می باشد؟
برنامۀ مهاجرتی نیروی کار ماهر فدرال- برنامۀ مهاجرتی مشاغل فنی (تجارت حرفه‌ای) فدرال- کلاس سابقۀ کاری در کانادا
کارشناس هرمس

نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

guest
42 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
حامیلا
حامیلا
22 روز قبل

سلام بنده ۲۹ سالمه
نسخه پیچ بودم اینجا
دنبال کار ساده تو کشورهای اروپایی هستم
مثل بسته بندی و کارای ساده
زبان انگلیسی هم مشکلی ندارم و خوب میتونم صحبت کنم

خانم میرخانی
خانم میرخانی
پاسخ به  حامیلا
15 روز قبل

سلام حامیلا عزیز وقتتون بخیر
متاسفانه در این زمینه فعالیتی نداریم اما شرایطتون باید بررسی بشه تابتونید برای اوسبیلدونگ اقدام کنید.

کادر هرمس اپلای

مقالات پیشنهادی

Suggested articles