اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی

اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی

اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی مطلبی است که ما در این مقاله برایتان درباره آن خواهیم گفت. اگر شما نیز تمایل به مهاجرت به کشور اسپانیا داشته و مهاجرت از طریق تمکن مالی را برگزیده‌اید توصیه می‌کنیم تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

سؤالات مهمی هستند که افراد به هنگام مهاجرت با آن‌ها مواجه می‌شوند. بر اساس آمارهای ارائه‌شده کشور اسپانیا یکی از ایده‌آل‌ترین کشورها برای زندگی است و سالانه شاهد مهاجرت افراد زیادی از ایرانیان به این کشور هستیم‌.

روش‌های متعددی برای مهاجرت وجود دارد و برخی جهت مهاجرت کاری، مهاجرت تحصیلی و یا به دلیل ازدواج و سایر دلایل و روش‌های دیگر مهاجرت می‌کنند. مهاجرت از طریق تمکن مالی نیز از روش‌های شایع مهاجرت است. قبل از هر چیزی اطلاعات مفید و مختصری درباره کشور اسپانیا در اختیارتان می‌گذاریم تا با آگاهی و آشنایی نسبی به این کشور مهاجرت کنید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

آشنایی با کشور اسپانیا

افرادی که تمایل به دریافت اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی دارند در درجه اول باید به‌خوبی کشور اسپانیا را شناخته و اطلاعاتی درباره این کشور داشته باشند. در ادامه هرآن چه که لازم است درباره اسپانیا بدانید، برایتان شرح می‌دهیم.

اسپانیا ازجمله جذاب‌ترین کشورهای اروپایی است که به‌شدت موردپسند افراد به‌منظور مهاجرت بوده و سالانه افراد زیادی را پذیرش می‌کند. این کشور ازنظر مساحت برابر ۵۰۵.۹۹۰ کیلومترمربع است و دومین کشور بزرگ اروپای غربی محسوب می‌شود.

اگر بخواهیم اطلاعاتی در زمینه آب‌وهوای اسپانیا در اختیارتان بگذاریم، باید بگوییم که تنوع آب‌وهوایی کشور اسپانیا نیز به‌شدت مطلوب بوده و دارای بخش‌های خنک و معتدل است. آب‌وهوای این کشور نسبتاً کوهستانی و مدیترانه‌ای است.

اقتصاد کشور اسپانیا نیز پیشرفت‌های مطلوبی در چندین سال اخیر داشته و به‌جرئت می‌توانیم بگوییم که اسپانیا رتبه پنجم اقتصاد را در میان کشورهای اروپایی به خود اختصاص داده است و در جهان نیز موفق به دریافت رتبه چهارده اقتصاد شده است.

بااین‌وجود باید بگوییم که مهاجرت به اسپانیا با اهداف سرمایه‌گذاری و مواردی از این ‌قبیل کاملاً منطقی و عاقلانه است. ازنظر جاذبه های توریستی و گردشگری اسپانیا بسیار پرطرف‌دار بوده و در این زمینه نیز بستر مناسبی برای درآمدزایی است.

آشنایی با کشور اسپانیا

افرادی که در کشور اسپانیا زندگی می‌کنند از امکانات رفاهی مطلوبی بهره‌مند شده و فرزندان آن‌ها قادر به ادامه تحصیل در بهترین کالج‌ها و دانشگاه‌های اسپانیا خواهند بود و ازجمله بهترین استان‌های این کشور برای زندگی می‌توانیم موارد زیر را نام ببریم. این استان‌ها عبارت‌اند از:

 • مادرید
 • بارسلونا
 • والنسیا
 • سویا
 • آلیکاته
 • بیسکای
 • مالاگا
 • لاس پالماس
 • آلیکانته
 • ساراگوسا

ویزای تمکن مالی چیست؟

افراد علاقه‌مند به مهاجرت به کشور اسپانیا، به‌شرط دارا بودن شرایط، قادر به دریافت اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی نیز هستند. ویزای تمکن مالی به ویزایی گفته می‌شود که به شخص و خانواده او درازای تمکن مالی و عدم پرداختن به اشتغال در اسپانیا داده می‌شود. شخصی که متقاضی دریافت ویزای تمکن مالی است باید در کشورهایی خارج از اتحادیه اروپا زندگی کند و البته با سرمایه‌گذاری در شرکت‌های اسپانیایی قادر به دریافت این ویزا خواهند بود.

بررسی روش اقامت تمکن مالی اسپانیا

برای دریافت اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی آشنایی با این روش مهاجرتی از ضرورت ویژه‌ای برخوردار است و شخصی که تمایل به دریافت این نوع از اقامت دارد، باید از تمکن مالی مناسبی برخوردار بوده و شرایط دریافت ویزای تمکن مالی را نیز دارا باشد.

همان‌طور که می‌دانید برای مهاجرت به اسپانیا از طریق سایر روش‌ها مانند مهاجرت کاری به اسپانیا، مهاجرت تحصیلی به اسپانیا و سایر روش‌های دیگر تمکن مالی از اهمیت بسزایی مشابه مهاجرت با تمکن مالی برخوردار نبوده و به عبارتی می‌توانیم بگوییم که کم‌هزینه هستند.

لازم به ذکر است که به اقامت تمکن مالی در کشور اسپانیا برای افرادی که کشور مبدأ آن‌ها عضو اتحادیه اروپا نیست non-Iucrative گفته می‌شود که به‌صورت بلندمدت است. شخصی که موفق به دریافت اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی می‌شود، قادر به انجام کار و فعالیت تجاری در بازارهای آزاد کشور اسپانیا خواهد بود و این مورد مطلوب و خوشایند افراد مهاجر است‌.

شخص مهاجر که موفق به دریافت اقامت از طریق تمکن مالی می‌شود، پس از طی یک سال اقامت او قادر به تمدید ویزای خود خواهد بود و چنانچه به مدت پنج سال در کشور اسپانیا زندگی کند، قادر به دریافت اقامت دائم اسپانیا خواهد بود. توجه داشته باشید که به‌منظور مهاجرت از طریق تمکن مالی شخص قادر به همراه ساختن خانواده اعم از همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود خواهد بود. در ادامه برایتان درباره مزایای دریافت اقامت اسپانیا خواهیم گفت.

بررسی روش اقامت تمکن مالی اسپانیا

بررسی مزایای اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی

موارد زیر ازجمله مهم‌ترین مزیت‌های دریافت اقامت کشور اسپانیا از طریق تمکن مالی بوده و افراد با دریافت این ویزا قادر به برخورداری از مزیت‌های زیر خواهند بود. این موارد عبارت‌اند از:

پس از دریافت اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی هیچ‌گونه اجباری از طریق دولت این کشور برای سرمایه‌گذاری اجباری نخواهید داشت و لازم نیست که به‌صورت دائم دارایی‌های خود را در حساب‌های بانکی جابه‌جا کنید. برای افراد امکان تبدیل ویزا به اقامت دائم اسپانیا شخص پس از پنج سال زندگی در کشور اسپانیا چنانچه از تمکن مالی برخوردار باشد، قادر به دریافت اقامت دائم و حق شهروندی این کشور خواهد بود. چنانچه شخصی موفق به دریافت اقامت دائم و حتی موقت کشور اسپانیا شود، می‌تواند بدون اخذ ویزای شینگن به‌صورت کاملاً آزادانه به حوزه کشورهای اروپایی که در منطقه شینگن واقع‌شده‌اند، مسافرت کند و حداکثر مدت‌زمان مسافرت او نیز می‌تواند تا ۹۰ روز باشد. برای شهروندان دائم و موقت کشور اسپانیا امکان تحصیل فرزندان با کمترین هزینه ممکن در مؤسسه‌های آموزشی عالی وجود دارد. افراد با دریافت اقامت تمکن مالی قادر به راه‌اندازی و ثبت شرکت تجاری خواهند بود. از بیمه‌های درمانی کشور اسپانیا که کیفیت بسیار ایده‌آلی دارند، بهره‌مند خواهند بود.

 • قادر به دریافت گواهی‌نامه بین‌‌المللی و مورد تأیید در سرتاسر جهان خواهند بود.
 • برای مهاجرینی که موفق به دریافت اقامت تمکن اسپانیا شده‌اند، امکان خرید و حتی اجاره ملک فراهم می‌شود.
 • جالب است بدانید که هیچ‌گونه الزام برای اقامت دائم کشور اسپانیا وجود ندارد.
 • شخص قادر به افتتاح حساب بانکی بین‌المللی در کشور اسپانیا خواهد بود و می‌تواند برای اخذ مستر کارت و ویزا کارت به نام اقدام کند.
 • هزینه‌های زندگی در اسپانیا کاملاً مقرون‌به‌صرفه بوده و افراد در رفاه کامل زندگی می‌کنند.
 • معافیت از پرداخت مالیات سالانه برای شهروندان مهاجر کشور اسپانیا

شرایط اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی

کلیه افرادی که تمایل به دریافت اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی هستند در ابتدا لازم و ضروری است که از تمکن مالی مناسبی برخوردار باشند. جالب است که بدانید شخص پس از دریافت این اقامت اجازه کسب درآمد و کار در بازار اسپانیا را نخواهد داشت و موظف است از طریق منبع‌های درآمدی خارجی و دورکاری امرارمعاش کند.

افرادی که موفق به دریافت اقامت اسپانیا به‌واسطه تمکن مالی می‌شوند به‌هیچ‌عنوان تحت حمایت دولت این کشور نبوده و باید ازنظر مادی کاملاً مستقل بوده و نیازمند حمایت‌های دولت اسپانیا نباشند. به‌عنوان‌مثال شخص باید دارای حداقل ۴۰۰ درصد ارزش IPREM در حساب بانکی مستقل خود باشد. حساب بانکی شخص باید در دسترس و به‌صورت بین‌المللی باشد و نباید به‌صورت یک حساب بانکی ایرانی باشد

بر اساس آخرین آمارها ارزش IPREM شخص باید معادل ۲.۲۵۹.۹ هزار یورو به‌صورت ماهانه باشد و سالانه نیز ۲۷.۱۱۵.۲ هزار یورک ارزش IPREM در دسترس داشته باشند. افرادی که تمایل به دریافت اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی دارند باید طبق شرایط دارای ثروت مشخص و مورد تأییدی باشند.

به‌عنوان‌مثال افراد دارای همسر و فرزند باید برای هر شخص غیر اصلی مبلغی معادل با ۶۷۶۸ هزار یورو به‌حساب بانکی به‌صورت سالانه واریز نمایند. البته فرقی نمی‌کند که حساب بانکی شخص متقاضی در کشور اسپانیا است و یا سایر کشورهای بین‌المللی و تنها حساب شخص باید بین‌المللی باشد.

برای دریافت ویزای non lucrative شخص باید مدارک مهمی را ارائه داده و تمکن مالی خود را برای دریافت اقامت تمکن مالی کشور اسپانیا اثبات نماید. موارد زیر ازجمله مهم‌ترین مدارک موردنیاز محسوب می‌شوند. این مدارک عبارت‌اند از:

 • ارائه نامه تمکن مالی برای ۶ ماه گذشته که از قبل درخواست آن از طرف کنسولگری اسپانیا انجام‌شده است.
 • ارائه نامه مشغول به کار بودن شخص به‌صورت دورکاری و از راه دور، البته درصورتی‌که شخص دارای این امتیاز باشد.
 • مدارکی به‌منظور اثبات دریافت درآمد از منابع خارجی درزمانی‌که شخص در حال اقامت در کشور اسپانیا است. به‌عنوان‌مثال اجاره خانه و واحدهای تجاری، مدارک مربوط به سهام و ارز دیجیتال و حقوق بازنشستگی نیز محسوب می‌شوند.
 • ارائه سایر مدارک مالی و ملکی مورد تأیید
 • توجه داشته باشید که موجودی حساب بانکی شما حتماً نباید تنها در یک حساب بانکی باشد. به‌عنوان‌مثال می‌توانید در چندین بانک مجزا دارای حساب بانکی با موجودی ارزی باشید و همچنین نامه تمکن مالی و گردش‌های حساب نباید قدیمی بوده و باید حداقل برای ۶ ماه گذشته باشند.

شرایط اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی

بررسی مدارک کلی موردنیاز برای دریافت اقامت تمکن مالی اسپانیا

اگر شما نیز از علاقه‌مندان به مهاجرت و زندگی در کانادا بوده و تمایل به دریافت اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی دارید، لازم و ضروری است که مدارک زیر را با نهایت دقت آماده کرده و به کنسولگری کشور اسپانیا ارائه بدهید. این مدارک مهم عبارت‌اند از:

 • ارائه فرم درخواست و امضاشده ویزای شخص متقاضی جهت دریافت تمکن مالی اسپانیا
 • داشتن یک قطعه عکس به‌صورت رنگی و در ابعاد ۳×۴ برای پاسپورت شخص متقاضی مهاجرت
 • ارائه گواهی سوءپیشینه و نداشتن هیچ‌گونه سوءسابقه برای شخص متقاضی در ۹۰ روز قبل از دریافت ویزا
 • کلیه مدارک شناسایی به‌صورت ترجمه‌شده
 • اصل و کپی پاسپورت شخص متقاضی که دارای اعتبار است و به انضمام پاسپورت افراد همراه اعم از همسر و فرزندان
 • ارائه گواهی سلامت پزشکی
 • فرم کامل شده EX-01
 • نامه تمکن مالی به‌صورت کاملاً معتبر که برای ماه‌های اخیر است.
 • ارائه بیمه درمانی خصوصی و بین‌المللی که در کشور اسپانیا در دسترس است.

همان‌طور که قبلاً اشاره کردیم افراد به‌منظور دریافت اقامت تمکن مالی اسپانیا باید دارای درآمد ثابتی باشند. این قبیل از افراد می‌توانند به چهار طریق تمکن مالی خود را به اثبات برسانند. این روش‌ها عبارت‌اند از:

 • اثبات تمکن مالی با سود سپرده بانکی
 • اثبات تمکن مالی با اجاره‌نامه ملکی
 • اثبات تمکن مالی به‌واسطه حقوق بازنشستگی
 • اثبات تمکن مالی به کمک سود سهام بورس شخص متقاضی بعد از ۵ سال

بررسی مسئله کار افراد مهاجر به اسپانیا از طریق تمکن مالی

افرادی که موفق به دریافت اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی می‌شوند، لازم است که به این مسئله مهم آگاه باشند که قادر به کار و فعالیت در کشور اسپانیا نخواهند بود و دولت اسپانیا هیچ‌گونه مشاغل دولتی و سایر موارد دیگر را برای این دسته از افراد ارائه نمی‌دهد. البته لازم به ذکر است که افراد با تمکن مالی عالی و دارا بودن اقامت و ویزای تمکن مالی اگرچه قادر به کار نیستند؛ اما می‌توانند به سرمایه‌گذاری بپردازند.

با سرمایه‌‌گذاری در اسپانیا افراد به سود و درآمد مطلوبی دست می‌یابند و این مسئله معمولاً خوشایند افراد است. البته اگر هدف شخص کار در اسپانیا است، باید بگوییم که راهکاری برای این مسئله نیز وجود دارد. شخص می‌تواند در مدت‌زمان یک‌ساله‌ای که ویزای تمکن مالی اسپانیا را دریافت کرده در ماه‌های پایانی به دنبال کار رفته و در جستجوی شغل در اسپانیا باشد.

چنانچه دارای تخصص و از طرفی مدارک تحصیلی مرتبط باشد و بتواند ویزای جاب آفر دریافت کرده و دعوت به شغل شود از این طریق نیز در اسپانیا اقامت داشته باشد.

اگر شخص موفق به دریافت ویزای جاب آفر و اشتغال در کشور اسپانیا شود، بر اساس قوانین موظف به پرداخت مالیات خواهد بود؛ زیرا در این کشور اشتغال دارد؛ اما افراد دارای اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی مشمول پرداخت هزینه‌های مالیاتی در این زمینه نخواهند بود.

چه افرادی قادر به دریافت ویزای تمکن مالی اسپانیا خواهند بود؟

جالب است بدانید که در کشور اسپانیا به اقامت از طریق تمکن مالی ویزای طلایی اسپانیا گفته می‌شود و تنها افرادی که مشمول شرایط خاص این ویزا هستند، موفق به دریافت آن می‌شوند. افرادی که مشمول دریافت این ویزا می‌شوند حتماً باید شرایطی را که در ادامه برایتان نام‌برده و شرح می‌دهیم، دارا باشند. برای اثبات تمکن مالی قانون مهاجرت مبلغ دقیقی مشخص نکرده ولی طبق مشاهدات و تجربیات شما باید ثابت کنید که گردش حساب شما ماهانه حداقل به مبلغ دو هزارو پانصد یورو بعنوان یک فرد مجرد هست. و اگر اقامت همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود را بخواهید باید برای هریک از آنها نیز مبلغی جدا بعنوان تمکن مالی ارائه دهید، و همچنین درآمد شما باید از منابع خارج از کشور اسپانیا باشد و اینکه شما داخل اسپانیا نمیتوانید به کاری مشغول بشید ولی خودتان میتوانید بیزینس مخصوص خودتان را داشته باشید

چه افرادی قادر به دریافت ویزای تمکن مالی اسپانیا خواهند بود؟

مدارک هویتی موردنیاز برای دریافت اقامت تمکن مالی اسپانیا

افرادی که می‌خواهند اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی دریافت نمایند، باید مدارک هویتی خاصی ارائه بدهند. این مدارک مهم عبادت‌اند از:

 • پاسپورت جدید شخص مهاجر که دارای اعتبار است با کپی تمامی صفحات آن
 • شناسنامه شخص متقاضی و کپی ترجمه‌شده آن
 • سند ازدواج متقاضی در صورت متأهل بودن
 • دو قطعه عکس ۳×۴ با وضوح کامل صورت شخص و زمینه سفید

لازم به ذکر است که شخص برای دریافت این مدل از اقامت نیازمند ارائه مدارک شغلی نیست؛ اما باید کلیه مدارک بانکی زیر را ارائه داده و سپس موفق به دریافت ویزای تمکن مالی شود. این مدارک عبارت‌اند از:

 • پرینت و عملکرد ۱۲ ماه حساب بانکی شخص که به زبان انگلیسی است.
 • مشخصات بانکی شخص متقاضی دریافت تمکن مالی
 • تاریخ تحویل مدارک بانکی شخص باید حداکثر یک هفته قبل از تاریخ تحویل به سفارت اسپانیا باشد.
 • تمکن و مانده‌حساب بانکی شخص به زبان انگلیسی
 • مشخص کردن نوع حساب بانکی
 • ارائه آخرین مبلغ مانده‌حساب
 • میزان واریزی‌ها به‌حساب بانکی
 • میزان برداشتی‌ها از حساب شخص

شخص برای دریافت این ویزا به گواهی‌نامه‌های خاصی نیز نیاز داشته و لازم و ضروری است که آن‌ها را نیز به سفارت کشور اسپانیا ارائه بدهد. این مدارک مهم که به‌صورت گواهی‌نامه هستند عبارت‌اند از:

 • گواهی‌نامه سلامت جسمی و روحی شخص متقاضی دریافت ویزای تمکن مالی
 • گواهی‌نامه عدم سوءپیشینه برای تمامی اعضای خانواده
 • رزرو بلیت و هتل و ارائه رسید آن‌ها

موارد زیر نیز ازجمله هزینه‌های پرداختی به سفارت اسپانیا محسوب می‌شوند که شخص موظف به پرداخت آن‌ها است. این موارد عبارت‌اند از:

 • به ازای هر نفر هزینه ۶۱ یورو جهت درخواست ویزا
 • برای دریافت ویزای اقامتی برای هر شخص مبلغ ۸۱ یورو

لازم به ذکر است که مبالغ نامبرده توسط سفارت اسپانیا تعیین‌شده و مدارک نیز باید به‌صورت رسمی به زبان اسپانیایی ترجمه شوند.

اعطای ویزای اسپانیا به سرمایه‌داران خارجی

سرمایه‌گذاری در اسپانیا

سرمایه گذاری در اسپانیا یکی از بهترین راه‌ها برای دریافت اقامت این کشور است. دولت اسپانیا برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی راه‌های مختلفی جهت سرمایه‌گذاری در اسپانیا ایجاد کرده است. از میان روش‌های مختلف برای سرمایه‌گذاری در کشور اسپانیا می‌توان به سرمایه‌گذاری از طریق خرید ملک، اوراق قرضه و سهام شرکت‌های اسپانیایی اشاره کرد

سخن آخر

از همراهی شما عزیزان سپاس‌گزاریم و امیدواریم که مطالعه این مطالب برایتان مفید بوده باشد. ما در این مقاله به شرح مفصل برایتان درباره اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی گفته و شرایط دریافت این مدل از ویزای اقامت را عنوان کردیم.

حال تأکیدداریم که به هنگام مهاجرت کلیه روش‌های مهاجرتی را موردبررسی و بازبینی قرار دهید و بررسی کنید که کدام روش از مهاجرت به کشور اسپانیا برای شما مقرون‌به‌صرفه و ایده‌آل‌تر است. اگر با ویزای جاب‌ آفر با سهولت بیشتری به کشور اسپانیا مهاجرت می‌کنید، حتماً این روش را برگزینید.

اگر برای مهاجرت با مشکلاتی مواجه شدید بهتر است که حتماً از کارشناسان متخصص و وکلای مهاجرت و سرمایه‌گذاری مشورت دریافت کنید؛ زیرا این مسئله موجب سرعت بخشیدن به روند مهاجرت شما شده و باعث می‌شود که در سریع‌ترین زمان ممکن موفق به دریافت ویزای مهاجرتی شود.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
منظور از ویزای تمکن مالی چیست؟
در واقع ویزای تمکن مالی ویزایی است که به شخص و خانواده او در صورت داشتن تمکن مالی و نداشتن شغل در این کشور داده میشود.
non lucrative چیست؟
به اقامت تمکن مالی در کشور اسپانیا برای اشخاصی که مبدا آنها کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیست گفته میشود که بصورت بلند مدت نیز هست.
افراد از چه طریقی میتوانند تمکن مالی خود را به اثبات برسانند؟
از طریق سود سپرده بانکی، اجاره نامه ملکی،حقوق بازنشستگی و سود سهام بورس شخص متقاضی
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
خانوم داوودی
2 سال قبل

سلا خسته نباشید برای دریافت اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی به چه مقدار سرمایه نیازه؟

کارشناس هرمس اپلای
پاسخ به  خانوم داوودی
2 سال قبل

سلام. بر اساس آخرین آمارها ارزش IPREM شخص باید معادل ۲.۲۵۹.۹ هزار یورو به‌صورت ماهانه باشد و سالانه نیز ۲۷.۱۱۵.۲ هزار یورک ارزش IPREM در دسترس داشته باشند.

کادر هرمس اپلای