خوابگاه‌های دانشجویی در کانادا

خوابگاه های دانشجویی در کانادا

در صورتی که متقاضی دریافت ویزای تحصیلی در کشور کانادا هستید، یکی از دغدغه‌های اصلی شما، شرایط خوابگاه‌های دانشجویی در کانادا است. بسیاری از دانشجویانی که برای اولین بار به این کشور می‌روند، برای مدیریت هزینه‌های تحصیل خود، به دنبال اقامت در خوابگاه‌های دانشجویی در این کشور هستند. البته شرایط خوابگاه با خانه تا حدی متفاوت است، چرا که امکاناتی همچون فضای آشپزخانه، اتاق خواب و مطالعه و سرویس‌های بهداشتی با دیگر افراد مشترک است. به غیر از خوابگاه‌های دانشجویی اقامتگاه‌های بسیاری در کانادا وجود دارد که امکانات بیشتری نسبت به خوابگاه‌ها دارند که شامل: اتاق‌های خصوصی، بوفه و دیگر امکانات است.

دانشجویان برای استفاده از چنین فضاهایی باید قبل از مهاجرت، اتاق مورد نظر خود را انتخاب و رزرو کنند. اما این نکته را در نظر داشته باشید، خوابگاه‌های دانشجویی در کانادا در فصل‌هایی از سال همچون آگوست، سپتامبر، اکتبر، نوامبر و دسامبر بسیار شلوغ و گران است. در این مقاله می‌خواهیم در مورد شرایط خوابگاه‌ها در کانادا و نوع هزینه‌ای که باید پرداخت شود، صحبت کنیم. برای آشنایی بیشتر تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

همکاری هرمس اپلای با وزارت علوم جهت اعزام دانشجو

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

انواع اقامتگاه‌های دانشجویی کانادا

اقامتگاه‌های دانشجویی در کانادا چند نوع است. یکی از انواع اقامتگاه‌های دانشجویی، خوابگاه‌های دانشجویی است که خود بر دو دسته است: اقامتگاه‌های داخل محوطه دانشگاه یا خارج از محوطه دانشگاه. نوع دیگر اقامتگاه‌های دانشجویی، Home stay است. منظور از Home stay، خانه‌هایی است که شخص دانشجو می‌تواند در کنار خانواده‌های کانادایی که مورد تایید دولت هستند، زندگی کند. از دیگر اقامتگاه‌های دانشجویی، خانه‌های دانشجویی است که به صورت تک یا چند نفره اجاره می‌شود که خود دارای دو دسته هست که در ادامه به بررسی و معرفی هر یک از این اقامتگاه‌ها می‌پردازیم.

اقامتگاه‌های دانشجویی در کانادا چند نوع است

اقامتگاه‌های دانشجویی داخل محوطه دانشگاه

بسیاری از دانشگاه‌های کانادا، به دانشجویان بین‌المللی خود، خوابگاه‌های دانشجویی می‌دهند که دانشجویان می‌توانند از این خوابگاه‌ها به عنوان محل زندگی خود استفاده کنند. البته اغلب خوابگاه‌های دانشجویی در محوطه دانشگاه بوده که برای دانشجویان بین‌المللی بسیار مناسب است و می‌توانند به راحتی از امکانات خوابگاه استفاده کنند.

اقامتگاه‌های دانشجویی خارج از محوطه دانشگاه

به غیر از خوابگاه‌های داخل دانشگاه، خوابگاه‌های دیگری نیز وجود دارند که در محوطه دانشگاه نیست و اغلب بیرون از محوطه دانشگاه قرار دارد. با وجود اینکه این نوع خوابگاه‌ها، خارج از دانشگاه است، اما فاصله چندانی تا دانشگاه نداشته و امکانات مناسبی برای دانشجویان دارد. تنها تفاوتی که این خوابگاه‌ها با خوابگاه‌های داخل محوطه دارند، طول مسافتشان با دانشگاه است.

شرایط خوابگاه‌های دانشجویی خصوصی در کانادا

نوع دیگری از خوابگاه‌های دانشجویی، خوابگاه‌های خصوصی هستند که برای استفاده از این خوابگاه‌ها، باید هزینه پرداخت کرد. این نوع از خوابگاه‌های دانشجویی در کانادا، بهترین نوع خوابگاه هستند، چرا که دانشجویان با زندگی کردن در این خوابگاه‌ها، می‌توانند از تمامی امکانات مانند اتاق مجزا، آشپزخانه مجزا، امکانات رفاهی همچون اینترنت، لپ تاپ و وعده‌های غذایی رایگان استفاده کنند. خوابگاه‌های خصوصی می‌توانند هم به صورت تک نفره و هم چند نفره باشند.

خوابگاه‌های خصوصی می‌توانند هم به صورت تک نفره و هم چند نفره باشند.

شرایط خوابگاه‌های متأهلی دانشجویی در کانادا

نوع دیگری از خوابگاه‌های دانشجویی در کانادا، خوابگاه متأهلی است که دانشجویان می‌توانند از شرایط این خوابگاه‌ها استفاده کنند. این نوع از خوابگاه‌ها مختص افرادی است که قصد مهاجرت به کانادا با همسر و فرزندان زیر 18 سال خود را دارند. با این شرایط، متقاضی می‌تواند به دانشگاه خود درخواست خوابگاه متأهلی داده تا بتواند در زمان تحصیل با خانواده خود زندگی کند. نکته‌ای که در مورد خوابگاه‌های متأهلی وجود دارد این است که تعدادشان کم بوده و افراد متقاضی این خوابگاه‌ها زیاد هستند. به همین دلیل ممکن است اشخاص متقاضی این نوع خوابگاه‌ها، ماه‌ها منتظر بمانند. بنابراین بهترین گزینه برای متقاضیان متأهل، اجاره مسکن است.

بهترین گزینه برای متقاضیان متأهل، اجاره مسکن است.

خانه دانشجویی در کانادا

نوع دیگری از خوابگاه‌های دانشجویی در کانادا، خانه دانشجویی است. متقاضیان می‌توانند همراه به 2 الی 3 نفر دیگر اقدام به اجاره این نوع از خوابگاه‌ها کنند. در این حالت هزینه‌های پرداختی کمتر می‌شود. مزیتی که این خوابگاه‌ها دارند، این است که به صورت مبله و با امکانات رفاهی قابل اجاره است. البته امکان اجاره خانه‌های دانشجویی بدون وسیله نیز وجود دارد و دانشجو می‌تواند وسایل خانه را تهیه کند.

خانه دانشجویی در کانادا

پانسیون دانشجویی در کانادا

یکی از محبوب‌ترین خوابگاه‌های دانشجویی در کانادا، پانسیون دانشجویی است. پانسیون به اقامتگاهی گفته می‌شود که افراد می‌توانند با پرداخت هزینه‌ای به صورت ماهیانه و یا سالیانه، از امکانات آن استفاده کنند. دانشجویان می‌توانند با اجاره این نوع پانسیون‌های دانشجویی در کنار اعضای خانواده خود اقامت داشته باشند. هزینه‌های پرداختی بابت پانسیون براساس مکان قرارگیری پانسیون متفاوت است.

یکی از محبوب‌ترین خوابگاه‌های دانشجویی در کانادا، پانسیون دانشجویی است.

شرایط Home Stay در کانادا

نوع دیگری از خوابگاه‌های دانشجویی در کانادا، Home Stay است. دانشجویان می‌توانند با رزرو و زندگی در Home Stay، با فرهنگ خانواده‌های کانادایی آشنا شوند. دانشجویان می‌توانند با رزرو این نوع خانه‌ها، یک اتاق مجهز با تجهیزات کامل داشته باشند و از زندگی خود در کنار این خانواده‌ها لذت ببرند و با قوانین زندگی کانادایی‌‌ها آشنا شوند.

دانشجویان می‌توانند با رزرو و زندگی در Home Stay، با فرهنگ خانواده‌های کانادایی آشنا شوند.

خانه‌های اشتراکی دانشجویی در کانادا

خانه‌های اشتراکی دانشجویی همان خانه‌هایی هستند که دانشجویان می‌توانند به صورت چند نفره و اشتراکی اجاره کنند و در هزینه‌های پرداختی خود در تحصیل و زندگی صرفه‌جویی کنند. از امکانات خانه‌های دانشجویی این است که به صورت مبله بوده و دانشجویان نیازی به تهیه وسایل خانه ندارد. خانه‌های اشتراکی زیادی در کانادا وجود دارد و دانشجویان می‌توانند در قسمت‌های مختلف شهر آن را اجاره کنند. دانشجویان باید این نکته را در نظر داشته باشند که مکان خانه خود را نزدیک به محل دانشگاه خود اجاره کنند تا از این طریق هزینه‌های خود را کم کنند.

خانه‌های اشتراکی دانشجویی در کانادا

هزینه خوابگاه‌های دانشجویی در کانادا

همان‌طور که گفته شد خوابگاه‌های دانشجویی در کانادا بر اساس امکاناتی که به دانشجو ارائه می‌دهند، دارای هزینه‌های متفاوتی خواهند بود. از دیگر پارامتر‌هایی که بر روی هزینه خوابگاه‌های دانشجویی کانادا، تأثیرگذار است، محل قرارگیری خوابگاه است که هزینه آن حدود 3000 الی 7500 دلار است. در این میان افرادی هستند که اقدام به اجاره آپارتمان و یا خوابگاه‌های دانشجویی خصوصی می‌کنند. این آپارتمان‌ها نسبت به خوابگاه‌های معمولی از امکانات بهتری برخوردار هستند. در زمان انتخاب این آپارتمان‌ها باید به نزدیکی آن به دانشگاه دقت کرد، چرا که هر چقدر این آپارتمان‌ها به دانشگاه نزدیک‌تر باشد، هزینه رفت و آمد کمتر خواهد شد.


میانگین هزینه‌ای که باید بابت خوابگاه‌های خصوصی پرداخت کرد، چیزی حدود 250 تا 700 دلار در ماه در کانادا است و هزینه پرداختی برای آپارتمان‌ها 400 تا 1500 دلار در کانادا است. بنابراین می‌توانید براساس بودجه ای که دارید، اقامتگاه خود را انتخاب کنید. از دیگر امکانات موجود در کانادا، وجود خانواده‌هایی است که می‌توانید به عنوان مهمان با آن‌ها زندگی کنید و در قبال میزبانی این خانواده‌ها، هر ماه بین 400 تا 800 دلار هزینه پرداخت کنید که همان‌طور گفته شد در اصطلاح به آن‌ها Home Stay گفته می‌شود. انتخاب زندگی کردن با خانواده‌های کانادایی، مزایایی به همراه دارد؛ می‌توانید زبان انگلیسی خود را بهتر کرده و با فرهنگ زندگی کانادایی‌ها‌ آشنا شوید.

خوابگاه‌های دانشجویی در کانادا بر اساس امکاناتی که به دانشجو ارائه می‌دهند، دارای هزینه‌های متفاوتی خواهند بود

مزایای خوابگاه‌های دانشجویی در کانادا چیست؟

هر چند خوابگاه‌های دانشجویی به نسبت آپارتمان شرایط ایده آلی ندارد، اما زندگی در خوابگاه‌ها مزایای خود را دارد که در ادامه به بررسی این مزایا می‌پردازیم.

مزایای خوابگاه‌های دانشجویی در کانادا چیست؟

دسترسی راحت به دانشگاه: با گرفتن خوابگاه دانشجویی، راحت‌تر می‌توانید به دانشگاه و کتابخانه‌های آن دسترسی داشته باشید. به علاوه زمان رفت و آمد کمتر و در هزینه‌های رفت و آمد نیز صرفه جویی می‌شود.
دوستی‌های بیشتر: زمانی که نزدیک دانشگاه و خوابگاه‌های دانشجویی باشید، راحت‌تر می‌توانید دوست پیدا کنید. با داشتن دوستان بیشتر، راحت‌تر می‌توانید با دوری از خانواده خود کنار بیایید.
برآورد هزینه‌های خوابگاه: افرادی که قصد دارند از خوابگاه‌های دانشجویی استفاده کنند، می‌توانند به محض ثبت نام در دانشگاه، از هزینه‌های خود باخبر شوند و خیلی راحت نسبت به انتخاب خوابگاه تصمیم بگیرند.

هزینه خوابگاه دانشجویی در کانادا

کلام آخر

در این مقاله به بررسی شرایط خوابگاه های‌ دانشجویی در کانادا و روش اجاره کردن انواع خوابگاه‌ها پرداختیم. دانشجویان متقاضی ویزای تحصیلی، می‌توانند از خوابگاه‌های دانشجویی، پانسیون و یا حتی ملک شخصی برای تعیین محل زندگی خود استفاده کنند. اما مناسب‌ترین گزینه به لحاظ هزینه‌های پرداختی، خوابگاه‌های دانشجویی است. امیدواریم با مطالعه مطالب این مقاله اطلاعات مورد نیاز خود را در مورد خوابگاه های دانشجویی بدست آورده باشید. در صورتی که در این زمینه نیاز به اطلاعات دقیق‌تری داشته باشید می‌توانید با مشاوران مجرب موسسه در تماس باشید.

سوالات متداول

یکی از سوالاتی که اغلب متقاضیان ویزای تحصیلی کانادا دارند، در مورد شکل خوابگاه‌ها است. خوابگاه‌های دانشجویی به صورت ساختمان‌های بزرگی و سوئیتی هستند که هر یک از سوئیت‌ها بین 3 الی 6 دانشجو را در خود جای می‌دهند. از جمله امکاناتی که این خوابگاه‌ها دارند شامل: آشپزخانه، حمام، سالن ورزشی، ماشین لباسشویی و .. است.

در پاسخ به این سوال، باید این نکته را در نظر داشته باشید که تعداد خوابگاه‌های دانشجویی کانادا، زیاد نیست و تنها 25 درصد از دانشجویان تمام وقت، می‌توانند از فضای خوابگاه استفاده کنند.

هزینه‌هایی که یک دانشجو بابت خوابگاه باید پرداخت کند با توجه به شرایط و موقعیت خوابگاه می‌تواند متغیر باشد. اما به صورت کلی هزینه‌ای که باید پرداخت کنید بین 3000 تا 7500 دلار در ماه است.

هزینه زندگی در آپارتمان‌های کانادا بسته به موقعیت شهر و خوابگاه‌ها متغیر است. اما هزینه آپارتمان سه خوابه در شهرهای مختلف کانادا به شرح زیر است:
• تورنتو: 1900 دلار کانادا در ماه
• اتاوا: 1300 دلار کانادا در ماه
• ونکوور: 1950 دلار کانادا در ماه
• مونترال: 1050 دلار کانادا در ماه
• ادمونتون: 1500 دلار کانادا در ماه
• کلگری: 1600 دلار کانادا در ماه

زمانی که بخواهیم در کنار یک خانواده کانادایی زندگی کنیم، هزینه‌ای که پرداخت می‌کنیم حدود 400 تا 800 دلار کانادا است. این مدل زندگی هم امنیت بالایی دارد و هم اینکه می‌توانید از وعده‌های غذایی و اینترنت استفاده کنید.

متقاضیان می‌توانند با زندگی در خوابگاه‌های دانشجویی از مزایای زیر بهره مند شوند:
دسترسی راحت به دانشگاه و کتابخانه
حمل و نقل راحت‌تر
برقراری روابط اجتماعی بیشتر
کنار آمدن با دوری از خانواده
مشخص شدن هزینه‌های زندگی و تحصیل

برخی از دانشگاه‌های کانادا، یک دفتر مسکن دارند که این امکان را به دانشجویان خود می‌دهند تا آپارتمان شخصی خود را راحت‌تر پیدا کنند. حتی می‌توانید از اتحادیه دانشجویی در محوطه دانشگاه نیز کمک بگیرید.
منبع دیگری که می‌توانید از آن برای تهیه مسکن استفاده کنید، روزنامه‌های محلی یا لیست کریگ برای یافتن محل اقامت مناسب است.

سوالات خود را در بخش دیدگاه از ما بپرسید

نظر کلاینت های هرمس اپلای

رایگان ارزیابی شو!

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات پیشنهادی :

هزینه های زندگی در سنگاپور

هزینه های زندگی در سنگاپور مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. یکی از بهترین کشورهای مرفه و مدرن آسیایی که از شمال با مالزی و از جنوب با اندوزی

مهاجرت به سوئیس

مهاجرت به سوئیس

مهاجرت به سوئیس مطلبی است که در این مقاله به آن پرداخته ایم. سوئیس (Switzerland)، یکی از زیباترین کشورهای جهان و واقع در اروپای غربی است. این کشور در همسایگی کشورهایی چون آلمان، اتریش، لیختن‌اشتاین،

مهاجرت به سنگاپور

مهاجرت به سنگاپور

مهاجرت به سنگاپور مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. سنگاپور کشوری در جنوب شرقی آسیا است که در دهه‌های اخیر به عنوان یکی از کشورهای پیشرفته در زمینه‌های مختلف