خوابگاه های دانشجویی در کانادا

خوابگاه‌های دانشجویی در کانادا

در صورتی که متقاضی دریافت ویزای تحصیلی در کشور کانادا هستید، یکی از دغدغه‌های اصلی شما، شرایط خوابگاه‌های دانشجویی در کانادا است. بسیاری از دانشجویانی که برای اولین بار به این کشور می‌روند، برای مدیریت هزینه‌های تحصیل خود، به دنبال اقامت در خوابگاه‌های دانشجویی در این کشور هستند. البته شرایط خوابگاه با خانه تا حدی متفاوت است، چرا که امکاناتی همچون فضای آشپزخانه، اتاق خواب و مطالعه و سرویس‌های بهداشتی با دیگر افراد مشترک است. به غیر از خوابگاه‌های دانشجویی اقامتگاه‌های بسیاری در کانادا وجود دارد که امکانات بیشتری نسبت به خوابگاه‌ها دارند که شامل: اتاق‌های خصوصی، بوفه و دیگر امکانات است.

دانشجویان برای استفاده از چنین فضاهایی باید قبل از مهاجرت، اتاق مورد نظر خود را انتخاب و رزرو کنند. اما این نکته را در نظر داشته باشید، خوابگاه‌های دانشجویی در کانادا در فصل‌هایی از سال همچون آگوست، سپتامبر، اکتبر، نوامبر و دسامبر بسیار شلوغ و گران است. در این مقاله می‌خواهیم در مورد شرایط خوابگاه‌ها در کانادا و نوع هزینه‌ای که باید پرداخت شود، صحبت کنیم. برای آشنایی بیشتر تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

همکاری هرمس اپلای با وزارت علوم

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

انواع اقامتگاه‌های دانشجویی کانادا

اقامتگاه‌های دانشجویی در کانادا چند نوع است. یکی از انواع اقامتگاه‌های دانشجویی، خوابگاه‌های دانشجویی است که خود بر دو دسته است: اقامتگاه‌های داخل محوطه دانشگاه یا خارج از محوطه دانشگاه. نوع دیگر اقامتگاه‌های دانشجویی، Home stay است. منظور از Home stay، خانه‌هایی است که شخص دانشجو می‌تواند در کنار خانواده‌های کانادایی که مورد تایید دولت هستند، زندگی کند. از دیگر اقامتگاه‌های دانشجویی، خانه‌های دانشجویی است که به صورت تک یا چند نفره اجاره می‌شود که خود دارای دو دسته هست که در ادامه به بررسی و معرفی هر یک از این اقامتگاه‌ها می‌پردازیم.

انواع اقامتگاه‌های دانشجویی کانادا

اقامتگاه‌های دانشجویی داخل محوطه دانشگاه

بسیاری از دانشگاه‌های کانادا، به دانشجویان بین‌المللی خود، خوابگاه‌های دانشجویی می‌دهند که دانشجویان می‌توانند از این خوابگاه‌ها به عنوان محل زندگی خود استفاده کنند. البته اغلب خوابگاه‌های دانشجویی در محوطه دانشگاه بوده که برای دانشجویان بین‌المللی بسیار مناسب است و می‌توانند به راحتی از امکانات خوابگاه استفاده کنند.

اقامتگاه‌های دانشجویی خارج از محوطه دانشگاه

به غیر از خوابگاه‌های داخل دانشگاه، خوابگاه‌های دیگری نیز وجود دارند که در محوطه دانشگاه نیست و اغلب بیرون از محوطه دانشگاه قرار دارد. با وجود اینکه این نوع خوابگاه‌ها، خارج از دانشگاه است، اما فاصله چندانی تا دانشگاه نداشته و امکانات مناسبی برای دانشجویان دارد. تنها تفاوتی که این خوابگاه‌ها با خوابگاه‌های داخل محوطه دارند، طول مسافتشان با دانشگاه است.

شرایط خوابگاه‌های دانشجویی خصوصی در کانادا

نوع دیگری از خوابگاه‌های دانشجویی، خوابگاه‌های خصوصی هستند که برای استفاده از این خوابگاه‌ها، باید هزینه پرداخت کرد. این نوع از خوابگاه‌های دانشجویی در کانادا، بهترین نوع خوابگاه هستند، چرا که دانشجویان با زندگی کردن در این خوابگاه‌ها، می‌توانند از تمامی امکانات مانند اتاق مجزا، آشپزخانه مجزا، امکانات رفاهی همچون اینترنت، لپ تاپ و وعده‌های غذایی رایگان استفاده کنند. خوابگاه‌های خصوصی می‌توانند هم به صورت تک نفره و هم چند نفره باشند.

شرایط خوابگاه‌های دانشجویی خصوصی در کانادا

شرایط خوابگاه‌های متأهلی دانشجویی در کانادا

نوع دیگری از خوابگاه‌های دانشجویی در کانادا، خوابگاه متأهلی است که دانشجویان می‌توانند از شرایط این خوابگاه‌ها استفاده کنند. این نوع از خوابگاه‌ها مختص افرادی است که قصد مهاجرت به کانادا با همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود را دارند. با این شرایط، متقاضی می‌تواند به دانشگاه خود درخواست خوابگاه متأهلی داده تا بتواند در زمان تحصیل با خانواده خود زندگی کند. نکته‌ای که در مورد خوابگاه‌های متأهلی وجود دارد این است که تعدادشان کم بوده و افراد متقاضی این خوابگاه‌ها زیاد هستند. به همین دلیل ممکن است اشخاص متقاضی این نوع خوابگاه‌ها، ماه‌ها منتظر بمانند. بنابراین بهترین گزینه برای متقاضیان متأهل، اجاره مسکن است.

شرایط خوابگاه‌های متأهلی دانشجویی در کانادا

خانه دانشجویی در کانادا

نوع دیگری از خوابگاه‌های دانشجویی در کانادا، خانه دانشجویی است. متقاضیان می‌توانند همراه به ۲ الی ۳ نفر دیگر اقدام به اجاره این نوع از خوابگاه‌ها کنند. در این حالت هزینه‌های پرداختی کمتر می‌شود. مزیتی که این خوابگاه‌ها دارند، این است که به صورت مبله و با امکانات رفاهی قابل اجاره است. البته امکان اجاره خانه‌های دانشجویی بدون وسیله نیز وجود دارد و دانشجو می‌تواند وسایل خانه را تهیه کند.

خانه دانشجویی در کانادا

پانسیون دانشجویی در کانادا

یکی از محبوب‌ترین خوابگاه‌های دانشجویی در کانادا، پانسیون دانشجویی است. پانسیون به اقامتگاهی گفته می‌شود که افراد می‌توانند با پرداخت هزینه‌ای به صورت ماهیانه و یا سالیانه، از امکانات آن استفاده کنند. دانشجویان می‌توانند با اجاره این نوع پانسیون‌های دانشجویی در کنار اعضای خانواده خود اقامت داشته باشند. هزینه‌های پرداختی بابت پانسیون براساس مکان قرارگیری پانسیون متفاوت است.

پانسیون دانشجویی در کانادا

شرایط Home Stay در کانادا

نوع دیگری از خوابگاه‌های دانشجویی در کانادا، Home Stay است. دانشجویان می‌توانند با رزرو و زندگی در Home Stay، با فرهنگ خانواده‌های کانادایی آشنا شوند. دانشجویان می‌توانند با رزرو این نوع خانه‌ها، یک اتاق مجهز با تجهیزات کامل داشته باشند و از زندگی خود در کنار این خانواده‌ها لذت ببرند و با قوانین زندگی کانادایی‌‌ها آشنا شوند.

شرایط Home Stay در کانادا
شرایط Home Stay در کانادا

خانه‌های اشتراکی دانشجویی در کانادا

خانه‌های اشتراکی دانشجویی همان خانه‌هایی هستند که دانشجویان می‌توانند به صورت چند نفره و اشتراکی اجاره کنند و در هزینه‌های پرداختی خود در تحصیل و زندگی صرفه‌جویی کنند. از امکانات خانه‌های دانشجویی این است که به صورت مبله بوده و دانشجویان نیازی به تهیه وسایل خانه ندارد. خانه‌های اشتراکی زیادی در کانادا وجود دارد و دانشجویان می‌توانند در قسمت‌های مختلف شهر آن را اجاره کنند. دانشجویان باید این نکته را در نظر داشته باشند که مکان خانه خود را نزدیک به محل دانشگاه خود اجاره کنند تا از این طریق هزینه‌های خود را کم کنند.

خانه‌های اشتراکی دانشجویی در کانادا

هزینه خوابگاه‌های دانشجویی در کانادا

همان‌طور که گفته شد خوابگاه‌های دانشجویی در کانادا بر اساس امکاناتی که به دانشجو ارائه می‌دهند، دارای هزینه‌های متفاوتی خواهند بود. از دیگر پارامتر‌هایی که بر روی هزینه خوابگاه‌های دانشجویی کانادا، تأثیرگذار است، محل قرارگیری خوابگاه است که هزینه آن حدود ۳۰۰۰ الی ۷۵۰۰ دلار است. در این میان افرادی هستند که اقدام به اجاره آپارتمان و یا خوابگاه‌های دانشجویی خصوصی می‌کنند. این آپارتمان‌ها نسبت به خوابگاه‌های معمولی از امکانات بهتری برخوردار هستند. در زمان انتخاب این آپارتمان‌ها باید به نزدیکی آن به دانشگاه دقت کرد، چرا که هر چقدر این آپارتمان‌ها به دانشگاه نزدیک‌تر باشد، هزینه رفت و آمد کمتر خواهد شد.

میانگین هزینه‌ای که باید بابت خوابگاه‌های خصوصی پرداخت کرد، چیزی حدود 250 تا 700 دلار در ماه در کانادا است و هزینه پرداختی برای آپارتمان‌ها 400 تا 1500 دلار در کانادا است. بنابراین می‌توانید براساس بودجه ای که دارید، اقامتگاه خود را انتخاب کنید. از دیگر امکانات موجود در کانادا، وجود خانواده‌هایی است که می‌توانید به عنوان مهمان با آن‌ها زندگی کنید و در قبال میزبانی این خانواده‌ها، هر ماه بین 400 تا 800 دلار هزینه پرداخت کنید که همان‌طور گفته شد در اصطلاح به آن‌ها Home Stay گفته می‌شود. انتخاب زندگی کردن با خانواده‌های کانادایی، مزایایی به همراه دارد؛ می‌توانید زبان انگلیسی خود را بهتر کرده و با فرهنگ زندگی کانادایی‌ها‌ آشنا شوید.

هزینه خوابگاه‌های دانشجویی در کانادا

مزایای خوابگاه‌های دانشجویی در کانادا چیست؟

هر چند خوابگاه‌های دانشجویی به نسبت آپارتمان شرایط ایده آلی ندارد، اما زندگی در خوابگاه‌ها مزایای خود را دارد که در ادامه به بررسی این مزایا می‌پردازیم.

  • دسترسی راحت به دانشگاه: با گرفتن خوابگاه دانشجویی، راحت‌تر می‌توانید به دانشگاه و کتابخانه‌های آن دسترسی داشته باشید. به علاوه زمان رفت و آمد کمتر و در هزینه‌های رفت و آمد نیز صرفه جویی می‌شود.
  • دوستی‌های بیشتر: زمانی که نزدیک دانشگاه و خوابگاه‌های دانشجویی باشید، راحت‌تر می‌توانید دوست پیدا کنید. با داشتن دوستان بیشتر، راحت‌تر می‌توانید با دوری از خانواده خود کنار بیایید.
  • برآورد هزینه‌های خوابگاه: افرادی که قصد دارند از خوابگاه‌های دانشجویی استفاده کنند، می‌توانند به محض ثبت نام در دانشگاه، از هزینه‌های خود باخبر شوند و خیلی راحت نسبت به انتخاب خوابگاه تصمیم بگیرند
مزایای اخذ ویزای کار کانادا بدون مدرک زبان

همه چیز درباره ویزای دانشجویی کانادا

برای تحصیل در کانادا، شما ابتدا باید مجوز تحصیل در این کشور را دریافت کنید که این مدرک به‌عنوان ویزای دانشجویی کانادا در مدت اقامت شما عمل می‌کند. اگر دوره یا برنامه شما شش ماهه یا کمتر طول بکشد، نیازی به مجوز تحصیل کانادا ندارید. بااین‌وجود، ممکن است ایده خوبی باشد که قبل از آمدن به کانادا برای مجوز اقدام کنید. در این مطلب به طور کامل این موضوع را بررسی می کنیم.

کلام آخر

در این مقاله به بررسی شرایط خوابگاه های‌ دانشجویی در کانادا و روش اجاره کردن انواع خوابگاه‌ها پرداختیم. دانشجویان متقاضی ویزای تحصیلی، می‌توانند از خوابگاه‌های دانشجویی، پانسیون و یا حتی ملک شخصی برای تعیین محل زندگی خود استفاده کنند. اما مناسب‌ترین گزینه به لحاظ هزینه‌های پرداختی، خوابگاه‌های دانشجویی است. امیدواریم با مطالعه مطالب این مقاله اطلاعات مورد نیاز خود را در مورد خوابگاه های دانشجویی بدست آورده باشید. در صورتی که در این زمینه نیاز به اطلاعات دقیق‌تری داشته باشید می‌توانید با مشاوران مجرب موسسه در تماس باشید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
شکل خوابگاه‌های دانشجویی کانادا چگونه است؟
یکی از سوالاتی که اغلب متقاضیان ویزای تحصیلی کانادا دارند، در مورد شکل خوابگاه‌ها است. خوابگاه‌های دانشجویی به صورت ساختمان‌های بزرگی و سوئیتی هستند که هر یک از سوئیت‌ها بین ۳ الی ۶ دانشجو را در خود جای می‌دهند. از جمله امکاناتی که این خوابگاه‌ها دارند شامل: آشپزخانه، حمام، سالن ورزشی، ماشین لباسشویی و .. است.
آیا دانشگاه‌های کانادا به دانشجویان بین‌المللی خوابگاه می‌دهند؟
در پاسخ به این سوال، باید این نکته را در نظر داشته باشید که تعداد خوابگاه‌های دانشجویی کانادا، زیاد نیست و تنها ۲۵ درصد از دانشجویان تمام وقت، می‌توانند از فضای خوابگاه استفاده کنند.
هزینه خوابگاه دانشجویی در کانادا چقدر است؟
هزینه‌هایی که یک دانشجو بابت خوابگاه باید پرداخت کند با توجه به شرایط و موقعیت خوابگاه می‌تواند متغیر باشد. اما به صورت کلی هزینه‌ای که باید پرداخت کنید بین ۳۰۰۰ تا ۷۵۰۰ دلار در ماه است.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای