تحصیل حسابداری در ترکیه

تحصیل حسابداری در ترکیه

تحصیل حسابداری در ترکیه مطلبی است که در این مقاله به آن پرداخته ایم. رشته حسابداری در انواع موقعیت‌ها و شغل‌ها کاربرد دارد و به همین جهت متقاضیان آن، بسیار زیاد هستند. از آنجایی که بازار کار آن بسیار مطلوب است، سالانه افراد زیادی این رشته را به‌عنوان شاخه اصلی برای گذراندن تحصیلات آکادمیک خود انتخاب می‌کنند.ترکیه سال‌ها است که یکی از اعضای اتحادیه اروپا می‌باشد. سیستم تدریس آن بر اساس سیستم تحصیلی اروپا تنظیم‌شده است و معمولاً سرفصل‌های یکسانی برای رشته‌های مختلف دارند. در ده سال اخیر، ترکیه به یکی از برترین کشورهای اروپایی جهت تحصیل تبدیل‌شده است. مخارج زندگی و هزینه‌های تحصیل در این کشور نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی، مقرون‌به‌صرفه‌تر می‌باشد. از طرفی، به دلیل نزدیک بودن ترکیه به ایران و نزدیکی فرهنگ‌ها به یکدیگر، افراد زیادی این کشور را برای مهاجرت تحصیلی انتخاب می‌کنند. اگر قصد دارید به تحصیل حسابداری در ترکیه بپردازید، در این مقاله با ما همراه باشید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

تحصیل حسابداری در ترکیه چه مزایایی دارد

ممکن است اولین سؤال برای شما این باشد که مزایای تحصیل در این کشور چیست و چه برتری نسبت به رقبای خود دارد؟ باید بگوییم ترکیه یکی از بزرگ‌ترین مقاصد افراد، به‌ویژه ایرانیان و برخی کشورهای اروپایی، برای تحصیل محسوب می‌شود. در این کشور موقعیت‌های شغلی زیادی برای رشته حسابداری وجود دارند و همچنین حقوق‌های پرداختی آن‌ها بسیار به‌صرفه می‌باشد. یعنی اگر بتوانید در این رشته فارغ‌التحصیل شوید و سابقه خوبی هم داشته باشید، شانس شما برای پیدا کردن کار بیشتر خواهد شد.

از طرفی، مدارکی که در بسیاری از دانشگاه‌های ترکیه اعطا می‌شوند، حتی در بسیاری از کشورهای اروپایی قابل‌قبول هستند. یعنی شما می‌توانید هم تحصیلتان را در مقاطع بالاتر در کشورهای دیگر ادامه دهید و هم برای پیدا کردن کار، از این مدرک در کشورهای اروپایی استفاده کنید.

علاوه بر شرایط مساعد تحصیل، اوضاع زندگی و هزینه‌های دیگر در ترکیه، بسیار به‌صرفه‌تر از کشورهای بزرگ اروپایی می‌باشد. همچنین ترکیه در شهرهای مختلف خود، موقعیت زندگی مناسب برای دانشجویان را فراهم کرده است. شما می‌توانید علاوه بر اینکه دوران تحصیلی خود را پشت سر می‌گذارید، از تفریحات مناسبی نیز برخوردار شوید.

ویزای کشور ترکیه به راحتی برای ایرانیان اخذ می‌گردد. حتی بعد تحصیل حسابداری در ترکیه نیز می توانید با پیدا کردن کار یا سرمایه‌گذاری در این کشور بمانید. حتی می‌توانید بعد از چند سال ماندن در ترکیه، از راه‌های مختلفی اقامت دائم بگیرید.

هزینه‌های زندگی در ترکیه نیز بسیار مقرون‌به‌صرفه تر از هزینه زندگی در کشورهای دیگر و حتی قاره‌های اروپایی و آمریکایی برآورد می‌شوند. زیرا ارزش  لیر نسبت به دلار، کمتر است و فاصله آن با ریال، تفاوت کمتری دارد.

تحصیل حسابداری در ترکیه چه مزایایی دارد

شرایط لازم برای تحصیل حسابداری در ترکیه

همانطور که گفته شد، کشور ترکیه موقعیت‌های بسیار مناسبی را فراهم کرده است تا دانشجویان بتوانند در مقاطع مختلف، رشته‌های متفاوتی را انتخاب کنند. تحصیل حسابداری در ترکیه نیز با برآورده نمودن شرایط لازم امکان‌پذیر می‌باشد.

اولین نکته این است که باید در یکی از آزمو‌ن‌های معتبر آن شرکت کنید. با توجه به رشته و دانشگاهی که مد نظر دارید، نوع امتحان و  نمره قبولی در آن‌ها متفاوت است. اکثر دانشگاه‌ها به ویژه دانشگاه‌های دولتی و مراکز علمی معتبر، به داشتن نمره قبولی و گاهی نمرات بالاتر در آزمون‌ها اهمیت می‌‌دهند. آزمون‌های ورودی دانشگاه‌ها شامل موارد زیر می‌شوند.

  • یوس
  • تومر
  • ست
  • جی آر ای
  • GMAT

در حقیقت برخی از این آزمون‌ها به زبان ترکی و برخی به زبان انگلیسی برگزار می‌گردند. ممکن است برخی دانشگاه‌ها یکی از آن‌ها یا چند امتحان را مد نظر قرار دهند.

جهت تحصیل حسابداری در ترکیه شما باید به یکی از دو زبان ترکی یا انگلیسی تسلط داشته باشید. همچنین این تسلط را باید با آوردن نمره قبولی در امتحانات، اثبات کنید. به علاوه، پیش از قبولی شما برای تحصیل، برخی آزمون‌ها و تعیین سطح‌ها از شما صورت می‌گیرد تا مطمئن شوند در این زمینه  تخصص لازم را دارید. البته اگر مدرک آیلتس یا تافل داشته باشید، دیگر نیازی به گذراندن این دوره‌ها نخواهد بود.

همانطور که احتمالاً می‌دانید، دانشگاه‌های ترکیه به دو دسته خصوصی و دولتی تقسیم می‌شوند. اکثر دانشگاه‌های دولتی، دروس را به زبان ترکی ارائه می‌کنند. اما برخی از آن‌ها، رشته‌های خاصی را به صورت دو زبانه، یعنی هم انگلیسی و هم ترکی پشتیبانی می‌نمایند. در بسیاری از دانشگاه‌های خصوصی، زبان تدریس انگلیسی می‌باشد. بنابراین در صورت تمایل به تحصیل حسابداری در ترکیه به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های دولتی، باید پول جداگانه پرداخت کنید.

شرایط لازم برای تحصیل حسابداری در ترکیه

آیا دانشگاه‌های ترکیه برای تحصیل حسابداری معتبر هستند؟

همان‌طور که گفته شد، ترکیه جزء اتحادیه اروپا می‌باشد و بسیاری از دانشگاه‌های این کشور از قوانین و سرفصل‌های این اتحادیه تبعیت می‌کنند. به همین جهت، پس از تحصیل حسابداری در ترکیه شما می‌توانید تحصیلات خود را در یکی از کشورهای اروپایی که مدرک شما را قبول دارند، ادامه دهید. همچنین می‌توانید با این مدارک در کشورهای اروپایی کار پیدا کنید.

دانشگاه‌های ترکیه جایگاه علمی بسیار خوبی دارند و رتبه‌های بسیار بالایی را در سطح جهانی کسب کرده‌اند. برخی از آن‌ها به‌عنوان بهترین دانشگاه‌های جهان نیز شناخته می‌شوند. یکی از مهم‌ترین دانشگاه‌ها که علاوه بر قدمت، رتبه علمی بسیار خوبی هم دارد، دانشگاه استانبول می‌باشد.

سطح علمی اکثر دانشگاه‌های ترکیه بسیار بالا است. اگر بتوانید در یکی از مراکز معتبر آن مشغول به تحصیل شوید، دیگر لازم نیست نگران آینده شغلی و تحصیلی خود باشید. اکثر دانشگاه‌ها، مدارکی باارزش و با اعتبار بین‌المللی به دانشجویان ارائه می‌دهند. در نتیجه، پس از تکمیل تحصیل، می‌توانید به‌عنوان یک حسابدار در شرکت‌های زیادی مشغول به کار شوید.

جایگاه رشته حسابداری در ترکیه

یکی از نکات مهم در انتخاب مقصد مهاجرت تحصیلی، وضعیت رشته موردنظر در آن کشور می‌باشد. حسابداری در ترکیه یک رشته کاملاً کاربردی محسوب می‌شود. البته نه تنها در این کشور، بلکه به دلیل گسترش فعالیت‌های کاری و سیستم‌های مالی، حسابداری در تمامی کشورها یک رشته پول‌ساز و آینده‌دار است. تمامی مجموعه‌ها نیاز به یک حسابدار حرفه‌ای دارند تا امور مالی آن‌ها را مدیریت کند.

ترکیه نیز در سال‌های اخیر فعالیت‌های تجاری زیادی داشته است. شهرهای بزرگی مثل استانبول و آنکارا، عملاً به مرکز تجاری این کشور تبدیل شده‌اند. فعالیت‌های نوپا و استارتاپ‌های زیادی هستند که نیاز به یک حسابدار ماهر دارند. بنابراین پس از تحصیل حسابداری در ترکیه اگر بتوانید مهارت خود را بالا ببرید، فرصت‌های شغلی بسیار خوبی به دست می‌آورید.

ترکیه یک کشور اوراسیایی  است، یعنی بخشی از آن در اروپا قرار دارد. همین نکته باعث می‌شود تا پیشرفت‌های چشمگیری در زمینه‌های مختلف داشته باشد. حسابدارهایی که در این کشور مشغول به فعالیت هستند، در شرکت‌های تجاری، دفترهای نمایندگی، کارخانه‌ها و بسیاری از موقعیت‌های دیگر مشغول به کار می‌باشند. رشته حسابداری نه تنها فرصت‌های مختلفی در اختیار شما می‌گذارد، بلکه یکی از مهم‌ترین و پول‌سازترین رشته‌های دانشگاهی محسوب می‌شود.

 

دروس رشته حسابداری در ترکیه

برای اینکه در رشته حسابداری تحصیل کنید، باید دروس مختلفی را بگذارنید و مهارت‌های متفاوتی یاد بگیرید. علم آمار و اقتصاد از مهم‌ترین دروس این رشته می‌باشند. همچنین شما امور مالی دولت‌ها، پژوهش‌های عملیاتی، کاربردهای علوم کامپیوتر، علم اقتصاد، مدیریت مالی و بسیاری از مهارت‌های دیگر را طی این آموزش‌ها فرا می‌گیرید.

کشور ترکیه در دانشگاه‌های مختلف خود مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری را برای متقاضیان تحصیل حسابداری در ترکیه ارائه می‌کند. در مقطع کارشناسی، دروس این رشته کمی بیشتر  و سخت‌تر از منابع داخلی هستند. به‌عنوان مثال، دروسی مانند حسابداری صنعتی، حسابداری دولتی، مدیریت مالی، اصول حسابرسی و حسابداری میانه، برخی از منابع دوره کارشناسی می‌باشند.

در صورت داشتن مدرک کارشناسی می‌توانید برای مهاجرت تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد نیز اقدام نمایید. شاخه‌ها و گرایش‌های متفاوتی از این رشته در دانشگاه‌های مختلف ترکیه ارائه می‌شوند. می‌توانید با توجه به علایق و استعدادی که دارید، یکی از آن‌ها را دنبال کنید. لازم به ذکر می‌باشد که شرایط تحصیل در مقطع دکتری نیز برای دانشجویان رشته حسابداری فراهم‌شده است.

دروس رشته حسابداری در ترکیه

شرایط گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های ترکیه

کشور ترکیه سالانه بخش زیادی از ظرفیت‌هایش را برای دانشجویان بین‌المللی در نظر می‌گیرد. در حقیقت یکی از منابع درآمد این کشور، مهاجرت‌های تحصیلی می‌باشد.

یکی از شرایطی که این کشور برای پذیرش دانشجویان در نظر گرفته است، داشتن تمکن مالی می‌باشد. یعنی دانشجوی متقاضی تحصیل حسابداری در ترکیه باید بتواند اثبات کند که امکان خرید یا اجاره خانه را دارد یا می‌تواند هزینه‌های خوابگاه را بپردازد. علاوه بر این، زمانی که می‌خواهید ویزای تحصیلی خود را بگیرید، باید مدارکی داشته باشید که اثبات کنند شما توانایی مالی زندگی و تحصیل در ترکیه را خواهید داشت.

کشور ترکیه این موقعیت را فراهم کرده است که بتوانید در صورت ازدواج و داشتن فرزند، خانواده‌تان را نیز با خود همراه سازید. البته فرزندان شما باید زیر ۱۸ سال داشته باشند. یعنی بعد از این که شرایط ویزای تحصیلی شما تأیید شد، می‌توانید برای دریافت ویزای همراهی خانواده خود نیز اقدام کنید. با گرفتن ویزای همراهی، شما اجازه دارید خانواده خود را به کشور ترکیه ببرید. سپس آنها می‌توانند در صورت داشتن شرایط لازم، مشغول به کار شوند و حقوق دریافت کنند. ویزای همراهی تا پایان تحصیل فرد موردنظر، برای خانواده‌اش تمدید می‌شود.

شرایط بورسیه تحصیلی برای رشته حسابداری در ترکیه

همیشه یکی از سؤالات و دغدغه‌های اصلی دانشجویان برای گرفتن ویزای تحصیلی، شرایط بورسیه است. کشور ترکیه نیز مانند بسیاری از کشورهای جهان برای افرادی با شرایط ویژه، بورسیه‌هایی را در نظر می‌گیرد. یعنی هزینه تحصیل خوابگاه و زندگی را با درصدهای متفاوتی برای دانشجو مهیا می‌کند. البته تحصیل در رشته حسابداری در ترکیه هزینه‌های کمتری نسبت به کشورهای غربی یا اروپایی دارد. اما به‌طور کلی، هزینه‌های تحصیل حسابداری در ترکیه ممکن است برای برخی افراد، سنگین باشند. به همین دلیل، بسیاری از افراد به دنبال گرفتن بورسیه از دانشگاه‌های مختلف هستند.

بورسیه‌ها نیز انواع مختلفی دارند و همه آن‌ها ساپورت کامل نمی‌کنند. بورسیه‌های کامل که تمامی هزینه‌های تحصیل و دانشگاه را به عهده می‌گیرند، بسیار محدود هستند. آنها برای کسانی در نظر گرفته می‌شوند که سابقه تحصیلی بسیار عالی و معدل‌های بالایی داشته باشند. همچنین برخی بورسیه‌های تحصیلی شامل هزینه‌های جانبی مانند خوابگاه نیز می‌شوند.

علاوه بر این بورسیه ها، برخی بورسیه‌ها که از سمت نهادها و شرکت‌های خاصی ارائه می‌شوند، درصدهای مختلفی دارند. برخی نیمی از هزینه‌های دانشگاه را تأمین می‌کنند و برخی درصد کمتری را شامل می‌شوند.

بهترین دانشگاه‌های ترکیه برای تحصیل حسابداری

دانشگاه‌های زیادی در ترکیه هستند که رشته حسابداری را در مقاطع مختلف ارائه می‌کنند. با این ‌حال اگر قصد تحصیل حسابداری در ترکیه را دارید، باید اطلاعات دقیقی از دانشگاه‌ها و شرایط پذیرش هر یک داشته باشید. در ادامه به معرفی بهترین دانشگاه‌های ترکیه برای رشته حسابداری می‌پردازیم.

دانشگاه باهچه شهیر

این دانشگاه یکی از بهترین مراکز علمی و تحصیلی ترکیه محسوب می‌شود که در شهر استانبول قرار دارد. دسترسی به این دانشگاه بسیار راحت است و دانشجویان بین‌المللی زیادی را از کشورهای مختلف جهان جذب می‌کند. با تحصیل در دانشگاه باهچه شهیر می‌توانید از خدمات خوبی بهره‌مند شوید.

دانشگاه کوچ

یکی از مشهورترین و بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل حسابداری در ترکیه دانشگاه کوچ است. رشته‌های مختلفی در این دانشگاه ارائه می‌شوند که حسابداری یکی از مهم‌ترین آن‌ها می‌باشد. سطح علمی این دانشگاه بسیار بالا است و مدرک بین‌المللی معتبری بعد از فارغ‌التحصیلی ارائه می‌کند. یکی از نکات مهم، هزینه‌های نسبتاً بالای دانشگاه کوچ است. این هزینه‌ها را به دلیل خدماتی که به دانشجویان ارائه می‌دهد، دریافت می‌کند. فراموش نکنید گران بودن شهریه آن، بیشتر به خاطر خصوصی بودن این دانشگاه است.

دانشگاه بیکنت

اگر قصد دارید بعد از تحصیل به کشورهای اروپایی بروید و برای ادامه تحصیل یا پیدا کردن شغل در این کشورها به دنبال یک مدرک بین‌المللی معتبر هستید، دانشگاه بیکنت می‌تواند بهترین گزینه باشد. دانشگاه بیکنت با دانشگاه‌های اروپایی در برنامه‌هایی به اسم اراسموس و سقراط، قراردادهایی بسته است. طبق این قراردادها، دانشجویانی که در این قراردادها هستند، می‌توانند در برخی از دانشگاه‌های اروپا تحصیل نمایند. هزینه‌های این دانشگاه، کمتر از دانشگاه‌های خصوصی ترکیه می‌باشد.

بهترین دانشگاه‌های ترکیه برای تحصیل حسابداری

کار در ترکیه

کار در ترکیه

ترکیه به عنوان یکی از کشو‌رهای در حال توسعه و پیشرفته جهان یکی از بهترین گزینه‌های برای مهاجرت به شمار می‌آید. راه‌های زیادی برای مهاجرت به کشور ترکیه وجود دارد که اشتغال به کار نسبت به دیگر راه‌ها بیشتر توصیه می‌شود. در این کشور به حقوق و مزایای نیروی کار اهمیت بسیار زیادی داده می‌شود، به همین دلیل کسانی که از طریق کار به این کشور مهاجرت کنند، زندگی مطلوبی را تجربه خواهند کرد.

سخن پایانی

تحصیل حسابداری در ترکیه یکی از بهترین گزینه‌‌ها برای دانشجویان این رشته، جهت مهاجرت تحصیلی می‌باشد. کشور ترکیه یکی از مقاصد بسیار مناسب برای دانشجویان ایرانی محسوب می‌شود. زیرا هزینه‌های تحصیل در آن نسبت به دانشگاه‌های اروپایی و آمریکایی کمتر است. به‌علاوه، دانشگاه‌های آن سطح علمی بالایی دارند. با داشتن شرایط ذکرشده، می توانید برای اقامت تحصیلی در این کشور اقدام نمایید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
بهترین دانشگاه‌های ترکیه برای تحصیل حسابداری کدامند؟​
دانشگاه باهچه شهیر دانشگاه کوچ دانشگاه بیکنت
آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های ترکیه کدامند؟
یوس تومر ست جی آر ای GMAT
چه کسانی مشمول بورسیه‌های کاملی که تمامی هزینه‌های تحصیل و دانشگاه را به عهده می‌گیرند میشوند؟
آنها برای کسانی در نظر گرفته می‌شوند که سابقه تحصیلی بسیار عالی و معدل‌های بالایی داشته باشند. همچنین برخی بورسیه‌های تحصیلی شامل هزینه‌های جانبی مانند خوابگاه نیز می‌شوند.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کامران واعظی
1 سال قبل

سلام چطور میتونیم برای بورسیه کامل تحصیل حسابداری در ترکیه اقدام کنیم؟

کارشناس هرمس
پاسخ به  کامران واعظی
1 سال قبل

سلام وقتتون بخیر .
سابقه تحصیلی بسیار عالی و معدل‌های بالا از شرایط دریافت بورسیه های تحصیلی کامل تحصیل حسابداری در ترکیه است که برخی از آن ها شامل هزینه های خوابگاه نیز هستند.

کادر هرمس اپلای