تحصیل مهندسی در ترکیه

تحصیل مهندسی در ترکیه

مهندسی در ترکیه موضوعی است که قصد داریم در این مقاله به آن بپردازیم پس اگر قصد تحصیل در رشته مهندسی در این کشور را دارید با ما همراه باشید. ترکیه شبه جزیره زیبا و بزرگی بین آسیا و اروپا می باشد. این شبه جزیره محاصره شده در میان سه دریای، مدیترانه، سیاه و اژه با 84 میلیون جمعیت، رتبه ششم توریستی ترین کشور های جهان را در اختیار دارد. زبان کشور ترکیه ترکی و واحد پولشان لیر است. با قرار داشتن در معاهده بولونیا سامانه آموزشی آن از لحاظ کمیت و کیفیت با استاندارد های اروپا منطبق شده است. 

از مهمترین رشته هایی که در سالهای اخیر در پیشرفت ترکیه تاثیر داشته است میتوان به مهندسی اشاره داشت . این رشته در دانشگاه و سامانه آموزشی ترکیه اهمیت بسیاری داشته و مدارک دانشگاه های معتبر آن مانند بوآزیچی، بیلکنت و یلدیز در بسیاری از دانشگاه های دنیا مورد احترام واقع می‌شود.

ابتدا به ویدئو زیر در مورد تحصیل مهندسی در ترکیه توجه فرمایید.

تحصیل مهندسی در دانشگاه های ترکیه

مهندسی در دانشگاه های ترکیه 8 ترم و 4 سال است. دانشگاههای ترکیه به زبان انگلیسی و ترکی بوده و از ماه سپتامبر شروع می‌شوند. دانشجویان مهندسی در دانشگاه‌های ترکیه دانش، استدلال و مهارت های کمی و کیفی برای طراحی و اجرای راه حل های خلاق و پایدار رشته مهندسی را یاد میگیرند. سال اول در تمام رشته های مهندسی دروس تئوری و پایه مهندسی وسال دوم مطالعات مکانیک، مواد و ریاضیات کاربردی تدریس می شود. در ترم های 5 و 6 زمینه نظری در زیرشاخه های رشته تخصصی مهندسی آموزش داده می‌شود. سال آخر نیز در دانشگاه های ترکیه کارهای پژوهشی و انترنی خواهد بود. تمام دانشجویان مهندسی باید دو تابستان را به صورت انترنی در محیط های صنعتی ترکیه مشغول به کار شوند.

همکاری هرمس اپلای با وزارت علوم جهت اعزام دانشجو

پذیرش مهندسی در ترکیه

پذیرش مهندسی از دانشگاه های ترکیه​

دانشجویان بسیاری از سراسر جهان به خاطر هزینه و کیفیت دانشگاه های ترکیه برای تحصیل در رشته مهندسی درخواست تحصیل در این کشور زیبای ناحیه آناتولی را می‌دهند. برای پذیرش در دانشگاه های ترکیه باید به سایت دانشکده مورد نظر خود مراجعه کنید و مدارک مورد نیاز را فراهم کنید. برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه باید دیپلم داشته باشید یا اینکه در سال آخر دبیرستان در حال تحصیل باشید. زمان پذیرش دانشجویان خارجی در بیشتر دانشگاه‌های ترکیه از 1 ژانویه تا 1 آگوست است.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش مهندسی در ترکیه

برای پذیرش از دانشگاههای ترکیه باید مدارک و شرایط زیر را به همراه داشته باشید :

📌 کپی برگه شناسایی پاسپورت

📌 عکس در سایز پاسپورت

📌 دیپلم دبیرستان

📌 رزومه تحصیل و پژوهشی

📌 اثبات مهارت های زبان انگلیس و ترکی

📌 انگیزه نامه

📌 ثبت نام در دانشگاه های ترکیه

همچنین دانشجویانی که قصد دارند در یکی از دانشگاه های ترکیه پذیرش شوند باید در زمان تعیین شده در دانشگاه مورد نظر ثبت نام کنند.شرایط و مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در دانشگاههای ترکیه عبارتند از :

📌  تکمیل فرم پذیرش درخواست

📌  اسکن و کپی برگه مشخصات و ویزای دانشجویی در پاسپورت شما

📌  فتوکپی 7 صفحه اول مجوز اقامت شما در ترکیه

📌  عکس در سایز پاسپورت (در 6 ماه گذشته گرفته شده باشد)

📌  برگه پرداخت شهریه دانشگاه

📌  برگه نمره مهارت زبان خارجی

📌  اصل دیپلم به همراه ترجمه محضری ترکی یا انگلیسی

📌  ریز نمرات مدارج پیشین

📌  رزومه تحصیل شامل مدارک و درجات شما

📌  انگیزه نامه

📌  پرداخت پذیرش 35 تا 300 دلار (بسته به دانشگاه متفاوت است)

📌  نمره خوب در آزمون های استعداد تحصیلی

📌  نامه تمکن مالی که نشان دهد می توانید هزینه های خود در یک سال تحصیل را پرداخت کنید

 

تحصیل مهندسی به زبان انگلیسی در ترکیه

تحصیل مهندسی به زبان انگلیسی در ترکیه​

بسیاری از دانشگاه های مهندسی ترکیه به زبان انگلیسی هستند. برای تحصیل در این دانشگاه ها باید توانایی خوبی در زبان انگلیسی داشته باشید. دانشگاه های ترکیه نمره 80 آزمون تافل یا 6 آزمون آیلتس را برای پذیرش از شما درخواست می کنند.

بسیاری از دانشگاه های ترکیه از شما مدرک زبان نمی خواهند. در صورتی که مدرک زبان نداشته باشید، مهارت زبانی شما با یک آزمون در خود دانشگاه مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. دانشگاه های ترکیه که دروس انگلیسی را ارائه می دهند از شما می خواهند که مدرک زبان تومر داشته باشید.

مهندسی در ترکیه بدون کنکور

شما نمی توانید بدون کنکور در دانشگاه های ترکیه تحصیل کنید.

برای تحصیل در دانشگاه های تریکه باید نمره خوبی در ازمون های YOS و SAT داشته باشید. این دو آزمون ، آزمون ای اصلی برای تحصیل مهندسی در ترکیه است.همچنین برای آنکه در مقاطع بالا تحصیل کنید باید در آزمون های GRE شرکت کنید.

بهترین دانشگاه های مهندسی ترکیه

دانشگاه های ترکیه رتبه 43 برترین دانشگاه های جهان را در اختیار دارندرتبه های بسیار خوبی دارند. دانشگاه های ترکیه امکانات بسیار خوبی دارند. با داشتن بهترین خوابگاه ها شما به عنوان یکی از دانشجویان مهندسی ترکیه همچنین به جامع ترین و با قدمت ترین کتابخانه های جهان نیز دسترسی دارید.

یکی از بهترین مزیتهایی ترکیه این است که بهترین استادان خاورمیانه در دانشگاه های ترکیه تدریس می کنند. همچنین آزمایشگاه های ترکیه بسیار مدرن و نوین هستند. از برترین دانشگاه های ترکیه میتوان به دانشگاه های خاورمیانه، بوآزیچی، یلدیز، فرات و بیلکنت اشاره داشت.

بهترین دانشگاه های مهندسی ترکیه

ویزای تحصیلی ترکیه

ویزای تحصیلی ترکیه​

برای سفر به ترکیه شما به ویزا نیاز ندارید. شما می‌توانید تا 90 روز در ترکیه اقامت داشته باشید. اما اگر به عنوان یک دانشجوی خارجی قصد تحصیل در دانشگاه های ترکیه را داشته باشید، باید حتما ویزای تحصیلی ترکیه را دریافت کنید.

شما برای دریافت ویزای تحصیلی ترکیه حتما باید به سفارت ترکیه مراجعه کنید. پیش از اینکه به ترکیه سفر کنید، باید ویزای تحصیلی دریافت کنید. شما پس از ورود به ترکیه تا سقف 90 روز زمان دارید که اقدام به دریافت مجوز اقامت ترکیه کنید. تنها دانشجویانی که برای وارد شدن به ترکیه نیازی به دریافت ویزای تحصیلی ندارند، شامل موارد زیر است:

📌 دانشجویانی که از قبرس شمالی قصد دارند در ترکیه تحصیل کنند

📌 دانشجویانی که پدر و مادر آنها در ترکیه زندگی می کنند یا اینکه اجازه اقامت در ترکیه را دارند

📌 دانشجویانی که بلو کارت ترکیه را در اختیار دارند

دانشجویانی که برای وارد شدن به ترکیه نیازی به دریافت ویزای تحصیلی ندارند، شامل موارد زیر است:

مدارک لازم برای دریافت ویزای ترکیه

شما پیش از اینکه ویزای ترکیه دریافت کنید باید در سفارت ترکیه در یک مصاحبه حضوری به یک سری از سوالاتی که آفیسر سفارت از شما می‌پرسد پاسخ دهید. سوالات آفیسر شامل برنامه ها و هدف شما برای سفر به ترکیه است.

شما باید در این مصاحبه به تمام سوالات آفیسر به خوبی پاسخ دهید. این مصاحبه اهمیت زیادی برای زیرا دریافت ویزای ترکیه شما بستگی به این مصاحبه دارد. برای دریافت ویزای تحصیلی ترکیه باید مدارک زیر را به همراه داشته باشید.

📌 پاسپورت شما 90 روز معتبر باشد

📌 پر کردن فرم درخواست ویزای تحصیلی ترکیه

📌 دو عکس پرسنلی در سایز پاسپورت

📌 برگه پذیرش شما از دانشگاه ترکیه

📌 بیمه سفر به ترکیه

📌 بیمه سلامت ترکیه

📌 رزرو بلیط سفر به ترکیه

📌 شواهدی دال بر تمکن مالی شما برای یک سال تحصیلی در ترکیه

📌 پرداخت هزینه درخواست ویزا

📌 مدارک و نمرات پیشین شما برای پذیرش در دانشگاه های ترکیه

📌 بورسیه تحصیلی دانشجویان مهندسی در ترکیه

بسیاری از دانشجویان خارجی می توانند از بورسیه های دولتی ترکیه استفاده کنند. هر دانشجوی خارجی که برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه اقدام می کند، اگر پس از ارزیابی شرایط مناسب دانشگاه های ترکیه را داشته باشد بورسیه دانشگاه های ترکیه دریافت کند. بر اساس امتیازاتی که دانشجویان دریافت می کنند به آنها بورسیه های 25 ،50 ،75 و 100 تعلق می‌گیرد.

دریافت اقامت ترکیه با ویزای تحصیلی

متاسفانه شما امکان اینکه اقامت ترکیه را با ویزای تحصیلی ترکیه دریافت کنید، ندارید. برای اینکه پس از فارغ التحصیلی بخواهید در ترکیه بمانید باید حتما آفر کاری داشته باشید. شما پس از دریافت آفر کاری می توانید برای دریافت ویزای کاری اقدام کنید. شما می توانید پس از 5 سال کار و اقامت در ترکیه اقامت دائم ترکیه را نیز دریافت کرده و زندگی با آرامشی را در ترکیه داشته باشید.

هزینه تحصیل مهندسی در ترکیه

هزینه تحصیل مهندسی در ترکیه​

سامانه آموزش عالی ترکیه به دو بخش خصوص و دولتی تقسیم می شود. شما برای تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ترکیه هزینه های بسیار کمتری خواهید داشت. اما هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه مقداری بالاتر است. بسیاری از دانشگاه های ترکیه به زبان انگلیسی ارائه می شوند. تحصیل به زبان غیر ترکی در دانشگاه های ترکیه مقداری گرانتر است.

هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه چیزی بین 100 تا 4000 یورو در سال است. این رقم در مورد دانشگاه های خصوصی ترکیه چیزی در حدود 20000 دلار در سال نیز است. بهترین روش برای پیدا کردن هزینه های تحصیلی خود در دانشگاه های ترکیه، این است که شما به وبسایت رسمی سایت دانشگاهی خود مراجعه کنید. در زیر حدود هزینه های تحصیل در رشته مهندسی دانشگاههای ترکیه را شما می‌توانید مشاهده کنید.

📌  دانشگاه خاورمیانه :  285 دلار در سال

📌  دانشگاه عبدالله گل : 530 دلار در سال

📌  دانشگاه بوازایچی : 1230 دلار در سال

📌  دانشگاه اوکان استانبول :  1377 دلار در سال

هزینه زندگی در ترکیه

ترکیه یکی از ارزانترین کشور های جهان برای تحصیل است. تنها با 400 تا 650 دلار در ماه می توانید یک زندگی خوب را در شهر های بزرگی مانند استانبول و آنکارا داشته باشید.

البته هزینه های شما می تواند با توجه به شیوه زندگی و مخارج شما بالا و پایین نیز داشته باشد. اما اگر فردی اقتصادی هستید، می توانید از مراکز خرید و سوپر مارکت های ترکیه که دارای تخفیف هستند خرید کنید. شما برای انکه در ترکیه تحصیل کنید می توانید یک سری از هزینه های خود را مشاهده کنید :

📌   یک قرص نان – 0.30 یورو

📌   یک لیتر شیر – 0.58 یورو

📌   12 تخم مرغ 1.23 یورو

📌   1 کیلو گرم پنیر – 4.48 یورو

📌  1 کیلو گرم سیب – 0.65 یورو

📌   1 وعده در رستوران با قیمت مناسب – 2.50 بورو

📌  1 پرس کباب – 2.85 یورو

هزینه های خوابگاه های دانشجویی ترکیه

شما برای اقامت در ترکیه بسته به اینکه در کدام دانشگاه یا شهر هستید می توانید تصمیم بگیرید که چه مقدار می خواهید برای اقامت خود هزینه کنید.

به طور مثال؛ برای اقامت در محیط های دانشگاهی مانند خوابگاه، قیمت های مناسب تری به شما ارائه خواهد شد. هزینه های خوابگاههای دانشجویی دولتی ترکیه بین 24 تا 38 یورو در ماه است.

هزینه اقامت در دانشگها های ترکیه چیزی در حدود حدود 50 تا 150 یورو در ماه است. اگر دوست ندارید در محیط های شلوغ اقامت داشته باشید، می توانید که اجاره یک واحد آپارتمانی در ترکیه را را امتحان کنید. هزینه های اینگونه اقامت در ترکیه چیزی در حدود 70 تا 290 یورو در ماه است.

موقعیت و درآمد مهندسان در ترکیه

موقعیت و درآمد مهندسان در ترکیه​

صنعت الکترونیک ترکیه در سالهای اخیر پیشرفت زیادی داشته . فارغ التحصیلان دانشگاه های مهندسی ترکیه می توانند در طیف وسیعی از شغل های مرتبط مانند تولید ژنراتور های برقی تا صنعت خودرو ترکیه مشغول به کار شوند.شرکت های بسیاری که وظیفه طراحی، توسعه، آزمایش و همچنین نظارت بر تولید تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی را بر عهده دارند از این افراد استفاده می کنند.

مهندسان در ترکیه در صنایعی مانند تولید مخابرات و موتورهای برقی، ماشین آلات، چراغ و سیم کشی ساختمان، خودرو، هواپیماها، رادار و سامانه های ناوبری و برق می توانند مشغول به کار شوند.

در صورتی که مایل هستید، در برترین دانشگاههای خاورمیانه در رشته مهندسی تحصیل کنید، تا اقامت کامل دانشجویی در دانشگاههای برتر ترکیه را دریافت کنید، موسسه هرمس اپلای با داشتن ارتباطات مستقیم با دانشگاه های ترکیه میتواند به راحتی برای شما پذیرش بگیرد. جهت کسب اطلاعات دقیق تر با کارشناسان موسسه هرمس اپلای در تماس باشید.

موسسه هرمس اپلای با داشتن پرونده های بی شمار و موفق آمیزی در سالهای اخیر میتواند به جهت گرفتن پذیرش از دانشگاه های برتر ترکیه و داشتن یک زندگی با آرامش شما را راهنمایی کند.

اگر قصد مهاجرت تحصیلی در رشته های مهندسی ترکیه دارید، می توانید برای دریافت مشاوره رایگان در خصوص مهاجرت با کارشناسان مجرب هرمس اپلای در تماس باشید.

مقاله پیشنهادی: تحصیل در ترکیه

سوالات متداول

هزینه تحصیل به زبان انگلیسی 630تا 1520 دلار و به زبان ترکی 250 تا 800 دلار در سال است.

شما باید توانایی خوبی در زبان انگلیسی داشته باشید. معمولا این دانشگاه ها از شما مدرک تافل و یا آیلتس دریافت می کنند. اما اگر مدرک زبان نداشته باشید بسیاری از دانشگاه ها از شما آزمون زبان می‌گیرند.

آزمون های YOS و یا SAT برای تحصیل مقطع کارشناسی و ALES و GRE در مقطع تحصیلات تکمیلی

خیر – شما باید در آزمون های معتبر مورد پذیرش دانشگاه های ترکیه شرکت کنید و نمره خوبی را کسب کنید.

بازار کار مهندسان در ترکیه به دلیل وجود بزرگ ترین شرکت های الکرونیکی جهان در این کشور بسیار خوب است.

درآمد مهندسان در ترکیه در حدود 900 تا 1200 دلار در ماه و در حدود 11200 در سال می باشد.

مدت زمانی که شما باید برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه صرف کنید چیزی در حدود 4 سال است.

سوالات خود را در بخش دیدگاه از ما بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رایگان مشاوره بگیر

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن