تحصیل پزشکی و دندانپزشکی کانادا

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی کانادا

در این مقاله سعی بر این است که به طور خاص به معرفی تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا پرداخته شود تا مسیرهای ورود به این رشته های  پرطرفدار بررسی شده و به سوالات اصلی در این زمینه پاسخ داده شود. از مزایای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا امکان گذراندن دروس به زبان انگلیسی و مورد قبول بودن دانشگاه های پزشکی این کشور توسط وزارت بهداشت ایران می باشد.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

برای تحصیل رشته ‌های پزشکی و دندانپزشکی کانادا چه شرایطی لازم است؟

یکی از روش‌ های مناسب جهت مهاجرت به کانادا برای متقاضیان، مهاجرت به روش تحصیلی است. کانادا به عنوان کشوری پیشرفته و توسعه یافته دارای دانشگاه‌ هایی با رنکینگ بین‌ المللی بالا و متدهای علمی معتبری است و این دانشگاه‌ها از ورود دانشجویان بین‌ المللی استقبال می‌کنند. از آنجایی که اقتصاد کانادا رو به رشد است، بعد از پایان تحصیلات، بازار کار مناسبی برای فارغ‌ التحصیلان وجود خواهد داشت و بعد از پیدا کردن کار، راه برای گرفتن اقامت دائم بسیار هموار خواهد شد.

جهت شروع به تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی کانادا، ارائه دیپلم با معدل بالای ۱۵ در دوران دبیرستان و پیش‌ دانشگاهی و البته برای دانشجویان بین‌ المللی ارائه یکی از مدارک زبان آیلتس با حداقل نمره‌ 6 یا تافل با نمره‌ بالای ۹۵ الزامی هستند. در صورتی که متقاضی مدرک زبان نداشته باشد، می‌تواند با شرکت در دوره‌های زبان انگلیسی در دانشگاه و یا کالج زبان، سطح زبان خود را به حد مطلوب برساند. سپس در یکی از رشته‌های پایه مثل زیست‌ شناسی، شیمی و …  تحصیلات  دوره‌ی کارشناسی  خود را شروع کند و با گذراندن این دوره که به عنوان  دوره Pre – Medicine شناخته می‌شود و برای همه اجباری است، جهت شرکت در امتحان‌های ورودی آماده شود. برای شرکت در امتحان ورودی پزشکی لازم است که متقاضی دو سال اول دوره کارشناسی را به پایان برساند و نمره‌های خوبی را کسب کند. سپس با شرکت در امتحان MCAT  (Medical College Admission Test) برای رشته پزشکی و آزمون دندانپزشکی DAT (Dental Aptitude Test) و کسب امتیاز مطلوب می‌تواند وارد رشته پزشکی و دندانپزشکی شود.

شروع تحصیل در رشته‌ های پزشکی و دندانپزشکی کانادا

آزمون MCAT

آزمون MCAT توسط انجمن کالج‌های پزشکی کانادا (AAMC) طراحی و برگزار می‌شود و آزمونی استاندارد و به صورت کامپیوتری است. موارد آزمون شامل دروس زیست‌ شناسی و بیوشیمی؛ اصول شیمی و فیزیک؛ آنالیز و مهارت‌های استدلالی؛ اصول پایه روانشناسی، علوم اجتماعی و زیستی رفتار موجودات زنده  هستند.

شایان ذکر است که رقابت برای ورود به رشته پزشکی و دندانپزشکی در کانادا بسیار بالا است و کمیته‌های ارزیابی برای پذیرش قطعی دانشجو معیارهای مختلفی از جمله عملکرد آکادمیک و بهره هوشی شخص را مورد توجه قرار می‌دهند.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا به طور معمول حدود ۶ سال زمان نیاز دارد. همچنین باید یک دوره آموزش عملی ۴۸ هفته‌ای نیز در یک بیمارستان یا کلینیک طی این دوره گذرانده شود، البته دوره تحصیل دندانپزشکی در کانادا می‌تواند طی ۵ سال نیز به اتمام برسد.

هزینه تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در کانادا

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا بین ۳۰۰۰۰ تا ۱۲۵۰۰۰ دلار کانادا در سال است. این ارقام متعلق به شهریه ‎های سال ۲۰۲۳ هستند که با شهریه‌ های رشته‌های مشابه در بسیاری از کشورها به ویژه آمریکا رقابت می‌کنند و بسیار مطلوب‌ تر هستند. باید این موضوع را در نظر داشت که دانشجویان می‌توانند در زمان تحصیل در کانادا از بورسیه‌ های تحصیلی و همچنین وام‌های دانشجویی استفاده کنند. حتی این امکان وجود دارد که هزینه‌های تحصیلی را به صورت اقساطی پرداخت کنند. به علاوه، دانشجو می‌تواند در هفته ۲۰ ساعت مشغول به کار شود و هزینه‌های زندگی را با این روش کسب کند. باید در نظر داشت که حداقل دستمزد در کانادا ۱۶.۶۵ دلار کانادا به ازای هر ساعت است.

درآمد فارغ‌ التحصیلان رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی در کانادا جزء درآمدهای بالا است و انگیزه بسیار مناسبی برای ارامه تحصیل در این رشته‌ها فراهم می‌آورد.

از دانشگاه‌هایی که امکان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا در آن‌ها وجود دارد، می‌توان به دانشگاه تورنتو، دانشگاه مک گیل، دانشگاه بریتیش کلمبیا و … اشاره کرد.

مزایای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کشور کانادا

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا می‌تواند مزایای بیشماری برای شما داشته باشد. اولین مزیت آن تحصیل در بهترین دانشگاه‌های دنیا با مدارج علمی بسیار معتبر است. در ادامه می‌خواهیم به تعداد دیگری از مزیت‌های تحصیل در این شاخه‌ها بپردازیم:

 • تحصیل در دانشگاه‌های پزشکی و دندانپزشکی در کانادا اعتبار بالایی دارد و شما پس از فارغ‌ التحصیلی می‌توانید با مدرک این دانشگاه‌ها در بسیاری از مراکز بهداشتی و درمانی دنیا کار کنید.
 • زبان تحصیل در دانشگاه‌های این کشور انگلیسی است و نیازی به یادگیری زبان‌های دیگر ندارید.
 • تقریباً تمامی کسانی که در شاخه‌ های پزشکی و دندانپزشکی در کانادا تحصیل‌ کرده‌اند، پس از فارغ‌ التحصیلی صاحب کسب‌وکار و شغل می‌شوند.
 • امکانات زیادی مانند وام‌های دانشجویی و برخی از بورسیه‌ها و کمک‌ هزینه تحصیلی در دوران تحصیل به دانشجویان تعلق می‌گیرند.
 • درآمد و حقوق مشاغل پزشکی و دندانپزشکی در کشور کانادا بسیار بالا است.
 • با تحصیل در رشته‌های مختلف به ویژه پزشکی و دندانپزشکی و یافتن شغل در کانادا می‌توانید مجوز اقامت دائم خود و حتی خانواده‌تان را بگیرید.
 • امکان صدور ویزای همراه برای کسانی که در کشور کانادا تحصیل می‌کنند، وجود دارد، البته این کار طبق شرایط به خصوصی انجام می‌شود.
 • کالج‌های دندانپزشکی در کانادا طیف وسیعی از شاخه‌ها مانند ارتودنسی، دندانپزشکی کودکان، ایمپلنتولوژی، بهداشت دهان و دندان و … را پوشش می‌دهند.
 • آموزش دوره‌های پزشکی و دندانپزشکی به‌گونه‌ای است که دانشجویان روی مدل‌های واقعی کار می‌کنند.

دانشگاه‌ های برتر پزشکی در کانادا

بسیاری از دانشگاه‌های کانادا در رنکینگ جهانی در میان برترین دانشگاه‌های دنیا قرار می‌گیرند. این کالج‌ها مدارکی ارائه می‌دهند که در سرتاسر دنیا قابل ‌استناد و اعتبار هستند. دانشگاه‌های حوزه پزشکی امکانات قابل ‌توجهی را برای درک و تجربه بهتر دروس در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند و برنامه‌های کمک‌ آموزشی مختلفی را برگزار می‌کنند. علاوه بر دانشگاه‌های مک گیل، تورنتو و بریتیش کلمبیا که به آن‌ها اشاره کردیم، در ادامه به چند دانشگاه برتر دیگر در حوزه پزشکی و دندانپزشکی در کانادا اشاره می‌کنیم:

 • دانشگاه دالاهو
 • دانشگاه مک مستر
 • دانشگاه مموریال
 • دانشگاه کوئیتز در کینگستون
 • دانشگاه لاوال
 • دانشگاه مونترال
 • دانشگاه شربروک
 • دانشگاه اتاوا
 • دانشکده دندانپزشکی ساسکاچوان
 • دانشگاه آلبرتا
 • دانشگاه مانیتوبا

بورسیه های تحصیلی در کانادا

اگر قصد تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا را دارید، می‌توانید از بورسیه‌های تحصیلی که به دانشجویان ارائه می‌شوند، استفاده کنید. برای اخذ بورسیه باید بتوانید در آزمون‌هایی که بین تعداد زیادی از دانشجویان برگزار می‌شوند، نمرات قابل ‌قبولی را کسب کنید. در ادامه انواع بورسیه‌های تحصیلی کانادا برای رشته‌های حیطه پزشکی و دندانپزشکی را معرفی می‌کنیم:

 • بورسیه‌های دولتی کانادا شامل بورسیه تحصیلی کانادا و بورسیه تحصیلات تکمیلی کانادا یا NSERC هستند.
 • بورسیه‌های غیر دولتی کانادا شامل بورسیه تحصیلی بنیاد بورسیه‌های رودز در کانادا و بورسیه‌های تحصیلی ترودو هستند.

دوره های کوتاه پزشکی در کانادا

دوره‌های پزشکی و دندانپزشکی در کانادا حداقل 4 سال طول می‌کشد و برای پذیرش در کالج‌های پزشکی باید الزامات خاصی را پوشش دهید. اگر فرصت کافی برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا را ندارید یا نمی‌توانید تمامی الزامات آن‌ها را برآورده کنید، می‌توانید دوره‌های کوتاه‌تر در حوزه پزشکی را دنبال کنید که طی آن‌ها به شما یک مدرک دیپلم پزشکی داده می‌شود. در ادامه برخی از دیپلم‌های پزشکی کانادا را ذکر می‌کنیم:

 • دیپلم دندانپزشکی
 • دیپلم پرستاری و پیراپزشکی
 • دیپلم حرکت‌ شناسی
 • دیپلم بهداشت
 • دیپلم داروسازی
تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

دندانپزشکی یکی از شاخه‌های محبوب پزشکی است که علاوه بر وجه اجتماعی، درآمد بالایی هم دارد. به‌علاوه، این رشته دارای بازار کار بسیار خوبی است و در همه کشورهای جهان، دندانپزشکان بیکار نمی‌مانند.

سخن آخر

افراد زیادی برای تحصیل به کشور کانادا مهاجرت میکنند اما بعضی افراد این مسیر را میگذرانند تا بتوانند در رشته های پزشکی و دندان پزشکی کانادا به تحصیل بپردازند. ما در این مقاله درباره تحصیل رشته پزشکی و دندانپزشکی کانادا و هزینه های تحصیلی در این کشور توضیحاتی دادیم. شما هم اگرقصد مهاجرت از طریق تحصیلی در رشته های پزشکی و دندانپزشکی کانادا را دارید میتوانید با پر کردن فرم ارزیابی زیر از کارشناسان مجرب موسسه هرمس اپلای در این خصوص مشاوره رایگان دریافت کنید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
چرا تحصیل پزشکی و یا دندانپزشکی در کانادا مورد اهمیت است؟
به این دلیل که کانادا کشوری پیشرفت بخصوص در عرصه علم و آموزشی بوده و دانشجویان پس از پایان تحصیلات خود میتوانند براحتی وارد بازار کار شوند و اقامت دائم دریافت کنند بسیار مورد توجه دانشجویان قرار گرفته است.
برای تحصیل در کانادا داشتن مدرک زبان الزامی میباشد؟
بله، برای تحصیل در کانادا میبایست یکی از مدارک تافل و یا آیلتس زبان را با نمرات بالا داشته باشید.
تحصیل پزشکی و یا دندانپزشکی در کشور کانادا حدودا چقدر بطول می انجامد؟
به طور معمول تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا حدود ۶ سال طول میکشد و پس از آن میبایست یک دوره ۴۸هفته ای هم در بیمارستان و یا کلینیک بگذرانند.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای