تحصیل پزشکی و دندانپزشکی کانادا

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی کانادا

در این مقاله سعی بر این است که به طور خاص به معرفی تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا پرداخته شود تا مسیرهای ورود به این رشته های  پرطرفدار بررسی شده و به سوالات اصلی در این زمینه پاسخ داده شود. از مزایای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا امکان گذراندن دروس به زبان انگلیسی و مورد قبول بودن دانشگاه های پزشکی این کشور توسط وزارت بهداشت ایران می باشد.

همکاری هرمس اپلای با وزارت علوم جهت اعزام دانشجو
آنچه در این مقاله خواهید خواند:
پرستاری در آلمان

برای تحصیل رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی کانادا چه شرایطی لازم است؟

یکی از روش های مناسب جهت مهاجرت به کانادا برای متقاضیان ، مهاجرت به روش تحصیلی است. کانادا به عنوان کشوری پیشرفته و توسعه یافته دارای دانشگاه های با رنکینگ بین المللی بالا و متدهای علمی معتبری است و دانشگاه ها از ورود دانشجویان بین المللی استقبال می کنند. از آنجا که اقتصاد کانادا رو به رشد می باشد بعد از پایان تحصیلات بازار کار مناسبی برای فارغ التحصیلان وجود خواهد داشت و بعد از پیدا کردن کار راه برای گرفتن اقامت دائم بسیار هموار می شود.

جهت شروع تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی کانادا  ارائه  دیپلم با معدل بالای ۱۵ در دوران دبیرستان و پیش‌دانشگاهی و البته برای دانشجویان بین المللی ارائه  یکی از مدارک زبان آیلتس با حداقل نمره‌ی 6 یا تافل با نمره‌ی بالای ۹۵ الزامی می باشد. در صورتی که متقاضی مدرک زبان نداشته باشد می تواند با شرکت در دوره‌های زبان انگلیسی در دانشگاه و یا کالج زبان سطح زبان خود را به حد مطلوب برساند. سپس در یکی از رشته های پایه مثل زیست شناسی ، شیمی و ..  تحصیلات  دوره‌ی کارشناسی  خود را شروع می کند و با گذراندن این دوره که به عنوان  دوره Pre – Medicine شناخته می شود و برای همه اجباری است جهت شرکت در امتحان های ورودی آماده می شود.  برای شرکت در امتحان ورودی پزشکی دانشگاه لازم است که متقاضی دو سال اول دوره کارشناسی را به پایان برساند و نمره های خوبی کسب کند. سپس با شرکت در امتحان MCAT( Medical College Admission Test) برای رشته پزشکی  و آزمون دندان پزشکی DAT( Dental Aptitude Test)  و کسب امتیاز مطلوب می تواند وارد رشته پزشکی و دندانپزشکی شود.

شروع تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی کانادا 

آزمون MCAT

آزمون MCAT ،توسط انجمن کالج‌های پزشکی کانادا (AAMC) طراحی و برگزار می‌شود و آزمونی  استاندارد است که به صورت کامپیوتری می باشد. موارد آزمون شامل دروس زیست‌شناسی و بیوشیمی ؛ اصول شیمی و فیزیک ؛ آنالیز و مهارت‌های استدلالی ؛ اصول پایه روانشناسی ، علوم اجتماعی و زیستی رفتار موجودات زنده  می باشد.

شایان ذکر است که رقابت برای ورود به رشته پزشکی و دندانپزشکی در کانادا بسیار بالاست و کمیته های ارزیابی برای پذیرش قطعی دانشجو معیارهای مختلفی از جمله عملکرد آکادمیک و بهره هوشی شخص را حتما مورد توجه قرار می دهند.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا به طور معمول حدود 6 سال زمان نیاز دارد.  یک دوره آموزش عملی 48 هفته ای هم در این دوره در یک بیمارستان یا کلینیک گذرانده می شود. البته دوره تحصیل دندانپزشکی در کانادا می تواند طی  5 سال به اتمام برسد.

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا

درآمد بالا پرستاران

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا از 12000 تا 22000 دلار در سال شروع می شود این ارقام متعلق به شهریه های سال 2021 است. که با شهریه های رشته های مشابه در بسیاری از کشوره به ویژه آمریکا رقابت میکند  و بسیار مطلوب تر است. باید این موضوع را در نظر داشت که دانشجویان می توانند در زمان تحصیل در کانادا از بورسیه های تحصیلی و همچنین وام های دانشجویی استفاده کنند. حتی این امکان وجود دارد که هزینه های تحصیلی را به صورت اقساطی پرداخت کنند. به علاوه دانشجو می تواند در هفته 20 ساعت کشغول به کار باشد و هزینه های زندگی  را به این روش کسب کند. باید در نظر داشت که حداقل دستمزد در کانادا 13 دلار می باشد.

درآمد فارغ اتحصیلان رشته های پزشکی و دندانپزشکی در کانادا جزو درآمدهای بالاست و انگیزه بسیار مناسبی برای ارامه تحصیل در این رشته ها فراهم میاورد.

از دانشگاه هایی که امکان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا در آن ها وجود دارد می توان به دانشگاه تورنتو ، دانشگاه مک گیل، دانشگاه بریتیش کلمبیا و … اشاره کرد.

جمع‌بندی

افراد زیادی برای تحصیل به کشور کانادا مهاجرت میکنند اما بعضی افراد این مسیر را میگذرانند تا بتوانند در رشته های پزشکی و دندان پزشکی کانادا به تحصیل بپردازند. ما در این مقاله درباره تحصیل رشته پزشکی و دندانپزشکی کانادا و هزینه های تحصیلی در این کشور توضیحاتی دادیم.شما هم اگرقصد مهاجرت از طریق تحصیلی در رشته های پزشکی و دندانپزشکی کانادا را دارید میتوانید با پر کردن فرم ارزیابی زیر از کارشناسان مجرب موسسه هرمس اپلای در این خصوص مشاوره رایگان دریافت کنید. 

سؤالات متداول

به این دلیل که کانادا کشوری پیشرفت بخصوص در عرصه علم و آموزشی بوده و دانشجویان پس از پایان تحصیلات خود میتوانند براحتی وارد بازار کار شوند و اقامت دائم دریافت کنند بسیار مورد توجه دانشجویان قرار گرفته است.

بله، برای تحصیل در کانادا میبایست یکی از مدارک تافل و یا آیلتس زبان را با نمرات بالا داشته باشید.

به طور معمول تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا حدود 6 سال طول میکشد و پس از آن میبایست یک دوره 48هفته ای هم در بیمارستان و یا کلینیک بگذرانند.

سوالات خود را در بخش دیدگاه از ما بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *