راهنمای تحصیل در امارات؛ بررسی شرایط تحصیل و هزینه ها

راهنمای تحصیل در امارات؛ بررسی شرایط تحصیل و هزینه ها

از آنجا که امارات در سال های اخیر پیشرفت های زیادی داشته، فکر تحصیل در امارات به ذهن بسیاری از دانشجویان ایرانی خطور کرده است. در این مقاله قصد داریم در مورد شرایط تحصیل در امارات و همچنین هزینه تحصیل در امارات با شما صحبت کنیم‌. بعد از خواندن این مقاله با برترین رشته‌های تحصیلی و دانشگاه‌های برتر این کشور نیز آشنا خواهید شد، پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

زندگی در امارات

کشور امارات از نظر تحصیلی و اقتصادی رشد بسیار چشمگیری را داشته است، به همین علت خیلی از افراد در سطح جهان تمایل به مهاجرت و زندگی در امارات را دارند.

قبل از این که هرگونه اقدامی در مورد شروع زندگی در امارات یا انتخاب روش‌های مهاجرتی به این کشور را انجام دهید، بهتر است با هزینه‌های این کشور و حداقل درآمد در این کشور آشنایی پیدا کنید.

کشور امارات جزو کشورهای مهاجر پذیر است که سالانه افراد زیادی به علت کار یا تحصیل به این کشور مراجعه می‌کنند اما به یاد داشته باشید که دریافت اقامت دائم این کشور به این آسانی‌ها نیست.

مهاجرت تحصیلی به امارات

موسسات و دانشگاه‌های مختلفی در امارات وجود دارد که توجه بسیاری از محصل‌ها در سطح جهان را به خود جلب می‌کنند.

اگر قصد مهاجرت تحصیلی به امارات را دارید، قبل از هر چیزی باید با هزینه تحصیل در امارات آشنا شوید. در ادامه این مقاله در مورد هزینه تحصیل در امارات و هزینه‌های اجاره مسکن و حمل و نقل با شما صحبت خواهیم کرد.

مهاجرت تحصیلی به امارات
با توجه به نزدیک امارات به ایران، مهاجرت تحصیلی به این کشور برای دانشجویان ایرانی گزینه خوبی است.

در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا امکان تحصیل در امارات وجود دارد. همچنین شما می‌توانید در حین تحصیل در امارات کار هم بکنید، البته دانشجویان به صورت هفتگی تعداد ساعت محدودی اجازه کار دارند. در تابستان میزان ساعتی که دانشجویان می‌توانند کار کنند، افزایش پیدا می‌کند.

اخذ ویزای تحصیلی امارات

دانشجویانی که علاقمند به تحصیل در کشور امارات هستند، باید اقدام به دریافت ویزای تحصیلی امارات کنند. برای دریافت ویزای تحصیلی امارات سن شما باید بیشتر از ۱۸ سال باشد.

اعتبار ویزای تحصیلی امارات یک ساله است که دانشجویان باید هر سال آن را تمدید کنند. در صورتی که دانشجو جزو دانشجویان ممتاز بوده باشد، مدت اعتبار آن می‌تواند تا ۵ سال نیز برسد. افرادی که ویزای تحصیلی امارات را دارند می‌توانند همزمان با تحصیل، شغل پاره وقت نیز داشته باشند.

ویزای تحصیلی در امارات
برای اخذ ویزای تحصیلی در امارات، شما نیازمند انجام چند مرحله و رعایت قوانین و مقررات مربوطه هستید.

الزاماتی که برای ویزای تحصیلی امارات وجود دارد، شامل: نامه پذیرش از دانشگاه محل تحصیل، قبولی در آزمون آمادگی جسمانی پزشکی، داشتن حامی ویزا، تاییدیه اداره کل اقامت و امور خارجی مربوطه است.

شرایط تحصیل در امارات چیست؟

سیستم آموزشی امارات تحت تاثیر سیستم آموزشی غربی قرار دارد و می‌توانیم بگوییم که دانشگاه‌های امارات جزو بهترین دانشگاه‌های منطقه خلیج فارس به شمار می‌آیند. در این کشور ۵۰ موسسه خصوصی و سه دانشگاه دولتی وجود دارد. افرادی که تمایل به ادامه تحصیل در امارات را دارند و می‌خواهند که در دانشگاه‌های دولتی این کشور قبول شوند، باید با یکدیگر به رقابت بپردازند، البته که قبولی در دانشگاه‌های خصوصی بسیار آسان‌تر است.

شاید تصور کنید که دانشگاه‌های امارات به زبان عربی تدریس می‌کنند و شما باید برای ورود به این دانشگاه‌ها با زبان عربی آشنایی داشته باشید، اما باید بگوییم که از جمله شرایط تحصیل در امارات یادگیری زبان عربی نیست و بیشتر موسسه‌های خصوصی و دانشگاه‌ها، تدریس را با زبان انگلیسی انجام می‌دهند.

در حالت کلی به صورت عمومی می‌توانیم بگوییم که هزینه تحصیل در امارات متحده عربی بیشتر است، اما این کشور بورسیه‌هایی را در اختیار دانشجویان بین‌المللی قرار می‌دهد تا افراد واجد شرایط بتوانند با هزینه بسیار کمتری ادامه تحصیل دهند. دریافت ویزای دانشجویی برای دانشجویان بین المللی در این کشور ضروری است.

شرایط تحصیل در مدارس امارات

دانش آموزان بین‌المللی می‌توانند در مدارسی که مخصوص آن‌هاست به تحصیل بپردازند. مدارس بین‌المللی به سه بخش خصوصی، روزانه و شبانه‌روزی تقسیم می‌شود.

تعداد مدارس بین‌المللی در کشور امارات در بین کشورهای حوزه خلیج فارس بسیار بیشتر است و بیشتر از ۵۰۰ مدرسه در کشور امارات برای تحصیل دانش آموزان بین‌المللی وجود دارد.

برایمان سوال پیش می‌آید که تفاوت مدارس روزانه و شبانه روزی چیست؟ شرایط مدارس روزانه که اکثر والدین این مدارس را برای تحصیل فرزند خود انتخاب می‌کنند، این گونه است که دانش آموز پس از به پایان رسیدن کلاس درسی خود از مدرسه خارج می‌شوند و فعالیت آن‌ها به پایان می رسد، اما در مدارس شبانه روزی امکانات بیشتری به دانش‌آموزان ارائه می‌شود. مثلا در مدارس شبانه روزی، برای کل روزهای هفته دانش آموزان برنامه‌ریزی انجام می‌شود. همچنین وعده‌های غذایی آن‌ها تامین شده و جای خوابی برای آن‌ها در نظر گرفته می‌شود.

شرایط تحصیل در امارات
شرایط تحصیل در امارات، تاثیر گرفته از کشورهای غربی است.

اکثر مدارس دولتی این کشور تفکیک جنسیتی دارد اما اگر تمایل به تحصیل فرزندتان در یک مدرسه مختلط هستید، بهتر است مدارس خصوصی یا بین‌المللی را انتخاب کنید. یکی از شرایط مهمی که برای تحصیل دانش آموزان ایرانی در کشور امارات وجود دارد، داشتن کارت اقامت امارات دانش آموز و والدین او است.

شرایط تحصیل در دانشگاه های امارات

دانشجویان بین‌المللی که خواستار تحصیل در دانشگاه‌های امارات هستند، باید شرایط پذیرش را داشته باشند. معمولا اکثر کشورها برای پذیرش دانشجو نیاز به اثبات مهارت زبانی دارند اما کشور امارات بدون مدرک زبانی هم پذیرش انجام می‌دهد و به همین علت پذیرش برای خیلی از دانشجویان ایرانی و دیگر کشورها آسان‌تر شده است.

از جمله شرایط تحصیل در امارات (در سطح دانشگاهی) این است که دانشجویان می‌توانند به صورت همزمان یک کار پاره‌وقت با تایم محدود داشته باشند. البته انجام کار پاره وقت فقط با مجوز خود دانشگاه یا کالج محل تحصیل امکان‌پذیر خواهد بود.

دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی را دارند، باید به مدت ۳ الی ۴ سال درس بخوانند. مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیز حدود ۲ سال است. مقطع دکترا در دانشگاه‌های دبی و دیگر شهرهای امارات نیز حدود ۳ تا ۴ سال زمانبر خواهد بود.

شرایط بورسیه تحصیلی امارات

دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند، به دلیل اینکه کشور امارات دانشگاه‌های کانادایی آمریکایی دارد، این کشور را برای ادامه تحصیل و حتی زندگی انتخاب می‌کنند. کشور امارات بورسیه‌های تحصیلی برای کاهش هزینه‌های تحصیل به دانشجویان ارائه می‌دهد. با دریافت بورسیه دانشگاهی کشور امارات، دانشجویان بدون نگرانی از هزینه‌های تحصیل می‌توانند به راه خود ادامه دهند.

سوال پیش می‌آید که این بورسیه تحصیلی به همه افراد شامل می‌شود؟ در جواب این سوال باید بگوییم که خیر، دریافت بورسی‌های تحصیلی امارات شرایط خاصی دارد.

یکی از شرایط مهمی که برای ارائه بورسیه های تحصیلی امارات وجود دارد، این است که دانشجو شهروند امارات نباشد و جزو دانشجویان بین‌المللی به شمار بیاید.

دانشجویانی که بورسیه دریافت می‌کنند باید بتوانند از عهده هزینه‌هایی که شامل بورسیه نمی‌شود، برآیند. از دیگر شرایط ضروری برای دریافت بورسیه‌های تحصیلی امارات، داشتن معدل تجمیعی معادل ۴ است.

بورسیه تحصیلی در امارات
بورسیه تحصیلی امارات برای دانشجویان بین المللی عرضه می شود.

به عنوان نکته آخر نیز دانشجویی که مشمول دریافت بورسیه تحصیلی امارات می‌شود، دانشجویی است که به صورت تمام وقت مشغول به تحصیل در این کشور باشد.

دانشگاه‌هایی که بورسیه تحصیلی در کشور امارات را ارائه می‌دهند، عبارتنداز: دانشگاه امارات متحده عربی، دانشگاه کانادایی دبی، دانشگاه خلیفه (Khalifa University) و دانشگاه محمد بن زاید؛ هر یک از دانشگاه‌های ذکر شده شرایط و انواع خاص بورسیه را دارند. لذا اگر قصد تحصیل در امارات دارید می توانید از این دانشگاه ها بورسیه بگیرید.

هزینه‌ های تحصیل در امارات

هزینه‌های دانشگاه و تحصیل امارات متحده عربی بر اساس دانشگاه متفاوت خواهد بود. برخی از دانشگاه‌ها هزینه کمتر و برخی هزینه بیشتری دریافت می‌کنند. همچنین برخی از شهرهای امارات نسبت به شهرهای دیگر گرانتر هستند. مثلا شهرهای عجمان و رسال خاما نسبت به دبی و ابوظبی، شهرهای ارزان‌تری هستند.

هزینه تحصیل در امارات در دوره کارشناسی در شهرهای گران قیمتی مانند دبی و ابوظبی به نقل از upgradabroad بین ۳۷۵۰۰ درهم تا ۷۰ هزار درهم است. این مبلغ در شهرهای ارزان قیمت کاهش می‌یابد و بین ۱۹ هزار درهم تا ۲۸۶۰۰ درهم متغیر است.

هزینه دوره کارشناسی ارشد در شهرهای گران قیمت امارات بین ۵۵ هزار تا ۷۵ هزار درهم در سال و در شهرهای ارزان قیمت بین ۱۲۵۰۰ هزار تا ۴۵ هزار درهم است.

محدوده شهریه در مقطع دکترا در شهر دبی ۱۲۹ هزار درهم تا ۳۶۰ هزار درهم است که در شهرهای دیگر نیز این مبلغ به ۵۰ هزار تا ۷۰ هزار درهم کاهش پیدا می‌کند.

محل اجاره دانشجویان تاثیر بسیار زیادی در هزینه‌های تحصیل و زندگی در امارات خواهد گذاشت، بنابراین محلی که دانشجویان برای اقامت انتخاب می‌کنند، اهمیت زیادی دارد. به طور متوسط هزینه زندگی در امارات برای دانشجویان به صورت ماهانه به شرح زیر است:

 • آپارتمان یک خوابه: ۲۵۰۰ تا ۶۵۰۰ درهم
 • آپارتمان دوخوابه: ۴۵۰۰ تا ۱۰۰۰۰ درهم
 • آپارتمان سه خوابه: ۱۰۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ درهم
 • ویلا: ۶۲۵۰ تا ۱۵۰۰۰ درهم
 • خانه شهری: ۷۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ درهم

هزینه کتاب‌های آموزشی نیز جزو هزینه تحصیل در امارات است. معمولا هزینه این کتاب‌ها بین ۱۰۰۰ تا ۱۸۰۰ درهم خواهد بود.

به صورت متوسط هزینه آب و برق ماهانه عددی بین ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ درهم است که البته این هزینه‌ها بین ماه‌های زمستان و تابستان متفاوت خواهد بود.

هزینه حمل و نقل نیز برای جابجایی در یک منطقه حدود 3 الی 4 درهم است.

افرادی که قصد دارند جابجایی بین دو منطقه مجاور را انجام دهند، با کارت طلایی هزینه ۱۰ درهم، با کارت نقره‌ای ۵، با کارت شخصی ۵ و با بلیط قرمز ۶ درهم باید پرداخت کنند.

برای مسیرهای بیش از دو منطقه نیز هزینه جابجایی با کارت طلایی ۱۵، با کارت نقره‌ای هفت و نیم، با کارت شخصی ۷ و نیم و با بلیط قرمز ۸.۵ درهم خواهد بود.

معرفی کلی دانشگاه های برتر امارات

دانشگاه‌ های زیادی در کشور امارات وجود دارد که برای تحصیل مناسب هستند. برترین دانشگاه‌های امارات عبارتنداز:

 • دانشگاه خلیفه
 • دانشگاه امارات متحده عربی
 • دانشگاه شارجه
 • دانشگاه آمریکایی شارجه
 • دانشگاه زاید
 • دانشگاه ابوظبی
 • دانشگاه عجمان
 • دانشگاه آمریکایی در دبی
 • دانشگاه کانادایی دبی
 • دانشگاه العین
دانشگاه های برتر امارات
در امارات متحده عربی، چندین دانشگاه برتر و معتبر وجود دارد.

با شناخت این دانشگاه‌ها بهتر می‌توانید در مورد مهاجرت تحصیلی تصمیم بگیرید.

برترین رشته های تحصیلی در امارات

برخی از رشته‌های تحصیلی در امارات بهتر و پرطرفدار هستند که در ادامه به معرفی لیست برترین رشته های تحصیلی در امارات می‌پردازیم:

 • معماری
 • مدیریت مالی
 • طراحی داخلی
 • مهندسی الکترونیک
 • مهندسی پزشکی
 • مهندسی شیمی
 • مهندسی مکانیک
 • مهندسی عمران
 • مهندسی کامپیوتر
 • مهندسی هوافضا
 • مهندسی نفت
 • علوم کامپیوتری
 • ارتباطات تصویری

با رشته‌های محبوب در کشور امارات آشنا شدیم. بهتر است برای تحصیل در کشور امارات، از بین لیست برترین رشته‌ها انتخاب کنید.

مهاجرت به امارات

مهاجرت به امارات

کشور امارات یکی از برترین مقاصد مهاجرتی محسوب می‌شود. برای مهاجرت به امارات راه‌های مختلفی وجود دارد. بسیاری از افراد از طریق اخذ ویزای تحصیلی به کشور امارات مهاجرت می‌کنند.

دریافت مشاوره مهاجرتی از موسسه هرمس اپلای برای تحصیل در امارات

در این مقاله از موسسه مهاجرتی هرمس اپلای، راهنمای تحصیل در امارات را ارائه دادیم. امارات جزو کشورهای مهاجرپذیر است که به علت هم مرزی با خلیج فارس، مقصد مهاجرتی برای ایرانیان به شمار می‌آید. برآورد هزینه تحصیل در امارات جزو اولین قدم‌هایی است که برای مهاجرت تحصیلی در امارات باید انجام شود که در این مقاله برخی از هزینه‌های تحصیل در این کشور را بررسی کردیم. نظر شما در مورد شرایط تحصیل در امارات چیست؟ آیا این کشور را برای تحصیل انتخاب می‌کنید؟ خوشحال می‎شویم اگر نظرها و سوال‌های خود را در بخش کامنت برایمان یادداشت کنید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
هزینه تحصیل در امارات به چه عواملی بستگی دارد؟
هزینه تحصیل بستگی به شهر، مقطع تحصیلی، دانشگاه و حتی رشته انتخابی دارد.
تحصیل در دبی بدون مدرک زبانی امکان پذیر است؟
بله، داشتن مدرک زبانی از شرایط تحصیل در امارات نیست.
مدت اعتبار ویزای تحصیلی امارات چقدر است؟
یک سال است که شما باید هر سال به تمدید آن بپردازید.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای