هزینۀ تحصیل در کانادا و شهرهای آن

هزینه تحصیل در کانادا

هر سال، بیش از 500 هزار دانشجوی خارجی برای دوره‌های تحصیلی کالج و دانشگاه وارد خاک کانادا می‌شوند و این‌ها تنها بخشی از انبوه دانش‌آموزان و دانشجویان خارجی هستند که تمایل به تحصیل در این کشور دارند. هزاران نفر دانش‌آموز خارجی نیز هر سال ویزای دانش‌آموزی می‌گیرند تا در مدارس ابتدایی یا دبیرستان‌های این کشور تحصیل کنند. دانشگاه‌های معتبر و در نتیجه مدارک دانشگاهی پذیرفته شده در بیشتر کشورهای جهان، سیستم آموزشی به‌روز و بسیاری از مزایای دیگر باعث شده که کشور کانادا تبدیل به یکی از قطب‌های جذب دانشجوی خارجی در جهان شود.ورود به سیستم آموزش عالی کشور کانادا آسان است اما هزینه تحصیل در کانادا ارزان نه! هرچند که در مقایسه با سایر کشورهای انگلیسی زبانی چون آمریکا، انگلیس و استرالیا همچنان پائین‌تر است.

همکاری هرمس اپلای با وزارت علوم جهت اعزام دانشجو

برخلاف بسیاری از کشورهای اروپایی و آسیایی، تحصیل در دانشگاه‌های کانادا، چه دولتی و چه خصوصی، هم برای خود شهروندان کانادایی و هم برای دانشجویان خارجی مستلزم پرداخت شهریه است که البته در این مقاله به بررسی هزینه تحصیل در کانادا را داریم. البته میزان شهریه دانشگاه‌های مختلف کانادا با هم فرق می‌کند. علاوه بر شهریۀ دانشگاه، دولت کانادا هیچ تعهدی در زمینۀ هزینه‌های زندگی دانشجویان خارجی در کشور کانادا ندارد. هزینۀ تحصیل در کانادا نیز تابع عوامل بسیاری است.

در این مقاله سعی کرده‌ایم تمام موارد مربوط به هزینۀ تحصیل در کانادا را پوشش دهیم. در ابتدا، سیستم آموزشی کشور کانادا معرفی خواهد شد و در حین معرفی، در مورد هزینه‌های تحصیل در هر یک از مقاطع دانشگاهی توضیحاتی داده خواهد شد. سپس در مورد هزینه‌های زندگی در کانادا که بر بودجۀ یک دانشجو برای تحصیل در کشور کانادا اثر می‌گذارد، اطلاعاتی ارائه خواهیم داد. در آخر، چند نکته در مورد هزینۀ تحصیل در کانادا و راه‌های صرفه‌جویی یا کسب درآمد در حین تحصیل نیز بیان خواهد شد.

هزینۀ تحصیل در کانادا برحسب عامل‌های مختلف

قبل از شروع، باید بدانیم که هزینۀ تحصیل در کانادا، مجموع هزینه‌های تحصیلی و هزینه‌های زندگی است که هرکدام زیرمجموعه‌های خود را دارند.

آنچه در این مقاله میخوانید

شما مقاله هزینه تحصیل در کانادا و شهرهای آن را مشاهده می نمایید.

هزینۀ تحصیل در کانادا برحسب عامل‌های مختلف

برخلاف بسیاری از کشورها، تحصیلات عالی در کشور کانادا بسیار مقرون‌به‌صرفه است. به‌طور متوسط یک دانشجوی خارجی، هزینه تحصیل در کانادا به 20 تا 30 هزار دلار کانادا نیاز دارد تا بتواند از عهدۀ پرداخت شهریۀ خود در کشور کانادا برآید. البته مقدار بیان شده، یک میانگین هزینۀ خوش‌بینانه است و مقدار اصلی به عوامل بسیاری بستگی دارد که مهمترین آن‌ها استانی که دانشگاه در آن واقع شده، کالج یا دانشگاه محل تحصیل و دورۀ آموزشی که دانشجو برای آن ثبت‌نام کرده، هستند.

هزینۀ تحصیل در کانادا و رشتۀ تحصیلی

رشتۀ تحصیلی اثر زیادی بر روی شهریۀ دانشگاه دارد. در جدول زیر، متوسط شهریه‌های تحصیلی برحسب رشتۀ تحصیلی، برای یک دانشجوی خارجی در دو مقطع لیسانس و فوق لیسانس بیان شده است.

جدول 1: متوسط شهریۀ سالانۀ دانشگاه برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته‌های مختلف

گروه رشته‌های تحصیلی

لیسانس (سالانه/به دلار کانادا)

فوق لیسانس (سالانه/به دلار کانادا)

آموزش

20875

15764

هنرهای تجسمی و اجرایی، تکنولوژی‌های ارتباطی

25127

14737

علوم انسانی

28676

13667

علوم اجتماعی و رفتاری

27647

15032

حقوق، مشاغل حوزۀ قانون

33192

17273

مدیریت تجارت و مدیریت دولتی

26680

24693

MBAی اجرایی

لیسانس ندارد

66665

MBA عمومی

لیسانس ندارد

38950

تکنولوژی و علوم تربیت بدنی

31536

15421

علوم ریاضی، کامپیوتر و اطلاعات

33012

16647

مهندسی

33703

19301

معماری

26457

23992

کشاورزی، منابع طبیعی و حفظ محیط زیست

26208

14452

دندانپزشکی

56621

22472

پزشکی

32450

مشخص نیست

پرستاری

21922

16168

بینایی‌سنجی

مشخص نیست

14014

داروسازی

40960

12876

دامپزشکی

63323

10099

حوزۀ پیراپزشکی

24626

18551

خدمات شخصی، حفاظتی و حمل و نقل

20332

مشخص نیست

هزینۀ تحصیل در کانادا و دانشگاه محل تحصیل

دانشگاه محل تحصیل نیز بر روی هزینه تحصیل در کانادا اثر زیادی می‌گذارد. دانشگاه‌ها در کشور کانادا، دو نوع هستند: دولتی و خصوصی. شهریۀ دانشگاه‌های دولتی از خصوصی کمتر است. در زیر، چند دانشگاه مطرح کشور کانادا برای دانشجویان خارجی، معرفی شده‌اند:

دانشگاه های برتر کانادا

شما مقاله هزینه تحصیل در کانادا و شهرهای آن را مشاهده می نمایید.

دانشگاه‌های مطرح کانادا و هزینه تحصیل در کانادا

دانشگاه تورنتو کانادا

دانشگاه تورنتو

رتبۀ جهانی دانشگاه تورنتو، 18 و بهترین دانشگاه در کشور کانادا به شمار می‌رود. مجتمع دانشگاهی تورنتو یکی از مجتمع‌های آموزش عالی متمایز در کشور کانادا است که پذیرای تعداد زیادی دانشجوی نخبۀ خارجی از حدود 160 کشور جهان است.

پذیرش در این دانشگاه، کار آسانی نیست. حدود 25% از دانشجوهای لیسانس این دانشگاه، خارجی هستند. شهریۀ سالانه یا هزینه تحصیل در کانادا برای دانشجویان خارجی در مقطع لیسانس بین 57020 دلار کانادا تا 64810 دلار کانادا است. شهریۀ سالانه در سال‌های بالاتر افزایش پیدا می‌کند. هزینه‌های متفرقه مانند انجمن‌های دانشجویی، خدمات درون مجتمع دانشگاهی، تسهیلات ورزشی و تفریحی و طرح‌های درمانی و دندانپزشکی برای دانشجویان، سالانه حدود 1725 دلار کانادا هزینه دارد که البته برخورداری از بسیاری از این خدمات، اختیاری است.

کتاب‌های درسی و لواز‌م‌التحریر مصرفی در طول سال، بین 1000 تا 2000 دلار کانادا هزینه می‌برد. چنانچه دانشجو تمایل به استفاده از پارکینگ دانشگاه داشته باشد، مبلغ 644.99 دلار کانادا به بالا در سال هزینه خواهد داشت.

یکی از هزینه‌های متفرقه که برای همۀ دانشجویان خارجی اجباری است، استفاده از طرح بیمۀ سلامت دانشگاه است که سالانه 720 دلار کانادا هزینه دارد. این هزینه در برگۀ شهریۀ دانشجو درج می‌شود.

دانشگاه بریتیش کلمبیا کانادا

دانشگاه بریتیش کلمبیا

دانشگاه بریتیش کلمبیا یا UBC، جزء 10 دانشگاه برتر کانادا است که در رتبۀ سی و چهارم بهترین دانشگاه‌های جهان قرار دارد. این دانشگاه شهرت خود را مدیون بخش پژوهش و تحقیق خود و هم بورسیه‌هایی که برای دانشجویان نخبۀ خارجی در نظر گرفته است. دانشگاه UBC دو مجتمع دانشگاهی، یکی در ونکوور و دیگری در کلووانا دارد. آب و هوای منطقۀ ونکوور نسبت به جاهای دیگر کانادا ملایم‌تر است و در نزدیکی چندین ساحل و کوه قرار گرفته است.

شهریۀ دانشگاه UBC متغیر است و سالانه توسط خود دانشگاه و نه دانشکده‌ها تعیین می‌شود. برای دانشجویان خارجی متقاضی دوره‌های فوق‌لیسانس، میزان شهریه از 23460 دلار کانادا در سال شروع می‌شود. دانشکدۀ تکنولوژی بریتیش کلمبیا با شهریۀ سالانه 9300 دلار کانادا در سال، یکی از ارزان‌ترین دانشگاه‌ها برای دانشجویان خارجی به شمار می‌رود.

بورسیه‌های تحصیلی که هزینه تحصیل در کانادا را کاهش میدهد، توسط دانشگاه UBC به دانشجویان نخبۀ خارجی اعطا می‌شود، شهریۀ دانشگاه، هزینۀ زندگی و هزینه‌های تحصیلی در کانادا در زمان تحصیل در دانشگاه UBC را پوشش می‌دهند.

دانشگاه مک‌گیل کانادا

دانشگاه مک‌گیل

دانشگاه مک‌گیل در رتبۀ سوم دانشگاه‌های برتر کانادا و چهل و دوم جهان قرار دارد. این دانشگاه، یکی از بهترین دانشکده‌های پزشکی دنیا را در خود جای داده که هر ساله دانشجویان خارجی زیادی را از تمامی نقاط دنیا به سمت خود جذب می‌کند.

دانشگاه مک‌گیل که به هاروارد کانادا معروف است، با عرضۀ 300 رشتۀ دانشگاهی به بیش از 31000 دانشجوی خارجی از 150 کشور دنیا، یکی از بهترین دانشگاه‌های استان کِبِک کشور کانادا به شمار می‌رود. در واقع، نزدیک به یک چهارم از دانشجویان دانشگاه مک‌گیل، خارجی هستند.

شهریۀ سالانۀ این دانشگاه بین 19505 دلار کانادا تا 55621 دلار کانادا است که با احتساب هزینه‌های تحصیلی متفرقۀ بین 1607 تا 3519 دلار کانادا و هزینۀ خرید کتاب و لوازم‌التحریر سالانه حدود 1000 دلار کانادا، در کل بین 23641 تا 56621 دلار کانادا هزینه خواهد داشت؛ البته بدون در نظر گرفتن هزینه‌های زندگی و هزینه تحصیل در کانادا که در یک بخش جداگانه به آن خواهیم پرداخت. شهریۀ هر دورۀ آموزشی مختص به خود و متفاوت از دوره‌های دیگر است.

دانشگاه مک‌مستر کانادا

دانشگاه مک‌مستر کانادا

این دانشگاه که در شهر همیلتون واقع شده و حدود یک ساعت با تورنتو فاصله دارد، در رتبۀ چهارم دانشگاه‌های برتر کانادا و هفتاد و دوم جهانی قرار دارد. فاصلۀ این دانشگاه تا باغ‌های سلطنتی کانادا نزدیک به 15 دقیقه در صورت رانندگی با ماشین است.

دانشجویان و اساتید این دانشگاه، از 90 کشور جهان هستند و این دانشگاه، با نزدیک به 70 دانشگاه در سرتاسر جهان، قرارداد تبادل دانشجو امضا کرده است. شناخته‌ شده‌ترین و بهترین دانشکده‌های این مجتمع دانشگاهی، دانشکده‌های پزشکی، مهندسی، تجارت، علوم انسانی و اجتماعی آن هستند.

به‌طور متوسط مبلغ 43200 دلار کانادا در سال، صرف شهریه و هزینه‌های آموزشی متفرقه دانشجو و هزینه تحصیل در کانادا در دانشگاه مک‌مستر خواهد شد. با این همه، مبلغ شهریه برای رشته‌های تحصیلی مختلف بسیار متفاوت است.

دانشگاه مونترال کانادا

دانشگاه مونترال

دانشگاه مونترال در رتبۀ پنجم دانشگاه‌های برتر کانادا و هشتاد و پنجم جهان قرار دارد. این دانشگاه در شهر زیبای مونترال قرار دارد و کمپ اصلی دانشگاه در دامنۀ کوه‌های مونت رویال واقع شده است. 74% از دانشجویان این دانشگاه، دانشجوی دوره‌های لیسانس هستند. دانشکدۀ‌ تجارت و بخش تربیت بدنی این دانشگاه بسیار معروف هستند.

برای دانشجویان خارجی رشته‌های فوق لیسانس از هزینه های تحصیل در کانادا، شهریۀ دانشگاه در هر فصل، حدود 8186 دلار کانادا بوده و شهریه برای دانشجویان دکتری این دانشگاه، 7384 دلار کانادا می‌باشد. در مجموع، شهریۀ سالانه برای تحصیل در مقطع لیسانس دانشگاه مونترال، 20400 دلار کانادا و برای مقطع فوق‌ لیسانس حدود 19597 دلار کانادا است.

هفت دانشگاه، کمپ دانشگاهی مونترال را تشکیل می‌دهند که عبارت هستند از: (1) مونترال؛ (2) کمپس میل؛ (3) لاوال؛ (4) سنت هیاسینت؛ (5) مائوریسی؛ (6) لانگوئیوئیل و (7) لانائودیر

شما مقاله هزینه تحصیل در کانادا و شهرهای آن را مشاهده می نمایید.

دانشگاه آلبرتا کانادا

دانشگاه آلبرتا

دانشگاه آلبرتا که مجتمع دانشگاهی اصلی آن در شهر ادمونتون کانادا قرار دارد، ششمین دانشگاه برتر کانادا و صد و سی و ششمین دانشگاه برتر جهان است. دانشکدۀ پژوهش‌های انرژی این دانشگاه از معروفیت بسیار زیادی برخوردار است.

شهریۀ دانشگاه آلبرتا بسته به رشته و مقطع تحصیلی، بین 11780 تا 45208 دلار کانادا در سال است. کالج‌های این مجتمع دانشگاهی ارزان‌تر هستند و بین 5525 تا 20321 دلار کانادا در سال، هزینه برای شهریه باید پرداخت شود.

دانشگاه اتاوا کانادا

دانشگاه اتاوا

دانشگاه اتاوا که در اتاوا، یعنی مرکز کانادا بنا شده، رتبۀ هفتم دانشگاه‌های برتر کانادا و 141 دانشگاه‌های جهان را به خود اختصاص داده است. این دانشگاه، بزرگ‌ترین دانشگاه دو زبانۀ (انگلیسی و فرانسوی) جهان است و دوره‌های درسی در این دانشگاه در هر دو زبان انگلیسی و فرانسوی ارائه می‌شوند. این دانشگاه دولتی کانادا شهریه‌ای پائین‌تر از بقیۀ دانشگاه‌های استان انتاریوی کانادا دارد. هزینۀ زندگی در شهر اتاوا در مقایسه با شهرهای دیگر کانادا مانند تورنتو بسیار ارزان‌تر است.

دانشگاه واترلو کانادا

دانشگاه واترلو

دانشگاه واترلو که در قلب قطب تکنولوژی کشور کانادا، یعنی شهر واترلو واقع شده، در رتبۀ هشتم دانشگاه‌های برتر کانادا و بین 201 تا 250 دانشگاه‌های برتر دنیا قرار دارد. دانشگاه واترلو یکی از بهترین دانشگاه‌ها برای دانشجویان خارجی است که در برگزاری برنامه‌های آموزشی بین کشوری پیشگام است. دوره‌های آموزشی مهندسی و علوم فیزیکی این دانشگاه در رتبۀ 75 بهترین دوره‌های آموزشی دنیا قرار دارد.

شهریۀ سالانۀ دانشگاه واترلو برای دانشجویان خارجی، بین 42900 دلار کانادا و 61300 دلار کانادا است که مبلغ 2290 دلار کانادا نیز، برای هزینه‌های مربوط به کتاب و لوازم‌التحریر به آن اضافه می‌شود.

شما مقاله هزینه تحصیل در کانادا و شهرهای آن را مشاهده می نمایید.

دانشگاه وسترن کانادا

دانشگاه وسترن

رتبۀ نهم برترین دانشگاه‌های کانادا متعلق به دانشگاه وسترن کانادا است. این دانشگاه، یکی از دانشگاه‌های پژوهش محور کشور کانادا بوده که 400 رشته تحصیلی در مقطع لیسانس و 88 رشتۀ تحصیلی در مقطع فوق‌لیسانس عرضه می‌کند. تعداد دانشجویان خارجی دانشگاه وسترن، بیش از 38000 نفر است که از 121 کشور دنیا برای تحصیل به این دانشگاه آمده‌اند. کمپ دانشگاهی دانشگاه وسترن، زیباترین کمپ دانشگاهی در کشور کانادا به‌شمار می‌رود. تخصص این دانشگاه در برگزاری دوره‌های آموزشی فوق‌لیسانس برای رشته‌های مدیریت بازرگانی، دندانپزشکی، آموزش، حقوق و پزشکی است.

شهریۀ سالانۀ این دانشگاه برای بیشتر رشته‌های مقطع لیسانس، 36208 دلار کانادا در سال است. اما شهریۀ برخی از رشته‌های تحصیلی تا 46971 دلار کانادا در سال هم می‌رسد. در مجموع، متوسط هزینه‌های تحصیلی کل (شامل هزینه‌های زندگی) در این دانشگاه، برای یک دانشجوی خارجی بین 48555 تا 72768 دلار کانادا است.

دانشگاه کلگری در استرالیا

دانشگاه کلگری

دانشگاه کلگری، دهمین دانشگاه برتر کانادا است که در سال 1966 در شهر زیبای کلگری در استان آلبرتا بنا شده است.

این دانشگاه در سال حدود 30 هزار دانشجو را جذب می‌کند که سه هزار نفر از آنها، دانشجویان خارجی از 125 کشور دنیا هستند. دانشگاه کلگری در اصل یک دانشگاه پژوهشی است که نزدیک به 50 مرکز و آموزشگاه پژوهشی را می‌چرخاند. کمپ دوم این دانشگاه در شهر دوحۀ قطر قرار دارد.

شهریۀ رشته‌های همراه با پایان‌نامه در مقطع فوق لیسانس دانشگاه کلگری، برای دانشجویان خارجی در هر ترم حدود 8081 دلار کانادا به بالا است که از هزینه های تحصیل در کانادا به حساب می آید.

دانشگاه‌هایی که در اینجا معرفی کردیم، همگی جزء بهترین دانشگاه‌های کانادا هستند و در نتیجه، بیشتر آنها، شهریۀ بالایی دارند. اما دانشجویان خارجی بسیاری علاقه‌مند به تحصیل در کشور کانادا هستند، اما شهریۀ این دانشگاه‌ها برای آنها زیاد است. چندین دانشگاه در کشور کانادا، برنامه‌های آموزشی خوب با شهریۀ مناسب ارائه می‌دهند که در اینجا، نام آنها را به‌صورت فهرست‌وار می‌آوریم:

 1. دانشگاه مموریال نیوفاندلند: شهریۀ 2150 تا 11460 دلار کانادا در سال
 2. دانشگاه رِجینا: شهریۀ 1715 تا 20050 دلار کانادا در سال
 3. دانشگاه رویال رودز: شهریۀ 3750 تا 27600 دلار کانادا در سال
 4. دانشگاه ساسکاچوان: شهریۀ 4110 تا 24000 دلار کانادا در سال
 5. دانشگاه آتاباسکا: شهریۀ 1625 تا 17250 دلار کانادا در سال

حتی در این دانشگاه‌ها نیز، دوره‌های آموزشی با شهریۀ 30 هزار دلار کانادا در سال پیدا می‌شود. معمولاً این دوره‌های آموزشی، دوره‌های فوق‌لیسانس برای رشته‌های تجارت، حقوق، دندانپزشکی یا MBA هستند. رشتۀ MBA به‌ویژه رشتۀ گران‌قیمتی است و شهریۀ آن در برخی از دانشگاه‌های کانادا به بیش از 50 هزار دلار کانادا در سال هم می‌رسد.

هزینۀ تحصیل در کانادا و مقطع تحصیلی دانشگاهی

شهریۀ دانشگاه برای مقطع لیسانس

میزان شهریه برحسب رشتۀ تحصیلی بین 550 تا 30 هزار دلار کانادا در سال است که میزان شهریه برای دانشجویان خارجی نسبت به دانشجویان کانادایی در دانشگاه‌های کانادا بسیار بیشتر است. رشته‌های درمان، مهندسی و علوم اجتماعی، جزء گران‌قیمت‌ترین رشته‌های دانشگاهی در مقطع کارشناسی هستند.

شهریۀ سالانۀ برخی از محبوب‌ترین رشته‌های تحصیلی در مقطع کارشناسی به شرح زیر است:

 • کارشناسی تجارت و مدیریت: 550 تا 56000 دلار کانادا در سال
 • کارشناسی IT و علوم کامپیوتر: 1535 تا 55500 دلار کانادا در سال
 • کارشناسی مهندسی و تکنولوژی: 1350 تا 55000 دلار کانادا در سال
 • کارشناسی علوم اجتماعی: 1025 تا 56000 دلار کانادا در سال
 • کارشناسی علوم طبیعی: 1780 تا 53000 دلار کانادا در سال
هزینۀ تحصیل در کانادا و مقطع تحصیلی دانشگاهی

شهریۀ دانشگاه برای مقطع فوق‌لیسانس

شهریه دانشگاه فوق لیسانس استرالیا

شما مقاله هزینه تحصیل در کانادا و شهرهای آن را مشاهده می نمایید.

میزان شهریه برای مقطع کارشناسی ارشد در کشور کانادا و برای دانشجویان خارجی، بین 1075 تا 65000 دلار کانادا در سال است. گران‌قیمت‌ترین رشته‌ها در مقطع فوق لیسانس، رشته‌های تجارت، مهندسی و علوم کامپیوتر هستند. شهریۀ برخی از رشته‌های تحصیلی محبوب در مقطع کارشناسی ارشد به شرح زیر است:

 • کارشناسی ارشد تجارت و مدیریت: 2150 تا 52700 دلار کانادا در سال
 • کارشناسی ارشد علوم کامپیوتری و فناوری اطلاعات: 2150 تا 52500 دلار کانادا در سال
 • کارشناسی ارشد مهندسی و تکنولوژی: 2150 تا 52500 دلار کانادا در سال
 • کارشناسی ارشد درمان و دارو: 2150 تا 58300 دلار کانادا در سال
 • کارشناسی ارشد علوم اجتماعی: 2150 تا 37000 دلار کانادا در سال.

براساس محدودۀ شهریه‌ای بیان شده برای رشته‌های محبوب دانشگاهی در هر مقطع، دانشجو می‌تواند محاسبه کند که به چه میزان نقدینگی برای تحصیل در کانادا نیاز دارد. دانشجوی خارجی مجبور نیست حتماً گران‌قیمت‌ترین دوره‌ها را انتخاب کند، زیرا همیشه قیمت بالا به معنی کیفیت آموزشی بالاتر نیست.

میزان شهریه برای مقطع کارشناسی ارشد در کشور کانادا

آنچه در مورد شهریه تحصیلی دانشگاه‌های کانادا باید بدانید

متوسط شهریه دانشگاه‌های کانادا برای دانشجویان خارجی در مقطع کارشناسی، بیش از 20 هزار دلار کانادا در سال برآورد شده است که در نتیجه، شهریۀ کل برای گرفتن لیسانس طی سه سال، بیش از 60 هزار دلار کانادا و برای مدرک کارشناسی چهار ساله بیش از 80 هزار دلار کانادا خواهد بود. بیشترین شهریه متعلق به رشته‌های علوم درمانی و مهندسی است که نزدیک به 30 هزار دلار کانادا در سال شهریه باید پرداخت شود. دوره‌های علوم درمانی مانند پزشکی، طولانی‌تر هستند و برای گرفتن مدرک کامل، شهریه‌ای در حدود 120 هزار دلار کانادا باید پرداخت شود. رشته‌های علوم انسانی مانند جغرافیا، فلسفه، زبان انگلیسی و علوم اجتماعی شهریه‌های سالانۀ کمتری دارند که معمولاً کمتر از 20 هزار دلار کانادا در سال است.

برای دوره‌های فوق لیسانس، متوسط شهریه 12625 دلار کانادا در سال خواهد بود که سالانه بین 1 تا 5% بسته به دانشگاه محل تحصیل افزایش شهریه اِعمال می‌شود. برای بیشتر دوره‌های تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد، متوسط شهریه 23 هزار دلار در سال است به جز رشته‌هایی مانند MBA که تا 38 هزار دلار در سال هم می‌رسد.

هزینه‌های زندگی یک دانشجوی خارجی در کشور کانادا

هزینه‌های زندگی در پنجمین کشور گران دنیا کم نیست اما می‌تواند مقرون‌به‌صرفه باشد. در یک پژوهش نشان داده شده که به‌طور متوسط دانشجویان خارجی که در کشور کانادا تحصیل می‌کنند، در سال حدود 9000 دلار هزینۀ زندگی دارند، هرچند که بسته به شهر محل تحصیل و بسیاری از عوامل فردی این مبلغ می‌تواند تغییرات بسیار داشته باشد.

هزینۀ زندگی در بسیاری از شهرهای کوچک‌تر کانادا کمتر از شهرهای بزرگ آن است. هرچند که هزینۀ زندگی در شهرهای بزرگ کانادا در بسیاری از مواقع بسیار کمتر از شهرهای بزرگ جهان مانند لندن یا نیویورک است. البته توجه داشته باشیم که شهر ونکوور کانادا، رتبۀ اول گران‌قیمت‌ترین شهر دنیا برای زندگی را دارد.

هزینۀ اضافی دیگری که یک دانشجو در طول دوران دانشجویی خود متحمل می‌شود، ابزارهای آموزشی هستند. برای مطالعه، یک دانشجو به لپ‌تاپ، کامپیوتر شخصی، کتاب‌های درسی و لوازم‌التحریر احتیاج دارد. برخی از دانشجویان به محض ورود به خاک کانادا، ممکن است مجبور به خرید کامپیوتر شخصی یا لپ‌تاپ باشند. کتاب‌های درسی را می‌توان خرید یا با عضویت در کتابخانۀ دانشگاه به امانت گرفت. اما در هر صورت، سالانه باید مبلغی برای خرید لوازم التحریر و کتاب‌های مهم کنار گذاشت.

هزینه‌های زندگی یک دانشجوی خارجی در کشور کانادا

شما مقاله هزینه تحصیل در کانادا و شهرهای آن را مشاهده می نمایید.

هزینه‌های زندگی یک دانشجوی خارجی در کشور کانادا

هزینه‌های مسکن، غذا و حمل و نقل بسته به نوع محل سکونت دانشجو متفاوت هستند. بسیاری از دانشگاه‌ها، گزینه‌های اسکان مختلفی به دانشجو عرضه می‌کنند که یکی از آنها، اسکان در محدودۀ کمپ دانشگاه است.

زندگی در کمپ‌های دانشگاهی مزایای خود را دارد. مثلاً دانشجو می‌تواند از سلف سرویس دانشگاه استفاده کند (با پرداخت هزینه برای وعده‌های غذایی) و یا می‌تواند خودش غذا تهیه کند. هزینۀ اسکان و غذا در کمپ‌های دانشگاهی بین 6000 تا 1000 دلار کانادا است ولی همین هزینه‌ها در خارج از کمپ دانشگاه، حداقل 11 هزار دلار کانادا در ماه خواهد بود.

به طور متوسط، هزینه‌های زندگی در کشور کانادا را می‌توان براساس قیمت کالاها و خدمات اساسی برآورد کرد. زندگی در کمپ بدون احتساب هزینه‌های مانند خوراک، پوشاک و حمل و نقل عمومی حدود 550 تا 600 دلار کانادا است. حمل‌ونقل با وسایل نقلیۀ عمومی، به‌طور متوسط 90 دلار کانادا در ماه بوده که البته بستگی زیادی به میزان رفت‌وآمد دانشجو با وسایل نقلیۀ عمومی دارد. به‌طورکلی، هزینۀ زندگی در کانادا برای یک دانشجوی خارجی بدون در نظر گرفتن اجاره خانه، 675 تا 875 دلار کانادا در ماه است.

بورسیۀ تحصیلی معمولاً به دانشجویان لیسانس و اکثر رشته‌های فوق لیسانس تعلق نگرفته و بیشتر متعلق به دانشجویان دکتری است که رزومه تحصیلی بسیار خوبی دارند. به همین دلیل، حساب باز کردن بر روی فاندها یا بورسیه‌های تحصیلی برای دانشجویان متقاضی مقاطع تحصیلی پایین‌تر کار عاقلانه‌ای نیست. همچنین کشور کانادا، قوانین و آئین‌نامه‌های ویژه‌ای در زمینۀ کار کردن دانشجویان خارجی در این کشور دارد. از این رو، حساب باز کردن بر روی کسب درآمد در حین تحصیل نیز منطقی نخواهد بود.

هزینه‌های زندگی یک دانشجوی خارجی در کشور کانادا

بیشتر دوره‌های تحصیلی در دانشگاه‌های کانادا نیازمند سطح خوبی از تسلط به زبان انگلیسی یا فرانسه است و چنانچه دانشجو به این سطح از تسلط نرسیده باشد، باید هزینۀ شرکت در کلاس‌های آموزش زبان را به سایر هزینه‌های خود اضافه کند.

یکی از پیش‌نیازهای اخذ ویزای تحصیلی کانادا، داشتن دست‌کم مبلغ 10 هزار دلار کانادا (یا 8300 دلار کانادا در صورت تحصیل در کبک) علاوه بر شهریۀ دانشگاهی، در حساب بانکی و اثبات تمکن مالی است. هرچند که به احتمال زیاد مبلغ 10 هزار دلار کانادا برای هزینه‌های زندگی سالانه در کشور کانادا کم خواهد بود. هزینه‌های زندگی در کانادا، برای هر فرد، بسته به محل تحصیل، عادت‌های خرج کردن و بسیاری از عوامل دیگر بسیار متفاوت است؛ هرچند که در هر صورت، زندگی در شهرهای بزرگ، گران‌تر از زندگی در شهرهای کوچک‌تر است.

برآورد دانشگاه مونترال از هزینه‌های تحصیل درکانادا، یک دانشجوی خارجی در شهر مونترال، برای مسکن، غذا، خرید کتاب و لوازم‌التحریر، تلفن و سایر هزینه‌های متفرقه، مبلغی در حدود 14700 دلار کانادا است. به همین ترتیب، تخمین هزینه‌های زندگی برای تحصیل در دانشگاه بریتیش کلمبیا، به جز شهریۀ سالانه، 15500 دلار کانادا در سال است که شامل بیمۀ سلامت هم نیست. بیمۀ سلامت برای دانشجویان این دانشگاه اجباری است و مبلغی در حدود 864 دلار در سال را در بر می‌گیرد.

شهرهای تورنتو و ونکوور گران‌ترین شهرها برای زندگی هستند، به‌ویژه اجاره خانه در این شهرها بسیار بالاتر از شهرهای دیگر کشور کانادا است.

سه نوع اسکان دانشجویی در کشور کانادا وجود دارد که هر کدام هزینه‌های خود را دارند. خوابگاه دانشجویی، هزینه‌ای در حدود 3000 تا 7500 دلار کانادا در سال دارد. خوابگاه‌های خصوصی یا خانه‌های اجاره‌ای گروهی، سالانه حدود 8400 دلار کانادا بدون احتساب صورت حساب‌های برق و گاز و آب هزینه دارند. اجاره خانه یا آپارتمان انفرادی نیز در هر شهر و منطقه از کانادا متفاوت و بسیار بیشتر از دو نوع اسکان دانشجویی دیگر است.

هزینه‌های ویزای دانشجویی و اپلای برای دانشگاه‌های کانادا

برای خرید لباس گرم در زمستان، بیمۀ تکمیلی درمان (بین 600 تا 800 دلار کانادا)، تفریحات سالم مانند سینما (13.5 دلار کانادا بلیت برای هر نفر) یا هزینۀ ماهیانۀ عضویت در باشگاه ورزشی (48.25 دلار کانادا) نیز باید ذخیرۀ پولی داشت.

هر دانشجو این امکان را دارد که 20 ساعت در طول ترم و به‌صورت تمام وقت در تعطیلی‌های بین ترمی و تعطیلات تابستانی و زمستانی بدون نیاز به مجوز کار، در محیط‌های خارج از کمپ دانشجویی کار کند.

شما مقاله هزینه تحصیل در کانادا و شهرهای آن را مشاهده می نمایید.

هزینه‌های ویزای دانشجویی و اپلای برای دانشگاه‌های کانادا

دانشجویان خارجی برای تحصیل در کانادا، نیازمند اخذ ویزای دانشجویی هستند، البته اگر طول مدت تحصیل آنها در کشور کانادا، شش ماه یا بیشتر شود. اگر مدت زمان دورۀ آموزشی کمتر از شش ماه باشد، نیازی به دریافت مجوز تحصیل نیست. هزینۀ ویزای تحصیلی در حدود 115 دلار کانادا است که ممکن است سالانه تغییرات کوچکی داشته باشد. این هزینه برای همۀ دانشجویان خارجی بر روی همۀ دوره‌های آموزشی در کانادا یکی است و باید پرداخت شود.

بسیاری از دانشگاه‌ها نیز هزینۀ ثبت‌نام درخواست می‌کنند. این هزینه بسته به دانشگاه و موطن دانشجو متفاوت است. برای مثال دانشگاه بریتیش کلمبیا، مبلغ 122 دلار کانادا برای هزینۀ ثبت‌نام متقاضیان خارجی تحصیل در این دانشگاه دریافت می‌کند.

جمع‌بندی

کشور کانادا یکی از مقاصد محبوب بسیاری از دانشجویان در دنیاست. اما باید به‌خاطر داشته باشیم که برخلاف بسیاری از کشورهای اروپایی، هزینۀ تحصیل در دانشگاه‌های کانادا رایگان نیست و همۀ دانشگاه‌های این کشور، چه دولتی و چه خصوصی، شهریه دارند. علاوه بر شهریۀ دانشگاه، هزینه‌های متفرقۀ‌ تحصیلی مانند لوازم‌التحریر و کتاب نیز باید در نظر گرفته شوند.

2 پاسخ

 1. برای تحصیل در این کشور باید به زبان انگلیسی مسلط بود یا در خود این کشور میشه قبلش انگلیسی هم یاد گرفت؟

  1. چون هزینه یادگیری زبان هر کشوری در خود اون کشور بسیار بالاست یسنهاد میکنیم با داشتن مدرک زبان معتبر برای تحصیل اقدام کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *