XHTML

هزینه های تحصیل در آلمان

هزینه های تحصیل در آلمان

هزینه های تحصیل در آلمان موضوعی است که در این مقاله به آن اشاره میکنیم. بعد از کشورهای آمریکا، انگلستان و استرالیا، یکی از پرطرفدارترین و محبوب‌ترین مقاصد برای تحصیل دانشجویان خارجی، کشور آلمان است. در همۀ دانشگاه‌های آلمان، کیفیت آموزش حرف اول را می‌زند و با وجود لزوم یادگیری زبان آلمانی، تعداد زیادی از رشته‌های لیسانس و فوق‌لیسانس، برای دانشجویان خارجی، به زبان انگلیسی تدریس می‌شود. همچنین تحصیل در بسیاری از رشته‌های دانشگاهی برای این دانشجویان رایگان است.

 در ادامه، هر آن‌چه را که باید دربارۀ هزینه‌های تحصیل در آلمان بدانید، بیان کرده‌ایم. شهریه، هزینه‌های زندگی یک دانشجو در کشور آلمان و بورسیه‌های تحصیلی موضوعات اصلی این مقاله هستند.

همکاری هرمس اپلای با وزارت علوم جهت اعزام دانشجو

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

شهریه‌های دانشگاه‌های آلمان در مقاطع مختلف

شهریه‌های دانشگاه‌های آلمان در مقاطع مختلف

اما در مورد هزینه های تحصیل در آلمان ! برای رشته‌های تحصیلی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا، هیچ یک از دانشگاه‌های دولتی آلمان شهریه نمی‌گیرند (به جز زمانی که دانشجو بخواهد در مقطع کارشناسی ارشد، رشته‌ای متفاوت از رشتۀ تحصیلی دورۀ کارشناسی خود بخواند که در این صورت مبلغی بیش از 3000 یورو باید پرداخت کند). دانشجویان از هر کشوری که باشند، در صورت گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های دولتی آلمان، می‌توانند از سیستم تحصیل بدون شهریۀ‌ این کشور بهره ببرند.

بیشتر دانشگاه‌های کشور آلمان دولتی هستند و برای تحصیل در این دانشگاه‌ها، فقط لازم است دانشجو در ابتدای هر ترم (یعنی هر شش ماه یک‌بار)، مبلغی را به‌عنوان هزینۀ ثبت‌نام ترم و هزینه‌های متفرقه دیگر بپردازد. این مبلغ، برای دانشگاه‌های مختلف، متفاوت است و معمولاً بین 200 تا 500 یورو به ازای هر ترم می‌باشد. مبلغ دریافتی، صرف هزینه‌های خدمات سازمان‌دهی و ثبت‌نام دانشجو و برخی اوقات صدور کارت دانشجویی ایاب و ذهاب با وسایل عمومی می‌شود. هزینۀ خدمات مربوط به انجمن‌های دانشجویی نیز در همین هزینۀ ثبت‌نام اول هر ترم لحاظ می‌شوند.

البته استثنائاتی در مورد استفاده از سیستم بدون شهریه وجود دارد. اگر دانشجو نتواند ظرف مدت زمان مقرر، دورۀ تحصیلی خود را به اتمام برساند و دانشجوی یکی از دانشگاه‌های بِرمِن، لوور ساکسونی، سارلند، ساسکونی، ساکسونی آنالت یا تورینگیا باشد، باید شهریه ترم‌های باقی‌مانده را بپردازد.

شهریه‌ در دانشگاه‌های خصوصی آلمان

دانشگاه‌های خصوصی کشور آلمان، طرفداران خود را دارند و حدود 5% از دانشجویان خارجی وارد دانشگاه‌های بین‌المللی خصوصی آلمانی می‌شوند. مبلغ شهریه در این دانشگاه‌ها، برای رشته‌های مقطع لیسانس نزدیک به 26000 یورو در سال و برای مقطع فوق‌لیسانس حدود 40000 یورو در سال است. دوره‌های مهندسی، مدیریت و تجارت جزء گران‌ترین رشته‌های تحصیلی ارائه شده در دانشگاه‌های خصوصی کشور آلمان هستند.

شهریه‌ در دانشگاه‌های خصوصی آلمان

دانشگاه‌های آلمانی رایگان برای دانشجویان خارجی

دانشگاه های آلمان رایگان برای دانشجویان خارجی

دانشگاه‌های اشتوتگارت، مانهایم، بِرمِن، کلن و هامبورگ جزء برجسته‌ترین دانشگاه‌های آلمان با کیفیت جهانی هستند که خدمات آموزشی خود را به‌صورت رایگان در اختیار دانشجویان برگزیدۀ خارجی می‌گذارند.

شهریۀ تحصیلی در برخی دانشگاه‌های برتر کشور آلمان

متوسط شهریه در برخی دانشگاه‌های برتر کشور آلمان که متقاضی خارجی برای آنها زیاد است، به شرح  زیر می‌باشد:

 • دانشگاه لودویک ماکسیمیلیان شهر مونیخ: 258 یورو در سال
 • دانشگاه هایدِلبرگ: 20000 یورو در سال
 • دانشگاه فنی مونیخ: 258 یورو در سال
 • دانشگاه هامبولد شهر برلین: هیچ مبلغی برای شهریه دریافت نمی‌شود.
شهریه تحصیلی در برخی دانشگاه های برتر کشور آلمان

هزینه‌های زندگی برای دانشجویان خارجی در کشور آلمان

هزینه های زندگی در کنار هزینه های تحصیل در آلمان !

نه تنها تحصیل در بیشتر دانشگاه‌های آلمان رایگان است که هزینه‌های زندگی برای دانشجویان خارجی در این کشور هم، چندان کمرشکن نیستند. متوسط هزینۀ زندگی یک دانشجوی خارجی در آلمان، بسته به شهر و موقعیت جغرافیایی دانشگاهی که تمایل به تحصیل در آن دارد، بین 700 تا 1000 یورو در ماه است که بیشتر آن صرف کرایه مسکن می‌شود.

 • کل هزینۀ زندگی در شهرهای بزرگ آلمان مانند برلین، فرانکفورت یا دوسلدورف مبلغی در حدود 900 یا 1500 یورو در ماه است.
 • کل هزینۀ زندگی در شهرهای کوچک‌تر آلمان مانند فرایبورگ، لایپزیگ، هانوفر و… حدود 750 تا 1100 یورو در ماه است.

هزینه‌های مربوط به ویزای تحصیلی در آلمان

دانشجویان خارجی که ملیت اروپایی ندارند و یا ساکن کشورهای ایسلند، لیختن‌اشتاین، نروژ یا سوئیس نیستند، برای تحصیل در کشور آلمان نیاز به ویزای تحصیلی دارند. برای گرفتن این نوع ویزا، معمولاً مبلغی در حدود 60 یورو یا بالاتر باید هزینه کرد که البته جزء هزینه‌های قبل از ورود به کشور آلمان است ولی درصورتی که لازم باشد دانشجو این ویزا را هرچند وقت یک‌بار تمدید کند، باید هزینه‌های مربوط به تمدید ویزا را هم در لیست هزینه‌های زندگی خود در کشور آلمان وارد کند.

هزینه‌های مربوط به ویزای تحصیلی در آلمان

شرایط بیمۀ درمانی در کنار هزینه های تحصیل در آلمان

تا به اینجا در مورد هزینه های تحصیل در آلمان هزینه های زندگی و هزینه ویزای تحصیلی با شما عزیزان صحبت کردیم و اما هزینه های درمانی!

بیمۀ درمانی برای دانشجویان خارجی مقیم کشور آلمان اجباری است. اگر دانشجو کمتر از 30 سال سن داشته باشد یا هنوز چهارمین ترم مربوط به رشتۀ درسی خود در دانشگاه را تمام نکرده باشد، هزینۀ بیمۀ عمومی او در هر ماه، مبلغی معادل 110 یورو خواهد بود؛ در غیر این‌صورت، هزینۀ بیمۀ درمانی دانشجو به حدود 160 تا 190 یورو در ماه افزایش پیدا می کند.

شرایط بیمۀ درمانی در کنار هزینه های تحصیل در آلمان

هزینه‌های اسکان برای دانشجویان خارجی در کشور آلمان

هزینه‌های اسکان برای دانشجویان خارجی در کشور آلمان

هزینه ی اسکان دانشجویان نیز در کنار هزینه های تحصیل در آلمان از اهمیت بالایی برخوردار است. در کشور آلمان، بالاترین هزینه‌ای که ماهانه بر عهدۀ دانشجوی خارجی است، هزینۀ مسکن می‌باشد. مبلغی که یک دانشجو باید ماهانه برای مسکن هزینه کند، بسیار متغیر است و به چندین عامل بستگی دارد.

اولین عامل مؤثر در هزینۀ مسکن، نوع مسکن انتخابی است. دانشجویان خارجی چه در شهرهای کوچک و چه در شهرهای بزرگ آلمان، گزینه‌های بسیاری برای اسکان در اختیار دارند. ارزان‌ترین مسکن برای دانشجویان خارجی و حتی غیرخارجی در کشور آلمان، خوابگاه‌های دانشجویی هستند که در آلمان، هال‌های اسکان دانشجو نام دارند. معمولاً دانشجویان خارجی سال اول در اولویت گرفتن خوابگاه قرار دارند و بسته به میزان تقاضا و ظرفیت دانشگاه، برخی دانشگاه‌های سال دوم و سوم نیز می‌توانند از تسهیلات خوابگاهی دانشگاه‌ها استفاده کنند.

این خوابگاه‌ها، معمولاً اجاره‌ای بیش از 250 یورو در ماه دارند و تمامی مخارج اسکان مانند آب، برق و غیره را پوشش می‌دهند و دانشجو نباید نگران پرداخت آنها نیز باشد. همچنین در بیشتر این خوابگاه‌ها، اینترنت رایگان است و یا با پرداخت مبالغ اندکی دسترسی به آن برای ساکنان خوابگاه ممکن می‌شود.

یک ویژگی دیگر اسکان در خوابگاه‌های دانشجویی به‌ویژه برای دانشجویان سال اول، آشنایی و تعامل با دانشجویان خارجی دیگر است. امکانات مشترک مانند سرویس‌های بهداشتی که برای تعداد مشخصی از سوییت‌ها یا اتاق‌های انفرادی خوابگاهی در نظر گرفته می‌شود و فرهنگ بهداشتی و شخصی متفاوتی که افراد با ملیت‌ها، قومیت‌ها و گرایش‌های دینی متفاوت به محیط خوابگاه‌ها می‌آورند، گاهی اوقات زندگی در چنین محیط‌هایی را مشکل می‌کند. به این معضل، شلوغی و سر و صدا هم اضافه می‌شود. با این همه، برای شروع، خوابگاه دانشجویی گزینۀ مطلوب و ارزانی به‌نظر می‌رسد.

مسکن گروهی، یک گزینۀ دیگر پیش روی دانشجویان خارجی است. معمولاً چند دانشجو با هم همراه می‌شوند و یک خانۀ سه یا چهار خوابه را اجاره می‌کنند. برای اجارۀ خانه در آلمان، معمولاً یک ودیعۀ اولیه پرداخت می‌شود و سهم کرایۀ مسکن هر دانشجو در ماه، مبلغی در حدود 365 یورو یا بیشتر خواهد بود که به موقعیت مکانی مسکن موردنظر بستگی دارد و هرچه خانه به مرکز شهر (شهرهای بزرگ) نزدیک‌تر باشد، مبلغ کرایۀ پرداختی برای آنها نیز بیشتر می‌شود. هزینه‌های آب، برق و اینترنت نیز جدای از کرایه خانه هستند و باید پرداخت شوند.

آپارتمان‌های یک‌خوابه نیز گزینه خوبی برای دانشجویانی هستند که می‌خواهند خارج از مکان‌های پر سر و صدا و شلوغ خوابگاهی یا مشترک، زندگی کنند. هزینۀ کرایه خانه برای این آپارتمان‌ها که استودیو نامیده می‌شوند، مبلغی بین 350 تا 700 یورو در ماه است که مبلغ کرایه، باز هم بسته به موقعیت مکانی آپارتمان موردنظر کمتر یا زیادتر می‌شود. هزینه‌های آب، برق و اینترنت نیز جداگانه باید پرداخت شوند.

نزدیک به 30% از دانشجویان خارجی و 10% از دانشجویان آلمانی تبار، زندگی در خوابگاه‌های دانشجویی که هزینۀ کمتری دارد و برخی خدمات مانند اینترنت در آنها رایگان است را به گزینه‌های مسکن دیگر ترجیح می‌دهند. برای یک دانشجوی خارجی که تازه وارد آلمان شده و انگیزۀ زیادی برای تعامل با دانشجویان خارجی دیگر دارد، اتاق‌های خوابگاهی بهترین گزینه به نظر می‌رسند. هزینه‌های ماهانه برای خدماتی چون برق، گاز، آب و اینترنت، مبلغی در حدود 100 تا 200 یورو در ماه خواهد بود.

خدمات مصرفی

قیمت (یورو) ماهانه

دامنۀ قیمت (یورو) ماهانه

پایه (برق، گرمایش، سرمایش، آب، زباله) برای یک آپارتمان 915 فوت مربعی

222.7

141.67 تا 350.00

1 دقیقه مکالمه محلی با موبایل

0.10

0.09-0.11

اینترنت (نامحدود، 60 مگابایت/ثانیه، کابلی/ADSL)

32.40

25.00-49.00

هزینۀ کرایه خانه در کشور آلمان، 28.72% کمتر از کشور آمریکا است. در مجموع، هزینۀ زندگی در آلمان به طور متوسط 0.81% کمتر از هزینه‌های زندگی در کشور آمریکا برآورد شده است.

هزینه‌های خوراک برای دانشجویان خارجی در کشور آلمان

هزینه‌های خوراک برای دانشجویان خارجی در کشور آلمان

معمولاً ماهانه مبلغی در حدود 170 یورو و بیشتر، صرف هزینه‌های خوراکِ یک دانشجو در کشور آلمان می‌شود. البته درصورتی که خرید اقلام مصرفی خوراکی دانشجو از یک سوپرمارکت ارزان آلمانی مثل Aldi، Lidl و Netto باشد، هزینۀ صرف  شده برای خوراک کمتر هم می‌شود.

معمولاً کم‌ترین هزینه برای یک وعدۀ غذایی ارزان در یک رستوران ارزان آلمانی، 10 یورو است. یک شام دو نفره در یک رستوران معمولی، 45 تا 50 یورو هزینه خواهد داشت و برای هر نوشیدنی سبک اضافه، مبلغ سه یورو دریافت می‌شود. یک ساندویچ مک‌دونالد کامبو قیمتی در حدود 8 یورو دارد و یک قهوۀ کاپوچینو با اندازۀ معمولی، با قیمت 2.80 یورو به فروش می‌رسد.

در جدول زیر، برخی قیمت‌های مربوط به اقلام خوراکی موردنیاز روزانه ارائه شده‌اند. نرخ تورم در کشور آلمان اندک و افزایش قیمت اقلام مصرفی ضروری مردم معمولاً به ندرت اتفاق می‌افتد و به همین دلیل، دانشجویان می‌توانند به راحتی هزینه‌های خوراک ماهانۀ خود را محاسبه کرده و کنار بگذارند.

اقلام خوراکی پرمصرف

قیمت (یورو)

دامنۀ‌ قیمتی (یورو)

یک گالن شیر

3.31

2.46-4.5

یک قرص نان سفید

1.21

0.54-2.72

نیم کیلو برنج

0.89

0.45-1.32

دوازده عدد تخم‌مرغ

2.26

1.40-3.47

نیم کیلو پنیر ساده

3.68

2.27-9.07

نیم کیلو فیلۀ‌مرغ

3.21

1.81-4.54

نیم کیلو گوشت ران گاو

4.72

3.18-9.07

نیم کیلو سیب درختی

1.08

0.54-1.36

نیم کیلو موز

0.76

0.45-1.36

نیم کیلو پرتقال

0.88

0.54-1.81

نیم کیلو گوجه فرنگی

1.13

0.54-1.81

نیم کیلو سیب‌زمینی

0.59

0.25-1.13

نیم‌کیلو پیاز

0.59

0.36-0.91

یک عدد کاهو

0.98

0.49-1.70

آب معدنی بطری یک‌ و نیم لیتری

0.38

0.19-1.00

توجه داشته باشید که محصولات کشاورزی ارگانیک در کشور آلمان، قیمت‌های بسیار بالاتری در مقایسه به قیمت‌های محصولات غیرارگانیک دارند. قیمت‌های درج شده در این جدول، مربوط به فرآورده‌ها و محصولات غیرارگانیک هستند.

هزینه‌های ایاب و ذهاب برای دانشجویان خارجی در کشور آلمان

هزینه‌های ایاب و ذهاب برای دانشجویان خارجی در کشور آلمان

بر اساس یک پژوهش جدید، نزدیک به 10% از بودجۀ ماهانۀ یک دانشجو صرف ایاب و ذهاب (جابه‌جایی با وسایل نقلیۀ عمومی) می‌شود. سیاست بیشتر دانشگاه‌های آلمان، صدور یک بلیت دانشجویی برای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی است که با قیمتی مناسب امکان جابه‌جایی‌های درون شهری پیرامون دانشگاه را برای دانشجویان فراهم می‌کند. معمولاً این بلیت‌ها بین 20 تا 200 یورو در ماه به هزینۀ زندگی دانشجو می‌افزایند. در بسیاری از دانشگاه‌های آلمان، هزینه ایاب و ذهاب با وسایل حمل و نقل عمومی، در شهریۀ ثبت‌نام هر ترم دانشجو لحاظ می‌شوند.

استفاده از دوچرخه، یکی دیگر از روش‌های مقرون به‌صرفه در جابه‌جایی‌های درون شهری است. نرخ کرایۀ روزانۀ یک دوچرخه در کشور آلمان، 15 تا 20 یورو است. سیستم قطار بین شهری کشور آلمان با نام Deutche Bahn، یک روش مقرون به صرفه دیگر برای مسافرت‌های بین شهری است که هزینه‌ای برابر با 20 تا 70 یورو به‌ازای هر سفر دارد.

معمولاً دانشجویان خارجی که تازه وارد کشور آلمان شده‌اند، هزینه‌ای برای خرید ماشین شخصی صرف نمی‌کنند، اما می‌توان با هزینه‌ای بین 20000 تا 26000 یورو یک ماشین آلمانی (در صورت خرید ماشین آلمانی، خریدار مالیات نمی‌دهد)، یک فولکس‌واگن گلف یا تویوتا کورولای کم کار و در حد نو خریداری کرد.

هزینۀ سوخت در کشور آلمان بالاست و هر گالن بنزین معمولی در این کشور، 5.30 یورو قیمت دارد. در جدول زیر برخی هزینه‌های اصلی جابه‌جایی درون شهری را مشاهده می‌کنید:

نوع جابه‌جایی

قیمت (یورو)

دامنۀ قیمتی (یورو)

بلیت یک‌طرفه (حمل و نقل محلی)

2.80

2.30-3.30

بلیت ماهانه (قیمت متعارف)

70.0 یورو

55.20-99.25

تاکسی (تعرفۀ عمومی، نرخ شروع)

3.50 یورو

3.00-5.00

تاکسی (به ازای هر مایل)

3.22

2.74-4.02

تاکسی با زمان انتظار 1 ساعت

30.0

25.20-37.20

قیمت یک گالن بنزین

5.30

4.54-6.02

هزینه‌های لباس و کفش

هزینه‌های لباس و کفش​ در آلمان

هزینه‌هایی که یک دانشجوی خارجی می‌تواند به صورت ماهانه و سالانه برای کفش و لباس و لوازم آرایشی و بهداشتی صرف کند، بسیار متغیر و به بودجۀ زندگی ماهانه یا سالانۀ او بستگی دارد. با این همه، این اعتقاد در بین کاسبان آلمانی وجود دارد که هر فردی با هر میزان بودجه‌ای باید بتواند وسایل شخصی موردنیاز یا لباس و کفشی را که دوست دارد، بخرد. برای همین، قیمت لباس، کفش، وسایل آرایشی و وسایل بهداشتی در ابتدای فصل بالا بوده و با نزدیک شدن به پایان فصل، در حراجی‌هایی که هر فروشگاه برگزار می‌کند، کمتر می‌شوند و گاهی اوقات میزان تخفیف‌های فصلی در حراجی‌های پایان سال به زیر 50% هم می‌رسد.

در واقع بهترین فرصت برای دانشجویانی که توانایی مالی بالایی ندارند و حتی آنهایی که دارند، خرید در حراجی‌های بزرگی است که پس از پایان فصل برگزار می‌شوند. این حراجی‌ها، هم به‌صورت حضوری و هم به‌صورت آنلاین چندین بار در سال برگزار می‌شوند.

قیمت نسبی برای برخی اقلام لباسی و کفشی در حالت عادی، در جدول زیر ارائه شده است:

نوع پوشش

قیمت (یورو)

دامنۀ قیمت (یورو)

شلوار جین از برندهای معمولی

75.97

40.00-100.00

پیراهن تابستانه از فروشگاه‌های زنجیره‌ای لباس

34.92

20.00-60.00

کفش پیاده‌روی از برند نایک

79.07

50.00-120.00

کفش چرم مردانه مجلسی

105.86

60.00-150.00

هزینه‌های تحصیل در آلمان برای دانشجویان خارجی که همراه با خانواده به آلمان آمده‌اند

تا به این‌جا بحث ما بیشتر بر روی دانشجویانی بود که به‌صورت انفرادی برای تحصیل به آلمان آمده‌اند. حال در مورد هزینه های تحصیل در آلمان برای دانشجویانی که به همراه خانواده وارد آلمان شده اند صحبت می کنبم.

سوای از هزینه‌های دانشگاه، یک خانوادۀ چهار نفره به‌طور متوسط 2684.28 یورو هزینۀ ماهانه، بدون احتساب اجاره خانه خواهد داشت. هزینۀ مهدکودک در کشور آلمان برای یک مهدکودک خصوصی و تمام روز، حدود 328.37 یورو در هر ماه و به ازای هر فرزند است. هزینۀ سالانۀ تحصیل یک کودک در مدارس ابتدایی بین‌المللی، 12140.13 یورو برآورد شده است.

دانشجوی خارجی که برای تحصیل به آلمان می‌رود، اجازۀ کار تمام وقت ندارد و ساعات کاری او در طول سال نیز نباید از حد مشخصی تجاوز کند. اما همسر این دانشجو، می‌تواند اجازۀ کار تمام وقت بگیرد و به پرداخت هزینه‌های زندگی خانواده در کشور آلمان کمک کند.

هزینه‌های تحصیل در آلمان برای دانشجویان خارجی که همراه با خانواده به آلمان آمده‌اند

هزینۀ تفریحات سالم و ورزش در کشور آلمان برای یک دانشجو

حق هر دانشجوی خارجی است که در کنار هزینه های تحصیل در آلمان هزینه هایی مربوط به تفریحات برای خود کنار بگذارد.

یک دانشجوی خارجی که برای تحصیل وارد کشور آلمان می‌شود، نیاز به تفریح، مسافرت و تعامل با دانشجویان دیگر، اساتید و مردم ساکن آلمان نیز دارد. کشور آلمان، گزینه‌های بسیاری برای سرگرم نگه داشتن دانشجویانش و فراغت آنها از انواع و اقسام تکالیف و سمینارهای درسی تهیه دیده است. 

بسته به شهری که دانشجو در آن زندگی می‌کند، گزینه‌های تفریحی بی‌شماری در دسترس دانشجویان قرار داده شده است. بهای بسیاری از این تفریحات، برای دانشجویان کمتر حساب می‌شود (همراه داشتن کارت دانشجویی الزامی است). 

سالن‌های سینما و تئاتر، موزه‌ها، رستوران‌ها، کافه‌ها، کنسرت‌های مختلف و حتی پارک‌های تفریحی یا سالن‌های سونا و اسپا، تخفیف‌هایی برای دانشجویان در نظر می‌گیرند. در بیشتر رستوران‌های شهرهای دانشجویی، هزینۀ غذا برای دانشجویان با تخفیف همراه است و برای مناسبت‌های ویژه، کوپن‌های تخفیفی به دانشجویان داده می‌شود. در بسیاری از مهمانی‌های دانشگاهی، هزینۀ ورود به مهمانی و خوراک و نوشیدنی بهای چندانی ندارد.

ورزش‌های دانشگاهی که به آنها Hochschulssporf گفته می‌شود، در بیشتر دانشگاه‌های بزرگ آلمان برگزار می‌شوند. کلاس‌های ورزش در محیط دانشگاه، با هزینه‌های مقرون به صرفه در دسترس دانشجویان قرار دارد. شرکت در چنین تفریحاتی، بهترین راه برای تعامل با دانشجویان خارجی و غیرخارجی دانشگاه مربوطه و دانشگاه‌های دیگر است.

به‌طور کلی، هزینۀ متوسط استفاده از باشگاه‌های ورزشی تناسب اندام و آمادگی جسمانی (کار با دستگاه یا بدون دستگاه) در کشور آلمان، ماهانه حدود 30.46 یورو برای یک فرد بالغ است. اجارۀ زمین تنیس برای یک ساعت در روزهای تعطیل آخر هفته، 19.69 یورو و بلیت سینما برای فیلم‌های بین‌المللی، به ازای هر نفر، 11 یورو است.

هزینۀ تفریحات سالم و ورزش در کشور آلمان برای یک دانشجو

دوره‌های آموزش زبان آلمانی برای دانشجویان خارجی

از دوره‌های رایگان تا دوره‌های تخصصی با شهریۀ بالا

یک دانشجوی خارجی برای تحصیل و زندگی در کشور آلمان، نیازی به تسلط کامل به زبان آلمانی ندارد، اما بیشتر دانشجویانی که برای تحصیل وارد این کشور می‌شوند، خودشان مشتاق یادگیری بیشتر این زبان هستند. برای شرکت در دروه‌های آموزش زبان آلمانی، حق انتخاب‌های بسیاری پیش روی دانشجویان خارجی قرار دارد که در این‌جا به سه مورد از مهم‌ترین آنها اشاره می‌کنیم:

 • دوره‌های آموزش زبان در خود دانشگاه‌ها: دانشگاه‌های آلمان معمولاً دوره‌های رایگان یا غیررایگان بسیاری برای بالا بردن سطح دانش زبان آملانی دانشجویان خارجی خود برگزار می‌کنند. همچنین، جلسات دورهمی برای صحبت و ارتقاء سطح مکالمۀ زبان انگلیسی نیز در دستور کار بسیاری از دانشگاه‌های معتبر آلمانی قرار دارد. 
 • دانشجویان می‌توانند با مراجعه به مرکز زبان دانشگاه خود که Sparchenzentrum نام دارد، جهت شرکت در این دوره‌ها یا دورهمی‌ها اقدام کنند. در صورتی که شرکت در این دوره‌ها نیازمند پرداخت شهریه باشد، یک هزینۀ ماهانه یا ترمی دیگر به هزینه‌های تحصیل دانشجوی خارجی در آلمان اضافه می‌شود.
 •  
 • دوره‌های آموزش زبان آلمانی در مؤسسات خصوصی آموزش زبان. شرکت در این دوره‌ها هزینه دارد و پس از پایان هر دوره، به شخص شرکت‌کننده مدرک پایان دوره داده می‌شود. یکی از معتبرترین مؤسسات آموزش زبان آلمانی، مؤسسۀ گوته (Goethe) است که در بسیاری از کشورهای جهان نیز شعبه دارد و مدارک پایان دوره‌ای که صادر می‌کند و همچنین آزمون‌های بین‌المللی که برگزار می‌کند، از اعتبار بالایی برخوردار بوده و مورد قبول بسیاری از دانشگاه‌های آلمان هستند.
 •  
 • دوره‌های رایگان یا کم‌هزینه‌ای که هم‌دانشگاهیان آلمانی زبان یا خارجی مسلط به زبان آلمانی برای دانشجویان خارجی تازه وارد برگزار می‌کنند. این دوره‌ها معمولاً فقط برای آشنایی دانشجویان تازه وارد غیر آلمانی زبان با زبان آلمانی برگزار می‌شوند و مدرک پایان دوره رسمی یا اعتبار دانشگاهی ندارند.
 •  

چند نکتۀ مهم در زمینۀ هزینه های تحصیل در آلمان

چند نکتۀ مهم در زمینۀ هزینه های تحصیل در آلمان
 • شهر مونیخ، گران‌ترین شهر در کشور آلمان به‌شمار می‌رود که متوسط هزینه‌های زندگی در آن، حدود 12000 یورو در ماه برآورد شده است. این در حالتی است که هزینه‌های سالانۀ زندگی و تحصیل در کشور آلمان، به‌طور متوسط مقداری در حدود 10200 یورو در ماه است.

 • بزرگ‌ترین هزینۀ ماهانه برای یک دانشجوی خارجی، اجارۀ مسکن است که حتی در ارزان‌ترین حالت، یعنی خوابگاه دانشجویی، بین 234 یورو تا 350 یورو در ماه خواهد بود.

 • برای گرفتن ویزای تحصیلیِ کشور آلمان، اثبات تمکن مالی یا دسترسی به مبلغ 8700 یورو (معادل 10680 دلار آمریکا) یا 725 یورو در ماه، برای پوشش هزینه‌های زندگی در این کشور، الزامی است.

 • از جمله هزینه‌های اجباری ماهیانه برای دانشجویان خارجی، بیمۀ درمانی است که به‌طور متوسط مبلغی در حدود 80 یورو در ماه می‌شود.

نکاتی برای دانشجویان خارجی جهت صرفه‌جویی در هزینه‌های زندگی ماهانه در کشور آلمان

 1. در بیشتر شهرهای آلمان، به‌ویژه شهرهای دانشگاهی، به همراه داشتن کارت دانشجویی و ارائۀ آن، با تخفیف‌های دانشجویی خوبی جهت خرید از سوپرمارکت و فروشگاه‌ها، خوردن غذا در رستوران‌ها، بازدید از موزه‌ها، رفتن به سینما، کافه و مکان‌های عمومی تفریحی دیگر همراه خواهد بود. معمولاً دامنۀ این تخفیف بین 10 تا 20% است.

 2. یک دانشجوی خارجی می‌تواند به طرق مختلفی در هزینه‌های زندگی ماهانه خود صرفه‌جویی کند. مثلاً می‌تواند در صورتی که مشمول گرفتن خوابگاه دانشجویی نمی‌شود، به‌جای آپارتمان‌های یک خوابه در مرکز شهر که اجارۀ بالایی دارند، در مسکن‌های گروهی که در حومۀ شهرهای بزرگ هستند، زندگی کند. فقط تنها نکتۀ مهم در ارتباط با این خانه‌های گروهی در حومۀ شهر، اطمینان یافتن از وجود یک سیستم حمل‌ونقل قابل اطمینان (اتوبوس یا مترو) برای ایاب و ذهاب به کمپ دانشگاه و مرکز شهر است.

 3. بهتر است به جای خرید از فروشگاه‌های موادغذایی گران‌قیمت، از فروشگاه‌های زنجیره‌ای همیشه تخفیفی مانند Aldi یا Lidl بهره برد. بازارهای سر باز در بیشتر شهرهای آلمان، گزینۀ خوبی برای خرید محصولات گیاهی تازه، گوشت، ماهی و خیلی اقلام دیگر با قیمت‌های بسیار پائین هستند.

 4. شهر برلین در مقایسه با شهرهایی مثل مونیخ یا فرانکفورت، ارزان‌تر است. اما می‌توان با درست کردن غذا در خانه به‌جای رفتن به رستوران یا خرید غذاهای بیرو‌ن‌بر، باز هم هزینه‌های زندگی در شهرهای بزرگ را پائین‌تر آورد.

 5. برای تفریح، پیک‌نیک در پارک‌های سبز عمومی کشور آلمان و خوردن و نوشیدن با دوستان، به مراتب کم‌هزینه‌تر از رفتن به پارک‌های تفریحی با بلیت ورودی است.

 6. بازدید از موزه‌ها یا گالری‌ها در برخی از روزهای هفته مثل روزهای یک‌شنبه رایگان است. برنامه‌ریزی برای تفریحاتی که هزینه ندارند و یا هزینۀ کمی دارند، نه تنها سبب تقویت روحیۀ دانشجو می‌شود، بلکه باری بر روی هزینه‌های زندگی او در حین تحصیل در کشور آلمان تحمیل نمی‌کنند.

 7. مؤسسات دولتی و خصوصی بسیاری در کشور آلمان، به دانشجویان متقاضی بورسیۀ واجد‌ شرایط، بورسیه می‌‌دهند که معمولاً مبلغی در حدود 861 یورو در ماه یا بیشتر برای دانشجویان فوق‌لیسانس و 1200 یورو برای دانشجویان دکترا و بالاتر است. مبلغ بورسیه برای دستیار استاد 2000 یورو و برای اساتید 2150 یورو است. دانشجویان خارجی باید گوش به زنگ چنین فرصت‌هایی باشند تا دغدغۀ آنها بر پرداخت هزینه‌های زندگی در کشور آلمان کمتر شود. مزایای دیگر بورسیه‌های مختلف در سایت funding-guide.de ارائه شده است. در بسیاری از بورسیه‌ها، هزینه‌های بیمۀ درمانی دانشجو و خانواده‌اش پوشش داده شده است.

همچنین خیلی از دانشگاه‌ها، برای دانشجویانی که دچار مشکل مالی و کمبود نقدینگی شده‌اند و یا تمکن مالی لازم برای زندگی در کشور آلمان را ندارند، وام دانشجویی در نظر گرفته‌اند که کافی‌ا‌ست دانشجویان واجد شرایط برای دریافت آنها، تقاضانامۀ خود را به بخش مربوطه ارائه دهند. سایت وزارت آموزش و پژوهش کشور آلمان، اطلاعات خوبی در زمینۀ بورسیه‌های موجود برای دانشجویان خارجی از کشورهای مختلف دارد.

نکاتی برای دانشجویان خارجی جهت صرفه‌جویی در هزینه‌های زندگی ماهانه در کشور آلمان

ویزای تحصیلی آلمان برای دانشجویان ایرانی

در آخر به مسالۀ مهم ویزای تحصیلی برای دانشجویان ایرانی اشاره می‌کنیم. دانشجویان ایرانی برای شروع پروسۀ تقاضا برای ویزا، باید اطلاعات بیومتریک خود (مانند اثرانگشت و عکس) را ارائه بدهند که کشور آلمان و سایر کشورهای حوزۀ اروپا، از این اطلاعات برای اهداف امنیتی استفاده خواهند کرد. برای دانشجویان ایرانی متقاضی تحصیل در آلمان، یک جلسۀ مصاحبه برای ویزا برگزار خواهد شد که باید در آن شرکت کنند و به‌طور واضح در مورد اهداف تحصیلی خود در کشور آلمان توضیح دهند.

ویزای اقامت نوع D، اعتبار سه ماهه دارد. از این رو برای داشتن اجازۀ اقامت در کل دورۀ تحصیلی در کشور آلمان، دانشجوی ایرانی دانشگاه‌های آلمان باید هر سال ویزای خود را تمدید کند. در صورت تمایل به ماندن در کشور آلمان، بعد از پایان تحصیلات، به هر دلیلی مانند کار یا ادامه تحصیل، دانشجو باید برای یک ویزای متفاوت و یا تمدید ویزای تحصیلی خود از طریق یکی از دفاتر مهاجرت اقدام کند.

ویزای تحصیلی آلمان برای دانشجویان ایرانی​
جمع‌بندی

متوسط هزینه‌های زندگی در کنار هزینه های تحصیل در آلمان را می‌توان در این قالب خلاصه عرضه کرد:

 • اجاره و خدمات تاسیساتی: 323 یورو در ماه
 • غذا و نوشیدنی: 168 یورو در ماه
 • لباس: 42 یورو در ماه
 • کتاب، جزوه و لوازم‌التحریر: 20 یورو در ماه
 • هزینه‌های ایاب و ذهاب (ماشین شخصی و حمل و نقل عمومی): 94 یورو در ماه
 • بیمۀ درمانی، هزینه‌های دکتر و دارو: 80 یورو در ماه
 • تلفن، اینترنت، تلویزیون: 31 یورو در ماه
 • تفریحات و ورزش: 61 یورو در ماه

که در مجموع مبلغی برابر با 819 یورو در ماه خواهد بود. هزینۀ ثبت‌نام دانشگاه نیز باید هر شش ماه یک‌بار در جدول هزینه‌های دانشجو اضافه شود.

همان‌طور که می‌بینیم، دانشجوی متقاضی تحصیل در کشور آلمان، باید دست‌کم از یک تمکن مالیِ متوسط سالانۀ بیش از 8000 یورویی برخوردار باشد که بتواند در این کشور تحصیل کند. اکثر دانشجویانی که از چنین تمکن مالی برخوردار هستند، مخصوصاً دانشجویانی که ارزش پول کشور آنها از یورو بسیار پائین‌تر است، جزء خانواده‌های متوسط رو به بالا یا مرفه در کشورهای خود به شمار می‌روند و به همین دلیل، عادت به صرفه‌جویی در هزینه‌های زندگی خود ندارند.

ترم‌های اول تحصیل در آلمان برای این دانشجویان، با وجود محدودیت‌های که برای خرج کردن دارند، کار چندان آسانی نخواهد بود. اما با کسب تجربه و یافتن راه‌های درآمدزایی برای خود، رفته رفته علاوه بر یاد گرفتن راه‌های متنوع صرفه‌جویی در هزینه‌ها، دست آنها برای مخارج بزرگ‌تر مثل اجارۀ آپارتمان شخصی برای خود یا خیلی از موارد دیگر بازتر خواهد شد.

مقاله پیشنهادی : مزایای بلوکارت آلمان

سوالات متداول

دانشگاه‌های اشتوتگارت، مانهایم، بِرمِن، کلن و هامبورگ

متوسط هزینۀ زندگی یک دانشجوی خارجی در آلمان، بسته به شهر و موقعیت جغرافیایی دانشگاهی که تمایل به تحصیل در آن دارد، بین 700 تا 1000 یورو در ماه است.

برای گرفتن این نوع ویزا، معمولاً مبلغی در حدود 60 یورو یا بالاتر باید هزینه کرد.

اگر سوالی داشتید که در این مقاله به پاسخ خود نرسیده اید فورا با مشاوران هرمس اپلای تماس بگیرید.

سوالات خود را در بخش دیدگاه از ما بپرسید

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *