سوالات مصاحبه اقامت ترکیه

آشنایی با سؤالات مصاحبه اقامت ترکیه

سؤالات مصاحبه اقامت ترکیه مطلبی است که در ادامع با جزئیات به آن پرداخته ایم. یکی از نگرانی‌های بیشتر افرادی که قصد اقامت در ترکیه و اخذ ویزای این کشور را دارند، نحوه انجام مصاحبه و پاسخ دادن به سؤالات افسر اداره مهاجرت است. این سؤالات بسته به نوع ویزا ممکن است متفاوت باشند. به‌عنوان‌مثال، سؤالات ویزای کاری با سؤالات ویزای توریستی یا سؤالات ویزای تحصیلی یکسان نخواهد بود. در این مقاله قصد داریم به بررسی روند سؤالات مصاحبه اقامت ترکیه بپردازیم. با مطالعه این مقاله دیگر دلیلی برای نگرانی هنگام مصاحبه نخواهید داشت و می‌توانید با آمادگی کامل به آن‌ها پاسخ دهید و مصاحبه‌ای موفق را داشته باشید. تا انتها با ما همراه باشید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

راندوو اقامت ترکیه چیست؟

اگر تاکنون قصد مهاجرت به ترکیه را داشته‌اید، حتماً واژه راندوو به گوشتان خورده است. راندوو به معنای وقت مصاحبه حضوری و قرار ملاقات است. اصطلاح راندوو اقامت ترکیه به معنی قرار مصاحبه مشخص شده در اداره مهاجرت ترکیه است. پر کردن فرم‌های راندوو یکی از الزامات اصلی در اقامت ترکیه است که قبل از هرگونه اقدامی باید انجام شود. برای دریافت وقت مصاحبه و تعیین ساعت و مکان مورد نظر، باید اقدام به ثبت نام راندوو کنید.

راندوو اقامت ترکیه چیست؟

مدارک لازم برای گرفتن راندوو یا وقت مصاحبه اقامت ترکیه

براساس مطالبی که به آن پرداختیم، برای تعیین وقت مصاحبه با افسر مهاجرتی نیاز به پرکردن فرم راندوو و ارائه برخی مدارک دیگر خواهید داشت. مدارکی که برای گرفتن وقت مصاحبه الزامی خواهد بود شامل موارد زیر می‌شوند:

• تکمیل فرم راندوو
• اجاره‌نامه رسمی و مهر شده (در صورت اجاره‌نشینی در شهرهای مختلف)
• قبض آب، برق و یا گازی که به نام شما باشد.
• ۴ قطعه عکس پرسنلی
• اصل پاسپورت و کپی آن
• ترجمه رسمی و مهر شده پاسپورت
• شماره مالیاتی
• رضایت‌نامه کتبی پدر و مادر (برای افراد زیر سن قانونی)
• پرداخت هزینه‌های مربوط به اداره مهاجرت ترکیه
• ارائه مدارک دیگر مانند پرینت حساب بانکی، گواهی عدم سوء پیشینه و غیره

مدارک لازم برای گرفتن راندوو یا وقت مصاحبه اقامت ترکیه

سؤالات و نحوه پاسخگویی مصاحبه اقامت در ترکیه

شاید برای بیشتر افرادی که قصد گرفتن ویزا و اقامت در ترکیه را دارند، پاسخگویی به سؤالات مصاحبه اقامت در ترکیه یکی از مراحل سخت و پر استرس به شمار رود. این در حالی است که در صورت آشنایی با روند این مصاحبه و هم‌چنین اطلاع از نحوه سؤالات آن، به راحتی می‌توان این مرحله را نیز پشت سر گذاشت و با موفقیت به آن‌ها پاسخ داد. در ادامه، به بررسی روند این مصاحبه و سؤالات مختلفی که افسر اداره مهاجرت از شما خواهد پرسید، می‌پردازیم.

آشنایی با روند کلی مصاحبه

پس از پر کردن فرم راندوو و دریافت قرار ملاقات، باید آماده مصاحبه با افسر اداره مهاجرت شوید. یکی از مزایای مصاحبه برای اخذ اقامت در کشور ترکیه، راحت‌تر بودن آن نسبت به کشورهای دیگر است. تنها هدف از پرسیدن سؤالات مصاحبه اقامت در ترکیه، اطمینان از شرایط مالی مناسب برای مهاجرت و هم‌چنین نداشتن انگیزه برای انجام امور غیرقانونی است؛ بنابراین، در صورتی که از این دو ویژگی برخوردار باشید، به سادگی می‌توانید مصاحبه را با موفقیت پشت سر بگذارید.

پس از ملاقات با افسر اداره مهاجرت ترکیه، معمولاً با رفتاری دوستانه و مناسب مواجه خواهید شد. مسئول بخش مهاجرت در ابتدا مدارک و اسناد شما را بررسی می‌کند و در صورت اطمینان از کامل بودن آن‌ها، روند مصاحبه و پرسیدن سؤالات را آغاز خواهد کرد. سؤالاتی که در روند مصاحبه پرسیده می‌شود، اغلب در زمینه‌هایی مانند داشتن برنامه‌ای خاص برای کار کردن، داشتن بودجه کافی برای زندگی و تأمین هزینه‌های مختلف، مشغول به کار بودن و هدف کلی شما از اخذ اقامت ترکیه خواهد بود. در ادامه، به بررسی جزئی‌تر سؤالات مصاحبه اقامت ترکیه می‌پردازیم.

آشنایی با روند کلی مصاحبه

سؤالات مصاحبه اقامت ترکیه مربوط به داشتن تمکن مالی

یکی از اهداف مصاحبه‌هایی که در خصوص اقامت افراد تعیین می‌شود، تأیید و اثبات قانونی بودن فعالیت‌های آن‌ها در این کشور است. به همین دلیل نیز افسر اداره مهاجرت سؤالات مختلفی در زمینه داشتن تمکن مالی و نحوه پرداخت هزینه‌های زندگی از شما خواهد پرسید.
برای پاسخ دادن موفق به این دسته از سؤالات، باید اسناد و مدارکی را که نشان‌دهنده تمکن مالی شما باشند، ارائه دهید. در این زمینه عدد و رقم مشخصی برای تمامی افراد به صورت یکسان در نظر گرفته نشده است و هر شخص با توجه به وضعیت و شرایط خود می‌تواند رقم متفاوتی برای اثبات تمکن مالی ارائه دهد. به طور کلی، در این بخش از سؤالات مصاحبه اقامت ترکیه، می‌بایست افسر و مسئول اداره مهاجرت را قانع کنید که شرایط مالی مناسبی دارید.

سؤالات مصاحبه اقامت ترکیه در زمینه محل اقامت و سکونت

بخش دیگری از سؤالات مصاحبه اقامت ترکیه مربوط به محل سکونت شما خواهد بود. تفاوتی ندارد که ملک شخصی در شهرهای ترکیه داشته باشید یا در هتل‌ها یا خانه‌های اجاره‌ای زندگی کنید. تنها کافی است اسناد و مدارکی را که مربوط به محل زندگی‌تان است، ارائه دهید و به افسر اداره مهاجرت ثابت کنید که مکانی برای زندگی در شهر مورد نظر خود خواهید داشت. اسنادی که به‌وسیله آن‌ها می‌توانید محل سکونت خود را اثبات کنید، شامل موارد زیر است:

• نامه‌ای از سمت مدیریت هتلی که در حال حاضر در آن ساکن هستید.
• ارائه سند مالکیت ملک شخصی
• ارائه کپی محضری از قرارداد منزل اجاره‌ای
• قبوض آب و برق به اسم شخص متقاضی دریافت اقامت (در صورت داشتن منزل شخصی)
• ارائه تعهد اعلامیه قانونی از سمت آشنایان (شخصی که در منزل وی اقامت دارید)

توجه داشته باشید که اگر بیش از دو سال در ترکیه دارای ملک شخصی هستید، برای اثبات محل سکونت خود باید سند ثبت مالکیت ملک خود را از اداره ثبت ملک ترکیه دریافت کنید و به مسئول اداره مهاجرت ارائه دهید.
در صورتی که در کشور ترکیه دانشجو هستید و قصد دریافت ویزای تحصیلی دارید، می‌توانید با ارائه مدارکی که اسکان شما در خوابگاه را ثابت می‌کند، این بخش از سؤالات را نیز با موفقیت پشت سر بگذارید.

 

دیگر سؤالات احتمالی در مصاحبه با افسر مهاجرتی

به طور دقیق نمی‌توان گفت که افسر مهاجرتی از چه سؤالاتی برای تخمین توانایی شما به پاسخ دادن استفاده خواهد کرد. با این وجود، همان‌طور که به آن نیز اشاره کردیم، هدف از تمامی این سؤالات اثبات تمکن مالی و عدم انجام فعالیت‌های غیرقانونی در کشور ترکیه خواهد بود. در ادامه به بررسی سایر سؤالات مصاحبه اقامت ترکیه می‌پردازیم.

 سوالات مصاحبه اقامت ترکیه
سوالات مصاحبه اقامت ترکیه

• متأهل هستید یا مجرد؟ چند سال از ازدواجتان می‌گذرد و شغل همسرتان چیست؟ در مواجه با این سؤال یا موارد مشابه، سعی کنید با خونسردی و هیچ گونه مکث و تردید پاسخ دهید زیرا هدف افسر اداره مهاجرت از طرح این سؤال، تخمین میزان صداقت شما خواهد بود. در صورتی که متأهل هستید، می‌توانید با ذکر تاریخ ازدواج خود از این سؤال عبور کنید، در غیر این صورت، می‌‌توانید بگویید مجرد هستم و یا از همسر خود جدا شده‌ام.

• آیا فرزندی دارید؟ چند سال دارد و مشغول به چه فعالیت‌هایی است؟ از دیگر سؤالات مصاحبه اقامت ترکیه که هدف آن سنجش شرایط شماست، سؤالاتی در خصوص فرزندان خواهد بود. برای پاسخ دادن موفق به این سؤال و جلب رضایت افسر مهاجرتی، سعی کنید قبل از مصاحبه تاریخ تولد فرزندان خود را (در صورت فراموشی) به صورت دقیق به خاطر سپرده و رشته تحصیلی و نام دانشگاه آن‌ها را نیز با خود مرور کنید.

• در سفر به ترکیه تنها بوده‌اید یا همراهی با خود داشته‌اید؟ پاسخ به این سؤال تنها بله یا خیر خواهد بود. در صورتی که به همراه کسی به ترکیه سفر کرده‌اید، می‌بایست نسبت وی با خود را بیان کنید.

• می‌توانم مدارک مالی شما را ببینم؟ این سؤال و یا موارد مشابه به آن، مربوط به اثبات تمکن مالی شما خواهد بود؛ به همین دلیل بدون معطلی باید مدارک مالی خود را به افسر اداره مهاجرت ارائه دهید.

• آیا با افرادی که اقدامات تروریستی مختلفی انجام داده‌اند، ارتباط داشته‌اید؟ برای برخی از افراد، پرسیدن این سؤال یا موارد مشابه با آن ممکن است نامناسب به نظر برسد؛ به همین دلیل، توصیه می‌کنیم با خونسردی پاسخ دهید که از اقدامات تروریستی نفرت دارید و با این اشخاص در هیچ‌گونه شرایطی ارتباط برقرار نخواهید کرد.

• حیطه تخصص و فعالیت‌های شما چیست؟ در پاسخ به این سؤال و هم‌چنین سؤالاتی در خصوص شغل و فعالیت‌های خود سعی کنید، توضیحات طولانی ندهید و خیلی وارد جزئیات مختلف نشوید زیرا در مدارک ارسالی شما تمام موارد ثبت شده است. تنها خلاصه‌ای از فعالیت‌ها و تخصص‌های خود بگویید و به مهم‌ترین دستاوردهای خود در زمینه کاری اشاره کنید.

کنسل کردن وقت مصاحبه با افسر مهاجرتی ترکیه

همان‌طور که گفته شد، با پر کردن فرم راندوو یک وقت مصاحبه برای شما از سمت اداره مهاجرت تعیین می‌شود که می‌بایست در تاریخ و ساعت ذکر شده در محل مورد نظر حضور داشته باشید. در صورتی که به هر دلیلی شرایط حضور در این مصاحبه حضوری را نداشته باشید، وقت راندوو یا مصاحبه شما با افسر اداره مهاجرت ترکیه لغو می‌شود. در این صورت، تنها می‌توانید مجدداً با پر کردن فرم راندوو وقت جدیدی را از اداره مهاجرت ترکیه دریافت کنید.

توجه داشته باشید برای گرفتن وقت مصاحبه مجدد باید دو هفته از تاریخ قبلی مصاحبه شما گذشته باشد و پس از این مدت زمان، درخواست خود را ثبت کنید. پیشنهاد می‌کنیم تا جایی که امکان دارد، تمام برنامه خود را بر اساس وقت مصاحبه اقامت تنظیم کنید زیرا مشخص کردن وقت قرارداد پس از تکمیل فرم راندوو و ارسال درخواست در شهرهای بزرگ و پرجمعیت مانند استانبول ممکن است تا ۳ ماه طول بکشد. با این حال، در شهرهایی که تعداد متقاضیان مهاجرت کم‌تر هستند مانند شهر ازمیر و یا آنکارا، این مدت کمی کوتاه‌تر و به مدت یک ماه خواهد بود.

نکات مهم در گرفتن وقت مصاحبه مهاجرت و سؤالات مربوط به آن

برای اینکه روند مهاجرت به ترکیه را درست و کامل انجام دهید و در زمینه گرفتن راندوو و پاسخ‌دهی به سؤالات مصاحبه اقامت ترکیه با مشکلات مختلفی مواجه نشوید، قصد داریم نکات مهمی را در این خصوص بیان کنیم.

• مدت زمان حضور در کشور ترکیه بدون اقامت تنها سه ماه خواهد بود؛ بنابراین، سعی کنید قبل از اتمام این مهلت زمانی فرم مصاحبه حضوری را پر کنید.

• هنگام ارائه مدارک به افسر مهاجرتی توجه داشته باشید که اعتبار پاسپورت شما نباید کمتر از یک سال باشد.

• انتخاب تاریخ و زمان مصاحبه اقامت ترکیه بر عهده شما نخواهد بود اما این امکان را دارید که مکان مصاحبه را در نزدیکی محل سکونت خود تعیین کنید.

• تاریخ و مکان مصاحبه اقامت به شماره تلفن همراه شما پیامک خواهد شد. باوجوداینکه ممکن است مشکلات مختلفی از جمله عدم دسترسی سیم‌کارت به وجود آید، سعی کنید هنگام پر کردن فرم راندوو ایمیل خود را نیز وارد کنید.

• رعایت ادب و احترام و هم‌چنین نحوه پوشیدن لباس، تأثیر زیادی در موفقیت‌آمیز بودن مصاحبه شما خواهد داشت.

• سعی کنید هنگام پاسخ دادن به سؤالات، استرس خود را کنترل کنید و بدون تردید به سؤالات مصاحبه اقامت ترکیه پاسخ دهید.

• پاسخ سؤالات شما باید به صورت کلی و کوتاه باشد؛ بنابراین، از ارائه پاسخ‌های طولانی و خسته‌کننده پرهیز کنید.

• نهایت سؤالی که ممکن است از شما در روز مصاحبه حضوری پرسیده شود، دو یا سه سؤال خواهد بود که موضوع آن‌ها اغلب در مورد تمکن مالی است.

• اگر قصد مهاجرت به صورت خانوادگی دارید، توجه کنید که مصاحبه به‌صورت گروهی انجام نخواهد شد. تمامی افراد حتی فرزندان نیز باید به صورت جداگانه به سؤالات مصاحبه اقامت ترکیه پاسخ دهند.

نکات مهم در گرفتن وقت مصاحبه مهاجرت و سؤالات مربوط به آن

اقامت ترکیه

اقامت ترکیه

اخذ اقامت این کشور به شما اجازه می دهد چندین سال در خاک کشور ترکیه زندگی کنید و بعنوان یک شهروند ترکیه از کلیه ی حقوق برخوردار باشید به جز حق رای و پاسپورت ترکیه. اما شهروندی، اقامت همیشگی و دائم ترکیه است که پاسپورت ترکیه و حق رای نیز به شما اعطا می شود.

سخن پایانی

کشور ترکیه از جمله کشورهایی است که مهاجرت به آن مورد استقبال زیادی از سمت مردم قرار گرفته است. خوشبختانه روند مهاجرت به این کشور و انجام مصاحبه پیچیدگی خاصی ندارد و نسبت به سایر کشورها بسیار آسان‌تر خواهد بود. با این حال پاسخ دادن به سؤالات مصاحبه اقامت ترکیه ممکن است نگرانی‌ها و استرس‌هایی را برای برخی افراد به وجود آورد.

انجام مصاحبه مهاجرت وقت زیادی از شما نخواهد گرفت و نهایتاً دو یا سه سؤال کلی از شما پرسیده خواهد شد. در این مقاله، به بررسی جامع روند راندوو و سؤالاتی که ممکن است در این مصاحبه توسط افسر اداره مهاجرت از شما پرسیده شود، پرداختیم که با مطالعه آن می‌توانید از شرایط و نحوه برگزاری جلسه مصاحبه آگاهی کافی داشته باشید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
اندوو اقامت ترکیه چیست؟
راندوو به معنای وقت مصاحبه حضوری و قرار ملاقات است. اصطلاح راندوو اقامت ترکیه به معنی قرار مصاحبه مشخص شده در اداره مهاجرت ترکیه است.
سؤالاتی که در روند مصاحبه اقامت ترکیه پرسیده می‌شود در چه زمینه هاییست؟
سؤالاتی که در روند مصاحبه پرسیده می‌شود، اغلب در زمینه‌هایی مانند داشتن برنامه‌ای خاص برای کار کردن، داشتن بودجه کافی برای زندگی و تأمین هزینه‌های مختلف، مشغول به کار بودن و هدف کلی شما از اخذ اقامت ترکیه خواهد بود.
بدون داشتن اقامت چه مدت میتوان در ترکیه حضور داشت؟
مدت زمان حضور در کشور ترکیه بدون اقامت تنها سه ماه خواهد بود.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای