دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در سال 2023

یکی از دغدغه های دانشجویانی که قصد تحصیل رشته پزشکی در خارج از کشور را دارند، اخذ پذیرش تحصیلی در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت است. رئیس مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به انتشار فهرست دانشگاه های خارجی مورد تایید وزارت بهداشت برای تحصیل دانشجویان ایرانی، گفت: ملاک این فهرست، رتبه بندی جهانی است. دکتر حمید اکبری افزود: تعداد ۶۴۵ دانشگاه از کشورهای مختلف در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت قرار گرفتند. با ما تا انتها همراه باشید تا این لیست را بررسی کنیم.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

متن خبر

وی با اشاره به تغییری که در این فهرست نسبت به تعداد دانشگاه های مورد تایید در گذشته رخ داده است، گفت: مهمترین تغییر این است که تعداد دانشگاه های مورد تایید کم شده است و به ویژه تعداد دانشگاه های روسیه و هندوستان در این فهرست کاهش یافته است. همچنین دانشگاه های کشورهایی مانند بلاروس و اوکراین که پیش از این در این فهرست نبودند، همچنان در این فهرست نیستند.

قائم مقام معاونت آموزشی وزارت بهداشت در مورد نحوه همکاری دانشگاه هایی که مورد تایید نیستند و در این فهرست قرار ندارند با دانشگاه های علوم پزشکی گفت: در مورد دانشگاه های خارجی دو بحث وجود دارد. یک بحث تایید آموزشی دانشگاه خارجی است که وقتی دانشجوی ایرانی می خواهد برای ادامه تحصیل به آنجا برود باید دانشگاه مورد تایید باشد وگرنه با مشکل مواجه می شود.

وی افزود: یک بحث دیگر همکاری بین المللی در حوزه تحقیقات و علوم پزشکی است. هر دانشگاه خارجی ممکن است در یک حوزه تحقیقاتی عملکرد خوبی داشته باشد بنابراین دانشگاه های علوم پزشکی می توانند در آن زمینه با آن دانشگاه خارجی همکاری داشته باشند. در واقع ممکن است یک دانشگاه در زمینه تحصیلی و آموزشی در رشته های علوم پزشکی مورد تایید وزارت بهداشت نباشد اما عدم تایید در زمینه آموزشی، دلیلی بر عدم همکاری علمی با آن دانشگاه نیست.

اکبری خاطرنشان کرد: ما دانشگاه هایی که از نظر سیستم آموزشی با سیستم آموزشی ما مطابقت داشته باشند و از نظر کیفیت آموزشی وضعیت نسبتا قابل قبولی داشته باشند و دانشجوی ما وقتی به آنجا می رود بتواند علم کافی را بیاموزد و بعد از بازگشت هم بتواند بر اساس حداقل های پزشکی کشور، کار کند را معمولا تایید می کنیم.

نحوه انتخاب دانشگاه های خارجی مورد تایید وزارت بهداشت

وی اظهار داشت: مبنای وزارت بهداشت برای تایید و رتبه بندی دانشگاه ها، سه رتبه بندی بین المللی «تایمز»، «کیو اس» و «شانگهای» است. اگر یک دانشگاه خارجی در میان یکی از این رتبه بندی های شناخته شده باشد در فهرست دانشگاه های خارجی مورد تایید وزارت بهداشت قرار می گیرد.

رئیس مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت یادآور شد: البته اگر دانشگاهی در فهرست دانشگاه های مورد تایید قرار نگرفت اما در حوزه های علمی، تحقیقاتی و پژوهشی توانمندی خاصی داشت، دانشگاه های ایرانی می توانند با آنها همکاری داشته باشند.

بهترین دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در مقاصد پرطرفدار

آن دسته از متقاضیانی که قصد دارند در کشورهای خارجی تحصیل کنند و بعد از آن به ایران برگردند، نیاز است با لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت آشنا شوند. در حال حاضر مقاصد پرطرف‌داری که به منظور تحصیل می‌توانید از آن‌ها بهره ببرید شامل آلمان، کانادا، انگلیس، فرانسه و آمریکا می‌شوند. شما باتوجه‌به شرایطی که دارید، می‌توانید یکی از این مقصدها را انتخاب کنید و نسبت به اخذ مدرک تحصیلی گام بردارید. در ادامه جدولی را به شما ارائه خواهیم داد که می‌توانید برخی از بهترین دانشگاه‌های کشور مقصد خود را ببینید.

دانشگاه‌ های پرطرفدار و باکیفیت مورد تایید وزارت بهداشت در کشور آلمان
دانشگاه آزاد برلین دانشگاه هامبورگ دانشگاه گوته فرانکفورت دانشگاه مونستر دانشگاه دوسلدورف
دانشگاه لودویک ماکسی میلیان دانشگاه سارلند دانشگاه گوتینگن دانشگاه اشتوتگارت دانشگاه ینا
دانشگاه‌های پرطرفدار و باکیفیت مورد تایید وزارت بهداشت در کشور کانادا
دانشگاه آلبرتا دانشگاه کلگری دانشگاه مک مستر دانشگاه مک گیل دانشگاه یورک
دانشگاه لاوال دانشگاه دالهوزی دانشگاه مونترال دانشگاه مانیتوبا دانشگاه شربوروک
دانشگاه‌های پرطرفدار و باکیفیت مورد تایید وزارت بهداشت در کشور آمریکا
دانشگاه رایس دانشگاه بوستون دانشگاه آگوستا دانشگاه کلمبیا دانشگاه دوک
دانشگاه پوردو دانشگاه آریزونا دانشگاه ییل دانشگاه کرنل دانشگاه کارنگی ملون
دانشگاه‌های پرطرفدار و باکیفیت مورد تایید وزارت بهداشت در کشور انگلستان
دانشگاه منچستر دانشگاه شفیلد دانشگاه نیوکاسل دانشگاه کمبریج دانشگاه آکسفورد
دانشگاه بیرمنگام دانشگاه کنت دانشگاه لیدز دانشگاه لینکن دانشگاه ناتینگهام
دانشگاه‌های پرطرفدار و باکیفیت مورد تایید وزارت بهداشت در کشور فرانسه
دانشگاه نانت دانشگاه لیل دانشگاه لورین دانشگاه سوربن دانشگاه بوردو
دانشگاه استراسبورگ دانشگاه اکس مارسی دانشگاه گونوبل آلپ دانشگاه پاریس ساکلی دانشگاه تحقیقاتی PSL

 

اخذ پذیرش در دانشگاه ‌های مورد تایید وزارت بهداشت

برای اینکه بتوانید از دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت پذیرش اخذ کنید، باید مراحل مختلفی را پشت سر بگذارید. هرکدام از این مراحل پیچیدگی‌ های خود را دارند؛ به همین علت پیشنهاد می‌کنیم هنگام طی کردن آن‌ها از یک مؤسسه مهاجرتی معتبر کمک بگیرید. هرمس اپلای می‌تواند در این زمینه به کمک شما بشتابد. در یک نگاه کلی مراحلی که نیازمند دنبال کردن آن‌ها هستید، شامل گزینه‌های زیر می‌شوند:

انتخاب کشور و دانشگاه مقصد

در اولین مرحله شما باید کشور و دانشگاه مقصد را انتخاب کنید. هنگام انتخاب نیز باید به فاکتورها و معیارهای گوناگونی توجه داشته باشید؛ از جمله هزینه‌ها، رشته‌های تحصیلی، کیفیت و امکانات دانشگاه‌ ها، هزینه تحصیل و… . در حال حاضر یکی از محبوب‌ ترین مقاصد تحصیلی آلمان است؛ زیرا امکان تحصیل رایگان را برای دانشجویان بومی و بین‌ المللی فراهم کرده است. همچنین برای انتخاب دانشگاه مقصد باید به جایگاه آن در رتبه‌ بندی جهانی نگاه بیندازید. همچنین باید هر چه سریع‌ تر کشور مقصد را انتخاب کنید؛ زیرا باتوجه‌ به آن باید به تقویت مهارت‌ های زبانی خود بپردازید.

تهیه مدارک

مهم ترین مدارک برای تحصیل در دانشگاه های مورد تایید وزرات بهداشت، باتوجه‌ به ترجیحات دانشگاه می‌توانند متفاوت باشند؛ اما به‌طورکلی مهم‌ ترین آن‌ها شامل مدرک تسلط به زبان، مدارک تحصیلی، رزومه، در صورت وجود مقالات علمی، توصیه‌ نامه و انگیزه‌ نامه هستند. لازم به ذکر است تمام مدارک باید به زبان کشور مقصد ترجمه شوند.

مراحل بعد از پذیرش تحصیلی

بعد از اینکه پذیرش تحصیلی دریافت کردید، باید برای انجام کارهای دیگر آماده شوید. این مراحل مهم شامل دریافت نامه پذیرش، دریافت وقت سفارت، رزرو بلیط، ارسال مدارک، مراجعه به سفارت و مصاحبه حضوری  و سفر به کشور مقصد می‌شوند. همچنین دریافت ویزای تحصیلی نیز از دیگر مراحل مهمی به شمار می‌رود که مستلزم ارائه انواع مدارک است. این مدارک شامل نوبت مصاحبه آنلاین، تکمیل فرم، نامه تمکن مالی، گواهی پایان سه ساله دوره متوسط، پاسپورت، عکس، مدارک هویتی و هزینه صدور ویزا می‌شوند.

مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت

همان‌ طور که اشاره کردیم برای تحصیل در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت نیاز است از شرایط مختلفی برخوردار باشید و نسبت به ارائه انواع مدارک اقدام کنید. یکی از نکات مهم درباره این موضوع مدرک زبان است. باتوجه‌ به کشور مقصد مدارک زبان درخواستی نیز می‌تواند متفاوت باشد؛ به همین علت در ابتدا شما باید مقصد خود را انتخاب کرده و سپس باتوجه‌به دانشگاه‌ها و شرایط آن کشور مدارک درخواستی را تکمیل کنید. در لیست زیر می‌توانید با مدرک زبان برخی از مقاصد پرطرفدار آشنا شوید:

مدرک زبان کشورهای انگلیسی ‌زبان

اگر در کشورهایی که زبان رسمی آن‌ها انگلیسی است قصد تحصیل دارید، باید مدرک آیلتس یا تافل ارائه دهید. حداقل نمره شما در آیلتس باید 6 باشد. همچنین در آزمون تافل باید حداقل 60 تا 78 کسب کنید.

مدرک زبان کشورهای فرانسوی ‌زبان

در کشور فرانسه معتبرترین مدارک زبان شامل DELF و DALF می‌شوند. این مدارک شش سطح مختلف دارند که شامل ابتدایی، مقدماتی، متوسط، بالاتر از متوسط، پیشرفته و فوق پیشرفته می‌شوند. افرادی که قصد دارند از سمت دانشگاه‌ های فرانسه پذیرش دریافت کنند، باید سطح B2 زبان دلف را ارائه دهند. منظور از سطح B2 آشنایی با زبان فرانسه بالاتر از متوسط است. حداقل نمره قبولی نیز 50 از 100 امتیاز است. لازم به ذکر بوده برخی از دانشگاه‌ها و رشته‌ های تحصیلی فرانسه مدرک C1 درخواست می‌کنند.

مدرک زبان کشورهای آلمانی ‌زبان

اگر قصد تحصیل در دانشگاه‌های دولتی آلمان را دارید، باید مدرکی ارائه دهید که نشان‌دهنده میزان تسلط شما به زبان آلمانی است. برای مقطع کارشناسی باید مدرک B2 ارائه دهید. همچنین متقاضیان تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری به مدرک زبان آلمانی B2 و C1 نیاز دارند. لازم به ذکر است با مدرک B2 زبان آلمانی نیز می‌توان در برخی رشته‌های مقطع کارشناسی ارشد به تحصیل پرداخت. همچنین دانشجویانی که قصد دارند در رشته‌ های پزشکی و دندانپزشکی تحصیل کنند، به مدرک C1 نیاز خواهند داشت.

معیارهای لازم برای تایید شدن دانشگاه از سوی وزارت بهداشت ایران

برای اینکه دانشگاه‌ ها از جانب وزارت بهداشت ایران تایید شوند، به معیارهای مختلفی نیاز خواهد بود که هرکدام اهمیت خود را دارند؛ اما اصلی‌ ترین آن زمان شروع به تحصیل در دوره مربوطه است. برای سنجش زمان شروع به تحصیل نیز می‌توان از معیارهای گوناگونی بهره برد که شامل تاریخ ویزای معتبر، تاریخ خروج از کشور و همچنین تاریخ شرکت در کلاس‌ های دوره اصلی می‌شوند. اگر همه چیز طبق مدارک باشند و هیچ مشکلی مشاهده نشود، در آن صورت می‌توانید به کشور مبدأ برگردید و به کار بپردازید. فقط باید قبل از هر چیزی دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت را شناسایی کنید.

دانشگاه اژه

دانشگاه اژه

افراد زیادی در آرزوی دستیابی به ایده‌ آل‌های تحصیلی خود، به دنبال تحصیل در بهترین دانشگاه‌های جهان هستند.

سرانجام لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت

تحصیل در کشورهای خارجی از جمله راه‌های مهاجرت به شمار می‌رود و مقاصد مختلفی پیش روی شما وجود دارند که از برترین آن‌ها می‌توانیم به آلمان، کانادا، آمریکا، فرانسه و… اشاره کنیم. برای مهاجرت تحصیلی باید نسبت به ارائه مدارک مختلفی اقدام کنید که باتوجه‌به دانشگاه کشور مقصد می‌توانند متفاوت باشند. اگر قصد دارید بعد از تحصیل به کشور بازگردید، باید در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت درس بخوانید که در این مقاله به معرفی لیست دانشگاه های خارج از کشور مورد تایید وزارت بهداشت پرداختیم. اگر نیاز به کسب اطلاعات تکمیلی‌تر دارید، می‌توانید با کارشناسان هرمس اپلای در تماس باشید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
برای تایید شدن دانشگاه‌ ها از جانب وزارت بهداشت چه معیاری ضرورت دارد؟
برای اینکه دانشگاهی در لیست تأییدشده‌های وزارت بهداشت قرار بگیرد، به معیارهای مختلفی توجه می‌شود. سنجش این معیارها بر اساس زمان شروع به تحصیل است.
برای تحصیل در دانشگاه‌ های خارجی چه مدارک زبانی نیاز است؟
کشور مقصد شما تعیین‌کننده مدرک زبان خواهد بود. در ابتدا شما باید مشخص کنید در کدام کشور و دانشگاه قصد دارید به تحصیل بپردازید؛ سپس بر اساس آن می‌توانید مقدمات سفر و مهاجرت را بچینید.
اخذ پذیرش تحصیلی چگونه است؟
برای اخذ پذیرش از دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت باید مراحل گوناگونی را پشت سر بگذارید که به طور خلاصه شامل انتخاب کشور مقصد، دریافت ویزای تحصیلی، تهیه مدارک مورد نیاز و مراجعه به سفارت است.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای