کار در قبرس جنوبی

کار در قبرس جنوبی

کار در قبرس جنوبی مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. قبرس جنوبی یکی از برترین کشورها برای مهاجرت بوده که رایج‌ترین راه مهاجرت به این کشور اخذ ویزای کاری است. قبرس جنوبی تنها ویزای کاری جاب آفر صادر می‌کند. از این جهت، متقاضیان کار در این کشور باید در ابتدا از سمت یک کارفرما دعوت‌نامه دریافت کنند. میزان درآمد کارکنان در قبرس جنوبی از اکثر کشورهای شرقی قاره اروپا بالاتر است. در ادامه درباره شرایط کار در قبرس جنوبی بیشتر توضیح خواهیم داد.

کارکنان خارجی پس از چند سال کار در کشور قبرس جنوبی می‌توانند برای اخذ کارت اقامت دائم اقدام کنند. اکثر کارکنان خارجی این کشور در شهر نیکوزیا سکونت دارند؛ چراکه در این شهر راحت‌تر می‌توان کار پیدا کرد. اقتصاد قبرس جنوبی از زمان پیوستن به اتحادیه اروپا به طور قابل توجهی رشد کرده است. از این رو، یافتن یک موقعیت شغلی برای کارجویان خارجی در این کشور کار دشواری به حساب نمی‌آید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

نگاه کلی به وضعیت اشتغال در کشور قبرس جنوبی

هزینه‌های زندگی در قبرس جنوبی از اکثر کشورهای اتحادیه اروپا پایین‌تر است. این موضوع یکی از دلایل اصلی محبوبیت این کشور در میان کارجویان خارجی محسوب می‌شود. قوانین مربوط به جذب نیروی کار خارجی در کشور قبرس جنوبی تقریباً مشابه سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا است. کارفرمایان قبرسی پیش از استخدام کارجویان خارجی باید از وزارت کار این کشور مجوز رسمی دریافت کنند. داشتن تسلط بر زبان یونانی برای کار در قبرس جنوبی نیز الزامی به حساب می‌آید.

در دهه اخیر، برخی از شرکت‌های بین‌المللی در کشور قبرس جنوبی شروع به فعالیت کرده‌اند. بخش قابل توجهی از نیروی کاری فعال در این شرکت‌ها را کارکنان خارجی تشکیل می‌دهند. نرخ بیکاری در کشور قبرس جنوبی زیر هشت درصد است و این کشور نسبت به اکثر کشورهای عضو اتحادیه اروپا نرخ مالیات بر درآمد پایین‌تری دارد.

متقاضیان کار در قبرس جنوبی می‌توانند برای همراهان خود نیز ویزای این کشور را اخذ کنند. افرادی که علاوه بر زبان یونانی، به زبان انگلیسی نیز مسلط هستند، آسان‌تر می‌توانند ویزای کاری قبرس جنوبی را اخذ کنند. دانشجویان خارجی  می‌توانند حین تحصیل در این کشور مشغول به کار شوند، هرچند امکان گرفتن ویزای کاری قبرس در صورت نداشتن مدرک دانشگاهی نیز وجود دارد.

نگاه کلی به وضعیت اشتغال در کشور قبرس جنوبی

شرایط اخذ ویزای کاری کشور قبرس جنوبی

در ابتدا برای دریافت ویزا و مجوز کار در قبرس جنوبی باید از سمت یک کارفرما دعوت‌نامه کاری دریافت کنید. به همین دلیل، کارجویان خارجی باید برای موقعیت‌های شغلی مورد نظر خود درخواست همکاری ارسال کنند تا بعد از بررسی‌های لازم از سوی کارفرما دعوت‌نامه کاری ارسال شود. معمولاً فرایند یافتن موقعیت شغلی و دریافت دعوت‌نامه کاری بین یک تا دو ماه طول می‌کشد. پس از دریافت دعوت‌نامه کاری و جمع‌آوری مدارک مورد نیاز، برای اخذ ویزا می‌توان به اداره مهاجرت کشور قبرس مراجعه کرد.

کارمندان اداره مهاجرت قبرس جنوبی ویزای کاری این کشور را طی دو تا سه هفته صادر می‌کنند. مدت اعتبار ویزای کاری کشور قبرس جنوبی دوازده ماه است. در صورتی که دارندگان ویزای کاری بخواهند پس از پایان اعتبار این ویزا برای تمدید آن اقدام کنند، باید مجدداً به اداره مهاجرت بروند.

کارفرمایان قبرسی پیش از استخدام نیروی کار خارجی باید فرصت شغلی خود را در سطح منطقه اقتصادی اروپا به مدت دوازده هفته آگهی کنند. در صورت که طی این مدت، فرد مناسبی برای استخدام پیدا نشد، کارفرمایان مجاز به استخدام کارجویان خارجی می‌شوند. دارندگان ویزای کاری کشور قبرس جنوبی می‌توانند از خدمات سیستم بهداشت و درمان این کشور استفاده کنند.

لیست مدارک لازم برای اخذ ویزای کاری کشور قبرس

از میان مدارک مهم برای اخذ ویزای کاری کشور قبرس جنوبی می‌توان به دعوت‌نامه کاری و پاسپورت با اعتبار بیش از 180 روز اشاره کرد. داشتن سه قطعه عکس پاسپورتی برای اخذ ویزا جهت کار در قبرس جنوبی نیز ضروری است. هزینه صدور ویزای کاری کشور قبرس جنوبی 60 یورو است که در هنگام دریافت ویزای باید رسید پرداخت این هزینه را به کارکنان اداره مهاجرت ارائه کنید.

مدرک زبان یونانی یکی دیگر از مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کاری کشور قبرس جنوبی است. کارفرمایان قبرسی پس از ارسال دعوت‌نامه کاری باید یک قرارداد کاری تنظیم کنند. ارسال یک نسخه از قرارداد کاری به اداره مهاجرت قبرس جنوبی برای اخذ ویزای کاری ضروری است. متقاضیان دریافت ویزای کاری باید مدارک تحصیلی خود را نیز به زبان یونانی ترجمه کنند.

داشتن گواهی تمکن مالی برای اخذ ویزای کاری نیز الزامی به حساب می‌آید. از میان سایر مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا و مجوز کار در قبرس جنوبی می‌توان به گواهی عدم سوء پیشینه اشاره کرد. داشتن گواهی سلامت نیز یکی دیگر از مدارک مورد نیاز است. متقاضیان دریافت ویزای کاری باید فرم تقاضانامه اخذ ویزا را نیز تکمیل کنند.

 

شرایط کار حین تحصیل در دانشگاه‌های کشور قبرس جنوبی

دانشجویان خارجی حین تحصیل در قبرس می‌توانند در این کشور مشغول به کار شوند. طبق قوانین مهاجرتی کشور قبرس، تمامی دانشجویان بین‌المللی تا بیست ساعت در هفته اجازه کار دارند. برای کار حین تحصیل نیازی به دریافت مجوز جداگانه نیست. کارفرمایان قبرسی برای استخدام کارکنان پاره‌وقت باید یک قرارداد کاری تنظیم کنند. درآمد ماهیانه دانشجویان از طریق کار در قبرس جنوبی به صورت پاره‌وقت حدود 600 یورو است.

از میان رایج‌ترین فرصت‌های شغلی برای دانشجویان خارجی می‌توان به فروشندگی و مسئولیت در کتابخانه اشاره کرد. دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی می‌توانند به عنوان دستیار آموزشی نیز مشغول به کار شوند. برخی از دانشجویان خارجی با داشتن رزومه قوی، از دانشگاه‌های کشور قبرس جنوبی بورسیه تحصیلی دریافت می‌کنند. معمولاً دانشجویان دارای بورسیه تحصیلی مجاز به کار حین تحصیل نیستند.

دانشجویان خارجی معمولاً طی یک تا دو هفته می‌توانند یک موقعیت شغلی ایده‌آل در کشور قبرس جنوبی بیابند. در نظر داشته باشید که تسلط بر زبان یونانی برای شروع به کار در حین تحصیل الزامی است. دانشگاه‌های کشور قبرس جنوبی به دانشجویان خارجی مقطع دکتری حدود 800 یورو بابت انجام فعالیت‌های پژوهشی می‌پردازند.

شرایط کار پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه‌های کشور قبرس جنوبی

طبق قوانین کار در قبرس جنوبی، دانشجویان خارجی تا دو ماه پس از فارغ‌التحصیلی می‌توانند در کشور قبرس سکونت داشته باشند. در صورتی که فرد بتواند طی این مدت فرصت شغلی مورد نظر خود را بیابد، می‌تواند برای تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری اقدام کند. کارفرمایان قبرسی برای استخدام کارجویانی که از دانشگاه‌های این کشور فارغ‌التحصیل شده‌اند، تمایل بیشتری دارند. به طور کلی، دارندگان مدرک از دانشگاه‌های قبرس جنوبی سریع‌تر در این کشور کار پیدا می‌کنند.

پس از یافتن کار در قبرس جنوبی و دریافت پیشنهاد کاری، باید برای تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری به اداره مهاجرت این کشور مراجعه کرد. هزینه تبدیل ویزای تحصیلی کشور قبرس جنوبی به ویزای کاری 40 یورو است. از میان مدارک مورد نیاز برای تبدیل ویزای دانشجویی به ویزای کاری می‌توان به مدرک زبان یونانی اشاره کرد.

طبق آخرین آمار، بیش از پنجاه درصد از دارندگان ویزای تحصیلی پس از فارغ‌التحصیل شدن نسبت به دریافت ویزای کاری کشور قبرس جنوبی اقدام می‌کنند. فرایند تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری یک تا دو هفته طول می‌کشد. برای تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری باید یک قطعه عکس به اداره مهاجرت کشور قبرس تحویل دهید.

بررسی لیست مشاغل مورد نیاز کشور قبرس جنوبی

در هر سال، لیست مشاغل مورد نیاز کشور قبرس جنوبی منتشر می‌شود. کارکنان دارای تخصص در زمینه مشاغل مورد نیاز این کشور راحت‌تر از سایر افراد می‌توانند جاب آفر دریافت کنند. میزان درآمد افراد ماهر در زمینه مشاغل مورد نیاز نیز بیشتر از سایر کارکنان است. از میان مشاغل مورد نیاز کشور قبرس جنوبی می‌توان به پرستاری اشاره کرد. این افراد با کار در قبرس جنوبی حدود 60 هزار یورو در هر سال دستمزد دریافت می‌کنند.

از میان مشاغل مورد نیاز کشور قبرس جنوبی می‌توان به هتلداری و مهندسی عمران نیز اشاره کرد. هتلداران در این کشور طی هر سال 57 هزار یورو درآمد کسب می‌کنند. میزان درآمد مهندسان عمران نیز 73 هزار یورو است. حسابداری نیز یکی دیگر از مشاغل مورد نیاز کشور قبرس جنوبی به حساب می‌آید.

در صورتی که افراد در زمینه مشاغل مورد نیاز دارای تخصص باشند، باید این موضوع را در فرم تقاضانامه اخذ ویزای کاری اعلام کنند. یکی از مشاغل مورد نیاز کشور قبرس جنوبی مدیریت بازرگانی است. در نظر داشته باشید که مدیران بازرگانی در هر ماه حدود چهار هزار و پانصد یورو درآمد دارند.

لیست مشاغل مورد نیاز کشور قبرس جنوبی

میانگین درآمد کارکنان خارجی در کشور قبرس جنوبی و پردرآمدترین مشاغل این کشور

طبق آخرین آمار، افراد خارجی از طریق کار در قبرس جنوبی به طور متوسط دو هزار و هشتصد یورو در هر ماه درآمد کسب می‌کنند. کارکنانی که بیش از سه سال سابقه کاری دارند، بین سی تا پنجاه درصد حقوق بالاتری می‌گیرند. حداقل دستمزد کارکنان خارجی در کشور قبرس جنوبی دوازده هزار یورو است. در قرارداد کاری که پیش از استخدام تنظیم می‌شود، کارفرمایان باید میزان درآمد کارکنان را به طور دقیق مشخص کنند.

از میان مشاغل پردرآمد کشور قبرس جنوبی می‌توان به پزشکی، مهندسی مکانیک و مدیریت مالی اشاره کرد. پزشکان با کار در قبرس جنوبی طی هر ماه حدود 8 هزار یورو درآمد کسب می‌کنند. میزان درآمد مهندسان مکانیک و مدیران بازرگانی در قبرس به ترتیب 7 و 5 هزار یورو است.

میزان درآمد کارکنان خارجی در کشور قبرس با هزینه‌های زندگی تناسب دارد. از این جهت، با کار در این کشور می‌توان تمامی هزینه‌های زندگی را به طور کامل پرداخت کرد. نرخ مالیات بر درآمد در کشور قبرس جنوبی بین بیست تا سی و پنج درصد است. افراد با درآمد بالاتر باید مالیات بیشتری نیز پرداخت کنند.

دریافت کارت اقامت دائم کشور قبرس جنوبی برای کارکنان خارجی

کارکنان خارجی که درآمد سالیانه بالای 36 هزار یورو داشته باشند و به مدت هجده ماه کار در قبرس جنوبی را تجربه کرده باشند، می‌توانند برای اخذ کارت اقامت دائم این کشور اقدام کنند. پرداخت تمامی مالیات‌ها پیش از اقدام برای اخذ کارت اقامت دائم الزامی است. صدور کارت اقامت دائم قبرس جنوبی 530 یورو هزینه در بر دارد.

دارندگان کارت اقامت دائم کشور قبرس جنوبی می‌توانند برای همسر و فرزندان زیر سن قانونی نیز کارت اقامت بگیرند. متقاضیان اخذ کارت اقامت دائم باید از گردش حساب بانکی خود یک گزارش بگیرند. ارائه یک قطعه عکس دیجیتال برای درج روی کارت اقامت دائم کشور قبرس جنوبی نیز الزامی است.

فرایند اخذ کارت اقامت دائم از طریق کار در قبرس جنوبی بین سه تا پنج ماه زمان می‌برد. طی این مدت، کارمندان اداره مهاجرت مدارک ارائه شده توسط کارجویان را به طور دقیق بررسی می‌کنند. در صورت وجود نقص در مدارک ارائه شده، درخواست اخذ کارت اقامت دائم متقاضیان رد می‌شود.

دریافت کارت اقامت دائم کشور قبرس جنوبی برای کارکنان خارجی

دریافت تابعیت و پاسورت قبرس جنوبی از طریق کار در این کشور

پنج سال پس از دریافت کارت اقامت دائم کشور قبرس جنوبی، دارندگان این کارت می‌توانند نسبت به اخذ حق شهروندی نیز اقدام کنند. متقاضیان اخذ تابعیت از طریق کار در قبرس جنوبی باید در اداره مهاجرت این کشور یک درخواست رسمی به ثبت برسانند. فرایند اعطای تابعیت کشور قبرس جنوبی بین هفت تا نه ماه طول می‌کشد. نداشتن سابقه کیفری برای دریافت حق شهروندی قبرس جنوبی الزامی است.

شرکت در آزمون حق شهروندی برای اخذ تابعیت کشور قبرس جنوبی ضروری به حساب می‌آید. پس از دریافت حق شهروندی می‌توان پاسپورت این کشور را نیز گرفت. هزینه صدور پاسپورت کشور قبرس جنوبی 70 یورو است و این پاسپورت صد و بیست ماه اعتبار دارد.

تفاوت های قبرس شمالی و جنوبی

تفاوت های قبرس شمالی و جنوبی

قبرس، زادگاه الهه افسانه‌ای “آفرودیت” و سومین جزیره بزرگ دریای مدیترانه پس از سیسیل و ساردینیا است. این کشور در گوشه شمالی این دریا و در نقطه تلاقی اروپا، آسیا و آفریقا واقع شده و پایتخت آن شهر نیکوزیا می‌باشد.

سخن آخر

گام ابتدایی برای کار در قبرس جنوبی دریافت دعوت‌نامه کاری از سمت کارفرمایان قبرسی است. کارکنان خارجی برای شروع به کار باید به زبان یونانی مسلط باشند. امکان کار حین تحصیل در دانشگاه‌های کشور قبرس جنوبی نیز وجود دارد. کارکنان خارجی می‌توانند هجده ماه پس از شروع به کار در قبرس برای اخذ کارت اقامت دائم این کشور درخواست دهند، البته در صورتی که درآمد سالیانه آن‌ها بالای 36 هزار یورو باشد.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
مدت اعتبار ویزای کاری کشور قبرس چقدر میباشد؟
مدت اعتبار ویزای کاری این کشور دوازده ماه است.
هزینه صدور ویزای کاری کشور قبرس جنوبی چقدر میباشد؟
۶۰ یورو هزینه صدور ویزای کاری میباشد.
چه افرادی میتوانند برای اقامت دائم قبرس جنوبی اقدام کنند؟
کارکنان خارجی که درآمد سالیانه بالای ۳۶ هزار یورو داشته باشند و به مدت هجده ماه کار در قبرس جنوبی را تجربه کرده باشند، می‌توانند برای اخذ کارت اقامت دائم این کشور اقدام کنند.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
عبدالمصور خدام
4 ماه قبل

میخواهم درآنجا بروم برای کار

شقایق میرخانی
پاسخ به  عبدالمصور خدام
3 ماه قبل

سلام عبدالمصور عزیز وقتتون بخیر
در حال حاضر قبرس جنوبی پلنی برای دریافت نیروی کار و متخصص از ایران نداره و سفارتش هم برای نیروی فنی یا نیروی کاری ایران برنامه‌ی کار رو نداره.

کادر هرمس اپلای