تحصیل در قبرس

تحصیل در قبرس

قبرس کشوری زیبا، امن و کم هزینه است. آب و هوای بی نظیر و مناظر دیدنی قبرس همراه با سیستم آموزشی بسیار مدرن آن بدون شک برای ادامه تحصیل مناسب می‌باشد. شما می‌توانید در قبرس در مقطع کارشناسی، ارشد و دکتری تحصیل کنید.

 این کشور یکی از بهترین دانشگاه های اروپا را برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اختیار دارد. که پایتخت آن نیکوزیا و یکی از بزرگترین شهر هایش به نام فاماگوستا دانشگاه های بسیار باکیفیتی را در خود جای داده است. هزینه این دانشگاه ها زیاد نبوده و شما به راحتی می توانید با هزینه بسیار کم از این امکانات استفاده کنید.

 

همکاری هرمس اپلای با وزارت علوم جهت اعزام دانشجو

آنچه در این مقاله می خوانید:

درباره قبرس

قبرس معروف به جواهر مدیترانه در سواحل جنوبی ترکیه و سواحل غربی سوریه، سومین جزیره بزرگ این دریای زیبا است.  این کشور در سال‌های اخیر یک از مهمترین مقاصد گردشگری در حوزه مدیترانه بوده است. جمهوری قبرس اقتصادی پیشرفته داشته که شهروندان آن درآمد بسیار بالایی را دارند. بالا بودن شاخص توسعه انسانی و بهداشتی در این جمهوری باعث شده است که بسیاری برای کار و مهاجرت این کشور زبان یونانی را انتخاب کنند.

قبرس از بنیانگذاران جنبش‌ عدم تعهد و در آسیا قرار گرفته اما از سال ۲۰۰۴ به اتحادیه اروپا پیوسته و واحد پول این کشور نیز به یورو تغییر یافته است. قبرس یکی از بهترین سیستم‌های آموزشی اتحادیه اروپا را در اختیار دارد. تحصیل در قبرس فرصتی است تا در یکی از تاریخی‌ترین کشور جهان با آب و هوای مدیترانه‌ای و ساحل‌های زیبا با آرامش به ادامه زندگی بپردازید.

 

آب و هوای قبرس

بی‌شک یکی از مهمترین جنبه‌های زندگی در قبرس آب و هوای مدیترانه‌ای این کشور است. قبرس آب و هوایی نیمه گرمسیری و لذت بخشی دارد. زمستان قبرس نه خیلی سرد و تابستان‌هایش هم نه خیلی گرم است. به خصوص اگر شما در شهرهای ساحلی سکونت داشته باشید. دمای قبرس بین ۲۵ تا ۱۳ درجه سانتی گراد متغیر است. 

گرمترین روزهای قبرس ۳۵ درجه سانتی گراد هستند. در مجموع می‌توان گفت که دما و آب و هوای قبرس در طول سال ثابت است و تغییر زیادی نمی‌کند. قبرس کشوری است که ۳۰۰ روز آن آفتابی و بی‌شک می‌تواند تجربه بی‌نظیری برای شما جهت زندگی در این کشور باشد.

 

آب و هوای قبرس

بهترین شهرهای قبرس

شهرهای قبرس بزرگ و پرجمعیت نیستند. بزرگترین شهر قبرس نیکوزیا با 800 هزار نفر جمعیت، مرکز فرهنگی و پایتخت قبرس است. این همان جایی است که شما می‌توانید در آن، دانشگاه‌های بسیار با کیفیت و روز دنیا را پیدا کنید، نیکوزیا یک شهر بین المللی است و شما این امکان را دارید که بتوانید در این شهر دانشجویان خارجی بسیاری را مشاهده کنید. از دیگر شهرهای مهم و بزرگ قبرس می‌توان به فاماگوستا، کیرنیا، لارناکا، لیماسول و پافوس اشاره داشت.

 

حقایق جالب در مورد قبرس

  • ✔ مردم قبرس بر خلاف بسیاری از مناطق اروپا که مداوم در رستوران غذا می‌خورند، بیشتر وعده‌های خود را در خانه میل می‌کنند. یک شهروند قبرسی در نیکوزیا تنها یک بار در رستوران مورد علاقه خود غذا می‌خورد.
  • ✔ لقب جزیره قبرس، عشق است، بدین دلیل که محل تولد آفرودیت، الهه عشق را قبرس دانسته اند.
  • ✔ بر اساس داستان‌های اساطیری یونان، قبرس محل زندگی و زمین بازی خدایان بوده است.

   

تحصیل در قبرس

تحصیل در قبرس

قبرسی کشوری است که سیستم آموزشی آن بسیار جامع است. تحصیل در قبرس قطعا می‌تواند برای شما فرصتی برجسته به جهت کشف تاریخ جهان نیز باشد. مردم قبرس به مانند آب و هوای کشورشان بسیار خون گرم و مهمان نواز هستند. گذشته از این موارد یکی مهمترین مواردی که موجب شده است که ما به شما قبرس را پیشنهاد کنیم، فرصت‌های شغلی بی‌شمار برای تمام کسانی که مهارت خوبی در رشته خود دارند می‌باشد.

 البته لازم به ذکر است که رقابت برای کسب شغل‌های خوب چالش بسیار مهمی برای شما خواهد بود. اما نگران نباشید زیرا اگر شما بتوانید توانایی خود را به کارفرمایان قبرسی نشان دهید، بی‌شک این کشور برای شما به کشور فرصت‌ها تبدیل خواهد شد.

علاوه بر جنبه‌های فرهنگی که در قبرس وجود دارد، به شما این امکان داده شده است که بتوانید در دانشگاه‌های برتر قبرس با آرامش به تحصیل بپردازید. دانشگاه‌های قبرس رنکینگ بسیاری خوبی در بین دانشگاه‌های اروپایی داشته و برای بسیاری، قطعا قبرس کشوری است که هیچگاه آن را فراموش نخواهید کرد. در ادامه مواردی را که موجب می‌شود این کشور مقصد بسیار جذابی برای ادامه تحصیل شما باشد را مرور میکنیم.

 • ایرانیان برای سفر به قبرس نیازی به ویزا ندارند.
 • قبرس بسیار به ایران نزدیک است و شما تنها ۳ ساعت با این کشور فاصله خواهید داشت.
 • بسیاری از فرهنگ‌های قبرسی‌ها شبیه ایرانیان است.
 • قبرسی‌ها مردم بسیار مهمان نواز بوده و به ایرانیان احترام زیادی نیز می‌گذارند.
 • کشور قبرس کشور بسیار امنی بوده که جرم و جنایت در آن خیلی کم است.
 • هزینه‌های تحصیل و زندگی در این کشور بسیار پایین می‌باشد. حدود سالانه ۵۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ یورو.
 • قبرس کشوری بسیار فرهنگی با جاذبه‌های طبیعی بیشماری است.
 • زبان انگلیسی زبان دوم مردم قبرس است.

سیستم آموزشی قبرس

سیستم آموزشی قبرس بیشتر به یونان شباهت دارد. قبرس از کشورهایی است که در سال های اخیر در زمینه آموزشی بسیار پیشرفت کرده است. این کشور دارای یک سیستم آموزشی بسیار پیشرفته است. سیستم آموزشی قبرس دو قسمت را شامل می‌شود، که شامل مدارس ابتدایی و متوسطه است. شما می توانید در مدارس خصوصی و یا مدارس دولتی قبرس به تحصیل بپردازید. دولت قبرس هفت درصد از تولید ناخالص داخلی کشور را صرف آموزش و پرورش می‌کند. لازم به ذکر است که پس از دانمارک و سوئد، قبرس سومین کشور است که در جهان بیشترین سهم بودجه کشوری برای آموزش و پرورش خرج می‌شود. دانشگاه‌های قبرس نیز به دو گونه دولتی و خصوصی اداره می‌شوند. تفاوتی بین این دو دانشگاه وجود نداشته و هر دو بسیار با کیفیت هستند.

نمرات دبیرستان برای دانشجویانی که قصد پذیرش در دانشگاه را دارند مهم تلقی نمی‌شود. مهمترین چیزی که در دانشگاه باید ارائه دهید مدرک دیپلم است. از متقاضیان ثبت نام در دانشگاه آزمون ورودی گرفته می‌شود. این آزمون مشخص می‌کند که چه افرادی صلاحیت بیشتری برای ورود به دانشگاه را دارند. همه افراد خارجی چه داخل اتحادیه اروپا و چه خارج از اتحادیه اروپا، باید قبل از ورود به دانشگاه این آزمون را بدهند. این آزمون می‌تواند برای کسانی که مدرک زبان ندارند به نوعی ارزیابی مهارت زبان متقاضیان نیز می‌باشد.

ویزای دانشجویی کانادا

تحصیل در مدارس قبرس برای تمام شهروندان قبرسی که بین ۶ تا ۱۸ سال هستند اجباری است. یکی از مهمترین جنبه‌های مدارس قبرس رایگان بودن آن‌هاست. تمام کلاس‌های درسی قبرس به زبان یونانی برگزار می‌شود. برای تمام افرادی که به این زبان توانایی تکلم ندارند، کلاس‌های زبان برگزار می‌شود. اما قبرس مدارسی نیز به زبان انگلیسی دارد. همچنین مدارسی نیز در قبرس به زبان فرانسوی اداره می‌شوند. شهریه مدارس قبرس زیاد نبوده و چیزی بین ۴۵۰۰ تا ۶۵۰۰ یورو متغیر هستند.

بهترین مدارس قبرس

  • ✔ مدرسه بین المللی آمریکایی در نیکوزیا
  • ✔ مدرسه بین المللی پافوس در پافوس
  • ✔ مدرسه خصوصی میراث فرهنگی در پالودیا
  • ✔ مدرسه انگلیسی زبانان در نیکوزیا
  • ✔ مدرسه زنیون در نیکوزیا
  • ✔ دبیرستان Bulent Ecevit

   

بهترین مدارس قبرس

تحصیل کارشناسی در قبرس

بهترین مقطعی که شما می‌توانید در قبرس به تحصیل بپردازید دوره کارشناسی می‌باشد. شما برای آنکه در این دوره‌ها بتوانید شرکت داشته باشید در ابتدا لازم است که گواهی دبیرستان داشته باشید. به مدرک زبانی هم احتیاج نخواهید داشت. بسیاری از دانشگاه‌های قبرس برای ارزیابی مهارت زبان شما آزمون زبان از شما می‌گیرند. در مجموع باید بگوییم که اگر شما آیلتس ۵ تا ۶ داشته باشید دیگر نیاز به شرکت در این آزمون‌ها را نخواهید داشت.

ویزای تحصیل دانشگاه‌های قبرس در این مقطع ۴ الی ۵ سال می‌باشد. معمولا کلاس‌های درسی در قبرس به صورت بحث، پرسش و پاسخ بوده و شما در این دوره باید دروس را به صورت کنفرانس در حضور دیگر دانشجویان ارائه کنید. مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های دولتی قبرس به صورت رایگان است. اما برای دانشجویانی که از خارج اتحادیه اروپا به قبرس می‌آیند سالانه باید ۷۰۰۰ یورو پرداخت کنند. مهمترین دوره‌هایی که شما میتوانید در دانشگاه‌های قبرس بگذارید شامل موارد زیر می‌باشد.

 • مهندسی عمران
 • پزشکی
 • معماری
 • تغذیه
 • معماری داخلی

تحصیلات تکمیلی در قبرس

تحصیل در مقطع ارشد و دکتری در دانشگاه‌های قبرس بسیار شبیه دیگر مناطق جهان است. شما باید در دوران تحصیل، همیشه در هر کلاس به خوبی آماده باشید. محور اصلی کلاس‌های تحصیلات تکمیلی در قبرس شرکت در بحث‌های کلاسی و گروهی می‌باشد. در بسیاری از کلاس‌ها باید سخنرانی کنید و به جای استاد به تدریس بپردازید.

دانشجویان قبرسی در پایان کلاس‌های خود آزمون و تکالیف خواهند داشت. بسته به رشته یا دوره شما، ممکن است از شما خواسته شود که مقالات تحقیقاتی نیز بنویسید و یا اینکه حتی یک پایان نامه را نیز در اخر دوره‌های درسی خود به دانشگاه تحویل دهید.

 

 

تحصیل کارشناسی ارشد در قبرس

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های قبرس معمولا ۲ سال بوده و شما در این دوره زمانی این امکان را خواهید داشت که در کلاس هایی که به زبان انگلیسی هستند به تحصیل بپردازید. برای آنکه در مقطع ارشد در دانشگاه‌های قبرس تحصیل کنید باید در ابتدا مدرک کارشناسی داشته باشید. معمولا دانشگاه‌های قبرس از شما مدرک زبان نمی‌خواهند اما شما باید در آزمون‌های ورودی که هر دانشگاه برگزار می‌شود بتوانید نمره خوبی بگیرید.

دانشگاه‌های قبرس در مقطع ارشد معمولا به زبان یونانی بوده، اما شما این امکان را دارید که در دانشگاه‌های انگلیسی زبان نیز تحصیل کنید. در پایان دوره ۲ ساله خود شما باید یک کار پژوهشی به دانشگاه تحویل دهید و در روز آخر دانشگاه از پایان نامه خود در حضور دانشجویان، اساتید و خانواده دفاع کنید. تحصیل در دانشگاه‌های قبرس در مقطع ارشد از ۳۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ دلار متغیر است. رشته‌هایی که در دوره کارشناسی ارشد محبوبیت فراوانی در قبرس دارد شامل موارد زیر است.

 • مدیریت جهانگردی
 • ریاضی
 • مدیریت کسب و کار
 • مهندسی الکترونیک
 • اقتصاد

 

تحصیل دکتری در قبرس

تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه‌های قبرس انتخاب بسیار هوشمندانه‌ای است زیرا بیشتر دانشگاه‌های قبرس در این مقطع به زبان انگلیسی هستند. یکی از مهمترین مزیت‌هایی که دانشگاه‌های قبرس به دانشگاه‌های دیگر در مقطع دکتری دارند، هزینه‌های نسبتا پایینشان است که چیزی حدود ۴۰۰۰ تا ۶۰۰۰ دلار سالانه هزینه دارد. 

اما ممکن است که هزینه‌های شما بسته به دانشگاهی که در آن مشغول به تحصیل هستید متغیر باشد. قبرس کشوری غنی از فرهنگ‌ها و ملیت‌ها است و همچنین تاریخی غنی دارد. قبرس می‌تواند جایی باشد که شما با آرامش به کارهای پژوهشی خود بپردازید.

 

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه‌های قبرس

برای پذیرش از دانشگاه‌های قبرس شما باید مدارکی را آماده کرده باشید تا در صورت درخواست دانشگاه یا سفارت به آنان ارائه دهید. این مدارک شامل موارد زیر می‌باشد.

 • ترجمه رسمی انگلیسی مدرک دیپلم و ارشد
 • ترجمه مدارکی که شما در کارگاه‌ها یا دوره‌های تخصصی گذرانده‌اید
 • پاسپورت، شناسنامه و کارت ملی (به صورت اسکن شده)
 • رزومه آپدیت شده
 • ریز نمراتی دانشگاهی شما
 • ۲ الی ۳ توصیه نامه از اساتید
 • تاییدیه مقالات و یا اختراعات شما
 • نمره آیلتس ۶.۵ به بالا

پزشکی و دندانپزشکی در قبرس

پزشکی و دندانپزشکی در قبرس

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه‌های قبرس به دلیل اینکه دانشگاه‌های این کشور ارتباط مستقیمی با دانشگاه‌های اروپایی دارند از اهمیت بیشتری برخوردار است. برای آنکه در دانشگاه‌های قبرس پزشکی بخوانید باید به زبان انگلیسی تسلط داشته باشید. دانشگاه‌های قبرس در زمینه پزشکی قدمت بسیاری دارند و از اعتبار بالایی در اروپا برخوردار هستند.

به طور مثال دانشگاه نیکوزیا رابطه مستقیمی با دانشگاه آنکارا در ترکیه دارد و تبادل دانشجو نیز در این دانشگاه انجام می‌شود. معمولا دوره‌های پزشکی در دانشگاه‌های قبرس ۶ سال است. برای آنکه در این دانشگاه‌ها تحصیل کنید باید مدرک آیلتس ۶.۵ تا ۷ داشته باشید. معمولا هزینه تحصیل در دانشگاه‌های قبرس در رشته پزشکی ۱۲۰۰۰ یورو، دندانپزشکی ۹۰۰۰ یورو، داروسازی ۸۰۰۰ یورو و دامپزشکی چیزی در حدود ۷۵۰۰ یورو می‌باشد.

ویزای تحصیلی قبرس

مسئولیت صادر کردن ویزای‌های دانشجویی برای دانشجویان خارجی که قصد تحصیل در قبرس را دارند بر عهده اداره بایگانی و مهاجرت مدنی دولت قبرس است. به طور کلی دولت قبرس به تمام کسانی که واجد شرایط باشند این ویزاها را صادر می‌کند. مهمترین شرط برای صادر کردن ویزای تحصیلی، پذیرش دانشجو در یک رشته آموزشی در دانشگاهی معتبر است. متقاضیان پس از قبولی در دانشگاه باید برای ویزای دانشجویی اقدام کنند. 

ویزای دانشجویی در قبرس تنها برای دانشجویانی صادر می‌شود که تمام وقت ثبت نام کرده باشند. آن‌ها باید حداقل ۱۲ ترم را در یک ترم ثبت نام کرده باشند. شما برای آنکه ویزای تحصیلی خود را بگیرید باید به سفارت جمهوری قبرس در تهران بروید.

 

هزینه زندگی در قبرس در مقایسه با برخی دیگر از کشورهای اروپایی کاملا معقولانه است. شما با زندگی در قبرس ۱۰.۹۴ درصد کمتر از ایالات متحده هزینه خواهید کرد. متوسط ​​هزینه زندگی دانشجویان خارجی بین ۳۰۰ تا ۶۵۰ یورو در ماه است. در این کشور تغذیه و تاکسی بسیار ارزان بوده و بسیاری از خدمات شهری مانند مترو و اتوبوس نیز به مبلغ‌های بسیار کمی به شما ارائه می‌شود. در زیر هزینه‌های زندگی در قبرس مشاهده فرمایید.

 

خدمات یا کالا

هزینه

خوابگاه

رایگان

اجاره یک اتاق

ماهی 329 دلار

اجاره خانه

ماهی 500  تا 1200 دلار

هزینه خدمات شهری

ماهی 45 دلار

هزینه اینترنت

ماهی 39 دلار

هزینه حمل و نقل شهری

ماهی 40 دلار

3 وعده غذا برای 2 نفر در رستوران

55 دلار

یک ساندویچ همبرگر

6 دلار

بلیط سینما

9 دلار

نوشابه

3 دلار

کاپوچینو

3 دلار

شیر

1.67 دلار

نان

1.5 دلار

بهترین دانشگاه‌های قبرس

قبرس امروزه به خاطر دانشگاه‌هایی با کیفیتی که در اختیار دارد، بیش از پیش متقاضیان تحصیل به خود جلب کرده است. قبرس از دانشجویان بین المللی استقبال میکند. بسیاری از دانشگاه‌های قبرسی دروس خود را به زبان انگلیسی ارائه کرده و این موجب شده است که دانشجویان خارجی بسیاری این کشور را برای مقصد تحصیلی خود انتخاب کنند. بعلاوه، بسیاری از دانشگاه‌های قبرس با دانشگاههای آمریکا، انگلستان و اروپا همکاری‌های مستقیمی دارند. از بهترین دانشگاه‌های قبرس که دارای رنکینگ جهانی هستند می‌توان به موارد زیر اشاره داشت.

 • دانشگاه نیکوزیا در شهر نیکوزیا
 • دانشگاه اروپایی نیکوزیا در شهر نیکوزیا
 • دانشگاه دوگو آکدنیز در فاماگوستا
 • دانشگاه قبرس در نیکوزیا
 • دانشگاه بین المللی قبرس در نیکوزیا
 • دانشگاه یاکین داگو در نیکوزیا
 • موسسه بین المللی مدیریت قبرس در نیکوزیا

در ادامه دو تا از بهترین دانشگاه‌هایی که شما میتوانید در آن انگلیسی نیز تحصیل کنید را در زیر به شما معرفی می‌کنیم.

تحصیل در دانشگاه آمریکایی گیرنه قبرس

دانشگاه آمریکایی گیرنه یک دانشگاه زیبا در گیرنه، شهری در منطقه شمالی قبرس است. این دانشگاه در سال ۱۹۸۵ توسط آقای سرهت آکیپنار تاسیس شد. این دانشگاه از روی دانشگاه‌های آمریکایی نسخه برداری شده است. شعبه‌های بیشماری در دیگر مناطق دنیا از جمله آمریکا، انگلستان، سنگاپور و قبرس از این دانشگاه شما نیز خواهید دید.

 البته شما برای آنکه در این دانشگاه تحصیل کنید باید مدارکی از جمله آیلتس ۶.۵ داشته باشید. تحصیل در این دانشگاه در حدود ۳۰۰۰ تا ۹۰۰۰ یورو بسته به مقطع و رشته شما میتواند متغیر باشد.

تحصیل در دانشگاه شرق نزدیک قبرس

دانشگاه شرق نزدیک یکی از بهترین دانشگاه‌های قبرس در سال‌های اخیر بوده است. این دانشگاه که در قبرس شمالی واقع شده است در سال ۱۹۸۸ توسط سوات گونسل از ترکهای قبرسی تاسیس شد. لازم به ذکر است که این دانشگاه بزرگترین دانشگاه در قبرس شمالی نیز بوده است. هم اکنون چیزی بالغ بر ۲۵۰۰۰ دانشجو در این دانشگاه در حال تحصیل هستند.

هزینه تحصیل در این دانشگاه بسیار معقولانه می‌باشد. شما برای تحصیل در دوره کارشناسی ۵۵۰۰، ارشد ۶۵۰۰ و دکتری باید ۷۵۰۰ یورو سالانه پرداخت کنید. همچنین پزشکی نیز در این دانشگاه می‌توانید بخوانید که هزینه این دوره نیز ۱۲۰۰۰ یورو در سال است.

                                          

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های قبرس

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های قبرس

هزینه‌های تحصیل در دانشگاه قبرس، متغیر است و شما باید خود مستقیماً با مراجعه به دانشگاه هزینه تحصیل را بپرسید. اما دوره‌های تحصیلی در دانشگاه‌های قبرس حدودا از ۳۰۰۰ یورو تا ۱۰.۰۰۰ یورو در سال متغیر هستند. هزینه‌های تحصیلی در دانشگاه‌های قبرس توسط خود دانشگاه تعیین می‌شود و دولت هیچ دخالتی در این امر ندارد. هزینه‌های دانشگاه‌های قبرس با توجه به امکاناتی که این دانشگاه‌ها برای دانشجویان فراهم کرده‌اند زیاد هم گران نیست.

دانشگاه‌های قبرسی دوره‌هایی را در خارج از قبرس دارند و همچنین خوابگاه و اتاق‌های بسیار شیک و با امکاناتی را برای شما فراهم کرده اند. با این حال، این امکان نیز برای شما محیا است که خود بتوانید برای خود مسکن تهیه کنید. 

هزینه‌هایی که شما باید در قبرس برای تحصیل پرداخت کنید ارتباط مستقیمی به سطح تحصیلات (کارشناسی، کارشناسی ارشد)، نوع دانشگاه (دولتی، خصوصی) و رشته دانشگاهی شما نیز خواهد داشت. لیست حدود شهریه دانشگاه‌های قبرس را در زیر می‌توانید مشاهده کنید:

·         کارشناسی (دانشجویان اتحادیه اروپا): رایگان

·         کارشناسی (دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا): ۷۰۰۰ یورو در سال

·         کارشناسی ارشد: ۴۰۰۰ تا ۶۰۰۰ یورو در هر سال برای همه دانشجویان

لازم به ذکر است که شهریه‌های دریافتی در بسیاری از دانشگاه‌های خصوصی مقداری بالاتر نیز می‌باشد.

 

 

نحوه ثبت نام در دانشگاه‌های قبرس

اگر قصد دارید که در دانشگاه‌های قبرس به تحصیل مشغول شوید باید به شما بگوییم که شما باید مدارک لازم برای دانشگاه‌های قبرس را فراهم کنید. از آنجا که هر دانشگاه قوانین خاص خود را دارد، موجب شده است که شما برای آنکه بتوانید در دانشگاه‌های قبرس به تحصیل بپردازید مدارک هر دانشگاه را فراهم کنید.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه‌های قبرس

هر دانشگاهی برای پروسه ثبت نام سیستم خاص خود را دارد. شما میتوانید شرایط ثبت نام در هر دانشگاهی را در وب سایت رسمی ان دانشگاه مشاهده کنید و نیاز دارید که یک سری از مدارک را آماده کنید. بیشتر دانشگاه‌های قبرس این مدارک را از شما درخواست خواهند کرد:

 • اسکن مدارک پبشین دانشگاهی (دبیرستان یا لیسانس)
 • سوابق دوره‌های قبلی شما
 • اسکن گذرنامه و یا شناسنامه
 • رزومه
 • نمرات زبان انگلیسیبرای ورود به دانشگاه های قبرس
 • توصیه نامه‌ها از اساتید (بین ۲-۳)
 • نمونه کار
 • ‌عدم سوء پیشینه
 • عکس پرسنلی (۳ x ۴ (۱۲ عدد
 • گواهی رانندگی (اگر قصد داشته باشید که در قبرس گواهی رانندگی دریافت کنید)
 • گردش مالی ۷۰۰۰ یورویی
 • گواهینامه سلامت
 • کارهای علمی و مقالات
 • انگیزه نامه (SOP)

ممکن است بر اساس دوره یا رشته‌ای که در آن قصد تحصیل دارید مدارک دیگری نیز بخواهند که شامل، GRE، GMAT، LSAT نیز می‌باشد.

 

 

مهلت درخواست برای پذیرش در دانشگاه‌های قبرس

برای تحصیل در دانشگاه‌های قبرس در ابتدا نیاز است که توجه ویژه‌ای به مهلت ثبت نام داشته باشید. آخرین مهلتی که شما برای ثبت نام در قبرس خواهید داشت معمولاً در طول تابستان (ژوئن-ژوئیه) یا زمستان (ژانویه-فوریه) خواهد بود. حتما به خاطر داشته باشید که بعضی از دانشگاه‌ها مهلت درخواست ندارند، این می‌تواند به این معنی باشد که شما هر زمانی که آماده بودید، ثبت نام کنید.

 

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای دانشجویی

برای آنکه ویزای دانشجویی خود را بگیرید لازم است که این مدارک را ارائه دهید:

 • تکمیل فرم ویزای تحصیلی قبرس
 • پرداخت ۱۸ تا ۴۰ پوند
 • فتوکپی پاسپورت که ۲ سال اعتبار داشته باشد به همراه کپی رنگی از آن.
 • چهار قطعه عکس گذرنامه
 • کپی‌ از مدارک تحصیلی
 • مدارک زبان انگلیسی (در صورت امکان)
 • ریزنمرات به همراه ترجمه آن (لازم به ذکر است که شما باید تاییدیه وزارت امور خارجه را هم بگیرید).
 • برگه‌ای که نشان دهد شما قادر به تمکن مالی هستید
 • سلامت پزشکی
 • ‌عدم سوء پیشینه

پس از اینکه شما مدارک خود را به سفارت ارسال کردید، باید از دفتر پذیرش تاریخ مصاحبه و مدارک مورد نیاز درخواست کنید. همچنین لازم به ذکر است که شما باید ۵۰ تا ۱۵۰ یورو هم به دانشگاه مورد نظر پرداخت کرده باشید.

 

مدارک مورد نیاز مصاحبه در سفارت قبرس

پس از آنکه وقت مصاحبه گرفتید، باید مدارک مورد نیاز خود را برای مصاحبه سفارت قبرس اماده کنید، این مدارک شامل موارد زیر است:
• برگه های تایید شده انگلیسی یا ترجمه مدارک تحصیلی
• گذرنامه
• برگه‌عدم سوء پیشینه توسط پلیس کشور
• ضمانت نامه مالی

مدرک زبان برای پذیرش دانشگاه‌های قبرس

بسیاری از دانشگاه‌های قبرس به مدرک زبان احتیاج ندارند. اما اگر شما قصد دارید که در دانشگاه‌های انگلیسی زبان قبرس تحصیل کنید یا اینکه مقطع دکتری خود را در قبرس بگیرید، باید پیش از پذیرش به دانشگاه‌های قبرس، مهارت‌های زبان خود را با شرکت در کلاس های زبان تقویت کنید. شما با گذراندن دوره‌های زبان و گرفتن مدارک معتبر این امکان را خواهید داشت که در دانشگاه‌های انگلیسی زبان قبرس پذیرش بگیرید.

آزمون‌های زبان معتبر که مورد تایید دانشگاه‌های قبرس است:

 • PTE
 • TOEFL
 • IELTS
 • C۱ Advanced
 • C۲ Proficiency

 

مراحل پس از رسیدن به قبرس

مراحل پس از رسیدن به قبرس

بلافاصله پس از رسیدن به قبرس، باید در همان روز اول برای صدور مجوز اقامت موقت به دانشگاه خود مراجعه و سپس در یکی از شعبه‌های مهاجرتی پلیس قبرس نام خود را ثبت کنید. علاوه بر موارد فوق، تمام متقاضیان ویزای تحصیلی در دانشگاه‌های قبرس باید هزینه ثبت نام، شهریه دانشگاه را پرداخت کرده باشید.

 

تحصیل رایگان در قبرس

شما در قبرس چیزی به عنوان تحصیل رایگان نخواهید داشت. اما این امکان را دارید که با مدت زمانی که به کار می‌پردازید بسیاری از هزینه‌های خود را تقبل کنید. همچنین دولت قبرس به دانشجویان واجد شرایط بورسیه تحصیلی و یا کمک هزینه اختصاص داده است.

 هزینه‌های تحصیل در قبرس بسیار کم و دانشگاه‌های آن ارزان و هزینه اقامت در خوابگاه‌های قبرس معمولا رایگان می‌باشد.

 

بورسیه تحصیلی در قبرس

بورسیه‌های تحصیلی در بسیاری از دانشگاه‌های قبرس وجود دارد. دولت قبرس برای کسانی که نمره‌های بسیاری خوبی داشته، شاگرد ممتاز و استعداد درخشان باشند بورسیه‌های تحصیلی در نظر گرفته است. بورسیه‌های تحصیلی قبرس اغلب بدین شکل است که دولت ۵۰ درصد از هزینه‌های دانشجو را تقبل میکند. بورسیه‌های ۱۰۰ درصدی نیز در قبرس وجود دارد که به تعداد معدود دانشجویان با شرایط خاص تعلق میگیرد. لازم به ذکر است که دانشجویان باید دوران تحصیل خود را به موقع به پایان برسانند در غیر این صورت باید هزینه‌های ادامه تحصیل خود به صورت شخصی پرداخت کنند.

چگونه بورسیه تحصیلی قبرس را اخذ کنیم؟

اقامت پس از تحصیل در دانشگاه‌های قبرس

اگر شما قصد دارید که پس از تحصیل در قبرس بمانید لازم به ذکر است که باید ویزای خود را به ویزای کار یا سرمایه‌گذاری تبدیل کنید. ویزای کاری قبرس نیز به مانند تمام کشورهای اتحادیه اروپا بدین صورت است که باید در ابتدا پیشنهاد شغلی از یک کارفرما داشته باشید. پس از اینکه تمام شرایط کار در قبرس را داشتید می توانید با ویزای کار خود به مشغول شوید. ویزای کاری قبرس یک‌ساله بوده اما این امکان را دارید که بتوانید با تمدید آن و ۵ سال اقامت در قبرس اقامت دائم نیز دریافت کنید.

سرمایه‌گذاری یا خرید خانه در قبرس نوع دیگری از اقامت دائم در این کشور است. اقامت دریافتی شما نیز رابطه مستقیمی با میزان سرمایه‌گذاری شما خواهد داشت. دولت قبرس برای اینگونه سرمایه‌گذاری اقامتی ۶ ماهه تا ۳ساله را به شما اعطاء می‌کند. می‌توانید پس از ۵ سال اقام در قبرس، اقامت دائم را دریافت کنید.

 

سوالات متداول 

بله – شما میتوانید در قبرس در هنگام تحصیل به کار بپردازید.

هزینه‌ای که شما برای ویزای دانشجویی بپردازید متغیر است. این هزینه می‌تواند در حدود ۴۰ یورو باشد

 ۲ تا ۳ ماه پیش از شروع دوره جدید ترم دانشگاهی در دانشگاه‌های قبرس برای دریافت ویزا اقدام کنید.

هیچ محدودیتی برای شما در نظر گرفته نشده است. شما می‌توانید از فن آوری، مراقبت‌های بهداشتی، حسابداری، مدیریت بازرگانی گرفته تا زبان یونانی و هنر را در دانشگاه‌های قبرس تحصیل کنید.

بله – شما به عنوان دانشجو می‌توانید در هفته چیزی در حدود ۲۰ ساعت برای دانشجویان کارشناسی و ارشد و ۳۰ ساعت در مقطع دکتری به کار مشغول باشید.

متوسط ​​حقوق یک دانشجو در قبرس ۵ یورو است. ممکن است که حقوق شما براساس تسلط به زبان انگلیسی یا یونانی و همچنین مهارت های شما تغییر کند و دستمزد بالاتری را برای شما به همراه داشته باشد.

خیر – با اینکه قبرس در اتحادیه اروپا واقع شده است اما جزء کشورهای شینگن حساب نمی‌شود.

اکثر مردم قبرس مسیحی ارتدکس هستند، در حالی است که اقلیت ترک‌های قبرس مسلمان هستند.

جمع بندی

دانشگاه‌های قبرس یکی از بهترین دانشگاه‌های اروپا هستند و شما می‌توانید با هزینه بسیار کمی در این دانشگاه تحصیل کنید. هزینه تحصیل در دانشگاه های قبرس از 5000 تا 10000 دلار در سال متغیر است. بیشتر دانشگاه های قبرس به غیر از دانشگاه های انگلیسی زبان و مقطع دکتری نیازی به مدرک زبان ندارند.

شما می توانید حتی در دوران تحصیل خود 20 الی 30 ساعت در هفته مشغول به کار باشید. با دریافت پیشنهاد شغلی و تغییر ویزای خود به ویزای کاری این امکان را دارید که پس از 5 سال اقامت قبرس را نیز دریافت کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *