ترکیه

تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه 2020

اگر شما به دنبال مکانی هستید که بتوانید دوره ی کارشناسی ارشد خود را تکمیل کنید، ترکیه می تواند گزینه بسیار خوبی پیش روی شما باشد. سیستم دانشگاهی در ترکیه عمدتا از سیستم آمریکایی مدل سازی شده است که می توان با دو سال تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه، مدرک خود را به دست آورد. بنابراین، بسته به مکان و هدفی که شما در ذهن دارید، تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه می توانند راهی موفقیت آمیز برای ادامه ی تحصیل شما باشند.

شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه

مدت زمان تحصیل در ترکیه در مقطع ارشد دانشگاه های ترکیه تقریبا 2 سال می باشد و شما باید 120 واحد را بگذرانید. از آن جایی که ترکیه از متقاضیان پیوستن به اتحادیه اروپا می باشد و همچنین دارای مناظر طبیعی و تاریخی بسیار زیادی می باشد لذا مقصد بسیاری از دانشجویان تحصیلات تکمیلی می باشد.

هم اکنون سالیانه نزدیک به 90 هزار نفر در دانشگاه های ترکیه ثبت نام می کنند و مشغول به تحصیل می شوند. جدا از بخش طبیعت و زندگی آرام در ترکیه شهریه دانشگاه ها نیز در این مقطع بسیار پایین می باشد.

معمولا در پایان دوره باید پایان نامه ارائه کنید که به مانند ایران دارای دفاع می باشد. البته تعدادی از رشته ها دارای پایان نامه نمی باشند و شما باید به صورت عملی کار انجام بدهید.

جدا از مدرک زبان تافل یا آیلتس داشتن مدرک زبان ترکی TOMER یکی از مدارک بسیار مهم جهت پذیرش در مقاطع تحصیلات تکمیلی می باشد. طبیعتا با داشتن نمرات بیشتر شانس بالاتری خواهید داشت.

اکثر دانشگاه ها برای ورود یک آزمون برگزار می کنند که نمره ای بین 50 تا 55 را برای قبولی می خواهند. این آزمون ALES نام دارد. بعضی از دانشگاه ها آزمون هایی مانند GMAT و یا GRE را نیز به جای این آزمون قبول دارند.

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه

بهترین دانشگاه های ترکیه نیز بر اساس رنک بندی QS به صورت زیر است:

 • دانشگاه کوچ
 • دانشگاه بیلکنت
 • دانشگاه سابانجی
 • دانشگاه فنی خاورمیانه
 • دانشگاه بوغازیچی
 • دانشگاه فنی استانبول

نحوه درخواست در دانشگاه های ترکیه

هرکدام از دانشگاه های ترکیه دارای سیستم منحصر به فرد در وب سایت خود است که اجازه می دهد تا دانشجویان در رشته خود درخواست و ثبت نام کنند. بنابراین، هنگامی که دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب می کنید، می توانید درخواست خود را مرور کنید و مطالب خود را در آنجا ارائه دهید.

مدارک لازم برای تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه

 • اسکن مدرک کارشناسی
 • رزومه/ سابقه دوره های قبلی شما
 • اسکن گذرنامه و گواهی تولد شما
 • نمره ی آزمون زبان
 • توصیه نامه
 • نمونه کارها و فعالیت های قبلی تحصیلی مانند : مقاله ها یا ترجمه ها و …

لازم به ذکر است که حتما انگلیسی را از طریق دوره آمادگی زبان انگلیسی بهبود ببخشید. اگر شما در یک دوره برای تحصیل در ترکیه شرکت می کنید، باید اثبات کنید که مهارت های زبان شما به اندازه کافی مناسب برای شرکت در کلاس ها و درک سخنرانی ها می باشد. این دوره ها همچنین برای هر یک از آزمون های زبان انگلیسی که دانشگاه ها نیاز دارند ،آماده می شوند.

با این حال، شما همیشه باید وب سایت دانشگاه خود را بررسی کنید و از ارائه ی رشته های تحصیلی در کشور ترکیه مطلع شوید.

 تعدادی از رشته های دوره ی کارشناسی ارشد در ترکیه

-کشاورزی و جنگلداری – علوم کاربردی و حرفه ای -هنر، طراحی و معماری – مدیریت کسب و کار- علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات – فناوری مهندسی- مطالعات محیطی و علوم زمین شناسی – روزنامه نگاری و رسانه  – حقوق – علوم طبیعی و ریاضیات – علوم اجتماعی – پزشکی و بهداشت

هزینه های تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه

دانشگاه های دولتی

تحصیل در رشته ها با زبان انگلیسی پر هزینه تر از زبان ترکی می باشد. تحصیل به زبان ترکی معمولا بین 300 تا 600 دلار است و تحصیل به زبان انگلیسی بین 600 تا 900 دلار می باشد. شهریه دانشگاه های خصوصی نیز بیشتر از دانشگاه های دولتی است.

دولت ترکیه نیز بورسیه های مختلفی را ارائه می دهد که متناسب با کشور مبدا و همچنین شرایط شما می باشد. با دریافت این بورسیه ها می توانید هزینه های زندگی خود را تامین کنید.

دانشگاه های خصوصی

هزینه سالانه در دانشگاه های پایه معمولا 6000 دلار (آمریکا) تا 20،000 دلار (آمریکا) است. با این حال، دانشگاه های پایه همچنین دانشجویان زیادی را با کمک هزینه تحصیلی که 30 تا 40 درصد از هزینه تحصیل در ترکیه آنها را پوشش می دهد، فراهم می کند.

سال تحصیلی

سال تحصیلی در ترکیه بر اساس دو ترم است و از اکتبر تا ماه ژوئن اجرا می شود.

فرصت های تحصیلات تکمیلی

پس از فارغ التحصیلی، دانشجویان بین المللی ممکن است فرصت هایی برای استخدام به عنوان محققان یا کارکنان دانشگاه ها، به خصوص دانشگاه هایی با برنامه های آموزش داده شده در زبان انگلیسی پیدا کنند. دانش آموزان ترکی و دانشجویان بین المللی با مهارت های خوب زبان ترکی، فرصت های شغلی دیگر را نیز پیدا خواهند کرد.

توجه: این مقاله صرفا جهت اطلاع رسانی می باشد و موسسه مهاجرتی هرمس اپلای در این زمینه خدماتی ارائه نمی دهد

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *