اگر شما به دنبال مکانی هستید که بتوانید دوره ی کارشناسی ارشد خود را تکمیل کنید، ترکیه می تواند گزینه بسیار خوبی پیش روی شما باشد. ترکیه، علاوه بر داشتن چندین دانشگاه عالی رتبه که بسیاری از آنها برنامه های تحصیلی انگلیسی را ارائه می دهند، دانشگاه ها و کالج هایی با همکاری با موسسات همسایه در سرتاسر ترکیه و سایر نقاط جهان شناخته شده اند. سیستم دانشگاهی در ترکیه عمدتا از سیستم آمریکایی مدل سازی شده است که می توان با دو سال تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه، مدرک خود را به دست آورد. بنابراین، بسته به مکان و هدفی که شما در ذهن دارید، تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه می توانند راهی موفقیت آمیز برای ادامه ی تحصیل شما باشند.

چرا در ترکیه تحصیل کنیم ؟

در ترکیه، شما می توانید تخصص در زمینه های مختلف و موضوعات متنوع را بدست آورد. در طول تاریخ، ترکیه همواره در زمینه علوم، هنر و معماری همکاری منحصر به فرد داشته است. حتی امروزه، با مراکز توسعه فن آوری خود در همه دانشگاه های بزرگ ظاهر می شود، دانش آموزان در همه جا می توانند موضوعاتی را پیدا کنند که به آنها بیشتر علاقه مند شوند.

با توجه به موقعیت جغرافیایی منحصر به فرد آن، تعداد زیادی از شهرهای متنوع ترکیه وجود دارند که هر کدام دارای شخصیت و جذابیت خاص خود هستند. از جمله شهرهای بزرگ ترکیه که دانشجویان می توانند انتخاب کنند می توان به ازمیر و استانبول و آنکارا اشاره کرد.

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه :

دانشگاه بلکینت

دانشگاه استانبول Sehir

دانشگاه یاسر

دانشگاه استانبول آیدین

دانشگاه اقتصاد ازمیر

دانشگاه بیکنت

دانشگاه اوکان

نحوه درخواست در دانشگاه های ترکیه

هرکدام از دانشگاه های ترکیه دارای سیستم منحصر به فرد در وب سایت خود است که اجازه می دهد تا دانشجویان در رشته خود درخواست و ثبت نام کنند. بنابراین، هنگامی که دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب می کنید، می توانید درخواست خود را مرور کنید و مطالب خود را در آنجا ارائه دهید.

مدارک لازم برای تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه :

– اسکن مدرک کارشناسی

– رزومه/ سابقه دوره های قبلی شما

– اسکن گذرنامه و گواهی تولد شما

– نمره ی آزمون

-توصیه نامه

– نمونه کارها و فعالیت های قبلی تحصیلی مانند : مقاله ها یا ترجمه ها و …

لازم به ذکر است که حتما انگلیسی را از طریق دوره آمادگی زبان انگلیسی بهبود ببخشید. اگر شما در یک دوره برای تحصیل در ترکیه شرکت می کنید، باید اثبات کنید که مهارت های زبان شما به اندازه کافی مناسب برای شرکت در کلاس ها و درک سخنرانی ها می باشد. این دوره ها همچنین برای هر یک از آزمون های زبان انگلیسی که دانشگاه ها نیاز دارند ،آماده می شوند.

با این حال، شما همیشه باید وب سایت دانشگاه خود را بررسی کنید و از ارائه ی رشته های تحصیلی در کشور ترکیه مطلع شوید.

 تعدادی از رشته های دوره ی کارشناسی ارشد در ترکیه :

-کشاورزی و جنگلداری – علوم کاربردی و حرفه ای -هنر، طراحی و معماری – مدیریت کسب و کار- علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات – فناوری مهندسی- مطالعات محیطی و علوم زمین شناسی – روزنامه نگاری و رسانه  – حقوق – علوم طبیعی و ریاضیات – علوم اجتماعی – پزشکی و بهداشت

هزینه ها :

هزینه سالانه در دانشگاه های پایه معمولا 6000 دلار (آمریکا) تا 20،000 دلار (آمریکا) است. با این حال، دانشگاه های پایه همچنین دانشجویان زیادی را با کمک هزینه تحصیلی که 30 تا 40 درصد از هزینه تحصیل در ترکیه آنها را پوشش می دهد، فراهم می کند.

سال تحصیلی

سال تحصیلی در ترکیه بر اساس دو ترم است و از اکتبر تا ماه ژوئن اجرا می شود.

فرصت های تحصیلات تکمیلی

پس از فارغ التحصیلی، دانشجویان بین المللی ممکن است فرصت هایی برای استخدام به عنوان محققان یا کارکنان دانشگاه ها، به خصوص دانشگاه هایی با برنامه های آموزش داده شده در زبان انگلیسی پیدا کنند. دانش آموزان ترکی و دانشجویان بین المللی با مهارت های خوب زبان ترکی، فرصت های شغلی دیگر را نیز پیدا خواهند کرد.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − یازده =