بورسیه تحصیلی آمریکا

بورسیه تحصیلی آمریکا

امریکا کشوری چند فرهنگی است و از سراسر جهان مهاجر می پذیرد؛ بعلاوه بهترین دانشگاه های دنیا را داراست، و آرمان دانشجویان سراسر جهان این است که بتوانند برای ادامه تحصیل به این کشور بروند. بورسیه تحصیلی آمریکا و تحصیل در آمریکا نیز یکی از مهمترین دغدغه های این دانشجویان است تا بتوانند به صورت رایگان، تحصیل کنند و به دلیل هزینه های سنگین دانشگاه، از تحصیل باز نمانند. دیگر آنکه اعتبار بالای دانشگاه های آمریکا ، مدارک تحصیلی آنها را نیز معتبر کرده، و فارغ التحصیلان از این دانشگاه ها، آینده شغلی بهتری خواهند داشت. در این مقاله به بررسی شرایط اخذ بورسیه تحصیلی آمریکا و انواع در سال 2021 می پردازیم.

همکاری هرمس اپلای با وزارت علوم جهت اعزام دانشجو

چرا بورسیه تحصیلی آمریکا

امریکا دلایل ویژه خود را برای توجه و ارزش قائل شدن برای دانشجویان دارد. بورسیه تحصیلی آمریکا از آن روست که برای این کشور، هر دانشجو، صاحب یک ایده است، و ورود دانشجو از سایر کشورها، یعنی ورود ایده های جدید به امریکا. بنابراین این کشور برای جذب دانشجویان صاحب ایده، مصر بوده و به ایشان بورسیه نیز تعلق می دهد.

بورسیه تحصیلی آمریکا، بر اساس توانمندی و شایستگی دانشجویان محاسبه و به آنها تعلق می گیرد. بورسیه های کامل، نه تنها دانشجو را از پرداخت شهریه دانشگاه معاف می کند، بلکه حتی پاسخگوی خرج زندگی دانشجو نیز خواهد بود. در نوع ضعیف تر بورسیه، دانشجو تنها از پرداخت بخشی از شهریه معاف می شود. اما بطور کلی، هزینه هایی همچون کتابخانه، استفاده از سایت کامپیوتر، استفاده از ورزشگاه ها و خدمات ورزشی، بر عهده دانشجو است.

شرایط کسب بورسیه تحصیلی آمریکا

شرایط کسب بورسیه تحصیلی آمریکا

شرایط کسب بورسیه تحصیلی امریکا که در زیر می آید، کلی است و هرچند دانشجوی متقاضی موارد بیشتری از این شرایط را در رزومه خود داشته باشد، شانس بیشتری برای کسب بورسیه تحصیلی آمریکا به دست خواهد آورد:

 • معدل بالا در دوره های تحصیلات تکمیلی یا آخرین مدرک تحصیلی.

 • فارغ التحصیلی از دانشگاه یا موسسه آموزشی معتبر.

 • داشتن مقالات علمی و پژوهش منتشر شده در نشریات بین المللی.

 • ثبت اختراع.

 • حضور در همایش های علمی و معتبر.

 • حضور در مسابقات علمی.

 • داشتن هر نوع رزومه علمی و تحقیقاتی متمایز کننده.

بورسیه تحصیلی آمریکا برای دانشجویان نیازمند در کشورهای درحال توسعه

امریکا به دانشجویان نیازمند و شایسته در کشورهای درحال توسعه بورسیه تحصیلی ارائه می دهد. علاوه بر رزومه قوی، برای اثبات وضعیت مالی آنها گواهی هایی از ایشان درخواست می شود. مانند گواهی برای:

 • ✔ درآمد کل خانواده دانشجو در یک سال.

 • درآمد شخصی دانشجو در یک سال.

 • متوسط هزینه های زندگی دانشجو در یک سال.

 • مدارک سرمایه دانشجو و خانواده او.

 • منابع درآمد و تأمین هزینه دانشجو برای تحصیل و زندگی (غیر از بورسیه تحصیلی).

بورسیه تحصیلی آمریکا در مقطع لیسانس

این بورسیه برای دانش آموزانی با معدل بالا، و دانش بالای زبان که شرایط عالی ای داشته باشند، در همان ابتدای ورود به دانشگاه اعطاء می شود. اما سایر دانشجویان می توانند وارد امریکا شده، و پس از یک یا دو ترم درس خواندن و مشخص شدن معدل بالای آنها، درخواست بورسیه تحصیلی و کمک تحصیلی داشته باشند.

دانش آموزانی با این رزومه: حداقل معدل 16، آیلتس 6.5 و تافل 79، می توانند بورسیه ای دریافت کنند که بین 30 تا 80 درصد شهریه را آف کند. اما دانش آموزانی با این رزومه: معدل بالای 18، تافل 100، SAT با نمره 1050، و بدون گپ تحصیلی، می توانند بورسیه تحصیلی بهتری به دست آورند.

بورسیه تحصیلی آمریکا از لیسانس به دکترا

برای دانشجویانی که اهل مطالعه و تحقیق و پژوهش هستند، این امکان وجود دارد که با رزومه پژوهشی قوی خود، نمرات عالی و چند مقاله ISI به صورت مستقیم درخواست بورسیه تحصیلی از لیسانس به دکترا داشته باشند. در این روش از فرصت مطالعاتی، Award، بورس تحقیقاتی، دستیار تدریسTA، و دستیار پژوهشRA استفاده می شود.

بورسیه تحصیلی آمریکا در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا

برخلاف بورسیه دوره کارشناسی، بورسیه مقاطع بالاتر می بایست در همان ابتدای پذیرش تحصیلی آمریکا ، با توجه به دانشگاه و رشته انتخابی درخواست شود، و دانشگاه با توجه به امتیازات و رزومه دانشجو، تصمیم می گیرد که آیا با درخواست بورسیه موافقت کند یا خیر، و دانشجو، شایستگی کدام نوع بورسیه را داراست.

بورسیه تحصیلی آمریکا بر اساس بودجه های تحقیقاتی

برخی دانشگاه ها و رشته ها، برای اساتید خود بودجه های تحقیقاتی در نظر می گیرند. اساتید بر اساس توانمندی دانشجو و علاقمندی های تحقیقاتی او، او را به دانشگاه معرفی کرده، و در ازای همکاری در پروژه های تحقیقاتی، بخشی از بودجه به این دانشجو اختصاص می یابد. این نوع کمک درسی می تواند پس از ورود به امریکا و پس از گذشت یک یا دو ترم اتفاق بیافتد.

بطور کلی اگر صاحب ایده تحقیقاتی و علمی باشید و رزومه علمی و مقاله منتشر شده در ژورنال های معتبر داخلی و خارجی داشته باشید، شانس بالایی برای دریافت بورسیه تحصیلی آمریکا خواهید داشت.

بورسیه تحصیلی آمریکا بر اساس بودجه های تحقیقاتی

هزینه های تحصیل و زندگی در آمریکا

هزینه های دانشگاه در آمریکا متفاوت است. دانشگاه های دولتی هزینه کمتری نسبت به دانشگاه های خصوصی دارند. بعلاوه رشته های مختلف نیز شهریه های متفاوتی دارند. می توان بازه شهریه دانشگاه های امریکا را بین 5هزار تا 30هزار دلار در سال برآورد کرد. اما حتی اگر دانشجویی موفق به کسب بورسیه تحصیلی ای شود که او را از شهریه معاف بکند، باید هزینه های زندگی شخصی اش را درنظر بگیرد.

مقاله پیشنهادی : دانشگاه های آمریکا 

سوالات خود را در بخش دیدگاه از ما بپرسید

8 پاسخ

  1. سلام .می توان بازه شهریه دانشگاه های امریکا را بین 5هزار تا 30هزار دلار در سال برآورد کرد. اما حتی اگر دانشجویی موفق به کسب بورسیه تحصیلی ای شود که او را از شهریه معاف بکند، باید هزینه های زندگی شخصی اش را درنظر بگیرد.

 1. سلام
  بعد از امریکا که فرمودید امکان صدور ویزا براش ممکن نیست کدوم کشور رو توصیه میکنین؟

  1. در حال حاضر برای کشوهایی مثل آلمان کانادا و استرالیا برای مهاجرت کاری میشه اقدام کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *