بورسیه تحصیلی آمریکا

بورسیه تحصیلی آمریکا

امریکا کشوری چند فرهنگی است و از سراسر جهان مهاجر می پذیرد؛ بعلاوه بهترین دانشگاه های دنیا را داراست، و آرمان دانشجویان سراسر جهان این است که بتوانند برای ادامه تحصیل به این کشور بروند. بورسیه تحصیلی آمریکا و تحصیل در آمریکا نیز یکی از مهمترین دغدغه های این دانشجویان است تا بتوانند به صورت رایگان، تحصیل کنند و به دلیل هزینه های سنگین دانشگاه، از تحصیل باز نمانند. دیگر آنکه اعتبار بالای دانشگاه های آمریکا، مدارک تحصیلی آنها را نیز معتبر کرده، و فارغ التحصیلان از این دانشگاه ها، آینده شغلی بهتری خواهند داشت. در این مقاله به بررسی شرایط اخذ بورسیه تحصیلی آمریکا و انواع آن در سال 2023 می پردازیم.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

چرا بورسیه تحصیلی آمریکا

امریکا دلایل ویژه خود را برای توجه و ارزش قائل شدن برای دانشجویان دارد. بورسیه تحصیلی آمریکا از آن روست که برای این کشور، هر دانشجو، صاحب یک ایده است، و ورود دانشجو از سایر کشورها، یعنی ورود ایده های جدید به امریکا. بنابراین این کشور برای جذب دانشجویان صاحب ایده، مصر بوده و به ایشان بورسیه نیز تعلق می دهد.

بورسیه تحصیلی آمریکا، بر اساس توانمندی و شایستگی دانشجویان محاسبه و به آنها تعلق می گیرد. بورسیه های کامل، نه تنها دانشجو را از پرداخت شهریه دانشگاه معاف می کند، بلکه حتی پاسخگوی خرج زندگی دانشجو نیز خواهد بود. در نوع ضعیف تر بورسیه، دانشجو تنها از پرداخت بخشی از شهریه معاف می شود. اما بطور کلی، هزینه هایی همچون کتابخانه، استفاده از سایت کامپیوتر، استفاده از ورزشگاه ها و خدمات ورزشی، بر عهده دانشجو است.

شرایط کسب بورسیه تحصیلی آمریکا

شرایط کسب بورسیه تحصیلی امریکا که در زیر می آید، کلی است و هرچند دانشجوی متقاضی موارد بیشتری از این شرایط را در رزومه خود داشته باشد، شانس بیشتری برای کسب بورسیه تحصیلی آمریکا به دست خواهد آورد:

 • ✔معدل بالا در دوره های تحصیلات تکمیلی یا آخرین مدرک تحصیلی.
 • ✔فارغ التحصیلی از دانشگاه یا موسسه آموزشی معتبر.
 • ✔داشتن مقالات علمی و پژوهش منتشر شده در نشریات بین المللی.
 • ✔ثبت اختراع.
 • ✔حضور در همایش های علمی و معتبر.
 • ✔حضور در مسابقات علمی.
 • ✔داشتن هر نوع رزومه علمی و تحقیقاتی متمایز کننده.

بورسیه تحصیلی آمریکا برای دانشجویان نیازمند در کشورهای درحال توسعه

امریکا به دانشجویان نیازمند و شایسته در کشورهای درحال توسعه بورسیه تحصیلی ارائه می دهد. علاوه بر رزومه قوی، برای اثبات وضعیت مالی آنها گواهی هایی از ایشان درخواست می شود. مانند گواهی برای:

 • ✔ درآمد کل خانواده دانشجو در یک سال.
 • ✔درآمد شخصی دانشجو در یک سال.
 • ✔متوسط هزینه های زندگی دانشجو در یک سال.
 • ✔مدارک سرمایه دانشجو و خانواده او.
 • ✔منابع درآمد و تأمین هزینه دانشجو برای تحصیل و زندگی (غیر از بورسیه تحصیلی).

بورسیه تحصیلی آمریکا در مقطع لیسانس

این بورسیه برای دانش آموزانی با معدل بالا، و دانش بالای زبان که شرایط عالی ای داشته باشند، در همان ابتدای ورود به دانشگاه اعطاء می شود. اما سایر دانشجویان می توانند وارد امریکا شده، و پس از یک یا دو ترم درس خواندن و مشخص شدن معدل بالای آنها، درخواست بورسیه تحصیلی و کمک تحصیلی داشته باشند.

دانش آموزانی با این رزومه: حداقل معدل 16، آیلتس 6.5 و تافل 79، می توانند بورسیه ای دریافت کنند که بین 30 تا 80 درصد شهریه را آف کند. اما دانش آموزانی با این رزومه: معدل بالای 18، تافل 100، SAT با نمره 1050، و بدون گپ تحصیلی، می توانند بورسیه تحصیلی بهتری به دست آورند.

بورسیه تحصیلی آمریکا از لیسانس به دکترا

برای دانشجویانی که اهل مطالعه و تحقیق و پژوهش هستند، این امکان وجود دارد که با رزومه پژوهشی قوی خود، نمرات عالی و چند مقاله ISI به صورت مستقیم درخواست بورسیه تحصیلی از لیسانس به دکترا داشته باشند. در این روش از فرصت مطالعاتی، Award، بورس تحقیقاتی، دستیار تدریسTA، و دستیار پژوهشRA استفاده می شود.

بورسیه تحصیلی آمریکا در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا

برخلاف بورسیه دوره کارشناسی، بورسیه مقاطع بالاتر می بایست در همان ابتدای پذیرش تحصیلی آمریکا ، با توجه به دانشگاه و رشته انتخابی درخواست شود، و دانشگاه با توجه به امتیازات و رزومه دانشجو، تصمیم می گیرد که آیا با درخواست بورسیه موافقت کند یا خیر، و دانشجو، شایستگی کدام نوع بورسیه را داراست.

بورسیه تحصیلی آمریکا بر اساس بودجه های تحقیقاتی

برخی دانشگاه ها و رشته ها، برای اساتید خود بودجه های تحقیقاتی در نظر می گیرند. اساتید بر اساس توانمندی دانشجو و علاقمندی های تحقیقاتی او، او را به دانشگاه معرفی کرده، و در ازای همکاری در پروژه های تحقیقاتی، بخشی از بودجه به این دانشجو اختصاص می یابد. این نوع کمک درسی می تواند پس از ورود به امریکا و پس از گذشت یک یا دو ترم اتفاق بیافتد.

بطور کلی اگر صاحب ایده تحقیقاتی و علمی باشید و رزومه علمی و مقاله منتشر شده در ژورنال های معتبر داخلی و خارجی داشته باشید، شانس بالایی برای دریافت بورسیه تحصیلی آمریکا خواهید داشت.

هزینه های تحصیل و زندگی در آمریکا

هزینه های دانشگاه در آمریکا متفاوت است. دانشگاه های دولتی هزینه کمتری نسبت به دانشگاه های خصوصی دارند. بعلاوه رشته های مختلف نیز شهریه های متفاوتی دارند. می توان بازه شهریه دانشگاه های امریکا را بین 8 هزار تا 55 هزار دلار در سال برآورد کرد. اما حتی اگر دانشجویی موفق به کسب بورسیه تحصیلی ای شود که او را از شهریه معاف بکند، باید هزینه های زندگی شخصی اش را درنظر بگیرد.

نکات مهم در ارتباط با دریافت بورسیه و تحصیل در آمریکا

قبل از این که برای بورسیه تحصیلی آمریکا اقدام کنید، باید مواردی را که در زیر گفته شده است، بررسی کنید و بدانید در صورت داشتن این شرایط می‌توانید بورسیه آمریکا را دریافت کنید. بیایید کمی دقیق‌ تر به معیارهای شایستگی دریافت بورسیه تحصیل در آمریکا نگاهی بیندازیم.

 • فهم برنامه دریافت بورسیه: بسیاری از متقاضیان در تعبیر اطلاعاتی که برای بورسیه تحصیلی در آمریکا ارائه شده است، اشتباه می‌کنند. شما باید بتوانید اطلاعات بورسیه تحصیلی را به دست آورید و بدانید این موضوع کاملاً متفاوت با ضرب ‎الاجل‌ های ثبت‌ نامی است که از سوی دانشگاه‌ها مشخص می‌شود.
 • شرایط پذیرش: مورد دیگری که باید برای دریافت بورسیه تحصیلی در نظر داشته باشید، این است که بورسیه‌ های تحصیلی متفاوتی برای دانشجویان بین‌ المللی وجود دارند و این ‌گونه نیست که شرایط پذیرش در تمام آن‌ها مشابه با یکدیگر باشند. از این ‌رو، بهتر است قبل از فرستادن درخواست خود شرایط دریافت بورسیه در دانشگاه مورد نظرتان را به دقت بررسی کنید تا بتوانید معیارهای اعطای بورسیه را پوشش دهید.
 • نمرات آزمون شما اهمیت بیشتری دارد یا معدل کارشناسی؟ زمانی که برای بورسیه تحصیلی آمریکا درخواست می‌فرستید، چیزی که بیشتر از همه برای ارزیابی در دانشگاه مورد نظر اهمیت دارد، معدل شما است. این به معنای آن است که در مقایسه با نمراتی که در طول تحصیل خود دریافت کرده‌اید، معدل کلی شما اهمیت بالاتری دارد. بسیاری از اوقات، دانشجویی که تست نمره GRE او پایین بوده است، به خاطر بالا بودن معدل قبول می‌شود.
 • نمرات تست‌ های رقابتی: برای دریافت بورسیه و تحصیل در آمریکا باید نمرات خوبی را در آزمون‌هایی مانند تافل یا آیلتس کسب کرده باشید. بالا بودن امتیاز شما در این آزمون‌‎ها شانس دریافت بورسیه تحصیلیتان را افزایش می‌دهد.

انواع بورسیه‌ های تحصیلی در کشور آمریکا

انواع مختلفی از بورسیه‌ های تحصیلی در آمریکا وجود دارند که هر کدام گروه خاصی از دانشجویان را هدف قرار می‎دهد. برای درک بهتر این موضوع بیایید نگاهی به چند مورد از بورسیه‌های تحصیلی آمریکا داشته باشیم:

 • بورسیه بر اساس شایستگی: این بورسیه شامل دانش‌ آموزانی می‌شود که نمرات خوبی را در SAT یا ACT کسب کرده‌اند و در دوران تحصیل خود نیز نمرات خوبی داشته‌اند. به عنوان مثال، اگر شما در یک رشته ورزشی مهارت دارید، می‌توانید برای بورسیه ورزشی که متمرکز بر بازی مورد نظر شما است، درخواست دهید. فرقی نمی‌کند که رشته ورزشی شما بسکتبال باشد یا فوتبال.
 • بورسیه بر اساس نیاز: این نوع بورسیه تنها بر اساس بخش‌ هایی از جامعه است که در آن‌ها دانشجویان کمتری وجود دارند.
 • بورسیه بر اساس کشور: این نوع از بورسیه تحصیلی بیشتر بر متقاضیانی تمرکز دارد که از کشورهای توسعه‌ نیافته به آمریکا مهاجرت کرده‌اند و قصد ادامه تحصیل در این کشور را دارند.
 • بورسیه‌ های دانشگاهی: اگر علاقه دارید تحصیلات خود را در رشته و زمینه خاصی دنبال کنید، بورسیه تحصیلی آمریکا می‌تواند رؤیای شما را به واقعیت تبدیل کند. این بورسیه به دانشجویانی داده می‌شود که معیارهای شایستگی و صلاحیت را برای یک رشته تحصیلی خاص دارند.
 • بورسیه تحصیلی با بودجه خصوصی: این نوع از بورسیه تحصیلی برای گروه‌های خاصی از دانشجویان بین‌المللی مانند متقاضیان خانم، اقلیت‌ های مذهبی و غیره در نظر گرفته شده است.
معرفی دانشگاه های آمریکا

معرفی دانشگاه های آمریکا

ایالت متحده آمریکا در بسیاری از شهرهای خود دانشگاه های بین المللی و سطح بالایی دارد که افراد بسیاری علاقه مند به تحصیل در رشته های مختلف آن هستند.

سخن آخر

کشور آمریکا یکی از کشورهای پرطرفدار برای تحصیل افراد بشمار میرود. همانطور که در این مقاله مطالعه کردین به مطلب بورسیه تحصیلی آمریکا پرداختیم و مطالبی مانند شرایط اخذ این بورسیه ها و همچنین به هزینه های تحصیل و زندگی در کشور آمریکا اشاره کردیم. اگر شما نیز قصد مهاجرت تحصیلی به این کشور پیشرفته را دارید میتوانید از طریق راه های ارتباطی که در این مقاله برایتان آوردیم با ما در تماس باشید و از کارشناسان مجرب موسسه مهاجرتی هرمس اپلای مشاوره رایگان دریافت کنید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
شرایط کسب بورسیه تحصیلی آمریکا چیست؟
✔معدل بالا در دوره های تحصیلات تکمیلی یا آخرین مدرک تحصیلی. ✔فارغ التحصیلی از دانشگاه یا موسسه آموزشی معتبر. ✔داشتن مقالات علمی و پژوهش منتشر شده در نشریات بین المللی. ✔ثبت اختراع. ✔حضور در همایش های علمی و معتبر. ✔حضور در مسابقات علمی. ✔داشتن هر نوع رزومه علمی و تحقیقاتی متمایز کننده.
برای اثبات وضعیت مالی در بورسیه تحصیلی آمریکا چه مدارکی مورد نیاز است؟
✔ درآمد کل خانواده دانشجو در یک سال. ✔درآمد شخصی دانشجو در یک سال. ✔متوسط هزینه های زندگی دانشجو در یک سال. ✔مدارک سرمایه دانشجو و خانواده او. ✔منابع درآمد و تأمین هزینه دانشجو برای تحصیل و زندگی (غیر از بورسیه تحصیلی).
مقدار شهریه دانشگاه های امریکا حدودا چقدر میباشد؟
در حدود بین ۵هزار تا ۳۰هزار دلار در سال میباشد.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

8 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آقای میلانی
2 سال قبل

سلام هیچ بورسیه تحصیلی آمریکا کل شهریه رو شامل نمیشه؟

کارشناس هرمس اپلای
پاسخ به  آقای میلانی
2 سال قبل

سلام .می توان بازه شهریه دانشگاه های امریکا را بین 5هزار تا 30هزار دلار در سال برآورد کرد. اما حتی اگر دانشجویی موفق به کسب بورسیه تحصیلی ای شود که او را از شهریه معاف بکند، باید هزینه های زندگی شخصی اش را درنظر بگیرد.

overwhelmed
2 سال قبل

سلام
بعد از امریکا که فرمودید امکان صدور ویزا براش ممکن نیست کدوم کشور رو توصیه میکنین؟

کارشناس هرمس اپلای
پاسخ به  overwhelmed
2 سال قبل

در حال حاضر برای کشوهایی مثل آلمان کانادا و استرالیا برای مهاجرت کاری میشه اقدام کرد

Kasra
4 سال قبل

شركت در مسابقات ورزشي چي

کارشناس مهاجرت 3
پاسخ به  Kasra
4 سال قبل

در شرایط فعلی، احتمال ویزا شدن برای آمریکا بسیار ضعیفه.

Mirwais
4 سال قبل

Hello Dear Sir / Madam
Thanks from you because you help people thanks a million.

کارشناس مهاجرت
پاسخ به  Mirwais
4 سال قبل

hello
thank a lot

کادر هرمس اپلای