ویزای آذربایجان

ویزای آذربایجان

برای سفر به کشور آذربایجان هم مانند تمام کشورها، ابتدا باید ویزای آن را دریافت کرد. اخذ ویزای آذربایجان با وجود قوانین و مجوزهای خاص این کشور برای ورود به آن، چندان سخت نیست و بیشتر افرادی که متقاضی دریافت این ویزا هستند، در کوتاه‌ترین زمان قادر به اخذ آن خواهند بود. با این حال پیش از اقدام برای درخواست این ویزا و انجام مراحل اولیه، نیاز است که با انواع ویزای این کشور، شرایط، قوانین و هزینه‌های دریافت آن آشنا شوید زیرا بعضی از آن‌ها مانند هزینه‌ها سالانه تعییر می‌کنند. در ادامه به بررسی آخرین شرایط و قوانین اخذ این ویزا می‌پردازیم.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

انواع ویزای آذربایجان

هر کدام از متقاضیان سفر به آذربایجان، انگیزه خاصی از سفر خود دارند. بعضی متقاضیان با هدف کار و تحصیل به این کشور سفر می‌کنند و بعضی دیگر برای تفریح، گردش یا دید و بازدید با دوستان و آشنایان راهی این کشور می‌شوند. با هر هدفی که قصد سفر به این کشور را داشته باشید باید ویزای متناسب با همان هدف را دریافت کنید. از انواع ویزای آذربایجان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ویزای خدمت که برای انجام وظیفه از سمت ارگان‌ها مانند قرار ملاقات تجاری و… برای نیروهای خود صادر می‌شود
 • ویزای ویژه که در شرایط خاص در کوتاه‌ترین زمان صادر می‌شود
 • ویزای رسمی که به صورت رسمی برای افرادی مانند کارمندان وزارتخانه و… صادر می‌شود
 • ویزای دیپلماتیک که برای افراد سیاسی مانند دیپلمات‌ها، سفرا و نماینده آن‌ها صادر می‌شود
 • ویزای عادی که رایج‌ترین ویزای آذربایجان است و برای همه متقاضیان سفر به آذربایجان صادر می‌شود
 • ویزاهای با موضوع مشخص مانند ویزای تحصیلی یا کاری که برای متقاضیان کار و تحصیل در این کشور صادر می‌شود و مدت زمان آن مشخص است
 • ویزای مخصوص افراد فاقد تابعیت

انواع ویزای آذربایجان

 

ویزای عادی کشور آذربایجان چه نوع ویزایی است؟

رایج‌ترین ویزای کشور آذربایجان ویزای عادی این کشور است. از آنجا که همه ساله افراد زیادی از ایران و دیگر کشورها با هدف بازدید از جاذبه‌های گردشگری و دیدنی آذربایجان راهی این کشور می‌شوند، آشنایی با این ویزا و شرایط اخذ آن مهم‌تر از دیگر انواع ویزاها است. این ویزا برای همه افرادی که فاقد تابعیت آذربایجان هستند و در واقع تبعه خارجی بوده اما قصد اقامتی کوتاه مدت در آذربایجان را دارند، صادر می‌شود.

دلایلی مانند گردشگری و بازدید از جاهای دیدنی آذربایجان، فعالیت‌های هنری یا ورزشی مانند شرکت در رویدادهای ورزشی، درمان‌های پزشکی، تجارت مانند خرید بار یا محصول از کشور آذربایجان، شرکت در دوره‌های آموزشی کمتر از 90 روز و…. از مهم‌ترین و رایج‌ترین دلایل صدور این ویزا برای متقاضیان هستند.

روش‌ های مختلف اخذ ویزای آذربایجان

اخذ ویزای آذربایجان با روش‌های مختلفی امکان‌پذیر است. در واقع فرآیند درخواست ویزای این کشور روش‌های مختلفی دارد که مهم‌ترین آن‌ها درخواست ویزای لیبلی و درخواست ویزای الکترونیکی است. البته شهروندان بعضی کشورها برای سفر به آذربایجان نیازی به اخذ ویزا ندارند. این افراد تنها باید در زمان ورود به آذربایجان و در فرودگاه این کشور، مجوز ورود را دریافت کنند. هر کدام از روش‌های اخذ ویزای این کشور شرایطی دارد که در ادامه مختصرا آن‌ها را توضیح خواهیم داد.

ویزای لیبلی کشور آذربایجان

این روش دریافت ویزا در واقع همان روش مراجعه حضوری به سفارت و درخواست ویزای کشور آذربایجان است. در این روش که تا همین چند سال پیش تنها راه دریافت مجوز سفر به آذربایجان بود، متقاضی اخذ ویزا باید مدارک خود را آماده و با مراجعه حضوری به سفارت آذربایجان ارائه می‌کرد. این روش هنوز هم قابل استفاده است و افرادی که قصد اخذ این نوع ویزا را دارند ابتدا باید مدارک خود را آماده کرده و با در دست داشتن آن‌ها به سفارت آذربایجان مراجعه کنند.

در مرحله بعد باید فرم‌های لازم برای درخواست ویزا را از سفارت دریافت و تکمیل کرد. بعد از تحویل مدارک و پرداخت هزینه لازم برای صدور ویزا، مدارک متقاضی بررسی شده و در صورت نبود مشکل در آن‌ها ظرف 7 الی 10 روز، ویزا برای او صادر خواهد شد.

ویزا در فرودگاه

روش دیگر برای دریافت ویزای آذربایجان، اخذ این ویزا در فرودگاه است. شهروندان بعضی کشورها این امکان را دارند که بدون ویزا به آذربایجان سفر کنند و در زمان ورود به این کشور و در گیت فرودگاه مجوز یا ویزای ورود به آذربایجان را دریافت کنند. این امکان از سال 1396 برای شهروندان ایرانی هم فراهم شد تا بدون مراجعه حضوری به سفارت و در همان فرودگاه، ویزای آذربایجان را اخذ کنند. البته ویزایی که در فرودگاه برای متقاضی صادر می‌شود، تنها 30 روز اعتبار دارد و در صورت نیاز به اقامت بیشتر فرد باید ویزای خود را تمدید کرده یا طبق قوانین ویزا را به نوعی دیگر از ویزاهای آذربایجان تبدیل کند.

ویزای الکترونیکی

دریافت ویزای الکترونیکی، روش دیگری برای متقاضیان سفر به آذربایجان است تا از طریق آن، ویزای کشور آذربایجان را دریافت کنند. این امکان از سال 2016 و برای متقاضیان اقامت در آذربایجان، در سراسر دنیا فراهم شد تا بدون حضور در سفارت آذربایجان و از طریق درخواست آنلاین ویزای این کشور را دریافت کنند. در این روش فرد باید از طریق پرتال آسان ویزا برای اخذ ویزای الکترونیکی اقدام کند. این پرتال مستقیما زیر نظر دولت آذربایجان مدیریت می‌شود و متقاضیان اخذ ویزای آذربایجان در چند مرحله می‌توانند ویزای الکترونیکی خود را از آن دریافت کنند. این مراحل عبارتند از:

 • مراجعه به سایت آسان ویزا
 • مشخص کردن تابعیت، نوع پاسپورت و نوع ویزای مورد نیاز برای اقامت در آذربایجان
 • پر کردن فرم درخواست ویزا و اطلاعات فردی
 • آپلود مدارک در پرتال
 • دریافت لینک پرداخت هزینه ویزا از طریق ایمیل
 • پرداخت هزینه از طریق حساب ارزی
 • آپلود رسید پرداخت در پرتال
 • دریافت نتیجه درخواست ویزا

مزایای اخذ ویزای کشور آذربایجان به صورت الکترونیکی

اخذ ویزای آذربایجان به صورت الکترونیکی مزایای زیادی دارد که یکی از آن‌ها عدم نیاز به صرف هزینه زیاد برای مراجعه به سفارت است. با توجه به اینکه سفارت آذربایجان در همه شهرها نیست، ساکنین شهرهای مختلف برای رسیدن به سفارت باید هزینه زیادی را صرف سفر به شهر محل کنسولگری کنند. همچنین این ویزا بر خلاف ویزای حضوری یا فرودگاهی برای افرادی که حدود 3 ماه از اعتبار پاسپورت آن‌ها باقی مانده باشد هم صادر می‌شود.

یکی دیگر از مزایای اخذ ویزا به این صورت، دریافت پاسخ دقیق از سمت سفارت است. حتی اگر درخواست شما برای دریافت ویزا به هر دلیل با موافقت سفارت مواجه نشده یا در اصطلاح ریجکت شود هم، دلایل و علت ریجکت شدن درخواست به ایمیل شما ارسال می‌شود تا بعد از رفع آن‌ها مجددا برای دریافت ویزا اقدام کنید. به علاوه در صورتی که درخواست ویزا با موافقت همراه باشد هم ویزا به ایمیل شما ارسال می‌شود. با توجه به اینکه این ویزا به صورت الکترونیکی است باید قبل از سفر آن را به صورت رنگی و کاملا واضح پرینت گرفته و در زمان مراجعه به فرودگاه همراه خود داشته باشید.

مزایای اخذ ویزای کشور آذربایجان به صورت الکترونیکی

نکاتی بیشتر در مورد ویزای آذربایجان

 • زمان صدور ویزای کشور آذربایجان در انواع مختلف از 3 ساعت که به صورت فوری و برای موارد بسیار خاص صادر می‌شود تا 3 روز و گاهی 10 روز برای ویزاهای عادی متفاوت است
 • طبق آخرین آپدیت‌ها و تغییرات شرایط اخذ ویزای، ویزای عادی آذربایجان چیزی حدود 30 دلار و ویزای فوری 55 دلار هزینه دارد
 • ویزای آذربایجان در حالت عادی برای 90 روز استفاده صادر می‌شود. به عبارت دیگر بعد از دریافت این ویزا تا 90 روز فرصت برای استفاده از آن وجود دارد. به علاوه به محض ورود به آذربایجان با ویزای عادی تنها امکان 30 روز اقامت در این کشور را دارید و برای اقامت بیشتر باید درخواست تمدید ویزا را به اداره مهاجرت آذربایجان ارائه کنید
 • ریجکتی این ویزا تا حد زیادی غیر ممکن است و تنها دلیل آن در بیشتر موارد نقص یا اشتباه در تکمیل فرم درخواست و عدم تطابق آن با اطلاعات متقاضی دریافت ویزا است

مدارک لازم جهت اخذ ویزای کشور آذربایجان

متقاضیان اخذ ویزای آذربایجان به منظور دریافت این مجوز باید مدارک خود را به سفارت این کشور ارائه دهند. ارائه مدارک به سفارت باید به زبان بین‌المللی انگلیسی و به صورت ترجمه رسمی باشد. از جمله این مدارک می‌توان موارد زیر را نام برد:

مدارک لازم جهت اخذ ویزای کشور آذربایجان

 • فرم مربوط به درخواست صدور ویزا
 • اصل و کپی شناسنامه متقاضی
 • اصل و کپی پاسپورت با اعتبار حداقل 6 ماه
 • مدرک عبور از مرز برای افرادی که قصد سفر زمینی به آذربایجان دارند
 • عکس متقاضی مطابق با معیارهای تشخیص بیومتریک، با پس زمینه سفید و به صورت رنگی
 • گواهی سلامت پزشکی
 • واریز مبلغ ویزا و فیش مربوط به آن
 • ارائه دعوتنامه در صورت وجود
مهاجرت به آذربایجان

مهاجرت به آذربایجان

قبل از انجام هر اقدامی برای مهاجرت به آذربایجان بهتر است اطلاعات بیشتری در مورد این کشور ترک زبان به دست آورید.

سخن آخر

قوانین مربوط به اخذ ویزای آذربایجان همه ساله تغییرات جزئی یا کلی دارند که متقاضیان سفر به این کشور باید از آن مطلع باشند. در این مطلب تلاش کردیم آخرین آپدیت قوانین، انواع ویزای این کشور و شرایط اخذ آن را بررسی کنیم. با این حال بهتر است قبل از اقدام به اخذ ویزا در مورد شرایط این کار تحقیق کنید و یکی از بهترین منابع اطلاعاتی در این زمینه، مجموعه هرمس اپلای است. کارشناسان ما آماده راهنمایی تمام متقاضیان مهاجرت به هر کشور و با هر روشی هستند و با یک تماس اطلاعات لازم را در اختیار متقاضیان مهاجرت قرار می‌دهند.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
ویزای آذربایجان چند نوع دارد؟
ویزای آذربایجان دارای انواع مختلفی مانند دیپلماتیک، رسمی، ویژه، عادی، فوری و… است.
صدور ویزای کشور آذربایجان چقدر زمان می‌برد؟
در حالت فوری این ویزا 3 ساعته هم صادر می‌شود اما در بیشتر موارد صدور ویزا از زمان درخواست 3 – 10 روز زمان می‌برد.
آیا می‌توان ویزای کشور آذربایجان را تمدید کرد؟
امکان تمدید ویزای آذربایجان به خصوص در نوع عادی تنها در شرایط خاص امکان‌پذیر است و در صورتی می‌توان از آن استفاده کرد که اداره مهاجرت امکان آن را تایید کند.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای