آشنایی کامل با نحوه محاسبه امتیاز مهاجرت به استرالیا

محاسبه امتیاز مهاجرت به استرالیا

کشور استرالیا را می‌توان یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت افراد دارای مهارت و توانایی در زمینه‌های شغلی دانست. دولت این کشور به دلیل کمبود شدید نیروی کار در سال‌های اخیر، شرایطی را مهیا کرده است تا افراد متخصص و ماهر طبق آن، مسیر ساده‌تری را برای مهاجرت خود و اعضا خانواده‌شان به استرالیا پیش روی داشته باشند. در این مسیرها با یک سری امتیازبندی مواجه خواهید شد که شاید برای شما تازگی داشته باشد. ما در این مقاله قصد داریم تا در خصوص محاسبه امتیاز مهاجرت به استرالیا بیشتر صحبت کنیم.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

مهاجرت به استرالیا از طریق سیستم امتیازبندی

استرالیا را می‌توان یکی از محبوب‌ترین کشورها برای مهاجرت به‌خصوص برای ایرانیان در نظر گرفت که دلایل بسیار محکمی نیز برای این گفته وجود دارد. این کشور دارای یک سیستم آموزشی بسیار قدرتمند بوده و دانشگاه‌های معتبری را در خود جای‌داده است. دانشگاه‌هایی که می‌توانند در کنار آموزش حرفه‌ای، موقعیت‌های شغلی بسیار مناسبی را برای دانشجویان فراهم کنند.


از سوی دیگر این کشور جز کشورهای پیشرفته دنیا دسته‌بندی می‌شود که امکانات رفاهی و اجتماعی بسیار متنوعی را در اختیار شهروندان خود قرار می‌دهد. وجود یک بازار کار متنوع و همچنین بالا بودن دستمزدها نیز مزید بر علت شده است تا در سال‌های گذشته، تقاضا برای مهاجرت به استرالیا افزایش چشمگیری پیدا کند؛ همین امر موجب شده تا دولت این کشور یک سیستم امتیازبندی را برای صدور ویزاهای مهاجرتی خودش پیاده‌سازی کند.


این سیستم امتیازبندی برای ارزیابی واجد شرایط بودن مهاجران طراحی شده است و به کارگران ماهر و متخصص این فرصت را می‌دهد تا بعد از کسب امتیازهای لازم، برای دریافت ویزا اقدام کنند. از مهم‌ترین ویزاهای کاری که می‌توان به کمک آن‌ها به استرالیا مهاجرت کرد، می‌توان به ویزای 189 و ویزای 190 این کشور اشاره کرد. مهم‌ترین شرایط دریافت چنین ویزاهایی عبارت خواهد بود از:

• کسب حداقل 65 امتیاز از طریق سیستم امتیازبندی استرالیا
• داشتن دعوت‌نامه برای ارائه درخواست مهاجرت
• وجود موقعیت شغلی موردنظر در لیست مشاغل ماهر استرالیا
• ارزیابی مهارت‌های شغلی مرتبط
• دریافت 80 امتیاز برای کسب ویزای PR یا اقامت دائم استرالیا

ما در ادامه قصد داریم تا به‌صورت کامل در خصوص محاسبه امتیاز مهاجرت به استرالیا و فاکتورهای آن صحبت کنیم.

با کسب امتیاز لازم می‌توانید ویزای استرالیا را دریافت کنید

محاسبه امتیاز مهاجرت به استرالیا

سیستم امتیازبندی استرالیا یک سیستم ساده و آسان بوده که حتی خودتان نیز می‌توانید به‌سادگی دست به محاسبه امتیازهای خودتان بزنید. در این سیستم فاکتورهای مختلفی مانند سن، مهارت زبان انگلیسی، مدرک تحصیلی، سابقه کاری مرتبط و … وجود داشته که هرکدام از آن‌ها امتیاز مشخصی را به افراد می‌دهند. شما تنها در صورتی می‌توانید جهت اخذ ویزاهایی مانند ویزای 189 و 190 و یا ویزای PR یا اقامت دائم استرالیا اقدام کنید که امتیاز لازم را از طریق این سیستم امتیازبندی کسب کرده باشید

فاکتورهای محاسبه امتیاز مهاجرت به استرالیا

باید اشاره کرد که ثبت‌نام جهت انجام محاسبه امتیاز مهاجرت به استرالیا از طریق این سیستم رایگان بوده و افراد موظف هستند تا برای دریافت دعوت‌نامه جهت درخواست ویزا، مدارک لازم برای اثبات داشتن چنین توانایی‌هایی را به مسئولین استرالیا تقدیم کنند. بعد از آن به شما یک فرصت 60 روزه داده خواهد شد تا برای دریافت ویزای خود، اقدام کنید. اما اجازه دهید تا شما را به‌صورت کامل با ریز جزئیات، فاکتورها و همچنین امتیاز اختصاص‌یافته به هر فاکتور آشنا کنیم.

با محاسبه امتیاز مهاجرت به استرالیا، مسیر اخذ ویزا را هموارتر کنید

داشتن شرایط سنی

از آن جایی که کشور استرالیا با افزایش سن کارمندان و کارگران ماهر خود روبرو شده است، به دنبال نیروهای خارجی می‌گردد که شرایط سنی موردنظر این کشور را داشته باشند. ازاین‌رو داشتن شرایط سنی، یکی از فاکتورهای مهم در محاسبه امتیاز مهاجرت به استرالیا است. این شرایط و نحوه امتیازبندی آن به شرح زیر خواهد بود.

بازه سنی

امتیاز اختصاص‌یافته به آن

بین 18 تا 24 سال

25 امتیاز

بین 25 تا 32 سال

30 امتیاز

بین 33 تا 39 سال

25 امتیاز

بین 40 تا 44 سال

15 امتیاز

بین 45 تا 49 سال

0 امتیاز

مدرک تحصیلی می‌تواند امتیاز افراد متقاضی را افزایش دهد

داشتن مدرک تحصیلی

سطح تحصیلات را می‌توان یکی از مهم‌ترین فاکتورها در سیستم امتیازبندی استرالیا معرفی کرد. در صورتی‌ که شما تحصیلات خودتان را در یکی از مؤسسه‌های آموزش عالی استرالیا که حداقل 2 سال به طول انجامیده است، گذرانده باشید، می‌توانید امتیاز بیشتری کسب کنید. طبیعی است که هر چه مدرک تحصیلی شما بالاتر باشد، امکان کسب امتیاز بیشتری برای شما وجود دارد.

مدرک تحصیلی

امتیاز اختصاص‌یافته به آن

مدرک دکتری

20 امتیاز

مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد

15 امتیاز

داشتن دیپلم یا مدرک تجاری از استرالیا

10 امتیاز

گواهی ارزیابی مهارت

10 امتیاز

داشتن سابقه کاری

یکی از فاکتورهایی که می‌تواند بر روی محاسبه امتیاز مهاجرت به استرالیا تأثیر چشمگیری بگذارد، داشتن سابقه کاری است. هر چه تعداد سال‌های سابقه کاری شما بیشتر باشد، شما می‌توانید امتیازات بیشتری را کسب کنید. این در حالی است که داشتن سابقه کاری در خاک کشور استرالیا برای دولت این کشور، ارزش و اعتبار بیشتری خواهد داشت. بااین‌وجود، داشتن سابقه کاری، می‌تواند کمک فراوانی برای کسب امتیاز بیشتر از طریق سیستم امتیازبندی استرالیا کند به‌نحوی‌که افراد باسابقه کاری بالای 10 سال، بیشترین نفع را خواهند برد.

سابقه کاری

امتیاز اختصاص‌یافته به آن

بین 3 تا 4 سال

15 امتیاز

بین 5 تا 7 سال

10 امتیاز

بین 8 تا بالای 10 سال

15 امتیاز

داشتن مدرک زبان، یکی از فاکتورهای سیستم امتیازبندی استرالیا

داشتن مهارت زبان

بدون شک برای مهاجرت به هر کشوری، نیاز است تا با زبان آن کشور آشنایی داشته باشید. حال اگر می‌خواهید از طریق محاسبه امتیاز، مهاجرت به استرالیا را تجربه کنید، لازم است تا بتوانید مهارت‌های زبانی خودتان را اثبات کنید. از آن جایی که کشور استرالیا یک کشور انگلیسی‌زبان است، شما با داشتن مدرک زبان انگلیسی می‌توانید به این کشور مهاجرت کنید. مهارت‌های زبان انگلیسی شما در سه سطح برتر، مسلط و شایسته رتبه‌بندی خواهد شد. درصورتی‌که مهارت زبانی شما از این سه سطح کمتر باشد، امتیازی نصیب شما نمی‌شود.

مهارت‌های زبانی

امتیاز تخصیص‌یافته به آن

مهارت برتر (آیلتس 8)

20 امتیاز

مهارت مسلط (آیلتس 7)

10 امتیاز

مهارت شایسته (آیلتس 6)

0 امتیاز

داشتن حامی مالی یا نامزدی

درصورتی‌که یکی از اعضا خانواده شما در کشور استرالیا سکونت داشته باشند و بتوانند از شما حمایت مالی کنند، می‌توانید امتیازهای بیشتری را کسب کنید. همچنین این امکان وجود دارد که خود ایالت موردنظر نیز فرد متقاضی مهاجرت شغلی به استرالیا را حمایت کند. ازاین‌رو اگر از برنامه‌های مهاجرت از طریق نامزدی ایالات استرالیا استفاده کنید، می‌توانید شانس خودتان را برای دریافت ویزا، ارتقا دهید.

حامی مالی یا نامزدی

امتیاز اختصاص‌یافته به آن

حمایت توسط یکی از اعضا خانواده

10 امتیاز

نامزدی و یا حمایت از سوی دولت

5 امتیاز

مهارت‌های همسر، تأثیرگذار در کسب امتیاز بیشتر است

مهارت‌های همسر و یا شریک زندگی

یکی دیگر از مواردی که در محاسبه امتیاز مهاجرت به استرالیا تأثیرگذار است، مهارت‌های همسر و یا شریک زندگی فرد متقاضی است. از آن جایی که این امکان برای افراد وجود دارد تا بعد از دریافت ویزای استرالیا، برای اخذ ویزای همراه اقدام کنند، قسمتی از سیستم امتیازبندی استرالیا نیز به شریک زندگی و یا همسر فرد متقاضی اختصاص پیدا کرده است. شرایط کسب امتیاز توسط همسر به شرح زیر خواهد بود.


• اگر مجرد هستید یا شریک زندگی ندارید می‌توانید 10 امتیاز کسب کنید.
• اگر همسر و یا شریک زندگی شما شهروند استرالیا باشد یا اقامت دائم این کشور را کسب کرده باشد، می‌توانید 10 امتیاز به دست بیاورید.
• اگر همسر شما کمتر از 45 سال سن داشته باشد و مهارت زبان انگلیسی او در سطح “شایسته” قرار گرفته باشد می‌توانید 10 امتیاز کسب کنید.
• درصورتی‌که شریک زندگی و یا همسر شما دارای مهارت پایین‌تری در زبان انگلیسی باشد که بامهارت زبانی شما مطابقت ندارد، 5 امتیاز به دست می‌آورید.
• داشتن آموزش تخصصی در استرالیا امکان کسب 5 امتیاز را به فرد خواهد داد.
• کسب مدرک کارشناسی ارشد یا دکتری از یکی از مؤسسه‌های آموزش عالی استرالیا با حداقل 2 سال تحصیلی، امکان کسب 5 امتیاز را به فرد متقاضی خواهد داد.

تحصیل در منطقه یا کلان‌شهرهای استرالیا

اگر قصد تحصیل در استرالیا و در مناطق کم‌جمعیت‌تر این کشور را داشته باشید، می‌توانید 5 امتیاز اضافی دیگر به دست بیاورید. این امتیاز جدای از امتیاز ارائه شده در صورت تحصیل در استرالیا بوده و دلیلی برای تشویق مهاجرین برای سکونت در مناطق مشخص شده از سوی دولت استرالیا است.

با کسب امتیاز بیشتر، شانس بیشتری برای اخذ ویزا استرالیا وجود دارد

کسب امتیازات جانبی

در کنار تمامی موارد فوق که در خصوص محاسبه امتیاز مهاجرت به استرالیا بیان شد، همچنین چند عامل دیگر وجود دارد که در صورت داشتن شرایط، می‌توان امتیاز مربوط به آن‌ها را کسب کرد.


• اگر زبان جامعه موردنظر را به‌صورت دقیق بدانید، می‌توانید 5 امتیاز برای دریافت ویزای اقامت دائم استرالیا کسب کنید.
• اگر حداقل 12 ماه قبل از دریافت دعوت‌نامه برای صدور ویزای استرالیا، توانسته باشید تا یک سال را در کشور استرالیا و در شغل ماهر نامزد شده خود بگذرانید، 5 امتیاز اضافی کسب خواهید کرد.
• اگر دارای نامزدی ایالتی از طریق ویزای 190 استرالیا باشید، 5 امتیاز اضافی خواهید داشت.

حال که به‌صورت کامل با سیستم و نحوه محاسبه امتیاز مهاجرت به استرالیا آشنا شدید، می‌توانید خودتان نیز امتیازات کسب شده از سوی خود را محاسبه کنید تا قبل از هرگونه اقدام مطمئن شوید که آیا می‌توانید ویزای موردنظر خودتان را کسب کنید یا خیر؟

نتیجه‌گیری

کشور استرالیا در سال‌های گذشته از یک سری ویزاهای خود رونمایی کرد که به متقاضیان این اجازه را داد تا بعد از کسب امتیازهای لازم از طریق سیستم امتیازبندی این کشور، مهاجرت به استرالیا را تجربه کنند. بعد از آشنایی با محاسبه امتیاز مهاجرت به استرالیا می‌توانید برای کسب ویزاهای 189، 190 و یا ویزای PR (اقامت دائم استرالیا) اقدام کنید. از مهم‌ترین فاکتورهای موجود در سیستم امتیازبندی این کشور می‌توان به موارد سن، مدرک تحصیلی، توانایی‌های زبانی، سابقه کاری و … اشاره کرد.

مقاله پیشنهادی : ویزای 190 استرالیا

سوالات متداول

• کسب حداقل از 65 امتیاز از طریق سیستم امتیازبندی استرالیا
• داشتن دعوت‌نامه برای ارائه درخواست مهاجرت
• وجود موقعیت شغلی موردنظر در لیست مشاغل ماهر استرالیا
• ارزیابی مهارت‌های شغلی مرتبط
• دریافت 80 امتیاز برای کسب ویزای PR یا اقامت دائم استرالیا

داشتن شرایط سنی
داشتن مدرک تحصیلی
داشتن سابقه کاری
داشتن مهارت زبان
داشتن حامی مالی یا نامزدی
مهارت‌های همسر و یا شریک زندگی
تحصیل در منطقه یا کلان‌شهرهای استرالیا
کسب امتیازات جانبی

ثبت‌نام جهت انجام محاسبه امتیاز مهاجرت به استرالیا از طریق این سیستم رایگان بوده و افراد موظف هستند تا برای دریافت دعوت‌نامه جهت درخواست ویزا، مدارک لازم برای اثبات داشتن چنین توانایی‌هایی را به مسئولین استرالیا تقدیم کنند.

سوالات خود را در بخش دیدگاه از ما بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *