کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان

کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان

کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان کدامند؟ سفر برای بسیاری از افراد نیازی غیرقابل اجتناب است. آرامش، هیجان، آشنایی با افراد و فرهنگ‌های متفاوت در سفر می‌تواند بسیار جذاب باشد، اما این موضوع در تمدن نوین به اعتبار گذرنامه یا پاسپورت افراد بستگی دارد. هویت ملی هر شخص در گرو پاسپورت اوست. به همین دلیل است که ما قصد داریم، در این مقاله در مورد کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان صحبت کنیم و در این راستا، به بررسی چندین کشور مهم در این لیست بپردازیم.

از آنجایی که گذرنامه مدرک بین‌المللی برای شناسایی افراد در دولت‌های مختلف است، این مدرک توسط دولت متبوع هر کشوری صادر می‌شود و به شهروندان آن ملت اجازه تردد و سفر به نقاط مختلف دنیا را می‌دهد. حال برخی از دولت‌ها با یکدیگر قراردادهایی دوجانبه منعقد می‌کنند. در واقع، مضمون این قرارداد توافقی دوسویه است تا شهروندان آن‌ها بتوانند بدون درخواست اجازه‌‌نامه‌ای به نام ویزا وارد کشور مقصد شوند. در ادامه با ما همراه باشید تا بازبینی دقیق‌تری از امکان سفر به کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان داشته باشیم.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

صدور پاسپورت معتبر ایرانی، اولین قدم برای سفر به آن سوی مرزها

صدور پاسپورت معتبر ایرانی اولین قدم

گذرنامه‌ها هویت اصلی دارندگان آن‌ها به شمار می‌روند و ظاهری مشابه به هم دارند. رنگ جلدهای آنان متنوع است و به رنگ‌هایی مانند آبی، قرمز،‌ سبز و مشکی چاپ می‌شوند. داخل این دفترچه‌های کوچک کلیه اطلاعات شخصی اعم از نام، نام‌خانوادگی، شماره پاسپورت، تاریخ تولد و غیره وجود دارند. در داخل صفحات خالی این دفترچه ‌مهر ورود به کشور مقصد و خروج از کشور مبدأ زده می‌شود. پاسپورت‌های ایرانی به رنگ قهوه‌ای با نشان دولت جمهوری اسلامی ایران است. 

نکته مهم در صدور گذرنامه آن است که کلیه افراد از شهروندان عادی گرفته تا سیاسیون بخش خدمات و وزارت خارجه باید دارای پاسپورت باشند. گذرنامه‌ رسمی کشور ایران این امکان را برای شهروندان ایرانی فراهم می‌کند تا بدون ویزا به 42 کشور سفر کرده یا از ویزاهای الکترونیکی و فرودگاهی استفاده کنند که به سرعت داده می‌شود. این مدل سفرها طبق قوانین بین‌المللی وضع شده و طبق توافقات قبلی به عمل آمده سران دو کشور تصمیم‌گیری می‌شود. برای سفر به برخی از این کشورها لازم است تا از ویزای فرودگاهی کشورهای فیمابین استفاده شود. در ادامه با این لیست آشنا می‌شویم.

نگاهی به کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان

نگاهی به کشورهای بدون ویزا

در ابتدا باید با واقعیت نه چندان دور از ذهنی روبه‌رو شوید!‌ پاسپورت ایرانی اعتبار زیادی در جهان ندارد و طبق آمارهای مرکز تحقیقات بین‌المللی هنلی پسپورت ایندکس، پاسپورت ایران جزء ده کشور آخر اعتباری جهان محسوب می‌شود. این بدان معناست که ایرانیان برای سفر به اغلب کشورها نیازمند گذراندن پروسه ویزا و گرفتن اجازه ورود از کشور مقصد هستند و توافق مناسبی بین ایران و آنان صورت نگرفته است.

کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان دارای لیستی محدود هستند و این پاسپورت در مقابل پاسپورت‌های پرقدرتی همچون سنگاپور و آلمان حرفی برای گفتن ندارد. در این بخش به تعدادی از کشورهای قابل سفر بدون صدور ویزا و تعداد روزهایی که می‌توان در آن‌ها اقامت کرد، اشاره می‌کنیم.

1. ارمنستان:

شما می‌توانید به ارمنستان سفر کرده و بدون نیاز به صدور ویزا تا سه ماه از امکانات این کشور استفاده کنید. این توافق 90 روزه است.

2. ترکیه:

ترکیه همسایه شمال غربی ایران است و سفر به این کشور طبق توافقات انجام شده نیازی به صدور ویزا ندارد. در این کشور نیز شهروندان ایرانی حق اقامت ترکیه به مدت 90 روز را خواهند داشت.

3. گرجستان:

پس از فروپاشی شوروی و تجزیه این کشور به چندین کشور کوچک‌تر، توافق با برخی از آن‌ها به انجام رسید. در گرجستان امکان حضور و گردش به مدت یکماه و نیم یا همان 45 روزه برای ایرانیان وجود دارد.

4. قزاقستان:

به تازگی با توافقات انجام شده میان ایران و دولت متبوع قزاقستان، امکان اقامت 14 روزه برای ایرانیان در این کشور فراهم شده است.

5. مالزی:

اگرچه مسافت مالزی تا ایران زیاد است، اما امکان سفر به مدت 14 روز بدون نیاز به درگیری‌های صدور ویزا وجود دارد که این سفر را هیجان‌انگیز و لذتبخش خواهد کرد. ایرانیان می‌توانند تا دو هفته به این کشور آسیای شرقی سفر کنند و از فرهنگ و رسوم‌ها آن‌ها لذت ببرند.

انتخاب مقصد آسان بدون نیاز به ویزا

6. ایالات فدرال میکرونزی:

این کشور جزیره‌ای در قلب اقیانوسیه قرار دارد و تا یک ماه اجازه سکونت بدون صدور ویزا را به ایرانیان می‌دهد.

7. جزایر کوک نیووی:

این سرزمین نیز در قاره اقیانوسیه است و همانند ایالات میکرونزی اجازه‌ اقامت 30 روزه به شهروندان ایرانی می‌دهد.

8. هائیتی:

این کشور واقع در جزایر کارائیب است و می‌تواند برای ایرانیان بدون ویزا باشد. اقامت سه ماهه بدون نیاز به صدور ویزا در انتظار عاشقان سفر به این کشور کوچک است.

9. دومینیکا:

این کشور نیز در جزایر کارائیب قرار داد، با این تفاوت که اجازه سفر بدون ویزا برای ایرانیان 21 روزه است و تا سه هفته اعتبار دارد.

10. ونزوئلا واکوادور:

این دو کشور در قاره امریکای جنوی واقع شده‌اند و هر کدام به ترتیب اجازه اقامت 2 هفته‌ای و 3 ماهه به ایرانیان می‌دهند.

کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان

ویزای الکترونیک یا eVisa

ویزای الکترونیک

در این میان، تعدادی از کشورها هستند که امکان ورود تراتزیت یا سفر به خاک کشور خود را منوط به پرداخت مبلغی با امکان صدور ویزای سریع الکترونیکی کرده‌اند. این کشورها از سریع‌ترین حالت ممکن برای دادن این اجازه بین‌المللی استفاده می‌کنند. تمامی مراحل اخد ویزا الکترونیکی و آنلاین انجام می‌شود و تنها نیاز به شماره پاسپورت مسافر دارد.

این مدل صدور ویزا در جهت پشتیبانی از دولت بین‌المللی الکترونیک بوده و مراحل اخذ ویزا را تسریع کرده‌ است. صدور ویزای الکترونیک eVisa این حسن را دارد که نیازی به جمع شدن جمعیت پشت درهای سفارت نیست و در اتلاف وقت مسافران و شاغلین در سفارت تأثیر فوق‌العاده‌ای دارد. این کشورها اگرچه جزء کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان محسوب نمی‌شوند، اما پروسه اخذ ویزای بسیار آسانی دارند. تمامی مدارک الکترونیکی و فایلی تحویل داده می‌شوند و هیچ‌کدام از مدارک کاغذی رد و بدل نمی‌شوند.

ایران نیز جزء کشورهایی است که از این فناوری استفاده می‌کند و در جهت حفظ محیط‌زیست قدم بر می‌دارد. کلیه مسافران کشورهای خارجی برای ورود به ایران می‌توانند از ویزای الکترونیکی و شرایط مربوط به آن استفاده کنند. این درخواست‌ها سرعت رسیدگی بالاتری دارند و ویزای آن‌ها نیز به شکل الکترونیکی صادر می‌شود. بررسی‌ها بدون نیاز به حضور مراجعه‌کنندگان است و به شکل آنلاین در کنسولگری انجام می‌شود.

کشورهای دارای توافقنامه با ایران برای صدور eVisa و ویزای فرودگاهی

کشورهایی که با ایران دارای توافق صدور ویزای الکترونیکی هستند، شرایط دریافت ویزای دو طرفه را تسهیل بخشیده‌اندمندا و در این امر توافق‌نامه‌هایی را با دولت ایران منعقد کرده‌اند. لیست این کشورها با تعداد روزهای اقامتی آن‌ها عبارت‌اند از:

کنیا (سه ماهه)

بولیوی (یکماهه)

نیوزلند (9 ماهه)

زامبیا، قطر، سریلانکا، آنتیگوآ و باربودا (یکماهه)

ویزای بدو ورود

در مقابل، تعدادی از کشورها هستند که با ورود مسافر امکان صدور ویزای سریع در همان فرودگاه را دارند. این ویزاها که با نام visa on arrival مشهور هستند، در زمان ورود مسافر به فرودگاه مقصد و با حضور او و پرداخت مبلغ مورد نظر صادر می‌شوند. اخد این مدل ویزاها در اغلب موارد قطعی بوده و تنها نیاز به همراه داشتن مدارک هویتی است. لیست این کشورها برای اتباع ایرانی عبارت‌اند از:

  • مالدیو، موزامبیک، کامبوج، سریلانکا، آذربایجان و لبنان (یکماهه)
  • نپال، ماداگاسکار، کنیا، تانزانیا، سیشل و سوریه (سه ماهه)

شرحی کوتاه در مورد کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان

شرحی کوتاه در مورد کشورهای بدون ویزا

در ادامه قصد داریم تا در مورد کشورهایی صحبت کنیم که سفر به آن‌ها برای ایرانیان نیازی به صدور ویزا ندارد. دانستن جزئیاتی از این کشورها خالی از لطف نیست و ایرانیان را به تجربه چنین سفرهای به نسبت آسان‌تری ترغیب می‌کند.

Turkey ترکیه، نقطه اتصال اروپا و آسیا

ترکیه یکی از توریستی‌ترین کشورها در جهان و به خصوص آسیا است. این کشور جزء کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان محسوب می‌شود و با سیاستی برنامه‌ریزی شده به جذب گردشگر می‌پردازد. شهرهای استانبول، آنتالیا،‌ آلانیا،‌ کوشی‌آداسی، وان، ازمیر و بدروم از معروف‌ترین شهرهای گردشگری این کشور بوده و هر ساله پذیرای میلیون‌ها مسافر از سراسر دنیا هستند.

امکان اقامت در این کشور برای ایرانیان 90 روز است و تا این زمان نیازی به درخواست ویزای اقامت نیست. از آنجایی‌که این کشور مسلمان بوده و دارای قوانین ذبحی مشابه با سایر کشورهای مسلمان است، نگرانی از طبخ و حلالیت غذا وجود ندارد. در ضمن، به دلیل فرهنگ بسیار نزدیکی که با ایرانیان به خصوص اقوام شمال غربی ایران دارند، تشابهات زیادی از لحاظ غذا و فرهنگ وجود دارد.

وجود سواحل زیبا، آسمان آبی، تنوع غذایی، تاریخ غنی، صنعت پوشاک منحصر به فرد، پاساژها و مراکز خرید متنوع، شهربازی‌ها و تفرج‌گاه‌های دلپذیر، جزایر باصفا و تنوع در انواع هتل‌ها موجب شده است که این کشور در جذب تعداد زیادی توریست موفق شود. ترکیه کشوری آسیایی- اروپایی بوده و به دلیل قرارگیری قسمتی از این کشور در خاک قاره اروپا، تا حدی از فرهنگ اروپایی نیز وام گرفته است.

Armeniaارمنستان، سرزمینی مادری ارامنه جهان

ارمنستان  یکی از کشورهای زیرمجموعه شوروی سابق بوده است که پس از تجزیه این کشور استقلال خود را بازیافت. طبق توافقات به عمل آمده با ایران، ارمنستان نیز جزء کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان و مردم ارمنستان به شمار می‌رود. این کشور همسایه شمالی ایران بوده و رفت و آمد به این کشور کوچک اما فوق‌العاده زیبا، آسان است.

ارمنستان سرزمین مادری ارامنه است و به همین علت، عمده مردم آن علاوه بر توانایی تکلم به زبان روسی، به زبان ارمنی نیز صحبت می‌کنند و تا حدی هم به انگلیسی مسلط هستند. ایروان پایتخت این کشور بوده که در میان طبیعتی بکر و خیره‌کننده محصور است. ارمنستان طبق تقسیم‌بندی‌های جهانی جزء قاره اروپا بوده اما از لحاظ جغرافیایی در قاره آسیا واقع شده است.

Georgia گرجستان، گذشته‌ای مشترک با ایران

گرجستان نیز از کشورهای جدا شده شوروی سابق است که در شمال ایران قرار دارد و دارای قراردادی دو سویه برای سفر بدون نیاز به ویزای شهروندان دو کشور است. این کشور نیز هر ساله میزبان تعداد زیادی از گردشگران است و به دلیل طبیعت زیبا و بکری که دارد، از مقاصد جذاب گردشگری به شمار می‌آید. گرجستان نیز از لحاظ سیاسی همانند ارمنستان اروپایی محسوب می‌شود، اما در قاره آسیا قرار دارد. مرکز کشور گرجستان شهر تفلیس است. امکان سفر به این کشور 45 روزه است و مردم آن علاوه بر زبان روسی و انگلیسی، به زبان گرجی نیز صحبت می‌کنند.

Northern Cyprus قبرس شمالی، کشوری با فرهنگ ترکی

قبرس شمالی نیز جزء کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان است. اقامت در این کشور برای مسافران ایرانی تا سه ماه آزاد است و نیازی به درخواست و طی پروسه ویزا ندارد. قبرس شمالی از لحاظ سیاسی و مالی تحت تأثیر کشور ترکیه است، به همین علت، واحد پولی آن نیز لیر ترکیه محسوب می‌شود. این کشور تقریباً جزء کشورهای ارزان برای سفر بوده و از طبیعت فوق‌العاده‌ای برخوردار است.

قرارگیری قبرس شمالی در کنار دریای مدیترانه باعث شده است که سبک غذایی آن بسیار سالم و سرشار از ماهی، زیتون و سبزیجات تازه باشد. علاوه بر آن، مسافران بسیار زیادی برای داشتن یک تفریح آرامش‌بخش به این کشور می‌آیند و وقت خود را در سواحل زیبا و پهناور آن می‌گذرانند. جذابیت‌های این کشور برای اکثریت توریست‌های دنیا بالا است و استانداردهای لازم را در این زمینه دارد.

Russia روسیه، سرزمین تزارهای افسانه‌ای

روسیه همسایه شمالی ایران، کشوری پهناور با تاریخی غنی و قدیمی است. این کشور در گذشته بسیار بزرگ‌تر و شامل کشورهایی نظیر ارمنستان، گرجستان، قزاقستان، قرقیزستان و چند کشور دیگر بوده است. به دلیل تفییر و تحولات سیاسی انجام شده در این کشور، در حال حاضر روسیه کشوری اروپایی است که بخش قابل‌ توجهی از آن در خاک آسیا قرار دارد. با وجود این، گرفتن ویزای مسافرتی آن برای ایرانیان سخت و دشوار نیست.

براساس توافقات به عمل آمده با ایران، تورهای گردشگری با تعداد بالا، نیازی به گرفتن ویزای توریستی روسیه برای مسافران خود نخواهند داشت. علاوه بر آن، گرفتن تورهای این کشور به خصوص در فصل‌ تابستان فوق‌العاده است. اگرچه روس‌ها به زبان انگلیسی تسلط کمی دارند؛ اما شهروندان دو شهر بزرگ مسکو و سنت پترزبورگ روسیه که جزء مشهورترین شهرهای این کشور هستند، تا حدی به زبان انگلیسی تسلط دارند.

شرح سایر کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان در این مقاله نمی‌گنجد؛ چراکه گفتن از سفر و سیاحت مرزی بی‌انتها دارد. در این بین می‌توان به کشورهایی همچون ارمنستان و گرجستان اشاره کرد که جزء کشورهای اروپا محسوب می‌شوند ولی به راحتی و بدون ویزا می‌توان به آن‌ها سفر کرد. ترکیه نیز از جمله کشورهایی است که با استقبال زیاد ایرانیان روبرو شده است و سالانه تعداد زیادی گردشگر از ایران را می‌پذیرد. تمامی این تلاش‌ها در سایه گسترش سیاست‌های خارجی صورت می‌گیرد و هرچقدر تعداد این توافقات بالاتر باشد، ارزش پاسپورت آن کشور نیز به مراتب بالاتر خواهد رفت.

مقالات پیشنهادی:

ارزش پاسپورت کشورها

مهاجرت

سؤالات متداول

به این معنی میباشد که کشورها باهم یک قراردادی توافقی دارند که بدون نیاز به ویزا امکان سفر میسر شود.

ایرانیانی که دارای گذرنامه هستند میتوانند به 42 کشور بدون نیاز به ویزا سفر کنند و یا اینکه میتوانند از ویزاهای الکترونیکی و فرودگاهی استفاده کنند.

ارمنستان، ترکیه، گرجستان، قزاقزستان، مالزی، ایالات فدرال میکرونزی، جزایر کوک نیووی، هائیتی، دومینیکا، ونزوئلا و اکوادور  از کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان هستند.

بنر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رایگان مشاوره بگیر

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن