ارزش پاسپورت کشورها

ارزش پاسپورت کشورها

افراد برای سفر به کشورهای مختلف به پاسپورت نیاز دارند. هرساله در یک جدول ارزش‌گذاری پاسپورت کشورهای مختلف منتشر می‌شوند که اهمیت زیادی برای اتباع هر کشور دارد؛ چرا که ارزش پاسپورت کشورها مولفه‌ای مهم در کیفیت و ارزش یک کشور است. ارزش پاسپورت کشورهای مختلف با یکدیگر متفاوت بوده و عموما کشورهای پیشرفته و مدرن ارزش پاسپورت بالاتری دارند. همچنین باید اشاره کرد که یکی از مولفه‌های مهمی که در هنگام مهاجرت باید به آن توجه داشت، ارزش پاسپورت کشور مقصد است. در این مطلب با مولفه ارزش پاسپورت، ارزشمندترین پاسپورت‌های دنیا و دلایل اهمیت این مولفه آشنا می‌شویم. لطفا تا انتهای این مقاله با موسسه مهاجرتی هرمس اپلای همراه باشید.

آنچه در این مقاله می خوانید:

چرا ارزش پاسپورت کشورها اهمیت دارد؟

احتمالا در بسیاری از سایت‌ها، روزنامه‌ها و برنامه‌های خبری شنیده‌اید که ارزش پاسپورت کشورها اهمیت بسیار زیادی دارد. به همین علت شاید برای شما سوال پیش‌آمده باشد که چرا ارزش پاسپورت کشورها اهمیت دارد. ارزش پاسپورت کشورهای مختلف ازآن‌جهت اهمیت دارد که افراد برای سفر به کشورهای مختلف نیاز به ویزا دارند.

اتباع کشورهایی که پاسپورت باارزش‌ تری دارند، می‌توانند به بسیاری از کشورهای دنیا بدون ویزا سفر کنند. این امر یکی از مهم‌ ترین و جذاب‌ ترین مولفه‌ ها برای افرادی است که به سفر و گردشگری اهمیت می‌دهند. همچنین باید اشاره کرد که کشورهایی که پاسپورت باارزش‌ تری دارند، در میان ساکنین کشورهای دیگر احترام بیشتری خواهند داشت. کشورهایی که پاسپورت باارزشی دارند، عموما کشورهای پیشرفته‌ تر، مدرن‌ تر و غنی‌ تری هستند که توانسته‌اند کشورهای دیگر را مجاب کنند که اتباع این کشور بتوانند به کشورهای موردنظر خود بدون ویزا سفر کنند.

ارزش پاسپورت کشورها برچه اساسی مشخص می‌شود؟

باتوجه‌ به اهمیت زیاد ارزش پاسپورت کشورها، نحوه ارزش‌ گذاری پاسپورت‌ها باید مشخص باشد. اصلی‌ ترین معیار این ارزش‌ گذاری، تعداد کشورهایی است که افراد می‌توانند با استفاده از یک پاسپورت مشخص به آن‌ها بدون ویزا سفر کنند. هرچه تعداد کشورهایی که بتوان بدون ویزا با استفاده از یک پاسپورت مشخص با آن سفر کرد بیشتر باشند، پاسپورت آن کشور ارزش بیشتری دارد. برای مثال سوری‌ها می‌توانند با استفاده از پاسپورت کشور سوریه به هشت کشور بدون دریافت ویزا و به ۱۹ کشور با ویزای فرودگاهی سفر کنند که این امر پاسپورت کشور سوریه را در رتبه ۱۰۷ام دنیا قرار می‌دهد.

باید اشاره کرد که تعداد کشورهایی که می‌توان بدون ویزا به آن‌ها سفر کرد معیار مستقیم ارزش‌ گذاری پاسپورت کشورها است و معیارهای غیرمستقیم بسیار زیادی برای این ارزش‌ گذاری وجود دارند. برای مثال امنیت یک کشور و ارتباط آن با جهان آزاد یکی از مهم‌ ترین مولفه‌ ها برای کشورهای دیگر است تا با امضای قرارداد رفع روادید، ارزش پاسپورت یک کشور را افزایش دهند.

یکی دیگر از مهم‌ترین مولفه‌ها برای افزایش ارزش پاسپورت کشورها، میزان توریست‌های یک کشور مشخص است. کشورهایی که توریست‌پذیر هستند و یا تعداد زیادی توریست دارند، ارزش پاسپورت آن‌ها بیشتر از ارزش پاسپورت کشورهای دیگر است؛ چرا که افراد زیادی به این کشورها سفر می‌کنند یا اتباع این کشورها بسیار جهان‌گرد هستند و رفع روادید می‌تواند باعث بهبود اقتصاد کشور مبدا یا مقصد شود.

روش اطلاع از ارزش پاسپورت کشورهای مختلف

هرساله بسیاری از سایت‌ های خبری و اطلاع‌ رسانی با جمع‌آوری اطلاعات پاسپورت کشورهای مختلف، اقدام به انتشار لیستی می‌کنند که در آن‌ها ارزشمند‌ترین پاسپورت‌ های دنیا قرار دارند. در این لیست عموما پاسپورت بیش از ۹۰ کشور قرار دارد که بر اساس معیار عنوان‌شده رتبه‌بندی می‌شوند.

بهترین روش برای آگاهی از ارزش پاسپورت کشورهای مختلف، انجام سرچ در اینترنت است. بسیاری از سایت‌ها و منابع فارسی و انگلیسی لیست ارزشمندترین پاسپورت‌ های دنیا را منتشر می‌کنند. این لیست هرساله به‌روز می‌شود؛ چرا که بسیاری از توافق‌ نامه‌های رفع روادید طی سال تمدید یا تمام می‌شود و ارزش‌ گذاری پاسپورت کشورهای مختلف می‌توانند تغییر کنند.

باید توجه داشت که برای دریافت اطلاعات باید به منابع معتبر مراجعه کرد؛ چرا که ممکن است اطلاعات برخی منابع به‌روز نبوده و ارزش پاسپورت کشور موردنظر شما کاهش داشته باشد. روش دیگر اطلاع ارزش پاسپورت کشورها، استفاده از خدمات مشاوره آژانس‌های مهاجرتی است. شما می‌توانید با این آژانس‌ها تماس گرفته و درباره ارزش پاسپورت کشورهای مختلف اطلاعات کسب کنید.

ارزش پاسپورت ایران در جهان؛ سقوط آزاد

قطعا برای شما در حال خواندن این متن این سوال پیش آمده است که ارزش پاسپورت ایران در جهان چگونه است. باید گفت که متاسفانه به علت تحریم‌ ها و درگیری‌ های سال‌های اخیر، رتبه پاسپورت ایران در جهان سقوط آزادی داشته و پاسپورت کشور ایران به یکی از بی‌ ارزش‌ ترین پاسپورت‌ های جهان تبدیل شده است.

در آخرین رتبه‌بندیارزش پاسپورت کشورها، ایران در رتبه ۱۰۱ام قرار دارد. ایرانیان می‌توانند با استفاده از پاسپورت خود به نه کشور گرجستان، ترکیه، مالزی، نیووی، هائیتی، ونزوئلا، میکرونزی، اکوادور و دومنیکا بدون دریافت ویزا سفر کنند. همچنین امکان سفر ایرانیان بدون ویزا و فقط با ویزای فرودگاهی به ۳۰ کشور دیگر نیز وجود دارد. پاسپورت ایران تقریبا در انتهای لیست ارز‌ش‌ گذاری پاسپورت‌های دنیا قرار می‌گیرد.

چرا ارز‌ش پاسپو‌رت کشوری که می‌ خواهیم به آن مهاجرت کنیم، مهم است؟

یکی از دغدغه‌های اصلی افرادی که قصد مهاجرت دارند، ارزش پاسپورت کشورها است؛ چرا که این مولفه اهمیت بسیار زیادی برای مهاجرین دارد و آن‌ها باید به کشوری مهاجرت کنند که بعد از دریافت پاسپورت آن، بتوانند بدون دریافت ویزا به بهترین کشورها رفته و از مسافرت خود لذت ببرند. همچنین باتوجه‌به دشواری زیاد و هزینه بالای مهاجرت، باید دریافت پاسپورت کشور مقصد به‌صرفه باشد. برای مثال ایرانیان باید به کشورهایی مهاجرت کنند که پاسپورت آن‌ها بالاتر از رتبه ۱۰۱ام جهان باشد؛ چرا که همان‌طور که عنوان شد پاسپورت ایران در رتبه ۱۰۱ لیست پاسپورت‌های ارزشمند دنیا قرار دارد.

مهاجرین عموما می‌توانند بعد از پنج سال اقامت در کشور موردنظر خود، اقامت دائم و سپس پاسپورت آن را دریافت کنند. اگر پاسپورت کشور موردنظر ارزش زیادی داشته باشد، این افراد می‌توانند به بیش از ۵۰ کشور دنیا بدون ویزا سفر کرده و از مهاجرت خود لذت ببرند. باید اشاره کرد که قوانین دریافت پاسپورت در برخی کشورها ممکن است متفاوت باشد و مهاجرین باید زمان بیشتری را برای دریافت پاسپورت، منتظر بمانند.

ارز‌ش پاسپور‌ت مقاصد اصلی مهاجرتی ایرانیان

ایرانیان عموما به کشورهای مشخصی مانند آلمان، انگلستان، آمریکا، ترکیه، امارات، ایتالیا و اتریش سفر می‌کنند. به همین علت ارزش پاسپورت این کشورها برای ایرانیان اهمیت زیادی دارد. باتوجه‌به این که افراد بیشتر به کشورهایی سفر می‌کنند که از کشورهای پیشرفته و مدرن به‌شمار می‌آیند، ارزش پاسپورت این کشورها بسیار بالا است. این کشورها به علت اقتصاد باز و باثبات، شرایط امنیتی مناسب و ارتباط آزاد با جهان، ارزش پاسپورت بالایی دارند.

باید اشاره کرد که ارزش پاسپورت بسیاری از کشورهای اروپایی مانند آلمان، هلند، فرانسه و اسپانیا به علت قرارگرفتن در اتحادیه اروپا با یکدیگر برابر است و پاسپورت این کشورها در یک رتبه قرار می‌گیرند.ارزش پاسپورت مقاصد اصلی مهاجرتی ایرانیان عبارت است از:

• پاسپورت کشور آلمان با رتبه ۲ و امکان سفر به ۱۸۷ کشور دنیا بدون ویزا
• کشور ایتالیا با پاسپورت شماره ۳ جهان و امکان سفر به ۱۸۶ کشور دنیا بدون ویزا
• کشور فرانسه با پاسپورت شماره ۴ جهان و امکان سفر به ۱۸۵ کشور دنیا بدون ویزا
• گذرنامه کشور اسپانیا با رتبه ۴ جهان و امکان سفر به ۱۸۵ کشور دنیا بدون ویزا
• پاسپورت کشور اتریش با رتبه ۵ و امکان سفر به ۱۸۴ کشور دنیا بدون ویزا
• پاسپورت کشور هلند با رتبه ۵ و امکان سفر به ۱۸۴ کشور دنیا بدون ویزا
• گذرنامه کشور سوئیس با رتبه ۵ و امکان سفر به ۱۸۴ کشور دنیا بدون ویزا
• گذرنامه کشورهای کانادا، انگلیس، آمریکا و یونان با رتبه ۶ و امکان سفر به ۱۸۳ کشور دنیا بدون ویزا
• پاسپورت کشور ترکیه با رتبه ۵۲ و امکان سفر به ۱۱۱ کشور دنیا بدون ویزا

باارزش‌ ترین پاسپو‌رت‌ های جهان را بشناسید

لیست بهترین و باارزش‌ ترین پاسپورت‌ های جهان اهمیت زیادی برای افراد دارد؛ چرا که آن‌ها می‌توانند با بررسی این لیست بدانند بهترین و بدترین کشورهای دنیا از نظر ارزش پاسپورت کدام‌اند. در ۵۰ جایگاه ابتدایی این لیست عموما کشورهایی قرار دارند که توسعه‌ یافته بوده و در قاره اروپا و آمریکای شمالی قرار دارند.

پنج رتبه اول باارزش‌ترین پاسپورت‌های جهان

هرچند باید اشاره کرد که برخی کشورهای خاورمیانه مانند امارات متحده عربی نیز در رتبه‌ های بالای لیست ارزش‌ مند‌ترین پاسپورت‌ های دنیا قرار دارند. شایان‌ ذکر است که به علت رتبه‌ بندی ارزش پاسپورت‌ ها براساس تعداد کشورهایی که می‌توان بدون ویزا با استفاده از آن‌ها سفر کرد، ممکن است رتبه برخی کشورها با یکدیگر برابر باشد. باارزش‌ ترین پاسپورت‌ های جهان عبارت‌اند از:

• پاسپورت کشورهای ژاپن و سنگاپور با رتبه ۱ و امکان سفر به ۱۸۹ کشور دنیا بدون ویزا
• پاسپورت کشورهای فنلاند، کره جنوبی و آلمان با رتبه ۲ و امکان سفر به ۱۸۷ کشور دنیا بدون ویزا
• گذرنامه کشورهای دانمارک، ایتالیا و لوکزامبورگ با رتبه ۳ و امکان سفر به ۱۸۶ کشور دنیا
• پاسپورت کشورهای فرانسه، اسپانیا و سوئد با رتبه ۴ و امکان سفر به ۱۸۵ کشور دنیا بدون ویزا
• پاسپورت کشورهای اتریش، هلند، پرتغال و سوئیس با رتبه ۵ و امکان سفر به ۱۸۴ کشور دنیا

بی‌ ارزش‌ ترین پاسپورت‌ های جهان کدام‌ اند؟

پاسپورت برخی از کشورها مانند افغانستان، عراق، سوریه، پاکستان، سومالی و یمن در انتهای لیست ارزشمندترین پاسپورت‌های دنیا قرار دارند. علت ار‌زش پایین پا‌سپورت این کشورها، وجود جنگ، ناامنی و عدم ثبات اقتصادی در آن‌ها است.

بی‌ارزش‌ترین پاسپورت‌های جهان کدام‌اند؟

پاسپورت

پاسپورت

پاسپورت یک مدرک شناسایی رسمی است که در کشورهای دیگر نیز اعتبار خواهد داشت. این مدرک برای تمام شهروندان کشور صادر می‌شود که نشانگر تابعیت شما در کشور محسوب می‌شود.

سخن آخر

اگر به دنبال مهاجرت تحصیلی، کاری و سرمایه‌ گذاری هستید، ارزش پاسپورت برای شما اهمیت زیادی دارد. چرا که پس از دریافت اقامت دائم و سپس پاسپورت کشور مقصد، باید بتوانید با استفاده از آن به کشورهای مختلف بدون ویزا سفر کنید. پاسپو‌رت کشور‌های پیشرفته مانند آلمان، ایتالیا، هلند و آمریکا ارز‌ش بسیار بالایی دارند و از بهترین گزینه‌ ها برای مهاجرت به‌ شمار می‌آیند.

فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

کارشناس ارشد مهاجرت
اشتراگ گذاری این محتوا در :

سوالات متداول

باارزش‌ ترین پاسپورت‌ های جهان کدامند؟
پاسپورت کشورهای ژاپن و سنگاپور-پاسپورت کشورهای فنلاند، کره جنوبی و آلمان- گذرنامه کشورهای دانمارک، ایتالیا و لوکزامبورگ- پاسپورت کشورهای فرانسه، اسپانیا و سوئد- پاسپورت کشورهای اتریش، هلند، پرتغال و سوئیس
بی‌ارزش‌ ترین پاسپورت‌ های جهان کدام‌ اند؟
پاسپورت برخی از کشورها مانند افغانستان، عراق، سوریه، پاکستان، سومالی و یمن در انتهای لیست ارزشمندترین پاسپورت‌ های دنیا قرار دارند.
پاسپورت ایران چه رتبه ای در با ارزش ترین پاسپورت های جهان دارد؟
پاسپورت ایران در رتبه ۱۰۱ لیست پاسپورت‌ های ارزشمند دنیا قرار دارد.
کارشناس هرمس

نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
علیرضا محمدی سرشت
4 ماه قبل

سلام فکر میکنم پاسپورت ایران بهش ظلم شده ما باید از نظر ارزش پاسپورت سوم دنیا می‌بودیم درحالی که پایین تر از افغانستان هستیم

خانم میرخانی
پاسخ به  علیرضا محمدی سرشت
4 ماه قبل

سلام ممنون از درج دیدگاهتون

کادر هرمس اپلای