شرایط سنی تحصیل در چین مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. تحصیل در چین به دلیل کیفیت آموزشی برتر، امکانات پیشرفته و مدارک معتبر به مقصدی محبوب برای دانشجویان خارجی تبدیل شده است. برنامه ریزی برای تحصیل در چین ساده‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید. از سوی دیگر وجود حمایت‌های دولتی و خصوصی در قالب بورسیه و هم‌چنین امکان کار همزمان با تحصیل تا 12 ساعت در هفته در چین و از سوی دیگر شهریه‌های ارزان و مقرون به صرفه باعث تحصیل در این کشور آسیایی برای دانشجویان خارجی جذاب‌تر است.

یکی از دغدغه‌هایی که برای دانشجویان وجود دارد، شرایط سنی تحصیل در چین است. برای اینکه پاسخ این سوال را متوجه شوید، این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

همکاری هرمس اپلای با وزارت علوم جهت اعزام دانشجو
آنچه در این مقاله خواهید خواند:

گپ تحصیلی چیست و چه تاثیری بر روند پذیرش تحصیلی دارد؟

قبل از اینکه به بررسی شرایط سنی تحصیل در چین بپردازیم، اول باید بدانید که گپ تحصیلی چیست و چه تاثیری بر روند دریافت پذیرش تحصیلی دانشگاه‌های خارجی دارد. گپ تحصیلی به فاصله زمانی از آخرین مدرک تحصیلی دریافتی توسط دانشجو گفته می‌شود. هر چقدر گپ تحصیلی بیشتر باشد، قطعا سن دانشجو نیز بالاتر رفته و شرایط دریافت پذیرش دانشجویی نیز سخت‌تر خواهد شد.

 در صورتی گپ تحصیلی برای پذیرش از دانشگاه منطقی است که بین 2 تا 5 سال از آخرین مدرک تحصیلی گذشته باشد. در صورتی که این زمان بیشتر باشد، می‌تواند برای فرد مشکل ساز باشد. اما این نکته را در نظر داشته باشید که گپ تحصیلی و شرط سنی دو موضوع متفاوت است که هر یک به صورت جداگانه برای پذیرش تحصیلی اهمیت دارد. اما می‌توان به مساله محدودیت سنی برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های خارجی از دو زاویه نگاه کرد: شرایط پذیرش تحصیلی و شرایط مورد نیاز برای صدور ویزای تحصیلی توسط سفارت و کنسولگری.

گپ تحصیلی چیست

از زاویه شرایط پذیرش تحصیلی، شرایط راحت‌تری در مورد گپ تحصیلی و شرط سنی برای دانشجو وجود دارد. در اغلب موارد در صورت وجود مدارک تحصیلی، توانایی پرداخت شهریه و تمکن مالی قابل قبول متقاضی، نامه پذیرش تحصیلی صادر خواهد شد. البته در بیشتر مواقع، دریافت نامه پذیرش تحصیلی به تنهایی ملاک نیست و نمی‌تواند منجر به دریافت مجوز مهاجرت تحصیلی دانشجو شود. به همین خاطر فرد بایستی با در دست داشتن پذیرش تحصیلی، مدارک هویتی، تحصیلی و مالی، برای دریافت ویزای تحصیلی از سفارت اقدام کند.

بنابراین وجود گپ تحصیلی به عنوان یکی از عوامل تاثیرگذار در شرایط سنی تحصیل در چین، می‌تواند بر روی فرآیند دریافت ویزای تحصیلی دانشجو تاثیرگذار باشد. چرا که وجود گپ تحصیلی زیاد در فرآیند تحصیلی متقاضی می‌تواند نشان دهنده عدم آمادگی لازم متقاضی برای قرارگیری در محیط آموزشی باشد و نشان دهنده این مورد باشد که دانشجو شانس بالایی برای موفقیت در دوره‌های آموزشی و دانشگاهی ندارد.

البته باید این نکته را در نظر داشت که این مساله، کاملا نسبی بوده و نمی‌توان به صورت قطعی در مورد آن صحبت کرد. به عنوان مثال در صورتی که متقاضی دارای یک گپ تحصیلی 2 الی 7 ساله باشد و بتواند نامه پذیرش دانشگاه در مقطع کارشناسی ارشد را دریافت کند، می‌تواند با ارائه مدارک قابل قبول از جمله جمع کردن بودجه مورد نیاز برای تحصیل، گذراندن دوره زبان، خدمت اجباری و مواردی این چنینی افسر مهاجرت را مجاب کرده و ویزای تحصیلی خود را دریافت کند.

شرایط سنی تحصیل در چین

از آنجایی که مهاجرت تحصیلی یکی از محبوب‌ترین و بهترین روش‌های مهاجرتی است، شرایط و حداکثر سن برای تحصیل در خارج از کشور از مهم‌ترین مواردی است که باید در این زمینه بررسی شود. با این حال، بسیاری از متقاضیان اطلاعات و مراحل لازم برای تحصیل در خارج از کشور را نمی‌دانند. جدای از این، دانشگاهی که در آن تحصیل می‌کنید، رشته تحصیلی انتخابی، حداقل پذیرش و ویزا و مراحل اخذ ویزا از دیگر مواردی است که باید به خوبی در مورد آنها تحقیق  و پس از بررسی این شرایط اقدام کنید.

چین ازجمله کشورهایی است که برای پذیرش دانشجو در مقاطع مختلف محدودیت سنی تعیین کرده‌ است. به‌طور کلی؛ متقاضیان تحصیل در چین در مقطع کارشناسی نباید بیشتر از 25 سال داشته باشند.. برای تحصیل کارشناسی ارشد در کشور چین هم نباید سن متقاضی بیشتر از 35 سال باشد. برای تحصیل دکترا در چین هم تا سن 40 سالگی فرصت وجود دارد. البته ممکن است این محدودیت‌ها در برخی دانشگاه‌ها و دوره‌های تحصیلی متفاوت باشد.

معرفی رشته های بدون محدودیت سنی در خارج از کشور

براساس تجربیات کارشناسان مجرب اعزام دانشجو به کشورهای خارجی، معمولا دوره‌های ارشد رشته‌های حوزه مدیریت از جمله مدیریت اجرایی، بازاریابی، ارتباطات و دیگر رشته‌های مشابه با این گرایش، محدودیت سنی نداشته و آن دسته از متقاضیانی که دارای شرایط سنی و گپ تحصیلی هستند نیز، می‌توانند در این رشته‌های تحصیلی پذیرش بگیرند.

 البته باید این موضوع را در نظر داشته باشید که با آماده سازی مدارک تحصیلی، ارائه اطلاعات کامل تحصیلی، ارائه دلایل موجه قبلی همچون گپ تحصیلی می‌تواند در قانع کردن افسر پرونده تحصیلی دانشجو تاثیرگذار باشد.

جمع‌بندی

به هر حال تحصیل در چین یکی از روش‌های مهاجرت به این کشور محسوب می‌شود. اما یکی از عوامل تاثیرگذار در شرایط سنی تحصیل در چین است که در مورد برخی از رشته‌های تحصیلی در این کشور اجرا می‌شود. البته همان‌طور که در متن مقاله ذکر شد رشته‌های تحصیلی نیز وجود دارند که محدویت سنی نداشته و می‌توان حتی با وجود گپ تحصیلی در این رشته‌ها مشغول به تحصیل شد.

امیدواریم مطالعه مطالب این مقاله برای شما مفید باشد؛ اما در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتری در این زمینه دارید، می توانید با مشاوران مجرب موسسه هرمس اپلای در تماس باشید و اطلاعات مورد نیاز را بدست بیاورید.

مقاله پیشنهادی —> پاسپورت چین

سؤالات متداول

متقاضیان تحصیل در چین در مقطع کارشناسی باید کمتر از 25 سال، کارشناسی ارشد کمتر از 35 سال و مقطع دکترا باید کمتر از 40 سال داشته باشند.

در برخی از رشته‌های تحصیلی، شرایط سنی لحاظ نمی‌شود از جمله رشته‌های مدیریت اجرایی و بازاریابی و اطلاعات.

در واقع گپ تحصیلی به فاصله زمانی از آخرین مدرک تحصیلی دریافتی دانشجو گفته میشود.

بنر
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها