تحصیل در چین

تحصیل در چین

تحصیل در چین مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. کشور چین یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای حال حاضر در قاره آسیا بوده که سالانه چندین هزار دانشجو از سراسر جهان علی‌الخصوص کشور ایران را پذیرا است. تحصیل در چین یک فرصت عالی برای حضور در کشوری است که به‌عنوان یکی از قدرت‌های قدر در تمامی جوانب معرفی می‌شود.

هدف از نگارش این مطلب توسط موسسه مهاجرتی هرمس اپلای این است که شما عزیزان بتوانید اطلاعات کامل دررابطه‌با تحصیل در این کشور به همراه مدارک لازم و هزینه‌هایی که در این راه باید پرداخت کنید به دست آورید؛ پس اگر شما نیز جزء دسته افرادی هستید که علاقه به تحصیل در کشور چین دارید، با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

چرا باید تحصیل کردن در چین را انتخاب کرد؟

تحصیل در چین فرصت‌هایی را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم می‌کند تا به مسائل از دیدگاه چینی نگاه کنند و علم را از دریچه دید استادان چینی بیاموزند. ادغام دانش استادان چینی و اطلاعات مربوط به این موارد به دانش آموزان مزیتی برای کشف فرصت‌های شغلی آینده می‌دهد. دانش آموزان و دانشجویان در کشور چین تجربه دست اولی را در یک قدرت جهانی در حال رشد به دست خواهند آورد.

بینش به‌دست‌آمده از تحصیل کردن در چین مزیتی در مصاحبه شغلی ایجاد می‌کند. نه‌تنها تجربه تحصیل در کشور چین می‌تواند رزومه را بین‌المللی کند؛ بلکه دانش‌آموزان می‌توانند نشان دهند که درک خوبی از بازار چین و توانایی سازگاری با فرهنگ‌ها و محیط‌های جدید دارند.

بسیاری از دانشجویان با انتظار فرصت‌های شغلی بهتر درزمینه‌هایی مانند سفر، رسانه‌های خبری، دانشگاهی، کار دیپلماتیک، مالی، تجارت، بانکداری و بسیاری موارد دیگر، تحصیل در چین را انتخاب می‌کنند. شرکت‌های بین‌المللی برای استعدادهایی که مهارت‌های چینی دارند، رقابت می‌کنند تا به‌عنوان مدیران اجرایی سرمایه‌گذاری‌های خود در این کشور انتخاب شوند.

شرکت‌های بین‌المللی برای استعدادهایی که مهارت‌های چینی دارند، رقابت می‌کنند تا به‌عنوان مدیران اجرایی سرمایه‌گذاری‌های خود در این کشور انتخاب شوند.

درحالی‌که چین به‌عنوان یک ابرقدرت اقتصادی در حال ظهور شناخته می‌شود، درک زبان چینی و ارزشی که با صحبت کردن چینی به دست می‌آید اهمیت فزاینده‌ای در روند تحصیل شما و پیدا کردن شغلی برای آینده، در همین کشور دارد.

شش دلیل اصلی برای تحصیل در کشور چین

قطعاً تحصیل در چین برای هر فرد می‌تواند دلایل متفاوتی داشته باشد؛ اما برای افرادی که قصد دارند از بین کشورهای آسیایی، کشوری قدرتمند را برای تحصیل انتخاب کنند، شش دلیل اصلی وجود دارد که نشان می‌دهد کشور چین نسبت به دیگر کشورها برای تحصیل ارجعیت دارد. این دلایل عبارت‌اند از:

  • شهریه و بورسیه مقرون‌به‌صرفه
  • توسعه علم و دانش روز
  • افزایش تجربیات و توسعه آن به‌صورت جهانی
  • بهبود آینده شغلی
  • یادگیری زبان چینی به‌صورت رایگان
  • کشف فرهنگ چینی

شش دلیل اصلی وجود دارد که نشان می‌دهد کشور چین نسبت به دیگر کشورها برای تحصیل ارجعیت دارد

پس‌ازاینکه دولت ویزا را برای اتباع خارجی تنظیم کرد، دانشجویان بین‌المللی اجازه دارند در مدت تحصیل در چین به‌صورت پاره‌وقت کار کنند یا دوره‌های کارآموزی را بگذرانند. دانشجویان بین‌المللی در چین با مجوز اقامت تا زمانی که از مؤسسات دانشگاهی خود و مراجع اداری ورودی و خروجی تأییدیه بگیرند، مجاز به انجام مشاغل پاره‌وقت یا کارآموزی در خارج از محوطه دانشگاه هستند.

این موضوع می‌تواند یکی از دلایل اصلی برای تحصیل در چین باشد. در حال حاضر کشورهای کمی به‌صورت هم‌زمان اجازه کار و تحصیل به دانشجویان بین‌المللی می‌دهند و این موضوع می‌تواند یک مزیت و امتیاز مثبت بزرگ برای دانشجویانی باشد که کشور چین را برای تحصیل انتخاب می‌کنند.

مواردی که باید قبل از تصمیم‌گیری برای تحصیل در چین بدانید

اینکه کشوری را انتخاب کنید که علاوه بر ایجاد یک زمینه مناسب برای تحصیل، قوانین آن نیز به شخصیت شما نزدیک باشد، بسیار مهم است؛ زیرا شما قرار است مدت‌زمانی را در این کشور زندگی کنید و اگر این کشور و قوانین آن با خواسته‌های شما یکی نباشند، قطعاً مدت‌زمان تحصیل و زندگی شما در این کشور تبدیل به جهنم خواهد شد! پس قبل از اقدام به دریافت ویزا برای تحصیل در چین ابتدا نکات زیر را در نظر بگیرید و سپس خوب فکر کنید که آیا باز هم چین را برای تحصیل انتخاب می‌کنید یا خیر.

این موضوع می‌تواند یکی از دلایل اصلی برای تحصیل در چین باشد. در حال حاضر کشورهای کمی به‌صورت هم‌زمان اجازه کار و تحصیل به دانشجویان بین‌المللی می‌دهند و این موضوع می‌تواند یک مزیت و امتیاز مثبت بزرگ برای دانشجویانی باشد که کشور چین را برای تحصیل انتخاب می‌کنند.

حرف زدن در مورد مسائل سیاسی کشور چین

در چین، شما اجازه صحبت درباره سیاست و نحوه حکومت دولت را ندارید. شما این مسائل را به جایی نمی‌برید و همیشه باید از انتقاد از استراتژی‌های دیپلماسی چین اجتناب ‌کنید. به‌هیچ‌عنوان نباید در مورد مسائل سیاسی هنگ کنگ و تایوان حتی در پیامک‌ها یا مکالمات تلفنی صحبت کنید. به‌نوعی، نظراتتان در مورد مسائل سیاسی کشور چین را باید برای خودتان نگهدارید و هیچ کجا و به‌هیچ‌عنوان آن‌ها را مطرح نکنید.

فیس‌بوک، گوگل و یوتیوب در چین مسدود هستند

سایت‌های رسانه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک، گوگل و یوتیوب در کشور چین مسدود شده‌اند و این معنی را دارد که برای مثال جیمیل و نقشه‌های گوگل و به‌صورت کلی تمامی برنامه‌هایی که از این سه مورد استفاده می‌کنند نیز مسدود هستند. می‌توانید از آن‌ها با اتصال VPN استفاده کنید؛ اما تمامی وی‌پی‌ان‌ها در چین غیرفعال هستند. تنها اپلیکیشنی که شما اجازه استفاده از آن در کشور چین را دارید، وی چت است.

همه‌چیز به زبان چینی است

همه‌چیز در چین به زبان چینی نشان داده شده است؛ مانند علائم، حمل‌ونقل عمومی و همچنین هتل‌ها و رستوران‌ها. خوشبختانه، برخی از شهرها مانند شانگهای و پکن اخیراً بین‌المللی‌تر شده‌اند و بسیاری از چیزها در حال حاضر به انگلیسی در این دو شهر ترجمه می‌شوند.

به‌هرحال، برای زندگی و تحصیل در چین چه در شهرهای بین‌المللی و چه در شهرهای معمولی، برای اینکه بتوانید از پس نیازهای اولیه خود برآیید نیاز است که زبان چینی را بدانید یا دست‌کم از مترجم‌های همراه نصب‌شده بر روی تلفن همراهتان استفاده کنید. البته توصیه می‌شود قبل از آن بررسی کنید که اجازه استفاده از چه برنامه‌های را در کشور چین دارید.

تمامی محصولات زیبایی دارای سفیدکننده هستند

همه محصولات زیبایی از مرطوب کننده‌ها گرفته تا دئودورانت ممکن است دارای سفیدکننده باشند؛ پس قبل از خرید هر چیزی به این موضوع توجه کنید.

تحصیل در چین می‌تواند مزایای بسیاری را برای شما به همراه داشته باشد

بررسی مزایای تحصیل در کشور چین

همان‌طور که می‌دانید، تحصیل در چین می‌تواند مزایای بسیاری را برای شما به همراه داشته باشد؛ اما از بین تمامی این مزایا، سه مزیت مهم وجود دارد که می‌تواند تصمیم شما برای تحصیل در کشور چین را مصمم‌تر کند. در این قسمت هرمس اپلای به معرفی این مزایای برای شما می‌پردازد.

در کشور چین به پول نقد احتیاج ندارید

درست است، در چین هرگز به کیف پولتان نیاز ندارید! تا زمانی که تلفن خود را در اختیار دارید، می‌توانید Alipay و WeChat Pay را راه‌اندازی کنید و تقریباً می‌توانید هر چیزی که نیاز داشته باشید بدون پول نقد یا کارت پرداخت کنید. از اجاره تا رستوران و حتی خرید میوه از دست‌فروشان خیابانی. این امر زندگی روزمره را بسیار راحت‌تر می‌کند. شما می‌توانید حتی به‌راحتی هزینه‌های تحصیل خود در این کشور را نیز با استفاده از این دو روش پرداخت کنید.

حمل‌ونقل عمومی در کشور چین بسیار راحت است

حمل‌ونقل عمومی در شهرهای کشور چین عالی است و این موضوع می‌تواند برای دانشجویانی که اقدام به تحصیل در چین می‌کنند یک امتیاز مثبت باشد. سیستم‌های مترو مستحکم، آسان برای ناوبری و تمیز هستند. اتوبوس‌ها راحت بوده و معمولاً دارای تهویه مطبوع هستند. شما همچنین می‌توانید با استفاده از حمل‌ونقل عمومی به شهرهای اطراف نیز سفر کنید.

در کشور چین شما همیشه در امنیت هستید

چین فوق‌العاده امن است. البته هیچ مکانی کاملاً عاری از جرم نیست؛ اما زندگی روزمره در چین احساس راحتی و امنیت را به شما هدیه می‌دهد. شما می‌توانید به‌راحتی در نیمه‌شب به قدم زدن بپردازید و نگران این نباشید که شاید کسی اقدام به دزدی از شما کند.

بررسی هزینه تحصیل در کشور چین

خبر خوب این است که چین کشوری حتی با بودجه دانشجویی بسیار مقرون‌به‌صرفه است. اگرچه چین دومین اقتصاد بزرگ جهان را دارد؛ اما همچنان کشوری درحال‌توسعه است و بنابراین هزینه زندگی در مقایسه با اکثر کشورهای غربی بسیار ارزان است.

وعده‌های غذایی به‌طورکلی فقط چند هزار تومان برای شما هزینه داشته و بسیاری از مواد غذایی قیمت بسیار پایینی دارند. قیمت‌ها در مناطق روستایی کمتر از شهرها است و بازارهای غیررسمی ارزان‌تر از مشاغل شناخته‌شده غربی هستند.

البته در نظر داشته باشید که شما به‌عنوان یک دانشجوی بین‌المللی که به تحصیل در چین می‌پردازد در این کشور متمایز خواهید شد؛ بنابراین مراقب کلاهبرداری افرادی باشید که قیمت بسیاری را بر روی محصول خود می‌گذارند. اگرچه این تله‌ها و کلاهبرداری‌ها به‌سرعت قابل‌تشخیص بوده و به‌صورت کلی مردم چین بسیار مهمان‌نواز هستند.

چین کشوری حتی با بودجه دانشجویی بسیار مقرون‌به‌صرفه است

آیا برای تحصیل کردن در چین نیاز به ویزا است؟

برای دانشجویان ایرانی که قصد دارند به تحصیل در چین بپردازند نیاز است که اقدام به دریافت ویزای تحصیلی چین کنند تا بتوانند به‌صورت قانونی تحصیل خود را در این کشور انجام دهند. ویزای تحصیلی کشور چین به دو دسته ویزای F و ویزای X تقسیم می‌شود که هرکدام دارای ویژگی‌های مختلف هستند. در عنوان بعدی به‌صورت اختصاصی به آن‌ها می‌پردازیم.

ویزای F برای دانشجویانی که قصد دارند کمتر از شش ماه به تحصیل در چین بپردازند، موردنیاز است؛ درحالی‌که ویزای X برای تحصیل کردن در چین بیش از شش ماه موردنیاز است. باوجوداینکه چین کشوری تا حدودی درزمینه‌های مختلف محدود است، اخذ ویزای تحصیل کشور چین برای دانشجویان ایرانی یک فرآیند نسبتاً ساده است. می‌توانید اطلاعات کامل در این رابطه را از کارشناسان مطرح موسسه مهاجرتی هرمس اپلای دریافت کنید.

معرفی انواع ویزاهای تحصیلی کشور چین

در عنوان قبلی اشاره‌ای مختصر به انواع ویزای تحصیل در چین داشتیم. حال در این قسمت برای اینکه شما بتوانید درک بهتر از انواع ویزاهای تحصیل در کشور چین داشته باشید، به معرفی اختصاصی آن‌ها در قالب یک جدول به‌صورت تفکیک‌شده می‌پردازیم.

معرفی انواع ویزاهای تحصیلی کشور چین

برای دریافت ویزای تحصیلی چین باید چه مواردی را مدنظر داشت؟

در ابتدا برای دریافت ویزای تحصیلی در چین، اطمینان حاصل کنید که تقریباً یک ماه قبل از روز مصاحبه سفارت، تمام مدارک لازم را جمع‌آوری و آماده کرده‌اید. از دانشگاه خود پذیرش را دریافت کنید و همچنین در صورت داشتن هرگونه سؤال با نزدیک‌ترین سفارت چین در کشور خود تماس بگیرید. این امر از تأخیرهایی که ممکن است به دلایل بوروکراتیک رخ دهد، جلوگیری می‌کند.

در مورد شرایط ویزای چین، می‌توانید با نزدیک‌ترین سفارت یا کنسولگری چین تماس بگیرید و اطلاعات لازم را دریافت کنید. همچنین می‌توانید به سای کنسولگری نیز مراجعه کنید و اطلاعات درج‌شده بر روی آن را مطالعه کنید. به خاطر داشته باشید که اگر از طریق CVASC درخواست می‌دهید، باید از طریق وب‌سایت رسمی یک قرار ملاقات آنلاین رزرو کنید (چنانچه یک شهروند اروپایی محسوب می‌شوید یا دانشجویان کشورهای بریتانیایی، کانادا و استرالیا هستید می‌توانید از CVASC استفاده کنید).

مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی درکشور چین

برای درخواست ویزا برای تحصیل در چین باید سند JW201 یا JW202 را در سفارت محلی چین یا دانشگاهی که در آن ثبت‌نام کرده‌اید، ثبت کنید. به یاد داشته باشید که اصل سند را با خود در چین بیاورید. دیگر موارد عبارت‌اند از:

  • گذرنامه معتبر که باید تاحداقل شش ماه اعتبار داشته باشد.
  • عکس
  • نامه پذیرش شما از دانشگاه
  • فرم معاینه فیزیکی

هزینه درخواست ویزای تحصیل در چین شما بسته به کشوری که از آن هستید، متفاوت است. به‌طورمعمول، زمان پردازش درخواست ویزای شما سریع است و حدود یک هفته طول می‌کشد. در مورد فرم معاینه فیزیکی، فراموش نکنید که مقررات ویزای چین ایجاب می‌کند که پس از ورود به چین به‌عنوان دانشجوی بین‌المللی دراسرع‌وقت به دفتر قرنطینه بهداشت مراجعه کنید تا فرم معاینه فیزیکی خود را تأیید کنید. اگر فرم یا پروتکل معاینه فیزیکی خود را ارائه نکنید، باید در بخش بهداشت محلی معاینه شوید.

هزینه درخواست ویزای تحصیل در چین شما بسته به کشوری که از آن هستید، متفاوت است

کلاس‌های محبوب برای دانشجویانی که در کشور در چین تحصیل می‌کنند چیست؟

زمینه‌های رایج تحصیلی دانشگاهی در چین شامل ریاضیات، اقتصاد، مهندسی، علوم سیاسی، توسعه شهری است. برنامه‌های موجود در شهرهای بزرگ چین معمولاً مطالعه آکادمیک را با انواع درس‌های فشرده زبان و فرصت‌های فرهنگی ترکیب می‌کنند.

اگر نگران آموزش به زبان محلی هستید، نترسید! راه‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید در چین به زبان انگلیسی تحصیل کنید؛ اما توصیه می‌شود برای اینکه بتوانید زندگی روزمره خود را به‌خوبی بگذرانید، دانستن زبان چینی حتی اندک نیز می‌تواند بسیار مهم و حیاتی باشد.

دانشگاه شیان چین

دانشگاه شیان چین

دانشگاه بین‌المللی شیان (XAIU) یک مؤسسه آموزش عالی خصوصی است که مجوز وزارت آموزش چین را برای دوره چهار ساله لیسانس در اختیار دارد.

سخن پایانی

همان‌طور که بارها در متن اشاره کردیم، تحصیل در چین بهترین انتخاب برای افرادی است که قصد دارند کشوری را برای تحصیل انتخاب کنند که علاوه بر تحصیل در یک محیط کار بسیار عالی نیز قرار بگیرند. شما می‌توانید با جمع‌آوری مدارک لازم و در نظر گرفتن اطلاعاتی که در متن به آن اشاره کردیم، اقدام به دریافت ویزا تحصیل کشور چین کنید. در این زمینه می‌توانید صفر تا صد دریافت ویزا را به موسسه مهاجرتی هرمس اپلای بسپارید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
چرا چین را بعنوان کشوری قدرتمند میتوان برای تحصیل انتخاب کرد؟
برای این امر شش دلیل وجود دارد بعنوان مثال:شهریه و بوسیه تحصیلی مقرون به صرفه، توسعه علم و دانش،افزایش تجربیات به صورت جهانی، آینده شغلی، یادگیری زبان چینی رایگان و فرهنگ چینی
تحصیل در کشور چین چه مزایایی دارد؟
احتیاج نداشتن پول نقد حمل و نقل راحت امنیت بالای چین
تحصیل در کشور چین به چه زبانی است؟
زبان تحصیل در کشور چین به زبان چینی میباشد.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای