ویزا چیست؟ و انواع آن

ویزا و انواع آن

ویزا، اجازه یا به اصطلاح گواهی است که ثابت می‌کند شما برای وارد شدن به یک کشور از مقامات و دولت آن، اجازه گرفته اید. این سند که برای شما صادر می‌شود یک اجازه نامه موقتی است یعنی تحت زمانی خاصی اعتبار دارد. برای مثال 3 سال وقت دارید تا در یک کشور خارجی به کاری که درخواست داده اید بپردازید.

فهرست مطالب

ابتدا ویدئو زیر در رابطه با ویزا را مشاهده نمایید:

انواع ویزا

هرکشور با معیار های خود انواع مختلفی visa در نظر گرفته است به طور کلی این اسناد از دید های مختلفی بررسی میشود مثلا ما دو دسته ویزا از لحاظ مدت اقامت داریم که شامل ویزاهای کوتاه مدت یا بازدید کننده و بلند مدت می‌باشد. اما بیشتر ویزا‌های مورد استفاده را در این بخش از مقاله برایتان آماده کرده ایم :

– پزشکی

– توریستی

– کسب و کار

– زیارتی

– خصوصی

– فرهنگی

-دانشجویی

– کاری

– اقامت

– مهاجرتی

– رسمی

– ترانزیت

انواع ویزا

شرایط دریافت ویزای گاردین در برخی کشورها:

ویزای پزشکی

این نوع visa برای اشخاصی است که نیاز دارند به کشور خارجی سفر کنند تا به درمان و معالجه بپردازند. این سند جزو ویزاهای کوتاه مدت می‌باشد اما اگر به اقامت بیشتر از 3 ماه برای انجام کارهای پزشکیتان نیاز دارید باید درخواست اقامت موقت کنید.

ویزای توریستی

زمانی که بخواهید برای گردش و تفریح وارد کشور خارجی شوید ابتدا باید این نوع visa را اخذ کنید که به نام بازدید کننده هم آشناست.

ویزای کسب و کار

کسب و کارهای مختلفی وجود دارند که نیاز به بستن قرار داد در کشور دیگر، مشاوره با یک فرد خارجی در خارج از کشور، مذاکره در مورد قرار داد و کارهای دیگر که مختص کسب و کارشان است انجام دهند. برای انجام آن ها باید از visa کسب و کار استفاده شود.

ویزای زیارتی

این سند نیز در دسته کوتاه مدت قرار می‌گیرند و در ایران و عربستان به شدت دیده می‌شود و گرفتن آن ارزان تر و آسان تر است . شما از طریق این visa به زیارت میروید.

ویزای خصوصی

زمانی که یکی از دوستان شما در کشور خارجی زندگی کند و برایتان دعوتنامه ارسال کند شما می‌توانید از طریق آن دعوت نامه ویزا بگیرید و به سفرهایی برای دیدن آشنایان خود بپرازید.

ویزای فرهنگی

این visa بیشتر برای جوانان هنرمند و محصل می‌باشد که برای مسابقات یا کنسرت و … قصد دارند به خارج از کشور سفر کنند.

ویزا

ویزای دانشجویی

یک دانشجویی که قصد ادامه تحصیل در یک کشور دیگر را دارد، بدون گرفتن تابعیت آن کشور و بدون اخذ اقامت دائم می‌تواند ویزای تحصیلی بگیرد. با این سند شما اجازه تحصیل را در آن کشور خواهید داشت که جزو visa بلند مدت میباشد.

ویزای کاری

کشور های مختلفی وجود دارند که به دنبال جذب نیروی ماهر و غیر ماهر از سراسر جهان هستند و امکانات خوبی را نیز برای آنها فراهم کرده اند. شما می‌توانید برای مدت زیادی در یک کشور، وابسته به شغل هایی که دارد مدت زمان زیادی را اقامت داشته باشید ولی این اقامت دائمی نیست.

یکی از پربازدیدترین مقالات هرمس اپلای که پیشنهاد می‌دهیم مطالعه کنید مقاله ی ویزای کاری پرستاری در ترکیه است.

ویزای اقامت

این سند را با اقامت دائم اشتباه نگیرید زیرا برای مدت زمان معلومی به علت زندگی کردن به سفر خارجی خواهید رفت که از یک سال تا 5 سال می‌باشد و زیر مجموعه‌ی سندهای بلند مدت است.

ویزای مهاجرتی

برای گرفتن تابعیت یک کشور دیگر و اقامت دائم در آن باید از از visa مهاجرتی استفاده کنید که از طریق خانواده ای یا تحصیل و کار امکان پذیر است.

ویزای رسمی

مقامات دولتی و رسمی هر کشوری برای مذاکرات و کارهای دولتی باید از این نوع visa استفاده کنند.

ویزای ترانزیت

به طور معمول اگر قصد داشته باشید وارد یک کشور شوید باید اقامت کوتاه مدت بگیرید ولی برای بعضی اشخاص که وارد یک کشور خارجی می‌شوند تا فورا از آن خارج شوند گرفتن ویزا برای اقامت کوتاه مدت معقول نیست. به همین دلیل نوع ترانزیت برای اشخاصی است که قصد دارند فورا از کشوری خارج شوند مثلا از طریق حمل و نقل وارد یک کشور شوید که از راه و مسیر آن به کشور سوم استفاده کنید.

همچنین در یک مقاله به طور کامل به بررسی ویزای همراه آلمان پرداخته ایم که می‌توانید مطالعه کنید.

ویزای مهاجرتی

اخذ ویزا

چگونه این سند را بگریم؟ در این قسمت از مقاله به پاسخ این سوال توجه می‌کنیم. درخواست آن به چند مرحله بستگی دارد که می‌توانید از مسیر زیر اقدام کنید:

1)سرچ کنید . در ابتدایی کار به وب سایت مهاجرتی کشوری که قصد دارید به آن سفر کنید، سر بزنید و از اطلاعات و مدارک لازم مطلع شوید.

2)مشاوره بگیرید. اخذ این سند یکی از دشوارترین مراحل سفر به خارج از کشور می‌باشد شما می‌توانید این دشواری و سختی مسیر را با مشاوره گرفتن از متخصصان کوتاه کنید، مشاوران ما برای ارائه اطلاعات رایگان به شما آماده پاسخ هستند.

3)به این نکته توجه کنید بعضی از کشورها ویزا در هنگام ورود به کشور را قبول می‌کنند این یعنی کارتان آسان است زیرا در هنگام ورود با پرداخت هزینه‌ی کم آن می‌توانید اجازه خود را بگیرید.

4)تمام مدارکتان را آماده کنید. تمام الزامات را رعایت کنید و از هیچ درخواستی رد نشود بادقت بررسی کنید.

5)به صورت آنلاین درخواست دهید.

اکنون به ویدئو زیر در رابطه با عوامل ریجکتی ویزا توجه فرمایید:

هزینه ی ویزا

این هزینه ها در کشور های مختلف وابسته به نوع و مدت اقامتتان متفاوت است. همچنین قیمت ها متغییر است و وابسته به زمان تغییر می‌کنند اما در این بخش از مقاله قصد داریم قیمت های تقریبی را در یک بازه بگویم، قیمت آن در کشور های قاره ی آسیا از کشور ماکائو برای مدت اقامت 30 روز از 20 دلار شرع شده و تا کشور پاکستان برای اقامت 45 روزه تا 250 دلار میباشد. کشورهای آمریکایی مثل کانادا برای 6 ماه تا 800 دلار می‌باشد . ماداگاسکار بین کشورهای آفریقایی نیازی به اخذ visa ندارد. قیمت ویزاهای اروپایی که عضو شینگن نیستند از گرجستان که برای مدت 90 روز نیازی به اخذ آن ندارید اما حداکثر برای کشوری مثل اوکراین و مدت 15 روز نیاز به تقریبا 400 دلار خواهید داشت.

ویزا شینگن

ویزای شینگن ویزایی است که به شما اجازه می‌دهد بین 26 کشور اروپایی سفر کنید و می‌توانید با داشتن یک ویزا به همه ی 26 کشور سفر کنید اما توجه کنید که مدت اعتبار این visa حداکثر 6 ماه است. می‌توانید این سند را از یکی از 26 کشور عضو آن بگیرید. در قسمت زیر کشورهای اروپایی عضو شینگن را بخوانید.

کشورهای عضو شینگن

22 کشور از این کشورها عضو اتحادیه اروپا میباشند و 4 کشور اعم از نروژ، ایسلند، سوئیس و لیختن اشتاین میباشد.

اسپانیا

سوئد

سوئیس

پرتغال

اسلواکی

اسلوونی

هلند

نروژ

لهستان

لیتوانی

لوکزامبورگ

مالت

ایتالیا

لیختن اشتاین

لتونی

مجارستان

اتریش

ایسلند

فرانسه

آلمان

یونان

دانمارک

استونی

فنلاند

 

بلژیک

چکیا

سوالات متداول درباره ویزا

پزشکی- توریستی- کسب و کار- زیارتی- خصوصی- فرهنگی-دانشجویی- کاری- اقامت- مهاجرتی- رسمی- ترانزیت

ویزای شینگن ویزایی است که به شما اجازه می‌دهد بین 26 کشور اروپایی سفر کنید و می‌توانید با داشتن یک ویزا به همه ی 26 کشور سفر کنید اما توجه کنید که مدت اعتبار این visa حداکثر 6 ماه است

22 کشور به طور کامل زیر مجموعه قوانین شینگن هستند و قوانین آن را اجرا می کنند

6 پاسخ

  1. سلام وقتتون بخیر. چجوری میونم برای ویزا شنگن اقدام کنم جوری که صد در صد ویزا شم؟
    24 سالمه و کارمندم

    1. سلام شرایطتون باید به صورت کامل بررسی بشه و این اطلاعات کامل نیست . پیشنهاد میکنم فرم مشاوره رایگانمون رو پر بفرمایید تا کارشناسانمون بررسی کنند و راهنماییتون کنند

  2. سلام خسته نباشید بنده سوال داشتم راجب ویزای بلند مدت و شرایط قیمت آن برای کشور پرتغال.و اینکه چه ویزایی باید برای فوتبال بگیرم؟و اینکه برای اقامت دائم چه مقدار باید پول ویزا بدم؟!ممنون میشم پاسخ بدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *