کارآفرینی در ژاپن

کارآفرینی در ژاپن

زندگی و کارآفرینی در ژاپن برای افراد مختلف، به‌عنوان یک فرصت استثنایی به‌حساب می‌آید. این کشور با تولید ناخالص داخلی 5 تریلیون دلاری و اقتصاد کم نوسان و پایدار خود، به کشوری جذاب برای کارآفرینی تبدیل شده است. نوآوری در این کشور با استفاده از افراد مبتکر و باهوش روزبه‌روز در حال پیشرفت است و کارآفرینان موفق به‌سادگی از این فرصت طلایی عبور نخواهند کرد.

کشور ژاپن هرساله از سرمایه‌گذاران و کارآفرینان خارجی استقبال می‌کند و حمایت خود را با اصلاحات هرساله خود در این زمینه نشان می‌دهد. اصلاحات دولت ژاپن و ساده‌سازی مقررات برای ورود سرمایه‌گذاران، این کشور را به یکی از محبوب‌ترین فرصت‌های سرمایه‌گذاری در جهان تبدیل کرده است.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

آشنایی با ژاپن، سرزمین طلوع خورشید

ژاپن به‌عنوان قدیمی‌ترین کشور در بین کشورهای جهان شناخته می‌شود که در سال 660 قبل از میلاد به وجود آمده است. کشور قدیمی و جذاب ژاپن، دومین اقتصاد توسعه‌یافته جهان است و توکیو به‌عنوان پایتخت این کشور در نظر گرفته شده است؛ همچنین شهر توکیو با 13 میلیون جمعیت، 304900 فرد ثروتمند دارد.

ژاپن، با 125 میلیون نفر جمعیت و 4094 تریلیون دلار تولید ناخالص ملی به‌عنوان یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای جهان شناخته می‌شود. این کشور یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان تجهیزات الکترونیکی، فولاد و وسایل نقلیه در دنیا است. بازار کار خوب و نرخ پایین بیکاری در این کشور هرساله مهاجرین زیادی را به سمت خود جذب می‌کند و کارآفرینی در ژاپن را افزایش داده است.

آشنایی با ژاپن، سرزمین طلوع خورشید

رتبه کارآفرینی در کشور ژاپن

ژاپن بعد از ایالات متحده و آلمان، از نظر کارآفرینی در رتبه سوم جهان قرار دارد. این کشور از نظر اقتصادی پایدار است و به دلیل صادرات قوی خود به‌عنوان یک اقتصاد تأثیرگذار در بین کشورهای مختلف، شناخته می‌شود. کشور محبوب ژاپن از نظر سهولت کسب‌وکار، امتیاز 78.0 را در سال 2019 کسب کرد و از نظر سهولت کسب‌وکار و تجارت در میان 30 اقتصاد برتر دنیا قرار گرفته است.

سهولت انجام کسب‌وکار، اقتصاد کشورهای مختلف را از شماره 1 تا 190 رتبه‌بندی می‌کند. این رتبه‌بندی بر اساس محیط نظارتی موجود برای کسب‌وکارهای مختلف در کشورها محاسبه می‌شود. باتوجه‌به آمار ارائه شده کارآفرینی در ژاپن می‌تواند فرصتی مناسب برای سرمایه‌گذاری در کشوری با اقتصاد روبه‌رشد را فراهم کند.

ویژگی‌های یک کارآفرین در ژاپن

یک سرمایه‌گذار در ژاپن می‌تواند با حداقل 5000000 ین سرمایه، در کشور ژاپن کارآفرینی کند؛ همچنین طرح تجاری کارآفرینی در این کشور باید کاملاً شفاف و مشخص باشد. طرح کسب‌وکار ارائه شده باید با سود همراه باشد و در اساسنامه به سود و هزینه‌های شرکت پرداخته شود. برخی کسب‌وکارها مانند رستوران‌ها و خدمات مالی به گواهی نیاز دارند و باید مجوز تأسیس این شرکت‌ها در نظر گرفته شود.

یک کارآفرین در ژاپن باید یک دفتر را به‌عنوان موقعیت مکانی شرکت خود در نظر بگیرد و هنگام ثبت شرکت، آدرس آن را ثبت کند. ممکن است اداره مهاجرت از محل شرکت کارآفرینان بازدید کند. یک کارآفرین برای تأسیس شرکت خود باید حداقل دو کارمند تمام‌وقت، استخدام کند.

ویژگی‌های یک کارآفرین در ژاپن

بررسی مزایای کارآفرینی در ژاپن

وزارت اقتصاد و تجارت ژاپن از سرمایه‌گذاری شرکت‌های خارجی در این کشور حمایت می‌کند. محیط تجاری ژاپن ریسک کمی را بر دوش سرمایه‌گذاران خواهد گذاشت. زیرساخت‌های پیشرفته و فناوری توسعه‌یافته در این کشور نیز کارآفرینان را به سرمایه‌گذاری در این کشور ترغیب می‌کند. باید به این نکته توجه کرد که ژاپن از پتانسیل خوبی برای کارآفرینی برخوردار است.

 

سرمایه‌گذاری در یک محیط تجاری جذاب

سرمایه‌گذاران خارجی معتقدند بازار کار ژاپن بسیار امیدوارکننده است. دیجیتالی‌شدن و پیشرفت فناوری در این کشور به ساده‌سازی کسب‌وکارها کمک کرده است. ژاپن با استقبال از سرمایه‌گذاران خارجی، تقویت روابط اقتصادی جهانی را برای سرمایه‌گذاران خارجی‌ها تضمین می‌کند. رویه‌های تجاری ژاپن هرساله با شفافیت بیشتری ارائه می‌شود و این موضوع ریسک کمتری را برای سرمایه‌گذاران و کارآفرینی در ژاپن به همراه خواهد داشت.

سیستم قانونی قابل‌اعتماد

سرمایه‌گذاران خارجی در ژاپن، می‌‎توانند از سیستم حقوقی و نظارتی قابل‌اطمینانی در این کشور بهره ببرند. دولت ژاپن برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی، مقررات تأسیس شرکت را برای خارجی‌ها ساده‌سازی کرده است. در سیستم حقوقی ژاپن، هیچ قانونی برای تبعیض علیه خارجی‌ها وجود ندارد؛ البته درک سیستم قانونی ژاپن برای خارجی‌ها کمی پیچیده به نظر می‌رسد و بهتر است برای درک بهتر قوانین و مقررات این کشور با مؤسسات مهاجرتی معتبر در این زمینه مشورت کنید.

نرخ مالیات پایین شرکت‌ها

نرخ مالیاتی شرکت‌ها تا دسامبر 2022 در ژاپن، 30 درصد محاسبه شده است؛ درحالی‌که بالاترین نرخ مالیاتی تا سال 2021، به نام شرکت‌های امارات متحده عربی ثبت شده است. مالیات شرکت‌های عربی تا سال 2021، 55 درصد تخمین زده می‌شود. این موضوع می‌تواند انگیزه زیادی برای شروع کسب‌وکار در ژاپن، ایجاد کند.

حمایت دولت ژاپن از استارتاپ‌ها

دولت کارآفرینی و توسعه کسب‌وکارها را در این کشور ضروری می‌داند و از کارآفرینی در ژاپن حمایت می‌کند. این کشور که بر پایه نوآوری و فناوری رشد می‌کند، استارتاپ‌ها و کسب‌وکارها را به‌عنوان کلید موفقیت نوآوری‌های خود، معرفی می‌کند. دولت این کشور، حامی شرکت‌ها و ایده‌های خارجی برای تسریع نوآوری در کشور خود است. سازمان تجارت جهانی ژاپن، بستری برای ارتباط سرمایه‌گذاران داخلی با شبکه جهانی فراهم کرده است.

فعالیت در کشوری با اقتصاد پایدار و بزرگ

تولید ناخالص داخلی این کشور حدود 5 تریلیون دلار محاسبه شده است. از طرفی دیگر ارز این کشور تابه‌حال با نوسانات شدیدی همراه نبوده است. کارآفرینان در ژاپن می‌توانند در اقتصادی قوی و صنعتی پیشرفته فعالیت کنند و کسب‌وکار خود را توسعه دهند. زیرساخت‌های عالی این کشور، پتانسیل خوبی برای کارآفرینی دارد.

شرایط کارآفرینی در ژاپن

راه‌اندازی کسب‌وکار و کارآفرینی در ژاپن، در سال‌های اخیر آسان‌تر شده است؛ اما همچنان شرایط خاص هر کشور باید در نظر گرفته شود. اگر می‌خواهید در ژاپن کسب‌وکار جدیدی راه بیندازید، باید نوع خاصی از ویزا را دریافت کنید. ویزای مدیریت کسب‌وکار یا ویزای استارتاپ یک ویزای 4 ماهه است که در برخی شهرداری‌های توکیو و شهرهای دیگر ژاپن، پس از تأسیس شرکت، برای شما ارائه می‌شود.

بهتر است برای دریافت ویزا از مؤسسات مهاجرتی فعال، مشورت بگیرید که پیشنهاد ما به شما مؤسسه بین‌المللی هرمس اپلای با بیش از صدها پرونده‌ موفق در این زمینه است. شما برای راه‌اندازی کسب‌وکار خود در ژاپن، باید حداقل 5000000 ین در حساب خود داشته باشید تا بتوانید شرکتتان را ثبت کنید. اسناد مالی و سایر مدارک در این زمینه نیز، باید به‌صورت قانونی ارائه شوند. برای شروع کارآفرینی در ژاپن باید حداقل 2 کارمند داشته باشید؛ البته به جز خودتان.

شرایط کارآفرینی در ژاپن

فرایند تأسیس یک شرکت در ژاپن

تجارت در ژاپن که به‌عنوان یک کشور پیشرفته با اقتصاد قوی شناخته می‌شود، همیشه با استقبال روبرو بوده است. تأسیس شرکت در هر کشور قوانین و مراحل خاص خود را دارد که باید هر یک پس از دیگری طی شوند. افراد به‌عنوان اتباع خارجی نیز در کشور ژاپن، می‌توانند شرکت خود را تأسیس کنند و به‌عنوان کارآفرین در این کشور شناخته شوند. مراحل زیر، مسیر مقابل یک کارآفرین خارجی در کشور محبوب ژاپن است.

تهیه اساسنامه

در اولین مرحله، شما باید یک اساسنامه درباره کسب‌وکار خود تهیه کنید. اساسنامه سندی است که شامل اهداف تجاری شرکت، سرمایه، معرفی مدیران و آدرس شرکت است. برای ثبت آدرس شرکت، باید ابتدا دفتری را اجاره یا خریداری کنید تا بتوانید آدرس آن را به‌عنوان آدرس دفتر کار، ثبت محضری کنید.

سپرده سرمایه

همان‌طور که پیش‌ازاین در مقاله اشاره شد، افراد برای شروع کسب‌وکار و کارآفرینی در ژاپن باید حداقل 5000000 ین سرمایه داشته باشند؛ البته این سرمایه، صرف اهداف تجاری شرکت خواهد شد. با درنظرگرفتن این پول، شرکت تأسیس شده تا دو سال از مالیات بر مصرف، معاف می‌شود. افراد تا زمانی که شرکت خود را ثبت نکنند، نمی‌توانند حساب بانکی شرکتی برای خود افتتاح کنند؛ بنابراین باید از حساب بانکی یک سرمایه‌گذار دیگر در ژاپن استفاده کنند.

اگر این میزان سرمایه بیشتر از 10000000 ین باشد، مالیات بر مصرف از همان ابتدا لحاظ خواهد شد. منظور از مالیات بر مصرف، همان مالیات بر ارزش‌افزوده است که نرخ قابل‌اجرای این مالیات در ژاپن، 8 درصد محاسبه شده است. اگر شرکت تجاری شما در زمینه انتقال کالا یا ارائه خدمات فعالیت می‌کند، باید مالیات بر ارزش‌افزوده را پرداخت کند.

ثبت درخواست ثبت شرکت

در این مرحله شما باید با دردست‌داشتن مدارک شرکت و اساسنامه آن، به اداره ثبت‌احوال مراجعه کرده و رویه‌های لازم را جهت ثبت شرکت و شروع کارآفرینی در ژاپن پیگیری کنید. شاید طی‌کردن این مسیر برای افراد، کمی دشوار به نظر برسد؛ اما نگران نباشید تیم‌های تخصصی در این زمینه وجود دارند که کارآفرینان موفقی را تا انتهای این مسیر همراهی کردند.

درخواست ویزا و مجوز

پس از ثبت شرکت و دریافت گواهی ثبت، می‎توانید حساب بانکی خود را افتتاح کنید؛ سپس برای دریافت ویزا درخواست دهید. برخی از کسب‌وکارها مانند رستوران، آژانس مسافرتی، تجارت املاک و کسب‌وکار ساختمانی به مجوز نیاز دارند؛ اگر کسب‌وکار شما جزو این دسته‌بندی‌ها است، باید اقدام به دریافت مجوز کنید. مجموع فرایند تأسیس شرکت، حداکثر 4 هفته طول می‌کشد.

اقامت ژاپن از طریق کارآفرینی

شما می‌توانید پس از ثبت شرکت خود جهت اقامت، اقدام به دریافت ویزای سرمایه‌گذاری کنید. این نوع ویزا برای کارآفرینی در ژاپن در نظر گرفته شده است. شما می‌توانید با دردست‌داشتن مدارک خود به اداره مهاجرت ژاپن مراجعه کرده و جهت دریافت ویزای سرمایه‌گذاری اقدام کنید. هرچه میزان سرمایه‌گذاری شما در کشور ژاپن بیشتر باشد، شانس بیشتری برای دریافت ویزای سرمایه‌گذاری خواهید داشت.

مدت‌زمان ویزای سرمایه‌گذاری از 1 تا 5 سال متغیر است؛ اما افراد باتوجه‌به سودآوری کسب‌وکار خود برای کشور ژاپن، می‌توانند ویزای خود را تمدید کنند. اگر تمدید ویزا چندین بار موفقیت‌آمیز بود، نهایتاً شما می‌توانید برای درخواست اقامت دائم در این کشور، به‌عنوان دارنده کسب‌وکار و کارآفرین، اقدام کنید.

اقامت ژاپن از طریق کارآفرینی

معرفی معتبرترین نوع شرکت‌ها در ژاپن

بازار ژاپن برای سرمایه‌گذاران خارجی بسیار جذاب به نظر می‌رسد. گزینه‌های مختلفی برای تأسیس شرکت در ژاپن وجود دارند که همواره پس از طی‌کردن مراحل قانونی مورد حمایت قرار می‌گیرند. ما در ادامه این مقاله به بررسی دو نوع شرکت برتر در ژاپن می‌پردازیم. این شرکت‌ها روی اقتصاد ژاپن تأثیرگذار هستند و با مرور زمان به ایجاد شغل‌های متنوع در این کشور، کمک کرده‌اند. سرمایه‌گذاران برای کارآفرینی در ژاپن، می‌توانند دست به تأسیس چنین شرکت‌هایی بزنند.

شرکت سهامی یا kabushiki kaisha

این نوع شرکت در ژاپن، بر اساس سهم و مسئولیت محدود تشکیل می‌شود. شرکت سهامی، از سهام‌داران و مدیران شرکت تشکیل شده است و یک مدیر می‌تواند هم‌زمان سهام‌دار باشد. انتشار صورت‌های مالی در این شرکت‌ها ضروری است. شرکت‌های سهامی، به‌عنوان معتبرترین شرکت‌ها در ژاپن شناخته می‌شوند. سهام‌داران و مدیران می‌توانند از کشورهای خارجی باشند. شرکت‌های بزرگ ژاپنی معمولاً از نوع شرکت سهامی هستند.

شرکت با مسئولیت محدود یا گودو کایشا

شرکت‌های گودو کایشا نمونه‌ای از شرکت‌های کوچک و متوسط هستند که به‌صورت مشارکتی و تحت مالکیت شرکا، اداره می‌شوند. انتشار صورت‌های مالی در این شرکت‌ها ضروری نیست. تأسیس شرکت‌های گودو کایشا در صورت وجود شرکای باتجربه و ماهر در زمینه‌های مختلف مفید است. این نمونه شرکت، در مقایسه با شرکت‌های سهامی از اعتبار کمتری برخوردار هستند. یک کارآفرین خارجی نیز می‌تواند یک شرکت گودو کایشا تأسیس کند.

ویزای توریستی ژاپن

ویزای توریستی ژاپن

اگر اهل سفر بخصوص به خارج از کشور هستید به شما توصیه می کنیم کشور فوق مدرن و کهن ژاپن را فراموش نکنید. برای سفر به ژاپن به ویزای توریستی نیاز خواهید داشت. در ادامه مزایا و مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای توریستی ژاپن را بیان خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

سخن آخر

شرکت‌ها و کسب‌وکارهای ژاپنی جزو موفق‌ترین و برترین شرکت‌ها در جهان هستند. اقتصاد این کشور در رتبه‌بندی جهانی خودنمایی می‌کند و جایگاه سوم جهانی به نام خود ثبت کرده است؛ همچنین اقتصاد ژاپن، 10 درصد از اقتصاد جهان را به خود اختصاص داده است. زیرساخت درجه یک و مشارکت این کشور در بازارهای بین‌المللی، ژاپن را به گزینه‌ اول انتخاب سرمایه‌داران و کارآفرینان تبدیل کرده است.

کارآفرینی در ژاپن می‌تواند کسب‌وکار شما را در سطح آسیا و جهان توسعه دهد. کارآفرینان می‌توانند پروسه ثبت شرکت خود را نهایتاً تا 4 هفته به اتمام برسانند؛ اما شروع فعالیت در بازار پررونق ژاپن نیازمند اطلاعات و تجارب افراد متخصص در این زمینه است. هرمس اپلای با ثبت پرونده‌های موفق بی‌شمار خود در این زمینه، می‌تواند در این مسیر شما را همراهی کند.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
کشور ژاپن از نظر کسب‌وکار و تجارت چگونه میباشد؟
کشور ژاپن از نظر سهولت کسب‌وکار و تجارت در میان ۳۰ اقتصاد برتر دنیا قرار گرفته است.
حداقل سرمایه یک سرمایه‌گذار در ژاپن چقدر میتواند باشد؟
با حداقل ۵۰۰۰۰۰۰ ین سرمایه میتوان در کشور ژاپن سرمایه گذاری کرد.
کارآفرینی در ژاپن چه مزایایی دارد؟
سرمایه‌گذاری در یک محیط تجاری مناسب، سیستم قانونی قابل‌اعتماد، نرخ مالیات پایین شرکت‌ها، حمایت دولت ژاپن از استارتاپ‌ها، فعالیت در کشوری با اقتصاد پایدار و بزرگ
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای