مهاجرت به ژاپن

مهاجرت به ژاپن

مهاجرت به ژاپن مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. با توجه به موفقیت ها و پیشرفت هایی که ژاپن طی سال های گذشته داشته مهاجرت به آن ممکن است سخت به نظر برسد. اما این موضوع تا چه مقدار صحت دارد؟ آیا واقعا برای مهاجرت به ژاپن باید به زبان این کشور تسلط کامل داشته باشیم؟ این کشور چه ویزاهایی برای متقاضیان بین المللی در نظر گرفته است؟ توابع ایرانی برای مهاجرت به ژاپن به چه مدارکی احتیاج دارند؟ برای دریافت پاسخ سوالات خود در مورد مهاجرت به ژاپن پیشنهاد می کنیم تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

آشنایی با ژاپن

ژاپن کشوری زیبا در واقع در اقیانوس آرام بوده که  از ۶۸۰۰ جزیره کوچک و بزرگ تشکیل شده است. نام ژاپن به معنای “منبع خورشید” است و به همین دلیل کشور “خورشید تابان” هم نامیده می شود.

این کشور با تلاش‌ های مستمر مردم خود از منطقه‌ ای که بناهای تاریخی آن در جنگ جهانی دوم ویران شده بود، به بهترین و پیشرفته ‌ترین کشور جهان تبدیل شد.

توسعه اقتصادی ژاپن در هفتاد سال گذشته نقش مهمی در ایجاد یک جهش کیفی برای این کشور داشت. در حال حاضر ژاپن به عنوان سومین اقتصاد بزرگ جهان از نظر تولید ناخالص داخلی و افزایش سرمایه گذاری طبقه بندی می شود. همچنین این توسعه باعث شده ژاپن به عنوان پنجمین کشور صادر کننده در جهان طبقه بندی شود. به عبارت دیگر می توان گفت امروزه ژاپن یکی از اعضای مهم بسیاری از سازمان های اقتصادی بین المللی است که در کنار قدرتمندترین کشورهای جهان مانند ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه و کانادا قرار گرفته است. این قدرت و حضور ژاپن باعث شده پاسپورت آن بر اساس Reach Immigration Index در رتبه چهارم طبقه بندی گذرنامه ها از نظر تعداد مقاصدی باشد که بدون ویزا یا ویزا، می توان وارد خاک آن ها شد. به همین دلیل مهاجرت به ژاپن می تواند مزیت های زیادی برای متقاضیان به همراه داشته باشد.

دولت ژاپن راه های زیادی برای کسانی که مایل به مهاجرت و اشتغال در این کشور هستند در نظر گرفته که معروف ترین آن ویزای کار است. البته علاوه بر ویزای کاری، ویزاهای دیگری مانند سرمایه گذاری، تحصیلی، کارآفرینی و … نیز وجود دارد که در ادامه مقاله هر یک را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار می دهیم.

آشنایی با ژاپن

 

مهاجرت به ژاپن از طریق ویزای توریستی

همان طور که از اسم این ویزا مشخص است هدف از صدور آن دریافت اجازه اقامت برای گردش و تفریح در ژاپن، برای مدت زمان محدود است. این ویزا برای اقامت طولانی مدت گزینه مناسبی نیست اما با استفاده از آن شما می توانید به مدت ۳ ماه در این کشور اقامت داشته باشید. البته این زمان برای  شهروندان اتحادیه اروپا بیشتر است به ۱۸۰ روز یا همان ۶ ماه در سال می رسد.

ویزای توریستی یک راه عالی برای آشنایی بیشتر با کشور ژاپن و بررسی شرایط زندگی و کار برای انتخاب بهترین روش مهاجرت به آن است.

برای درخواست این ویزا خود متقاضی یا نماینده قانونی او باید به کنسولگری ژاپن در تهران مراجعه کند. معمولا بعد از ۵ روز کاری جواب درخواست داده می شود. یکی از مشکلات کنسولگری ژاپن این است که در صوت رد درخواست، هیچ توضیحی به متقاضی داده نمی شود و برای درخواست مجدد باید ۶ ماه صبر کند.

خاطرتان باشد شما به عنوان یک توریست اجازه انجام هیچ گونه فعالیت اقتصادی در این کشور را ندارید. توریست هایی که وارد ژاپن می شوند موظف هستند همیشه پاسپورت خود را به همراه داشته باشند.

مهاجرت به ژاپن از طریق کار

همان طور که در پاراگراف های قبل گفته شد ژاپن طی ۷۰ سال گذشته پیشرفت های خوبی در زمینه اقتصادی داشته  و امروزه به یکی از مهم ترین و پرطرفدارترین مقاصد برای مهاجرت کاری تبدیل شده است. بنابراین افرادی که مایل به کار در این کشور هستند می توانند با مراجعه به سفارت یا کنسولگری ژاپن در کشور خود، درخواست ویزای کاری کنند.

خوشبختانه موقعیت های شغلی بسیاری در زمینه های مختلف مانند مهندسی، آموزش، سرگرمی، مدیریت، خدمات بین المللی و … وجود دارد که افراد می توانند با توجه به مهارت و تخصص خود در هر یک از آن ها مشغول به کار شوند.

از جمله مزیت های مهاجرت به ژاپن از این طریق، اجازه به همراه داشتن اعضای خانواده یا همان امکان صدور ویزای همراه است. اما افراد تحت تکفل فرد متقاضی اجازه انجام فعالیت اقتصادی ندارند مگر اینکه از سازمان های مربوطه مجوزهای لازم را کسب کرده باشند.

داشتن مدرک دانشگاهی و تجربه کاری از مهم ترین شروط دریافت ویزای کار در ژاپن به شمار می آید. البته در اکثر مواقع باید  یک کارفرمای ژاپنی هم از متقاضی حمایت کند. ویزای کار این کشور برای مدت زمان های متفاوت بین ۴ ماه تا ۵ سال صادر می شود و قابل تمدید است.

مهاجرت به ژاپن از طریق کار

مهاجرت به ژاپن از طریق تحصیل

یکی دیگر از بهترین روش های مهاجرت به این کشور ادامه تحصیل در دانشگاه ها و مراکز آموزشی آن است. جالب است بدانید دانشگاه های این کشور امروزه در رده بهترین و معتبرترین دانشگاه های جهان قرار دارند و تعدادی از آن ها در سیستم های رتبه بندی همچون QS رتبه زیر100 را به خود اختصاص داده اند.

دانشجویان بین المللی که مایل به تحصیل در ژاپن هستند (به استثنای تحصیلات کوتاه مدت در آموزشگاه های زبان) لازم است برای این کار ویزای دانشجویی دریافت کنند. برای واجد شرایط بودن ویزای دانشجویی، یا باید توسط یک موسسه آموزشی در این کشور ساپورت مالی شوید (گرفتن بورسیه تحصیلی) و یا با ارائه تمکن مالی اثبات کنید بودجه کافی برای پوشش تمام هزینه های خود در طول تحصیل را دارید.

شما به عنوان متقاضی مهاجرت به ژاپن از طریق تحصیل، می توانید در رشته های متنوعی همچون علوم انسانی، پزشکی، کامپیوتر و فناوری اطلاعات، رشته های مهندسی و … تا مقطع دکترا ادامه تحصیل دهید.

تنها دغدغه دانشجویان بین المللی در این کشور نداشتن اجازه کار حین تحصیل است. به این معنی که نمی توانند همزمان با تحصیل وارد بازار کار شوند، مگر در شرایط خاص که با دریافت مجوز از اداره امور مهاجرت اجازه دارند به صورت پاره وقت کار کنند.

مهاجرت به ژاپن از طریق شرکت در دوره های زبان

یکی از بهترین گزینه های مهاجرت به ژاپن و تحصیل در آن شرکت در دوره های یادگیری زبان ژاپنی است. ویزای تحصیلی که برای شرکت در این دوره ها صادر می شود معمولا بین ۶ ماه تا ۲ سال اعتبار دارند.

نکته جالب در مورد دوره های یادگیری زبان ژاپنی این است که دانشجو اجازه دارد به صورت پاره وقت در طول دوره مشغول به کار شود. این امتیاز به افراد کمک می کند علاوه بر تامین قسمتی از هزینه های زندگی و تحصیل، با بازار کار ژاپن بیشتر آشنا شوند و بعد از اتمام دوره در صورت پیدا کردن شغل مناسب ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تغییر دهند.

تنها مشکل مهاجرت به ژاپن با این روش، بالا بودن هزینه ثبت نام در دوره زبان است. اما اگر از نظر مالی مشکلی چندانی ندارید گزینه خوبی به شمار می آید.

متقاضیان می توانند با ویزای توریستی نیز در دوره های زبان شرکت کنند، اما اگر بخواهند بیشتر از ۳ ماه در این کشور بمانند، باید مدرسه ای را پیدا کنند که برای آن ها ویزای دانشجویی دریافت کند. اگر در این فرآیند به کمک و راهنمایی بیشتری نیاز دارید، می توانید با مشاورین باتجربه مجموعه هرمس در ارتباط باشید.

مهاجرت به ژاپن از طریق شرکت در دوره های زبان

 

مهاجرت به ژاپن از طریق سرمایه گذاری

ژاپن نیز مانند بسیاری از کشورهای توسعه یافته از ورود سرمایه گذران بین المللی و ارز به کشور خود استقبال می کند. از طرف دیگر با توجه به پیشرفت های دهه های اخیر این کشور می تواند یکی از مقاصد عالی برای افزایش سرمایه در سطح بین الملل باشد.

یکی از ساده ترین روش های سرمایه گذاری و دریافت اقامت این کشور خرید ملک در آن است. متقاضیان حتی می توانند با داشتن ویزای توریستی هم اقدام به خرید ملک، ثبت شرکت یا فراهم کردن مقدمات کارآفرینی در این کشور کنند و بعد از تکمیل مدارک ویزای توریستی خود را به سرمایه گذاری تغییر دهند. البته اقدام از این طریق جزئیات خاصی دارد که پیشنهاد می کنیم قبل از هر اقدامی با یک وکیل مهاجرت خبره در این زمینه مشورت کنید.

این نکته را نظر داشته باشید که تنها خرید ملک منجر به کسب اقامت دائم یا تابعیت در این کشور نمی شود، در واقع شما باید برای تامین هزینه های زندگی شغل مناسبی هم داشته باشید.

از این رو می توان گفت بهترین راه دریافت اقامت از طریق سرمایه گذاری در این کشور، کارآفرینی و راه اندازی یک کسب و کار است. یکی از مزیت های ویزای سرمایه گذاری اجازه به همراه داشتن سایر اعضای خانواده است. البته متقاضی باید ثابت کند درآمد کافی برای تامین هزینه های خود و سایر اعضای خانواده را دارد.

ویزای سرمایه گذاری در این کشور معمولا برای یک سال صادر می شود و در صورت تداوم کسب کار می توان آن را تمدید کرد. مانند بسیاری از کشورها بعد از ۵ سال کار مداوم در ژاپن و پرداخت مالیات، می توانید برای گرفتن اقامت دائم آن درخواست کنید.

مهاجرت به ژاپن از طریق ازدواج

شاید یکی از ساده ترین و کم هزینه ترین روش های مهاجرت به ژاپن، ازدواج با یک شهروند یا تبعه ژاپنی باشد. با این روش شما می توانید در کوتاه ترین زمان ممکن مجوز اقامت در این کشور را دریافت کنید و مانند یک شهروند عادی از تمامی امکانات موجود در کشور بهره ببرید.

برای این منظور همسر ژاپنی شما باید ثابت کند توانایی و درآمد کافی برای تامین هزینه های زندگی هر دو شما را دارد. خاطرتان باشد این ازدواج باید واقعی باشد و به صورت رسمی و قانونی ثبت شود. در غیر این صورت قطعا ویزای صادر شده باطل می شود.

مهاجرت به ژاپن از طریق ازدواج

 

مدرک زبان مورد نیاز برای مهاجرت به ژاپن

یکی از پر تکرار ترین سوالات متقاضیان مهاجرت به این کشور مدرک زبان مورد نیاز برای ورود به آن است. در پاسخ به این سوال باید گفت مدرک زبان مورد نیاز با توجه به نوع ویزا و هدف مهاجرت شما می تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال اگر قصد دارید به عنوان یک نیروی کار حرفه ای وارد ژاپن شوید و در موقعیت شغلی خود باید با افراد زیادی در ارتباط باشید قطعا به مدرک زبان ژاپنی احتیاج دارید. اما اگر قرار است در شرکت های بین المللی مشغول به کار شوید برای ابتدای کار داشتن مدرک زبان انگلیسی کفایت می کند.

برای ادامه تحصیل در دانشگاه های این کشور هم با توجه به مقطع و رشته تحصیل مدرک زبان مورد نیاز متفاوت است و توسط مسئولین دانشگاه تعیین می شود. پیشنهاد می کنیم برای دریافت اطلاعات دقیق تر بعد از مشخص شدن روش مهاجرتی با وکلای باتجربه در این زمینه مشورت کنید.

ویزای توریستی ژاپن

ویزای توریستی ژاپن

اگر اهل سفر بخصوص به خارج از کشور هستید به شما توصیه می کنیم کشور فوق مدرن و کهن ژاپن را فراموش نکنید. برای سفر به ژاپن به ویزای توریستی نیاز خواهید داشت. در ادامه مزایا و مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای توریستی ژاپن را بیان خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

سخن آخر

همان طور که در طول مقاله گفته شد یکی از ساده ترین راه های مهاجرت به ژاپن پیدا کردن  یک فرصت شغلی مناسب در این کشور است. خاطرتان باشد اگر با ویزای توریستی وارد ژاپن شوید و موقعیت شغلی مناسبی پیدا کنید، همچنان باید این کشور را ترک کنید تا کارفرمای ژاپنی شما بتواند فرآیند دریافت مجوز کار را به صورت قانونی انجام دهد.

بسیاری از مهاجران به دلیل حقوق بالا و زندگی  باکیفیت جذب ژاپن می شوند. با این حال، این کیفیت بالا هزینه های زیادی نیز به همراه دارد. ژاپن یکی از گران ترین کشورها برای مهاجران است، اگرچه اکثر آن ها عقیده دارند که این گرانی ارزش کار و زندگی در آن را دارد. از جمله مزیت های زندگی در این کشور می توان به وجود مراقبت های بهداشتی عالی، سیستم آموزشی با کیفیت، وجود فرصت های شغلی مناسب و … اشاره کرد.

اگر بعد از مطالعه این مقاله علاقه شما برای مهاجرت به این کشور آسیایی پیشرفته بیشتر شده است می توانید با همکاران ما در موسسه مهاجرتی هرمس اپلای تماس بگیرید و شرایط خود را به صورت کاملا رایگان برای مهاجرت به این کشور بررسی کنید. مجموعه هرمس با در اختیار داشتن وکلای مهاجرتی باتجربه به شما کمک می کند به راحتی از مسیر پر پیچ و خم مهاجرت عبور کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر پیرامون مهاجرت به ژاپن با ما در ارتباط باشید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
بهترین روش مهاجرت به ژاپن چیست؟
همان طور که در طول مقاله گفته شد روش های بسیاری برای مهاجرت به این کشور وجود دارد اما بهترین آن ها دریافت ویزای کاری و تحصیلی است.
آیا می توان با ویزای توریستی به ژاپن مهاجرت کرد؟
اگر قصد دارید برای طولانی مدت در کشوری اقامت داشته باشید مهاجرت با ویزای توریستی نمی تواند گزینه مناسبی باشد زیرا این نوع ویزا برای اتباع ایرانی حداکثر ۹۰ روز اعتبار دارد و اجازه فعالیت اقتصادی هم به آن ها داده نمی شود. این ویزا تنها برای آشنایی بیشتر با کشور ژاپن و گشت و گذار در آن مفید است.
در صورت مهاجرت به ژاپن می توان اعضای خانواده را هم با خود به این کشور برد؟
امکان گرفتن ویزای همراه برای بیشتر ویزاهای کشور ژاپن وجود دارد. ولی مهم ترین شرط دریافت آن اثبات توانایی تامین هزینه های زندگی خود و اعضای خانواده است.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Nina
2 ماه قبل

با سلام.پسر من بیست ساله و دیپلمه هست و علاقه مند به مهاجرت به ژاپن هست.باید از کجا شروع کنه.و اگر بخواهد از موسسه شما واسه ویزای تحصیلی کمک بگیره چقدر زمان میبره و چقدر هزینه دارد؟منتظر جواب شما هستم

خانم میرخانی
پاسخ به  Nina
2 ماه قبل

سلام nina عزیز وقتتون بخیر
در حال حاضر موسسه ما فعالیتی در زمینه اخذ پذیرش دانشگاه های ژاپن نداره و تمرکز ما روی کشورهایی هستش که در نهایت فرزندتون بتونه که هم راحت ویزا بگیره و هم برای اقامت دائم اقدام بکنه و کشورهای اروپایی رو برای این موضوع بیشتر توصیه میکنیم، به خصوص کشور آلمان و کانادا.

کادر هرمس اپلای