کاریابی در آلمان

کاریابی در آلمان

کاریابی در آلمان مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. قصد مهاجرت به آلمان را دارید؟ میخواهید در آلمان کار پیدا کنید؟ اگر تصمیم دارید به آلمان مهاجرت کنید و با چمدان خالی از “کار” عازم این کشور هستید، باید بدانید قرار است با روند استخدامی خاص و منحصر بفردی در آلمان روبه رو شوید. با ما همراه باشید تا به اصطلاح چم و خم کاریابی در آلمان را از صفر تا صد بررسی کنیم.

آنچه در این مقاله می خوانید:

ابتدا ویدئوی زیر را مشاهده نمایید تا با نکات طلایی کاریابی در آلمان اشنا شوید:

پخش ویدیو

قدم اول: چه مدارک قانونی را باید دریافت کنم؟

در کاریابی در آلمان بسته به اینکه ملیت شما متعلق به کدام کشور است. باید تعداد معینی مدارک رسمی برای درخواست کار در آلمان آماده کنید. اکنون باید بدانیم این مدارک چه هستند؟

 • اگر شما از کشوری خارج از اتحادیه اروپا هستید، باید ویزای کار آلمان را برای اجازه ی کار در این کشور دریافت کنید.
 • در شهرداری یا کنسولگری ایران در آلمان ثبت نام یا Anmeldung را انجام دهید.
 • پس از ثبت نام، شناسه ی مالیاتی تان(Steuer ID)  را توسط پست دریافت کنید.

این سه مرحله، اصلی ترین اقدامات به منظور دریافت مدارکی هستند که هر کارفرمایی در آلمان از شما طلب می کند.

کاریابی در آلمان با دانشتن 5نکته طلایی

 

از نقطه صفر مهاجرت تا اخذ اقامت، همراهتان هستیم.

با پر کردن فرم می توانید از مشاوره رایگان مهاجرتی هرمس اپلای استفاده کنید.

قدم دوم: چه مدارکی برای ارسال به کارفرما مورد نیاز است؟

اولین تفاوت درخواست کاری آلمان با سایر کشورها نحوه ی آماده سازی پورتفولیوی کاری یا “Bewerbungsmappe” است. اکثر شرکت های آلمانی یک فایل PDF که شامل تمام مدارک زیر است از شما می خواهند:

 • کاور لتر
 • رزومه یا CV
 • مدارک تحصیلی و سرتیفیکیت هایی که دارید
 • توصیه نامه از کارفرماهای قبلی تان

بنابراین فایل pdf شما شامل 10 الی 15 صفحه خواهد بود.

فراموش نکنید که مدارک تحصیلی خود را حتما ضمیمه ی پرونده کنید. بعضی از کمپانی ها در صورت عدم رویت مدرک تحصیلی، به کلی پرونده ی شما را بررسی نخواهند کرد.

از طرف دیگر ارزش توصیه ی مثبت کارفرماهای قبلی را دست کم نگیرید. بنابراین گرفتن نامه از آن ها را فراموش نکنید. اگر به هر دلیل نتوانستید توصیه نامه بگیرید، لیستی از افرادی از محل کارهای قبلی تان که مایل به صحبت درباره ی شما هستند را ارائه دهید. کارفرمای جدید آلمانی شما در صورت تمایل با این افراد تماس تلفنی می گیرد و درباره ی صلاحیت شما صحبت خواهد کرد. بد نیست بدانید معمولا این تماس تلفنی از سوی کارفرمای آلمانی برقرار نمی شود اما وجود این رفرنس ها رزومه ی شما را قوی تر نشان می دهد.

اگر در آماده سازی و ترجمه ی آلمانی مدارکتان دچار ابهام هستید برای مشاوره ی رایگان با کارشناسان بخش آلمان در موسسه مهاجرتی هرمس اپلای تماس بگیرید.

چه مدارکی برای ارسال به کارفرما مورد نیاز است؟

قدم سوم: چگونه رزومه ی آلمانی یا Lebenslauf بنویسم؟

برای کاریابی در آلمان می توان گفت فرم نگارش رزومه ی آلمانی مشابه رزومه ی سایر کشورهای اروپایی است. تنها این نکته را در نظر بگیرید که تمام اطلاعات کلیدی رزومه را در صفحه ی اول آن بنویسید. اطلاعاتی مانند نام و نام خانوادگی، عنوان شغلی، اطلاعات تماس، تجارب حرفه ای و مهارت ها و زبان هایی که بلدید.

در صفحه ی دوم، سوابق تحصیلی و پروژه ها و دوره های آموزشی که برای گرفتن مدرک تان گذرانده اید را ذکر کنید.

در انتهای رزومه هم علایق و فعالیت های دیگرتان را بیان کنید.

در آخر رزومه را تاریخ بزنید و امضا کنید. شاید این امر عجیب به نظر برسد اما این رسم برای تایید و هویت بخشیدن به رزومه های آلمانی انجام می شود.

قدم سوم: چگونه رزومه ی آلمانی یا Lebenslauf بنویسم؟

قدم چهارم: آیا رزومه ی آلمانی باید عکس دار باشد؟

برای کاریابی در آلمان این سوال همیشه مطرح است و نظرات گوناگونی درباره ی آن وجود دارد. اما اصل موضوع چیست؟

در گذشته تمام شرکت های آلمانی رزومه های عکس دار را می پذیرفتند. در سال ۲۰۰۶ یک قانون ضد تبعیض وضع شد و اعلام کرد دیگر هیچ شرکتی نباید شما را مجبور به ضمیمه کردن عکستان بکند. اما همچنان عکس دار کردن رزومه در آلمان کاملا رایج است. توجه داشته باشید عکسی که روی رزومه قرار می دهید عکس پرسنلی باشد.

عکس روی رزومه ی آلمانی چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

عکس می تواند سیاه سفید یا رنگی باشد. اما حتما رسمی و پرسنلی باشد. عکس شناسنامه یا عکسی که در مهمانی گرفته اید را در رزومه تان نگذارید! اگر یک دوربین خوب دارید از یک دوست بخواهید از شما عکسی با لباس مناسب شرکت موردنظر و با چهره ای واضح بگیرد.

شاید برایتان جالب باشد صفحه ی اول بعضی از رزومه های آلمانی تنها شامل عکس متقاضی و اطلاعات تماس اوست.

بعضی از شرکت ها ممکن است برخلاف قانون ضدتبعیض که پیش تر گفتیم عمل کنند. حتی از شما بخواهند عکس پرسنلی تان را در یک فایل جداگانه آپلود کنید. پس می توان گفت درخواست عکس در کمپانی های مختلف متفاوت است. معمولا شرکت های بین المللی خصوصا شرکت های آمریکایی و انگلیسی عکسی از شما نمی خواهند. در این صورت، عکس و همچنین وضعیت تاهل خود را ذکر نکنید.

در هرصورت ما توصیه می کنیم برای تکمیل بودن پرونده تان برای تقاضای کار از یک شرکت در آلمان حتما عکسی از خود در رزومه قرار دهید.

از نقطه صفر مهاجرت تا اخذ اقامت، همراهتان هستیم.

با پر کردن فرم می توانید از مشاوره رایگان مهاجرتی هرمس اپلای استفاده کنید.

در این ویدئو به کاریابی به زبان انگلیسی در آلمان اشاره می کنیم. با ما همراه باشید:

پخش ویدیو

قدم پنجم: کاور لتر آلمانی یا Motivationsschreiben را چگونه بنویسم؟

اگر فکر می کنید در آلمان، کارفرمایان به رزومه ی شما نگاهی می اندازند . از روی کاورلترتان سریعا رد می شوند سخت در اشتباهید. در ۹۹ درصد مواقع کارفرمایان آلمانی کاورلتر شما و سپس تمامی مدارکتان را با دقت بررسی می کنند. آنگاه تصمیم می گیرند از شما برای مصاحبه دعوت به عمل آورند یا خیر.

کاور لتر آلمانی یا Motivationsschreiben را چگونه بنویسم؟

چگونه رزومه و کاورلتر آلمانی بنویسم؟

ساده و واضح بنویسید. از استاندارد تک صفحه ای پیروی کنید.اگر متقاضی کار در آلمان هستید. این موضوع را همواره مدنظر داشته باشید؛ کاورلتر  را برای به دست آوردن فرصت مصاحبه می نویسید، نه برای به دست آوردن شغل. پس استراتژی نگارش آن را بشناسید. کاورلتر این فرصت را به شما می دهد تا رزومه تان را به تفصیل شرح دهید.  بر نقاط قوتتان تاکید کنید. ویژگی های شخصیتی تان را بیان کنید.  چیزی که شما را متمایز می کند را به کارفرما بشناسانید. برای اینکه نقش مهم کاورلتر را درک کنید به این مثال توجه کنید. فرض کنید شما یک سابقه کار شش ماهه در رزومه تان دارید. این سابقه ی کاری کوتاه مدت ممکن است در نظر کارفرما عجیب و سوال برانگیز به نظر برسد. شما در کاورلتر این فرصت را دارید که دلیلی منطقی برای ترک زودهنگام کارتان بیاورید و ابهامات را رفع کنید.

همانطور که کارفرما تمام مدارکتان را مو به مو بررسی می کند. متقابلا از شما انتظار دارد که تمامی شرایط شغل آگهی شده و همچنین اطلاعات شرکت موردنظر را بخوانید و بدانید.

تنها نکته ی منفی کاورلتر پرجزییات می تواند این باشد که شخص مجبور است وقت زیادی برای خواندن آن بگذارد و ممکن است این موضوع از حوصله ی برخی کارفرمایان خارج باشد.

در مصاحبه کاری آلمان، برگ برنده را رو کنید!

در مصاحبه کاری آلمان، برگ برنده را رو کنید!

در مقوله‌ی مهاجرت کاری، شما بعنوان یک نیروی کار خارجی بی‌درنگ سوالاتی درباره‌ی روند مصاحبه‌ی کاری در کشور مقصد خواهید داشت. اینکه چه قالب‌ها و قوانینی را باید بدانید، چگونه خود را آماده کنید و در نهایت چگونه بتوانید در جلسه‌ی مصاحبه بهترین تاثیر را روی کارفرما بگذارید، یکی از مهم‌ترین موارد در روند پذیرش کاری شماست.

سخن آخر

اگر قصد مهاجرت به آلمان را دارید و میخواهید از طریق کاری به این کشور وارد شوید میبایست با روند شرایط کاریابی و استخدام این کشور و نحوه تهیه رزومه در آلمان آشنایی داشته باشد که ما در این مقاله با جزئیات برایتان توضیح دادیم. اگر بدنبال اطلاعات بیشتر در این خصوص میباشید با پرکردن فرم ارزیابی در این مقاله میتوانید از کارشناسان مجرب موسسه هرمس اپلای مشاوره رایگان دریافت کنید.

کارشناس ارشد مهاجرت

شرایط مهاجرت به آلمان

کارآموزی (آوسبیلدونگ) آلمان

کاریابی در آلمان به زبان انگلیسی

اشتراگ گذاری در :

سوالات متداول

اصلی ترین اقدامات به منظور دریافت مدارکی که هر کارفرمایی در آلمان از شما طلب می کند چیست؟
اگر شما از کشوری خارج از اتحادیه اروپا هستید، باید ویزای کار آلمان را برای اجازه ی کار در این کشور دریافت کنید. در شهرداری یا کنسولگری ایران در آلمان ثبت نام یا Anmeldung را انجام دهید. پس از ثبت نام، شناسه ی مالیاتی تان(Steuer ID) را توسط پست دریافت کنید.
چه مدارکی برای ارسال به کارفرما آلمانی مورد نیاز است؟
اکثر شرکت های آلمانی یک فایل PDF که شامل تمام مدارک زیر است از شما می خواهند: کاور لتر رزومه یا CV مدارک تحصیلی و سرتیفیکیت هایی که دارید توصیه نامه از کارفرماهای قبلی تان
عکس روی رزومه ی آلمانی چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟
عکس می تواند سیاه سفید یا رنگی باشد. اما حتما رسمی و پرسنلی باشد. عکس شناسنامه یا عکسی که در مهمانی گرفته اید را در رزومه تان نگذارید! اگر یک دوربین خوب دارید از یک دوست بخواهید از شما عکسی با لباس مناسب شرکت موردنظر و با چهره ای واضح بگیرد.

نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

5 پاسخ

  1. سلام وقتتون بخیر .
   بله موسسه هرمس اپلای تمامی کار های لازم برای پیشبرد پرونده رو انجام میده .

 1. سلام خسته نباشید در فرآیند کاریابی در آلمان فرق بین رزومه و کاورلتر چیه؟

  1. Curriculum به معنی برنامه آموزشی و تحصیلی و Vitae جمع واژه Vita به معنی زندگی و تاریخچه است. در واقع CV، شرح حال و تاریخچه زندگی فرد با تاکید بر دوران تحصیلی و دانشجویی اوست.
   رزومه به معنی ” خلاصه تجربیات ” است و معمولا توسط افراد غیر دانشگاهی و با هدف معرفی خود به سازمان های در حال استخدام نیرو نوشته میشود. رزومه چکیده ای از فعالیت های حرفه ای و تجارب کاری است، کوتاه بوده و حداکثر در دو صفحه تهیه می شود. اغلب یک صفحه ی دیگر تحت عنوان : Cover letter نیز به رزومه اضافه میشود تا هدف از پیشنهاد آن را توضیح دهد.

   پس مهم ترین تفاوت رزومه و CV در تعداد صفحات، محتوا و هدف آن هاست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کادر هرمس اپلای

مقالات پیشنهادی

Suggested articles