معدل مورد نیاز برای تحصیل در کانادا

معدل مورد نیاز برای تحصیل در کانادا

کشور کانادا، از جمله کشورهایی است که مورد استقبال بسیاری از دانشجویان برای مهاجرت تحصیلی است. اما تحصیل در دانشگاه‌های این کشور، مشابه با دیگر کشورها دارای شرایطی است که از جمله این شرایط می‌توان به معدل مورد نیاز برای تحصیل در کانادا اشاره کرد. شرط معدل در دانشگاه‌های مختلف کشور کانادا در مقاطع تحصیلی گوناگون، متفاوت از یکدیگر است. بنابراین یکی از سوالاتی که دانشجویان با آن مواجه هستند، معدل مورد نیاز برای تحصیل در کانادا است. از آنجایی که شرط معدل یکی از شرایط مورد نیاز برای تحصیل در کانادا است، می‌خواهیم در این مقاله به بررسی این موضوع بپردازیم. برای آشنایی بیشتر تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

همکاری هرمس اپلای با وزارت علوم

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

محاسبه معدل مورد نیاز برای تحصیل در کانادا

دانشجویانی که به دنبال تحصیل در کشور کانادا هستند، براساس شرط معدل مورد نیاز برای تحصیل در کانادا، باید با روش محاسبه معدل این کشور نیز آشنا باشند. چرا که برای محاسبه معدل در این کشور، از معیارهای مختلفی استفاده می‌شود. در دیگر کشورها برای تعیین معدل از مقیاس ۵ تا ۲۰ استفاده می‌شود، در صورتی که این مقیاس در کشور کانادا، ۴ تا ۹ است.

بنابراین حداقل معدل مورد نیاز برای متقاضیان تحصیل در این کشور، مقیاس ۳ یا ۴ است. درصورتی‌که در دانشگاه‌های ایران، این معدل، از نمره ۲۰ محاسبه می‌شود. پس برای پذیرش از دانشگاه‌های کشور کانادا، داشتن معدل مقطع تحصیلی قبلی الزامی است. برای اطلاع از نحوه محاسبه معدل مورد نیاز برای تحصیل در کانادا، می‌توانید از کارشناسان مجرب موسسه، مشاوره دریافت کنید.

محاسبه معدل مورد نیاز برای تحصیل در کانادا

حداقل معدل ویزای تحصیلی کشور کانادا براساس مقیاس ۴

همان‌طور که گفته شد، مقیاس مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا، 4 تا 9 است. در این راستا نیز برخی از دانشگاه‌های کشور، معدل دانشجو را در مقیاس 4 مورد بررسی قرار داده‌اند و بر این اساس، وضعیت دانشجو را برای تحصیل در کانادا، مورد بررسی قرار می‌دهند. به عنوان مثال برای دریافت معدل A، حداقل نمره‌ای که باید توسط دانشجو کسب شود، 88 % از 100% است. برای دریافت اطلاعات بیشتر، می‌توانید جدول زیر را مطالعه کنید.

حروف معادل معدل درصد معدل
A+ ۱۰۰%-۹۲% ۴.۳۳
A ۹۱%-۸۸% ۴
A- ۸۷%-۸۵% ۳.۶۷
B+ ۸۴%-۸۲% ۳.۳۳
B ۸۱%-۷۸% ۳
B- ۷۷%-۷۵% ۲.۶۷
C+ ۷۴%-۷۲% ۲.۳۳
C ۷۱%-۶۸% ۲
C- ۶۷%-۶۵% ۱.۶۷
D ۶۴%-۵۵% ۱
F ۵۴%-۰% ۰

حداقل معدل ویزای تحصیلی کشور کانادا براساس مقیاس ۹

علاوه بر مقیاس ۴، مقیاس ۹ نیز برای دریافت ویزای تحصیلی در کشور کانادا وجود دارد که از آن برای ارزیابی معدل، استفاده می‌شود. برای آشنایی بیشتر جدول زیر را مشاهده کنید.

حروف معادل معدل درصد معدل
A+ %۱۰۰-%۹۰ ۹.۰
A %۸۹-%۸۰ ۸
B+ %۷۹-%۷۵ ۷
B %۷۴-%۷۰ ۶
B- %۶۹-۶۵% ۵
C+ %۶۴-%۶۰ ۴
C %۵۹-۵۵% ۳
C- %۵۴-%۵۰ ۲
D %۴۹-%۴۰ ۱
F %۳۹-۰% ۰

ارزیابی معدل ویزای تحصیلی براساس تعداد واحدهای درسی

از دیگر معیارهایی که در زمان ارزیابی معدل ویزای تحصیلی، باید در نظر گرفت، تعداد واحدهای درسی است. همان‌طور که می‌دانید ارزش هر یک از دروس تحصیلی با میزان واحدهای همان درس سنجیده می‌شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانید جدول زیر را مطالعه کنید.

نام واحد درسی نمره تعداد واحد درسی معدل
ریاضی B(3) ۳ ۹
فیزیک A(4) ۳ ۱۲
زیست شناسی C+(33/2) ۶ ۱۳.۹۸
انگلیسی C(2) ۳ ۶
جامعه شناسی B(3) ۶ ۱۸
ارتباطات B-(67/2) ۳ ۱۸.۰۱
شیمی A(4) ۳ ۱۲
آمار A(4) ۳ ۱۲
جمع ۳۰ ۹۰.۹۹

اطلاعات جدول فوق اطلاعات دانشجویی در دو نیمسال تحصیلی به مدت 8 ماه را نشان می‌دهد که معدل کسب شده آن 99.90 است. برای محاسبه معدل کسب شده، نتیجه را بر تعداد دروس تقسیم کنید. با تقسیم عدد 90/99 بر 30 عدد 3/033 را بدست می‌آوریم. در حال حاضر این معدل در دانشگاه‌های کانادا، با معدل حروفی B نشان داده می‌شود.

ارزیابی معدل ویزای تحصیلی براساس تعداد واحدهای درسی

معدل مورد نیاز برای تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی

همان‌طور که گفته شد برای تحصیل در کشور کانادا، یکی از شرایط مورد نیاز، ارائه معدل مقطع تحصیلی قبلی است. بنابراین دانشجویانی که می‌خواهند برای تحصیل در مقطع کارشناسی اقدام کنند، باید معدل دیپلم خود را به دانشگاه مربوطه ارائه کنند. البته این نکته را در نظر داشته باشید که حداقل معدل دیپلم، ۱۵ است.

معدل مورد نیاز برای تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی

معدل مورد نیاز برای تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری

شرط پذیرش تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری کشور کانادا، نسبتا سخت است و نیاز به معدل بالایی دارد. این مساله می‌تواند از دغدغه‌های اصلی برای متقاضیان این مقطع تحصیلی باشد. چرا که این احتمال وجود دارد معدل متقاضی در مقطع کارشناسی از معدل مورد نیاز کمتر باشد، اما معدل کارشناسی ارشد با آنچه در دانشگاه مورد نیاز است، منطبق باشد. در این شرایط این احتمال وجود دارد که از پذیرش دانشجو، جلوگیری شود. پس متقاضیان این دو مقطع تحصیلی، باید برای کسب شرط معدل از همان ابتدا، تلاش کنند.

معدل مورد نیاز برای تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری

دریافت ویزای تحصیلی کانادا با معدل پایین

برخی از متقاضیان بر این باور هستند که با داشتن معدل پایین، هیچ شانسی برای دریافت ویزای تحصیلی نخواهند داشت. در صورتی که این تصور کاملا اشتباه است، چرا که برای دریافت ویزای تحصیلی، موارد مختلفی لحاظ می‌شود که معدل یکی از این موارد است و می‌توان با ارائه مدارک زیر، برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا، اقدام کرد.

 • نامه پذیرش از دانشگاه در کانادا
 • مدرک مهارت زبان انگلیسی با نمره بالا
 • رزومه علمی بسیار قوی
 • سوابق و مدارک تحصیلی
 • توصیه نامه از اساتید مقطع قبلی

 

مدارک تاثیرگذار برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا

تاثیر ریز نمرات در دریافت ویزای تحصیلی کانادا

همان‌طور که گفته شد، معدل یکی از مواردی است که در زمان پذیرش ویزای تحصیلی در نظر گرفته می‌شود. از جمله مدارکی که باید در زمان ارسال معدل به دانشگاه مربوطه، ارائه شود، ریزنمرات است. چرا که برخی از اساتید دانشگاه‌های کشور کانادا، در زمان بررسی پذیرش ویزای تحصیلی دانشجو، معدل را تنها ملاک ارزیابی قرار نمی‌دهند و به ریز نمرات دانشجو نیز دقت می‌کنند. چرا که این امکان وجود دارد دانشجو، با دریافت نمرات عالی در دروس غیر‌مرتبط، معدل خوبی کسب کرده باشد.

تاثیر ریزنمرات در دریافت ویزای تحصیلی کانادا

تاثیر اعتبار دانشگاه در دریافت ویزای تحصیلی کانادا

یکی از تصورات اشتباهی که مابین دانشجویان رواج دارد این است که می‌‌توانند پایین بودن معدل خود را با اعتبار دانشگاه محل خود جبران کنند. در صورتی که چنین امکانی وجود ندارد. چرا که اعتبار دانشگاهی که در آن تحصیلات خود را می‌گذرانید، از دیگر فاکتورهای تاثیرگذار در دریافت ویزای تحصیلی است.

پس با اعتبار دانشگاه می‌توانید امتیاز جداگانه‌ای برای دریافت ویزای تحصیلی داشته باشید. پس در‌صورتی‌که می‌خواهید در زمان دریافت ویزای تحصیلی کانادا از نظر شرط معدلی مشکلی نداشته باشید، بهتر است از همین ابتدا برای داشتن معدل بالا تلاش کنید.

تاثیر اعتبار دانشگاه در دریافت ویزای تحصیلی کانادا

بررسی شرط معدل در دانشگاه های برتر کانادا

از آنجایی که یکی از شرایط اصلی برای دریافت ویزای تحصیلی، داشتن حداقل معدل مورد نیاز برای تحصیل در کانادا است، در این قسمت به بررسی برخی از دانشگاه‌های برتر کانادا به لحاظ شرط معدل می‌پردازیم.

دانشگاه مقطع کارشناسی ارشد دکتری
بریتیش کلمبیا ۱۶ از ۲۰ ۱۶ از ۲۰
مک گیل ۳ از ۴ یا ۳.۲ از ۴ در دو سال آخر ۳ از ۴ یا ۳.۲ از ۴ در دو سال آخر
سایمون فریزر ۳ از ۴.۳۳ ۳ از ۴.۳۳
آلبرتا ۱۵ از ۲۰ ۱۵ از ۲۰
کلگری ۳ از ۴ ۳ از ۴
مک مستر ۳ از ۴ ۳ از ۴

راه حل‌های جبران معدل پایین برای تحصیل در کانادا

اگرچه یکی از معیارهای دانشگاه‌های کانادا برای ارائه پذیرش به دانشجویان بین‌ المللی، داشتن حداقل معدل مورد نیاز برای تحصیل در کانادا است، اما این بدان معنا نیست که امکان ادامه تحصیل در کانادا برای دانشجویان با معدل پایین وجود ندارد. دانشجویانی که حداقل معدل لازم برای تحصیل در کانادا را ندارند می‌توانند معدل پایین خود را به روش‌های زیر جبران کنند:

 • نمره آزمون بین المللی GRE یا آزمون GMAT
 • داشتن رزومه علمی و تحصیلی بسیار قوی
 • دارای سابقه کاری درخشان
 • دارای سابقه شرکت در پروژه‌های مختلف علمی
 • شرکت در برنامه‌های Pathway
 • شرکت در دوره‌های آمادگی پیش‌دانشگاهی به نام دوره‌های پایه
 • شرکت در دوره‌های آمادگی کارشناسی و کارشناسی ارشد در Bachelor Pathway و Pertmaster

 

راه حل‌های جبران معدل پایین برای تحصیل در کانادا

شرکت در برنامه‌های Pathway برای تحصیل در کانادا

همان‌طور که در قسمت قبل توضیح دادیم، یکی از روش‌های جبران معدل پایین برای دریافت ویزای تحصیلی در کشور کانادا، شرکت در برنامه‌های Pathway است. این برنامه‌ها به متقاضیان کمک می کند تا آمادگی لازم برای تحصیل در دانشگاه‌های کانادا را بدست بیاورند.

زمان شرکت در این برنامه‌ها، حداقل یک سال بوده و متقاضیان بایستی در این مدت، از دانشگاه‌های کانادا، پذیرش تحصیلی دریافت کنند. در این صورت است که متقاضی می‌تواند حداقل معدل مورد نیاز برای تحصیل در کانادا را دریافت کند.

هزینه‌های زندگی برای دانشجویان خارجی در آلمان

هزینۀ تحصیل در کانادا و شهرهای آن

دانشگاه‌های معتبر و در نتیجه مدارک دانشگاهی پذیرفته شده در بیشتر کشورهای جهان، سیستم آموزشی به‌روز و بسیاری از مزایای دیگر باعث شده که کشور کانادا تبدیل به یکی از قطب‌های جذب دانشجوی خارجی در جهان شود. در این مطلب درباره هزینه تحصیل در این کشور صحبت می کنیم

نتیجه گیری

با توجه به مطالبی که در این مقاله بیان شد، متوجه شدید که برای دریافت ویزای تحصیلی از دانشگاه‌های کشور کانادا، نیاز به ارائه شرط معدل است. البته این نکته را فراموش نکنید که به غیر از شرط معدل، فاکتورهای دیگری مانند ریزنمرات و رزومه علمی قوی نیز در دریافت ویزای تحصیلی تاثیرگذار است. بنابراین اهمیت شرط معدل برای تحصیل در کانادا براساس صلاحیت‌های علمی، توانایی و سواد علمی تحصیلی متقاضی است. البته دانشگاه‌های مختلف کانادا براساس نوع رشته و مقاطع تحصیلی، شرط معدل‌های مختلفی را در نظر می‌گیرند.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
شرط معدل برای تحصیل در مقطع کارشناسی چیست؟
حداقل معدل مورد نیاز برای تحصیل در کانادا که برای اعطای پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی مورد نیاز است، داشتن معدل دیپلم ۱۵ است.
آیا امکان دریافت اقامت دائم با رعایت شرط معدل تحصیل در کانادا وجود دارد؟
بله، متقاضی می تواند بعد از دریافت و فارغ التحصیلی از دانشگاه مجوز اقامت دائم در کانادا را دریافت کند.
مزیت تحصیل در دانشگاه‌های کانادا با معدل پایین چیست؟
۹۸ درصد از فارغ التحصیلان دانشگاه‌های کانادا به سرعت جذب بازار کار می‌شوند.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای