تحصیل دکتری در کانادا

تحصیل دکتری در کانادا

تحصیل دکتری در کانادا مطلبی است که در این مقاله به آن پرداختیم. تحصیل در کانادا بخصوص در مقطع دکتری یکی از گزینه های مناسب برای مهاجرت به کانادا می باشد. ما در اینجا نحوه دریافت پذیرش دکتری و درباره تحصیل دکتری در کانادا را توضیح خواهیم داد. در حال حاضر تحصیل در مقاطع بالا بخصوص دکتری در کانادا بسیار پرطرفدار است. در ادامه با ما همراه باشید یا اینکه با مشاوران ما تماس بگیرید و پاسخ سوالات خود را دریافت کنید. کارشناسان ما در موسسه مهاجرتی هرمس اپلای آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما در این خصوص هستند.

همکاری هرمس اپلای با وزارت علوم جهت اعزام دانشجو
آنچه در این مقاله خواهید خواند:

شرایط تحصیل در مقطع دکترا در کانادا

مقطع دکتری مقطعی است که دانشجویان زیادی برای ورود به آن در خارج از کشور مهاجرت می کنند. از آنجایی که دولت کانادا شرایط ویژه ای برای دانشجویان مقطع دکتری در نظر گرفته است بنابراین سالیانه تعداد زیادی دانشجو برای تحصیل در مقطع دکتری در کانادا اقدام می کنند.

دوره دکتری به طور تقریبی به 3 تا 5 سال زمان نیاز دارد و مدارکی مانند انگیزه نامه، توصیه نامه و دانشنامه ارشد را باید ارائه کنید. یکی از نکات مثبتی که وجود دارد این است که در کانادا زبان ارائه انگلیسی می باشد و شما می توانید به این زبان در کانادا تحصیل کنید.

بنابراین لازم است تافل بالای 95 و یا آیلتس بالای 7 داشته باشید. به طور معمول حداقل GPA مورد نیاز نیز در این مقطع 3.2 از 4 می باشد. شرط سنی خاصی نیز الزام نشده ولی بهتر است سنتان زیر 32 باشد تا فرایند این کار آسانتر شود. یکی از مزیت های این مقطع دریافت بورس های تحصیلی مناسب جهت زندگی و پوشش هزینه ها می باشد. برای افزایش شانس خود برای پذیرش در این مقطع باید مقالات با کیفیت و ISI ارائه بدهید، هر چه رزومه خود را کامل تر کنید به طور قطع شانس شما برای گرفتن پذیرش دکتری بیشتر خواهد بود.

چگونه باید برای دکترای کانادا اپلای کنم؟

چگونه باید برای دکترای کانادا اپلای کنم؟

روند پذیرش بین دانشگاه های کانادا متفاوت است، اما به طور معمول برای اپلای دکترا باید این مراحل را طی کنید:

1. تصمیم بگیرید که می‌خواهید برای کدام دوره‌ی دکتری اپلای کنید و سرپرست و موضوع پژوهشی خود را تعیین کنید. دوره‌ی دکترای شما می‌تواند اعلان‌شده و ساختارمند باشد (structured PhD) که در آن دانشگاه از قبل حیطه‌ی پژوهش را طراحی کرده است (این دوره‌ها بیشتر مخصوص علوم هستند)، یا می‌تواند آزاد باشد و خودتان پروژه‌ی پژوهش‌تان را پیشنهاد و کلیت آن را توضیح دهید (این دوره‌ها بیشتر مخصوص هنر و علوم انسانی هستند). وقتی سرپرست خود را انتخاب کردید، برخی دانشگاه‌ها از شما می‌خواهند یک نامه‌ی تأیید (letter of support) از طرف او در مدارک اپلای بگنجانید.

2.اگر برای دکترای آزاد اپلای می‌کنید، باید یک پروپوزال پژوهشی مطابق با دستورالعمل دانشگاه ارائه دهید و به طور کلی بگویید قصد دارید در مورد چه چیزی پژوهش کنید و چرا پروژه‌ی شما ارزشمند است.

3.به صورت آنلاین اپلای کنید و هزینه‌ی اپلای را بپردازید و مدارک لازم را ضمیمه کنید.

این مدارک می‌توانند شامل همه یا بخشی از موارد زیر باشند:
مدارک مورد نیاز برای تحصیل دکتری در کانادا
 • انگیزه‌نامه (statement of purpose) ـــ که باید پیشینه‌ی شما و تجربیات آکادمیک/شغلی شما ازجمله هر گونه جایزه، مقاله یا تجربه‌ی مرتبط را اجمالاً ذکر کند. همچنین باید اهداف شغلی‌تان و هر چیز دیگری که دانشگاه ضروری دانسته را با رعایت تعداد کلمات خواسته‌شده بنویسید.
 • دو یا سه معرفی‌نامه (letter of reference) ـــ که یکی از آنها از سوی سرپرست مورد نظرتان است. معرفی‌کنندگان تا حد امکان باید دانشگاهی باشند.
 • کارنامه‌ها و مدارک دانشگاهی ـــ ممکن است دانشگاه کانادایی از دانشگاه‌تان بخواهد یک کارنامه‌ی رسمی برایش پست کند، که یا باید به انگلیسی باشد یا ترجمه‌ای بی‌نقص ضمیمه‌اش شود.
 • نمونه نگارش (writing sample) ـــ بیشتر مخصوص دکترای هنر/علوم انسانی
 • رزومه
 • نتایج آزمون زبان، در صورت نیاز
 • پرتفولیوی کارهای خلاقانه ـــ برای دکترای هنر/علوم انسانی
 • بعضی دانشگاه‌های کانادا ممکن است از شما بخواهند در یک مصاحبه‌ی پذیرش نیز شرکت کنید.
 • 4. پس از پذیرفته شدن باید برای اجازه‌ی تحصیل درخواست دهید، که برای اقامت‌تان حکم ویزای دانشجویی را دارد. همچنین باید خود را بیمه‌ی سلامت کنید، و بخش راهنمایی دانشجویان ورودی را در وبسایت دانشگاه خود چک کنید.

هزینه تحصیل در مقطع دکترا در کانادا

هزینه تحصیل در مقطع دکترا در کانادا

هزینه تحصیل در مقطع دکتری با توجه به دوره و دانشگاه متفاوت می باشد اما به طور معمول دانشجویان بین المللی بیشتر از دانشجویان کانادایی باید هزینه کنند. هزینه هر سال تحصیلی در مقطع دکتری به طور معمول بین 8 تا 18 هزار دلار می باشد هرچند برای اطلاع دقیق تر از هر کدام از دانشگاه ها می توانید به وب سایت دانشگاه مراجعه کنید.

هزینه های زندگی با توجه به نوع زندگی کردن شما متفاوت و بین 1400 دلار در ماه خواهد بود. البته نکته مهم این است که بخش اعظمی از این هزینه ها صرف اجاره خانه شخصی یا خوابگاه دانشگاه می شود.

شما به طور معمول می توانید همراه تحصیل به کار نیز بپردازید به طوری که در ایام تحصیل در هفته 20 ساعت اجازه کار خواهید داشت ولی گاهی به طور صریح ذکر می شود که اجازه کار بیشتر از 10 ساعت را ندارید زیرا دوره دکتری دوره ای است که زمان بر می باشد و شما باید پژوهش های خود را به موقع ارائه بدهید. بورسیه های تحصیلی در این کشور به شما کمک می کند تا بتوانید بدون کار خارج از دانشگاه از پس هزینه های خود بربیایید. شما می توانید به عنوان TA یا دستیار آموزشی یا RA دستیار پژوهشی ماهانه حقوق دریافت کنید یا بورسیه های مختلفی که دانشگاه ها یا دولت ارائه می دهد را استفاده کنید.

مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزای تحصیلی

 • کشور کانادا دارای سفارت در ایران نمی باشد بنابراین برای دریافت ویزا کافی است به کشور های همجوار سفر کنید تا وارد سفارت شوید و مصاحبه را انجام دهید. مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا به صورت زیر می باشد:
 • نسخه فرم
 • درخواست ویزا که کامل و خوانا باشد
 • پاسپورت
 • شناسنامه
 • تمکن مالی (10 هزار دلار)
 • مدارک دانشگاهی و پذیرش
 • تاییدیه دریافت پذیرش
 • مدارکی در مورد سابقه شغلی
 • مدارک تحصیلی
 • ارائه بیمه درمانی

چه بورس‌هایی برای دکترای کانادا وجود دارد؟

بورسیه تحصیلی دکتری در کانادا

خوشبختانه بورس‌های فراوانی برای دکترا وجود دارد که تحصیل در کانادا را برای دانشجویان بین‌المللی کم‌هزینه تر می‌کند و جوایز بسیاری هست که بر اساس شایستگی آکادمیک اعطا می‌شود. دولت کانادا وبسایتی مفید دارد که با استفاده از ابزار جستجوی آن می‌توانید بورس‌های موجود برای کشورتان را پیدا کنید. وبسایت‌های رسمی دانشگاه‌های کانادا نیز خوب هستند و ممکن است ابزار جستجوی مخصوص خود را داشته باشند و کمک کنند بورس‌های مرتبط با شرایط و کشورتان را بیابید.

چگونه باید برای دکترای کانادا اپلای کنم؟

The Vanier Canada Graduate Scholarships: سالانه۵۰،۰۰۰ دلار کانادا (تقریباً ۳۷،۲۱۰ دلار) به دانشجویان بین‌المللی و کاناداییِ دارای صلاحیت بالا در حوزه‌های سلامت، علوم اجتماعی و/یا علوم انسانی، و علوم طبیعی و/یا مهندسی اعطا می‌کند.

Pierre Elliott Trudeau Foundation: به مدت سه سال، سالانه ۴۰،۰۰۰ دلار کانادا (تقریباً۲۹،۷۷۰ دلار) به دانشجویان کانادایی و خارجی اعطا می‌کند (به دانشجویان کشورهای در حال توسعه توجه ویژه‌ می‌شود). برای درخواست این بورس باید توسط دانشگاه کانادایی یا خارجی‌ای که می‌خواهید در آن درس بخوانید یا دارید در آن درس می‌خوانید نامزد شوید.

The University of British Columbia Four Year Doctoral Fellowship: برای تمام چهار سال تحصیل، سالانه ۱۸،۲۰۰ دلار کانادا (تقریباً ۱۳،۵۴۵ دلار) بعلاوه‌ی شهریه‌ی کامل به دانشجویان برجسته‌ی بین‌المللی/خانگی در مقطع دکتری اعطا می‌کند.

دستیاری آموزش/تحقیق

بسیاری از دانشجوها نیز تصمیم می‌گیرند کمک‌خرج خود را با دستیار شدن تأمین کنند ـــ در این حالت شما به عنوان دستیار آموزش یا تحقیق در ازای دستمزد و/یا پوشش تمام یا بخشی از شهریه‌تان کار می‌کنید.

شما به عنوان دستیار تحقیق، یکی از اعضای هیئت علمی (که می‌تواند سرپرست‌تان باشد) را در گردآوری داده‌ها، تحلیل، گزارش‌نویسی، مرتب کردن آزمایشگاه/دفتر و دیگر کارها کمک می‌کنید. و به عنوان دستیار آموزش، با تدریس یک یا چند بخش از یکی از درس‌های لیسانس، پیش بردن بخش‌های آزمایشگاهی، چند ساعت در هفته حضور در دفتر برای مراجعه‌ی دانشجویان لیسانس، و نمره دادن به مقالات آنان، به دپارتمان خود کمک می‌کنید.

برای درخواست دستیاری تحقیق یا آموزش باید آگهی‌های دانشگاه را چک کنید و احتمالاً یک فرم درخواست آنلاین را پر کنید.

نتیجه گیری

همانطور که در این مقاله خدمتتان عرض شد. در رابطه با شرایط و هزینه ها و بورسیه های تحصیلی دکترا توضیحاتی خدمتتان ارائه کردیم.هدف ما در موسسه مهاجرتی هرمس اپلای از مطالب ارائه شده در باب مهاجرت به کانادا از طریق پذیرش دکترا و درباره تحصیل دکترا در کانادا اطلاع رسانی و کمک به عزیزان علاقمند به تحصیل در معتبرترین دانشگاه های کانادا می باشد.

همچنین شما عزیزان می توانید در صورت تمایل به تحصیل در کانادا و کسب پذیرش تحصیلی کانادا از طریق تکمیل فرم ارزیابی از کارشناسان ما مشاوره رایگان مهاجرتی بگیرید.

مقاله پیشنهادی—>ویزای کار کانادا 

سوالات متداول

بله، تمام دانشجویان تمام‌وقت و دارای اجازه‌ی تحصیل معتبر می‌توانند در داخل یا خارج از دانشگاه در طول هر ترم تا ۲۰ ساعت در هفته کار پاره‌وقت انجام دهند و در تعطیلات بین ترم‌ها به صورت تمام‌وقت کار کنند. البته ممکن است بعضی دوره‌های دکتری تصریح کنند که شما نباید در طول ترم بیش از ۱۰ ساعت در هفته کار کنید ـــ بخصوص اگر برای تحصیل در کانادا کمک مالی دریافت کرده باشید.

فراموش نکنیم که دکترایتان مقدار قابل توجهی وقت و کار سخت می‌طلبد، پس شاید بهتر باشد تمام تمرکز را بر تحصیل خود بگذارید. همچنین توصیه می‌شود برای تأمین هزینه‌های زندگی‌تان به کار پاره‌وقت تکیه نکنید. برای کار در کانادا به یک شماره‌ی بیمه‌ی اجتماعی نیاز دارید.

بله، اگر بخواهید پس از فارغ‌التحصیلی در کانادا بمانید و کار کنید می‌توانید برای شرکت در دوره‌ی اجازه‌ی کار پس از فارغ‌التحصیلی (PGWPP)درخواست دهید. با شرکت در این دوره می‌توانید برای حداکثر سه سال در کانادا بمانید و تجربیات کاری ارزشمند کسب کنید.

معمولا دوره های تحصیل دکترا بطور تقریبی به 3الی 5 سال زمان نیاز دارد.

سوالات مهاجرتی خود را در بخش دیدگاه از ما بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *