مهاجرت به نیوزیلند بدون مدرک زبان

مهاجرت به نیوزیلند بدون مدرک زبان

مهاجرت به نیوزیلند بدون مدرک زبان مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. بسیاری از افراد، به مهاجرت کاری به کشور نیوزیلند علاقه‌مند هستند. طبق آمار منتشر شده در سال 2021، از جمله دلایل اصلی این محبوبیت می‌توان به پارامترهایی چون تکلم به زبان انگلیسی در این کشور، سطح رفاه اجتماعی بالا، نرخ بیکاری پایین، اقتصاد قدرتمند و موارد دیگر اشاره کرد. سطح امکانات رفاهی و اجتماعی در نیوزیلند بسیار بالا بوده و درصد ارتکاب جرم در این کشور بسیار پایین است. بنابراین با خیالی آسوده می‌توان به مهاجرت به این کشور فکر کرد. همچنین امکان مهاجرت به این کشور بدون مدرک زبان هم وجود دارد و افراد تحت شرایطی خاص، به گرفتن مدرک زبان برای مهاجرت به این کشور نیاز نخواهند داشت. در این مطلب با شرایط مهاجرت به نیوزیلند بدون مدرک زبان آشنا می‌شویم.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

روش‌های مهاجرت به نیوزیلند  بدون مدرک زبان

مهاجرت به نیوزیلند و زندگی در سرزمین ابرهای کشیده، رویایی است که از مسیرهای گوناگونی تعبیر می‌شود. مهاجرت کاری، سرمایه‌گذاری و مهاجرت تحصیلی به نیوزیلند از اصلی‌ترین و حتی شاید قابل دسترس‌ترین این مسیرها برای مهاجرت به این کشور هستند که نیازی به مدرک زبان هم ندارند.

سایت رسمی برای مهاجرت به نیوزیلند،که وابسته به اداره مهاجرت نیوزیلند است، مسیرهای مهاجرتی زیر را برای دریافت ویزای اتباع خارجی اعلام کرده است:

 • مهاجرت به نیوزیلند از طریق تخصص کار و مهارت شغلی
 • مهاجرت به نیوزیلند از طریق سرمایه‌گذاری و کارآفرینی
 • مهاجرت به نیوزیلند از طریق تحصیل
 • مهاجرت به نیوزیلند از طریق همراه (خانواده و همسر)

روش‌های مهاجرت به نیوزیلند  بدون مدرک زبان

شرایط تحصیل در دانشگاه‌های نیوزیلند بدون مدرک زبان

دانشگاه‌های کشور نیوزیلند از کیفیت آموزشی بالایی برخوردار هستند و در رتبه‌بندی و رنکینگ‌های جهانی دارای اعتبار و رتبه‌های بالایی می‌باشند. متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های نیوزیلند بدون ارائه مدرک مهارت زبان را دارند، باید از طریق دیگر مهارت زبانی خود را اثبات کنند. همچنین این افراد باید از قوانین موجود دانشگاه‌های نیوزیلند به منظور دریافت پذیرش در دانشگاه‌های این کشور آگاهی کامل داشته باشند. دانشگاه‌های نیوزیلند بر اساس روش‌های زیر پذیرش دانشجویان بدون مدرک مهارت زبان را انجام می‌دهند.

شرکت در آزمون NZQA

اگر متقاضی بین‌المللی فاقد مهارت زبانی لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های نیوزیلند باشد و یا زبان اول این متقاضی زبان انگلیسی نباشد، باید در آزمون زبان NZQA دانشگاه‌های نیوزیلند شرکت کرده و نمره لازم را نیز کسب کند. این آزمون معمولا توسط دانشگاه‌های خصوصی و موسسه‌های آموزش عالی نیوزیلند برگزار می‌شود. شرایط این آزمون معمولا بسیار راحت تر از آزمون آیلتس است. متقاضیان حتی با آشنایی جزئی به زبان انگلیسی می‌توانند مجوز صلاحیت مهارت زبان را اخذ کنند.

عدم نیاز به مدرک زبان در صورت تحصیل در دبیرستان انگلیسی زبان

اگر متقاضی دوره چهار ساله دبیرستان را در یک دبیرستان انگلیسی زبان تحصیل کرده باشد، نیاز به ارائه مدرک مهارت زبان انگلیسی ندارد. این فرد می‌تواند بدون ارائه مدرک زبان از دانشگاه‌های نیوزیلند پذیرش خود را دریافت کند.

امکان مهاجرت به نیوزیلند بدون مدرک زبان با قبولی در آزمون تعیین سطح

اگر متقاضی دارای مهارت و تسلط لازم به زبان جهت تدریس در آن دانشگاه باشد؛ با شرکت در آزمون تعیین سطح زبان و اثبات توانایی خود در زبان مورد نظر می‌تواند تحصیل در این دانشگاه را شروع کند. شرایط مهاجرت به نیوزیلند بدون مدرک زبان چندان سخت نیست و شرایط خاصی برای این دسته افراد فراهم است.

سابقه تحصیل در دانشگاه‌های اروپایی

اگر متقاضی دوره تحصیلات پیشین خود را در دانشگاه‌های اروپایی معتبر گذرانده باشد، بنا به دانش زبان کسب شده در این دانشگاه‌ها و آشنایی با زبان انگلیسی نیاز به ارائه مدرک مهارت زبان ندارد. این افراد تنها باید مدرکی دال بر تحصیل در یکی از این دانشگاه‌ها ارائه کنند.

شرکت در دوره‌های آمادگی زبان

اگر متقاضی فاقد مهارت لازم در زبان تدریس در آن دانشگاه باشد، می‌تواند در دوره‌های آمادگی مربوطه برای زبان انگلیسی شرکت کند که معمولا در این دانشگاه‌ها برگزار می‌شود. سپس متقاضی پس از گذراندن دوره آمادگی زبان و کسب نمره لازم در آزمون زبان، می‌تواند تحصیلات خود را در این دانشگاه را شروع کند.

به‌دنیا آمدن در کشوری انگلیسی زبان

اگر متقاضی در کشورهای انگلیسی زبان به دنیا آمده باشد و زبان مادری وی انگلیسی باشد، نیاز به ارائه مدرک مهارت زبان انگلیسی ندارد. اما ارائه گواهی تایید مهارت زبان انگلیسی، موردی مهم و الزامی است. این افراد معمولا با یک آزمون تعیین سطح می‌توانند مهارت و توانایی خود را اثبات کنند.

دوره‌های آمادگی زبان انگلیسی دانشگاه‌های نیوزیلند بدون مدرک زبان

متقاضیان و دانشجویانی که قصد تحصیل در مقاطع و رشته‌های مختلف دانشگاه‌های نیوزیلند را دارند، به منظور دریافت پذیرش از این دانشگاه‌ها و مهاجرت به نیوزیلند بدون مدرک زبان، باید یکی از دو شرط زیر را داشته باشند که این شرط‌ها عبارتند از:

 • یا دارای مدرک مهارت زبان انگلیسی که مورد تائید دانشگاه باشند
 • یا این که در کشور نیوزیلند در دوره‌های آمادگی زبان انگلیسی شرکت داشته باشند

بدین منظور دانشجویان فاقد مدرک زبان با شرکت در این دوره‌های آمادگی زبان و کسب نمره لازم می‌توانند تحصیل در رشته منتخب خود در دانشگاه را آغاز کنند. نکته حائز اهمیت و هدف اصلی از ارائه این دوره‌ها و کورس‌های یادگیری و ارائه آمادگی زبان، افزایش دانش زبان انگلیسی دانشجو و کسب نمره لازم برای اخذ پذیرش دانشگاه و به تبع آن دریافت ویزا برای مهاجرت به نیوزیلند بدون مدرک زبان می‌باشد.

بر همین اساس دانشگاه‌های نیوزیلند با موسسه‌های آموزشی زبان انگلیسی قراردادی مهم و علنی را مبنی بر آموزش و صدور مدرک معتبر مهارت زبان امضا می‌کنند. از این رو، دانشجویان با شرکت در این دوره‌های آمادگی زبان پیش دانشگاهی فرصت تعامل اجتماعی با دیگر دانشجویان بین المللی را نیز پیدا می‌کنند.

دوره‌های آمادگی زبان انگلیسی دانشگاه‌های نیوزیلند بدون مدرک زبان

مدت زمان و هزینه دوره‌های آموزش زبان انگلیسی

مهاجرت به نیوزیلند بدون مدرک زبان در واقع راه ارتباطی و تعامل با دانشجویان از کشورهای مختلف را زمینه‌سازی کرده و با کسب آمادگی لازم برای ورود به دانشگاه همراه خواهد بود. دانشجویان با شرکت در این دوره‌های آمادگی زبان ضمن برخورداری از امکانات متنوع دانشگاه، دانش لازم زبان انگلیسی را نیز کسب می‌کنند. مدت زمان این دوره‌ها بین ۵ تا ۲۰ هفته و هر هفته ۲۰ ساعت می‌باشد. هزینه دوره‌ها و کورس‌های زبان انگلیسی بر اساس نوع هر دانشگاه دارای مبالغ متفاوتی است. به طور کلی هزینه دوره آمادگی زبان انگلیسی دانشگاه مکواری نیوزیلند هفته‌ای ۴۴۰ دلار، دانشگاه سیدنی هفته‌ای ۵۵۰ دلار و دانشگاه سی کیو یو هفته‌ای ۳۵۰ دلار می‌باشد.

تحصیل بدون مدرک زبان در دانشگاه‌های سطح اول نیوزیلند

یکی از شروط مهم در مهاجرت به نیوزیلند و تحصیل در آنجا بدون مدرک زبان، این است که فقط موسسات سطح اول در نیوزیلند می‌توانند از معیارهای دیگر برای تعیین سطح زبان متقاضیان تحصیل در نیوزیلند استفاده کنند. اگر فرد متقاضی یک موسسه رده 1 بوده و مدرک آیلتس یا سایر مدارک زبانی را نداشته باشد، باید ابتدا از شرایط پذیرش موسسه مورد نظر خود بدون مدرک زبان آیلتس آگاهی کامل داشته باشد. موسسات رده 1 لازم است مهارت دانشجویان بین‌المللی در زبان انگلیسی را از طریق آزمون‌های خود ارزیابی کنند. این ازریابی می‌تواند به صورت حضوری، الکترونیکی یا تلفنی باشد. فرد باید بتواند موسسه مورد نظر خود را متقاعد کند که درک و تسلط کافی در مورد زبان انگلیسی دارد.

از جمله دانشگاه هایی که پذیرش بدون مدرک زبان در نیوزیلند دارند، عبارتند از:

 • دانشگاه اوکلند
 • دانشگاه اوتاگو
 • دانشگاه کانتربوری
 • دانشگاه لینکولن
 • موسسه فنی یونیتک نیوزیلند

شرایط پذیرش دانشجویان فاقد مدرک زبان در دوره دکتری

دانشجویان دوره دکتری باید در دوره‌ها و کورس‌های آمادگی زبان انگلیسی، که دانشگاه‌ها برای ورود به دوره دکتری برگزار می‌کنند، شرکت کنند. دانشجویان با شرکت در این دوره‌های آمادگی زبان انگلیسی و آزمون زبان و کسب نمره لازم می‌توانند تحصیل خود را در دوره دکتری در دانشگاه‌ مورد نظر خود، بدون مدرک زبان آغاز کنند.

تحصیل بدون مدرک زبان در دانشگاه اوکلند نیوزیلند

اگر فرد مدرک زبان انگلیسی آکادمیک نداشته باشد، آکادمی زبان انگلیسی (ELA) چندین دوره آموزش زبان انگلیسی را برگزار می‌کند. ELA یکی از مراکز معتبر آزمون آیلتس است که دوره‌های آمادگی آیلتس و امتحانات آیلتس را ارائه می‌دهد. این پیشنهاد در صورتی مناسب است که فرد بتواند از دانشگاه اوکلند پذیرشی مبنی بر تامین نیازهای زبان انگلیسی و شرکت در دوره‌های آموزشی آن داشته باشد. اگر فرد بتواند FCertEAP ، EPPS  یا EPUS را با حداقل نمره لازم تکمیل کند، شرایط لازم برای تحصیل بدون مدرک زبان انگلیسی دانشگاه را برآورده خواهد کرد و نیازی به شرکت در آیلتس یا هر آزمون مشابه آن ندارد.

دوره‌های زبان در کشور نیوزیلند

اگر برای کار یا تحصیل در نیوزیلند، قصد مهاجرت به آنجا بدون مدرک زبان را دارد اما به استفاده از انگلیسی به عنوان زبان اصلی ارتباطی نیاز دارد، می‌تواند در دوره‌های زبانی که در نیوزیلند برگزار می‌شود، شرکت کند. در این دوره‌های آموزشی، مهارت فرد را ارزیابی می‌شود و او را برای امتحانات آیلتس یا تافل آماده می‌کنند. علاوه بر این، دوره‌های آماده‌سازی آزمون کمبریج نیز در نیوزیلند برگزار می‌شوند. این دوره‌های مهارت‌های زبانی فرد را توسعه می‌دهند و او را برای امتحانات کمبریج آماده می‌کند که توسط دانشگاه‌ها، کارفرمایان و دولت‌های سراسر جهان پذیرفته می‌شود. پس از مهاجرت به نیوزیلند بدون مدرک زبان، این دوره‌ها برای یاد گرفتن مهارت‌های زبانی لازم برای فرد کافی خواهند بود.

دوره‌های زبان در کشور نیوزیلند

دوره EAP؛ دوره‌ای ایده‌آل برای افرادی که بدون مدرک زبان به نیوزیلند مهاجرت کرده‌اند

اگر زبان اول فرد انگلیسی نباشد و بخواهد در در نیوزیلند ادامه تحصیل دهد، دوره انگلیسی Academic یا (EAP) دوره‌ای ایده‌آل برای او خواهد بود. این دوره، مهارت‌های زبان انگلیسی و سایر مهارت‌های مهم فرد مانند نوشتن مقاله و گزارش، گوش دادن، بحث و خواندن به طور موثر را توسعه می‌دهد. دوره‌های زبان انگلیسی در نیوزیلند بسیار انعطاف‌پذیر هستند و افراد می‌توانند در هر زمان متناسب با نیاز خود، تحصیل در این دوره‌ها را شروع کنند. این دوره‌های آموزش زبان انگلیسی برای کمک به افرادی که مدرک زبان ندارند، در دستیابی به استانداردهای بین المللی انگلیسی طراحی شده‌اند.

یادگیری زبان انگلیسی در نیوزیلند افراد را برای ادامه تحصیل و زندگی در نیوزیلند و سراسر جهان آماده می‌کند. دانشجویان قبل از شروع تحصیل خود باید حتما در یک دوره آموزش زبان انگلیسی شرکت کنند. انگلیسی نقطه شروعی برای تمام مقاطع تحصیلی در نیوزیلند است.

اخذ ویزای تحصیلی و مهاجرت به نیوزیلند بدون مدرک زبان

تمام هدف از گرفتن مدرک زبان، تعیین مهارت زبان انگلیسی متقاضیان است و گرفتن آن در نهایت به نفع آن‌ها خواهد بود. طبق به‌روزرسانی جدید در سیاست‌های آزمون NZQA، موسسات خاصی می‌توانند از شرط کسب نمره IELTS چشم‌پوشی کنند، اما واقعیت این است که هنوز هم از متقاضیان انتظار می‌رود که مهارت‌های زبان انگلیسی خود به هر روشی که شده، نشان دهند.

در حالی که مقامات ویزای نیوزیلند به خوبی از معافیت‌های آیلتس برای برخی از موسسات آگاه هستند، اما برای دریافت ویزا، افراد باید بتوانند کمی از مهارت خود را در زبان انگلیسی به آن‌ها منتقل کنند. اگر آن‌ها نتوانند این کار را انجام دهند، مقامات از آن‌ها می‌خواهند که برای مصاحبه به سفارت مراجعه کنند تا بتوانند از نزدیک ارزیابی کنند که چقدر در زبان انگلیسی برای مهاجرت به نیوزیلند مهارت دارند.

اگر افراد متقاضی بتوانند مقامات را در مصاحبه ویزا از خود راضی کنند، کمبود نمره آیلتس نباید مشکلی برای دریافت ویزا برای آن‌ها ایجاد کند. کسانی که قصد مهاجرت به نیوزیلند بدون مدرک زبان را دارند، بهتر است قبل از اقدام به تحصیل در خارج از کشور، حداقل یک دوره کلاس‌های انگلیسی را بگذرانند. این افراد می‌توانند به طور فعال در بهبود مهارت خود در زمینه زبان کار کنند تا توانایی برطرف کردن نیازهای زبانی خود را داشته باشند. در نهایت، مهارت‌های مناسب در انگلیسی در خارج از کشور، چه در دوران تحصیل، چه در معاشرت یا بعدا در کار، از بسیاری جهات برای افراد کارساز است. بنابراین انگلیسی مهارتی است که قطعا ارزش وقت گذاشتن را برای آموختن دارد.

مراکز آموزشی نیوزیلند

کلیه دانشگاه‌های کشور نیوزیلند، طیف گسترده‌ای از رشته‌های درسی را برای دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در رشته‌های بازرگانی، علوم و علوم انسانی ارائه می‌کنند. بعضی از دانشگاه‌ها دارای دوره‌های تحصیلی به منظور اخذ مدارج علمی در رشته‌های تخصصی شامل پزشکی، کشاورزی، مهندسی و غیره می‌باشند. تعدادی از دانشگاه‌ها بیش از یک دانشکده دارند که غالبا در شهرهای مختلف واقع شده‌اند. بعضی از دانشگاه‌ها نیز دوره‌های تحصیلی خود را در خارج از کشور برگزار می‌کنند.

مراکز آموزشی نیوزیلند

موسسات فناوری نیوزیلند

همچنین، کشور نیوزیلند 18 موسسه فناوری و پلی تکنیک (ITP) دارد که این موسسات، آموزش فنی و حرفه‌ای، شامل مطالعات مقدماتی تا دوره‌های کامل تحصیلی را ارائه می‌کنند. همچنین، بسیاری از موسسات فناوری و پلی تکنیک، دارای دوره‌هایی برای آموزش زبان انگلیسی و تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، تا سطح مقطع دکتری هستند. دوره‌های آموزشی این موسسات، بیشتر بر آموزش مهارت حرفه‌ای متمرکز هستند. تاکید این دوره‌ها بر تجربه عملی و کاربرد حرفه و فن در موقعیت‌های کاری است. مدرک اخذ شده از یکی از این موسسات آموزشی، معادل یک مدرک دانشگاهی عمل می‌کند.

موسسات آموزشی مانانگا

سه نوع موسسه آموزش عالی ویژه تحت عنوان وانانگا (Wananga)، در کشور نیوزیلند وجود دارند. این موسسات عالی سه‌گانه، نوعی محیط‌های تدریس و یادگیری را فراهم می‌کنند که مبتنی بر ارزش‌ها و اصول یادگیری زبان مائوری (Maori) است. بسیاری از این موسسات، مهارت‌هایی را در زمینه زبان مائوری ارائه می‌کنند. این مهارت‌ها شامل رشته‌های تدریس علوم، پرستاری، تجارت، بهداشت، زبان انگلیسی و هنرهای مائوری هستند. در موسسات وانانگا، بسیاری از دوره‌های تحصیلی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، همراه با صدور مدارک تحصیلی در این سطوح تحصیلی تدریس و ارائه می‌شوند.

مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزای تحصیلی نیوزیلند

برای دریافت ویزای تحصیلی نیوزیلند و مهاجرت بدون مدرک زبان، فرد باید پذیرش کتبی از سوی یک موسسه آموزشی که توسط سازمان تایید صلاحیت نیوزیلند، مورد تایید است، داشته باشد. همچنین اگر فرد کمتر از 18 سال سن داشته باشد، یک ضمانت کتبی صادر شده از طرف یک موسسه یا شخصی که دارای مکان مناسبی برای اقامت او در نیوزیلند است، مورد نیاز است. در ضمن فرد باید بتواند تمکن مالی خود برای زندگی و تحصیل در نیوزیلند را اثبات کند. علاوه بر این، فرد به یک فقره بلیط هواپیما برای اثبات بازگشت خود به کشور مبدا و یا وجود شواهدی مبنی بر این که بودجه کافی برای خرید بلیط برگشت به کشور خود را دارد، نیاز خواهد داشت.

شرایط لازم برای دریافت ویزا و پاسپورت نیوزیلند بدون مدرک زبان

فرد متقاضی می‌تواند با تهیه ویزای دانشجویی و مهاجرت به نیوزیلند، در یک سیستم آموزشی بین‎المللی به رسمیت شناخته شده تحصیل کند و آینده درخشانی برای خود رقم بزند. اگر متقاضی شش ماه یا بیشتر در کشور نیوزیلند اقامت داشته باشد، ممکن است لازم باشد که از نظر ابتلا به بیماری سل مورد معاینه قرار بگیرد.

در صورتی که سن متقاضی بیش از 17 سال باشد و بخواهد بیش از دو سال در کشور نیوزیلند اقامت داشته باشد، باید یک گواهی حسن رفتار و عدم سوء پیشینه که از طرف اداره پلیس نیوزیلند صادر شده است را ارائه دهد. این گواهی نشان می‌دهد فرد دارای شخصیت مناسبی است و سابقه کیفری ندارد. اگر مدت زمانی که فرد در نیوزیلند تحصیل می‌کند، کمتر از سه ماه باشد، نیازی به دریافت ویزای دانشجویی ندارد. در این صورت تنها ویزای بازدید از کشور نیوزیلند برای او کافی خواهد بود.

لیست مشاغل مورد نیاز نیوزلند

لیست مشاغل مورد نیاز نیوزلند

این کشور با مشکل کمبود نیروی کار ماهر در مشاغل مختلف مواجه شده و این بهترین فرصت را برای متقاضیان مهاجرت کاری فراهم کرده است. کشور نیوزلند با انتشار لیستی از مشاغل مورد نیاز خود، قصد دارد تا کمبود نیروی کار خود را جبران کند.

حرف آخر

نیوزیلند از جمله کشورهایی است که حساسیتی روی مدرک زبان متقاضیان مهاجرت ندارد. چرا که امکان گذراندن دوره‌های آموزش زبان برای این دسته از افراد بعد از مهاجرت فراهم است. مهاجرت به نیوزیلند و تحصیل در آن بدون مدرک زبان شرایط خاص خود را دارد و معمولا برای تمامی متقاضیانی که مدرک زبان ندارند، راهی برای مهاجرت به این کشور وجود دارد. اما همواره پیشنهاد می‌شود که افرادی که به فکر مهاجرت هستند ولی مدرک زبان ندارند، دانش زبانی خود را بالا ببرند و در حد ارتباطاات روزمره تسلط نسبی به زبان انگلیسی داشته باشند.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
مهاجرت به نیوزیلند بدون مدرک زبان از چه روش هایی امکان پذیر میباشد؟
از طریق کار، تخصص و مهارت شغلی، سرمایه‌گذاری و کارآفرینی، تحصیل و از طریق همراه (خانواده و همسر) میتوان بدون نیاز به مدرک زبان به این کشور مهاجرت کرد.
آزمون NZQA چیست؟
درصورتی که متقاضی فاقد مهارت زبانی لازم برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌های این کشور باشد و یا زبان اول متقاضی زبان انگلیسی نباشد، باید در آزمون زبان NZQA دانشگاه‌های نیوزیلند شرکت کند و نمره قبولی لازم را نیز کسب کند.
هزینه دوره‌های آموزش زبان انگلیسی حدودا چقدر میباشد؟
هزینه دوره آمادگی زبان انگلیسی در دانشگاه مکواری نیوزیلند حدود هفته‌ای ۴۴۰ دلار، در دانشگاه سیدنی حدود هفته‌ای ۵۵۰ دلار و در دانشگاه سی کیو یو حدود هفته‌ای ۳۵۰ دلار می‌باشد.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای