زندگی در عمان

شرایط زندگی در عمان؛ هزینه، فرهنگ و چالش های زندگی در عمان

در حال حاضر همه به فکر مهاجرت هستند؛ اما عده‌ای به جای مهاجرت و زندگی در اروپا و آمریکا، کشورهای نزدیک به ایران مانند زندگی در عمان را انتخاب می‌کنند. احتمالاً شما هم در خصوص پیشرفت کشور عمان برای زندگی و رابطه خوب آن با ایران، و از همه مهم‌تر ارزش بالای ریال عمان شنیده‌اید. همین گفته‌ها هم احتمالاً شما را هم وسوسه کرده است تا به جای خرج هزینه زیاد برای زندگی در اروپا، به فکر زندگی در عمان باشید؛ اما آیا تا به حال در خصوص شرایط زندگی در عمان تحقیق کرده‌اید؟ برای جزئیات شرایط زندگی در عمان با ما همراه باشید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

شرایط زندگی در عمان برای ایرانیان

همین الان اگر شما در اینترنت عبارت «مهاجرت به عمان» را جست‌وجو کنید، با وب‌سایت‌هایی روبرو خواهید شد که اطلاعات زیادی از خوبی عمان نوشته‌اند. ما منکر این اطلاعات نیستیم؛ اما با کمی تحقیق متوجه شدیم که آن باغ سبزی هم که تعریف می‌کنند، نیست. در واقع عمان برای همه به‌ویژه برای همه ایرانیان خوب نیست. ما نمونه افرادی را می‌شناسیم که زندگی خیلی خوبی در عمان دارند و در مقابل افرادی که بر پایه داشتن ارزش ریالی بالا و زندگی راحت‌تر و نزدیکی به کشور، همه زندگی خودشان را بر باد داده‌اند.

شرایط زندگی در عمان برای ایرانیان
عمان کشوری در حال پیشرفت

شرایط زندگی در عمان برای ایرانیان چیزی جدا از بقیه مهاجران دیگر کشورها نیست. با اینکه عمان رابطه خیلی خوبی با ایران دارد و شاید هم تسهیلات ویژه‌ای در نظر گرفته باشد؛ اما این تسهیلات برای افرادی است که ارزش‌افزوده‌ای به این کشور اضافه کنند. پس حتماً قبل از هر اقدامی، از یک کارشناس آشنا به این حوزه بپرسید و با او مشورت کنید. کسی که شناختی نسبت به بازار مورد تقاضای شما داشته باشد. نه اینکه بخواهید از یک تاجر در خصوص اوضاع کاری برنامه‌نویس‌ها بپرسید. اطلاعات او بر اساس تجربیات و گفته‌های دیگران است که خود آن‌ها هم معلوم نیست که چقدر راست بگویند.

بر اساس آخرین آمارهای منتشر شده تا سال 1399، حداقل 10 هزار ایرانی در عمان زندگی می‌کنند. به هر حال در این تعداد، افرادی پیدا می‌شوند که شغلی شبیه به حرفه شما داشته‌اند و مشورت های دلسوزانه بدهند.

بهترین شهرهای کشور عمان برای زندگی

اول از همه این را بگوییم که در کشور عمان شما با یک بافت سنتی روبرو خواهید شد. در واقع، با آن چیزی که شما در اروپا می‌بینید، متفاوت است. برای همین بهتر است که شهرهای کشور عمان برای زندگی را با دیگر شهرهای پیشرفته مقایسه نکنید؛ برای اینکه شهرهای عمان در حال حاضر حرف زیادی برای گفتن ندارند. البته زندگی در عمان در حال پیشرفت است.

بگذاریم. به هرحال، انتخاب بهترین شهر برای زندگی در عمان بر اساس روحیات، تجربه کاری و دیگر موارد هر فرد متفاوت است. بهترین شهرهای عمان برای زندگی شامل مسقط، صلاله و صحار هستند. زندگی در صلاله و صحار برای آن‌هایی که در صنایع کشاورزی و گردشگری یا صنعتی فعال هستند، گزینه‌های مناسبی برای زندگی هستند. البته شهرهای دیگری هم هستند؛ برای همین شما باید بر اساس توانایی و هدفتان، شهر مورد نظر خود را انتخاب کنید. هرچند زندگی در مسقط انتخاب اول بسیاری برای زندگی است.

مزایا و معایب شرایط زندگی در عمان

مزایا و معایب زندگی در عمان به صورت کلی شامل موارد زیر است:

مزایای زندگی در عمان

 • وجود داشتن فرصت‌های شغلی زیاد به‌ویژه در صنایع نفت و گاز برای مهاجران
 • ارزش بالای ریال
 • امنیت بالای اجتماعی
 • ایمنی بسیار بالا

معایب زندگی در عمان

 • هزینه زندگی بالا البته برای ایرانیان
 • هوای بسیار گرم در تابستان
 • شرایط سخت برای گرفتن اقامت دائم
 • پروسه سخت پیدا کردن کار (با توجه به اینکه مهاجران بنگلادشی و هندی با قیمت‌های بسیار کمتر کارها را انجام می‌دهند.)

زندگی در عمان به عنوان یکی از کشورهای خاورمیانه، به داشتن ثبات اقتصادی و آرامش برای ساکنینش معروف است. با طبیعت زیبای کویر و دریا و سیستم بهداشتی مدرن، انتخاب کشور عمان برای زندگی جذابیت‌های زیادی برای مهاجران ایرانی دارد. این کشور با فرهنگ متنوع و جوانب تاریخی غنی نیز شناخته می‌شود. شرایط زندگی در عمان با ترکیب مناسبی از مدرنیته و ارزش‌های سنتی، تجربه‌ای خاص برای ساکنان خود ایجاد می‌کند.

آشنایی با فرهنگ مردم عمان

یکی از اولین اقدامات شما قبل از مهاجرت زندگی در عمان، باید بررسی وضعیت فرهنگی مردم عمان باشد. متأسفانه برخی به دلیل ندانستن همین اصول، مشکلاتی را برای خود در عمان به وجود آورده‌اند. در فرهنگ عمان احترام به دیگران و محیط زیست، وفاداری به سنت‌ها و آداب و رسوم محلی و احترام به مقدسات دینی مردمان اهمیت زیادی دارد.

آشنایی با فرهنگ مردم عمان
در فرهنگ عمان وفاداری به سنت‌ها و آداب و رسوم محلی و احترام به مقدسات دینی از مسائل مهم میباشد.

تبلیغ مواردی نظیر مصرف الکل و مواد مخدر، تبلیغ و فعالیت‌هایی که ممکن است با آداب و رسوم مذهبی مغایرت داشته باشند، ممنوع است. تجاوز به حرمت و مکان‌های مذهبی ممنوع است. پس این را در نظر داشته باشید تا به مشکلی برنخورید.

نوع پوشش مردم عمان

پوشش مردم عمان بیشتر بر اساس فرهنگ و محل زندگی آن‌ها شکل می‌گیرد و اختلافات جزئی با هم دارند. معمولاً در مناطق روستایی و عموماً در زمان‌های عمومی، مردها معمولاً لباس‌های سنتی محلی مانند دشداشه را می‌پوشند. این پوشش معمولاً از پارچه‌های سنتی و محلی بافته می‌شود و ممکن است به رنگ‌ها و طرح‌های مختلفی بسته به منطقه متغیر باشد. در شهرها و مناطق شهری، مردها معمولاً لباس‌های غربی مانند شلوار و پیراهن یا کت و شلوار برای فعالیت‌های روزمره و کارهای رسمی می‌پوشند. زنان نیز پوشش‌های محلی مانند «الأبايات» یا «الكوير» را پوشیده و در زمان‌های عمومی یا در مراسم‌ها از لباس‌های سنتی استفاده می‌کنند. این لباس‌ها معمولاً شامل روسری و یک لباس بلند است. در شهرها، زنان نیز می‌توانند لباس‌های غربی مدرن مانند  شلوار و پیراهن یا لباس‌های رسمی را برای فعالیت‌های روزمره خود انتخاب کنند. البته هنوز حساسیت زیادی در این خصوص وجود دارد.

دین مردم در کشور عمان چیست؟

عمان به لحاظ فرهنگی و مذهبی، تنوع بالایی دارد. اکثریت مردمی که در کشور عمان زندگی می‌کنند، از مسلمان شیعه (البته با فرقه خاص) هستند و احترام به این مذهب در کشور بسیار مهم است. همچنین، در عمان، ادیان دیگری مانند مذهب هندو و مسیحیت نیز وجود دارند. با این حال، به آزادی مذهبی در کشور احترام گذاشته می‌شود. باید گفت که دولت عمان به‌عنوان یک کشور اسلامی، احترام به همه ادیان را ترویج می‌کند و این اجازه را به همه شهروندان می‌دهد که با هر دینی زندگی کنند؛ فقط باید به مذهب اصلی کشور احترام بگذارند.

جغرافیا و شرایط آب و هوایی برای زندگی در کشور عمان

ما ایرانی‌ها شاید مشکل اساسی برای زندگی در عمان و تطابق خودمان با شرایط آب و هوایی آنجا را نداشته باشیم؛ اما به هر حال دانستن شرایط کلی مشکلی ندارد.

کشور عمان در شبه‌جزیره عربی واقع‌شده و دارای مناظر طبیعی متنوعی از سواحل دریای عمان تا کوهستان‌های جنوبی و صحراهای وسیع است. شرایط آب و هوایی در عمان بسته به منطقه‌ها متغیر است. در مناطق ساحلی شمالی، در تابستان آب و هوایی گرم و مرطوب و در زمستان معتدل است. در مناطق داخلی و نواحی کوهستانی، دماها معمولاً پایین‌تر و معتدل‌تر بوده و در برخی از نقاط به‌ویژه در فصل بهار باران می‌بارد. البته گاهی در کوهستان ها شاهد بارش برف هم هستیم. فقط اینکه دمای هوا در تابستان‌ها می‌تواند به بالای ۴۰ درجه سانتی‌گراد برسد.

حمل‌ونقل درون شهری و هزینه‌های آن در عمان

خرید و اجاره خودرو در عمان نسبت به بقیه کشورهای عربی هزینه کمتری دارد؛ اما به هر حال شما می‌توانید از وسایل حمل‌ونقل عمومی هم استفاده کنید. اتوبوس و تاکسی و ون سه وسیله در دسترس هستند.

اتوبوس‌ها برای حمل و نقل عمومی در کشور عمان

اتوبوس‌ها در عمان ارزان، راحت و بسیار ایمن هستند. سرویس اتوبوس‌ها متداول بوده و بسیاری از گردشگران و شهروندان از اتوبوس برای حمل‌ونقل استفاده می‌کنند. دو نوع اتوبوس‌ در عمان وجود دارد: اتوبوس‌های کوچک که به رنگ‌های سفید و نارنجی هستند و اتوبوس‌های بزرگ که دارای کولر هوا هستند؛ اما بلیت آن‌ها از اتوبوس‌های کوچک گران‌تر است.

استفاده از تاکسی‌های معمولی در عمان

تاکسی‌های معمولی در سراسر شهرهای عمان، بهترین و ساده‌ترین راه برای رسیدن به مقصد هستند. تاکسی‌ها هم به دو رنگ تقسیم می‌شوند: تاکسی‌های نارنجی شخصی هستند و تاکسی‌های سفید که مسیر مشخص دارند.
البته دقت داشته باشید که تاکسی‌های معمولی در عمان از سیستم تاکسی‌متر استفاده نمی‌کنند؛ برای همین قبل از سوار شدن، در خصوص قیمت توافق کنید.

تاکسی‌های شرکتی در عمان

مرحبا و موسالات دو شرکت تاکسی بزرگ هستند. آن‌ها اپ‌های تاکسی خود را دارند. البته ممکن است تاکسی های اینترنتی دیگری هم وجود داشته باشند که بهتر است از افراد بومی بپرسید.

هزینه‌ های ماهیانه زندگی در عمان

عمان کشور گرانی است؛ البته اگر نسبت به ایران مقایسه کنید. عمان حدود 40 درصد از ایران گران‌تر است؛ اما نسبت به انگلستان 24 درصد ارزان‌تر است. هزینه زندگی در عمان برای یک نفر حدود 600 دلار بدون اجاره خانه است که اگر اجاره خانه را هم به آن اضافه کنید، حدود 1100 دلار خواهد شد. البته دقت داشته باشید که این مبلغ حدودی است و بسته به عادت هر شخص و مکان جغرافیایی و خیلی شرایط دیگر، هزینه متفاوت خواهد شد؛ اما کمتر از این مبلغ نمی‌شود.

هزینه‌ های زندگی در کشور عمان
هزینه‌های ماهانه، بر شرایط زندگی در عمان تاثیر مستقیم دارند.

هزینه‌های ماهانه، بر شرایط زندگی در عمان تاثیر مستقیم دارند. هزینه‌هایی همچون اجاره خانه در عمان، موارد غذایی و خدمات حمل و نقل شهری در این کشور نسبتا بالاست. البته زندگی در عمان، با امکانات بالای بهداشتی، آموزشی همراه است. یکی از دلایل انتخاب کشور عمان برای زندگی، امنیت شبانه روزی این کشور می‌باشد.

شرایط اقتصادی در عمان و کیفیت زندگی

ارزش ریال عمان بسیار بالا است. شاید برای همین است که کار در عمان به‌عنوان گزینه اول برای ایرانیان تبدیل‌شده است. از طرفی اوضاع اقتصادی عمان همیشه در مسیر پیشرفت بوده است؛ به‌ویژه در 50 سال اخیر. همچنین عمان اقداماتی را در سال 2018 برای بهبود فضای کسب‌وکار و سرمایه‌گذاری به جهت تقویت بازار ثبت شرکت در عمان، انجام داده است تا بتواند دیگر کشورها را برای سرمایه‌گذاری و رشد اقتصادی در صنایع غیرنفتی تشویق کند. هرچند هنوز منبع درآمد اصلی کشور از طریق نفت است؛ اما برای اینکه بدانیم در سال 2023 چه اتفاقات اقتصادی در عمان افتاده است، نگاهی به یکی از آمارهایی که آژانس خبری عمان منتشر کرده است، می‌اندازیم:

 • اقتصاد عمان در ربع دوم سال به دلیل کاهش فعالیت‌های نفتی، حدود ۹.۵ درصد کاهش یافت.
 • تولید ناخالص داخلی در سه ماه تا پایان ژوئن با ارزش فعلی حدود ۱۰.۱ میلیارد ریال عمانی کاهش‌یافته است. البته تولید ناخالص داخلی واقعی در سال 2022 به نرخ ۴.۳ درصد افزایش‌یافته است.
 • فعالیت‌های نفتی در این دوره نسبت به سال گذشته ۱۸.۳ درصد کاهش‌یافته و به ۳.۶ میلیارد ریال رسیده است؛ فعالیت‌های نفت خام با کاهش ۱۹.۵ درصد به بیش از ۳.۱ میلیارد ریال و فعالیت‌های گاز طبیعی نیز با ۹.۲ درصد کاهش به حدود ۴۷۶ میلیون ریال کاهش پیدا کرده است.
 • همچنین، فعالیت‌های غیرنفتی نیز در مقایسه با ربع دوم سال گذشته به ۶.۸ میلیارد ریال کاهش‌یافته است.
 • صندوق بین‌المللی پول در ژوئن اظهار داشت که اقتصاد عمان از وضعیت قوی‌ای برخوردار است؛ اما با ادامه فعالیت‌های اقتصادی، شرایط بهبود خواهد یافت.

البته پیش‌بینی می‌شود که رشد اقتصادی در سال 2023 به ۱.۳ درصد کاهش پیدا کند و سپس در سال 2024 به ۲.۷ درصد افزایش یابد. این کاهش‌ها نباید شما را نگران کند؛ برای اینکه بازهم نسبت به ایران خیلی بهتر است.

در خصوص کیفیت زندگی، عمان به‌عنوان برترین کشور آسیایی و هشتمین کشور برتر جهان معرفی شده است. هرچند خود عمانی‌ها در هنگام شنیدن این خبر، آن را دستمایه طنز قرار دارند؛ برای اینکه با توجه به کاهش موارد نوشته شده در بالا، عمانی از نظر اقتصادی، نارضایتی زیادی دارند. در صورتی که این شاخص بر اساس سیستم بهداشتی، هزینه زندگی، نسبت قیمت ملک به درآمد، ترافیک، آلودگی و دیگر موارد تعیین‌شده است.

 • در حال حاضر، مالیات بر درآمد در عمان وجود ندارد. این باعث می‌شود تا کارگر یا کارمندان بتوانند بیشتر درآمد را برای خود نگه دارند. حقوق یک کارمند به طور متوسط 700 ریال عمانی است که با پس‌انداز کردن آن در طول کمتر از یک سال، می‌تواند یک خودرو متوسط خریداری کند. حتی می‌تواند یک آیفون یا لپ‌تاپ تهیه کند؛ بدون اینکه نگرانی داشته باشد. برای همین قدرت خرید در عمان نسبت به دیگر کشورهای اروپایی بالا است.
 • عمان جزو کشورهای ایمن است؛ البته بعد از قطر. ممنوعیت حمل سلاح و همچنین رفتار دوستانه و صلح‌آمیز مردم باعث شده تا هر توریستی احساس امنیت بیشتری در این کشور حتی نسبت به خانه خودش داشته باشد.
 • از آنجا که افراد در سراسر عمان حقوق یکسانی دریافت می‌کنند، اگر در شهرهای دیگر زندگی کنند، مسلماً زندگی شاهانه‌تری خواهند داشت. برای ما، عمان کشور گرانی است؛ اما برای اروپایی‌ها یک کشور ارزان و حتی مقرون‌به‌صرفه به‌حساب می‌آید. البته شاید عمانی‌ها مسکن را گران بدانند؛ اما شما با مقدار پول کم هم می‌توانید یک خانه معمولی در نقطه مناسب اجاره کنید.
 • عمان در کنار ایسلند دارای کمترین میزان رفت‌وآمد است. میانگین زمانی رفت‌وآمد در عمان بین 10 تا 20 دقیقه است.
 • شاید نقطه ضعف عمان را بتوان در سیستم بهداشتی دانست. رتبه مراقبت‌های بهداشتی عمان 61 از 84 کشور است.
 • از نظر آلودگی، عمان رتبه 24 را دارد. شاید از نظر ترافیک خودرویی، آلودگی در عمان ایجاد نشود؛ اما به دلیل وجود گردوغبارهای صحراها، هر از گاهی این آلودگی‌ها در عمان دیده می‌شود. هرچند دولت درصدد سرمایه‌گذاری برای بیشتر کردن فضای سبز در کشور است.

امنیت کاری و اقتصادی در عمان

با توجه به توضیحات می‌توان متوجه شد که عمان در حال حاضر دارای امنیت اقتصادی است؛ البته همه این‌ها به شرطی است که شما به درستی وارد این کشور شوید. بعد اینکه بعضی مشکلات ناخواسته مانند کرونا شرایط کشور را تغییر ندهد.

امنیت کاری و اقتصادی در کشور عمان
عمان کشوری با امنیت اقتصادی بالا

شرایط کار و امنیت شغلی در عمان

اول از همه نیم‌نگاهی به بحث امنیت شغلی در عمان بیندازیم که البته این بیشتر برای زمان مربوط به دوران کرونا بود که چالش اقتصادی جدی برای عمان به وجود آورد:در اوایل مارس ۲۰۲۰ اعلام شد که حکومت عمان جزئیات طرح امنیت شغلی را تائید کرده است تا شهروندان عمانی را در برابر چالش‌های قابل‌توجهی که در حال حاضر در منطقه وجود دارد، محافظت کند. هدف این طرح ارائه حمایت اجتماعی و اختصاص یک منبع موقت درآمد و کمک مالی برای شهروندان عمانی است که کار خود را از دست داده‌اند.

مفاد این طرح خیلی طولانی است؛ اما باید گفت که عمان همیشه به فکر مردمش بوده است. البته عمان امنیت اقتصادی بالایی دارد؛ اما در خصوص امنیت شغلی، همه چیز به قرارداد شما با کارفرما برمی‌گردد. اما در خصوص خارجی‌ها چطور؟

ساعت کاری حداکثر 45 ساعت در هفته است که البته در ماه رمضان برای کارمندان و کارگران مسلمان به 6 ساعت در روز کاهش پیدا می‌کند. همه کارکنان بخش خصوصی باید قرارداد کاری به صورت معین یا نامعین داشته باشند. قراردادهای کاری باید به زبان عربی باشند و به دو نسخه صادر شوند. این قراردادها باید شامل موارد زیر باشند:

 • نام کارفرما و مکان و آدرس محل کار.
 • نام کارگر، تاریخ تولد، مؤهلات، شغل یا حرفه، محل سکونت و ملیت.
 • نوع کار و مدت قرارداد.
 • حقوق پایه و هرگونه پاداش، امتیازات یا پاداش‌های دیگر
 • دوره اطلاع‌رسانی که هر یک از طرفین می‌خواهد قرارداد را لغو کند، با فرض این که دوره اطلاع‌رسانی که کارفرما به یک کارگر می‌دهد، کمتر از دوره مقرر شده توسط قانون نباشد.
 • هر جزئیات دیگری که قانون می‌تواند مشخص کند.

قراردادها همچنین باید یک پیوست به صورت تعهدی از جانب کارمند داشته باشند که شامل موارد زیر است:

 • پیروی از شرایط کار
 • احترام به دین اسلامی، قوانین، رسوم و سنت‌های اجتماعی کشور
 • شرکت نکردن در فعالیت‌های مخل امنیت کشور

این شرایط کلی کار است؛ اما تمامی کارگران یا کارمندان حداقل باید دارای مدرک کارشناسی یا مدارک مرتبط با رشته کاری خودشان باشند. همچنین داشتن حداقل تجربه 2 ساله هم نیاز است. علاوه بر این، برای دریافت اقامت کاری، شما باید نامه‌ای از طرف کارفرما داشته باشید که شما را قبول کرده است. البته شرکت‌ها برای جذب نیروی خارجی محدودیت‌هایی دارند؛ از جمله به ازای تعدادی از نیروهای خارجی باید یک نیروی عمانی استخدام کرد.

نکته دیگر اینکه کارگران و کارفرمایان نمی‌توانند به راحتی شغل خود را عوض کنند و خود این تغییر هم پروسه طولانی دارد. اگر می‌خواهید شغل خود را در عمان تغییر دهید و کارفرمای فعلی شما گواهی عدم اعتراض صادر نمی‌کند، دولت عمان به مدت 2 سال از تاریخ خروج به شما ویزا نمی‌دهد. پس حواستان باشد که خوب کار کنید تا اخراج نشوید یا نخواهید شغلتان را عوض کنید.

بیمه درمانی و شرایط رفاهی در عمان

اوضاع بیمه درمانی در عمان آن‌چنان که باید باشد، مناسب نیست. بیشتر کلینیک‌ها و بیمارستان‌ها با بیمه‌ها قرارداد ندارند یا بندهایی دارند که درمان شما را شامل نشود؛ به‌ویژه اگر بیمه خصوصی داشته باشید. مهاجرانی که به صورت کاری به عمان آمده‌اند، باید از طرف کارفرما بیمه شوند. البته وزارت بهداشت، بیمه درمانی دولتی را عرضه می‌کند و شما می‌توانید هزینه‌های درمان خود را از بیمه دریافت کنید؛ اما توجه داشته باشید که هزینه‌های درمانی در عمان به‌ویژه مراکز خصوصی بالاست. هرچند در سال 2020 آیین‌نامه‌های بیمه‌ای به صورت اجباری برای همه تصویب شد که تمامی مهاجران و خانواده‌هایشان را تحت پوشش قرار دهد.

البته این را ننوشتیم که بگوییم بیمه در عمان وجود ندارد؛ برعکس دو نوع بیمه دولتی و خصوصی در عمان برای پوشش هزینه‌های درمانی وجود دارد. به هر حال حتماً قبل از ورود به عمان، در خصوص نوع بیمه و پوشش‌های آن تحقیق کنید؛ چیزی شبیه به کشور خودمان است.

امنیت زندگی در عمان برای مهاجران

عمان یکی از ایمن‌ترین کشورهای جهان برای مهاجران است و بر اساس نظرسنجی Expat Insider 2023، این کشور در رده چهارم برای امنیت شخصی و در رده نهم برای پایداری سیاسی قرار گرفته است. همچنین در خصوص وضعیت اسکان، عمان توانسته رتبه 12 را کسب کند؛ یعنی بیشتر کسانی که برای سفر به عمان و یا مهاجرت این کشور را انتخاب کرده‌اند، نسبت به تهیه مسکن و نداشتن مشکلی بابت آن رضایت زیادی دارند. حدود سه چهارم (74٪) از آن‌ها می‌گویند که پیدا کردن مسکن آسان است و 61٪ قیمت آن را به‌صرفه می‌یابند؛ البته شاید برای ایرانیان زیاد باشد.

درباره امنیت زندگی در عمان برای مهاجران
عمان عروس کشورهای عربی

همچنین 83 گفته‌اند که مردم محلی با آن‌ها مهربان هستند و حدود دو سوم آن‌ها (66٪) پیدا کردن دوست را بسیار آسان دانسته‌اند.

در شاخص کیفیت زندگی، مهاجران با مشکلاتی در دسترسی به حمل‌ونقل عمومی روبه‌رو هستند. در واقع عمان در این خصوص ضعف‌هایی دارد؛ برای همین توانسته رتبه 47 را از آن خود کند. آخرین رتبه هم مربوط به دسترسی به خدمات آنلاین مانند شبکه‌ها و رسانه‌های اجتماعی است که عمان رتبه 52 را دارد.

نرخ بیکاری در عمان

نرخ بیکاری در عمان از 2.50 درصد در سال 2021 به 2.30 درصد در سال 2022 کاهش‌یافته است. نرخ بیکاری در عمان از سال 1991 تا 2022 به طور متوسط ​​3.68 درصد بوده است که به بالاترین حد خود یعنی 4.30 درصد در سال 2003 و پایین‌ترین رکورد 1.80 درصد در 2018 رسیده است.

امنیت برای زندگی در عمان

با این همه نکات، آیا عمان کشوری ایمن از نظر اقتصادی برای زندگی است؟ با بررسی کامنت های مهاجران دیگر کشورها به عمان می‌توان متوجه شد که این کشور عربی که عروس کشورهای عربی هم معروف است، یک کشور ایمن برای زندگی به‌حساب می‌آید.

خرید ملک در عمان: چگونگی اخذ اقامت عمان با خرید ملک و مسکن برای ایرانیان

خرید ملک در عمان

برای زندگی در عمان و اخذ اقامت عمان، روش‌های مختلفی وجود دارد که یکی از بهترین آن‌ها، اخذ اقامت عمان با خرید ملک است؛ اما هزینه، شرایط خرید ملک در عمان چگونه است؟

انتخاب کشور عمان برای زندگی با هرمس اپلای

در این مطلب سعی کردیم تا مهم‌ترین نکات زندگی در عمان را برای شما بنویسیم. این دیگر به خود شما و شرایطتان بستگی دارد که کشور عمان برای زندگی، انتخاب خوبی برای شما است یا خیر. هرچند عمان اقامت سختی به مهاجران می‌دهد؛ اما به دلیل ارزش بالای ریال، ایرانیان زیادی تمایل به زندگی در این کشور دارند. البته شرایط زندگی در عمان، چالش‌ها و پرسش‌های زیادی دارد که شما می‌توانید آن‌ها را در بخش کامنت بنویسید یا با کارشناسان هرمس تماس بگیرید تا شما سوالات شما را به طور کامل پاسخ دهند.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
آیا زندگی در عمان گران است؟
بله هزینه‌های زندگی در عمان ممکن است نسبتاً بالا باشد، به‌ویژه در شهرهای بزرگ مانند مسقط. هرچند برای ما ایرانیان گران است؛ اما برای اروپایی ها، عمان کشوری مقرون به صرفه به حساب می‌آید.
آیا زنان در عمان حقوق مساوی با مردان دارند؟
در حقیقت، زنان در عمان مانند مردان حقوق اساسی خود را دارند؛ اما همچنان در برخی موارد، تفاوت‌هایی وجود دارد که ممکن است تأثیری بر حقوق زنان داشته باشد.
زندگی در عمان چقدر ایمن است؟
عمان به‌عنوان یک کشور بسیار ایمن شناخته می‌شود. امنیت عمومی به طور کلی بالاست و جرم و خشونت به میزان کمی رخ می‌دهد، اما همچنان لازم است از تدابیر ایمنی معمولی استفاده شود.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای