خرید ملک در عمان

خرید ملک در عمان

خرید ملک در عمان مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. سفر به عمان شما را به حاشیه‌های خاورمیانه می‌برد. عمان به‌اندازه همسایه خود یعنی دبی در زمینه تجارت شهرت پیدا نکرده است؛ اما شهرت عمان روزبه‌روز در حال افزایش است. ما هرسال شاهد زیادشدن تعداد توریست‌ها و سرمایه‌گذاری‌ها در این منطقه هستیم و این نشان‌دهنده رشد این کشور است؛ بنابراین اگر به فکر خرید ملک در عمان هستید، تردید نکنید. مطمئناً سرمایه شما رشد خواهد داشت.

البته سرمایه‌گذاری و خرید ملک باید کاملاً حساب شده باشد. لازم است از قوانین مطلع بوده و مناطق مختلف را خوب بشناسید. اگر قصد مهاجرت به این کشور را دارید، باید بدانید با خرید ملک به شما ویزا داده می‌شود یا نه. برای اطلاع از تمام این موارد با ما در این مقاله همراه شوید.

آنچه در این مقاله می خوانید:

قبل از خرید ملک در عمان با ویژگی‌ های این منطقه آشنا شوید

عمان منطقه‌ای است که میان یمن و دبی قرار دارد. همچنین دارای مرز مشترکی با عربستان سعودی است. این کشور به پنج ناحیه تقسیم می‌شود که هریک 61 منطقه دارند. بیشتر جمعیت خارجی کشور عمان در منطقه صلاله ساکن هستند. هرکسی که قصد خرید ملک در این کشور و مهاجرت به آن را دارد، باید برای روبه‌رویی با یک گرمای بسیار شدید آماده باشد.

یکی از نقاط مثبت عمان کم‌بودن جمعیت آن است. ازآنجایی‌که بیشتر این منطقه را بیابان تشکیل داده، نواحی شهری کم است و جمعیت زیادی را نمی‌بینیم. زبان رسمی کشور عمان عربی است. امنیت در این کشور بسیار بالا بوده و دین بیشتر مردم آن اسلام است. اقتصاد این منطقه رشد خوبی داشته و به همین علت افراد زیادی به فکر سرمایه‌ گذاری و خرید ملک در این کشور هستند.

قبل از خرید ملک در عمان با ویژگی‌ های این منطقه آشنا شوید

آیا افراد خارجی اجازه خرید ملک در عمان را دارند؟

بر اساس قوانین وضع شده در کشور عمان افراد خارجی اجازه دارند در این کشور ملک خریده و سرمایه‌گذاری کنند. دولت عمان این شانس را به شما می‌دهد تا خودتان در ملک خریداری شده ساکن شوید یا آن را خالی بگذارید، البته باید بدانید خرید ملک خصوصاً در کشور دیگری کار ساده‌ای نخواهد بود. باید کاملاً با قوانین و مراحل کار آشنایی داشته باشید؛ به همین دلیل پیشنهاد می‌شود حتماً از افراد متخصص کمک بگیرید. گروه مهاجرتی با ما در این راه همراه شما خواهد بود.

اگر قصد دارید سرمایه‌گذاری خود را روی زمین انجام دهید، بدانید که حتماً باید در طول چهار سال آن را بسازید. برای ساخت خانه باید تمام مجوزهای لازم را دریافت کنید. بعد از خرید ملک در عمان به‌صورت خودکار شما شهروندی این کشور را دریافت خواهید کرد و تنها کافی است برای گرفتن ویزا اقدام کنید.

ویزاهای دریافتی از طریق خرید املاک مختلف با هم چه تفاوتی دارند؟

بعد از خرید ملک در عمان به شما ویزای شهروندی این کشور داده می‌شود. تفاوت اصلی ویزای داده شده به افراد در کلاس شهروندی آن خواهد بود. با خرید املاکی مانند خانه‌های مسکونی، ساختمان‌های تجاری و مجتمع‌های صنعتی به شما شهروندی نوع اول داده می‌شود.

تنها املاکی واجد شرایط شهروندی نوع دوم هستند که ارزش آن‌ها کمتر از 250000 ریال عمان باشد؛ ازاین‌رو باید بدانید قیمت ملکی که می‌خرید در نوع شهروندی شما تأثیر دارد. خرید املاک کمتر از 250000 ریال عمان تنها در مجتمع‌های توریستی یکپارچه یا خرید املاک با قراردادهای بدون حق تملک امکان‌پذیر است. باید دقت داشته باشید برخی مناطق عمان تنها برای شهروندان این کشور هستند و افراد خارجی حق خرید ملک در آن را ندارند.

ویزای مالکیت و ویزای شهروندی در عمان

زمانی که اقدام به خرید ملک در عمان کردید، باید برای دریافت ویزا به فکر باشید. وقتی که شما ملکی را خریداری کردید، به شما ویزای مالکیت داده می‌شود؛ اما بر اساس قوانین این کشور ویزای شهروندی تنها زمانی صادر خواهد شد که سند ملک خریداری شده به نامتان زده شود. بعدازاین مرحله می‌توانید نسبت به دریافت ویزا برای اعضای خانواده خود نیز اقدام کنید.

اگر زمینی خریداری کرده باشید، باید قبل از اتمام چهار سال آن را بسازید. در طول این مدت چند بار به شما ویزای سه‌هفته‌ای برای پیگیری کارها داده می‌شود، البته با این فرض که در طول 28 روز قبل ویزای توریستی عمان را نگرفته باشید. هر زمان که ملک خود را بفروشید، ویزای شهروندی شما باطل می‌شود.

چه افرادی شرایط دریافت ویزای طلایی عمان را دارند؟

شروع قانون ویزای طلایی در عمان مربوط به سال 2021 است. این قانون هم‌زمان با شیوع ویروس کرونا برای جذب سرمایه‌گذاران به این کشور به تصویب رسید. بر اساس این مصوبه افراد بالای 21 سال می‌توانند با داشتن یکی از شرایط زیر برای دریافت ویزای 5 تا 10 ساله اقدام کنند. افراد بالای 60 سال نیز اگر بتوانند ثابت کنند سابقه کار یا زندگی در عمان را دارند، ویزای 5 ساله دریافت خواهند کرد.

چه افرادی شرایط دریافت ویزای طلایی عمان را دارند؟

شرایط دریافت ویزای پنج‌ ساله عمان

برای دریافت این ویزا لازم است حداقل میزان سرمایه‌گذاری شما 250000 ریال عمان باشد یا اینکه بتوانید ملکی را به ارزش 250000 ریال عمان خریداری کنید. همچنین در صورت تمایل می‌توانید همین مبلغ را به‌جای خرید ملک به سرمایه‌گذاری در شرکت‌های تجاری این کشور اختصاص دهید.

شرایط دریافت ویزای ده‌ ساله برای عمان

اگر قصد دریافت ویزای ده ساله عمان را دارید، باید حداقل 500000 ریال عمان داشته باشید و آن را در شرکت های عمانی مانند شرکت های سهامی سرمایه گذاری کنید. لازمه گزینه دوم تأسیس یک شرکت جدید و استخدام حدود 50 نفر از شهروندان عمان است و آخرین راه، خرید ملک در عمان با حداقل ارزش 500000 ریال عمان خواهد بود.

قیمت ملک در عمان

در جدول زیر به بررسی قیمت حدودی اجاره واحد مسکونی و همچنین قیمت هر متر مربع واحد آپارتمانی برای خرید در عمان پرداخته ایم. توجه کنید که این قیمت ها در سال 1402 جمع‌آوری شده است.

خرید ملک در عمان

عقد قرار خرید ملک در کشور عمان

زمانی که می‌خواهید قراردادی را برای خرید ملک در کشور عمان به ثبت برسانید، باید ده درصد از مبلغ کل قرارداد را بپردازید. اغلب برای قراردادهای ملک از یک وکیل کمک گرفته می‌شود. شما می‌توانید برای دریافت راهنمایی‌های بیشتر و عقد قرارداد از مؤسسه مهاجرت با ما کمک بگیرید.

در قرارداد، طرح کلی پرداخت‌های شما به ثبت خواهد رسید. بعد از اینکه آخرین پرداخت خود را انجام دادید، ملک به نام شما سند می‌خورد. تنها بعداز این مرحله است که ویزای شهروندی برای شما صادر خواهد شد. قیمت املاک در کشور عمان به نظر منطقی هستند. برای مثال به طور متوسط قیمت یک آپارتمان یک­خوابه از چیزی حدود 250000 ریال عمان شروع می‌شود. قیمت یک ویلای سه‌خوابه دارای استخر حداقل چیزی حدود 650000 ریال عمان است.

مدارکی که برای خرید ملک در کشور عمان نیاز دارید

بر اساس قوانین مصوب در این کشور برای خرید ملک در عمان باید مدارک زیر را به همراه داشته باشید:

  • کپی پاسپورت فرد فروشنده و خریدار و کپی رنگی کارت کار خریدار اگر در عمان مشغول به کار است.
  • کپی مجوزهای افراد حقوقی در معامله
  • بیان تعداد اعضای خانواده فرد خریدار، نام کامل و آدرس اعضای درجه یک خانواده خریدار
  • بیان تمام املاکی که خریدار غیر عمانی در این کشور به نام خود دارد.

همچنین در نظر داشته باشید اگر خریدار ملک در عمان خانم باشد، باید مدارک زیر را نیز تهیه کند.

  • اظهارنامه از موقعیت اجتماعی
  • کپی از پاسپورت و کارت شناسایی پدر
  • مدرک استخدام (در صورت استخدام)
  • کپی سند ازدواج

آیا خرید آپارتمان در کشور عمان خوب است یا خانه‌های ویلایی؟

اغلب افرادی که قصد خرید ملک در عمان را دارند، بر این تصورند که بهترین گزینه خانه‌های ویلایی است؛ اما آپارتمان‌های این کشور نیز نقاط مثبت زیادی دارند. یکی از مهم‌ترین آن‌ها امکانات رفاهی است که شما در اغلب آپارتمان‌ها شاهد آن هستید. برای مثال می‌توان به سالن‌های ورزشی، استخرهای شنا، زمین ‌بازی کودکان و… اشاره کرد.

همچنین قیمت آپارتمان‌ها اغلب مقرون‌به‌صرفه‌تر از خانه‌های ویلایی است. این برای کسانی که از لحاظ بودجه کمی محدود هستند یا برای دفعه اول می‌خواهند در ملک سرمایه‌گذاری داشته باشند، اهمیت زیادی دارد. علاوه بر این‌ها مراقبت از آپارتمان به‌مراتب راحت‌تر از خانه‌های ویلایی است. در کنار تمام این‌ها شما به‌عنوان مهاجر افراد زیادی را در این کشور نمی‌شناسید، زندگی در آپارتمان فرصت خوبی برای آشناشدن با افراد دیگر و داشتن روابط اجتماعی گسترده خواهد بود.

آیا کمک هزینه‌ای برای خرید ملک در کشور عمان وجود دارد؟

بر اساس آخرین قوانین، افراد خارجی که قصد خرید ملک در عمان را دارند، می‌توانند چیزی حدود 80 درصد از قیمت ملک موردنظر را وام بگیرند. حداکثر زمان بازپرداخت این وام 25 سال خواهد بود. نرخ بهره وام‌های پرداختی برای خرید ملک به چندین فاکتور وابسته است، برای مثال ملیت شما و همچنین اعتبار و دارایی‌هایتان، حداقل نرخ بهره 7 درصد تعیین شده است.

خرید ملک در کشور عمان چه مزایایی برای شما به همراه دارد؟

برای اینکه بدانید سرمایه‌ گذاری برای ملک در کشور عمان چه فوایدی برایتان دارد، موارد زیر را نگاهی بیندازید، این‌ها تنها بخشی از مزایای این کار برای شما هستند.

کشور عمان در خاورمیانه قرار دارد و این موقعیت مکانی باعث شده است امکان سفر هوایی به این منطقه را داشته باشید. بسیاری از خطوط هواپیمایی بین‌المللی پروازهای مستقیمی به شهر مسقط دارند که فاصله آن با عمان تنها 20 دقیقه است. در تمام روزهای هفته به‌سادگی می‌توانید از تاکسی‌های فرودگاه خدمات بگیرید.

خرید ملک در کشور عمان چه مزایایی برای شما به همراه دارد؟

پایین‌ بودن هزینه‌ های زندگی در کشور عمان

خرید ملک در عمان برابر است با دریافت شهروندی این کشور، پس هزینه‌های زندگی برای شما اهمیت زیادی دارند. عمان در مقایسه با کشورهای همسایه خود هزینه‌های کمتری دارد و این موضوع باعث شده است عمان تبدیل به منطقه‌ ای مطلوب برای سرمایه‌ گذاری شود.

استانداردهای بالای زندگی در کشور عمان

بالاتر بودن استانداردهای زندگی در عمان نسبت به کشورهای همسایه، یعنی شما می‌توانید توقع خدمات بیشتر و امنیت بالاتری را داشته باشید. مدارس و دانشگاه‌های زیادی در این کشور کار می‌کنند که در جهان مورد تأیید هستند و در سطح بسیار خوبی قرار دارند. همچنین خدمات پزشکی در عمان نسبت به مناطق اطراف کم‌هزینه‌تر و قابل‌دسترس‌تر هستند.

ثبت شرکت در عمان

ثبت شرکت در عمان

عمان کشوری است که در سالهای اخیر پیشرفتهای بسیاری داشته است و سرمایه گذاری های بسیاری در زمینه های گردشگری نیز کرده است. در همین حال به دلیل معافیت از مالیات یا نبود گمرک عمان با بسیاری از کشور ها این کشور به مقصدی برای بسیاری از سرمایه گذاران ایرانی تبدیل شده است.

سخن آخر

عمان کشوری است واقع در منطقه خاورمیانه که اقتصاد آن در حال پیشرفت بوده و از سطح بالای رفاه در زندگی برخوردار است. با تصویب قانون فروش املاک به افراد خارجی و دریافت مجوز اقامت با خرید ملک، افراد زیادی به فکر سرمایه‌گذاری در این کشور افتاده‌اند. باتوجه‌به پایین‌تر بودن هزینه‌های املاک در عمان نسبت به کشورهای همسایه تمایل به سرمایه‌گذاری در این منطقه بیشتر است.

برای خرید ملک در عمان باید از قوانین این کشور به‌خوبی آگاه باشید. می‌توانید با سرمایه‌گذاری‌های بالاتر ویزای طلایی دریافت کنید و خیالتان از بابت تمدید ویزا تا مدت زیادی راحت باشد. توصیه می‌شود برای خرید ملک و سرمایه‌گذاری به سایت گروه مهاجرت با ما مراجعه کنید و از تیم‌های متخصص کمک بگیرید.

فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

کارشناس ارشد مهاجرت
اشتراگ گذاری این محتوا در :

سوالات متداول

آیا میتوان در کشور عمان زمین خریداری کرد؟
بله، اما برای خرید زمین باید این نکته را بدانید که میبایست ظرف مدت چهار سال آن را بسازید.
آیا با خرید ملک در کشور عمان میتوان شهروندی این کشور را بدست آورد؟
بله، با خرید ملک در این کشور بطور خودکار شما شهروندی این کشور را بدست می آورید.
برای دریافت ویزای پنج‌ساله عمان نیاز به چه مقدار سرمایه گذاری میباشد؟
برای دریافت این ویزا لازم است حداقل میزان سرمایه‌گذاری شما ۲۵۰۰۰۰ ریال عمان باشد یا اینکه بتوانید ملکی را به ارزش ۲۵۰۰۰۰ ریال عمان خریداری کنید.
کارشناس هرمس

نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
عباس امیراحمد پزشک
1 ماه قبل

سلام تقریبا همه مطالب را دیدم ،بسیارمفید بود .فقط وام برای خرید خانه توضیح بیشتری لازم داره ایا چند ساله باید پس داد.برای شرکت پرستاری وخدمات پزشکی با یک پزشک وپرستار در یک واحد ایا مشکلی نداریم . یعنی با تلفن در مرکز دریامت ادرس مریض ومراجعه و دادن خدمات در منزل ایا متوان شرکت ثبت کرد.ممنونم از لطف شما

کادر هرمس اپلای