لیست مشاغل مورد نیاز قطر

لیست مشاغل مورد نیاز قطر

لیست مشاغل مورد نیاز قطر مطلبی است که در این مقاله ب جزئیات به آن پرداخته ایم. قطر را می‌توانیم در بین یکی از کشورهای پرجنب‌وجوش واقع در حوزه خلیج‌فارس جای دهیم که امروزه به رشد خوبی دست پیدا کرده است. در حال حاضر از قطر می‌توانیم به‌عنوان یکی از ثروتمندترین کشورهای دنیا یاد کنیم؛ به همین دلیل افراد زیادی به دنبال مهاجرت به این منطقه هستند. مهاجرت به قطر راه‌های مختلفی دارد که یکی از آن‌ها دریافت ویزای کاری است. قبل از اینکه با کمک این روش سفر خود را شروع کنید، باید به دنبال لیست مشاغل مورد نیاز قطر باشید.

دوحه پایتخت کشور قطر است و می‌توانید شاهد انواع آسمان‌خراش‌های باشکوه، ویلاها و عمارت‌های خیره‌کننده و همچنین خانه‌های نفیس باشید که بسیاری از آن‌ها آماده پذیرایی از مهاجران سراسر جهان هستند. اگر قصد دارید به این کشور وارد شوید، حتماً در ابتدا به دنبال کسب اطلاعات مختلف باشید. تا انتهای این مطلب همراه ما باشید تا با ضروری‌ترین مشاغل مورد نیاز در این کشور عربی آشنا شوید.

 

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

بررسی کلی کار در کشور قطر

پیش از اینکه به لیست مشاغل مورد نیاز قطر بپردازیم، اجازه دهید نگاهی کلی به این کشور و اقتصاد آن داشته باشیم. به دلیل پیشرفتی که این کشور در سال‌های اخیر داشته است، افراد زیادی درخواست خود را مبنی بر مهاجرت به ثبت می‌رسانند. این کشور که واقع‌شده در شبه‌جزیره عربستان است، در سال 2010 توانست بالاترین سرانه تولید ناخالصی در جهان را به نام خود ثبت کند. دلایل مختلفی باعث رشد این کشور شده‌اند که از جمله آن‌ها می‌توانیم به تولید و صادرات گاز طبیعی، نفت و پتروشیمی اشاره داشته باشیم.

ازآنجایی‌که جمعیت قطر زیاد نیست و موقعیت‌های شغلی فراوانی به چشم می‌خورند، پس نیاز به نیروی کار یک امری است که نمی‌توان از آن غافل شد. در حال حاضر بیشتر نیروهای کار کشور قطر را شهروندان هندی، پاکستانی، نپالی و سریلانکایی تشکیل می‌دهند؛ اما بااین‌حال همچنان به نیروهای حرفه‌ای و متخصص نیاز دارد. نقطه قوتی که کار در این کشور برای ایرانیان دارد، شباهت فرهنگ‌ها و همچنین حقوق بالا است؛ پس اگر تخصص لازم را دارید، دست روی دست نگذارید و هر چه سریع‌تر درخواست خود مبنی بر مهاجرت را به ثبت برسانید.

بررسی کلی کار در کشور قطر

پرتقاضاترین مشاغل در قطر کدام‌اند؟

شاید این سؤال برای شما پیش بیاید که چه مشاغلی در قطر بیشتر پرتقاضا هستند؟ برای رسیدن به جواب این سؤال کافی است به فهرست زیر توجه خود را معطوف کنید که مهم‌ترین و ضروری‌ترین مشاغل را با شما به اشتراک گذاشته است.

ساخت‌وساز

در صدر لیست مشاغل مورد نیاز قطر، ساخت‌وساز جای می‌گیرد. همان‌طور که احتمالاً می‌دانید سازه‌های بسیار باشکوهی در قطر وجود دارند و همین می‌تواند نشان‌دهنده توسعه این صنعت باشد؛ ازاین‌رو قطر به نیروی ساختمانی بسیاری نیاز دارد. اگر شما نیز در این حرفه سابقه کار و تخصص دارید، در صورت واجد شرایط بودن، می‌توانید نسبت به مهاجرت اقدام کنید. همچنین ازآنجایی‌که مهاجران با روش‌های دیگری نیز به این کشور سفر می‌کنند، نیاز به مناطق جدید همواره در حال افزایش است.

باتوجه‌به این موضوع قطر سرمایه‌گذاری‌های عظیمی روی ساخت‌وساز انجام داده است. همچنین به دلیل میزبان بودن قطر در جام جهانی 2022 نیاز به نیروی ساختمانی بیش از هر زمانی احساس می‌شد. قطر در حال ساخت ساختمان‌هایی است که طی‌کردن مراحل مربوطه نیاز به نیروهای حرفه‌ای دارد.

قطر متخصصان بومی کمی در این زمینه دارد؛ به همین علت بهترین پیشنهادی که می‌تواند از آن استقبال به عمل بیاورد، قبول متخصصان خارجی است. نکته مهم‌ دیگر در ارتباط با این موضوع بحث حقوق و دستمزد است. هر نیروی ساختمانی در قطر حدود 10000 تا 18000 ریال قطر به دست می‌آورد که یک دستمزد استاندارد است.

گردشگری

از دیگر حرفه‌هایی که در لیست مشاغل مورد نیاز قطر جای می‌گیرد، گردشگری است. از نقاط برجسته و عطف خلیج میانه می‌توانیم به گردشگری اشاره داشته باشیم. مهاجران زیادی در سرتاسر دنیا به دنبال فرصتی هستند تا از جاذبه‌های حاضر در کشورهایی همچون قطر بازدید به عمل بیاورند. صنعت گردشگری در قطر نیز پیشرفت بسیار خوبی به خود دیده است.

امروزه صنعت گردشگری درآمد زیادی را برای این کشور به ارمغان آورده است که از جمله آن‌ها می‌توانیم به مدیریت مهمان‌نوازی، آژانس‌های مسافرتی و همچنین شرکت‌های گردشگری اشاره کنیم. ازآنجایی‌که تعداد گردشگرانی که سالانه به این کشور می‌آیند زیاد است، ازاین‌رو قطر نیاز به نیروهای متخصصی دارد تا بتوانند برقرارکننده ارتباط مؤثری باشند.

به‌عنوان‌مثال گردشگران ترجیح می‌دهند در هتل‌ها اقامت داشته باشند؛ به همین علت این مکان‌ها باید کارمندانی استخدام کنند که در جذب مهاجر مؤثر عمل کنند. رشته گردشگری در قطر بسیار مورد تقاضا است و اگر شما نیز دارای تخصص کافی هستید، می‌توانید نسبت به مهاجرت و اخذ ویزای کاری اقدام کنید. البته فرد باید از شرایط خاصی برخوردار باشد. تسلط به زبان عربی و انگلیسی یک نمونه از آن‌ها است. لازم به ذکر است میانگین دستمزد کارمندان گردشگری از 5000 تا 15000 ریال قطر است.

کارکنان بهداشت

زمانی که کووید 19 منتشر شد، بحران در مراقبت‌های بهداشتی نیز افزایش یافت. ازآنجایی‌که از سراسر جهان به قطر سفر می‌کنند، ازاین‌رو نیاز به کارکنان بهداشت و پزشکی ضروری خواهد بود؛ پس کارکنان بهداشت را می‌توانیم به‌عنوان یکی از بخش‌های مهم لیست مشاغل مورد نیاز قطر جای دهیم.

قطر از جمله کشورهایی است که به مراقبت‌های بهداشتی با کیفیت بالا اهمیت می‌دهد؛ به همین علت همواره متقاضی جذب پزشک و پرستار با بهترین تخصص‌ها است.  اگر شما نیز به دنبال موقعیت شغلی بهتری هستید، قطر می‌تواند یک انتخاب ایده‌آل برای شما باشد؛ پس از ارسال رزومه و تلاش برای اخذ ویزای کاری غافل نشوید.

کارکنان بهداشت

رسانه و روابط‌عمومی

اگر قصد مهاجرت به کشور قطر از طریق ویزای کاری را دارید، می‌توانید از تخصص خود در زمینه رسانه و روابط‌عمومی استفاده کنید. برای به‌تصویرکشیدن کسب‌وکار یکی از بهترین راه‌هایی که می‌توان از آن بهره برد، رسانه است. برای اینکه به بازاریابی و ارتباط با پارامترهای گوناگون بپردازید، رسانه پیشنهاد مناسبی است. همچنین انتشارات مطبوعاتی این قابلیت را دارد تا باعث افزایش فروش کسب‌وکار شما شود.

برای اینکه قطر بتواند از تمام ابعاد به پوشش مسائل مرتبط بپردازد، به نیروی کار فعال نیاز دارد. ازآنجایی‌که تعداد نیروها چندان زیاد نیست، پس تنها راه چاره استفاده از مهاجران است. همچنین لازم به ذکر است به دلیل تقاضای بالایی که کشور قطر به نیروهای رسانه دارد، حقوق بالایی نیز به کارکنان خود پرداخت می‌کند. میانگین حقوق از 27000 تا 36000 ریال قطر متغیر است.

مهندسان نفت و پتروشیمی

از دیگر حرفه‌هایی که در لیست مشاغل مورد نیاز قطر می‌توانیم جای دهیم، مهندسی نفت و پتروشیمی است. از نفت و پتروشیمی می‌توانیم به‌عنوان ستون‌های اصلی کشور قطر یاد کنیم. قطر با مدیریت خوب این بخش، توانسته است میلیون‌ها دلار سرمایه به دست بیاورد و آن را در جهت آبادانی کشور به کار بگیرد.

پس می‌توانیم این نتیجه را بگیریم که مهندسی نفت و پتروشیمی در قطر همواره مورد تقاضا است و مهاجران می‌توانند از حقوق خوبی بهره‌مند شوند. درصورتی‌که در نوآوری و تحلیل کاربلد باشید، حقوق ماهیانه شما 30000 تا 35000 ریال قطر خواهد بود.

کارگران محلی

منظور از کارگران محلی مستخدمان هستند. افراد ثروتمندی در قطر وجود دارند که برای انجام کارهای خانه خود به مستخدم و نیروهای کارگر نیاز دارند. به دلیل کمبود نیروی بومی، قطر برای تأمین تقاضای افراد نسبت به قبول درخواست ویزای کاری مهاجران اقدام کرده است. تقاضا برای کارگران داخلی در قطر بسیار زیاد است و افراد با کار در خانه‌ها می‌توانند به‌راحتی خانواده خود را حمایت مالی کنند.

مهندسان

قطر در هر زمینه‌ای به مهندس نیاز دارد؛ ازاین‌رو در لیست مشاغل مورد نیاز قطر مهندسی نیز جای خواهد گرفت. به‌عنوان‌مثال قطر همواره می‌خواهد پیچیده‌ترین معماری‌ها را در کشور خود پیاده کند. همچنین نیازمند ساخت انواع  پل و بزرگراه است. برای عملی‌کردن تمامی این موارد استفاده از نیروی متخصص الزامی است.

در کشور قطر نیروی بومی چندان زیادی برای قبول مسئولیت وجود ندارد؛ به همین علت فرصت خوبی برای مهندسان سراسر دنیا فراهم خواهد شد تا نسبت به دریافت ویزای کاری اقدام کنند. به‌طورکلی قطر طیف وسیعی از فرهنگ را ارائه می‌دهد و اگر بخواهید به این کشور مهاجرت کنید، باید حتماً با زبان کشور مقصد آشنایی خوبی داشته باشید.

تکنسین

کارهایی که در قطر به چشم می‌خورند، به دانش کار با تجهیزات نیاز دارند. اگر به‌عنوان یک متقاضی مهاجرت درک حرفه‌ای از نحوه عملکرد این سیستم، مهارت‌های تعمیر، دانش نصب و تعمیر و نگهداری داشته باشید، در آن صورت قطر خواهان جذب شما است؛ پس دست روی دست نگذارید و هر چه سریع‌تر خودتان را برای مهاجرت و ارسال رزومه آماده کنید.

برای اینکه کار و زندگی در قطر به‌عنوان یک تکنسین برای شما راحت شود، حتماً باید تسلط لازم را به زبان‌هایی همچون عربی داشته باشید. شرکت‌های استخدام‌کننده تکنسین، حقوق خوبی را به این دست از افراد پرداخت می‌کنند. اگر یک تکنسین بسیار متخصص هستید، درآمد حداقلی 37000 ریال قطر را به دست خواهید آورد.

برای کار در قطر به چه مدارکی نیاز است؟

حالا که با لیست مشاغل مورد نیاز قطر آشنا شدید، شاید این سؤال برای شما پیش بیاید که برای کار در این کشور عربی، چه مدارکی باید تهیه کنیم؟ در ابتدا باید بگوییم برای کار در این کشور نیازمند دریافت ویزای کار هستید. برای اینکه ویزای شما مراحل پردازش را طی کند، باید از جانب یک کارفرما پیشنهاد شغلی یا همان جاب آفر دریافت کنید.

سپس می‌توانید نسبت به دریافت مجوز اقامت، اقدامات لازم را به انجام برسانید. به‌طورکلی کارفرما این وظیفه را دارد تا کلیه مدارک مورد نیاز کارمند خود را به‌منظور درست‌کردن کارهای اقامت آماده کند. البته لازم به ذکر است مجوزی که در ابتدا دریافت می‌شود، از نوع موقت است و بعدها در صورت رعایت شرایط لازم به ویزای دائمی تبدیل خواهد شد. برای دریافت ویزای کاری قطر، تهیه مدارک زیر الزامی است:

  • فرد باید گذرنامه و مدارک هویتی خود را به‌صورت کامل ارائه دهد.
  • گواهی پزشکی از دیگر مدارک مهم به‌حساب می‌آید.
  • از دیگر مدارک می‌توانیم به نامه اجازه کار از سوی اداره کار اشاره داشته باشیم.
  • ارائه نامه عدم سوءپیشینه نیز در بین مدارک ضروری جای‌داده می‌شود.
  • همچنین فرد باید جاب آفر خود را نیز به دفتر مربوطه ارائه دهد.

برای کار در قطر به چه مدارکی نیاز است؟

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت در قطر به چه شکل است؟

در این بخش قصد داریم درباره وضعیت اقامت و اخذ تابعیت در قطر صحبت کنیم و نکات لازم را به شما متقاضیان عزیز ارائه دهیم. قطر را می‌توانیم در بین یکی از کشورهایی جای دهیم که سخت‌ترین شرایط را برای اعطای اقامت در نظر گرفته است. این شرایط یا بسیار سخت هستند و یا نشدنی! افرادی که در قطر دریافت‌کننده ویزای موقت هستند، برای تبدیل آن به ویزای دائم باید حدود 30 سال از اقامت آن‌ها گذشته باشد. همچنین این مدت اقامت باید هرچند وقت یک بار تمدید شود.

لازم به ذکر است فرد در این مدت نباید کاری خلاف قوانین قطر انجام دهد؛ در غیر این صورت ویزای او لغو خواهد شد. فرد برای دریافت تابعیت قطر باید تسلط کاملی به زبان عربی داشته باشد تا از این طریق بتواند ارادت خود را نسبت به فرهنگ این کشور نشان دهد. درصورتی‌که فرد تابعیت مهاجرت را دریافت کند، می‌تواند به کشورهای اروپایی نیز برای کار سفر کند و این خود یک مزیت بسیار بزرگ به‌حساب می‌آید.

 

ثبت شرکت در قطر

ثبت شرکت در قطر

ثبت شرکت یکی از انواع روش‌های سرمایه‌گذاری در کشورهای خارجی است. کشور قطر با اقتصادی قدرتمند و آینده‌دار، گزینه‌ای بسیار ایده‌آل برای ثبت شرکت به‌شمار می‌آید. افراد می‌توانند با ثبت شرکت در قطر در یکی از ثروتمندترین کشورهای خاورمیانه سرمایه‌گذاری کنند. ثبت شرکت در این کشور مزایای بسیار زیادی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به معافیت مالیاتی برای بسیاری از بخش‌ها در اداره شرکت اشاره کرد.

سخن آخر

قطر یکی از کشورهای حوزه خلیج‌فارس است و توانسته در چند سال گذشته پیشرفت‌های عظیمی را به نام خود ثبت کند. همین موضوع باعث شده است افراد از طریق راه‌های گوناگونی نسبت به مهاجرت اقدام کنند که یکی از این روش‌ها، دریافت ویزای کاری است. افراد برای اخذ این نوع ویزا باید از سمت کارفرمای قطری، پیشنهاد شغلی دریافت کنند. سپس باید نسبت به آماده‌سازی مدارک ذکرشده در مطالب بالا اقدام کنند.

همچنین هر فردی تخصص‌های مربوط به خود را دارد. برای اینکه بدانید این کشور به شما نیاز دارد یا خیر، حتماً باید به بررسی لیست مشاغل مورد نیاز قطر بپردازید که در این مطلب مهم‌ترین آن‌ها را با شما به اشتراک گذاشتیم. اگر سؤالات بیشتری ذهن شما را درگیر کرده‌اند، کافی است با مؤسسه مهاجرتی هرمس تماس برقرار کنید. کارشناسان آماده پاسخگویی به سؤالات شما هستند.

 

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
کدام مشاغل در قطر پرتقاضا هستند؟
ساخت‌وساز- گردشگری- کارکنان بهداشت- رسانه و روابط‌عمومی- مهندسان نفت و پتروشیمی- کارگران محلی- مهندسان- تکنسین
برای دریافت کار در کشور قطر چه مدارکی لازم است؟
مدارکی اعم از گذرنامه و مدارک هویتی، گواهی پزشکی، نامه اجازه کار از سوی اداره کار، نامه عدم سوءپیشینه، ارائه جاب آفر از مدارک مهمی که باید برای کار در قطر ارائه دهیم میباشند.
آیا میتوان ویزای موقت قطر را به ویزای دائم تبدیل کرد؟
بله، برای این کار باید حدود ۳۰ سال از اقامت آن‌ها گذشته باشد. همچنین این مدت اقامت باید هرچند وقت یک بار تمدید شود.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

4 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امین
3 ماه قبل

سلام من کارآفرینی می‌خونم و مهارت مدیریت و ایده‌پردازی دارم. آیا در کشورهایی مثل قطر یا عمان برای من فرصت شغلی وجود داره؟

شقایق میرخانی
پاسخ به  امین
1 ماه قبل

سلام امین عزیز وقتتون بخیر
در صورتی که رزومه شما مورد تایید کارفرما یا اسپانسری در کشورهای مقصد قرار بگیرد شانس استخدام و مهاجرت به این کشورها را دارید.

حبیب سیمگریان
1 سال قبل

سلام خسته نباشید ببخشید بنده نجار هستم و خانمم آرایشگر هستن میتونیم ویزای کار قطر یا عمان دریافت کنیم و اونجا کار برامون پیدا میشه

کارشناس هرمس
پاسخ به  حبیب سیمگریان
1 سال قبل

سلام وقتتون بخیر.
خیر متاسفانه.

کادر هرمس اپلای