ویزای کاری قطر

ویزای کاری قطر

ویزای کاری قطر مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. کشورهای حوزه خلیج فارس به دلیل داشتن اقتصاد بسیار قوی از جمله مقصدهای محبوب برای متقاضیان مهاجرت کاری به شمار می‌روند. یکی از این کشورها که تقاضای مهاجرت کاری زیادی دارد، کشور قطر است. قطر که در شبه جزیره عربستان قرار دارد، یکی از ثروتمندترین کشورها در سراسر دنیا به شمار می‌رود و به دلیل رشد اقتصادی بسیار بالا و درآمد بالای مشاغل گزینه‌ای عالی برای مهاجرت کاری به‌شمار می‌آید. البته مهاجرت به قطر برای کار و اشتغال، شرایطی دارد که باید از آن‌ها اطلاع داشته باشید. با ما همراه باشید تا در این مطلب به بررسی شرایط اخذ ویزای کاری قطر و اشتغال در این کشور بپردازیم.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

قطر؛ کشوری ثروتمند در حاشیه خلیج فارس

قبل از پرداختن به شرایط اخذ ویزای کاری قطر بهتر است که با این کشور به طور مختصر آشنا شویم. کشور قطر در حاشیه خلیج فارس و جنوب ایران قرار گرفته است. قطر تنها با کشور عربستان مرز خاکی داشته و با کشورهای ایران، بحرین و امارت مرز آبی دارد. این کشور که با نام رسمی دولت قطر شناخته می‌شود تقریبا ۱۱۶۰۰ کیلومتر مربع مساحت و در حدود سه میلیون نفر جمعیت دارد. پایتخت قطر شهر دوحه و واحد پول رسمی آن ریال قطر است. از نظر آب‌وهوایی، کشور قطر بیشتر بیابانی و شرجی است.

تاریخچه قطر به حدود ۵۰ هزار سال قبل بر می‌گردد. جالب است بدانید که در دوره ساسانیان، کشور قطر بخشی از قلمروی این حکومت در ایران بود. در اواسط نیمه دوم قرن نوزدهم میلادی این کشور به تصرف امپراطوری عثمانی درآمد و در سال ۱۹۱۳ تحت استعمار انگلستان قرار گرفت و به یکی از مستعمره‌های بریتانیا تبدیل شد. حدود ۵۰ سال قبل یعنی در سال ۱۹۷۱ میلادی قطر اعلام استقلال کرد و از آن موقع تا به امروز کشوری مستقل از بریتانیا بوده است. کشور قطر با کشف منابع انرژی مانند نفت توانست اقتصاد خود را روزبه‌روز قوی‌تر کند و امروز به یکی از ثروتمندترین کشورهای سراسر دنیا تبدیل شده است. در حال حاضر کشور قطر شامل ۸ شهرداری و ۹۸ منطقه می‌شود. هشت شهرداری قطر شامل موارد زیر می‌شوند:

هشت شهرداری قطر

 • دوحه
 • الریان
 • الوکره
 • الخور
 • الشحانیه
 • ام صلال
 • الضعاین
 • الشَمال

شرایط کار و اشتغال در کشور قطر چگونه است؟

کشور قطر بیشترین ذخایر گاز جهان را بعد از ایران و روسیه در اختیار دارد. اقتصاد قطر به صورت عمده بر پایه صادرات نفت و گاز استوار است. به این ترتیب می‌توان گفت که ساختار اقتصادی قطر بر مبنای صادرات منابع انرژی بوده و به همین دلیل این کشور تمام مواد غذایی و محصولاتی مانند لوازم آرایشی بهداشتی و پوشاک را از کشورهای دیگر وارد کند.

جالب است بدانید بعد از صادرات منابع انرژی، صنعت گردشگری منبع درآمد کشور قطر به شمار می‌رود. کشور قطر رشد اقتصادی بسیار بالایی داشته و افرادی که در این کشور مشغول به کار هستند درآمد بالایی دارند. همچنین این کشور نرخ بیکاری و نرخ مالیات بسیار پایینی دارد. از همین رو شرایط برای اخذ ویزای کاری قطر و اشتغال در این کشور بسیار مناسب است.

وضعیت بازار کار در قطر و نرخ بیکاری در این کشور

قبل از اقدام به اخذ ویزای کاری قطر باید تمام ابعاد کار در این کشور را در نظر بگیرید. یکی از موارد مهم در این زمینه بررسی نرخ بیکاری در کشو قطر است. باید بدانید که بیشتر متقاضیان کار و اشتغال به دلیل نرخ پایین بیکاری در قطر به این کشور مهاجرت می‌کنند. باید اشاره کرد که نرخ بیکاری کشور قطر در سال ۲۰۲۲ حدود ۰.۱ درصد ثبت شده است. این نرخ از سال ۲۰۱۷ تا کنون ثابت بوده و نشان می‌دهد که در این کشور فرصت‌های شغلی بسیار زیادی وجود دارد. با توجه به میزان نرخ بیکاری در قطر از هر ۱۰۰۰ نفر حداکثر ۱۰ نفر بیکار بوده و ۹۹۰ نفر شاغل هستند.

اخذ ویزای کاری قطر چه شرایطی دارد؟

مهاجرت با اخذ ویزای کاری قطر فقط با داشتن پیشنهاد کاری امکان‌پذیر است. به عبارتی دیگر شما برای اخذ ویزای کاری قطر باید با کارفرمایی که تابعیت قطری دارد صحبت کرده و از او پیشنهاد کاری دریافت کنید. لازم به ذکر است کارفرمایان قطری برای استخدام متقاضیان ایرانی باید از وزارت توسعه اداری کار و امور اجتماعی، مجوزهای لازم را دریافت کند. مجوزهای وزارت توسعه اداری کار و امور اجتماعی قطر فقط با شرایط زیر صادر می‌شود:

 • نبود کارکنان واجد شرایط شغل مورد نظر در قطر باید ثابت شود
 • متقاضی باید مجوز اقامت در قطر را داشته باشد
 • متقاضی نباید هیچ‌ سابقه کیفری داشته باشد
 • متقاضی باید گواهی پزشکی معتبر داشته باشد

با فراهم شدن این شرایط و انجام مراحل مهاجرت کاری به قطر، شما یک اقامت دوساله دریافت خواهید کرد. لازم به ذکر است که در برخی از موارد اقامت شش‌ماهه به متقاضی داده می‌شود. باید بدانید که قبل از به اتمام رسیدن اعتبار ویزا، باید آن را تمدید کنید. معمولا اقامت کارکنان خارجی در قطر را کارفرما تمدید می‌کند. باید اشاره کرد که سالی یک بار می‌توان اقامت کاری در قطر را تمدید کرد.

بهتر است حداقل یک ماه قبل از پایان اعتبار ویزای کاری قطر، به اداره مهاجرت مراجعه کرده و پاسپورت خود را برای تمدید ویزا ارائه دهید. باید اشاره کرد که می‌توان فرم درخواست تمدید ویزا را در اداره پست دریافت کنید. اما لازم است که فرم را به زبان عربی تکمیل کرده و به همراه مدارک خود به اداره مهاجرت ارائه دهید.

اخذ ویزای کاری قطر چه شرایطی دارد؟

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کاری کشور قطر

برای اخذ ویزای کاری قطر و مهاجرت به این کشور باید مدارک مورد نیاز را تهیه و جمع‌آوری کنید تا بتوانید آن‌ها را به سفارت قطر ارائه دهید. اولین قدم در اخذ ویزای کاری، داشتن پیشنهاد کاری از یک کارفرمایی قطری برای دریافت مجوز اقامت کاری در قطر است. شما باید تمام مدارک مورد نیاز را برای کارفرمای قطری خود ارسال کنید تا او بتواند برای شما مجوز اقامت دریافت کند. از جمله مهم‌ترین مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کاری قطر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پاسپورت معتبر و مدارک هویتی مانند شناسنامه و کارت ملی
 • گواهی پزشکی مبنی بر سلامت جسمی و روحی
 • مدارک دریافت شده از اداره کار برای اخذ مجوز کار
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • نامه دعوت‌نامه شغلی از سوی کارفرمای قطری

میزان درآمد مشاغل در کشور قطر

یکی از فاکتورهای مهمی که برای اخذ ویزای کاری قطر و مهاجرت به این کشور باید در نظر بگیرید، میزان درآمد و حقوق در این کشور است. همچنین باید بررسی کنید که کدام مشاغل درآمد بیشتری دارند. در گذشته شاغلین در قطر به غیر از دستمزد، پاداش‌هایی از جمله حقوق اساسی، کمک‌هزینه مسکن و ماشین، آموزش کودکان و خدمات درمانی دریافت می‌کردند. اما در حال حاضر همه این پاداش‌ها در قالب دستمزد به کارکنان پرداخت می‌شود.

میانگین دستمزد در کشور قطر بین ۴ هزار ریال (۱۱۰۰ دلار آمریکا) تا ۷۰ هزار ریال (۱۹۲۲۵ دلار آمریکا) است. به عنوان مثال یک مهندس نفت در قطر به طور میانگین حدود ۱۶۳۰۰ ریال (حدود ۴۵۰۰ دلار) درآمد دارد. باید بدانید افرادی که در شرکت‌های چندملیتی کار می‌کنند درآمد بیشتری خواهند داشت. میزان درآمد ماهانه برخی از مشاغل به شرح زیر است:

 • مدیر امور مالی و حسابدار حدود ۱۸۲۰۰ ریال (۵۰۰۰ دلار)
 • مهندس فناوری اطلاعات حدود ۷۹۱۰ ریال (۱۹۴۷۵ دلار)
 • پزشک عمومی حدود ۳۶۹۰۰ ریال (۱۰۱۳۵ دلار)
 • مدیر بانک حدود ۳۱۶۰۰ ریال (۸۷۰۰ دلار)
 • مدیرعامل شرکت محلی حدود ۸۷۴۰۰ ریال (۲۴ هزار دلار)
 • مدیر عامل شرکت چندملیتی حدود ۱۳۹۰۰۰ ریال (۳۸۲۰۰ دلار)

مشاغل مورد نیاز کشور قطر را بشناسید

در انتخاب هر کشوری برای مهاجرت کاری حتما باید مشاغل مورد نیاز کشور مقصد را بررسی کنید. به طور کلی کشور قطر به دلیل نزدیک بودن به ایران و موقعیت جغرافیایی خود، متقاضیان ایرانی زیادی برای کار و اشتغال دارد. کشور قطر در بسیاری از رشته‌ها، فرصت‌های شغلی بسیار زیادی دارد. اما با توجه به شرایط اقتصادی و سیاست‌های قطر برای رشد اقتصادی خود، برخی از مشاغل در این کشور بیشتر مورد نیاز هستند. از جمله مشاغل مورد نیاز در کشور قطر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مشاغل مورد نیاز قطر را بشناسید

 • حسابداری
 • مدیریت عملیات
 • مربی خدمات نرم‌افزاری
 • مشاغل مرتبط با هتلداری
 • تدریس زبان انگلیسی
 • مهندسی مواد
 • مدیریت منابع انسانی
 • مدیریت اجرایی توسعه تجارت
 • مهندسی زمین سنجی
 • مدیریت فروش و بازاریابی

شرایط اخذ ویزای همراه قطر با مهاجرت کاری به این کشور

برخی از متقاضیان ویزای کاری قطر ممکن است که متاهل باشند و بخواهند خانواده خود را به قطر ببرند. این افراد در هنگام انتخاب کشور مقصد حتما امکان اخذ ویزای همراه را بررسی خواهند کرد. باید بدانید که اخذ ویزای همراه قطر امکان‌پذیر است، اما یک شرط بسیار مهم دارد. متقاضیانی می‌توانند برای خانواده خود ویزای همراه دریافت کنند که بسته حقوق آن‌ها حداقل ۸۰۰۰ ریال قطر باشد. لازم به ذکر است که همراهان متقاضی ویزای همراه قطر شامل همسر و فرزندان زیر ۲۵ سال می‌شود.

در بسیاری از موارد اخذ ویزای همراه برای همسر با دشواری و پیچیدگی همراه خواهد بود. گاهی همسر دارنده ویزای کاری قطر مجبور می‌شود که اسپانسر جداگانه پیدا کند. البته یک راه دیگر این است که همسر متقاضی به طور هم‌زمان در خواست ویزای ویزیت خانوادگی را به مدت شش ماه ارائه دهد. در صورتی که همسر متقاضی بتواند ویزای همراه قطر را دریافت کند، اجازه کار کردن در این کشور به عنوان همراه را خواهد داشت.

اخذ اقامت دائم قطر با ویزای کاری این کشور

با اخذ ویزای کاری قطر شما یک اقامت حداقل شش‌ماهه و حداکثر دوساله دریافت خواهید کرد. با این ویزا شما اجازه کار کردن در این کشور را دارید و در مدت تعیین شده می‌توانید اقامت داشته باشید. هر سال امکان تمدید ویزای کاری قطر وجود دارد. اما مساله اصلی این است که آیا امکان اخذ اقامت دائم با ویزای کاری قطر وجود دارد یا خیر. در این رابطه باید بدانید که اخذ اقامت دائم قطر به این روش کار آسانی نیست. افرادی که در خاک قطر متولد شده باشند، باید ۱۰ سال از اقامت آن‌ها در این کشور گذشته باشد تا بتوانند اقامت دائم قطر را دریافت کنند. اما آن دسته از افرادی که در کشورهای دیگر متولد شده‌اند، برای اخذ اقامت دائم قطر باید حداقل ۲۰ سال در این کشور حضور داشته باشند.

اخذ اقامت دائم قطر با ویزای کاری

چگونه می‌توانیم در قطر کار پیدا کنیم؟

مهم‌ترین مسئله در اخذ ویزای کاری قطر، کاریابی در این کشور به شمار می‌رود که روش‌های مختلفی دارد. یکی از این روش‌ها جستجوی کار به صورت آنلاین است. به عبارتی دیگر شما باید به سایت‌های کاریابی مراجعه کنید و برای کارفرمایان مختلف رزومه ارسال کنید. به دلیل تقاضای زیاد برای کار در قطر، رزومه شما باید بسیار قوی باشد تا بتوانید توجه کارفرمایان را برای استخدامی جلب کنید.

رزومه شما باید سه ویژگی مهم داشته باشد تا مورد توجه کارفرمایان قرار بگیرد. در واقع رزومه شما باید دقیق، مختصر و منظم بوده و فاقد اطلاعات غیر ضروری باشد. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر از بازار کار قطر و فرصت‌های شغلی به سفارت کشور خود در قطر یا سفارت قطر در کشور خود مراجعه کنید. یک روش دیگر برای کار پیدا کردن در قطر مراجعه به موسسات کاریابی است که در کشور قطر زیاد هستند.

ثبت شرکت در قطر

ثبت شرکت در قطر

ثبت شرکت یکی از انواع روش‌های سرمایه‌گذاری در کشورهای خارجی است. کشور قطر با اقتصادی قدرتمند و آینده‌دار، گزینه‌ای بسیار ایده‌آل برای ثبت شرکت به‌شمار می‌آید. افراد می‌توانند با ثبت شرکت در قطر در یکی از ثروتمندترین کشورهای خاورمیانه سرمایه‌گذاری کنند.

سخن آخر

برای اخذ ویزای کاری قطر و مهاجرت به این کشور لازم است که اطلاعات دقیقی در این زمینه داشته باشید. به ویژه که در صورت دریافت این ویزا و موفقیت در پرونده مهاجرتی، آینده روشنی را برای خود رقم خواهید زد. بنابراین بهتر است که برای انجام این کار به یک موسسه مهاجرتی معتبر و باسابقه مراجعه کنید.

موسسه مهاجرتی هرمس اپلای یکی از باسابقه‌ترین موسسات مهاجرتی در سطح کشور است که خدمات مختلفی را در زمینه مهاجرت کاری به کشورهای گوناگون مانند قطر ارائه می‌دهد. برای دریافت خدمات مشاوره تخصصی مهاجرتی می‌توانید همین الان با کارشناسان مجرب ما در هرمس اپلای تماس برقرار کنید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
آیا با کار در قطر می‌توان ویزای همراه برای خانواده دریافت کرد؟
بله. در صورت داشتن بسته حقوقی حداقل ۸۰۰۰ ریال، می‌توانید برای همسر و فرزندان زیر ۲۵ سال ویزای همراه قطر را دریافت کنید.
آیا اخذ اقامت دائم و تابعیت قطر با ویزای کاری این کشور امکان‌پذیر است؟
بله. اما این امر دشوار است. افرادی که در خاک قطر متولد نشده باشند باید حداقل ۲۰ سال در قطر اقامت داشته باشند تا بتوانند اقامت دائم این کشور را دریافت کنند.
میانگین درآمد در کشور قطر چقدر است؟
میانگین دستمزد در کشور قطر چیزی در حدود ۴ هزار ریال قطر (۱۱۰۰ دلار آمریکا) تا ۷۰ هزار ریال قطر (۱۹۲۲۵ دلار آمریکا) است.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای