زندگی در برلین: بررسی جامع شرایط زندگی در برلین المان

زندگی در برلین؛ بررسی جامع مزایا، معایب و شرایط زندگی در برلین

زندگی در برلین برای افرادی که به دنبال شکوفا شدن و لذت بردن از زندگی هستند، می‌تواند انتخاب بسیار مناسبی باشد. زندگی در برلین آلمان با امنیتی بالا، تنوع و گستردگی در فرصت‌های شغلی و یک سیستم حمل‌ونقل عمومی کارآمد همراه است. شرایط زندگی در برلین برای مهاجران و به‌خصوص دانشجویانی که تحصیل در این کشور را انتخاب کرده‌اند، امکانات بسیاری را برای ادامه تحصیل و پیشرفت شغلی  فراهم می‌کند؛ با این حال آیا برلین برای زندگی شما مناسب است یا خیر؟ پاسخ به این سؤال را بعد از خواندن این متن می‌توانید پیدا کنید. در ادامه این مقاله، مهم‌ترین نکات لازم در خصوص زندگی در مونیخ آلمان را برای شما نوشته‌ایم.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

شرایط زندگی در برلین

زندگی در برلین مثل هر پایتخت دیگری شرایط یا بهتر بگوییم مزایا و معایب مخصوص به خود را دارد. مسئله‌ای که بیشتر برلینی‌ها از آن شکایت می‌کنند، قیمت‌های بالای اجاره است. انگار این شکایت در کل کشور آلمان وجود دارد. برخی از مردم محلی هم تا حدی نگران این مسئله هستند و با نگاه منفی به ورودی‌های جدید نگاه می‌کنند؛ برای اینکه آن‌ها را مسبب این مشکل و رشد نکردن وضعیت اقتصادی برلین می‌دانند. البته یک خوبی برای مهاجران دارد: با اینکه بیشتر مکاتبات رسمی به زبان آلمانی است؛ اما بسیاری از مردم به زبان انگلیسی مسلط هستند. این برای خودش یک نعمت است.

یکی از مزایای زندگی در برلین (Berlin) کم بودن نرخ بیکاری (Unemployment Rate) است که البته در کشور آلمان، شهر برلین نسبت به دیگر شهرها نرخ بیکاری بالاتری دارد. طی ماه‌های اخیر، نرخ بیکاری در بین افرادی که در شهر برلین زندگی می‌کردند 8.8% گزارش شده است که به این معناست که از هر 100 نفر بیش از 90 نفر از آن‌ها در بخش‌های مختلف مشغول به کار هستند.

برلین کجاست؟

اگر در قلب دشت آلمان شمالی در دره یخبندان وسیع رودخانه Spree جست‌وجو کنید، برلین، پایتخت آلمان را پیدا خواهید کرد. این شهر حدود 112 مایلی (180 کیلومتری) جنوب دریای بالتیک، 118 مایلی (190 کیلومتری) شمال مرز چک و آلمان، 110 مایلی (177 کیلومتری) شرق مرز داخلی سابق آلمان و 55 مایلی (89 کیلومتری) غرب لهستان واقع شده است.

نکته جالب اینجاست که هر بخش از آلمان مرکز شهر مخصوص به خود را دارد. البته شاید این را بتوان از دید محلی بیان کرد؛ اما می‌تواند یک نکته جالب توجه در خصوص این شهر باشد.

معرفی شهر برلین

به طور خلاصه می‌توان گفت برای زندگی در آلمان، یکی از بهترین شهرهایی که می‌توان انتخاب کرد، شهر برلین است. یکی از الزامات برای تصمیم‌گیری درباره زندگی در برلین آلمان شناخت این شهر از جهات مختلف است. از نظر مساحت، برلین 9 برابر پاریس است؛ البته با وجود سیستم حمل‌ونقل پیشرفته‌ای که دارد شما می‌توانید با آن به هر نقطه‌ای از شهر بروید. این شهر حدود 3.7 میلیون نفر جمعیت دارد که حدود 20% از آن‌ها را مهاجرین تشکیل می‌دهند که حدود یک میلیون نفر می‌شود. البته باید گفت که برلین بزرگ‌ترین جامعه ترک‌ها را دارد که حدود ۹۸٬۰۰۰ می‌شود. همین مسئله باعث شده تا شما بتوانید فرهنگ‌های مختلف ترکیه‌ای را مانند کباب یا دیگر رستوران‌ها در برلین بیشتر از بقیه شهرهای آلمان مشاهده کنید.

برلین را برای اینکه انواع جشن و جشنواره همراه با موسیقی و رقص در آن برگزار می‌شود، «شهر شادی» معرفی می‌کنند. جشن‌های فضای باز در پارک‌های شهر یکی از معروف‌ترین جشن‌ها با موسیقی است که اتفاقاً طرفداران زیادی دارد. یکی از مزیت‌های این جشن‌ها، تکراری نبودن آن‌ها برای شما است.

شرایط زندگی در برلین، پایتخت آلمان
زندگی در شهر برلین

برلین نسبت به 30 سال گذشته تغییرات زیادی داشته است؛ جدا از کیفیت زندگی که در ادامه بررسی کرده‌ایم، 46% برلین را فضای سبز تشکیل داده است، تا حدی که بسیاری از نویسنده‌ها و شاعران فرانسوی، برلین را «شهری از باغ‌ها» معرفی کرده‌اند. همچنین بیش از 160 موزه و مراکز  فرهنگی مختلف در برلین قرار دارد و باعث شده که این شهر با عنوان «شهر فرهنگی آلمان» شناخته شود. در واقع از هر نقطه‌ای بررسی می‌کنید، برلین تغییرات زیادی را به خود دیده است. برای همین اگر می‌خواهید از کسی مشورت بگیرید، شخصی را پیدا کنید که به‌تازگی به این شهر مهاجرت کرده یا قدیمی برلین است و با تغییرات آن کاملاً آشنایی دارد.

از زمان سقوط دیوار، پایتخت آلمان به یکی از لیبرال‌ترین شهرهای جهان تبدیل شده است. بر اساس تخمین سنای برلین در سال 2016، 5000 تظاهرات در داخل این ایالت وجود داشته است که بالاترین میزان در بین کشورهای اروپا است.

برلین شهر استارتاپ‌ ها

بر اساس گزارش وضعیت فناوری اروپا، در سال 2021، 7.1 میلیارد دلار (5.9 میلیارد پوند) در استارتاپ‌های فناوری برلین سرمایه‌گذاری شده است که دومین رتبه در اروپا پس از لندن است. در واقع سرمایه‌گذاری در این بخش از سال 2017 نسبت به سال قبل 150 درصد افزایش داشته است.
نیکولا دی ناردو، یکی از بنیان‌گذاران Feedel Ventures، می‌گوید: «برلین کارگران را از سراسر جهان جذب می‌کند چراکه فرصت‌های بیشتری برای بنیان‌گذاران کشورهای مختلف در این شهر نسبت به دیگر شهرهای جهان مانند پاریس وجود دارد.»

در سال 2020 این استارتاپ توانست 1.5 میلیون یورو (1.3 میلیون پوند) سرمایه‌گذاری جذب کند و در سال 2021 حدود 15 کارمند داشت. با اینکه دفتر مرکزی این شرکت در ایتالیا قرار دارد؛ اما فعالیت آن به صورت غیرمتمرکز است و از این رو کارکنان آن در سراسر اروپا کار می‌کنند. دی ناردو به دلیل فرصت‌های دسترسی به سرمایه و ایجاد ارتباط در اکوسیستم فناوری برلین، تصمیم گرفت به برلین مهاجرت کند. البته اینکه در برلین، استارتاپ‌ها اوضاع خوبی دارند، یک مسئله حقیقی است. پس اگر کسب‌وکاری در این حوزه دارید، شرایط زندگی در برلین، برای شما مناسب خواهد بود.

قیمت خانه‌ های برلین

قیمت خانه، یکی از موضوعات مهمی است که زندگی در برلین آلمان را تحت‌الشعاع قرار می‌دهید. بازار مسکن در شهر برلین (Berlin) طی 30 سال گذشته تغییرات زیادی داشته است. از طرفی اجاره‌ها در برلین بالا است که شاید به دلیل محدودیت‌های دولت در توسعه در کنار افزایش تقاضا بوده است. بر اساس اطلاعیه دولت محلی، اجاره مسکن در این شهر به‌صورت میانگین 1050 یورو است؛ این در حالی است که 1.6 میلیون از 2 میلیون واحد مسکونی برلین در اختیار مستاجران است.

بر اساس یک مطالعه توسط آژانس املاک Guthmann & Guthmann، میانگین قیمت اجاره ماهانه برای یک آپارتمان با متراژ متوسط ​​(79 مترمربع) و ساخته شده قبل از سال 2015، 1160 یورو (1019 پوند) در ماه است. در منطقه مرفه Tiergarten میانگین اجاره ماهانه 2300 یورو (2020 پوند) در ماه است. همچنین در Friedrichshain، منطقه‌ای محبوب برای کارگران جوان در شرق برلین، متوسط ​​اجاره‌بها 1422 یورو (1249 پوند) در ماه است.

هزینه مسکن برای زندگی در برلین، چگونه است؟
قیمت مسکن در برلین آلمان

در سال 2021، همه‌پرسی برای در اختیار گرفتن کنترل عمومی 240000 واحد مسکونی، متعلق به شرکت‌های بزرگ دولتی با رأی اکثریت قاطع ساکنان شهر تصویب شد، اما این قانون هنوز به مرحله اجرا نرسیده است. تیا رابینسون، یکی از بنیان‌گذاران و مدیرعامل Expath که به کارگران خارجی برای کاهش فشار بوروکراسی آلمان کمک می‌کند، در این باره گفته است: «جستجوی آپارتمان در همه شهرهای بزرگ آلمان بسیار رقابتی است. یافتن مکانی ممکن است چندین ماه طول بکشد. برای همین کارگران بهتر است که یک آپارتمان مبله کوچک را به‌صورت موقت اجاره کنند.»

برای پیدا کردن خانه در برلین می‌توانید از سایت‌های زیر کمک بگیرید:

 • Uniplaces.com
 • VRBO.com
 • Nestpick.com
 • Coming-home.com
 • Thehomelike.com
 • Wunderflats.com

در ادامه این مطلب هزینه زندگی در برلین را بررسی کرده‌ایم.

هزینه زندگی در برلین آلمان

هزینه زندگی در برلین پایتخت آلمان، برای بسیاری از افراد گران است، با این حال می‌توان گفت زندگی در این شهر، نسبت به بعضی شهرهای دیگر آلمان، اقتصادی‌تر است. هزینه زندگی در برای یک خانواده چهار نفره حدود 2900 یورو و برای یک فرد تنها 880 یورو بدون اجاره خانه است؛ البته این حداقل هزینه زندگی است. اگر یک خانواده چهار نفره بخواهند اجاره خانه را هم بدهند، حداقل هزینه 4400 یورو خواهد شد، این در حالی است که متوسط درآمد خالص یک فرد در برلین 4470 یورو است.

زندگی در برلین چگونه است؟

وقتی بخواهید شرایط زندگی در برلین را ارزیابی کنید و برای تجربه آن به‌صورت عملی اقدام کنید، باید ویژگی‌های مهم زندگی در این شهر را بدانید. فرهنگ کار، بوروکراسی و بیمه، سه موضوع مهمی هستند که در این خصوص از اهمیت بالایی برخوردارند.

زندگی در برلین چگونه است؟
شرایط زندگی در شهر برلین

در ادامه به شرح این موضوعات پرداخته‌ایم:

فرهنگ کار

سخت‌کوشی در برلین ارزش دارد؛ اما توانایی آرام زندگی کردن هم مهم است. خرده‌فروشی‌ها و سوپرمارکت‌ها یکشنبه‌ها و تعطیلات رسمی تعطیل هستند و بیشتر کافه‌ها در آخر هفته قانون سختگیرانه «بدون لپ‌تاپ» را دارند.

در برلین، مردم کمتر در مورد کار استرس دارند. حتی یک کارآفرین به‌راحتی می‌تواند بین کار و زندگی شخصی تعادلی ایجاد کند. نکته جالب اینجاست که این طرز فکر از شهرهای دیگر متفاوت است. همچنین جولای و آگوست معمولاً آرام‌ترین ماه‌های شهر هستند؛ زیرا بسیاری از خانواده‌ها برای تعطیلات به سایر نقاط کشور یا حتی کشور خودشان می‌روند.

البته یکی از مزایای برلین این است که شما می‌توانید شغل‌های متعددی به زبان انگلیسی پیدا کنید؛ یک ویژگی متمایز که در بیشتر شهرهای مهم آلمان وجود ندارد. اگر یادگیری زبان آلمانی برایتان یک چالش اساسی است؛ برلین می‌تواند گزینه‌ای عالی برایتان باشد. هرچند بهتر است که قبل از ورود، زبان آلمانی را تا حد ممکن یاد بگیرید.

بوروکراسی در برلین

یکی از موضوعاتی که می‌تواند زندگی در برلین آلمان را خسته‌کننده کند، بروکراسی کند آن در خصوص مسکن است. شما بعد از نقل مکان به کشور، باید قراری را (Anmeldung) با اداره دولتی محلی تنظیم کند. آلمان کشوری بسیار بوروکراتیک و غیر دیجیتالی است که خارج از تصور بسیاری است. هرچند این اواخر تلاش‌هایی برای بهبود آن شده است. انشالله که درست شود. به هر حال زمان گرفتن ملاقات در ادارات دولتی ممکن است ماه‌ها طول بکشد و معمولاً به زبان آلمانی انجام می‌شود.

بیمه در برلین

در حالت کلی، بیمه در برلین از قانون کلی آلمان تبعیت می‌کند؛ اما در برلین داشتن بیمه از همه چیز واجب‌تر است. از آنجا که برلین شهر گرانی است، در صورت بروز حادثه و نداشتن بیمه، در عمل ورشکسته خواهید شد.

مناطق عالی برای زندگی

انتخاب محل زندگی در برلین یکی از دشوارترین بخش‌های مهاجرت به این شهر است و واقعاً نمی‌توان یک بخش را برای زندگی در شهر برلین معرفی کرد. به هر حال هر کسی روحیه مخصوص به خود را دارد؛ اما در حال حاضر، سه منطقه در برلین وجود دارند که برای مهاجرین بیشتر از بقیه محبوب هستند و جمعیت زیادی از غیربومیان در آن زندگی می‌کنند.

 • ویلمرسدورف
 • کرویتسبرگ
 • نوکلن

اگر شما مطمئن نیستید که در کجای برلین زندگی کنید، این سه منطقه می‌تواند یک مکان خوب برای شروع باشد. البته بهتر است که تجربه‌های دیگران را هم بررسی کنید.

مزایا و معایب زندگی در برلین

شرایط زندگی در برلین هم مانند زندگی در دیگر مناطق دنیا، مزایا و معایب خود را دارد که در ادامه به مهم‌ترین آن‌ها اشاره کرده‌ایم.

مزایای زندگی در شهر برلین شامل موارد زیر است:

 • امنیت بالا (بهتر از پاریس و لندن)
 • جشن‌های شبانه زیاد
 • سیستم حمل‌ونقل پیشرفته
 • کیفیت بالا در سیستم درمان
 • وجود کسب‌وکارهای متعدد و استارتاپ‌های زیاد با پایه زبان انگلیسی
 • ارزان بودن (البته نسبت به دیگر شهرهای گران آلمان)
 • پر از متخصصان در حوزه‌های مختلف
 • بسیار سبز

معایب زندگی در شهر برلین شامل موارد زیر است:

 • آب‌وهوای بارانی و بسیار سرد
 • شلوغ بودن
 • مالیات بر درآمد بالا (14.6%)
 • وجود فرهنگ‌های متنوع و زیاد (180 فرهنگ متنوع که می‌تواند ارتباط را سخت کند.)
 • بالا بودن قیمت بیمه درمان

این مزیت‌ها و معایب را بسنجید و متناسب با نیازها و شرایط خودتان، برای مهاجرت به آلمان و زندگی در برلین تصمیم بگیرید.

آب‌ و هوای برلین

در ژانویه و فوریه، یک حجاب خاکستری ثابت شهر را می‌پوشاند و هوا رو به سردی وحشتناک خواهد رفت. باید گفت که آلمان خیلی سردتر از ایران است، پس باید خود را برابر آبی‌های سرد زمستانی آماده کنید.

شرایط آب و هوایی برای زندگی در برلین آلمان چگونه است؟
شرایط آب و هوایی برلین

به طور کلی، برلین دارای اقلیم قاره‌ای است. زمستان‌ معمولاً بسیار سرد است و در بیشتر مواقع دما به زیر صفر می‌رود، در حالی که تابستان‌ می‌تواند گرم تا داغ باشد. بهار و پاییز هم معمولاً ملایم هستند.

اقتصاد شهر برلین

اقتصاد برلین نیز در سال ۲۰۲۲ به شدت رشد داشته است. با توجه به تورم، تولید ناخالص داخلی نسبت به سال 2021، ۴.۹ درصد افزایش پیدا کرد. از این رو برلین دومین نرخ رشد در سراسر کشور را کسب کرده است. تولید ناخالص داخلی در مقایسه با سال ۲۰۱۹، سال قبل از شروع ویروس کرونا، ۱.۹ درصد بالاتر بود و تعداد افراد شاغل نسبت به سال 2021، ۳.۴ درصد افزایش یافته است. این موضوع برلین را در رتبه اول، در سطح ملی قرار داده است.

هزینه زندگی در برلین آلمان

هزینه زندگی در برلین آلمان

اگر به فکر مهاجرت به برلین هستید، مطمئنا باید بدانید که از نظر مالی در پایتخت آلمان چه چیزی در انتظار شما است. اکنون دیگر نمی‌توان گفت زندگی در برلین مقرون به صرفه است.

زندگی در برلین آلمان با موسسه مهاجرتی هرمس اپلای

با این توضیحات اولیه آیا به نظرتان زندگی در برلین، می‌تواند تصمیم خوبی برای شما باشد؟ البته شما با مطالعه توضیحات اولیه درباره شرایط زندگی در برلین می‌توانید تا حدی به پاسخ این سوال بپرسید؛ هرچند بهتر است که نظرات دیگر کاربران را هم بخوانید. ولی به طور کلی، اگر استارتاپ دارید، برلین بهترین نقطه برای زندگی شما است. اگر قصد زندگی در برلین آلمان را دارید؛ اما هنوز سوالات زیادی ذهنتان را درگیر کرده است، می‌توانید در بخش کامنت بنویسید تا کارشناسان ما، آن‌ها را پاسخ دهید. همچنین می‌توانید با کارشناسان هرمس اپلای تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
هزینه زندگی در برلین چقدر است؟
هزینه زندگی در برلین برای یک خانواده چهار نفره با اجاره خانه حداقل 4000 یورو است.
مزایای زندگی در برلین چیست؟
مزایای زندگی در برلین شامل امنیت بالا، سیستم حمل‌ونقل پیشرفته، کیفیت بالای سیستم درمان، وجود کسب‌وکارهای متعدد و استارتاپ‌های زیاد، پر از متخصصان در حوزه‌های مختلف و سرسبزی آن است.
هزینه اجاره مسکن در برلین چگونه است؟
هزینه اجاره مسکن مانند دیگر نقاط آلمان بالاست. به دلیل رقابتی بودن این فضا، پیدا کردن خانه سخت است.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای