مالتا

مالتا

مالتا یکی از کوچک‌ترین کشورهای اتحادیه اروپا می‌باشد. با این حال، طبیعت زیبا، زندگی مدیترانه‌ای و معماری درخشان، آن را به یک مقصد محبوب در سطح جهانی تبدیل کرده‌اند. در دهه‌های اخیر، این کشور به عنوان مقصدی مقرون به صرفه، شهرت خوبی به دست آورده است. این کشور، جزیره‌ای کوچک و اروپایی در مرکز دریای مدیترانه می‌باشد که در کمتر از صد مایلی سیسیل، در جنوب ایتالیا واقع‌شده است. از آنجایی که عرض جغرافیایی این کشور تقریباً مشابه لس آنجلس می‌باشد، یکی از گرم‌ترین و آفتابی‌ترین مکان‌ها در اروپا در ماه‌های زمستان است.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

درباره مالتا

مجمع‌الجزایر مالت در دریای مدیترانه، درست در جنوب سیسیل، از سه جزیره اصلی تشکیل‌شده است و هر کدام جذابیت‌های منحصر به فرد خود را دارند. این کشور با جمعیتی در حدود نیم میلیون نفر و تنها ۱۲۲ مایل مربع مساحت، سرزمین پرجمعیت و شلوغی در نظر گرفته می‌شود. فاصله این کشور تا سیسیل، ۹۳ کیلومتر است. پیدا کردن مکانی آرام برای پیاده‌روی، لذت بردن از ساحل یا چشیدن غذاهای دریایی روی صخره‌ها و در بالای دریای مدیترانه، در این کشور به هیچ‌وجه سخت نیست.

تاریخ

مالتا دارای تاریخی غنی با بیش از ۷۰۰۰ سال قدمت می‌باشد. این کشور اغلب به دلیل موقعیت استراتژیک خود در دریای مدیترانه نقش مهمی در طول تاریخ ایفا کرده است. در طول سال‌ها فنیقی‌ها، کارتاژینی‌ها، رومی‌ها، بیزانسی‌ها، اعراب، اسپانیایی‌ها، فرانسوی‌ها، ایتالیایی‌ها و انگلیسی‌ها بر این جزایر حکومت می‌کردند.

زبان

زبان مالتی منشأ سامی دارد. این زبان در طول قرن‌ها و سلطه‌های مختلف، کلماتی را که از انگلیسی، ایتالیایی و فرانسوی گرفته‌شده‌اند، در خود جای داده است. با توجه به اینکه زمانی این کشور به عنوان مستعمره بریتانیا محسوب می‌شد، مردم محلی به زبان انگلیسی روان صحبت می‌کنند. در حالی که برای مقاصد رسمی، هر دو زبان مالتی و انگلیسی به رسمیت شناخته می‌شوند و در دولت دارای موقعیت و استفاده برابر هستند. به طور کلی، زبان اصلی تجاری در جزایر مالت، انگلیسی است.

درباره مالتا

آب‌وهوا

آب‌وهوای مالتا معمولا مدیترانه‌ای با زمستان‌های معتدل و بارانی و تابستان‌های گرم و خشک است. در زمستان (نوامبر تا آوریل) دمای هوا به طور متوسط ۵۷ درجه فارنهایت است و ۶.۵ ساعت نور روز وجود دارد. در طول تابستان میانگین ۷۳ درجه فارنهایت و نور روز به ۱۰.۵ ساعت افزایش می‌یابد. موقعیت این کشور به معنای زمستان‌های دلپذیر و نسبتا گرم است.

سبک زندگی

با وجود آب‌وهوای عالی، مردم دوستانه و غذاهای دریایی تازه شرایط برای کاوش‌های آرام در خیابان‌های سنگفرش شده و سفر با قایق در این کشور فراهم است. افراد در مالتا می‌توانند بین شلوغی شهری، کافه‌ها، و تفریحات شبانه یا لذت بردن از فضاهای طبیعی، خنک و خیره‌کننده انتخاب کنند.

اگرچه این کشور کوچک و پرجمعیت است، اما فضای زیاد و فعالیت‌های متنوعی ارائه می‌دهد. با این حال، برای افرادی که علاقه‌مند به طبیعت بکر هستند، ممکن است این کشور انتخاب مناسبی نباشد. ولی اگر تصمیم دارید در یک منطقه محبوب و تاریخی زندگی کنید، این کشور گزینه خوبی است. شما باید برای هجوم سالانه گردشگران تابستانی آماده باشید.

هزینه زندگی

این کشور ارزان‌ترین کشور اروپا نیست. اما هنوز هم از نظر هزینه‌های روزمره در مقایسه با بسیاری از کشورها، ارزان‌تر است. شما در این کشور در مقایسه با آمریکای شمالی حدود ۱۷ درصد برای خواربارفروشی و ۲۳ درصد برای اجاره آپارتمان هزینه‌ کمتری خواهید پرداخت. در مالتا می‌توانید با صرف غذا در رستوران‌های محلی و خانوادگی به جای مکان‌های توریستی و بازدید از بازارهای کشاورزان به‌جای سوپرمارکت‌های بزرگ برای خرید میوه و سبزیجات، پول زیادی صرفه‌جویی کنید.

زندگی در این کشور بدون داشتن ماشین، آسان است؛ زیرا این کشور کوچک است و سیستم حمل‌ونقل عمومی گسترده و قابل‌اعتمادی دارد. یک بلیط اتوبوس ۱.۶۵ دلاری شما را تقریباً به هر جایی می‌رساند. البته در این کشور قبض‌های های تلفن همراه، تاکسی، بنزین و عضویت در باشگاه گران‌تر از آن چیزی است که انتظار دارید.

ویزای مالتا

این کشور در منطقه شینگن واقع‌شده است. اتباع کشورهای ثالث برای سفر به این کشور جهت مقاصد گردشگری، نیاز به ویزا دارند. این ویزا برای اقامت بیش از ۹۰ روز صادر نمی‌شود و بسته به تصمیمات اتخاذشده توسط مقامات و سایر عوامل مرتبط، ممکن است ویزای یک بار ورود یا چند بار ورود باشد. اما در مواردی که متقاضی به دلیل شرایط پیش‌بینی نشده در این کشور به تمدید ویزا نیاز داشته باشد، می‌تواند از واحد مرکزی ویزا درخواست تمدید ویزا کند.

اتباع کشورهای اتحادیه اروپا برای سفر به مناطق شنگن، نیازی به بررسی گذرنامه خود در مرزها ندارند. اما در هر زمان از سفر، پلیس مهاجرت ممکن است درخواست بررسی مدارک کند.

ویزای مالتا

 

انواع برنامه‌های اقامت در مالتا

در این بخش، انواع برنامه‌های اقامتی که این کشور ارائه می‌دهد را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

1.برنامه تمکن مالی یا اقامت معمولی ( OR )

برنامه تمکن مالی یا اقامت معمولی (OR ) مستلزم اقامت فیزیکی در این کشور برای حداقل شش ماه یا حداقل 183 روز در هر سال تقویمی است. دارندگان مجوز اقامت معمولی می‌توانند این مجوز را هر پنج سال یک بار تمدید کنند. با دریافت اقامت از طریق برنامه اقامت معمولی، متقاضیان امکان زندگی در این کشور و سفر بدون ویزا به کشورهای حوزه شنگن را به دست می‌آورند. واجد شرایط بودن برای این برنامه به شرایط زیر بستگی دارد:

 • ثبات اقتصادی
 • اشتغال یا تحصیل در مالتا
 • داشتن اعضای خانواده در این کشور
 • مدارک مربوط به آدرس محل اقامت در این کشور از طریق خرید یا اجاره ملک
 • اقامت فیزیکی در این کشور حداقل به مدت ۶ ماه

2.برنامه بین‌المللی اقامت ( GRP )

با دریافت مجوز اقامت این کشور از طریق برنامه بین‌المللی، افراد مزایای زیادی ازجمله حق تحصیل، کار و سفر بدون ویزا به کشورهای شنگن را به دست می‌آورند. تفاوت این برنامه با دیگر برنامه‌های مهاجرتی این کشور در این است که مدت اعتبار مجوز اقامت این برنامه، یک سال می‌باشد. در صورتی که متقاضیان قصد اقامت بیشتری در مالتا داشته باشد، باید آن را تمدید کنند. بنابراین برنامه بین‌المللی اقامت در این کشور مخصوص افرادی است که هدف آن‌ها اقامت کوتاه‌مدت در اروپا می‌باشد. متقاضیان می‌توانند از طریق این برنامه همسر، فرزندان خردسالان، فرزندان تحت مراقبت و فرزندان بزرگ‌سال با نیازهای ویژه را همراه خود به این کشور بیاورند. هزینه تمدید این برنامه مهاجرتی سالانه ۱۵ هزار یورو است. موارد زیر، واجد شرایط درخواست برنامه بین‌المللی اقامت مالت هستند:

 • اتباع کشورهای ثالث و غیر مالتی / منطقه اقتصادی اروپا / سوئیس
 • متقاضی و همچنین افراد تحت تکفل او که دارای بیمه درمانی شخصی باشند.
 • افرادی که از نظر مالی باثبات هستند.
 • متقاضیان دارای سند مسافرتی معتبر
 • متقاضیان مسلط به یکی از زبان‌های رسمی این کشور
 • افراد دارای اموال واجد شرایط

3.برنامه سرمایه‌گذاری فردی مالتا ( IIP )

برنامه سرمایه‌گذاری فردی به اتباع کشورهای ثالث اجازه اقامت قانونی و کار در این کشور برای مدت معینی را می‌دهد و ممکن است تمدید هم شود. با دریافت مجوز اقامت از طریق این برنامه متقاضیان تمام مزایای شهروندی اروپا را به دست می‌آورند. واجد شرایط بودن برای این برنامه به شرایط زیر بستگی دارد:

انواع برنامه‌های اقامت در مالتا

 • مدارک مربوط به آدرس محل اقامت در این کشور از طریق خرید یا اجاره ملک
 • استخدام، خوداشتغالی یا داشتن یک شرکت در این کشور
 • سرمایه‌گذاری به مبلغ ۶۵۰ هزار یورو در زیرساخت‌های ملی و اجتماعی این کشور

همچنین متقاضیانی که دارای یک طرح تجاری هستند، باید تعهد دهند حداقل 3 تبعه از مالتا، سوئیس یا EEA را در مدت 18 ماه پس از تاسیس کسب‌وکار خود استخدام کنند. در صورت  همراهی همسر و فرزندان زیر 18 سال متقاضی، مبلغ ۲۵ هزار یورو به این مبلغ سرمایه اضافه می‌شود. در حالی که برای همراهی والدین بالای ۵۵ سال که وابسته هستند و فرزندان وابسته ۱۸ تا ۲۶ ساله مبلغ ۵۰ هزار یورو به مبلغ سرمایه اضافه خواهد شد.

4.برنامه اقامت و ویزای مالتا ( گلدن ویزای مالتا )  MRVP

از طریق برنامه اقامت و ویزای این کشور یا همان گلدن ویزا، متقاضی می‌تواند به میزان نامحدود در این کشور زندگی و کار کند و بدون نیاز به ویزا به همه کشورهای شنگن سفر نماید. برای دریافت اقامت از طریق این برنامه مهاجرتی فقط لازم است متقاضی یکبار سرمایه‌گذاری کند. این سرمایه‌گذاری با خرید اوراق قرضه دولتی به مبلغ ۲۵۰ هزار یورو یا اهدای سرمایه به دولت به مبلغ ۱۶۰ هزار یورو انجام می‌شود.

۵.اقامت دائم

برنامه اقامت دائم مالتا فرصتی را برای اتباع غیر اروپایی و خانواده‌های آن‌ها فراهم می‌کند تا با سرمایه‌گذاری در این کشور، اقامت دائم دریافت کنند. اخذ اقامت دائم این کشور به متقاضی این امکان را می‌دهد که به این کشور نقل مکان کند و در این کشور مستقر شود و از مزایای این وضعیت بهره ببرد. البته با دریافت اقامت دائم این کشور، متقاضی نیازی به تمدید یا اقامت فیزیکی اجباری ندارد. همچنین به متقاضی این امکان را می‌دهد که بدون ویزا به تمام مناطق شنگن سفر کند. از طرفی، لازم به ذکر است که افراد با مقیم شدن، شهروند مالتی نمی‌شوند و نمی‌توانند رای بدهند. علاوه بر این، با دریافت مجوز اقامت دائم، افراد باید ۱۵ درصد مالیات بر درآمدی که وارد این کشور می‌کنند را بپردازند. شرایط موردنیاز متقاضی برای برنامه اقامت دائم مالتا عبارتند از:

 • حداقل ۱۸ سال سن داشته باشد.
 • تبعه اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا / سوئیس نباشد.
 • در هر دوره پنج ساله، باید شش ماه متوالی یا یک دوره مجموع ۱۰ ماهه در کل دوره را در خارج از این کشور بگذراند.
 • پوشش بیمه سلامت و درمانی جهانی داشته باشد.
 • سابقه کیفری پاک داشته باشد.
 • تهدیدی بالقوه برای امنیت ملی، سیاست عمومی و سلامت عمومی مالت نباشد.
 • مخالف منافع عمومی تلقی نشود.
 • منبع درآمد ثابت و منظمی داشته باشد.

مدارک مورد نیاز برای دریافت اقامت مالتا

 • مدارک بیمه درمانی
 • اصل گواهی ترخیص پلیس
 • اصل معرفی نامه بانکی (نه بیشتر از ۶ ماه)
 • گواهی پزشکی
 • تعهد خرید ملک
 • تعهد به اجاره ملک
 • تعهد به پرداخت کل سهم
 • سوگندنامه حمایت از افراد تحت تکفل
 • کپی گواهی‌شده گذرنامه
 • اصل یا کپی گواهی‌شده شناسنامه (در صورت وجود)
 • اصل یا کپی گواهی ازدواج (در صورت وجود)
 • شش عکس در اندازه پاسپورت
 • بیانیه منبع وجوه

 

روش‌های مهاجرت به مالتا

در این بخش، به روش‌های مهاجرت به این کشور زیبا خواهیم پرداخت.

مهاجرت به مالتا از طریق تحصیل

این کشور در مقاطع تحصیلی لیسانس، فوق‌لیسانس و دکتری دانشجویان بین‌المللی را می‌پذیرد. البته نکته قابل‌توجه این است که برنامه‌های آموزشی بسیار باکیفیت و عالی برای رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی در این کشور ارائه می‌شوند. متقاضیان تحصیل در این کشور لازم است دوره‌های زبان انگلیسی را در کالج‌های آن پشت سر بگذرانند. البته یکی از الزامات پذیرش در دانشگاه‌های این کشور، قبولی در آزمون آیلتس با نمره ۵.۵ یا بالاتر می‌باشد. مهاجرت از طریق تحصیل به این کشور منجر به دریافت اقامت موقت می‌شود.

مهاجرت به مالتا از طریق کار

متقاضیان مهاجرت به این کشور از طریق کار باید از طرف یک کارفرما یک دعوت‌نامه دریافت کنند. پس از دریافت دعوت‌نامه، متقاضی کار در این کشور باید فرم‌های مربوطه را تکمیل نماید. همچنین در صورت موافقت، مهاجران از طریق کار در سال اول اقامت خود در این کشور ملزم به پرداخت مبلغ ۵۰۰۰ یورو به عنوان مالیات به اداره مالیات می‌باشند. مدارک موردنیاز برای مهاجرت کاری به این کشور عبارتند از:

 • گذرنامه معتبر
 • دو قطعه عکس
 • شناسنامه و کارت ملی و کپی آنها
 • رزومه شخصی
 • انگیزه‌نامه از مهاجرت به این کشور
 • کپی از مدارک تحصیلی
 • مدرک زبان آیلتس با نمره حداقل ۶
 • اسناد شغلی در صورت وجود
 • قرارداد تنظیم‌شده از سوی کارفرما
 • گواهی مجوز استخدام
 • مدارک بیمه متقاضی
 • اثبات توانایی مالی

مهاجرت به مالتا از طریق سرمایه‌گذاری

مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری راهی دیگر برای مهاجرت به این کشور می‌باشد. در این روند، متقاضیان باید به مدت ۵ سال حداقل مبلغ ۱۵۰ هزار یورو در این کشور سرمایه‌گذاری کنند. البته قابل‌توجه است که این وجه پس از گذشت ۵ سال به متقاضی برگردانده می‌شود. همچنین متقاضیانی که تمایل دارند با سرمایه کمتر به این کشور مهاجرت کنند، باید مبلغ ۱۰۰ هزار یورو به‌ صورت بلاعوض به دولت پرداخت نمایند. در واقع در حالت دوم، افراد به آسانی می‌توانند در این کشور سرمایه‌گذاری نمایند و اقامت دائم دریافت کنند.

روش دیگر مهاجرت به این کشور از طریق سرمایه‌گذاری، خرید خانه می‌باشد. البته لازم به ذکر است هر ساله دولت برای اعطای مجوز اقامت از طریق خرید خانه در مالتا مبلغی را معین می‌کند. علاوه بر این، یکی دیگر از راه‌های سرمایه‌گذاری در این کشور، ثبت شرکت است. اتباع خرجی می‌توانند سه نوع شرکت با عنوان‌های شرکت با مسئولیت محدود، مشارکت محدود و شرکت تضامنی در این کشور ثبت کنند.

روش‌های مهاجرت به مالتا

مهاجرت به مالتا از طریق ازدواج

اتباع خارجی می‌توانند از طریق ازدواج با یکی از شهروندان این کشور، به مالتا مهاجرت و مجوز اقامت دریافت کنند. در گذشته، در صورت ازدواج یک شهروند مالتی با یک تبعه خارجی، مجوز اقامت این کشور به سرعت به تبعه خارجی اعطا می‌شد. اما بر اساس قوانین جدید مشخص‌شده است که متقاضیان مهاجرت به این کشور از طریق ازدواج لازم می‌باشد مدارکی ارائه دهند که نشان دهند ۵ سال از ازدواج آن‌ها می‌گذرد. سپس شرایط زندگی آن‌ها در این دوره ۵ ساله توسط مقامات این کشور بررسی می‌شوند. در صورت نرمال بودن وضعیت روابط زوجین، مجوز اقامت به تبعه خارجی اعطا می‌گردد.

اگرچه تسلط به زبان انگلیسی از الزامات مهاجرت به این کشور از طریق ازدواج نیست، اما می‌تواند کمک‌کننده باشد. همچنین داشتن فرزند می‌تواند روند دریافت اقامت دائم را برای متقاضیان، آسان‌تر و سریع‌تر کند. اگر فرد متاهلی که با شهروند مالتی ازدواج کرده است، در شرف طلاق باشد اما هنوز مراحل آن تکمیل‌نشده باشد، واجد شرایط دریافت اقامت از طریق ازدواج نخواهد بود.

مهاجرت به مالتا از طریق ویزای همراه

این روش مهاجرت یکی از عالی‌ترین روش‌ها برای تمام اعضای خانواده به حساب می‌آید. به عنوان مثال، اگر شخصی از طریق سرمایه‌گذاری به این کشور مهاجرت کند، می‌تواند پس از یک دوره سه ماه برای دریافت اقامت اعضای خانواده خود از طریق ویزای همراه اقدام نماید. در این صورت، همسر متقاضی اصلی و فرزندان او (تا سن ۲۶ سالگی) واجد شرایط هستند. اما اگر متقاضی اصلی از طریق ویزای کاری وارد این کشور شده باشد، باید سه شرط زیر را رعایت کند :

 • متقاضی اصلی پس از یک سال کار کردن در مالتا می‌تواند برای ویزای همراه خانواده خود اقدام کند.
 • در صورتی که همسر متقاضی اصلی دارای مجوز کار نباشد، اجازه کار در این کشور را نخواهد داشت. ولی فرزندان متقاضی اصلی می‌توانند از حقوق و مزایای تحصیلی بهره‌مند شوند.
 • زمانی که متقاضی اصلی، اقامت دائم خود دریافت کرد، می‌تواند برای اقامت دائم اعضای خانواده خود نیز درخواست دهد.

بهترین موسسه مهاجرتی

بهترین موسسه مهاجرتی باید ویژگی‌هایی مانند پشتیبانی ۲۴ ساعته و خدمات مشاوره رایگان داشته باشد. از آنجایی که پروسه مهاجرت فرآیند پیچیده و پرپیچ‌وخمی دارد؛ بنابراین اقدام کردن از طریق موسسات مهاجرتی معتبر، درصد موفقیت افراد را چندین برابر افزایش می‌دهد. اما این سوال پیش می‌آید که بهترین موسسه برای مهاجرت کدام است؟

سخن آخر

همه افرادی که به مالتا نقل مکان می‌کنند، عاشق زیبایی‌های طبیعی، جلوه‌های معماری و آب‌وهوای مدیترانه‌ای آن می‌شوند. بسیاری افراد نیز توسط صنایع مختلف موفقی که در این کشور شکوفا شده‌اند، مانند صنعت بازی و خدمات مالی جذب می‌شوند. از دیگر جاذبه‌های این کشور می‌توان به فعالیت‌های تفریحی فراوانی مانند غواصی، رویدادهای فرهنگی و زندگی شبانه اشاره کرد. اگر به فکر مهاجرت به این کشور هستید، موسسه مهاجرتی هرمس اپلای می‌تواند در این رابطه به شما کمک کند. زیرا هر ساله تعداد زیادی از متقاضیان، با راهنمایی‌های این موسسه مهاجرتی حرفه‌ای به کشورهای اروپایی مهاجرت می‌کنند.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
آیا مالتا جای امنی برای زندگی است؟
این کشور یکی از امن‌ترین کشورهای اروپایی برای سفر و اقامت است. نرخ جرم و جنایت در آن بسیار پایین می‌باشد و شما در سراسر این کشور کاملاً احساس امنیت خواهید کرد. با این حال لازم است اقدامات احتیاطی معمولی و منطقی را در مورد اشیاء قیمتی خود انجام دهید.
آیا مالتا گزینه‌های زیادی برای تماشا کردن و انجام دادن دارد؟
علی‌رغم مساحت نسبتا کوچک، این جزیره طیف شگفت‌انگیزی از جاذبه‌ها و فعالیت‌ها را برای همه سنین ارائه می‌دهد. این کشور برای افراد علاقمند به تاریخ باستان، غذاخوری‌های خوب، غواصی، پیاده‌روی، قایق‌سواری و گشت‌وگذار در تاکستان‌ها و دهکده‌ها گزینه‌های زیادی ارائه می‌دهد.
آیا فردی که از طریق خرید ملک، اقامت دائم مالتا را دریافت کرده است، باید پس از ۵ سال اولیه، ملک را در اجاره یا مالکیت خود داشته باشد؟
پس از گذشت ۵ سال فرد برای واجد شرایط بودن جهت اقامت در این کشور، مجبور به حفظ مالکیت ملک نخواهد بود. اما، برای حفظ حق اقامت، فرد به آدرس محل سکونت نیاز دارد.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای