مهندسی پزشکی در آلمان

مهندسی پزشکی در آلمان

مهندسی پزشکی که در واقع ترکیبی از علوم مهندسی و پزشکی است، یکی از رشته‌های پرطرفدار در آلمان می‌باشد که در حال حاضر از بازار کار خوبی برخوردار است. در آینده نیز پیش بینی می‌شود که بازار کار این رشته رشد به خصوصی پیدا کند. در این مقاله به بررسی کامل رشته مهندسی پزشکی در آلمان، شرایط کاری و میزان درآمد این رشته در سال 2021 می‌پردازیم. 

همکاری هرمس اپلای با وزارت علوم جهت اعزام دانشجو

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

مطالعه رشته مهندسی پزشکی در آلمان

برای اینکه رشته مهندسی پزشکی را در یک دانشگاه آلمانی بخوانید، اگر یک سال در دانشگاه ایرانی در این رشته تحصیل کرده باشید، می‌توانید بدون گذراندن دوران کالج مستقیم به تحصیل در دانشگاهی آلمانی بپردازید. اگر برای خواندن مقطع کارشناسی مهندسی پزشکی مدرک زبان داشته باشید، وجود این مدرک تاثیر مثبت و کارآمدی برای شما دارد، اما برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دارا بودن مدرک زبان الزامی است.

علاوه بر مدرک زبان، داشتن حداقل معدل 15 در مقطع کارشناسی نیز، برای اخذ پذیرش هر دانشگاهی در آلمان لازم است.

اگر قصد تحصیل در مقطع دکتری مهندسی پزشک در آلمان را دارید، لازم است که آیلتس یا تافل داشته باشید، چرا که این مقطع از این رشته اصولا به زبان انگلیسی برگذار می‌شود. دارا بودن رزومه قوی، مقاله و همچنین معرفی نامه از اساتید دانشگاه، برای دریافت بورسیه، کمک بسیار زیادی به شما می‌کند.

میزان زمان تحصیل در خصوص رشته مهندسی پزشکی در آلمان

مقطع کارشناسیحدود 7 ترم
مقطع کارشناسی ارشدحدود 4 ترم
دوره دکتریحدود 8 تا 10 ترم

بهترین دانشگاه های آلمان برای مطالعه رشته مهندسی پزشکی

دانشگاه آخن آلمان

RWTH Aachen

دانشگاه آخن بزرگترین دانشگاه فنی آلمان است که جز پنج دانشگاه برتر اروپا نیز می‌باشد. در حال حاضر رتبه دانشگاه آخن در تایمز 99 است. از آن‌جا که این دانشگاه یک دانشگاه تحقیقاتی نیز هست، بسیار تحقیق محور می‌باشد. 

دانشگاه فنی آخن بیش‌تر به دلیل ارائه رشته‌های مربوط به علوم طبیعی و مهندسی از جمله مهندسی پزشکی، زبان زد است. برای اخذ پذیرش از دانشگاه آخن لازم است که برای اثبات مهارت‌های زبان خود در  DSH شرکت کنید و کپی گواهی زبانتان را به این دانشگاه ارائه کنید. دانشگاه آخن حدود 10 دانشکده دارد و شهریه‌ای دریافت نمی‌کند اما لازم است که دانشجویان هزینه‌ای بابت استفاده نامحدود از حمل و نقل عمومی، خوراک، مسکن و … پرداخت کنند.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید حدود 5 نفر از استادان و فارغ التحصیلان این دانشگاه، در رشته‌های مختلف موفق به کسب جایزه نوبل شده‌اند.

HIEDELBERG UNIVERSITY

این دانشگاه از قدیمی‌ترین دانشگاه های آلمان است که همچنان در لیست بهترین دانشگاه‌های تحقیقاتی اروپا نیز قرار دارد. دانشگاه هایدلبرگ دارای حدودا 12 دانشکده می‌باشد. این دانشگاه به زبان اهمیت زیادی می‌دهد و از این رو لازم است که برای اخذ پذیرش این دانشگاه گواهی‌هایی را که برایتان آورده‌ایم، داشته باشید. 

دانشگاه هایدلبرگ نیز هزینه چندانی بابت شهریه دریافت نمی‌کند ابتدای ترم مبلغی حدود 30 یورو از تمامی دانشجویان، در زمان ثبت نام دریافت می‌کند.

نمره تافل به صورت کتبی570
نمره تافل به صورت کامپیوتری230
نمره تافل به صورت اینترنتی80
نمره آیلتسبالاتر از 6/5
Zentrales Sprachlaborحداقل نمره خوب
مدرک DSHحداقل سطح 2
دانشگاه توبینگن

TUBIGEN UNIVERSITY

دانشگاه ابرهارد کارلس توبینگن که به اختصار توبینگن نامیده می‌شود، یکی دیگر از قدیمی‌ترین دانشگاه آلمان است که تاریخ علوم طبیعی و انسانی را به مدت صدها سال در خود جای داده است. دانشگاه توبینگن هر ترم حدود 143 یورو از تمام دانشجویان دریافت می‌کند که 77 یورو آن به سرویس‌های اجتماعی تعلق دارد.

 تنها در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری بعضی رشته‌ها، شهریه این دانشگاه افزایش پیدا می‌کند. این دانشگاه دارای 8 دانشکده است که شما برای ورود به هر یک باید حداقل نمرات زبان زیر را داشته باشید:

آیلتسمقطع کارشناسیحداقل نمره 5/5
آیلتسمقطع کارشناسی ارشدحداقل نمره 6
آیلتسمقطع دکتریحداقل نمره 5/6
تافل به صورت اینترنتیمقطع کارشناسیحداقل نمره 75
تافل به صورت اینترنتیمقطع کارشناسی ارشدحداقل نمره 80
تافل به صورت اینترنتیمقطع دکتریحداقل نمره 90
تافل به صورت کتبیمقطع کارشناسیحداقل نمره 500
تافل به صورت کتبیمقطع کارشناسی ارشدحداقل نمره 550
تافل به صورت کتبیمقطع دکتریحداقل نمره 580
Daf deutsch as a foreign language

 

یا

DHS

هر سه مقطعحداقل نمره 16

 

/

حداقل سطح 2

TU MUNICH

برجسته‌ترین موسسه فناوری و بزرگترین دانشگاه تحقیقاتی آلمان، دانشگاه فنی مونیخ است. شهرت و اعتبار این دانشگاه نیز بیشتر به خاطر رشته مهندسی می‌باشد. البته بعد از دپارتمان مهندسی، دانشکده اقتصاد و مدیریت این دانشگاه از اعتبار بسیار زیادی برخوردار است. اگر در دانشگاه مونیخ به تحصیل بپردازید به احتمال 97% خیالتان از یافتن شغل در عرض کمتر از یک سال بعد از فارغ التحصیلی خیالتان راحت است.

 ارائه مدرک زبان نیز به این دانشگاه الزامی است. رتبه این دانشگاه در تایمز 46 می‌باشد و دانشمندان این دانشگاه نیز تاکنون برنده 13 جایزه نوبل و 18 جایزه لیدیبنیتس شده است.

SAARLAND UNIVERSITY

دانشگاه سارلندس، یک دانشگاه آلمانی فرانسوی است که بین مرز آلمان و فرانسه قرار دارد. این دانشگاه دارای 6 دانشکده است.دانشگاه سارلندس نیز مبلغی حدود 208 یورو بابت خدمات دانشجویی، بلیط، حق بیمه و … دریافت می‌کند. اگر بخواهید از این دانشگاه پذیرش بگیرید باید یکی از گواهی‌های زیر را، برای اثبات مهارت‌های آلمانی خود ارائه کنید:

 • ✔ گواهی تحصیلی دیپلم یا همان Abitur که نشان می‌دهد شما مقطع دیپلم را در آلمان گذرانده‌اید.
 • ✔ گواهی آزمون DSH در سطح 2 یا 3
 • ✔ گواهی آزمون PNDS
 • ✔ شرکت در آزمون سنجش که به Studienkolleg معروف است.
 • ✔ گواهی آزمون های ZOP، KDS، GDS از موسسه گوته
 • ✔ گواهی دیپلم زبان انگلیسی، DSD-II
 • ✔ گواهی TestDaf با حداقل نمره 4 یا 5 در هر مرحله

بازار کار رشته مهندسی پزشکی در آلمان

مهندسی به طور کلی در کشور آلمان آینده بسیار خوبی دارد و همچنین در حال حاضر از رونق بسیار خوبی برخوردار است، چرا که آلمان کشوری صنعتی است و به رشته مهندسی بهای بسیار زیادی می‌دهد و از آنجا که رشته مهندسی پزشکی نیز به نوعی جز رشته‌های مهندسی به شمار می‌رود، این رشته نیز از بازار کار پر رونقی در آلمان برخوردار است.

بازار کار رشته مهندسی پزشکی در آلمان

درآمد یک فرد متخصص در حوزه مهندسی پزشکی در آلمان

درآمد افراد فارغ التحصیل از این رشته، در آلمان با توجه به مدرک تحصیلی، سابقه کاری و مهارت‌های تکمیلی که دارند متفاوت است. با این حال بازه درآمدی متخصصان مهندسی پزشکی که تازه فارغ التحصیل شده‌اند و سابقه کاری چندانی ندارند، بیشتر حدود 2500 یورو تا 5000 یورو می‌باشد. البته توجه داشته باشید که مبلغ اعلام شده، بدون محاسبه مالیات و کسر آن از درآمد این افراد، بیان شده است.

اگر مایلید از راهنمایی مشاوران گروه مهاجرتی هرمس اپلای در زمینه مهاجرت به آلمان بهره مند شوید، فرم ارزیابی و مشاوره مهاجرتی وب سایت موسسه مهاجرتی هرمس اپلای را تکمیل بفرمایید تا مشاوران ما با توجه به شرایط و مدارکی که دارید، شما را در خصوص مهاجرت تحصیلی یا کاری به آلمان راهنمایی کنند.

مقاله پیشنهادی: مهندسی پزشکی در کانادا

بنر

نظر کلاینت های هرمس اپلای

رایگان ارزیابی شو!

78 پاسخ

 1. سلام خسته نباشید ببخشید برا ادامه تحصیل در دانشگاهای توبینگن و آخن تو المان
  باید تو کدوم دانشگاهای ایران تحصیل کرده باشی
  اصلا شرایط قبولی و بورسیه چتوریع با چ شرایطی بورسیه میشیم؟؟

  1. سلام وقتتون بخیر
   باید دانشگاهتون رو بدونیم تا بهتون اعلام کنیم .
   شرایط دریافت بورسیه به صورت کلی به ریز نمرات و سوابق علمی شما بستگی داره .

 2. با سلام
  هدف دریافت پذیرش از یکی از دانشگاه های المان جهت ترم سپتامبر 2022 در مقطع کارشناسی ارشد مهندسی پزشکی بدون داشتن گواهی زبان المانی و صرفا مدرک تافل ایا امکان پذیر است ؟

  1. سلام برای تحصیل در آلمان مدرک زبان آلمانی از شرایط مهم هست مگر اینکه بتونید برای دانشگاه هایی که انگلیسی تدریس میشن پذیرش بگیرید

 3. با سلام و احترام
  پسر بنده با معدل بالای 16 و نمره تافل 105 فارغ التحصیل رشته مهندسی پزشکی گرایش بیو مکانیک است و جهت دریافت پذیرش یکی از دانشگاه های المان در مقطع کارشناسی ارشد جهت ترم سپتامبر ایا فرصت دارد و اگر فرصت وجود دارد بفرمایید چگونه باید اقدام کنیم
  با تشکر

  1. سلام . پیشنهاد میکنم هرچه زودتر با مجموعه تماس بگیرید و از کارشناسانمون به صورت تلفنی مشاوره رایگانمون رو دریافت کنید

 4. با سلام و احترام میخواستم بدونم 1-ایا دانشگاههای المان شرط سنی دارند 2- دکتری علوم تحقیقات در رشته مهندسی به عنوان محقق و یا کا دانشگاهی پذیرفته میشود ( 48 ساله و دانشجوی دکتری علوم تحقیقات )

 5. من ترم ۵ کارشناسی مهندسی پزشکی گرایش بیومکانیک هستم برای مهاجرت و اقدام به تحصیل برای کارشناسی ارشد دانشگاه ها چه زبانی و باید تکمیل کنم؟ و نمره ی معدل مورد قبول دانشگاه تا چنده؟ و یا نیازه که کار عملی مثل برنامه نویسی های گرایشم و حتما تکمیل یاد بگیرم؟

  1. سلام وقتتون بخیر .
   برای تحصیل رایگان در آلمان باید زبان آلمانی را تکمیل کنید اما به صورت کلی امکان اقدام با یادگیری زبان انگلیسی هم براتون وجود داره .
   همچنین معدل شما باید بالای 16 باشد .

 6. سلام ۲۹ ساله لیسانس سابقه ۳سال کار در شرکت دانش بنیان تجهیزات پزشکی و ۳سال در یکی از بزرگترین بیمارستان های کشور به عنوان کارشناس تجهیزات پزشکی امکان پیدا کردن شغل مرتبط در آلمان هست؟؟

  1. سلام وقتتون بخیر .
   باید رشته تحصیلیتون رو هم اعلام کنید تا بتونیم دقیقتر راهنماییتون کنیم .

   1. من ترم ۵ کارشناسی مهندسی پزشکی گرایش بیومکانیک هستم برای مهاجرت و اقدام به تحصیل برای کارشناسی ارشد دانشگاه ها چه زبانی و باید تکمیل کنم؟ و نمره ی معدل مورد قبول دانشگاه تا چنده؟ و یا نیازه که کار عملی مثل برنامه نویسی های گرایشم و حتما تکمیل یاد بگیرم؟

    1. سلام وقتتون بخیر .
     اگر قصد دارید تا به صورت رایگان در آلمان تحصیل کنید باید شروع به یادگیری زبان آلمانی کنید .
     معدل شما باید بالای 16 باشد .

 7. سلام من 29 سالمه و دانشجوی مقطع ارشد مهندسی پزشکی هستم ( با معدل 18 ) و درحال حاضر در بیمارستان وزارت بهداشت مشغول بکارم برای دکترا میخواستم جهت پذیرش اقدام کنم برای مدرک زبان هم درحال گذراندن دوره هستم شرایط به چه صورت هست ؟ چه زمانی طول میکشه ؟

 8. سلام وقت بخیر من می خوام انتخاب گرایش مهندسی پزشکی رو انجام بدم
  دریافت ویزای تحصیلی کارشناسی ارشد از طریق کدام گرایش بهتر است ،بیومتریال یا بیوالکتریک؟

 9. سلام روزتون بخیر
  من ترم یک ارشد مهندسی پزشکی هستم و برای دکترا میخوام اقدام کنم بهتر هس کلاس المانی ثبت نام کنم یا انگلیسی؟

  1. سلام وقتتون بخیر .
   اگر قصد دارید در آلمان زندگی کنید بهتر هست زبان آلمانی رو تکمیل کنید .

 10. باسلام.کارشناسی ارشد مهندسی پزشکی با گرایش بیوالکتریک و سابقه کار 2 سال که بیمه واریز شده.میخواستم ببینم حداکثر سن مون چقدر باید باشه و کشور ترکیه هم میشه ویزای کاری گرفت؟

  1. سلام وقتتون بخیر
   حداکثر سن برای کشور آلمان 40 سال هست .
   ما برای ویزای کار ترکیه اقدام نمیکنیم متاسفانه .

  1. سلام وقتتون بخیر .
   این دوره محدودیت سن تا 25 سال را دارد ، برای افراد بالای 25 سال درصورت پیدا کردن کارفرما اقدام میکنیم .
   اکثر رشته ها میتوانند اقدام کنند .

   1. سلام، من کارشناسی مهندسی پزشکی دارم، معدل هم ۱۶ هست‌، خواستم بدونم آلمان اوسبیلدونگ مهندسی پزشکی هم داره؟ و اینک آیا میتونم از طریق ویزای کاری اقدام کنم؟

    1. سلام. اگر سنتون زیر 25 سال باشه میتونید برای اوسبیلدونگ اقدام کنید . در غیر این صورت باید تحصیلی اقدام کنید . و یا با داشتن 3 سال سابقه کار با بیمه برای جاب افر اقدام کنید

  2. سلام خانمی ۳۹ ساله دارای مدرک لیسانس مهندسی پزشکی -بیوالکتریک و ۱۴ سال سابقه کار بیمه ای مرتبط با تحصیلات در بیمارستان هستم ، بنده یک فرزند ۱۱ ساله هم دارم امکان مهاجرت کاری به کشور آلمان می باشد?

   1. سلام وقتتون بخیر .
    برای ویزای کاری کشور آلمان در زمینه تخصص شما آفری ارائه نشده متاسفانه .

 11. سلام .وقت بخیر من ترم 3 مهندسی پزشکی دانشگاه هستم .میخواستم ببینم گرایش بیو مکانیک برای ادامه تحصیل خوب هست یا نه؟ممنون

   1. بازه درآمدی متخصصان مهندسی پزشکی که تازه فارغ التحصیل شده‌اند و سابقه کاری چندانی ندارند، بیشتر حدود 2500 یورو تا 5000 یورو می‌باشد.
    این حقوق ماهیانه ست یا سالیانه؟!

     1. سلام وقت بخیر، بعد از فارغ التحصیلی از مقطع کارشناسی ارشد مهندسی پزشکی میتونم برای کار اقدام کنم؟ بدون سابقه ی کار سنم 27 هست

     2. خیر متاسفانه . برای مهاجرت کاری داشتن سابقه کار الزامی است .

  1. سلام وقتتون بخیر.
   من ترم اخر کارشناسی ارشد مهندسی پزشکی گرایش بافت هستم.
   برای ادامه تحصیل در دانشگاه آخن چطور میتونم اقدام کنم؟

   1. سلام وقتتون بخیر .
    میتوانید با شماره 02128111107 تماس بگیرید تا کارشناسان مجموعه شرایط شما را بررسی کنند .

 12. سلام وقتتون بخیر ممنون بابت اطلاعاتتون
  فرمودید اگر در دانشگاه صنعتی امیرکبیر به مدت یک سال تحصیل کرده باشیم میتونیم بدون کالج در دانشگاه هایدلبرگ رایگان ادامه تحصیل بدهیم؟؟

 13. سلام،
  آیا تحصیل در دبیرستان های نمونه دولتی و تیزهوشان بر پذیرش ما در دانشگاه های آلمان تاثیر دارد؟؟

 14. سلام با داشتن مدرک کارشناسی غیر مرتبط (لیسانس زمین شناسی) میشه برای لیسانس مهندسی پزشکی در آلمان اقدام کرد؟

 15. سلام خسته نباشید من دارای مدرک مهندسی پزشکی گرایش بیو الکتریک هستم از دانشگاه آزاد با معدل ۱۸.۲۰ میخواستم بپرسم چطور باید برای گرفتن بورسیه از دانشگاه های آلمان اقدام کنم ؟ ممنون میشم راهنمایی کنید ?

  1. سلام وقتتون بخیر
   بله میتونید برای بورسیه اقدام کنید .
   برای این که شرایطتون ارزیابی بشه با کارشناسان ما در ارتباط باشید . 02128111107

 16. سلام ترم ۶ مهندسی پزشکی بیو الکتریک دانشگاه ازاد علوم پزشکی تهران هستم
  کار هم تو المان کسی هست که منو بخواد
  ولی اصلا انگلیسی بلد نیستم بنظرتون نیاز هست برای ایلتس شرکت کنم یا اگر وقتمو بزارم و فقط B2 المانی رو بگیرم بهتره؟

  1. سلام وقتتون بخیر .
   بله رشتتون جزو مشاغل مورد نیاز کشور آلمان هست .
   اگر قصد مهاجرت به آلمان را دارید روی زبان آلمانی کار کنید.

 17. من دانشجوی کارشناسی ام میخواستم بدونم که اینکه چه گرایشی رو انتخاب میکنیم برای ارشد در بازار کار تاثیری داره؟!مثلا بازار کار گرایش بیومتریال چطوره؟

    1. سلام وقتتون بخیر .
     خوشبختانه این رشته بازار کار بسیار خوبی در آلمان داره .

     1. سلام وقتتون بخیر .
      جزو مشاغل بسیار خوب در کشور آلمان است .

 18. سلام
  ببخشید دانشگاه اخن برای ارشد گواهی ازمون GRE هم میخواد؟ و اینکه ددلاین های کشورهای غیراتحادیه اروپا واسه اخن کی هست؟

  1. سلام وقتتون بخیر
   خیر آزمون GRE ندارد
   شروع ترم های دانشگاه های آلمان در ماه های سپتامبر و ژانویه است .

 19. سلام خسته نباشید

  من دانشجوی مهندسی پزشکی دانشگاه ازاد هستم

  برای اپلای و ادامه دادن درسم توی مقطع کارشناسی ارشد توی المان چ گرایشی بهتره؟

  1. سلام باید رزومتون بررسی بشه و مدرکتون تطبیق داده بشه که چه گرایشی رو در زمینه رشتتون میتونید ادامه بدین

 20. سلام اگر مهندسي پزشكي ازاد يا پيام نور بخونيم امكانش هست بتونيم به المان مهاجرت كنيم؟براي كارشناسي

 21. سلام خسته نباشید من داشتم مطلب مهاجرت تحصیلی به آلمان در رشته مهندسی مشکی رو در سایت شما دنبال میکردم یه قسمتش برام سوال شد الان دانشگاه های آلمان بالاخره مدرک زبان آلمانی رو میخوان یا انگلیسی رو چون تو سایت شما هر دورو ملاک قرارداده

  1. سلام ، هم دانشگاه المانی زبان و هم انگلیسی زبان در آلمان وجود داره و اکثر دانشگاهای آلمانی زبان رایگان هستند

 22. سلام ببخشید برای کار و یا تحصیل در آلمان به غیر از داشتن B2 آلمانی برای زبان انگلیسی تافل بهتره یا آیلتس؟

  1. سلام وقتتون بخیر
   داشتن مدرک زبان آلمانی کفایت میکنه ولی برای قوی تر شدن پروندتون مدرک زبان آیلتس بهتره .

 23. سلام من ترم آخر مهندسی پزشکی هستم گرایش بیوالکتریک. بهتره که اول دنبال مدرک آیلتس برم یا آلمانی؟!

  1. سلام وقتتون بخیر .
   اگر قصد تحصیل رایگان رو در آلمان دارید باید مدرک زبان آلمانی رو کسب کنید ولی اگر قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارید مدرک آیلتس مورد نیاز هست .

 24. سلام من ۲۱ سالمه و دانشجوی ترم ۵ مهندسی پزشکی واحد پزشکی تهرانم. میخواستم بدونم ممکنه از کارشناسی این رشته توی آلمان اقدام کنم؟ و چه شرایطی داره؟

 25. سلام من ترم ۴ مهندسی پزشکی هستم که قصد مهاجرت تحصیلی برای مقطع ارشد رو دارم من باید آیلتس بگیرم یا مدرک B1 المانی‌؟؟

  1. سلام
   مسلما نیاز به مدرک مدرک B2 آلمانی هست. هر چند داشتن مدرک آیلتس بی تاثیر نیست.
   با توجه به دانشگاه مورد نظر احتمال زیادی وجود داره که حتی از شما مدرک Testdaf بخوان.
   نیازه رزومه شما جهت مشاوره بهتر بررسی بشه.

   1. سلام من ترم 5 مهندسی پزشکی هستم، قصد مهاجرت برای مقطع ارشد برای دانشگاه آخن دارم، مدرک آیلتس میخواد ولی آیا برای گرفتن ویزا سفارت مدرک آلمانی هم میخواد؟

   2. سلام. وقتتون بخیر . من لیسانس رشته ایمنی و بازرسی فنی (مرتبط با صنعت نفت ) دارم . منابع کنکور رشته ارشد مواد و متالورژی با رشته ایمنی تقریبا مشابه هست . میخواستم بدونم باتوجه به شباهت واحدهای پاس کرده در لیسانس میتونم برای ارشد مهندسی بیومواد پذیرش بگیرم ؟ یا باید حتما ۷ ترم کارشناسی رو بگذرونم ؟ یا اینکه علاوه بر ۴ ترم ارشد ، چند واحد اضافی پاس کنم ؟ لطفا راهنمایی کنید ممنون

    1. سلام وقتتون بخیر .
     اگر قصد تغییر رشته داشته باشید باید دانشگاه رو در این زمینه متقاعد کنید . تصمیم گیری با دانشگاه است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات پیشنهادی :

مهاجرت به سوئیس

مهاجرت به سوئیس مطلبی است که در این مقاله به آن پرداخته ایم. سوئیس (Switzerland)، یکی از زیباترین کشورهای جهان و واقع در اروپای غربی است. این کشور در همسایگی کشورهایی چون آلمان، اتریش، لیختن‌اشتاین،

مهاجرت به سنگاپور

مهاجرت به سنگاپور

مهاجرت به سنگاپور مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. سنگاپور کشوری در جنوب شرقی آسیا است که در دهه‌های اخیر به عنوان یکی از کشورهای پیشرفته در زمینه‌های مختلف

درباره مالزی

درباره مالزی

درباره مالزی مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. مهاجرت پدیده رایج دنیای امروز است. امروزه از سرتاسر دنیا آدم‌ها بنا به دلایل مختلف مهاجرت می‌کنند. مالزی یکی از آن