حقوق پرستاران در آلمان

حقوق پرستاران در آلمان

کشور آلمان به دلیل توجه بالا به مبحث سلامت، خدماتی درمانی و ارائه خدمات رایگان بهداشتی و درمانی، نیاز بالایی به پرستار دارد، که به دلیل کمبود نیروی انسانی در این حوزه، چند سالی است که به جذب نیرو از سایر کشورها رو آورده است، و پرستاران دارای گواهی نامه را از سایر کشورها استخدام می کند. در ادامه به بررسی شرایط استخدام و میزان حقوق پرستاران در آلمان خواهیم پرداخت.

پرستاری به عنوان یکی از برجسته ترین مشاغل در نظام پزشکی آلمان شناخته می شود. پرستاران از پایگاه اجتماعی بالایی برخوردار بوده و مورد احترام عموم مردم هستند. 

نیاز شغلی آلمان به 10هزار پرستار، کمبود نیرو در بیمارستان ها و خانه های بازنشستگی، این کشور را واداشته است تا کمبود نیروی خود را با جذب نیرو از کشورهای دیگر جبران کند. پرستاران خارجی که مدرک تحصیلی خود را از اروپا یا امریکا دریافت نکرده اند، و با سیستم پزشکی در اروپا آشنا نیستند، می بایست با گذراندن دوره های پرستاری برای احراز این شغل آماده شوند.

پرستاران در آلمان

شرایط استخدام پرستاری نیز بدین ترتیب است:

*سن بین 25 تا 49 سال.

*سابقه کار 2سال در 5سال اخیر.

*عضویت در نظام حرفه ای یا سایر سازمان های حرفه ای مربوطه.

*دست کم دارای مدرک کارشناسی برای گروه پیراپزشکی (ارائه اصل مدرک بعلاوه ریز نمرات الزامی است).

*افراد با رزومه کاری و رزومه تحصیلی بهتر، و دارای مدرک زبان آلمانی B1، دارای حق اولویت خواهند بود.

حقوق پرستاران در آلمان

حقوق پرستاران در آلمان به چند عامل بستگی دارد، یکی از این عوامل ساعات کاری پرستاران است. پرستاران در آلمان، 5روز نوبت کاری دارند؛ هر روز شامل سه شیفت جداگانه است. شیفت صبحگاهی از ساعت 6 تا 14:30، عصرگاهی از ساعت 14 تا 22، و شبانگاهی از 21:30 تا 6:30. حقوق پرستاران در آلمان با توجه به شیفت کاری بیشتر، و نیز کار در روزهای تعطیل افزایش خواهد یافت.

درواقع، حقوق پرستاران در آلمان مانند سایر مشاغل متغیر است. به تقریب می توان گفت که کمترین دستمزد حدود 2500 یورو، و بالاترین دستمزد در حدود 6400 یورو می باشد. عوامل دیگر تعیین کننده حقوق پرستاران به این ترتیب است: 

تحصیلات آکادمیک پرستار (کارشناسی یا کارشناسی ارشد)، میزان سابقه کاری و تجربه حرفه ای، اضافه کاری، کار در روزهای تعطیل، کار در شیفت های شبانه، موقعیت محلی بیمارستان.

همزمان با صدور اجازه کار و پرداخت حقوق پرستاران در آلمان، پرستاران می بایست مالیات کار خود را به شکل ماهیانه پرداخت نمایند. اما شخص پرستار، همسر و فرزند او از مزایای شهروندی آلمان برخوردار خواهند شد و تحت پوشش خدمات بیمه قرار می گیرند؛ فرزندان شخص پرستار نیز به صورت رایگان امکان تحصیل در آلمان را خواهند داشت. 

با 5سال پرداخت مالیات، و با گذراندن آزمون قانون اساسی، فرهنگ و زبان آلمانی، پرستار موفق به کسب پاسپورت آلمانی برای خود و خانواده اش خواهد شد.

شرایط کاری و حقوق پرستاران در آلمان برای پرستاران خارجی

از آنجا که پرستاران متقاضی و غیر آلمانی می بایست گزارش های بهداشتی خود در مورد بیماران را شخصاً ثبت کنند و صحبت های پرسنل و بیماران تنها به زبان آلمانی است، پرستاران نیاز به تسلط بالا به زبان آلمانی دارند.

 چنین است که پرستار خارجی در سال اول، شغل تمام وقت با مسئولیت کامل نخواهد داشت؛ بلکه به عنوان نیروی نیمه وقت و دستیار مشغول خواهد شد. این پرستاران تنها می توانند در حدود 36ساعت در هفته شاغل باشند، این اشتغال می تواند در بیمارستان یا خانه های بازنشستگی باشد. نیز دوره های آموزش زبان فشرده را خواهد گذراند تا برای احراز شغل تمام وقت، آماده شوند.

 بدین ترتیب، مسلم است که حقوق پرستاران در آلمان درصورت خارجی بودن در سال نخست کاری، به مراتب کمتر از میانگین معمولی خواهد شد.

در مجموع می توان گفت حقوق پرستاران در آلمان که دوره های خود را گذارنده و دارای گواهینامه هستند، با چیزی حدود 2400 یورو آغاز خواهد شد. درحالیکه حقوق پرستاران غیرآلمانی و تازه کار، حدود 1600 تا 2000 یورو است. 

پس از سال نخست کاری، تسلط بر کار، افزایش تجربه و سابقه کاری، و اجازه یافتن برای کار در شیفت های کاری بیشتر و کار در روزهای تعطیل، حقوق پرستاران در آلمان افزایش چشمگیری خواهد یافت.

مقاله پیشنهادی:

ویزای کار پرستاری آلمان

سوالات خود را در بخش دیدگاه از ما بپرسید

102 پاسخ

  1. سلام وقتتون بخیر .
   بله قطعا . با افزایش مهارت و سابقه کار حقوق و درآمد پرستاران در آلمان افزایش خواهد یافت .

 1. باسلام. من کارشناس پرستاری باسابقه۱۳سال در اورژانس می‌باشم و۳۹سال سن دارم جهت مهاجرت وویزای کار در آلمان شرایط رو دارم؟؟تازه شرو به یادگیری زبان آلمانی کرده ام

  1. سلام وقتتون بخیر .
   بله رشته و تخصص شما مورد نیاز کشور آلمان است . فقط به این نکته توجه داشته باشید که قبل از 40 سال حتما پروسه کاریابیتون رو با یک موسسه معتبر شروع کنید تا پروندتون دچار ریسک سنی نشه .

 2. سلام. پرستار اتاق عمل هستن با 2سال سابقه کتر ومدرک زبان B2دارم و30سنم هستش.
  ایا میتونم با جاب افر برای المان اقدام کنم و حقوق با کسر همه چی چقدر دستم میگیره

  1. سلام وقتتون بخیر .
   شرایط بسیار مناسبی دارید برای دریافت جاب آفر آلمان ، درآمد سالانه رشته پرستاری در آلمان سالانه حدودا 35 هزار تا 45 یورو خواهد بود که این میزان با توجه به افزایش مهارت و سابقه کار شما در آلمان افزایش میابد .

 3. سلام وقتتون بخیر میخاستم بدونم فرق بین اسبیلدونگ پرستاری با اکادمیک پرستاری چیه
  و هردو با یک عنوان مشغول به کار میشن یا نه فرق میکنه؟؟؟

  1. سلام وقتتون بخیر .
   آوسبیلدونگ دوره کارورزی هست ولی تحصیل در رشته پرستاری منجر به دریافت لیسانس پرستاری میشود .

 4. سلام وقتتون بخیر خواستم بدونم سن بازنشستگی پرستار توی آلمان چه سنی هست چون یه جایی گفته بود تا ۶۷سالگی !! واقعا درسته ؟ من که اینجا پنج سال سابقه دارم سابقه م اعمال میشه یا نه ؟ بازنشستگیشون چند ساله هست؟ممنونم

  1. سلام وقتتون بخیر .
   بله سن بازنشستگی در آلمان 67 سال هست .
   سابقه کاریتون برای بازنشستگی خیر ولی برای کاریابیتون در آلمان محسبه میشود .

  2. ببخشید خواستم بدونم میشه به عنوان یه پرستاری توی آلمان کار کرد و همزمان با اون توی دانشگاه های المان هم تحصیل کرد؟؟

   1. سلام وقتتون بخیر
    بله اما باید به این نکته توجه کنید که شغلتان در آلمان به صورت تمام وقت خواهد بود و امکان این که زمان کافی برای تحصیل نداشته باشید وجود دارد .

 5. با سلام.من 19سال سن دارم و سال اول پرستاری هستم . میخواستم بدونم بین آلمان یا کانادا کدام کشور رو برای مهاجرت پیشنهاد میدید؟چون میخوام از الان بین آیلتس و زبان آلمانی یکی رو شروع به خوندن کنم…..

 6. سلام وقت بخیر
  بنده ۴۳ ساله ,لیسانس پرستاری,با سابقه ۱۹ سال کار در بخش های ویژه.
  خواستم بدونم امکان پذیرش بنده هست یا خیر
  ممنون

  1. سلام ، بله میتونیم براتون اقدام کنیم ولی زودتر باید پرونده رو با توجه به سنتون اجرایی کینم .

 7. سلام من کارشناس بیهوشیهستم ۳۲ ساله با ۸ سال سابقه کار و درک زبان المانی b1 دارم.

  تواستم بدونم ایا ین سابقه تو المان هم برام اعمال کیشه؟؟ و باچه حقوقی میتونم اونجا مشغول به کاربشم

  1. سلام ، برای جاب آفر آلمان ا شرایط شما میشه اقدام کرد . برای رشته پرستاری حدودا از 3000 یورو هست که البته به سابقه کار و شرایط دیگری بستگی داره .

   1. سلام روزتون بخیر ? من 26 سالمه و پرستار اطفال در بخش شیمی درمانی هستم و 4 سال سابقه کاری دارم، تازه یادگیری زبان آلمانی رو شروع کردم، حقوق پرستار در آلمان چقدر هست و من در چه مدت میتونم مهاجرت کنم؟

   2. سلام وقتتون بخیر .
    پروسه شما به دلیل وقت های سفارت یک سال , یک سال و دو سه ماه زمان میبرد .
    حقوق شما با توجه به جایی که کار میکنید و شهر شما متفاوت خواهد بود .

 8. سلام من ۴۲ سالمه درحال گذارندن کلاس المانی هستم۱۸ سال سابقه کار دارم می خوایتم بدونم مشکلی با توجه به سنم ایجاد نمیشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *