افتتاح حساب بانکی در ترکیه برای ایرانیان

افتتاح حساب بانکی در ترکیه برای ایرانیان

افتتاح حساب بانکی در ترکیه برای ایرانیان مطلبی است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت. به لطف موقعیت ژئوپلیتیکی، اقتصاد شکوفا و تاریخ مهم، کشور ترکیه به نقطه‌ای تبدیل‌شده است که بسیاری از ایرانیان برای سرمایه‌گذاری در آن تلاش می‌کنند. جمهوری ترکیه در سال‌های اخیر برخی مقررات لازم برای افتتاح حساب بانکی در ترکیه برای ایرانیان را کاهش داده است. این امر به منظور افزایش سرمایه‌گذاری و راحت‌تر کردن سرمایه‌گذاری برای ایرانیان انجام‌شده است. همچنین این مقررات به ایرانیان که برای کار به ترکیه می روند، این امکان را می‌دهند که به راحتی برای خانواده خود در خارج از ترکیه پول بفرستند. به‌علاوه، زندگی روزمره یک ایرانی در ترکیه با استفاده از فرآیندهای بانکی، آسانتر می‌شود.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

درباره افتتاح حساب بانکی در ترکیه برای ایرانیان

ایجاد حساب بانکی در ترکیه آسان و ساده است. هر فردی می‌تواند این کار را انجام دهد، البته به شرطی که مدارک موردنیاز را داشته باشد. البته روند افتتاح حساب بانکی ممکن است در بانک‌های مختلف ترکیه، متفاوت باشد. اما به طور کلی، مراحل استانداردی وجود دارد که باید هنگام افتتاح حساب رعایت شوند.

افتتاح حساب بانکی در ترکیه برای ایرانیان یکی از اولین گام‌ها برای راه‌اندازی کسب‌وکار در ترکیه در سال 2022 است. در واقع اگر افراد به دنبال اقامت یا حتی سرمایه‌گذاری در ترکیه هستند، باید به فکر افتتاح حساب بانکی باشند. زیرا برای ملزومات روزمره، از پرداخت هزینه‌های خانه گرفته تا پرداخت مواد غذایی، یک حساب بانکی موردنیاز است. بانک‌های این کشور امکان افتتاح چندین نوع حساب مختلف را می‌دهند. بیشتر آن‌ها به شهروندان خارجی دارای مجوز اقامت ترکیه، اختصاص داده‌شده‌اند.

دو نوع افتتاح حساب بانکی در ترکیه برای ایرانیان وجود دارد. اولی، روش افتتاح حساب بانکی به نام یک شرکت است. دومی، حساب‌هایی برای اشخاص و مهاجران می‌باشد.

انواع افتتاح حساب بانکی در ترکیه برای ایرانیان

افتتاح حساب بانکی در ترکیه به عنوان یک شرکت خارجی

یک شرکت خارجی یا ملی در ترکیه برای عملکرد مناسب در بازار، موظف به افتتاح حساب بانکی در ترکیه می‌باشد. این حساب برای راه‌اندازی کسب‌وکار و انجام عملیات مالی مانند تراکنش‌های پولی، واریز سرمایه سهام و غیره است. بنابراین، یکی از اقدامات ضروری قبل از ثبت شرکت، افتتاح یک حساب بانکی در بانک‌های ترکیه می‌باشد. بدین منظور، مدارک کامل شرکت جدید در کشور ترکیه ، باید به بانک ارائه شوند. همچنین ارائه شماره مالیات بالقوه صادرشده توسط مقامات مالیاتی در ترکیه، ضروری است. نماینده شرکت می‌تواند مسئول افتتاح حساب بانکی در ترکیه برای ایرانیان باشد.  

رویه‌ها و اصول قانونی برای اینکه یک شرکت بتواند حساب بانکی در ترکیه افتتاح کند، به شرح زیر است:

 • برخلاف حساب‌های بانکی شخصی، حساب‌های شرکتی تنها توسط مدیری که صاحب یک مرجع امضاکننده است، می‌تواند افتتاح شود.
 • یک شماره مالیات باید از اداره مالیات برای شرکت تهیه شود. شرکتی که قرار است حساب بانکی برای آن افتتاح شود، نیازی به حضور در ترکیه یا فعالیت مالی در ترکیه ندارد. داشتن آدرس مکاتبه، کافی است.
 • یک شماره مالیات باید از اداره مالیات برای شرکت تهیه شود. شرکتی که قرار است حساب بانکی برای آن افتتاح شود، نیازی به حضور در ترکیه یا فعالیت مالی در ترکیه ندارد. داشتن آدرس مکاتبه، کافی است.

افتتاح حساب بانکی در ترکیه به عنوان مهاجر

هر خارجی با شماره هویت ملی معتبر خارجی یا مجوز کار یا اقامت ترکیه حق دارد با ارائه مدارک موردنیاز و بدون هیچ محدودیتی به راحتی در ترکیه حساب باز کند. حتی فرد می‌تواند با مراجعه به وب سایت رسمی بانک موردنظر خود و انجام مراحل، یک حساب بانکی به صورت آنلاین افتتاح کند. هنگام افتتاح حساب بانکی، ارائه مدارکی همچون کپی پاسپورت ، شماره مالیات ترکیه، فرم‌های بانک و صورتحساب آب و برق ضروری است.

افتتاح حساب بانکی در ترکیه به عنوان مهاجر

بعلاوه برای ایرانیانی که در ترکیه زندگی نمی‌کنند و به هر دلیلی می‌خواهند حساب بانکی ترکیه داشته باشند، لازم است محدودیت‌های بانکی را رعایت کنند. به طور کلی، در فرآیند افتتاح حساب بانکی در ترکیه برای ایرانیان غیر مقیم، فرد باید حداقل مبلغی به حساب خود واریز نماید. همچنین فرد نمی‌تواند به مدت سه ماه، این مبلغ را برداشت کند. فرد باید شخصی را در داخل ترکیه معرفی نماید که وکالت‌نامه صادرشده توسط کنسولگری ترکیه، به او تحویل داده شود. مسئله اصلی افتتاح حساب بانکی برای افراد غیر مقیم، دریافت شماره شناسایی مالیاتی ترکیه است. زیرا اکثر بانک‌ها به این شماره نیاز دارند. به همین دلیل، بانک باید مشتری را در بهترین راه برای حفظ این شماره راهنمایی کند.

مدارک موردنیاز برای افتتاح حساب بانکی در ترکیه برای ایرانیان

مدارک موردنیاز برای افتتاح حساب بانکی در ترکیه برای ایرانیان در سه گروه متفاوت قرار می‌گیرند. هر یک از گروه‌های زیر ملزم به ارائه مدارک مشخصی هستند.

مدارک موردنیاز برای ایرانیان مقیم ترکیه:

 1. مجوز اقامت یا کار یا شناسه حفاظت موقت
 2. سند آدرس (قبض آب و برق، قرارداد اجاره یا کپی ثبت شناسه)

مدارک موردنیاز برای ایرانیانی که در ترکیه اقامت ندارند:

 1. شماره مالیات بالقوه که از اداره مالیات گرفته‌شده است
 2. گذرنامه معتبر
 3. کپی ترجمه‌شده یک سند رسمی (قبض آب و برق یا قرارداد اجاره) که آدرس را نشان می‌دهد
مدارک مورد نیاز برای افتتاح حساب بانکی در ترکیه برای ایرانیان

مدارک موردنیاز برای شرکت‌های ایرانی:

شرکت‌های ایرانی برای دریافت شماره شناسایی مالیاتی، نیاز به افتتاح حساب بانکی در ترکیه برای ایرانیان دارند. علاوه بر این، برای دریافت شماره شناسه مالیاتی، مدارکی همچون اساسنامه شرکت، فرم درخواست پر شده و مدرکی دال بر آدرس ثبت شرکت موردنیاز می‌باشد. حساب‌های بانکی شرکت‌ها فقط توسط مدیری که دارای اختیار امضاء است، باز می‌شود. اسناد موردنیاز برای افتتاح حساب شامل موارد زیر می‌باشد که باید به بانک محلی ارائه شوند:

 1. شماره شناسه مالیاتی
 2. اساسنامه شرکت
 3. فرم درخواست
 4. اثبات آدرس ثبت‌شده شرکت

بانک‌های برتر ترکیه جهت افتتاح حساب برای ایرانیان

در این بخش به معرفی چند مورد از بانک‌های برتر برای افتتاح حساب بانکی در ترکیه برای ایرانیان خواهیم پرداخت.

بانک های برتر ترکیه جهت افتتاح حساب برای ایرانیان

بانک زراعت (Ziraat Bankası)

بانک زراعت یک بانک عمومی است که توسطMehmet Sabit Sağıroğlu  در سال 1863 تأسیس شد. این بانک در فروش خدمات بانکی و همچنین بیمه دارای تخصص می‌باشد. دفتر مرکزی بانک زراعت در آنکارا است. این بانک تا سال 2018 دارای 1773 شعبه در سراسر ترکیه و 268 شعبه فقط در استانبول بوده است.

بر اساس وب سایت خود بانک زراعت، درآمد این بانک 24 میلیارد لیر ترکیه در سال 2018 و تعداد کارمندان در مجموع 24647 نفر بوده است. در واقع این بانک یکی از بانک‌های معروف بین‌المللی می‌باشد که طبق قوانین آلمان فعالیت می‌کند. در این بانک کارمندان به زبان‌های مختلف، خدمات خود را به مشتریان ارائه می‌دهند.

بانک زراعت
بانک گارانتی

بانک گارانتی (Garanti BBVA)

بانک گارانتی در سال 1946 تاسیس شد و دفتر مرکزی آن در استانبول است. این بانک، دومین بانک خصوصی بزرگ در ترکیه می‌باشد. بانک گارانتی بسیاری از خدمات بانکی عملی را برای زندگی روزمره از جمله اینترنت، تلفن، خودپرداز به زبان انگلیسی ارائه می‌دهد. 49.85 درصد از سهام این بانک در اختیار بانک اسپانیایی Banco Bilbao Vizcaya Argentaria  (معروف به BBVA) است.

بانک گارانتی از بانک‌های خوب برای افتتاح حساب بانکی در ترکیه برای ایرانیان است که دارای 872 شعبه در ترکیه می‌باشد. 282 شعبه آن‌ در استانبول واقع‌شده‌اند. درآمد آن‌ها در سال 2020 معادل 42.3 میلیارد لیر و تعداد کارمندان آن‌ها در سال 2020 برابر 18636 نفر بود. همچنین این بانک دارای یک سازمان وسترن یونیون می‌باشد که آن را در ترکیه بسیار مشهور کرده است. خدمات مشتریان آن‌ها به دو زبان آلمانی و انگلیسی کار می‌کند.

بانک İş Bankası

İş Bankası یکی از بهترین بانک‌ها برای افتتاح حساب بانکی در ترکیه برای ایرانیان است. این بانک در سال 1924 توسط مصطفی کمال آتاتورک، بنیان‌گذار جمهوری ترکیه تاسیس شد. İş Bankası از نظر میزان دارایی و سهام، بزرگ‌ترین بانک خصوصی ترکیه می‌باشد. دفتر مرکزی آن نیز در استانبول است.

این بانک در مجموع دارای 1.271 شعبه است 1.249 شعبه آن در ترکیه، و 22 شعبه آن در خارج از کشور ترکیه واقع ‌شده‌اند. درآمد İş Bankası در سال 2019 معادل 25.4 میلیارد لیر ترکیه و تعداد کارمندان آن‌ 24.053 نفر بوده است.

بانک İş Bankası
آکبانک (AKBank)

آکبانک (AKBank)

آکبانک در سال 1948 در آدانا تأسیس شد و دفتر مرکزی آن در استانبول قرار دارد. این بانک دارای 716 شعبه در سراسر ترکیه است که 8 شعبه آن در استانبول می‌باشند. درآمد این بانک در سال 2019 برابر 21 میلیارد لیر ترکیه و تعداد کارمندهای آن 2 هزار نفر بوده است. این بانک علاوه بر کلیه خدمات استاندارد، خدماتی مانند کارت مسافرتی خارجی که باعث کسب درآمد در سفر می‌شود و خدمات مشاوره مالیاتی در اختیار شما قرار می‌دهد. آکبانک با وسترن یونیون نیز در ارتباط است و آنها انواع خدمات ویژه را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند.

دنیزبانک (Denizbank)

دنیزبانک یکی از بانک‌های محبوب برای افتتاح حساب بانکی در ترکیه برای ایرانیان می‌باشد. از حساب‌های این بانک به خصوص به عنوان حساب پس‌انداز استفاده می‌شود. این بانک خدمات مشتریان انگلیسی زبان را همراه با کارکنان انگلیسی زبان ارائه می‌دهد. دنیز بانک در سال 1938 در استانبول تاسیس شد، ابتدا تحت مالکیت موسسه خدمات مالی “دکسیا” بود. سپس از سال 2012 تا 2019 بانک روسی “” Sberbank  آن را به دست گرفت. از 2019 میلادی گروه اماراتی “”Emirates NBD به طور کامل مسئول آن است.

دفتر مرکزی دنیزبانک در استانبول می‌باشد. این بانک ۷۴۰ شعبه در سراسر ترکیه دارد که ۲۲۹ شعبه آن در استانبول هستند. بر اساس وب سایت آنها، دارایی کل دنیزبانک در سال 2021 برابر 301 میلیون لیر ترکیه بوده است.

دنیزبانک (Denizbank)

مزایای افتتاح حساب بانکی برای ایرانیان در ترکیه

در کشورهای زیادی امکان افتتاح حساب بانکی بین‌المللی یا معمولی برای افراد خارجی وجود دارد. اما افتتاح حساب بانکی در ترکیه برای ایرانیان می‌تواند انتخاب مناسب‌تری باشد. به این دلیل که مزایای زیادی برای آنها به همراه دارد. مهم‌ترین مزایای افتتاح حساب بانکی در ترکیه شامل موارد زیر می‌باشد:

کاهش ریسک:

چندین سال است که تحریم‌های شدیدی متوجه سیستم بانکداری ایران است. به واسطه این تحریم‌ها، کشورهای مختلف اقدام به بستن حساب مشتریان ایرانی خود می‌کنند. اما کشور ترکیه هیچ یک از حساب‌های بانکی ایرانیان را مسدود نمی‌نمایند. همین امر موجب شده است که ایرانیان با خیال راحت اقدام به افتتاح حساب بانکی در این کشور کنند و از خدمات بانک‌های آن بهره ببرند.

مهم‌ترین مزایای افتتاح حساب بانکی در ترکیه

خدمات کامل:

با افتتاح حساب بانکی در ترکیه برای ایرانیان افراد می‌توانند از خدمات کامل جهانی بهره‌مند شوند. علاوه بر این، خدمات ارائه‌شده در بانک‌های ترکیه از نظر کیفیت، سطح قابل توجهی قرار دارد.

صرفه اقتصادی:

ترکیه در همسایگی با ایران قرار دارد. در نتیجه، افراد برای سفر به ترکیه جهت انجام کارهای بانکی نیاز به‌صرف هزینه زیادی ندارند.

انواع کارت‌های اعتباری حساب بانکی بین‌المللی در ترکیه

ایرانیان با افتتاح حساب بانکی در ترکیه می‌توانند کارت‌های مختلفی همچون کارت اعتباری (Credit Card)، کارت نقدی (Debit Card)، کارت پیش‌پرداخت (Pre-Paid) دریافت کنند. استفاده از هر یک از این کارت‌ها موجب سهولت در انجام امور مالی برای اتباع خارجی به‌ویژه ایرانیان می‌شود.

کارت اعتباری (Credit Card)

در صورتی که افراد قصد خرید از سایتهایی نظیر آمازون داشته باشند، دریافت کارت اعتباریCredit Card برای آنها ضروری است. آن‌ها همچنین از این کارت می توانند برای اجاره خودرو یا هتل نیز استفاده کنند. در واقع credit card امکان خرید اینترنتی را برای دارندگان خود میسر می‌نماید. علاوه بر این، برخی از شرکت‌ها حقوق پرسنل خود را از طریق این کارت پرداخت می‌کنند.

انواع کارت‌های اعتباری حساب بانکی

کارت نقدی (Debit Card)

ایرانیان با افتتاح حساب بانکی در ترکیه و دریافت debit card، می‌توانند خریدهای خود را به صورت حضوری با کارت انجام دهند. در واقع این کارت بیشتر برای پرداخت از طریق دستگاه پوز مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته لازم به ذکر است که پس از افتتاح حساب بانکی در ترکیه برای ایرانیان هم به طور پیش‌فرض این نوع کارت صادر می‌شود.

انواع کارت های اعتباری حساب بانکی بین المللی در ترکیه

کارت پیش‌پرداخت (Pre-Paid)

کارت پیش پرداخت نوعی کارت اعتباری است که نیازی به افتتاح حساب بانکی ندارد. افراد می‌توانند از این کارت به راحتی استفاده کنند.

جمع‌بندی

بانک‌های ترکیه طیف گسترده‌ای از خدمات را ارائه می‌دهند. بسیاری از آن‌ها متناسب با نیازهای مشتریان شامل اشخاص حقیقی و صاحبان شرکت‌ها هستند. افتتاح حساب بانکی در ترکیه برای ایرانیان فرآیند پیچیده‌ای ندارد. افتتاح حساب در بانک‌های ترکیه برای ایرانیان مزایای زیادی دارد. برخی از این مزایا عبارتند از کاهش ریسک، صرفه اقتصادی و دریافت خدمات کامل.

مقاله پیشنهادی—> مهاجرت به ترکیه

سؤالات متداول

بله،شما برای عملکرد بهتر در بازار کار موظف هستید که به افتتاح حساب در این کشاور بپردازید تا در انجام راه اندازی کسب و کارتان و عملیات مالی،واریز سرمایه و دیگر عملیات مالی بتوانید به راحتی اقدام کنید.

بله،این افراد میتوانند با دریافت شماره شناسایی مالیاتی از کشور ترکیه اقدام به افتتاح حساب کنند زیرا بیشتر بانک های این کشور به این شماره احتیاج دارند.

بانک İş Bankası از نظر دارایی و سهام بزرگترین بانک کشور ترکیه محسوب میشود.

(Credit Card) کارت اعتباری است که از طریق بانک ها برای دریافت آن میشود اقدام کرد که حتی در خرید از آمازون یا هتل و خودرو هم داشتن این کارت ضرورت دارد.

بنر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات پیشنهادی :

پایتخت سوئیس

برن پایتخت سوئیس است که با جمعیتی حدود 144000 نفر به عنوان پنجمین شهر پرجمعیت این کشور شناخته می‌شود. این شهر در شمال غربی سوئیس و در ایالتی به نام برن واقع شده است. در

ثبت شرکت در آلمان

شرایط استثنایی برای ثبت شرکت در آلمان بدون نیاز به مدرک زبان آلمانی در این کشور تجارت کنید! همین الآن مشاوره رایگان تخصصی بگیر! شرایط ثبت شرکت در آلمان در یک نگاه اقتصاد امن و

جاب آفر کانادا ریدیزاین

شرایط استثنایی برای دریافت جاب آفر کانادا باارزش ترین نوع Job Offer کانادا را با آسان‌ترین شرایط دریافت کنید همین الآن مشاوره رایگان تخصصی بگیر! جاب آفر کانادا در یک نگاه کمک به دریافت اقامت

رایگان مشاوره بگیر

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن