پیش به سوی اقامت پرتغال

اقامت پرتغال

افراد بسیار زیادی هستند که دوست دارند برای رسیدن به شرایطی بهتر، به سرزمینی دیگر مهاجرت کنند. یکی از اصلی‌ترین مکان‌ها برای مهاجرت، کشورهای اروپایی و البته کشور پرتغال است. علت این امر را می‌توان در آب‌وهوای عالی پرتغال و شرایط نسبتاً متناسبی یافت که در پرتغال حاکم است. هرچند فرآیند اخذ ویزا برای افرادی با تابعیت کشورهای خارج از اتحادیه اروپا کمی پیچیده و سخت است؛ اما راه‌های زیادی وجود دارد که بتوانید اقامت پرتغال را کسب کنید.
یکی از ویژگی‌های کشور پرتغال این است که برای جذب اتباع خارجی، برنامه‌های زیادی را در دستور کار خود قرار داده است. دولت پرتغال تلاش کرده است تا با کمک این کار، بتواند سرمایه‌های زیادی را از خارج از کشور به سمت پرتغال سرازیر کند. به‌عنوان‌مثال، یکی از برنامه‌های اخذ ویزا، برنامه ویزای طلایی است که اتباع خارجی بسیاری را به سمت خود جذب کرده است.

پرتغال یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا است که آب‌وهوای بسیار گرمی دارد.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

از پرتغال چه می‌دانید؟

پرتغال یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا است که آب‌وهوای بسیار گرمی دارد. لیسبون پایتخت آن است و به شیوه سایر کشورهای اتحادیه اروپا از واحد پول یورو استفاده می‌کند. بد نیست بدانید ازنظر کیفیت زندگی، این کشور در رتبه نوزدهم جهانی قرار دارد و در اروپا، ازنظر مراقبت‌های بهداشتی، جزو بهترین کشورها محسوب می‌شود.
6.5 درصد از کل جمعیت کشور پرتغال را اتباع خارجی تشکیل می‌دهند. اتباعی که از کشورهای بسیاری مانند برزیل، اوکراین، فرانسه، چین و بریتانیای کبیر به این کشور سفرکرده‌اند. البته فراموش نکنید که اتباع کشورهای عضو اتحادیه اروپا، به‌راحتی می‌توانند در این کشور اقامت کنند؛ اما اقامت پرتغال برای اتباع کشورهای خارج از اتحادیه اروپا، کمی متفاوت است. این افراد برای دریافت ویزا، باید مراحلی را طی کنند و البته تنها زمانی موفق به اخذ ویزا می‌شوند که شرایط خاصی را دارا باشند.
اگر از منظر رفاهی و خدماتی، کشور پرتغال را مدنظر قرار دهید، امکانات خوبی در اختیار مهاجران قرار می‌دهد؛ اما این امر در زمینه مسائل سیاسی کمی متفاوت است. مهاجران و افراد غیر پرتغالی، حق شرکت در انتخابات را ندارند و حتی نمی‌توانند در انتخابات محلی پای صندوق بروند.

مزایای زندگی در پرتغال

هزینه زندگی در پرتغال چگونه است؟

یکی از جذابیت‌های اصلی پرتغال هزینه پایین آن است. تفاوتی ندارد که کدام بخش را در نظر می‌گیرید. نانوایی، قطار بین‌شهری یا هر گزینه دیگری که مدنظرتان است، همه و همه هزینه اندکی را طلب می‌کند. البته می‌توانید از برندهای خارجی گران‌قیمت استفاده کنید؛ اما این انتخاب خودتان است. اگر از محصولات داخلی استفاده کنید، هزینه زندگی به‌شدت کاهش می‌یابد. این امر زمانی بیشتر به چشم می‌آید که در شهرهای کوچک زندگی کنید. اقامت در شهرهای بزرگ بر هزینه‌های زندگی می‌افزاید.

راه‌های دریافت ویزای پرتغال

آیا شما می‌توانید تبعه پرتغال شوید؟

دولت پرتغال افرادی را که خواهان اقامت پرتغال هستند، به دودسته تقسیم‌بندی کرده است. دسته اول شامل افرادی می‌شود که تبعه یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا هستند. البته نکته جالب‌توجه این است که این افراد می‌توانند از کشورهای دیگری باشند که اقامت اتحادیه اروپا را دارا هستند.
آن‌ها می‌توانند تا سه ماه در کشور پرتغال سکونت کنند. پس از سه ماه اگر موفق به استخدام شدند، از حقوق کارگران پرتغالی برخوردار شوند. پس از 5 سال نیز اقامت دائم کشور پرتغال را دریافت می‌کنند. بااین‌حال داستان برای اتباع کشورهای غیر اتحادیه اروپا، کمی متفاوت است.

پرتغال و اتباع کشورهای خارج از اتحادیه اروپا

توافق‌نامه‌ای میان پرتغال و برخی دیگر از کشورها مانند استرالیا، کانادا یا ژاپن منعقدشده است که به‌موجب آن، اتباع این کشورها می‌توانند تا سه ماه بدون دریافت ویزا در پرتغال اقامت داشته باشند؛ اما چنانچه تمایل به اقامت طولانی‌مدت در کشور پرتغال داشته باشند، باید قبل از ورود درخواست خود را اعلام کنند. اتباع کشورهای دیگری که این توافق‌نامه را با پرتغال امضا نکرده‌اند درهرصورت قبل از رفتن به پرتغال، باید برای اقامت پرتغال درخواست ویزا کنند.

اقامت پرتغال برای اتباع اتحادیه اروپا

اقامت پرتغال مجوز می‌خواهد

اگر قرار است بتوانید مجوز اقامت پرتغال را کسب کنید، باید بدانید این مجوز به اتباع خارجی اجازه می‌دهد تا در پرتغال زندگی کرده یا کار کنند. این مجوز در دو بخش تقسیم‌بندی شده است که شامل ویزای اقامت و مجوز اقامت می‌شود.
بهتر است روی ویزای اقامت، حساب طولانی‌مدت باز نکنید. این مجوز بیش از 3 الی 4 ماه اعتبار ندارد. تنها برای این است که متقاضیان بتوانند در این مدت برای اقامت خود اقدام کرده و ثبت‌نام کنند. از زمانی که اتباع خارجی دارای ویزای اقامت وارد پرتغال می‌شوند، تنها 3 ماه فرصت دارند تا بتوانند مجوز اقامت خود را دریافت کنند.
اما مجوزهای اقامت به چه صورت هستند؟ این مجوزها هم اعتباری بیش از یک سال ندارند. اگر خواهان اقامت دائم در این کشور هستید، هرساله باید این مجوز خود را تمدید کنید. پس از پنج سال به شما مجوز اقامت دائم در کشور پرتغال اعطا می‌شود.

مجوزهای اقامتی که تنها یک سال به شما اجازه می‌دهد در پرتغال زندگی کنید، خود در چند بخش تقسیم‌بندی می‌شوند.

ویزای اقامت، خود به چند دسته تقسیم می‌شود که شامل موارد زیر است:


• ویزای عمومی کوتاه‌مدت: این ویزا اغلب برای مواردی مانند دیدار با اعضای خانواده، گردشگری و مواردی این‌چنینی صادر می‌شود که اعتبار آن 90 روز است.
• ویزای کار فصلی: برای صاحبان مشاغلی صادر می‌شود که به‌صورت فصلی انجام می‌شوند مانند ماهیگیری، حمل‌ونقل زمینی و …
• ویزای ترانزیت فرودگاهی: این ویزا زمانی صادر می‌شود که فرد مجبور است برای سفر از یک کشور به کشور دیگر در کشور پرتغال پرواز خود را تعویض کند.

انواع مجوزهای اقامت پرتغال

یک سال در پرتغال

مجوزهای اقامتی که تنها یک سال به شما اجازه می‌دهد در پرتغال زندگی کنید، خود در چند بخش تقسیم‌بندی می‌شوند. شما می‌توانید با داشتن این مجوزها تا یک سال اقامت پرتغال را تجربه کنید.


• یکی از روش‌هایی که می‌توانید به کمک آن یک سال در پرتغال زندگی کنید، ویزای کار موقت است. در این مجوز اقامت، کارهای فصلی طولانی‌مدت، خوداشتغالی یا مواردی از این قبیل جای می‌گیرد.
• ویزای تحصیلی نیز از آن دست مواردی است که به شما اجازه می‌دهد برای یکی از مقاطع تحصیلی در پرتغال اقامت کنید. البته لازمه این امر دارا بودن مدرکی است که نشان دهد شما از یکی از دانشگاه‌ها تأییدیه دریافت کرده‌اید. به عبارت ساده‌تر، ابتدا شما باید در یکی از دانشگاه‌ها قبول شوید، سپس می‌توانید اقدام به دریافت ویزا کنید.
• برای درمان نیز می‌توانید روی این نوع از مجوز اقامت پرتغال حساب کنید. مجوزی که برای فرد بیمار و یک همراه صادر می‌شود؛ اما فراموش نکنید که خدمات پزشکی پرتغال باید بیماری و درمان آن را تأیید کنند.
• انواع دیگر این مجوز، مجوزهایی برای جوانان، بازنشستگان یا آموزش مذهب و مقاصد مذهبی است. هرکدام از این موارد نیازمند تأییدیه یا حساب بانکی پشتیبان است.

همیشه در پرتغال اقامت داشته باشید.

همیشه در پرتغال اقامت داشته باشید

نوعی دیگر از مجوز اقامت پرتغال وجود دارد که دائمی است. درواقع منظور از دائمی، اقامتی بیش از یک سال است. فراموش نکنید که این مجوز برای بیش از 5 سال داده نمی‌شود؛ اما چنانچه در طی این 5 سال به‌طور مستمر در پرتغال سکونت داشته باشید، می‌توانید برای شهروندی و اقامت مادام‌العمر اقدام کنید. ازنظر مدارکی که باید تکمیل کنید، تفاوتی با مجوز اقامتی که پیش‌ازاین گفته شد وجود ندارد. تنها هزینه این روش کمی بیشتر است.
این نوع اقامت نیز انواع مختلفی از ویزا را در برمی‌گیرد که عبارت‌اند از:


• ویزای کاری یکی از انواع این نوع اقامت است. اگر قرار است به‌طور دائم در این کشور اقامت داشته باشید، حتماً باید برای این نوع اقامت درخواست بدهید. در این روش باید مدارکی را به مدارک اصلی بیفزایید که شامل قرارداد کاری یا تأییدیه دانشگاه یا آکادمی است.
• ویزای تحصیلی برای مواردی که تحصیل شما بیش از یک سال به طول بیانجامد نیز زیرمجموعه همین نوع از اقامت قرار می‌گیرد. در این روش حتماً باید از یک مؤسسه معتبر برای ادامه تحصیل نامه‌ای دریافت کرده و ضمیمه مدارک خود کنید.
• علاوه بر موارد ذکرشده ویزاهای دیگری نیز زیرمجموعه این نوع اقامت قرار می‌گیرد؛ مانند تجمیع اعضای خانواده یا ویزای بازنشستگی که به‌این‌ترتیب می‌توانید بیش از یک سال در این کشور اقامت داشته باشید.
• مهم‌ترین نوع ویزا که زیرمجموعه این نوع اقامت قرار می‌گیرد، ویزای طلایی اقامت پرتغال است.

طلایی‌ترین مجوز اقامت

دولت پرتغال برای جذب سرمایه‌های خارجی، برنامه‌ای را تدارک دیده است که بر طبق آن اتباع کشورهای غیر اتحادیه اروپا می‌توانند مجوز اقامت پرتغال را برای 5 سال دریافت کنند. دارندگان این مجوز می‌توانند در پرتغال سکونت کنند، به ادامه تحصیل بپردازند یا حتی مشغول به کاری شوند.
از دیگر امکاناتی که این مجوز در اختیار دارندگان خود می‌گذارد، این است که می‌توانند به‌راحتی در منطقه شنگن اروپا رفت‌وآمد داشته باشند. این افراد می‌توانند بعد از 5 سال تقاضای اقامت دائم داشته باشند. البته نکته قابل‌توجه در زمینه این مجوز این است که افراد دارای این نوع مجوز نیازی نیست تا به‌طور دائم در پرتغال ساکن باشند. در طول سال اول تنها 7 روز و در طول دو سال بعد 14 روز باید در پرتغال حضورداشته باشند.

شرایط طلایی شدن چیست؟

برای این‌که بتوانید مجوز طلایی اقامت را دریافت کنید، باید با یکی از راه‌های زیر اقدام کنید:
انتقال سرمایه: یکی از روش‌ها این است که بتوانید مبلغی را در یکی از بانک‌های پرتغال سرمایه‌گذاری کنید. شرایط متعدد و گزینه‌های متعددی در این نوع جای می‌گیرند.
• خرید خانه: اگر در پرتغال و البته با شرایطی که دولت در نظر گرفته است ملکی را خریداری کنید، می‌توانید تقاضای دریافت مجوز طلایی را داشته باشید.

خرید ملک در پرتغال

خانه بخرید، اقامت دریافت کنید

شاید تعجب کنید؛ اما همان‌طور که گفتیم این روشی است که دولت پرتغال برای جذب سرمایه‌های خارجی در نظر گرفته است. البته ناگفته نماند که سرمایه‌گذاری در زمینه املاک و مستغلات از دو منظر برای اتباع خارجی غیر کشورهای اتحادیه اروپا، بسیار جذاب است.
دلیل اصلی این است که با خرید ملک در پرتغال می‌توانید صاحب ویزای طلایی شوید. پیش‌ازاین در زمینه مزایای این ویزای صحبت کرده‌ایم. مهم‌تر از آن این مطلب است که شما با خرید ملک در بازار املاک و مستغلات یکی از معتبرترین کشورها سرمایه‌گذاری کرده‌اید. بد نیست بدانید که این بازار در پرتغال به‌شدت در حال رشد است. به همین دلیل می‌توان گفت با یک تیر دو نشان می‌زنید.
شما می‌توانید هم در مناطق پرجمعیتی مانند لیسبون و پورتو اقدام به تهیه ملک کنید، هم می‌توانید در مناطق کم‌جمعیت‌تر خانه بخرید. تفاوت این دو در آن است که خرید در مناطق کم تراکم ازنظر اقتصادی به‌صرفه‌تر است.
می‌توانید در این مناطق چندین ملک را خریداری کرده و بازده سود خود را چند برابر کنید؛ اما یک نکته را فراموش نکنید. برای دریافت اقامت در کشور پرتغال، حتماً باید به زبان پرتغالی مسلط باشید و در صورتی اقامت دائم به شما تعلق می‌گیرد که هشت سال از زمان درخواست شما گذشته باشد.

چرا پرتغال را انتخاب کرده‌اید؟

افرادی که برای ادامه زندگی خود و برای دسترسی به شرایط بهتر، کشور دیگری را انتخاب می‌کنند، بی‌شک دلایل قانع‌کننده‌ای برای خود دارند. این شرایط می‌تواند آب‌وهوا یا کیفیت زندگی، شرایط اقتصادی بهتر، شرایط کار متناسب با رشته تحصیلی یا تخصص فرد باشد. درهرصورت، کشور پرتغال علاوه بر این‌که یکی از کشورهای اروپایی است و از استانداردهای سایر کشورهای اروپایی برخوردار است، دارای مزایای زیر نیز هست:
• کشور پرتغال یکی از کشورهای اروپایی است که ازنظر امنیت درجه بالایی را برای ساکنان خود فراهم کرده است.
• البته نمی‌توان منکر این مطلب شد که این کشور نسبت به سایر کشورهای اروپایی در زمینه املاک و مستغلات از شرایط بهتری برخوردار است.
• چنانچه موفق به اخذ ویزا یا مجوز اقامت پرتغال بشوید، به‌راحتی می‌توانید به کشورهای منطقه شنگن سفر و رفت‌وآمد داشته باشید.
• یکی از کشورهای سرآمد در زمینه کیفیت مراقبت‌های بهداشتی یا تحصیلات کشور پرتغال است.
• می‌توانید پس از 5 سال به‌عنوان شهروند دائم این کشور شناخته شوید. علاوه بر این، می‌تواند هم‌زمان تابعیت دوگانه داشته باشید. به این معنی که هم شهروند پرتغال باشید هم تابعیت اصلی خود را حفظ کنید.
• اگر موفق به دریافت پاسپورت پرتغالی شوید، می‌توانید بدون نیاز به ویزا به 171 کشور جهان سفر کنید.

سخن پایانی

جذابیت مهاجرت زمانی دوچندان می‌شود که شرایط زندگی به شکل چشم‌گیری بهبود یابد. این شرایط می‌تواند زندگی در محیطی با آب‌وهوای مطبوع باشد. حتی زندگی باکیفیت اقتصادی بالا نیز می‌تواند جذابیت‌های خاص خود را داشته باشد. اگر بتوانید با یک تیر چند نشان بزنید که دیگر نمی‌توان از مهاجرت چشم‌پوشی کرد. اگر بتوانید با دریافت اقامت یک کشور به 171 کشور دیگر هم سفر کنید، همه‌چیز لذت‌بخش‌تر خواهد شد.
همه موارد بالا از ویژگی‌های زندگی در کشور پرتغال و نتایج اخذ اقامت پرتغال است. کشوری اروپایی که به شما آب‌وهوای مطبوع، هزینه‌های کم زندگی، کیفیت تحصیلی و بهداشتی مطلوب و اجازه سفر بدون ویزا به 171 کشور جهان را می‌دهد.
اگر شما هم قصد مهاجرت به کشورهای اروپایی را دارید، پرتغال یکی از بهترین گزینه‌هایی است که می‌توانید انتخاب کنید. فقط پیش از اقدام باید تسلط خود به زبان پرتغالی را ارتقا دهید. سپس برای هر نوع ویزایی که بیشتر مناسب شما است، اقدام کنید. فقط فراموش نکنید که به‌تنهایی نمی‌توانید از پس آن برآیید. بهتر است حتماً با وکلای کارکشته در این زمینه مشورت کنید و از آن‌ها کمک بخواهید. بی‌شک راه برایتان نصف خواهد شد.

سوالات متداول

یکی از جذابیت‌های اصلی پرتغال هزینه پایین آن است. تفاوتی ندارد که کدام بخش را در نظر می‌گیرید. نانوایی، قطار بین‌شهری یا هر گزینه دیگری که مدنظرتان است، همه و همه هزینه اندکی را طلب می‌کند.

این مجوزها هم اعتباری بیش از یک سال ندارند. اگر خواهان اقامت دائم در این کشور هستید، هرساله باید این مجوز خود را تمدید کنید. پس از پنج سال به شما مجوز اقامت دائم در کشور پرتغال اعطا می‌شود.

ویزای عمومی کوتاه‌مدت
ویزای کار فصلی
ویزای ترانزیت فرودگاهی

انتقال سرمایه (سرمایه گذاری) یا خرید خانهانتقال سرمایه (سرمایه گذاری) یا خرید خانه

اگر موفق به دریافت پاسپورت پرتغالی شوید، می‌توانید بدون نیاز به ویزا به 171 کشور جهان سفر کنید.

سوالات خود را در بخش دیدگاه از ما بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات پیشنهادی :

پایتخت سوئیس

برن پایتخت سوئیس است که با جمعیتی حدود 144000 نفر به عنوان پنجمین شهر پرجمعیت این کشور شناخته می‌شود. این شهر در شمال غربی سوئیس و در ایالتی به نام برن واقع شده است. در

رایگان مشاوره بگیر

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن