ویزای تحصیلی روسیه

راهنمای جامع اخذ ویزای تحصیلی روسیه

دانستن اطلاعات کامل در مورد فرهنگ، جامعه، اقتصاد، سیاست و جغرافیای روسیه، از مهم ترین نکات برای انتخاب این کشور و اخذ ویزای تحصیلی روسیه است. برای اخذ ویزای تحصیلی این کشور در ابتدا باید از سمت یک دانشگاه در روسیه نامه پذیرش بگیرید.  معمولاً طی کردن فرایند اخذ پذیرش از دانشگاه‌های روسیه حدود یک ماه طول می‌کشد. در ادامه درباره شرایط اخذ ویزای تحصیلی کشور روسیه بیشتر توضیح خواهیم داد.

به‌طورکلی اخذ ویزای تحصیلی آسان‌ ترین راه برای مهاجرت به کشور روسیه است. در نظر داشته باشید دارندگان ویزای تحصیلی پس از فارغ‌ التحصیلی از دانشگاه‌ های روسیه می‌توانند در این کشور کار پیدا کنند. اکثر متقاضیان اخذ ویزای دانشجویی روسیه خواهان تحصیل در دانشگاه‌های واقع در شهرهای مسکو و سن‌ پترزبورگ هستند. دانشگاه‌ های واقع در شهرهای ذکرشده شرایط بهتری برای پذیرش دانشجویان خارجی دارند.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

کشور روسیه

کشور روسیه با از آن خود کردن یک هشتم مساحت کره زمین، به عنوان بزرگترین کشور جهان شناخته می شود. زبان رسمی این کشور روسی و واحد پول روبل می باشد. در بخش اروپایی روسیه، پایتخت این کشور، مسکو قرار دارد که به عنوان بزرگترین پایتخت دنیا شناخته شده است. از دیگر بزرگ ترین شهر های روسیه می توان به سنت پترزبورگ و کازان اشاره کرد. این شهرها سالیانه مقصد مهاجرت بسیار زیادی از تمام دنیا هستند.

این کشور با ۱۴ کشور اروپایی و آسیایی همسایه است که از جمله این کشورها می توان به ایران اشاره کرد. تبادل فرهنگی بین ایران و روسیه از زمان بسیار قدیم وجود داشته است. به همین جهت ویزای تحصیلی روسیه، انتخاب بسیار مناسبی برای متقاضیان ایرانی محسوب می شود.

مزایای ویزای تحصیلی روسیه

 • ۱ – تحصیل با هزینه مناسب
 • ۲ – ارائه یکی از بهترین سیستم های آموزشی در دنیا
 • ۳ –امکان 20 ساعت کار طی هر هفته هم‌زمان با تحصیل
 • ۴ – بالا بودن سطح مهاجر پذیری
 • ۵ – اعتبار دانشگاه ها
 • ۶ – پذیرش بدون نیاز به ارائه مدرک زبان
 • ۷ – بالا بودن سطح رفاه اجتماعی
 • ۸ – اقتصاد قوی در دنیا
 • ۹ – امنیت بالا در منطقه
 • ۱۰ – افزایش روزافزون امید به زندگی

پذیرش دانشگاه های روسیه

اخذ ویزای تحصیلی روسیه و تحصیل در دانشگاه های روسیه برای متقاضیانی که قصد گرفتن مدرکی معتبر و قابل قبول در تمام دنیا را دارند، مناسب است. تحصیل در روسیه به صورت کاملا حضوری و تمام وقت می باشد. زبان رسمی دانشگاه های این کشور روسی است، اما امکان تحصیل به زبان انگیسی نیز وجود دارد.

برای متقاضیان رشته های پزشکی و دندان پزشکی، تحصیل به زبان فرانسوی هم امکان پذیر است. برای متقاضیان تحصیل به زبان روسی، دوره زبان در خود دانشگاه و طی ۹ ماه در دوره ای به نام پادفک انجام می گیرد. در این دوره برای متقاضیان رشته های زیر مجموعه پزشکی، دروس علوم پایه نیز تدریس می گردد. به متقاضیانی که قصد اخذ مدرک پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی را دارند، اخذ ویزای تحصیلی روسیه را پیشنهاد می کنیم. از مهم ترین مزیت های اخذ این ویزا در این رشته ها می توان به نکات زیر اشاره کرد:

 • ۱ – تحصیل به زبان انگلیسی و روسی
 • ۲ – اخذ پذیرش دوره زبان در دانشگاه
 • ۳ – هزینه نسبتا پایین
 • ۴ – سهولت پذیرش دانشگاه
 • ۵ –سهولت اخذ ویزا
 • ۶ – اعتبار مدرک دانشگاهی
 • ۷ – امکان کار همزمان با تحصیل

هزینه دریافت ویزای تحصیلی روسیه

هزینه مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی کشور روسیه به طور قابل‌ توجهی پایین‌تر از هزینه لازم برای اخذ ویزای دانشجویی اکثر کشورهای اروپایی است. در حال حاضر کارمندان اداره مهاجرت روسیه برای صدور ویزای تحصیلی یک بار ورود این کشور از هر فرد بین 9653 تا 16766 روبل هزینه می‌گیرند. ارائه رسید پرداخت این هزینه هنگام ثبت درخواست اخذ ویزای دانشجویی روسیه الزامی به حساب می‌آید. برای تمدید این ویزا باید این هزینه را مجدداً به اداره مهاجرت روسیه پرداخت کرد.

تمامی افراد پیش از دریافت ویزای دانشجویی روسیه باید مدارک تحصیلی مربوط به مقاطع قبلی خود را به زبان روسی ترجمه کنند. در حال حاضر هزینه لازم برای ترجمه مدارک تحصیلی حدود پنج هزار روبل است. افرادی که خواهان دریافت ویزای تحصیلی روسیه هستند باید توانایی پرداخت شهریه دانشگاه‌های این کشور را داشته باشند.

دانشگاه‌ های کشور روسیه طی سال از هر دانشجو بین 3,385 تا 8082 دلار هزینه می‌گیرند. در نظر داشته باشید اداره مهاجرت روسیه برای افرادی که توانایی پرداخت شهریه دانشگاه‌های این کشور را ندارند ویزای دانشجویی صادر نمی‌کند. برای دریافت راهنمایی در زمینه مهاجرت تحصیلی به کشور روسیه می‌ توانید با مؤسسه هرمس اپلای تماس بگیرید. کارشناسان این مؤسسه تجربه بالایی در زمینه اخذ انواع ویزا دارند.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی روسیه

مهم‌ ترین مدرک برای اخذ ویزای دانشجویی روسیه نامه پذیرش از سمت یک دانشگاه در این کشور است. از میان سایر مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی کشور روسیه می‌توان به گواهی سلامت جسمانی اشاره کرد. دو قطعه عکس پاسپورتی نیز یکی دیگر از مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی کشور روسیه است. تمامی دانشجویان خارجی باید پیش از ورود به کشور روسیه بیمه شوند؛ از این جهت داشتن مدارک مرتبط با بیمه سلامت برای اخذ ویزای تحصیلی ضروری به حساب می‌آید.

متقاضیان اخذ ویزای تحصیلی برای مهاجرت به کشور روسیه باید یک تقاضانامه بنویسند ارائه این تقاضانامه هنگام ثبت درخواست اخذ ویزای دانشجویی کشور روسیه الزامی به حساب می‌آید. برخی از متقاضیان اخذ ویزای تحصیلی می‌خواهند برای همسر و فرزندان زیر سن قانونی خود نیز ویزای روسیه را اخذ کنند. برای دریافت ویزای همراه روسیه داشتن گواهی تولد و سند ازدواج الزامی به حساب می‌آید.

اداره مهاجرت کشور روسیه سوابق کیفری تمامی متقاضیان اخذ انواع ویزای این کشور را مورد بررسی قرار می‌دهد؛ از این جهت داشتن گواهی عدم سوء پیشینه برای اخذ ویزای دانشجویی کشور روسیه الزامی به حساب می‌آید. در نظر داشته باشید رایج‌ ترین دلیل رد شدن درخواست اخذ ویزای تحصیلی کشور روسیه وجود نقص در مدارک ارائه شده است.

انواع ویزای تحصیلی روسیه

به‌طورکلی اداره مهاجرت روسیه سه نوع ویزا برای متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های این کشور صادر می‌کند. در حال حاضر ویزای تحصیلی یک بار ورود روسیه محبوب‌ ترین نوع ویزای دانشجویی محسوب می‌شود. از میان سایر ویزاهای تحصیلی کشور روسیه می‌توان به ویزای چند بار ورود و دو بار ورود اشاره کرد. اکثر دانشجویان مقطع کارشناسی ویزای تحصیلی از نوع یک بار ورود را اخذ می‌کنند.

افرادی که ویزای تحصیلی یک بار ورود کشور روسیه را اخذ کنند صرفاً یک بار می‌توانند با این ویزا وارد خاک روسیه شوند. در واقع امکان مسافرت به خارج از روسیه حین گذراندن دوره تحصیلی برای افرادی که ویزای دانشجویی یک بار ورود را اخذ کرده‌اند وجود ندارد. ذکر این نکته حائز اهمیت است دارندگان ویزای تحصیلی روسیه از نوع دو بار ورود نیز صرفاً دو بار می‌توانند با این ویزا وارد خاک روسیه شوند.

در نظر داشته باشید هزینه صدور ویزای تحصیلی چند بار ورود روسیه به طور قابل‌ توجهی بالاتر از ویزای یک بار ورود و دو بار ورود است. اداره مهاجرت روسیه در اکثر مواقع برای متقاضیان تحصیل در مقطع دکتری این نوع ویزا را صادر می‌کند. به‌طورکلی فرایند حقوقی اخذ ویزای دو بار ورود و چند بار ورود نسبت به ویزای یکبار ورود پیچیده‌ تر است.

اجازه کار با ویزای تحصیلی روسیه

بسیاری از افراد می‌خواهند حین تحصیل در دانشگاه‌های کشور روسیه مشغول به کار شوند. دانشجویان خارجی برای کار در روسیه باید از سمت ریاست دانشکده یک نامه دریافت کنند. در نظر داشته باشید ارائه این نامه هنگام ثبت درخواست اخذ مجوز کار حین تحصیل الزامی به‌حساب می‌آید. معمولاً کارمندان اداره مهاجرت روسیه طی دو تا سه هفته برای دانشجویان خارجی مجوز کار صادر می‌کنند. با داشتن این مجوز می‌توان تا هشتاد ساعت طی هر ماه کار کرد.

امکان تأمین بخشی از هزینه‌های تحصیل و زندگی در روسیه با کار به صورت پاره‌ وقت در این کشور وجود دارد. برای کار به صورت پاره‌ وقت حین تحصیل در دانشگاه‌های کشور روسیه تسلط به زبان روسی الزامی به حساب می‌آید. دانشجویان به ازای هر ساعت کار در کشور روسیه می‌توانند حدود پانصد روبل درآمد داشته باشند. پیش از شروع به کار حین تحصیل کارفرمایان روسی باید یک قرارداد کاری تنظیم کنند.

اکثر دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی می‌توانند به عنوان دستیار آموزشی یا دستیار پژوهشی در محیط دانشگاه مشغول به کار می‌شوند. شایان ذکر است افرادی که حین تحصیل در دانشگاه‌های روسیه کار می‌کنند پس از فارغ‌التحصیلی آسان‌تر در این کشور فرصت شغلی می‌یابند. برای دریافت راهنمایی در زمینه مهاجرت به خارج از کشور می‌توانید با مؤسسه هرمس اپلای تماس بگیرید.

مراحل درخواست اخذ ویزای تحصیلی روسیه

گام ابتدایی برای دریافت ویزای دانشجویی روسیه ارسال درخواست اخذ پذیرش به دانشگاه‌های این کشور است. معمولاً دانشگاه‌های کشور روسیه پیش از اعطای پذیرش به دانشجویان با آن‌ها مصاحبه می‌کنند. شایان ذکر است در صورت موفقیت در مصاحبه برای دانشجویان خارجی یک نامه پذیرش صادر می‌شود. پس از دریافت نامه پذیرش می‌توان برای دریافت ویزای تحصیلی جهت مهاجرت به روسیه به اداره مهاجرت این کشور مراجعه کرد.

جمع‌ آوری مدارک مورد نیاز پیش از ثبت درخواست رسمی برای اخذ ویزای دانشجویی کشور روسیه الزامی به حساب می‌آید. در نظر داشته باشید طی کردن فرایند اخذ ویزای دانشجویی روسیه بین دوازده هفته تا بیست هفته طول می‌کشد. پیش از ثبت درخواست اخذ ویزا افراد باید از گردش حساب بانکی خود طی نود روز یک گزارش تهیه کنند. ارائه این گزارش در هنگام ثبت درخواست اخذ ویزا الزامی به حساب می‌آید.

برخی از مواقع کارمندان اداره مهاجرت کشور روسیه درخواست اخذ ویزای تحصیلی افراد را ریجکت می‌کنند. در صورت رد شدن درخواست اخذ ویزای دانشجویی روسیه افراد بیست روز برای ثبت درخواست تجدید نظر فرصت دارند. ذکر این نکته حائز اهمیت است کارمندان اداره مهاجرت این کشور در نامه ریجکتی معمولاً دلیل رد شدن درخواست اخذ ویزا را به طور دقیق بیان می‌کنند.

زندگی دانشجویی در روسیه

ویزای تحصیلی روسیه برای متقاضیان کم سن که قصد تحصیل و اخذ مدرک معتبر دنشگاهی را دارند، پیشنهاد می شود. علاوه بر کیفیت بالا تحصیل، می توان به کیفیت بالا زندگی دانشجویی نیز در این کشور اشاره کرد. هزینه خوابگاه دانشجویی در کشور روسیه به صورت سالیانه، بین 300 هزار روبل تا 420 هزار روبل می باشد. هزینه زندگی، رفت و آمد و کتاب های دانشگاهی نیز بین 100 هزار روبل تا 120 هزار روبل در ماه تمام می شود. کم بودن هزینه زندگی و خوابگاه در این کشور در مقایسه با دیگر کشور های اروپا، از مهم ترین دلایل برای اخذ ویزای تحصیلی روسیه است.

از جمله مواردی که باعث می شود امنیت برای افرادی که ویزای تحصیلی این کشور را دارند افزایش بیابد، می توان به نظم و مقررات خوابگاه های دانشجویی اشاره کرد. دانشجویان موظفند که قبل از ساعت ۱۱ شب به خوابگاه برگردند و تا ۵ صبح درب خوابگاه ها بسته است. در خوابگاه های دانشجویی روسیه، دانشجویان می بایست طبق مقررات رفتار کنند.

در صورتی که این مقررات اعمال نشود می تواند به اخراج از دانشگاه یا خوابگاه منجر شود. دانشجویان پس از ورود به روسیه باید حتما پاسپورت خود را جهت تکمیل اخذ ویزا تحصیلی، تحویل دانشگاه دهند. هر ساله نیز دو هفته قبل از اتمام اجازه اقامت یک ساله، دانشجویان باید پاسپورت هایشان را جهت تمدید اقامت و تمدید ویزای تحصیلی روسیه، به دانشگاه تحویل دهند.

پاسپورت روسیه

پاسپورت روسیه

دریافت پاسپورت و اخذ تابعیت یکی از اهداف متقاضیان مهاجرت به کشورهای گوناگون است. البته متقاضیان قبل از انتخاب روش مهاجرتی باید با شرایط اخذ اقامت و دریافت پاسپورت کشور مقصد آشنایی داشته باشند.

سخن آخر

برای دریافت راهنمایی در زمینه مهاجرت به خارج از کشور می‌توانید با مؤسسه مهاجرتی هرمس اپلای تماس بگیرید. مشاوران این مؤسسه تجربه بسیار بالایی در زمینه اخذ ویزا برای مهاجرت به خارج از کشور دارند. هرمس اپلای یکی از برترین مؤسسات مهاجرتی در سطح کشور است.

داشتن نامه پذیرش از سمت دانشگاه برای اخذ ویزای تحصیلی روسیه الزامی به حساب می‌آید. هزینه دریافت ویزای دانشجویی روسیه به طور قابل‌توجهی پایین‌تر از اکثر کشورهای اروپایی است. برای صدور ویزای تحصیلی یک بار ورود روسیه باید بین 9653 تا 16766 روبل هزینه پرداخت کرد. امکان کار حین تحصیل در دانشگاه‌های کشور روسیه وجود دارد. برای کار حین تحصیل باید به زبان روسی به طور کامل تسلط داشته باشید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
برای صدور ویزای تحصیلی یک بار ورود روسیه به چه میزان هزینه نیاز است؟
به‌منظور اخذ ویزای تحصیلی یک بار ورود، فرد متقاضی نیازمند پرداخت بین 9653 تا 16766 روبل است.
شرط کار حین تحصیل در روسیه چیست؟
افرادی که قصد دارند حین تحصیل در روسیه مشغول به کار شوند، باید به زبان روسی تسلط داشته باشند.
ویزای تحصیلی روسیه چه انواعی دارد؟
ویزای تحصیلی کشور روسیه دارای انواع مختلفی است که از جمله آن‌ها می‌توانیم به ویزای یک بار ورود و چند بار ورود اشاره کنیم.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
گلبرگ شادمان
2 سال قبل

سلام وقت شما بخیر
ببخشید یه سوال از حضورتون دارم
من دانشجوی ترم دوم دوره کارشناسی روانشناسی دانشگاه آزاد هستم
میخواستم ازتون بپرسم روانشناسی هم مثل رشته های پزشکی امکان تحصیل در کشور روسیه رو داره ؟
شما خودتون برای تحصیل رشته روانشناسی کدوم کشور رو پیشنهاد میکنید ؟
ممنونتون میشم اگه پاسخ بدین…

کارشناس هرمس
پاسخ به  گلبرگ شادمان
2 سال قبل

سلام وقتتون بخیر .
بله امکان تحصیل در این رشته در سایر کشور ها برای شما وجود داره اما بستگی به سوابق تحصیلی و سطح زبان شما دارد .

کادر هرمس اپلای