مزایای آزمون تافل(TOEFL) ؛ اهمیت آن برای تحصیلات و مسیر حرفه‌ای

مزایای آزمون تافل(TOEFL) ؛ اهمیت آن برای تحصیلات و مسیر حرفه‌ای

آزمون تافل یا آزمون زبان انگلیسی به عنوان یکی از مهم‌ترین آزمون‌های بین‌المللی برای ارزیابی مهارت‌های زبانی برای افرادی که به دنبال تحصیل در دانشگاه‌ها یا شغل در کشورهای انگلیسی‌زبان هستند، شناخته می‌شود. شما برای آنکه بتوانید در بسیاری از دانشگاه های جهان پذیرش تحصیلی بگیرید، باید یکی از دو مدرک تافل یا آیلتس را دانشگاه ها ارائه دهید. آزمون آیلتس این روزها بین بیشتر دانشگاه ‎های جهان معیار سنجش زبان محسوب می شود. اما در بیشتر دانشگاه های رتبه زیر ۱۰۰۰ جهان، آزمون تافل (TOFEL) به عنوان معیار اصلی سنجش مهارت زبان انگلیسی جهت پذیرش دانشجو قرار می گیرد. اگر شما نیاز به راهنمای آزمون تاقل دارد، این مقاله می تواند راهنمای خوبی برای شما باشد.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

آزمون تافل چیست ؟

آزمون تافل مخفف  ( Test of English as a Foreign Language )، آزمونی است که توسط موسسه ETS  برگزار می‌شود. سالانه چیزی بالغ بر 2،5 میلیون متقاضی در 165 کشور دنیا در بیش از 4500 مرکز در این آزمون شرکت می‌کنند. این آزمون سطح مهارت زبان انگلیسی تمام کسانی را که قصد مهاجرت یا تحصیل داشته باشند مورد ارزیابی قرار می‌دهد. این آزمون در 11000 دانشگاه در 150 کشور جهان  شامل استرالیا ،کانادا، امریکا، نیوزلند ،کشورهای اتحادیه اروپا و آسیا معتبر بوده و مورد استفاده قرار میگیرد. هدف تافل بیشتر ارزیابی سطح مهارت آکادمیک افراد است و به همین علت است که بسیاری از دانشگاه ها از آن استفاده میکنند.

در گذشته این آزمون به دو صورت کاغذی و اینترنتی برگزار می‌شد. اما از سال ۲۰۱۳ نسخه کاغذی آن در ایران و بسیاری از کشورها منسوخ شد و تنها بصورت اینترنتی برگزار می شود و تعداد کشورهایی که در دنیا هنوز این آزمون را بصورت کاغذی برگزار می کنند بسیار نادر می باشد.

چه کسانی می‌ توانند در آزمون تافل شرکت کنند؟

بسیاری از کسانی که دوست دارند در یک کشور خارجی به تحصیل بپردازند این آزمون می‌تواند برای آنها مناسب باشد. اما شما میتوانید در این آزمون به دلایل دیگری نیز شرکت کنید:

• دانشجو و یا دانش آموزانی که قصد دارند، در یک کشور انگلیسی زبان پذیرش تحصیلی بگیرند.
• دانشجویانی که قصد دارند در برنامه های کالج شرکت داشته باشند.
• افرادی که می‌خواهند در یک کشور انگلیسی زبان گواهی یا مدرکی را دریافت کنند.
• کسانی که قصد دارند برای مهاجرت سطح توانایی زبانی خود را به سفارت یک کشور انگلیسی زبان ارائه دهند.

این آزمون برای مهاجرت کاری مناسب نیست و شما باید در آزمونی که به آن اشاره خواهیم کرد شرکت داشته باشید.
کسانی که می‌خواهند در این آزمون شرکت داشته باشند به هیچ عنوان با محدودیت سنی برای این آزمون رو به رو نیستند. همچنین شرکت کنندگان در این آزمون باید بتوانند با برخی از واژگان سطح پیشرفته نیز آشنایی داشته باشند.
شما تنها در صورتی می توانید بدون شرکت در این آزمون در دانشگاه های امریکا و کانادا به تحصیل بپردازید که:

• در پنج سال گذشته در یک موسسه انگلیسی زبان به تحصیل پرداخته باشید.
• مدرک دیپلم یا دانشگاهی خود را از یک دانشگاه انگلیسی زبان گرفته باشید.

آزمون تافل در کجا برگزار می‌ شود؟

آزمون تافل هم اکنون در بیش از ۱۶۵ کشور جهان برگزار می‌شود. این آزمون گرچه در ابتدا تنها در آمریکا و کانادا برگزار می شده است. اما طی سال های اخیر این امکان برای داوطلبان ایرانی فراهم شده است که در مراکز آزمون واقع در ایران در این آزمون شرکت نمایند.آزمون تافل در نوبت های مختلف و در تمامی ماه های سال در موسسات و مراکز رسمی در زمان های تعیین شده برگزار می شود.

آزمون تافل در ایران

آزمون تافل به مانند تمام مناطق جهان در ایران نیز برگزار می شود و شما برای آنکه بتوانید در این آزمون شرکت کنید باید به صورت اینترنتی در این آزمون ثبت نام کنید. این آزمون در ایران در شهر های تهران، تبریز، قزوین، اصفهان ، شیراز، آمل، ارومیه، زنجان و کرمان برگزار می‌شود. این آزمون در ایران زیر نظر سازمان سنجش برگزار شده و شما پس از ثبت‌ نام می‌توانید محلی را که این آزمون در آنجا برگزار می‌شود را انتخاب کنید.

لازم به ذکر است که برخلاف آزمون آیلتس که بخش مکالمه در یک روز دیگر برگزار می‌شود شما بخش گفتاری آزمون تافل را نیز در همان روز امتحان خواهید داد. در ایران داشتن مدرک این آزمون به هیچ عنوان لازم نیست و هیچ مکانی نیست که نیاز به مدرک این آزمون داشته باشد. اما ممکن است بسیاری از دانشگاه های سراسری در مقطع دکتری نمره خوبی اگر در این آزمون داشته باشید بتواند برای پذیرشتان امتیاز محسوب شود.

در ایران نیز داشتن مدرک این آزمون برای بسیاری از دانشگاه ها در مقطع دکتری و برخی از سازمان ها و بخش های دولتی ضروری می باشد و داشتن نمره بالا در این آزمون بسیار حایز اهمیت می باشد.

انواع آزمون تافل

آزمون تافل به دو صورت برگزار می‌شود: شما برای آنکه در این آزمون شرکت کنید میتوانید این آزمون را به شکل نسخه کاغذی (PBT)، نسخه آنلاین (iBT) پشت سر بگذرانید. از سال 2005 این آزمون دگرگونی داشته و از نوع کاغذی و کامپیوتری به سمت آنلاین سوق پیدا کرده است. اما همچنان بسیاری از دانشگاه همچنان نمرات PBT را قبول دارند. نسخه iBT به مانند PBT همان بخشها را خواهد داشت و شما میتوانید آزمون های خواندن، شنیداری، مکالمه و نوشتن را به صورت آنلاین انجام دهید. شما برای نوع آنلاین 4.5 ساعت زمان خواهید داشت.در ایران آزمون تافل فقط بصورت iBT ( اینترنتی) برگزار می شود.

انواع آزمون تافل

بخش های آزمون تافل

آزمون تافل از چهار بخش، خواندن، شنیداری، گفتاری، نوشتاری تشکیل شده است. شما بین دو بخش اول و انتهایی ۱۰ دقیقه استراحت را خواهید داشت. آزمون تافل برخلاف آزمون آیلتس که در دو نوع عمومی و آکادمیک برگزار می‌شود، تنها به شکل آکادمیک برگزار می شود.

مهارت خواندن ( Reading ):

در این قسمت ۳ تا ۵ متن بلند و سوالاتی مرتبط با هر متن ارئه می شود. موضوع متن ما معمولا آکادمیک بوده و از کتابها و ژورنال های دانشگاهی انتخاب می شود. برای درک بهتر در این بخش از آزمون، داوطلبان لازم است دارای دامنه واژگان آکادمیک غنی باشند تا براحتی متون این مهارت را درک کرده و به سوالات پاسخ دهند.مجموع سوالات این بخش ۳۵ تا ۵۵ سوال خواهد بود و مدت پاسخگویی به سوالات این بخش ۶۰ تا ۹۰ دقیقه است.

مهارت  شنیداری ( Listening ):

این قسمت معمولا شامل ۶ بخش می باشد. دو مکالمه دانشجویی به مدت ۳ دقیقه می شنوید  و باید به ۵ سوال چهار گزینه ای پاسخ دهید.این مکالمات در داخل محیط دانشگاه اتفاق می افتد و علاوه بر آن با ۴ تا ۶ سخنرانی یا کنفرانس ۵ دقیقه ای روبرو خواهید شد .در این بخش در مجموع باید به ۳۵ تا ۵۰ سوال در مدت زمان ۶۰ تا ۸۰ دقیقه پاسخ دهید.

مهارت گفتاری (Speaking ) :

در گذشته این بخش شامل شش سوال که 4 سوال ترکیبی و 2سوال به صورت مستقل بوده است.اما از سال 2019 تعداد  سوالات این بخش به 4 سال کاهش پیدا کرده است که شامل 3 سوال بصورت ترکیبی و 1 سوال بصورت مستقل می باشد.از آنجایی که در این بخش از آزمون مهارت زبان آموزان بصورت تلفیقی(Integrated ( گوینده گوش داده و پس از 15 ثانیه باید پاسخ دهید.اما در برخی دیگر از سوالات که پیچیده تر هستند متنی ارائه نشده و شما کنفرانس یا سخنرانی استادی را می شنوید و پس از30  ثانیه باید پاسخگو باشید.

معمولا برای آماده کردن پاسخ سوالات زمانی بین ۱۵ تا ۳۰ ثانیه و زمانی معادل ۴۵ تا ۶۰ ثانیه برای ضبط کردن پاسخ تان خواهید داشت.

مهارت نوشتاری (Writing ) :

این بخش از آزمون شامل دو انشاء است که یکی از آن ها بصورت مستقل و دیگری بصورت ترکیبی می باشد .در بخش انشاء مستقل شما ۳۰ دقیقه زمان برای پاسخگویی دارید و برای بخش انشاء ترکیبی ۲۰ دقیقه برای پاسخگویی دارید .

هر دو انشاء  در آزمون اینترنتی باید تایپ شود .درانشاء اول که بصورت تحلیلی است ابتدا متنی شامل ۲۵۰ تا ۳۰۰ کلمه در ارتباط با موضوعی آکادمیک مطرح می شود که باید پس از خواندن مطلب ارائه شده به یک سخنرانی کوتاه ۲ دقیقه ای گوش دهید و سپس نظرات خود را در ارتباط با موضوع مطرح شده عنوان کنید و عنوان این موضوع باید بصورت مقایسه ای و تحلیلی انجام شود.در حالی که در انشاء دوم که بصورت مستقل مطرح می شود فقط نظرات خود را در ارتباط با موضوع بیان میکنید و نیازی به تحلیل و مقایسه مطالب عنوان شده در سخنرانی با نظرات خود ندارید.

بخش های آزمون تافل

نحوه امتیاز دهی در آزمون TOEFL iBT چگونه است؟

همانطور که می دانید تافل دارای چهار بخش است. Reading, Listening, Listening, Speaking هر کدام از این بخش ها 30 نمره دارد که در کل نمره آزمون تافل شما از 120 محاسبه خواهد شد. بسته به نوع سوال ، به ازای هر پاسخ درست برای هر سوال یک امتیاز یا بیشتر نمره خواهد گرفت.

Level Score Range Skill
High (22-30) Intermediate (15-21)

Low (0-14)

۰-۳۰ Reading
High (22-30) Intermediate (15-21)

Low (0-14)

۰-۳۰ Listening
Good (26-30)

Fair (18-25)

Limited (10-17)

Weak (0-9)

۰-۳۰ Speaking
Good (26-30)

Fair (18-25)

Limited (10-17)

Weak (0-9)

۰-۳۰ Writing

نحوه امتیاز دهی در آزمون TOEFL PBT چگونه است؟

اگر آزمون مبتنی بر کاغذ را بپذیرید، گزارش نمره خود را 3 تا 6 هفته پس از آزمون تان دریافت خواهید کرد.همانند تافل IBT ،گزارش نمره تان هر دو نمره آزمون تافل تون و همچنین نمرات بخش فردی شما را می دهد.
دامنه نمره تافل PBT بین 677-310 است .این به این معنی است که کمترین نمره شما در این حالت می تواند 310 باشد و بیشترین نمره شما می تواند 677 باشد.
این آزمون دارای سه بخش Listening ,Reading, Writing   می باشد.

نمره خوب در آزمون تافل چقدر است؟

۱۵۰ دانشگاه برتر جهان از آزمون تافل برای ارزیابی سطح زبان دانشجویان استفاده می کنند.برای آنکه بتوانید در برترین دانشگاه های جهان پذیرش بگیرید باید نمره بسیار خوبی از این آزمون را به دانشگاه ها ارائه دهید.حداقل نمره ای که شما می توانید در این آزمون برای پذیرش تحصیلی در بسیاری از دانشگاه های جهان ارائه دهید ۸۰ است. اما ممکن است با توجه به کیفیت علمی و رتبه جهانی دانشگاه مورد نظر شما ،نمره درخواست شده از سوی دانشگاه بسیار بالاتر از حداقل مورد نیاز باشد .

معمولا افرادی که بدنبال گرفتن بورس تحصیلی از این دانشگاه ها هستند حداقل نمره قابل قبول اعلام شده از سوی دانشگاه نمره ۱۰۰ می باشد.

مدت زمان آزمون تافل چقدر است؟

در آزمون تافل که با فرمت جدید از سال 2019 برگزار می شود تعداد سوالات آزمون بدلیل تصمیم گیری موسسه ETS در جهت کاهش زمان آزمون، کاهش یافته هست و بین 3 ساعت و 30 دقیقه تا 4 ساعت زمان شرکت در این آزمون می باشد.

بخش های آزمون

مدت زمان آزمون تعداد سوالات
Reading ۶۰ تا ۹۰ دقیقه ۳۵ تا ۵۵ سوال
Listening ۶۰ تا ۸۰ دقیقه ۳۵ تا ۵۰ سوال
Speaking ۲۰ دقیقه ۴ بخش
Writing ۵۰ دقیقه

۲ بخش

آزمون تافل چه زمانی برگزار می شود؟

سال ها پیش برای آنکه بتوانید در آزمون تافل شرکت کنید باید ماه ها در صف انتظار می ماندید. علت این امر ،تعداد بسیار محدود ظرفیت موسسه برگزاری آزمون نسبت به تعداد شرکت کنندگان در آزمون بود. هم اکنون این آزمون در اکثر کشورها و حدودا ۶۰  بار در سال برگزار می شود.شما تنها کافی است پس از ثبت نام در این آزمون با مشخص کردن آدرس و زمان آزمون خود ،خود را در آزمون تافل آماده کنید.

هزینه آزمون تافل چقدر است؟

هزینه آزمون بسته به این که شما در کدام مکان این آزمون را می‌دهید ممکن است که متفاوت باشد. به طور مثال این آزمون در ترکیه 157 دلار و در آذربایجان و ارمنستان 220 دلار است. مقداری پولی که شما باید بدهید از طرف موسسه ETS اعلام می‌شود در ایران 265 دلار است.

اگر نظر شما جهت آزمون تافل عوض شده است به شما این امکان داده شده است که ۴ روز پیش از روز امتحان بتوانید آزمون خود را لغو کنید. اما تنها ۵۰ درصد از هزینه های شما در این زمان به شما برگردانده می‌شود.

هزینه آزمون تافل ممکن است در هر کشور و مکان متفاوت باشد. معمولاً هزینه‌های آزمون تافل از ۱۶۰ تا ۲۵۰ دلار آمریکا متغیر است. این هزینه ممکن است در موارد خاصی مثل مواقعی که آزمون در مراکز خاص یا در تاریخ‌های خاصی برگزار می‌شود، متفاوت باشد. همچنین، ممکن است هزینه آزمون در صورت تغییرات قیمت ارز یا موارد دیگر نیز متغیر باشد. بهتر است برای دقیق‌ترین اطلاعات، به سایت رسمی انجمن ادبیات انگلیسی (ETS) که آزمون تافل را برگزار می‌کند، مراجعه کرده و هزینه‌های فعلی را بررسی کنید.

چنانچه شما در بازه زمانی اعلام شده ثبت نام کنید. این زمانی است که شما باید پرداختی به صورت (Late)  داشته باشید. در اینگونه ثبت نام شما باید 40 دلار بیشتر هزینه کنید.

ریپورت نمره تافل

بعد از شرکت در آزمون تافل برای ارائه نمره این آزمون به دانشگاه هایی که قصد پذیرش تحصیلی در آن ها  را دارید تا ساعت 10 شب قبل از روز آزمون تافل می توانید 4 دانشگاه را بصورت رایگان برای ریپورت نمره آزمون انتخاب کنید. ریپورت های ( گزارش نمره آزمون به دانشگاه ها توسط موسسه ETS )   اضافی این آزمون امکان پذیر می باشد و هزینه این ریپورت نمره آزمون تافل برای هر دانشگاه 20 دلار امریکا می باشد.

تغییر زمان و مرکز آزمون تافل

در صورتی که پس از ثبت نام در آزمون تافل، قصد تغییر زمان و مکان آزمون را داشته باشید می توانید حداکثر تا ۳ روز قبل از شروع آزمون زمان یا مکان آزمون خود را تغییر دهید . هزینه این تغییر مکان یا زمان آزمون ۶۰ دلار امریکا می باشد.

اعتبار آزمون تافل

مدت زمان اعتبار مدرک زبان تافل  تنها ۲ سال می باشد و پس از گذشت این زمان مدرک شما معتبر نخواهد بود و برای اخذ پزیرش از دانشگاه های مختلف ناچار به شرکت مجدد در آزمون می باشید.

نتایج آزمون تافل

نتایج نمره آزمون تافل معمولا 6 تا 12 روز پس از برگزاری آزمون با بررسی پروفایل ساخته شده شما در سایت موسسه ETS امکان پذیر می باشد.به غیر از دریافت اینترنتی نتایج آزمون ،اگر در زمان ثبت نام در آزمون گزینه دریافت مدرک چاپی را انتخاب کرده باشید می توانید نتیجه آزمون خود را از طریق پست نیز دریافت نمایید.برای پذیرش تحصیلی دانشگاه ها نمره آزمون تافل شما را از موسسه ETS استعلام گرفته و پس از بررسی و استعلام نمرات شما پذیرش تحصیلی شما مورد تایید قرارمی گیرد.

چه کسانی می‌توانند در آزمون آلس شرکت کنند؟​

آزمون آلس (ALES)

ترکیه عضو معاهده بولونیا بوده و بر اساس این معاهده کیفیت آموزشی دانشگاه های ترکیه تفاوتی با بسیاری از کشورهای اروپایی ندارد.

سخن آخر

آزمون تافل (TOFEL) آزمونی است استاندارد که مهارت‌ های شما در زبان انگلیسی و استفاده از آن در محیط دانشگاهی را اندازه‌ گیری می‌کند.همچنین آزمون تافل برای اهداف دیگری چون درخواست ویزای دانشجویی یا گذراندن دوره‌ های کوتاه مدت هم مفید است. برای دریافت اطلاعات بیشتر بابت راهنمای آزمون تافل میتوانید با پر کردن فرم ارزیابی داخل این مقاله از کارشناسان مجرب ما در این حوزه مشاوره رایگان دریافت کنید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
آزمون تافل چیست؟
تافل یک آزمون زبان انگلیسی بین المللی می‌باشد که مهارت‌ های چهارگانه(خواندن، شنیداری، گفتاری و نوشتاری) زبان انگلیسی داوطلبین را مورد سنجش قرار می‌دهد. این آزمون غالبا برای کسب پذیرش از دانشگاه‌ های بین المللی مورد استفاده قرار می‌گیرد اما موارد استفاده دیگری نیز دارد.
هزینه آزمون تافل چقدر است؟
هزینه ها متفاوت هستند اما اغلب هزینه آزمون تافل 245 دلار آمریکا می‌باشد.
در آزمون تافل نمره خوب چه نمره ای میباشد؟
حداقل نمره ای که می توانید در این آزمون برای پذیرش تحصیلی در بسیاری از دانشگاه های جهان ارائه دهید ۸۰ است. اما برای افرادی که بدنبال بورسیه تحصیلی میباشد نمره قابل قبول 100 میباشد.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مهدی
2 سال قبل

مرسی از مقاله کامل و جامع آزمون تافل

کارشناس هرمس اپلای
پاسخ به  مهدی
2 سال قبل

خواهش میکنم . خوشحالیم که براتون مفید واقع بود

کادر هرمس اپلای