همه چیز درباره ویزای تحصیلی آمریکا

همه چیز درباره ویزای تحصیلی آمریکا

ایالات متحده آمریکا دارای بیشترین جمعیت دانشجویان بین‌المللی در جهان است. بیش از ۱,۰۰۰,۰۰۰ دانش‌آموز برای گسترش تحصیلات و تجربه زندگی خود در ایالات متحده تحصیل می‌کنند. تقریباً ۵٪ از کل دانش‌آموزانی که در آموزش عالی در ایالات متحده ثبت‌نام کرده‌اند، دانشجویان بین‌المللی هستند که ویزای تحصیلی آمریکا را دریافت کرده‌اند و روزبه‌روز و تعداد آنها در حال افزایش است.
از اواسط دهه ۱۹۵۰، زمانی که ثبت‌نام دانشجویان بین‌المللی فقط به ۳۵۰۰۰ نفر می‌رسید، آموزش بین‌المللی در ایالات متحده راه طولانی را طی کرده است. ایالات متحده از شهروندان خارجی که برای تحصیل به این کشور می‌آیند استقبال می‌کند. قبل از درخواست برای ویزا، همه متقاضیان ویزای دانشجویی باید مورد پذیرش و تأیید برنامه خود قرار بگیرند.

.

ویزای تحصیلی آمریکا

.

پس از پذیرش، مؤسسات آموزشی به هر متقاضی مدارک تأییدیه لازم را برای ارائه در هنگام درخواست ویزای دانشجویی ارائه می‌کنند. در این مقاله ما به بررسی تمامی آن چه شما برای دریافت ویزای تحصیلی آمریکا نیاز است بدانید، می‌پردازیم.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

مزایای تحصیل در آمریکا

در واقع، ایالات متحده در حال حاضر محبوب‌ترین کشور برای دانشجویان بین‌المللی است و دانشجویان زیادی بر سر گرفتن ویزای تحصیلی آمریکا با یکدیگر رقابت می‌کنند. در این قسمت ما دلایل انتخاب آمریکا توسط دانشجویان را بررسی خواهیم کرد.

دلایل انتخاب آمریکا توسط دانشجویان

برتری علمی

ایالات متحده یکی از بهترین سیستم‌های دانشگاهی جهان را دارد که برنامه‌های برجسته تقریباً در همه زمینه‌ها را در بر می‌گیرد. در سطح کارشناسی، برنامه‌های عالی در رشته‌های سنتی و همچنین در زمینه‌های حرفه‌ای وجود دارد. بعد از فارغ‌التحصیلی، دانشجویان این فرصت را دارند که مستقیماً با برخی از بهترین شرکت‌ها در رشته تحصیلی خودکار کنند.
همچنین این شانس را دارند که با فرصت‌های تحقیقاتی و آموزشی انحصاری درگیر شوند. مدارک تحصیلی ایالات متحده در سراسر جهان به دلیل برتری آنها شناخته شده است. این امر یکی از دلایل محبوبیت ویزای تحصیلی آمریکا است.

تنوع فرصت‌های آموزشی

ایالات متحده میزبان چندین هزار کالج و دانشگاه است و حداقل ده برابر بیشتر از هر کشور دیگری پردیس‌های دانشگاهی دارد؛ در نتیجه، سیستم آموزش عالی در ایالات متحده مزیت‌های بسیاری برای همه دارد. برخی از کالج‌ها و دانشگاه‌های ایالات متحده بر اصول آموزشی گسترده تأکید دارند. این بدان معنی است که مهم نیست که برای تحصیل در آمریکا چه برنامه‌ای دارید، شما با گرفتن ویزای تحصیلی آمریکا، برنامه‌های متنوعی در رشته خاص خود خواهید داشت که از بین آنها می‌توانید انتخاب کنید.

تکنولوژی پیشرفته

دانشگاه‌های ایالات متحده به خود می‌بالند که در فناوری، تحقیقات و تکنیک‌ها پیشرو هستند و بهترین تجهیزات و منابع ممکن را در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهند. حتی اگر رشته شما مستقیماً شامل علم یا مهندسی نباشد، فرصت‌هایی خواهید داشت که در استفاده از آخرین فناوری برای انجام تحقیقات و همچنین به‌دست‌آوردن و پردازش اطلاعات مهارت پیدا کنید. شما راه‌های فراوانی برای ارتباط با محققان، معلمان و کارشناسان رشته خود در سراسر جهان پیدا خواهید کرد.

.

ویزای تحصیلی آمریکا

.

فرصتی برای تحقیق، تدریس و آموزش

ممکن است با گرفتن ویزای تحصیلی آمریکا بتوانید از طریق تدریس یا تحقیق، تجربیات ارزشمندی به دست آورید. بسیاری از برنامه‌های تحصیلات تکمیلی فرصت‌های آموزشی و تدریسی را ارائه می‌دهند. این کار دانش‌آموزان را قادر می‌سازد تا در پروژه‌های ویژه‌ای که جنبه‌های مختلف رشته تحصیلی را بررسی می‌کنند، دستیار تدریس در مقطع کارشناسی و/یا دستیار پژوهشی شوند.

راهنمای ورود به کالج یا دانشگاه ایالات متحده

اگر تصمیم گرفته‌اید که در ایالات متحده تحصیل کنید و ویزای تحصیلی آمریکا را به دست آورید، بخش بعدی فرایندپذیرش شما است. ورود به یک دانشگاه یا کالج در ایالات متحده یک روش ساده یا سریع نیست، اما با راهنمایی صحیح مطمئناً می‌تواند آسان‌تر شود.
بعد از آن که مشخص کرده‌اید برای کدام کالج‌ها و دانشگاه‌ها می‌خواهید اپلای کنید، وقت آن است که فرایند درخواست را شروع کنید! ممکن است حدود ۲ سال طول بکشد تا درخواست ویزای تحصیلی آمریکا تکمیل شود. پس مطمئن شوید که یک جدول زمانی دقیق را دنبال کنید، زودتر شروع کنید و سازماندهی کنید. انجام درست و به‌موقع همه چیز بسیار مهم است.
درخواست تأخیر یا ناقص بررسی نخواهد شد و ممکن است منجر به رد شود. با یک نمای کلی و برنامه‌ای که از قبل ایجاد شده است، شانس بیشتری در دریافت اعلان‌های پذیرش خواهید داشت. ازآنجایی‌که ممکن است پروسه دریافت ویزای تحصیلی آمریکا، حدود ۲ سال طول بکشد تا برنامه شما آماده شود، شروع زودهنگام برای اولین قدم عالی است.

دانشگاه‌های ایالات متحده

هنگام آماده‌شدن برای تحقیق در کالج‌ها و دانشگاه‌های ایالات متحده چندین عامل شخصی وجود دارد که باید در نظر بگیرید. زمانی که تصمیم می‌گیرید خانواده‌تان چقدر می‌توانند هزینه تحصیل شما را بپردازند؟ چه می‌خواهید تحصیل کنید؟ کدام ایالت یا مکان را دوست دارید؟و … تعیین اولویت‌های خود در حال حاضر، هدف‌گذاری مکان مناسب برای کسب مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد را بسیار آسان‌تر می‌کند.

انواع ویزای تحصیلی آمریکا

انواع ویزای تحصیلی آمریکا

در ادامه مطلب برای شما نمونه‌های مختلف ویزای تحصیلی آمریکا را بررسی خواهیم کرد:

ویزای دانشجویی F-1

برای تحصیل در کالج یا دانشگاه معتبر ایالات متحده یا تحصیل انگلیسی در یک مؤسسه زبان انگلیسی. ویزای “دانشجوی آکادمیک” F-1 برای افرادی در نظر گرفته شده است که قصد دارند در یک مؤسسه آکادمیک یا برنامه آموزش زبان تحصیل کنند.
این مؤسسه می‌تواند شامل کالج‌های معتبر، دانشگاه‌ها، هنرستان‌ها، و دبیرستان‌های دانشگاهی و مدارس ابتدایی باشد. برای واجد شرایط بودن، برنامه‌ای که در آن ثبت‌نام کرده‌اند باید با دریافت مدرک، دیپلم یا گواهی به پایان برسد و مدرسه باید توسط دولت ایالات متحده مجوز پذیرش دانشجویان بین‌المللی را داشته باشند.

ویزای J Exchange

برای شرکت در یک برنامه مبادله، از جمله تحصیل در دبیرستان و دانشگاه

ویزای دانشجویی M

برای تحصیل یا آموزش غیرآکادمیک یا حرفه‌ای در ایالات متحده

آموزش غیرآکادمیک یا حرفه‌ای در ایالات متحده

مدارک موردنیاز برای ویزای تحصیلی آمریکا

هنگام درخواست ویزای تحصیلی آمریکا، به‌طورکلی به موارد زیر نیاز دارید:

  • پاسپورت با اعتباری که دست‌کم شش ماه پس از زمان سکونت شما در ایالات متحده مهلت داشته باشد (به جز آن که طبق توافقات استثنا کشور معاف شده باشد)
  • پذیرش در مدرسه مورد تأیید SEVP و فرم I-20 شما
  • پرداخت هزینه درخواست برای SEVIS
  • تقاضای روادید غیر مهاجرتی و برگ تأیید فرم DS-160
  • عکس شما در قالب و شماره درخواستی

برخی از اسناد اضافی که ممکن است موردنیاز باشد عبارت‌اند از:

  • مدارک آمادگی تحصیلی مانند ریز نمرات، دیپلم، مدرک یا گواهینامه
  • شواهدی مبنی بر اینکه بودجه کافی برای حفظ هزینه‌های زندگی خود در طول مدت اقامت خود در ایالات متحده دارید.

مدارک موردنیاز برای ویزای تحصیلی آمریکا

این ممکن است شامل موارد زیر باشد:
1) اظهارات بانک
۲) تعهد مالی توسط اسپانسر برای پوشش هزینه‌های اقامت و زندگی شما
۳) یک برنامه بورسیه
• شواهدی مبنی بر اینکه شما پس از اتمام دوره تحصیلی خود، ایالات متحده را ترک خواهید کرد. این می‌تواند به‌صورت بلیت هواپیما خارج از ایالات متحده به کشور خود باشد.
• علاوه‌برآن این امکان وجود دارد که ملزم شوید جهت مصاحبه شخصی در سفارت یا کنسولگری ایالات متحده حضور یابید.

هزینه ویزای تحصیلی آمریکا

قبل از درخواست ویزای غیر مهاجرتی هزینه درخواست ویزای تحصیلی آمریکا باید پرداخت شود چه ویزا صادر شود یا نه. نوع روادید که برای آن تقاضا می‌دهید مقدار هزینه را تعیین می‌کند. هزینه درخواست ویزای شما غیرقابل‌استرداد است و نمی‌توانید آن را به شخص دیگری انتقال دهید. بعد از پرداخت مبالغ درخواست، رسید به شما خواهند داد. این رسید به مدت یک سال از تاریخ پرداخت اعتبار دارد و به شما امکان می‌دهد مصاحبه خود را در سفارت آمریکا برنامه‌ریزی کنید.
شما باید مصاحبه خود را تا زمانی که رسید معتبر است برنامه‌ریزی کنید، به این معنی که مصاحبه شما باید ظرف یک سال پس از پرداخت هزینه رزرو شود. اگر ظرف یک سال پس از پرداخت، زمان مصاحبه را تعیین نکنید، رسید شما منقضی می‌شود، نمی‌توانید زمان مصاحبه را تعیین کنید و باید هزینه را دوباره پرداخت کنید و روند را از نو شروع کنید. هزینه درخواست برای رایج‌ترین انواع ویزای غیر مهاجرتی ۱۶۰ دلار است. این شامل ویزاهای توریستی، تجاری، دانشجویی و مبادله می‌شود.

هزینه درخواست ویزای تحصیلی آمریکا

قوانین تحصیل در ایالات متحده

شما باید در تمام کلاس‌های خود شرکت کنید و دوره مربوطه را بگذرانید. اگر مطالعه خود را خیلی سخت می‌بینید، باید فوراً با مسئول مدرسه تعیین شده خود یا همان DSO صحبت کنید. اگر حدس می‌زنید این توانایی را ندارید که برنامه خود را تا مهلت انتهای فهرست شده در فرم I-20 به اتمام برسانید، باید با DSO خود دررابطه‌با تقاضای تمدید پلن احتمالی صحبت کنید.
شما ملزم هستید که یک دوره کامل تحصیل و درس‌خواندن را در هر ترم با موفقیت تمام کنید. اگر نمی‌توانید تمام‌وقت مطالعه کنید، فوراً باید با DSO خود تماس بگیرید. شما این امکان را ندارید که بدون در تماس بودن با DSO خود، یک دوره کامل آموزشی را زیر پا بگذارید.

اعتبار ویزای تحصیلی آمریکا

دانش‌آموزان در ایالات متحده، اگر طبق قانون مهاجرت، طی پنج ماه از تاریخ انتقال مدارس یا برنامه‌ها، تحصیلات خود را از سر نگیرند، ممکن است ویزای تحصیلی آمریکا را از دست بدهند. اگر دانش‌آموزی ویزای خود را از دست بدهد، ویزای F یا M دانشجو برای سفرهای آینده در بازگشت به ایالات متحده نیز معتبر نیست.
دانشجویانی که ایالات متحده را برای وقفه‌ای پنج‌ماهه یا بیشتر ترک می‌کنند، ممکن است وضعیت F-1 یا M-1 خود را از دست بدهند؛ مگر اینکه فعالیت‌های آنها در خارج از کشور مربوط به دوره تحصیلی آنها باشد. قبل از سفر، دانشجویان ممکن است بخواهند با مسئول دانشگاه خود مشورت کنند. دانشجویان قبل از سفر به ایالات متحده برای بازگشت به تحصیل، پس از غیبت بیش از پنج ماه که به دوره تحصیلی آنها مرتبط نیست، برای ویزای جدید در سفارت خارج از کشور اقدام کنند.

اعتبار ویزای تحصیلی آمریکا

الزامات زبان برای گرفتن ویزای تحصیلی آمریکا

در بیشتر موارد، دانش‌آموزان باید برای دریافت ویزای تحصیلی آمریکا، در یک برنامه دوره تحصیلی، مدرکی مبنی بر مهارت انگلیسی خود ارائه دهند که اغلب به‌صورت نمرات رسمی آزمون تافل، آیلتس یا PTE است. بااین‌حال، کسانی که حداقل شرایط لازم برای ورود مستقیم را ندارند، گزینه‌هایی در دسترس دارند. به‌عنوان‌مثال، دانشگاه نورث اینترن این دانشجویان را تشویق می‌کند تا برای برنامه مسیرهای جهانی درخواست دهند
این موضوع به بهبود مهارت‌های زبان انگلیسی و آمادگی برای برنامه انتخابی دانشجویان کمک می‌کند. دانشجویان بین‌المللی برخی از ارزشمندترین معلمان و محققین در دانشگاه‌های ایالات متحده هستند؛ زیرا مهارت‌ها و ایده‌های جدیدی را به کلاس درس، کتابخانه یا آزمایشگاه می‌آورند. این جزء عملی آموزش شما در آینده شغلی شما مفید خواهد بود و ممکن است بینش‌هایی را در مورد رشته خود به شما ارائه دهد که تنها از طریق مطالعه دوره امکان‌پذیر نخواهد بود.
در مراحل پیشرفته یک مدرک، یا اگر به دنبال مدرک تحصیلات تکمیلی هستید، می‌توانید دوره‌های آموزشی خود را متناسب با اهداف، نیازها و علایق تحصیلی خودتنظیم کنید. هنگامی که موضوعاتی را برای مطالعه مستقل برای پایان‌نامه یا پایان‌نامه تحصیلات تکمیلی انتخاب می‌کنید، می‌توانید بر ایده‌هایی تأکید کنید که برای شما، رشته و کشورتان مهم هستند.

امکان کار با ویزای تحصیلی آمریکا

به‌عنوان یک دانشجوی F-1، هدف اصلی شما از اقامت در ایالات متحده باید تحصیل تمام‌وقت باشد تا بتوانید به اهداف تحصیلی و یا شغلی خود برسید؛ بنابراین، دولت توانایی شما برای کار را فقط به شرایط زیر محدود می‌کند:

.

ویزای تحصیلی آمریکا

.
۱) در دانشگاه، استخدام پاره‌وقت: می‌توانید در مدرسه‌ای که I-20 شما را صادر کرده است تا 20 ساعت در هفته کار کنید. این گزینه تنها در صورتی است که موقعیتی در دسترس باشد و شما واجد شرایط‌ترین نامزد برای آن موقعیت باشید. لطفاً توجه داشته باشید که تعداد محدودی از این موقعیت‌ها در اکثر دانشگاه‌ها وجود دارد.
۲) استخدام خارج از دانشگاه به دلیل مشکلات مالی: اگر حداقل نه (9) ماه تحصیل‌کرده باشید و بتوانید به‌صورت کتبی ثابت کنید که پس از پذیرش در مدرسه با مشکلات مالی مواجه هستید؛ ممکن است واجد شرایط این نوع شغل باشید. این نوع استخدام قبل از شروع کار نیاز به تأیید DSO و دولت دارد.
لطفاً توجه داشته باشید، اگر مشخص شود که بدون تأیید دولت کار می‌کنید و یا در موقعیتی هستید که در اینجا ذکر نشده است، استخدام شما غیرمجاز تلقی می‌شود. این منجر به خاتمه فوری I-20 شما در سیستم ردیابی دانش‌آموز SEVIS می‌شود. اگر این اتفاق بیفتد، دیگر واجد شرایط ویزای تحصیلی آمریکا نخواهید بود. بازپرداخت دریافت نخواهید کرد و باید فوراً ایالات متحده را ترک کنید.
اما پس از فارغ‌التحصیلی، ایالات متحده تنها کشوری نیست که در هنگام استخدام به دنبال نامزدهای قوی است. دانشجویان بین‌المللی در جاهای دیگر نیز تقاضای زیادی دارند. در سال‌های اخیر، شرکت‌های بین‌المللی در جذب نیرو از مجموعه فارغ‌التحصیلان بین‌المللی قوی بسیار فعال‌تر شده‌اند. دورنمای شغلی بلندمدت شما را می‌توان با تجربیات شما از طریق توسعه اعتمادبه‌نفس، استقلال و مهارت‌های بین فرهنگی – ویژگی‌هایی که مورد تقاضای کارفرمایان در سراسر جهان است، افزایش داد.

مهندسی مکانیک

تحصیل در آمریکا

آمریکا کشوری زیبا در شمال قاره امریکا بوده که با کشورهای مکزیک و کانادا همسایه است و مهاجرت به آمریکا میتواند رویای هرکسی باشد .

سخن پایانی

ذکر این نکته حائز اهمیت است که دو سازمان دولتی جداگانه ایالات متحده با ورود و وضعیت دانشجویان بین‌المللی در حین تحصیل و دادن ویزای تحصیلی آمریکا در ایالات متحده درگیر هستند. وزارت امور خارجه مسئولیت فرایند درخواست ویزا و صدور ویزا را بر عهده دارد. هنگامی که دارنده ویزا وارد ایالات متحده می‌شود، وزارت امنیت داخلی ایالات متحده سپس به‌عنوان آژانس مسئول ورود به این کشور و همچنین صدور و اجرای مقررات بین‌المللی دانشجویان را بر عهده می‌گیرد.
تحصیل در ایالات متحده یک تجربه ارزشمند است، اما پیمایش در مسیر مسائل روزمره می‌تواند یک چالش باشد. بسیاری از دانشجویان بین‌المللی دریافتند که دفتر دانشجویان بین‌المللی کالج و دانشگاه منبع بسیار خوبی برای سازگاری با محیطی متفاوت از نظر فرهنگی و آکادمیک است. مأموریت دفتر دانشجویان بین‌المللی کمک به دانشجویانی مانند شما است و اغلب طیف گسترده‌ای از خدمات دانشجویی ارائه می‌شود.

.

ویزای تحصیلی آمریکا

.
هنگامی که تحصیلات خود را در ایالات متحده ادامه می‌دهید، نه‌تنها فرصت‌های آموزشی، بلکه تجربه فرهنگی خود را نیز گسترش می‌دهید. شما می‌توانید از طریق سازمان‌ها و انجمن‌های مختلف فرصت غوطه‌ور شدن در فرهنگ آمریکایی، ملاقات با افراد جدید و پیداکردن دوستان جدید را داشته باشید.
دانشجویان بین‌المللی اغلب متوجه می‌شوند که دفتر دانشجویی بین‌المللی نقطه شروع خوبی برای پیشنهادها دانشگاه و همچنین مرکز دانشجویی پردیس است. زمان تحصیل شما در خارج از کشور را می‌توان با شرکت در صحنه اجتماعی و فرهنگی پیرامون خود غنی کرد. احتمالاً متوجه خواهید شد که پردیس‌های ایالات متحده طیف گسترده‌ای از فعالیت‌های علمی، فرهنگی و ورزشی را ارائه می‌دهند که ابعاد جدیدی به زندگی شما می‌بخشد.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
مزایای تحصیل در آمریکا چیست؟
برتری علمی تنوع فرصت‌های آموزشی تکنولوژی پیشرفته فرصتی برای تحقیق، تدریس و آموزش
انواع ویزای تحصیلی آمریکا کدامند؟
ویزای دانشجویی F-1 ویزای J Exchange ویزای دانشجویی M
اعتبار ویزای تحصیلی آمریکا چقدر است؟
دانش‌آموزان در ایالات متحده، اگر طبق قانون مهاجرت، طی پنج ماه از تاریخ انتقال مدارس یا برنامه‌ها، تحصیلات خود را از سر نگیرند، ممکن است ویزای تحصیلی آمریکا را از دست بدهند.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای