مهاجرت کاری جوشکاری

مهاجرت کاری جوشکاری

مهاجرت کاری جوشکاری برای آن دسته از افرادی که در این زمینه مهارت و سابقه کاری لازم را دارند، گزینه‌ بسیار مناسبی به نظر می‌رسد. امروزه کشورهای بسیار زیادی هستند که از جوشکاری به‌عنوان شغل موردنیاز خود یاد می‌کنند. جوشکاران به‌سادگی می‌توانند در صنایع بسیار مختلفی مانند ساخت خطوط لوله، ساخت‌وساز، تعمیر تجهیزات سنگین، خودروسازی و … مشغول به کار شوند.

اما به‌عنوان فردی که قصد دارد تا از طریق جوشکاری مهاجرت کاری را تجربه کند، بدون شک در ابتدا نیاز است تا با شرایط و قوانین کشورهای مختلف آشنا شوید. باید بدانید که مسیر این نوع مهاجرت به چه صورت است و بهترین کشور برای کار جوشکاری، چه کشوری است؟

 

 

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

رشته جوشکاری، رشته‌ای محبوب برای مهاجرت کاری

جوشکاری یکی از شغل‌های بسیار پرطرف‌دار برای مهاجرت است. منظور از جوشکار فردی است که می‌تواند قطعات فلزی مختلف را به کمک روش‌های جوشکاری متنوع، برش داده و تغییر شکل دهد. یک فرد جوشکار همچنین می‌تواند ماشین‌آلات و یا قطعات بخش‌های مختلف را تعمیر کند. یک فرد جوشکار این قابلیت را دارد تا سازه‌ها و تجهیزات فلزی را به کمک دستگاه‌های جوش، اندازه‌گیری و آن‌ها را با سایر ابزارها مونتاژ کند.

جوشکاران، محصولات فلزی را مطابق با درخواست‌ مشتریان و یا کارفرما تولید می‌کنند. امروزه دستگاه‌های جوش بسیار متنوعی وجود دارد که انتظار می‌رود جوشکاران با آن‌ها آشنا باشند. از دیگر نیازهای یک فرد جوشکار، توانایی خواندن و تفسیر نمودارها، نقشه‌ها و طرح‌ها برای تعیین عملیات جوشکاری است.

یکی از مزایای مهاجرت کاری جوشکاری، تنوع موقعیت‌های شغلی است. فردی که به‌عنوان جوشکار شناخته می‌شود، می‌تواند در صنایع بسیار گوناگونی مشغول به کار شود. همین امر موجب شده تا کشورهای صنعتی و درحال‌توسعه، از متقاضیان جوشکار استقبال کنند. یک فرد جوشکار علاوه بر اینکه باید با الزامات ایمنی آشنایی داشته، لازم است تا مهارت‌های زیر را نیز دارا باشد:

 • توانایی کار با دستگاه‌های جوشکاری نیمه اتوماتیک و جوشکاری دستی
 • توانایی کار با تجهیزات لحیم‌کاری
 • توانایی کار با ماشین‌های شکل‌دهنده، قیچی و …
 • توانایی راه‌اندازی، خاموش‌کردن، تنظیم و نظارت بر خط جوشکاری رباتیک

رشته جوشکاری، رشته‌ای محبوب برای مهاجرت کاری

شرایط و الزامات مهاجرت کاری جوشکاری

آن دسته از افرادی که قصد مهاجرت کاری از طریق موقعیت شغلی جوشکاری را دارند، در ابتدا نیاز است تا با شرایط و قوانین کشورهای خارجی آشنا شوند. با این که کشورهای درحال‌توسعه و صنعتی گزینه‌ مناسبی برای این دسته از افراد به شمار می‌رود؛ اما هرکدام از آن‌ها ممکن است که الزامات و شرایط خاص خودش را برای اعطای ویزای کاری به جوشکاران در نظر گرفته باشد، هرچند که برخی از این الزامات برای مهاجرت کاری به کشورهای خارجی، مشابه یکدیگر است. از مهم‌ترین شرایطی که یک جوشکار برای مهاجرت کاری جوشکاری باید داشته باشد، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

شرایط و الزامات مهاجرت کاری جوشکاری

داشتن سابقه کاری

به‌صورت معمول یکی از شرایط اصلی مهاجرت کاری به هر کشوری، داشتن سابقه کاری مرتبط با موقعیت شغلی است. موقعیت کاری جوشکاری نیز از این قاعده مستثنی نبوده و افرادی که تمایل به مهاجرت کاری دارند، نیاز است تا اثبات کنند که در این زمینه دارای سابقه کاری هستند. به‌صورت معمول کشورهای خارجی از یک جوشکار، 2 تا 4 سال سابقه کاری درخواست می­کنند.

مدرک زبان

یکی دیگر از الزامات اصلی مهاجرت کاری جوشکاری، داشتن مدرک زبان است. در ابتدا باید توجه کنید که زبان رسمی کشور موردنظر شما چه زبانی بوده، همچنین باید دقت داشته باشید که حداقل مدرک زبان لازم برای مهاجرت کاری به آن کشور چیست. سپس می‌توانید با دریافت مدرک زبان موردنیاز، مهاجرت کاری را تجربه کنید.

اثبات تمکن مالی

از جمله شرایط اصلی هر نوع مهاجرتی، اثبات تمکن مالی است. با استفاده از این مورد، می‌توانید به کشور موردنظر خود نشان دهید که در زمان حضور و اقامت در آن کشور، مشکلی از نظر مالی ندارید و می‌توانید از پس هزینه‌های خود بربیایید. یکی از مزایای مهاجرت کاری جوشکاری این است که اگر موفق شوید یک قرارداد کاری مناسب با حقوق بالا ببندید، می‌توانید از همان به‌عنوان مدرک تمکن مالی استفاده کنید.

یافتن یک موقعیت شغلی

شما تنها زمانی می‌توانید مهاجرت کاری به کمک رشته جوشکاری را تجربه کنید که در کشور موردنظر خود یک موقعیت شغلی پیدا کنید. البته که شانس این را دارید که این کار را یا در کشور خودتان انجام داده یا بعدازاین که به کشور مقصد سفر کردید، اقدام کنید. بااین‌وجود، داشتن یک قرارداد کاری با یک کارفرمای تأیید شده از سوی کشور موردنظر، یکی از اصلی‌ترین شروط دریافت ویزای کاری است.

انواع ویزای کاری برای مهاجرت

همان‌طور که می‌دانید برای مهاجرت کاری جوشکاری، نیاز به دریافت ویزای کار وجود دارد. ویزای کار درواقع سندی است که به فرد متقاضی این اجازه را می‌دهد تا در کشور موردنظر به کار مشغول شود و در آن بدون مشکل رفت‌وآمد کند. بسته به کشوری که قصد مهاجرت کاری به آن را دارید، می‌توانید از یکی از انواع ویزاهای زیر استفاده کنید:

انواع ویزای کاری برای مهاجرت

ویزای جاب آفر یا دریافت پیشنهادنامه شغلی

یکی از شناخته‌شده‌ترین ویزاهای کاری، ویزای جاب آفر و یا پیشنهادنامه شغلی است. به کمک این ویزا فرد متقاضی می‌تواند مهاجرت کاری را تجربه کند. شرط لازم برای دریافت ویزای جاب آفر، یافتن یک موقعیت شغلی است. بدین صورت فرد متقاضی در ابتدا یک موقعیت شغلی را در کشور مقصد پیدا کرده و مدارک خودش را برای کارفرما ارسال می‌کند. حال باید کارفرما را متقاعد کند که فرد مناسبی برای موقعیت شغلی است. این کار را می‌تواند با نشان‌دادن سابقه کاری، رزومه کاری، سطح تحصیلات، مدرک زبان و … انجام دهد.

مراحل دریافت ویزای کاری جاب آفر در کشور فرد متقاضی انجام خواهد شد. به بیان دیگر، فرد علاقه‌مند به مهاجرت کاری جوشکاری در ابتدا از کشور خود، یک موقعیت شغلی مناسب را در کشور مقصد پیدا می­کند و درصورتی‌که موفق شود تا قرارداد کاری را با یک کارفرما به امضا برساند، می‌تواند برای دریافت وقت سفارت و دریافت ویزا، اقدام کند. تنها بعد از اخذ ویزای کاری است که فرد می‌تواند به کشور موردنظر خود سفر کند.

ویزای جاب سیکر یا جستجوی کاری

در برخی از کشورها، ویزای کاری دیگری تحت عنوان ویزای جاب سیکر وجود دارد. بدین صورت جوشکاران این شانس را دارند تا پیش از یافتن یک موقعیت شغلی، به کشور مورد نظرشان سفر کنند. حال با حضور فیزیکی در این کشور می‌توانند موقعیت‌های شغلی مختلف را پیدا کنند و به‌صورت رودررو با کارفرمایان مواجه شوند. از مهم‌ترین شرایط برای دریافت ویزای جاب سیکر، می‌توان به داشتن تمکن مالی لازم و مدرک زبان اشاره کرد.

زمانی که فرد در کشور موردنظر حضور دارد، به راحتی می‌تواند با کارفرماهای مختلف دیدار کرده و یک موقعیت شغلی مناسب پیدا کند. در نهایت با ثبت قرارداد کاری با یک کارفرما، می‌تواند برای دریافت ویزای کاری و سفر به کشور موردنظر اقدام کند.

مدارک موردنیاز برای اخذ ویزای کاری

آن دسته از جوشکارانی که قصد مهاجرت کاری به کشورهای خارجی را دارند، در ابتدا باید با مدارک لازم برای اخذ چنین ویزایی آشنا شوند. این مدارک برای موفقیت در مهاجرت کاری جوشکاری از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند؛ زیرا درصورتی‌که نقص و یا کمبودی در آن‌ها وجود داشته باشد، احتمال ریجکتی و یا رد شدن درخواست ویزای کاری، بسیار زیاد خواهد بود. پس به یاد داشته باشید که تمامی مدارک را به‌صورت کامل و بادقت و وسواس بالا، جمع‌آوری کنید. از مهم‌ترین مدارک لازم برای اخذ ویزای کاری جوشکاری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مدارک هویتی مانند کارت ملی و یا شناسنامه
 • گذرنامه معتبر با حداقل اعتبار لازم
 • عکس پرسنلی
 • کپی از قرارداد کاری با کارفرما
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • گواهی پزشکی
 • رسید پرداخت هزینه‌های ویزا
 • ارائه فرم درخواست ویزای کاری
 • ارائه تمکن مالی لازم
 • دریافت بیمه مهاجرتی
 • ارائه اسناد ازدواج (در صورت لزوم)
 • مدارک تحصیلی
 • مدارک مرتبط با سابقه کار
 • مدرک زبان

مدارک موردنیاز برای اخذ ویزای کاری

میزان درآمد جوشکاران در جهان

همان‌طور که تا بدین جا نیز به‌خوبی متوجه شدید، جوشکاری یکی از آن دسته مشاغل است که در تمامی دنیا موردنیاز است. نه‌تنها کشورهای اروپایی، بلکه سایر کشورهای جهان و شرکت‌های خارجی به دنبال جوشکارانی باتجربه و حرفه‌ای هستند. این کشورها می‌توانند شرایط کاری بسیار جذابی را برای مهاجرت کاری جوشکاران فراهم کنند. یکی از دلایل محبوبیت مهاجرت کاری جوشکاری، امکان کسب درآمد مناسب است.

باید اشاره داشت که کسب درآمد از طریق موقعیت شغلی جوشکاری می‌تواند به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد، از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تجربه و سابقه جوشکار

یکی از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار بر میزان درآمد یک جوشکار در خارج از کشور، سابقه کاری اوست. هرچه یک جوشکار سابقه کار بیشتری داشته باشد، توقع می‌رود که دستمزدهای بالاتری را دریافت کند. اگر در ابتدای مسیر حقوق بالایی نداشته باشید، نیازی به نگرانی نیست؛ زیرا با گذشت زمان، حقوق شما نیز بیشتر می‌شود.

اندازه شرکت

اندازه و وسعت شرکت یا کارخانه­ای که برای آن کار می‌کنید نیز به‌صورت مستقیم بر میزان حقوقی که دریافت می‌کنید، تأثیرگذار است. طبیعی است که نمی‌توان از کارخانه‌های کوچکی که نیاز به جوشکار دارند، توقع حقوق نجومی داشت.

محل شرکت

کار در شهرهای بزرگ‌تر، پرجمعیت­تر و پیشرفته‌تر باعث می‌شود تا بتوانید حقوق‌ بالاتری نیز دریافت کنید؛ ازاین‌رو اگر از طریق مهاجرت کاری جوشکاری به یک شهر کوچک و کم‌جمعیت سفرکرده‌اید، نباید انتظار حقوق‌ بسیار بالایی داشته باشید. ما در این قسمت لیستی از بهترین کشورهای جهان که حقوق‌ مناسبی را به جوشکاران اختصاص داده‌اند و می‌توانند گزینه‌ای مناسب برای مهاجرت کاری در نظر گرفته شوند، گردآورده‌ایم:

بهترین کشور برای کار جوشکاری

جوشکاری در آلمان

کشور آلمان یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت کاری جوشکار است. وجود شرکت‌ها و کارخانه‌های بسیار زیاد در این کشور موجب شده است تا موقعیت‌های شغلی جوشکاری بسیار زیادی در آن وجود داشته باشد. انتظار می‌رود که یک جوشکار، دستمزدی در حدود ساعتی 12 تا 17 یورو در آلمان داشته باشد. ازاین‌رو پایه حقوق ماهیانه او چیزی در حدود 1800 تا 4000 یورو خواهد بود. جوشکاران باتجربه بالا می‌توانند حتی با نرخ 22 یورو در ساعت کار پیدا کنند.

جوشکاری در کانادا

یکی دیگر از کشورهای مناسب برای مهاجرت کاری جوشکاری، کشور کانادا است. موقعیت شغلی جوشکاری همواره یکی از مشاغل موردنیاز در این کشور بوده و افرادی که در زمینه جوشکاری دارای توانایی و تخصص کافی باشند، می‌توانند سالیانه بین 44 تا 60 هزار دلار درآمد کسب کنند.

 

بهترین رشته ها برای مهاجرت کاری

بهترین رشته ها برای مهاجرت کاری

تعیین بهترین رشته های برای مهاجرت کاری نه تنها در سال ۲۰۲۲ بلکه در هر سالی، با توجه به کشور صورت می گیرد چرا که هر کشوری دارای شرایط سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و … متفاوتی است و از این رو میزان نیاز هر کشور به متخصصان حوزه های گوناگون نیز متفاوت می باشد.

سخن آخر

جوشکاری یکی از بهترین مشاغل برای مهاجرت کاری به شمار می‌آید. افرادی که به‌عنوان جوشکار فعالیت می‌کنند، باید دانش و تخصص لازم برای کار با دستگاه‌های جوشکاری و یا جوشکاری دستی را داشته باشند. از مهم‌ترین شرایط برای اخذ موقعیت شغلی جوشکاری می‌توان به داشتن سابقه کار، مدرک زبان، اثبات تمکن مالی و … اشاره کرد.

جوشکاران می‌توانند به کمک ویزای جاب آفر یا پیشنهادنامه شغلی و یا ویزای جاب سیکر یا یافتن کار، ویزای کار کشور موردنظر خود را به دست بیاورند. بعد از اینکه مدارک لازم برای صدور ویزای کار جمع‌آوری شد، می‌توان برای دریافت ویزا اقدام کرد. از بهترین کشورهای جهان برای مهاجرت کاری جوشکاری می‌توان به آلمان، هلند، کانادا، ایالات متحده، فرانسه، استرالیا و … اشاره کرد.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
یک جوشکار چه مهارت هایی را باید بداند؟
توانایی کار با دستگاه‌های جوشکاری نیمه اتوماتیک و جوشکاری دستی توانایی کار با تجهیزات لحیم‌کاری توانایی کار با ماشین‌های شکل‌دهنده، قیچی و … توانایی راه‌اندازی، خاموش‌کردن، تنظیم و نظارت بر خط جوشکاری رباتیک
جوشکار برای مهاجرت کاری جوشکاری چه شرایطی را باید داشته باشد؟
داشتن سابقه کاری مدرک زبان اثبات تمکن مالی یافتن یک موقعیت شغلی
ویزای کاری برای مهاجرت چند نوع است؟
ویزای جاب آفر ویزای جاب سیکر
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای