تاییدیه زاب آلمان چیست؟

تاییدیه زاب آلمان چیست؟

اگر قصد دارید برای تحصیل یا کار به آلمان سفر داشته باشید، ممکن است لازم باشد تاییدیه ZAB را دریافت کنید. Zentralstelle für ausländisches Bildungswesen (ZAB) دفتر مرکزی جهت ارزیابی مدارک افراد خارجی در آلمان محسوب می‌شود. دریافت تاییدیه زاب آلمان نشان می‌دهد که مدارک شما در آلمان به رسمیت شناخته خواهد شد و شما واجد شرایط تحصیل یا کار در حرفه خود هستید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

تاییدیه زاب آلمان چیست؟

تاییدیه ZAB گواهینامه تاییدکننده صلاحیت‌ های افراد خارجی توسط مقامات آلمانی است. زاب مدارک تحصیلی و سایر گواهینامه‌ های افراد مهاجر را برای تعیین معادل‌ بودن آنها با مدارک آلمانی ارزیابی می‌کند. اگر قصد کار در آلمان را دارید به این مدرک نیاز خواهید داشت، به‌ ویژه اگر حرفه شما نیاز به تایید دولتی یا مجوز دارد.

تاییدیه زاب آلمان چیست؟

چرا تاییدیه زاب آلمان مهم است؟

تاییدیه ZAB  یک الزام قانونی برای برخی از مشاغل در آلمان است. اگر حرفه شما نیاز به مجوز دولتی دارد باید این مدرک را دریافت کنید. زیرا مقامات آلمانی باید اطمینان حاصل کنند که مدارک تحصیلی‌ تان با همان استانداردهای مدارک آلمانی در رشته شما مطابقت دارد.

به‌ عبارتی اگر می‌خواهید از یک کشور غیر اتحادیه اروپا برای کار به آلمان مهاجرت کنید و نیاز به ویزای آلمان مانند کارت آبی اتحادیه اروپا دارید، باید ثابت شود که مدرک تحصیلی خارجی شما معادل مدرک دانشگاهی آلمان است.

علاوه‌ بر این، تاییدیه زاب آلمان می‌تواند در افزایش چشم‌ انداز شغلی و انتظارات حقوق شما مفید باشد. با تایید ZAB، باید به کارفرمایان نشان دهید که مدارک شما در آلمان به رسمیت شناخته شده است و برای موقعیتی که درخواست می‌کنید واجد شرایط هستید.

انواع تاییدیه‌ های زاب

در حالت کلی، دو نوع تاییدیه زاب وجود دارد:

 • تاییدیه عمومی: این نوع گواهی برای افرادی صادر می‌شود که می‌خواهند در حرفه‌ای کار کنند که نیازی به مجوز دولتی ندارد. گواهی عمومی تایید می‌کند که مدارک خارجی شما معادل مدرک یا گواهی آلمانی است.
 • تاییدیه تحت نظارت: این نوع گواهی برای افرادی خواهد بود که می‌خواهند در یک حرفه تحت نظارت مانند پزشکی، وکالت یا تدریس کار کنند. اخذ این مدرک تایید می‌کند که مدارک خارجی شما شرایط لازم برای مجوز دولتی یا به‌رسمیت‌شناختن در آلمان را دارد.

مدارک موردنیاز برای تاییدیه زاب آلمان

برای درخواست تاییدیه ZAB، باید مدارک مختلفی را ارائه دهید، از جمله:

 • مدرک یا گواهی خارجی: باید یک کپی از مدرک یا گواهینامه خارجی خود را ارائه دهید. زاب محتوای مدرک یا گواهی را برای تعیین معادل آن با مدارک آلمانی ارزیابی می‌کند.
 • ریزنمرات دانشگاه خود: لازم است ریزنمرات دانشگاه خود را ارائه دهید. ریزنمرات باید اطلاعات دقیقی در مورد دروسی که گذرانده‌اید و نمرات دریافتی شما ارائه دهد.
 • اثبات هر تجربه کاری که در زمینه کاری خود دارید: باید مدرکی دال بر تجربه‌ کاری در زمینه کاری خود ارائه دهید. این امر به‌ ویژه برای مشاغل تحت نظارت اهمیت دارد.
 • اثبات مهارت‌ های زبان آلمانی شما (در صورت وجود): بسته به حرفه خود، ممکن است لازم باشد مدرکی دال بر مهارت زبان آلمانی خود ارائه دهید. شما می‌توانید این مدرک را با شرکت در آزمون مهارت زبان آلمانی، مانند TestDaF یا Goethe-Zertifikat ثابت کنید.

مدارک موردنیاز برای تاییدیه زاب آلمان

تاییدیه زاب آلمان برای مدارک دانشگاهی از ایران

متقاضیان ایرانی می‌توانند جهت درجات زیر، برای این تاییدیه درخواست دهند:

 • دکترا
 • کارشناسی ارشد
 • کارشناسی

ZAB تنها در صورتی می‌تواند بیانیه مقایسه‌ پذیری صادر کند که برنامه تحصیلی و دانشگاه شما در زمان فارغ‌ التحصیلی معتبر باشند.

مدارک زیر با مدرک لیسانس آلمانی معادل نیستند. البته زاب می‌تواند برای مدارک زیر بیانیه مقایسه‌ پذیری صادر کند، اما این گواهی کمتر از سطح یک مدرک لیسانس آلمانی ارزیابی می‌شود.

 • مدرک کاردانی (برنامه ۲ساله): این سند با مدرک تحصیلی یک مدرسه حرفه‌ای آلمان (Berufsfachschule) مطابقت دارد.

چک‌ لیست موردنیاز زاب برای مدارک دانشگاه‌ های ایران

متقاضیان ایرانی فقط باید فتوکپی مدارک خود را ارسال کنند. تنها مدرک اصلی که دراین‌ خصوص نیاز خواهد بود، فرم درخواست با امضای متقاضی است. نیازی به ارسال ترجمه مدارک نیست مگر اینکه در چک‌ لیست ذکر شده باشد.

 • فرم درخواست بیانیه مقایسه‌ پذیری با امضای اصلی شما نیاز خواهد بود. اگر می‌ خواهید بیش از یک مدرک دانشگاهی را ارزیابی کنید باید یک فرم درخواست جداگانه پر و برای هر مدرک درخواست جداگانه ارسال کنید.
 • مدرک دانشگاهی (دانشنامه) به زبان فارسی
 • ترجمه مدرک دانشگاهی به آلمانی یا انگلیسی
 • کارنامه سوابق کل دوره تحصیلی (ریزه نمرات) به زبان فارسی
 • اگر به دانشگاه دیگری منتقل شدید، باید ریزنمرات سوابق دانشگاه اول خود را نیز ارسال کنید.
 • سند هویت
 • گذرنامه یا کارت شناسایی
 • اثبات تغییر نام (مثلا گواهی ازدواج) به زبان‌ اصلی، فقط درصورتی‌ که نام شما تغییر کرده باشد.
 • تنها درصورتی‌ که برای درخواست ویزای بلو کارت، تاییدیه الزامی باشد، قرارداد کار یا تایید کتبی استخدام از سوی کارفرمای آینده شما در آلمان نیز نیاز خواهد بود.

چگونه می‌ توان تاییدیه زاب آلمان را دریافت کرد؟

برای دریافت این مدرک باید چند مرحله را دنبال کنید:

مرحله 1: نوع تاییدیه زاب موردنیاز خود را تعیین کنید.

مرحله 2: جمع‌ آوری مدارک

مرحله 3: تکمیل فرم درخواست: شما باید فرم خود را تکمیل کنید که می‌توانید آن را در وب‌ سایت ZAB بیابید. این فرم اطلاعات شخصی، سابقه تحصیلی و سایر جزئیات مرتبط را می‌پرسد.

مرحله 4: پرداخت هزینه، برای ارسال درخواست خود باید هزینه‌ای بپردازید. هزینه بسته به نوع تاییدیه‌ متفاوت است.

مرحله 5: ارسال درخواست و مدارک خود، پس از تکمیل فرم و پرداخت هزینه، باید مدارک خود را به ZAB ارسال کنید. شما می‌توانید این کار را از طریق پست یا به‌ صورت الکترونیکی انجام دهید.

مرحله 6: انتظار برای ارزیابی، فرآیند ارزیابی بسته به پیچیدگی پرونده شما می‌تواند از چند هفته تا چند ماه (3 ماه) طول بکشد.

سیستم اطلاعاتی برای شناسایی مدارک تحصیلی خارجی در آلمان

هر بار که زاب ارزیابی یک موسسه یا مدرک خارج از کشور را تکمیل می‌کند، نتایج خود را به پایگاه‌ داده‌ای به نام Anabin اضافه خواهد کرد. شما می‌توانید به این پایگاه‌ داده مراجعه کنید تا ببینید که آیا مدرک شما در آلمان مورد تایید خواهد بود یا خیر. اطلاعات موجود در این وب‌ سایت کاملا به زبان آلمانی است.

به‌ طور خلاصه، برای درخواست ویزای کار آلمان (ویزای جویندگان کار یا کارت آبی اتحادیه اروپا) باید ثابت کنید که یک «نیروی کار ماهر» هستید. مقامات مهاجرت آلمان برای این منظور فقط از شما می‌ خواهند که تحصیلات دانشگاهی مناسبی داشته باشید.

سریع‌ ترین راه برای اثبات اینکه تحصیلات دانشگاهی مناسبی دارید، یافتن موسسه و مدرک خود در پایگاه‌ داده آنابین است. هنگامی که به اطلاعات موردنیاز در Anabin پیمایش کردید، اسناد لازم را می‌توانید از پایگاه‌ داده دانلود کنید تا نشان دهید که شرایط مناسبی برای تایید ویزای کاری دارید.

هزینه تاییدیه زاب آلمان

متقاضیان برای درخواست تاییدیه باید هزینه مشخصی را پرداخت کنند. هنگامی که ZAB تقاضای کامل شما را دریافت کند، جزئیات هزینه‌های پرداختی را به شما اطلاع خواهد داد. اگر برای اولین‌ بار درخواست می‌دهید، هزینه آن 200 یورو خواهد بود. هزینه برای تقاضاهای بعدی 100 یورو است. پرداخت از طریق حواله بانکی باید انجام شود.

هنگامی که ZAB پرداخت شما را دریافت کرد، تاییدیه پرداخت را برای شما ارسال و شروع به پردازش مدارک شما می‌کند. توجه داشته باشید تا زمانی که پرداخت را انجام ندهید، رسیدگی به درخواست شما آغاز نخواهد شد.

هزینه تاییدیه زاب آلمان

چه اطلاعاتی در نامه تاییدیه ZAB گنجانده شده است؟

این بیانیه مدرک آلمانی را مشخص می‌کند که مدارک خارجی شما با آن قابل‌ مقایسه است. این نامه حاوی اطلاعاتی از جمله گزینه‌های ادامه تحصیل، مبنای قانونی استفاده از مدارک تحصیلی و روش شناسایی حرفه خواهد بود.

تاییدیه زاب آلمان در دو نسخه کوتاه و طولانی به متقاضی ارائه می‌شود. شما هر دو این نسخه‌ها را دریافت خواهید کرد. در نسخه کوتاه اطلاعاتی در مورد مقایسه مدرک شما به مدرک آلمانی آورده خواهد شد. این نسخه برای ضمیمه به اسناد درخواست مناسب است. چنانچه به اطلاعات دقیق‌ تری نیاز داشتید از نسخه طولانی‌ تر باید استفاده کنید.

ZAB چه مدارکی را ارزیابی می‌ کند؟

زاب فقط مدارک تحصیلات عالی از کشورهای مختلف را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. این سیستم برای دوره‌های آموزش عالی ناقص یا دوره‌های خارج از دانشگاه تاییدیه‌ ای صادر نمی‌کند. توجه داشته باشید که زاب برای گواهی مدرسه صادر نمی‌شود. به‌صورت کلی این نامه در موارد زیر صادر خواهد شد:

 • مدرک تحصیلی باید توسط موسسه‌ای اعطا شده باشد که طبق معیارهای اصلی در کشور مبدا به‌ عنوان یک موسسه آموزش عالی شناخته شده است.
 • این تاییدیه به‌ هیچ‌ وجه جایگزین شناخت موردنیاز برای طبابت در آلمان نمی‌شود. اگر می‌ خواهید به‌ عنوان یک پزشک در آلمان کار کنید دریافت تاییدیه زاب سند مناسبی برای شما نیست.
بلوکارت آلمان

آلمان شرایط دریافت کارت آبی اقامت برای مهاجران را آسان کرد…

بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط اداره فدرال مهاجرت و پناهندگان آلمان، این کشور امکان دریافت کارت آبی اقامت را با تغییر در برخی از قوانین اصلی تسهیل کرده است.

سخن آخر

اخذ تاییدیه زاب آلمان برای افرادی که می‌خواهند در این کشور کار کنند یک گام مهم است. این گواهی تایید می‌کند که مدارک تحصیلی شما در خارج از کشور با همان استانداردهای مدارک آلمانی مطابقت دارد و شما واجد شرایط کار در حرفه خود هستید. در این راستا اگر حرفه شما نیاز به مجوز دولتی داشته باشد، تایید ZAB یک الزام قانونی خواهد بود.

موسسه مهاجرتی هرمس اپلای، راهنمای شما در اخذ تاییدیه زاب و مهاجرت به آلمان خواهد بود. کافی است با کارشناسان مجموعه ارتباط برقرار کنید تا از آخرین شرایط و قوانین مربوط به آن آگاه شوید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
برای کدام مدارک از دانشگاه‌های ایران می‌توان تاییدیه زاب آلمان گرفت؟
برای مدارک لیسانس، فوق‌لیسانس و دکترا می‌توان این تاییدیه را دریافت کرد.
آیا برای مدرک فوق‌دیپلم هم می‌توان تاییدیه زاب آلمان درخواست کرد؟
بله برای این مقطع هم می‌توان تاییدیه گرفت.
تاییدیه زاب آلمان برای چه افرادی ضرورت دارد؟
این تاییدیه برای افرادی که قصد کار یا تحصیل در کشور آلمان را دارند نیاز است.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای