کار در آلمان با زبان انگلیسی

کار در آلمان با زبان انگلیسی

یکی از دغدغه‌های مهاجران در کشور آلمان، پیدا کردن کار در آلمان با زبان انگلیسی است. اخذ ویزای کار در آلمان نیازی به تسلط به زبان آلمانی ندارد؛ با این ‌حال، برخی از شرکت‌های آلمانی ممکن است برای کار و تکمیل فرایند درخواست ویزای کار، مدرکی دال بر سطح خاصی از دانش آلمانی نیاز داشته‌باشند. کار در آلمان بدون زبان آلمانی کمی چالش‌برانگیز خواهد بود، اما راه‌هایی هست که می‌توان آن را انجام داد. ما در این مقاله نکاتی را بیان کرده‌ایم تا بتوانید بدون داشتن مهارت‌های زبان آلمانی، مهاجرت کاری به آلمان با زبان انگلیسی داشته باشید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

بیشترین فرصت‌های کار در آلمان به زبان انگلیسی

به‌طور کلی خارجی‌هایی که به دنبال شغل در استارتاپ‌های فناوری یا دپارتمان‌های دیجیتال هستند، شانس بیشتری برای یافتن کار در آلمان بدون تسلط به زبان آلمانی دارند. افرادی که می‌خواهند در زمینه منابع انسانی، حسابداری، بازاریابی، مشاوره، پزشکی یا حقوق کار کنند، کمترین فرصت را برای یافتن شغل به زبان انگلیسی در آلمان دارند. از طرف دیگر، مشاغلی که شما را ملزم به دانستن یا کار با قوانین آلمان می‌کنند، کمترین احتمال برای اشتغال بدون تسلط به زبان آلمانی دارند.

بیشترین فرصت‌های کار در آلمان به زبان انگلیسی

عوامل مؤثر در پیدا کردن مشاغل انگلیسی‌زبان در آلمان

در این بخش به بررسی مجموعه عواملی پرداخته می‌شود که امکان یافتن کار در آلمان با زبان انگلیسی را آسان‌تر می‌کنند.

اندازه شرکت: هر چه شرکت مورد نظر چندملیتی‌تر و بزرگتر باشد، امکان یافتن موقعیت‌های کاری انگلیسی‌زبان در آن بیشتر خواهد بود. مانند شرکت‌های آدیداس، بنز و غیره.
تخصص و موقعیت شغلی: در یافتن کار در شرکت‌های بزرگ هر چقدر افراد دارای تخصص بالاتری باشند یا موقعیت ارشد بالاتری بیابند، کمتر نیاز به تسلط به زبان آلمانی خواهند داشت. از آنجا که چنینی مدیرانی به‌ صورت بین‌المللی کار می‌کنند، ارجحیت نیز تسلط به زبان انگلیسی است.
مقدار تجربه و رقابت بین افراد: در یافتن کار به زبان انگلیسی هر چقدر فرد تجربه کاری بیشتری داشته باشد، شانس بیشتری در بین رقبای انگلیسی ‌زبان خود خواهد داشت.

شغل‌های معمول در آلمان برای انگلیسی‌زبانان

آلمان بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا است و پایین‌ترین نرخ بیکاری را دارد. از این ‌رو بازار کار آن عالی می‌باشد. در زیر چند شغل معمول برای کار در آلمان با زبان انگلیسی معرفی شده است.

شغل‌های معمول در آلمان برای انگلیسی‌زبانان

مراقبت از کودک

اگر به کودکان علاقه دارید، می‌توانید خدمات خود را به‌عنوان پرستار بچه انگلیسی‌زبان ارائه دهید. تقاضای زیادی برای کارکنان مهدکودک وجود دارد. آنها به دنبال افرادی هستند که بتوانند به‌خوبی انگلیسی صحبت کنند تا بچه‌ها را زودتر در معرض کلمات و تلفظ‌های صحیح قرار دهند. برای اینکه بتوانید در مراکز نگهداری از کودکان کار کنید، به آموزش نیاز دارید. اما اگر می‌خواهید در خانه از کودک نگهداری کنید، این کار در آلمان با زبان انگلیسی نیز یک گزینه عالی است. برای شروع، در گروه‌های فیس‌بوک والدین مهاجر محلی پست بگذارید.

معلم زبان انگلیسی

انتخاب واضح بسیاری از افرادی که با زبان انگلیسی به دنبال کار هستند، آموزش زبان انگلیسی است. اما آلمان یک کشور بسیار وابسته به گواهینامه می‌باشد. بنابراین اگر می‌خواهید در یک آموزشگاه زبان، شغلی پیدا کنید، حداقل به مدرک دانشگاهی و مدرکTEFL (تدریس زبان انگلیسی به‌عنوان زبان خارجی) نیاز دارید. اگر می‌خواهید قبل از گرفتن مدرک شروع به کار کنید، می‌توانید فقط با آزمون شفاهی تسلط خود را نشان دهید. البته دستمزد مشاغلی که از این روش استفاده می‌کنند، آن‌چنان خوب نخواهد بود. برای معلمی در مدارس ابتدایی و متوسطه در آلمان به مدرک دانشگاهی تخصصی نیاز است. اگرچه برخی از مدارس بین‌المللی، مدرک تدریس از کشورهای دیگر را نیز می‌پذیرند.

توسعه نرم‌افزار و مشاغل STEM

اگر دارای مدرک دانشگاهی در زمینه توسعه نرم‌افزار و STEM هستید، به ‌احتمال زیاد شغلی پیدا خواهید کرد که در آن به مهارت‌های زبان آلمانی در آلمان نیازی نداشته باشید. با این‌حال این مشاغل هنوز نیاز به حضور در جلسات و تعامل با همکاران از طریق ایمیل دارند. بنابراین به دنبال شرکت‌های بزرگ‌تر با حضور بین‌المللی باشید. آنها به ‌احتمال زیاد افراد غیر آلمانی‌زبان را استخدام خواهند نمود. به‌خاطر داشته باشید که بسیاری از فارغ‌التحصیلان سطح بالا در آلمان در این زمینه‌ها وجود دارند که به زبان انگلیسی و آلمانی صحبت می‌کنند. بنابراین شانس کمی برای پیدار کار در آلمان با زبان انگلیسی در این زمینه خواهید داشت.

کار از راه دور

مشاغل زیادی وجود دارند که می‌توانید از راه دور آنها را انجام دهید. بنابراین می‌توانید به زبان انگلیسی اما در آلمان از خانه کار کنید. کارهایی مثل تایپ یا سازماندهی امور دیگران از راه دور، به‌عنوان مشاغل از راه دور در دسترس هستند. ارزش این را دارد که برای تحقیق دقیق در یک زمینه خاص وقت بگذارید و بهترین فرصت شغلی را پیدا کنید.

کشاورزی

در آلمان عملاً خارجی‌ها فقط به‌عنوان کمک در کشاورزی کار می‌کنند. بنابراین کشاورزی یک انتخاب منطقی برای یافتن کار در آلمان بدون تسلط به زبان آلمانی است. البته معمولاً این شغل‌ برای مدت‌زمان محدود ارائه می‌شود. اگر می‌خواهید به‌عنوان نیروی فصلی در زمینه کشاورزی کار کنید، باید از طریق آژانسی به این کشور بروید که همه چیز را برای شما سازماندهی می‌کند و به شما قرارداد می‌دهد.

یافتن کار در آلمان با زبان انگلیسی چقدر واقع‌بینانه است؟

یافتن شغل انگلیسی‌زبان در آلمان چالش‌برانگیز اما ممکن است. بیایید به داده‌هایی نگاه کنیم که این موضوع را ثابت می‌کنند. طبق گزارش آژانس کار فدرال آلمان، ۱۲ درصد از نیروی کار شاغل آلمان در سال‌های پیش، خارجی بودند. سایت‌هایی مانند لینکدین یا ایندید نیز لیستی طولانی از مشاغل با زبان انگلیسی نشان می‌دهند. با این‌ حال، هنگامی که الزامات شغل موردنظر را بخوانید، اغلب متوجه خواهید شد: “مهارت‌های زبان آلمانی و انگلیسی خوب موردنیاز می‌باشد”. در جدیدترین تحقیقات منتشرشده، برلین شهری است که بیشترین آگهی‌های شغلی به زبان انگلیسی (۱۴ درصد) دارد. پس از آن، مونیخ و فرانکفورت هرکدام دارای ۱۱ درصد آگهی‌های کار انگلیسی‌زبان هستند.

۵ نکته برای یافتن کار در آلمان با زبان انگلیسی

۱. به دنبال شغل در مکان مناسب باشید

در زیر لیستی از وب‌سایت‌های انگلیسی ذکر شده‌اند که به شما در مسیر یافتن کار در آلمان بدون صحبت‌کردن به زبان آلمانی کمک می‌کنند:
• Englishjobs.de
• The Local Jobs
• Jobs in Germany
• Europe Language Jobs
• JobMesh
• Jooble
• Honeypot
• Imagine
• Angel.co
• German Tech Jobs
• Germany Startup Jobs
• Berlin Startup Jobs
• Munich Startup Jobs
• Frankfurt Startup Jobs
• startuplist
• Arbeitnow
علاوه بر این، برای کار در آلمان با زبان انگلیسی مطمئن شوید که یک پروفایل لینکدین قوی دارید. زیرا شرکت‌های بزرگ مشاغل خود را در لینکدین ارسال می‌کنند و می‌توانید مستقیماً برای مشاغل آنها درخواست دهید.

۲. جستجوی شغل در استارتاپ‌ها از طریق سازمان‌های بزرگ

استارت‌آپ‌های آلمان دارای تمایل به داشتن یک تیم بین‌المللی دارند. بنابراین معمول است که به دنبال کارکنان انگلیسی‌زبان در شرکت خود باشند. طبق گزارش استارتاپ مانیتور آلمان، در سال ۲۰۲۱ بیش از دو هزار استارت‌آپ در این کشور ایجاد شد. حدود ۵۰۰/۳۳ نفر در آن‌ها مشغول به کار بودند. بنابراین در زمینه استارتاپ، کار در آلمان با زبان انگلیسی ممکن است.

۳. شهرهای بزرگ‌تر را انتخاب کنید

پنج شهر برتر برای کار در آلمان با زبان انگلیسی

پنج شهر برتر که باید تلاش خود را برای یافتن کار در آلمان با زبان انگلیسی روی آنها متمرکز کنید، عبارتند از:
• برلین
• مونیخ
• فرانکفورت
• هامبورگ
• دوسلدورف
در زیر یک خلاصه کوتاه از آنچه که هر شهر به آن معروف می‌باشد، آورده شده است:
برلین: بزرگ‌ترین صحنه استارتاپ و حتی منطقه‌ای به نام «سیلیکون آلی» دارد. این شهر به‌عنوان پایتخت خلاق و فرهنگی آلمان شناخته می‌شود.
مونیخ: آمازون، مایکروسافت، اپل و گوگل دفاتری در مونیخ دارند. این شهر به‌عنوان پایتخت دیجیتال آلمان شناخته می‌شود. همچنین می‌توانید در صنایعی مانند الکترونیک، فناوری اطلاعات و خودروسازی شغل مناسبی به زبان انگلیسی پیدا کنید.
فرانکفورت: این شهر مرکز تمام بانک‌های بزرگ آلمان و بانک مرکزی اروپا است که آن را به پایتخت مالی و بانکی آلمان تبدیل می‌کند. سایر صنایع آن عبارتند از لجستیک و فناوری اطلاعات.
هامبورگ: این شهر بزرگ‌ترین بندر آلمان را دارد که آن را به پایتخت سفرهای دریایی آلمان تبدیل می‌کند. سایر صنایع آن عبارتند از انرژی‌های تجدیدپذیر، ورزش و هوانوردی.
دوسلدورف: این شهر به‌خاطر رسانه، مد و ارتباطات از راه دور شناخته شده است. علاوه بر این، یک صحنه بزرگ استارت‌آپی نیز دارد.

۴. به دنبال پیشنهادهایی در بخش‌های دیجیتال باشید

اکثر شرکت‌های بزرگ آلمانی دارای بخش دیجیتال هستند. با توجه ‌به این امر می‌توانید فرصتی برای یافتن کار در آلمان با زبان انگلیسی پیدا کنید. بخش دیجیتال انواع کارمندان بین‌المللی دارد که آلمانی بلد نیستند.

۵. رزومه و نامه حمایتی خود را با استانداردهای آلمانی تطبیق دهید

حتی اگر برای شغلی به زبان انگلیسی درخواست می‌دهید، این احتمال وجود دارد که یک فرد آلمانی درخواست شما را بررسی کند. بنابراین نکات زیر را مدنظر داشته باشید و در رزومه خود بگنجانید تا آلمانی‌ها آن را دوست داشته باشند:
• یک قطعه عکس
• تاریخ تولد
• بدون زیاده‌گویی
• سرگرمی‌ها
• حداکثر ۲ صفحه
توجه داشته باشید که در رزومه آلمانی خود باید مهارت‌های زبان انگلیسی خود را به ‌گونه‌ای نشان دهید که کارفرما بتواند آن را درک کند (مانند مدرک تافل یا آیلتس). این نکته بسیار مهم است زیرا کارفرما باید بتواند درک روشنی از توانایی‌های شما در این زبان داشته باشد. به طور کلی، برای کار در آلمان با زبان انگلیسی سطوح مهارت زبان همیشه باید در رزومه آلمانی شما ذکر شود، صرف‌نظر از اینکه آن را به انگلیسی یا آلمانی می‌نویسید. در آگهی‌های شغلی نیز مهارت زبان در بیشتر شرح مشاغل آلمان خواسته‌شده است.

برای کار در آلمان به چه سطحی از زبان انگلیسی نیاز دارم؟

اگر آلمانی بلد نیستید و فقط به زبان انگلیسی تسلط دارید، حداقل باید بتوانید انگلیسی را خوب بفهمید و صحبت کنید. از این‌ گذشته، برای کار در آلمان با زبان انگلیسی کارفرما و همکاران شما باید بتوانند به شما توضیح دهند که چه کاری باید انجام دهید.

 

شرایط لازم برای کار در آلمان با زبان انگلیسی

همه افراد نمی‌توانند بدون اینکه آلمانی صحبت کنند، به آلمان بروند و شغلی دریافت کنند. اگر شما به زبان آلمانی مسلط نیستید، در حال حاضر از نظر کارفرما دارای یک نقطه‌ضعف هستید. بنابراین برای یافتن کار در آلمان با زبان انگلیسی باید بیش از سایر متقاضیان پیشنهاد دهید. با این ‌حال این الزامات فقط برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا اعمال می‌شود. افراد اتحادیه اروپا شانس مشابهی با آلمانی‌ها دارند. شرایطی که احتمال موفقیت شما را برای پیدا کردن کار در آلمان با زبان انگلیسی بیشتر می‌کنند، عبارتند از:
• داشتن مدرک یا مدرک حرفه‌ای که در آلمان به رسمیت شناخته شده است.
• تجربه در زمینه مورد درخواست شما که مزیت بزرگی خواهد بود.

شرایط لازم برای کار در آلمان با زبان انگلیسی

توصیه‌های لازم برای کار در آلمان با زبان انگلیسی

اگرچه به‌عنوان یک شهروند خارجی می‌توانید با مهارت‌های زبان انگلیسی نیز در آلمان مشغول به کار شوید، اما توصیه می‌کنیم آلمانی را یاد بگیرید. دانستن زبان آلمانی ارتباط شما را با همکاران و همچنین هنگام مراجعه به مقامات، آسان‌تر می‌کند. مهم‌تر از همه، اگر آلمانی را خوب صحبت کنید، می‌توانید مشاغل با درآمد بهتری پیدا کنید.

تعداد کمی از خارجیانی که در گذشته در آلمان کارکرده‌اند، به دلیل عدم تسلط به زبان آلمانی به کشور خود بازگشته‌اند. قطعاً این افراد در کشور خود درآمد کمتر و البته چالش‌های کمتری نیز در زندگی روزمره دارند. با توجه ‌به این تجربه، توصیه می‌شود برای اینکه راه خود را در آلمان بهتر پیدا نمایید، زبان آلمانی را نیز یاد بگیرید. اگر به سطح A2 یا B1 در زبان آلمانی برسید، در پایان می‌توانید موفق‌تر باشید. اگر کارفرمای شما به شما در بهبود مهارت‌های زبان آلمانی کمک کند، بودجه دولتی دریافت خواهد نمود. در بسیاری از موارد شما مجبور نیستید هزینه دوره‌های آلمانی خود را خودتان پرداخت کنید. کارفرمای شما نیز می‌تواند شما را با دوره‌های آلمانی پشتیبانی کند.

 

ویزای جستجوی کار آلمان

ویزای جستجوی کار آلمان

ویزای جستجوی کار آلمان یکی از دیگر مسائل پراهمیت می‌باشد. جمهوری فدرال آلمان پنجمین اقتصاد بزرگ در جهان و یکی از ثروتمندترین و بزرگ‌ترین کشورهای اتحادیه اروپا می‌باشد. این کشور با داشتن ویژگی‌هایی چون نرخ بسیار پایین بیکاری و اقتصاد بسیار پایدار همه ساله مقصد بسیاری از کارگران واجد شرایط و ماهر خارج از کشور قرار می‌گیرد چرا که به آن‌ها فرصت‌های زیادی از طریق انواع مختلف ویزا داده می‌شود تا به این کشور به جهت اشتغال سفر کنند.

مهاجرت کاری به آلمان با زبان انگلیسی به کمک هرمس اپلای

یافتن کار در آلمان با زبان انگلیسی ممکن است کاری بسیار چالش‌برانگیز به نظر برسد، با این‌ حال داده‌ها و تجربیات نشان می‌دهند که کار در المان بدون زبان امکان‌پذیر است. اگر ذهن خود را به آن معطوف کنید، می‌توانید در آلمان کار پیدا کنید و در آنجا زندگی نمایید. اگر روی شرکت‌های فناوری، استارت‌آپ‌ها یا بخش دیجیتال یک شرکت بزرگ تمرکز کنید، شانس شما بیشتر خواهد بود. همچنین از ارسال رزومه خود به لیست‌های شغلی که به زبان آلمانی هستند، خجالت نکشید. از آنها بپرسید که آیا موقعیت شغلی‌شان به زبان انگلیسی موجود می‌باشد یا خیر. اگر تصمیم دارید سال‌ها در این کشور بمانید، تسلط به این زبان به نفع شما خواهد بود. ما در این مقاله به طور مفصل به مهاجرت کاری به آلمان با زبان انگلیسی صحبت کردیم، اگر سوالی دارید کارشناسان هرمس اپلای در کنار شما هستند.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
شغل‌های معمول در آلمان برای انگلیسی‌زبانان چه شغل هایی است؟
۱. مراقبت از کودک ۲. معلم زبان انگلیسی 3. توسعه نرم‌افزار و مشاغل STEM ۴. کار از راه دور ۵. کشاورزی
چه شهرهایی در آلمان برای کار با زبان انگلیسی مناسب است؟
• برلین • مونیخ • فرانکفورت • هامبورگ • دوسلدورف
آیا میتوان در کشور آلمان کار از راه دور به زبان انگلیسی پیدا کرد؟
کارهای زیادی هستند که می‌توانید از راه دور آنها را انجام دهید. بنابراین براحتی می‌توانید به زبان انگلیسی اما در آلمان از خانه کار کنید. کارهایی مثل تایپ یا سازماندهی امور دیگران از راه دور، به‌عنوان مشاغل از راه دور در دسترس هستند.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای