ویزای جستجوی کار آلمان

ویزای جستجوی کار آلمان

 ویزای جستجوی کار آلمان یکی دیگر از مسائل پراهمیت می‌باشد. جمهوری فدرال آلمان چهارمین اقتصاد بزرگ در جهان و یکی از ثروتمندترین و بزرگ‌ ترین کشورهای اتحادیه اروپا می‌باشد. این کشور با داشتن ویژگی‌هایی چون نرخ بیکاری بسیار پایین و اقتصاد بسیار پایدار، همه ساله مقصد بسیاری از کارگران واجد شرایط و ماهر خارج از کشور می‌باشد، چرا که به آن‌ها فرصت‌های زیادی از طریق انواع مختلف ویزا داده می‌شود تا به این کشور جهت اشتغال سفر کنند. از جمله این ویزاها، ( Germany Job Seeker Visa ) می‌باشد. ما در این مقاله قصد داریم مطالب به‌روزی را در این باره بیان کنیم.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

شرایط ویزای جستجوی کار آلمان

کمبود کارگران ماهر در بسیاری از بخش‌ها و حرفه‌ها در آلمان، به ویژه در بخش مهندسی، تولید و بخش‌های فناوری اطلاعات و همچنین متخصصان بهداشت، دولت فدرال را مجبور به تلاش برای یافتن راه حل‌هایی برای پر کردن این شکاف‌های کاری کرده‌است. بنابراین کشور را با دروازه‌های باز رو به کسانی که به دنبال فرصت‌های شغلی جذاب هستند از طریق ویزای کاری آلمان و ویزای ملی گشوده است.

پروژه ویزای کار آلمان فعالیتی است که توسط دولت فدرال در اوت ۲۰۱۲ تأسیس شده است. ایده اصلی این پروژه بر آن بوده است که کارشناسان واجد شرایط بیشتری از خارج از کشور از طریق این ویزا به آلمان آورده شوند و پس از مصاحبه‌های کاری در این کشور مشغول به کار شوند. پس از پیدا کردن کار، ویزای جستجوی کار می‌تواند به بلو کارت آلمان یا اجازه اقامت اشتغال تبدیل شود.

شرایط ویزای جستجوی کار آلمان

مدارک لازم جهت دریافت ویزای جستجوی کار آلمان

همانطور که گفته شد برای درخواست این نوع از ویزا باید شرایط لازمه را داشته باشید. همچنین مدارکی را باید جهت دریافت ویزا در روز مصاحبه سفارت لازم است، ارائه دهید. علاوه بر این موارد در روز مصاحبه سفارت مواردی را لازم است بدانید تا برگه برنده را رو کنید، برای دانستن این موضوع مقاله‌ی مصاحبه کاری آلمان از سایت هرمس اپلای را مشاهده کنید. مدارک مورد نیاز عبارتند از :

 • فرم درخواست ویزا بلند مدت
 • عکس گذرنامه‌ای
 • ترجمه مدارک و ریز نمرات به همراه تاییدیه دادگستری
 • تاییدیه اعتبار مدرک تحصیلی با آنابین یا ZAB
 • مدرک محل اقامت و رزرو هتل
 • گواهی مدرک زبان
 • مدارک مربوط به سابقه کار
 • رزومه
 • انگیزه نامه
 • مدارک مربوط به تمکن مالی
 • پاسپورت
 • گواهی مبنی بر بیمه درمانی

مدارک-لازم-جهت-دریافت-ویزای-جستجوی-کار-آلمان

مزایای ویزای جستجوی کار آلمان

دارندگان این ویزا اجازه دارند تا حداکثر شش ماه در آلمان باقی بمانند و به دنبال کار در زمینه خود باشند. در این زمان میتوانید اتفاقات خوبی را رقم بزنید. پناهجویان کار تحت این نوع ویزا قرار نمی‌گیرند. هنگامی که اشخاص شغلشان را پیدا می‌کنند، باید ویزا را به یک اجازه اقامت کاری تبدیل کنند.

مزایای ویزای جستجوی کار آلمان

برای ویزای جستجوی کار آلمان چه کسی واجد شرایط است؟

مهاجران کشورهای عضو اتحادیه اروپا EU، اتباع کشورهای عضو منطقه اقتصادی اروپا CCU و منطقه تجارت آزاد اروپا EFTA می‌توانند به آلمان بیایند و بدون نیاز به گرفتن ویزا در مرحله اول به دنبال کار باشند.

شهروندان استرالیا، کانادا، اسرائیل، ژاپن، جمهوری کره، نیوزیلند و ایالات متحده نیز نیازی به درخواست ویزا برای ورود به آلمان ندارند و می‌توانند در بدو ورود به جستجوی کار در آلمان اقدام کنند. با این حال، آن‌ها باید در بدو ورود به برلین برای اقامت موقت به طور مستقیم در اداره مهاجرت درخواست دهند. مهاجران کشورهای دیگر دنیا ابتدا باید ویزای جستجوی کار آلمان را بدست آورند تا بتوانند وارد آلمان شوند و برای استخدام جستجو کنند.

همچنین باید حداقل ۱۸ سال سن داشته باشید تا بتوانید درخواست دهید. از دیگر شرایط لازم این موضوع است که باید ثابت کنید توان مالی دارید و می‌توانید هزینه‌های خود را در مدت اقامتتان پوشش دهید این یعنی باید مقدار کافی در حساب بانکیتان پول باشد.

تجربه ویزای جستجوی کار آلمان

متقاضی همچنین باید چندین معیار را برای واجد شرایط بودن درخواست ویزای کاری آلمان داشته باشد:

 • داشتن مدرک لیسانس یا کارشناسی ارشد از دانشگاه آلمانی یا معادل آن در خارج از کشور.
 • داشتن یک تجربه کاری مرتبط با رشته تحصیلی و حداقل ۵ سال سابقه‌ی کار .

علاوه بر این، به شدت توصیه می شود که مهارت و توانایی زبان آلمانی داشته باشید. اگرچه مهارت واجد شرایط انگلیسی برای واجد شرایط بودن ویزا کافی است، اگر حداقل آلمانی را بشناسید بهتر است.

هزینه ویزا جستجوی کار آلمان

این هزینه یکی از ارزان ترین هزینه هایی است که شما خواهید داشت. تنها هزینه‌ی ویزا ۷۵ یورو است که باید این موضوع را مد نظر داشته باشید که به عنوان یک ویزای بلند مدت محسوب می‌شود. اگر برای اخذ این ویزا رد شوید هزنیه‌ای که پرداخت کرده‌اید به شما بازگردانده نمی‌شود و این میزان هزینه با گذشت زمان قابل تغییر است.

هزینه ویزا جستجوی کار آلمان

درخواست ویزای جستجوی کار آلمان

چگونه برای اخذ این ویزا درخواست دهیم؟ در اخرین بخش از مقاله به این موضوع میپردازیم. نیاز است برای درخواست این ویزا مراحل زیر را پیگیری کنید:

 • 📌یک فرم برای ارسال درخواستتان وجود دارد که میتوانید با جستجو در گوگل این فرم را پیدا کنید. بنابراین فرم درخواست ویزای جستجوی کار آلمان را تکمیل و ارسال کنید.
 • 📌اسناد مورد نیاز را که در بخش هایی بالاتر مقاله گفتیم، آماده کنید.
 • 📌سپس به مصاحبه در سفارت آلمان دعوت میشوید، آن مصاحبه را با موفقیت بگذرانید.
 • 📌در انتها نیاز است که هزینه‌ی ویزای خود را که به آن اشاره کردیم، پرداخت کنید.

درخواست ویزای جستجوی کار آلمان

محدودیت اقامت در آلمان با استفاده از ویزای جاب سیکر

همان‌ طور که گفته شد،‌ افرادی که ویزای جستجوی کار آلمان را دریافت می‌کنند، اقامت دائم آلمان را دریافت نمی‌کنند و تنها به مدت شش ماه می‌توانند در آلمان اقامت داشته باشند. این محدودیت زمانی می‌تواند مشکلات بسیار زیادی را برای علاقه‌ مندان به ادامه فعالیت شغلی در چنین کشوری به وجود بیاورد.

اگر دارنده ویزا نتوانسته باشد در مدت زمان تعیین شده شغلی مرتبط با رشته تحصیلی و سابقه کاری خود پیدا کند،‌ طبیعتاً با پایان یافتن ویزای خود باید به کشور مبدأ باز گردد. این مورد هیچ گونه تبصره یا ماده خاصی در قانون آلمان ندارد و نمی‌توان به هیچ وجه ویزای جاب سیکر را پس از پایان شش ماه تمدید کرد.

از سوی دیگر، معمولاً پس از یک بار دریافت ویزای جاب سیکر امکان اخذ مجدد آن وجود ندارد. این بدان معناست که حتی در صورت دریافت این ویزا (که بسیار دشوار بوده و تنها در شرایط خاص ارائه می‌ شود) تنها یک بار اجازه دارید به کمک آن وارد خاک آلمان شوید و به جستجوی موقعیت شغلی مناسب خود بپردازید.

وجود چنین مواردی موجب شده است تا ویزای جستجوی کار آلمان برای افرادی که قصد دارند از کشورهایی به غیر از اتحادیه اروپا وارد این کشور شوند، چندان به صرفه نباشد. حتی اگر در یک زمینه خاص مهارت بسیار بالایی داشته باشید نیز معمولاً نمی‌توانید به کمک این ویزا روند مهاجرت کامل به آلمان را طی کنید و بهتر است گوشه چشمی به جایگزین اصلی این نوع ویزا داشته باشید.

بهترین جایگزین موجود برای ویزای جاب سیکر

در حال حاضر دولت فدرال آلمان ارائه ویزای جاب سیکر را به نحوی محدود کرده است که عملاً دریافت آن غیرممکن به نظر می‌رسد. قاعدتاً در چنین شرایطی باید به دنبال بهترین جایگزین موجود برای این ویزا باشیم. با توجه به کلیه قوانین و مقررات مربوط به کار در این کشور، می‌توان ویزای «جاب آفر» را به عنوان یک جایگزین عالی برای ویزای جستجوی کار آلمان معرفی کرد.

برای دریافت این ویزا باید از سوی یک کارفرمای آلمانی دعوت به کار شوید. مشخصه اصلی آن نسبت به ویزای جستجوی کار، عدم نیاز به مراجعه مستقیم به کشور آلمان است. شما می‌توانید به صورت اینترنتی مدارک و رزومه تحصیلی و شغلی خود را در اختیار کارفرمایان مربوطه قرار دهید. آن‌‌ها نیز این مدارک را به طور کامل مورد بررسی قرار خواهند داد و در صورت رضایت، قراردادی را با شما منعقد می‌کنند.

با در دست داشتن این قرارداد کاری و مراجعه به سفارت آلمان، می‌توان برای دریافت ویزای مخصوص جاب آفر آلمان درخواست داد. این روش منجر به کاهش هزینه‌های مهاجرت شما نیز می‌شود؛ زیرا دیگر نیازی به پرداخت هزینه مسافرت به آلمان و اقامت به مدت شش ماه متوالی در این کشور وجود ندارد.

نکته مهم به منظور رسیدن به هدف با  این روش آن است که از خدمات مشاوران حرفه‌ای مهاجرت استفاده کنید. کارشناسانی همچون کارشناسان مؤسسه هرمس اپلای با سال‌ها تجربه و دانش در حوزه اعزام نیروی کار به کشور آلمان، شرایط کلی شما را به دقت تجزیه و تحلیل کرده و یک راهکار عالی را به شما ارائه می‌کنند. اگر خواستار مهاجرت تحصیلی، شغلی و… به کشورهای مهم اروپایی هستید، هرمس اپلای را از یاد نبرید.

شرایط کار در آلمان برای ایرانیان

شرایط کار در آلمان برای ایرانیان

اگر قصد مهاجرت به آلمان را دارید و می خواهید اطلاعات جامعی درباره شرایط کار در آلمان و بازار کار این کشور برای ایرانیان آشنا شوید، با این مقاله از هرمس اپلای همراه باشید.

سخن آخر

همانطور که در این مقاله مشاهده کردین ویزای جستجوی کار آلمان یکی از دیگر مسائل پراهمیت می‌باشد.کشور آلمان با داشتن ویژگی‌هایی چون نرخ بسیار پایین بیکاری و اقتصاد بسیار پایدار همه ساله برای بسیاری از کارگران واجد شرایط و ماهر خارج از کشور مقصدی مناسب میباشد. برای اطلاعات بیشتر این خصوص میتوانید با پرکردن فرم ارزایابی از کارشناسان مجرب موسسه هرمس اپلای مشاوره رایگان دریافت کنید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
ویزای جستجوی کار میتواند به چه ویزایی تبدیل شود؟
پس از پیدا کردن کار، ویزای جستجوی کار می‌تواند به یک کارت آبی یا اجازه اقامت اشتغال تبدیل شود.
ویزای جستجوی کار آلمان چه مزایایی دارد؟
یکی از مزایای ویزای جستجوی کار آلمان اجازه اقامت تا حداکثر 6 ماه میباشد تا براحتی بتوان کار مورد نیاز را پیدا کرد.
برای واجد شرایط بودن درخواست ویزای کاری آلمان چه معیاری باید داشته باشیم؟
داشتن مدرک لیسانس یا کارشناسی ارشد از دانشگاه آلمانی . داشتن یک تجربه کاری مرتبط با رشته تحصیلی و حداقل ۵ سال سابقه‌ی کار.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

14 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
علی
1 سال قبل

سلام ، ویزای جاب سیکر المان لغو شده یا هنوز برقراره ؟

کارشناس مهاجرت
پاسخ به  علی
1 سال قبل

سلام وقتتون بخیر .
در حاب حاضر این نوع ویزا صادر نمیشه .

هدا
1 سال قبل

سلام وقت بخیر. ایا برای ویزای کار آلمان تمکن مالی نیاز هست؟

کارشناس هرمس
پاسخ به  هدا
1 سال قبل

سلام وقتتون بخیر .
خیر ، از آنجایی که از ابتدا حقوق دریافت میکنید نیازی به ارائه تمکن مالی ندارید .

hessam
1 سال قبل

سلام وقت بخیر
برای تمکن مالی چقدر هزینه مشخص کردن؟

کارشناس هرمس
پاسخ به  hessam
1 سال قبل

سلام وقتتون بخیر .
حدودا 5 هزار یورو برای ویزای جست و جوی کار آلمان .

mahan
2 سال قبل

سلام وقت بخیر
بعد از گرفتن ویزای جستجوی کار آلمان و ورود به کشور…کشور آلمان مطابق با تحصیلاتمون موقعیت های شغلی پیشنهاد میده؟ یا کاملا بصورت آزاد خودمون باید بگردیم؟

کارشناس هرمس اپلای
پاسخ به  mahan
2 سال قبل

باید خودتون دنبال کارفرما باشید تا کاراتون انجام بشه

شمیم
2 سال قبل

سلام خسته نباشید
آیا اگر بعد از تموم شدن دوره ویزای جستجوی کار آلمان کار پیدا نکنیم امکان تمدیدش هست؟

کارشناس هرمس اپلای
پاسخ به  شمیم
2 سال قبل

سلام . در حال حاضر ویزای جستوجوی کار در آلمان صادر نمیشه مگر در شرایط خیلی خاص

امین
2 سال قبل

سلام وقت به خیر
ایاحتما برای گرفتن ویزای حستجوی کار المان به ۵ سال سابقه کاری نیاز است؟ ایا راه میانبری وجود دارد که مثلا در صورت وجود سابقه ای ۲ ساله بتوان با بردن نامه کاری که سابق ۵ ساله کاری نشان میدهد ویزای جستجوی کار را گرفت؟
خیلی متشکر

کارشناس هرمس
پاسخ به  امین
2 سال قبل

سلام وقتتون بخیر .
در حال حاضر ما برای جاب سیکر اقدام نمیکنیم .
اگر رشتتون جزو جاب لیست کشور آلمان باشه میتونید از طریق جاب آفر برای آلمان اقدام کنید .

هادی ابوالحسنی
4 سال قبل

سلام وقت بخیر
خواستم بدونم اگر من برای ویزای جستجوی کار اقدام کردم و قبل از اینکه نوبت سفارتم بشه بتونم یه قرارداد کاری امضا کنم،نوبت سفارت من چجوری میشه؟ آیا باید نوبت کنسل کردم با قرارداد مجدد نوبت بگیرم؟
با قرارداد چه مدت طول می‌کشه گرفتن ویزا؟

کارشناس مهاجرت
پاسخ به  هادی ابوالحسنی
4 سال قبل

سلام..قطعا اگر هنگام اخذ جاب آفر زمان کوتاهی تا نوبت سفارت شما باقیمانده باشد باید برای گرفتن وقت مجدد اقدام کنید

کادر هرمس اپلای